Nieuwe Leidse Coeramt TWEEDE KAMER: STOP DE BOMBARDEMENTEN Grote schade aan kruiser Commentaren Nazi-leider in VS vermoord Motie (77-55 stemmen) niet standpunt van regering Bombardement drijft Hanoi niet naar de onderhandelingstafel CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich ii ghebleven mijn hert in teghenspoetl" Zaterdag 26 augustus 1967 48ste jaargang het Nederlandse HUISKAMER-ORGEL met de unieke GOUDEN KLANK orgel- en pianohandel Kerkstraat 2-28 Bodegraven Tel. 01726 - 2541 Vraagt brochure. KEUZE UIT VELE MERKEN. Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Luns: reserves tegenover motie (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het Viet-namdebat in de Tweede Kamer lieeft aangetoond dat de wensen van de regeringspartijen en de wijze waarop de regering de Vietnamese kwestie beoordeelt niet ge heel met elkaar overeenkomen. Piet Nak, voorzitter van het comité Vrede Vietnam, overhandigde gistermiddag, hij het Kamerdebat over Vietnam, een doos met 60.000 handtekeningen aan Kamervoorzitter mr. Van Thiel (boven). Op het Binnenhof hadden zich bij het gebouw van de Tweede Kamer betogers met spandoeken opgesteld (onder). Gisternacht werd om kwart voor één, met steun van de KVP, VVD, ARP en CHU een motie van de heer Schuyt (kath. v.) aangenomen waarin de regering werd gevraagd: druk op de VS uit te oefenen de bombardementen op Noord-ietnam te staken; de Vietcong als onderhandelingsp- V partner te erkennen en.voorts Noord-Vietnam en de Vietcong te vragen hun militaire activiteiten te beperken en aan het sluiten van een wapenstilstand mee te werken. Tenslotte vroeg de motie Schuyt die met 77 tegen 55 stemmen werd aangenomen aan alle betrokken partijen de Akkoorden van Genève yan 1954 als bnderhandelingsbasis te beschouwen. Minister Luns toonde zich bereid deze uitspraak van de Kamer ter ken nis van de Amerikaanse regering te brengen. De regering onderschrijft, aldus de bewindsman, de strekking van deze motie, maar adht het op dit moment niet gewenst zelf de motie ten uitvoer te brengen. WASHINGTON Er zijn in het geheel geen aanwijzingen dat de Noordvietnamese leiders naar de onderhandelingstafel kunnen worden „gebombar deerd". Alleen voortdurende en stelselmatige bombardementen op bevolkingscentra kunnen de Noordvietnamezen tot overgave dwingen. Dit zei giste ren de Ameri- kan.se minister van defensie, Robert McNama- Bi&NDeu Mc NAMARA senaat. In een Uitvoerige uit eenzetting verde digde de be windsman voor de commissie de regeringspolitiek Vietnam. McNamara ver klaarde zich een krachtig tegen stander van het afgrendelen van de Noordvietnamese havens, waaronder Haiphong, door mid del van mijnen. Het bombarderen van havens en het leggen van mijnen zouden weliswaar de toevoer van oorlogsmateriaal ernstig belemmeren maar Noord-Vietnam zou enerzijds de oorlog onder deze omstan digheden kunnen voortzetten en ander zijds over land en binnenwateren oor- logsmaterieel blijven ontvangen. Bovendien zouden de stranden de ha vens vervangen, aldus McNamara. Weerstand Na te hebben gewezen op de weer stand van het Noordvietnamese volk, dat „gewend is aan discipline en niet vreemd staat tegenover ontbering en dood", verkondigde de Amerikaanse minister de .stelling dat het conflict in het zuiden en niet in het noorden moet worden opgelost. „De ontwikkeling van het conflict op het terrein in het zuiden schijnt, meer dan de omvang van de luchtoorlog in het noorden, de beslissende factor te BESTAND OP CYPRUS NICOSIA Bemiddelaars van de VN hebben gisteren een bestand we ten te bewerkstelligen tussen Griekse en Turkse Cyprioten, die de voor gaande nacht in Limasol hevige vuur gevechten hadden geleverd. Hoewel duizenden patronen waren verschoten zijn aan geen van beide zijden slachtoffers gevallen, zo maak te een VN-waarnemer bekend. Na afloop van de besloten bijeenkomst van de commissie verklaarde een der leden, Stuart Symington: „Als de mi nister de situatie juist heeft geken schetst. geloof ik dat de VS zo spoedig mogelijk en onder de best mogelijk voorwaarden Vietnam moeten verlaten." De democratische senator voegde er aan toe dat men uit McNamara's ver klaring moet concluderen dat er geen enkele kans is „werkelijke deze oorlog te behalen". Vrouwen, kinderen en bejaarden trokken gisteren de Noordvietnamese hoofdstad Hanoi uit om onderdak te zoeken bij familie, vrienden en ken nissen. De regering heeft de evacua tie bevolen van allen, die niet strikt nodig zijn. De autoriteiten hebben deze maat regel getroffen, omdat ze uit de steeds toenemende bombardementen op hun hoofdstad concluderen, dat ,.de slag om Hanoi" is begonnen. De Amerikaanse ambassadeur in ons land, William Tyler (links) en de tijdelijk zaakgelastigde van Zuid-Vietnam in Londen, Nguyen Van An, volgden in de loge van de Tweede Kamer het debat over Vietnam. •fe Gert Bongers wereldkampioen zie Sportrubriek Verleden jaar verbleven de broeders van Taizé enkele maanden in de Amersfoortse Bergkerk, waar ze de bidstonden leidden. Toen ze weg waren, wilde men enigszins in bun geest doorwerken. Daarom kwam er geen nieuwe koster, maar een „gastheer". Zie pagina Geestelijk Leven van het Zondagsblad. •fe Rudolphstich ting modern jeugddorp pagina Kernmerk „Er slaan zoveel moeilijke woorden in mijn opstel, die ik niet kon spellen. Daarom heb ik het op de bandrecorder gezet." Wrakken ruimen in het Suezkanaal Tien jaar geleden waren Nederlandse bergers betrokken bij de opruiming van wrakken in het Suezkanaal. Hoe dat toen toeging en wat de kansen zijn voor de komende ber gingswerkzaamheden vertelt onze verslaggever Bram Oos- terwijk op pag. 1 van het Zon dagsblad. Met andere woorden, het stand punt van de Kamer zal niet als offi cieel regeringsstandpunt aan de V.S. worden voorgelegd. De regering is er volgens minister Luns namelijk niet van overtuigd of een eenzijdige stopzetting van de bombardementen op Noord-Vietnam de begeerde rust zal brengen. Akkoord De regeringspartijen gingen hier mee akkoord. KVP-fractieleider drs. Schmelzer zei, dat de regeringspartij en niet op de stoel van net kabinet wilden gaan zitten, al had men graag gezien dat de regering reeds nu de in houd van de motie volledig voor haar rekening nam. Deze houding van KVP, VVD, ARP en CHU had tot gevolg dat een motie van de socia list Ruygers door de Kamer werd verworpen met 88 tegen 43 stemmen. Voor stemden behalve de socia listen D'66 en de PSP. De socialist Goedhart stemde echter tegen omdat hij meende dat stopzetting van de Amerikaanse bombardementen nieu we acties van de Vietcong zou uitlek ken. Dezè motie was bovendien iets scherper geformuleerd dan die van de heer Schuyt. Er werd in gespro ken over stopzetting van de bombar dementen, zonder voorwaarden. Voorts werd er niets in vermeld over stopzetting van de militaire aktivitei- ten van de Vietcong. Discussie Over de strekking van deze motie ontstond tegen middernacht een uit voerige discussie tussen de heren Schuyt. Van Mierlo en Den Uyl. De heer Schuyt betoogde dat er geen essentieel verschil bestond tus sen de strekking van zijn motie en die van de heer Ruygers De heren Van Mierlo en Den Uyl bestreden dit. De socialistische fractieleider Den Uyl betoogde dat de motie-Ruygers de nadruk legde op een definitieve stopzetting van de Amerikaanse bom bardementen en derhalve een ombui ging van de Amerikaanse politiek van een offensieve naar een defensie ve bestrijding van de Vietcong in hield. De heer Schuyt zei dat ook in zijn motie eeno nvoorwaardelijk stopzetten van de bombardementen bedoeld was maar hij wilde niet zo '/er gaan daf die bombardementen beslist niet meer hervat mochten worden als het verloop van de strijd daartoe aanlei ding gaf. Voor vervolg zie pagm Vijfduizend Indonesiërs zijn dakloos geworden, nadat een brand in Djakarta zeshonderd huizen in de as had ge legd. Het vuur ontstond toen een man een olielamp omstootte. Weersverwachting Mooie weer blijft De barometer geeft boven een groot deel van Europa opvallend wei nig verschillen te zien. Dit betekent dat het zeer stabiele nazomerweer nog enkele dagen zal aanhouden. In de nacht en ochtend ontstaat plaatselijk mist met wat lage wolken velden, maar in de middag is het zonnig waarbij de temperatuur tot 22 a 24 graden stijgt. Er is zowel in de bovenlucht als ook boven de oceaan geen verstoring van dit fraaie weertype onderweg, dat daardoor wellicht ook na het weekeinde nog zal aanhouden. 27 augustus zon op 5.42, zon onder 19.40: maan op 21.58, onder 13.52. PARIJSE MODE VOL VARIATIE De Parijse modeparade van dit jaar is vol variatie. Alles verhullend is dit maanmasker met gestreepte cape in wit, bi-uin en grijsblauw. Pierre Cardin hulde er een manne quin in bij zijn première, die overigens onthullend was. Alle Parijse huizen hebben de joto's van hun modellen vrijgegeven. Zie pagina 9. Bedieningsfout DEN HAAG Enige weken gele den heeft een bedieningsfout op de kruiser De Ruyter ertoe geleid dat een van de vier voortstuwingsketels volledig is drooggestookt. De schade, die nog niet precies kon worden be paald, bedraagt in elk geval enkele honderdduizenden guldens. Het schip ligt thans in Den Helder. De bedieningsfout is gemaakt tijdens het beproeven van de ketels. Als het moet, kan het schip echter nog va- Waar en wanneer de reparatie zal worden uitgevoerd is nog niet be kend. Waarschijnlijk zal getracht worden de schade met behulp van eigen personeel op de rijkswerf in Den Helder te herstellen. De beproeving van de ketels maakt deel uit van een aantal controlehan delingen, die moesten worden gehou den na een periodieke onderhouds beurt van het schip bij Wilton in Schiedam. Daarbij moet men onvoldoende aan dacht aan onder meer de peilglazen van de desbetreffende ketel hebben geschonken, want deze gaven duide lijk aan, dat er zo goed als geen water in aanwezig was. Mail onder trekker GRONINGEN In We'ne-Den Hoorn is gisteravond de 30-jarige boerenarbeider J. Mertens om het le ven gekomen, toen zijn trekker omsloeg en hij er onder bekneld raak te. Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Verplichting TAE verzekering van het Zuidviet- - namese staatshoofd, generaal Thieu, besprekingen te willen voeren met een werkelijke vertegenwoordi ger van de Vietcong, heeft alles te maken met de presidentsverkiezin gen van volgende week. Thieu is (zoals bekend) de grootste kanshebber bij die verkiezingen. Blijkbaar wil hij zijn kansen nog vergroten met zijn nogal vrijblij vende opmerking over mogelijke contacten met de Vietcong. Niettemin kan men Thieu, als hij volgens de verwachtingen president van Zuid-Vietnam is geworden, aan zijn woord houden. Ook na de ver kiezingen moet hij zijn toezegging gestand doen. Oplossing van het militaire probleem Vietnam hangt voornamelijk af van een politieke regeling van de tegen stellingen in Zuid-Vietnam. En die kan zonder medewerking van de Vietcong niet worden bereikt. De mededeling van generaal Thieu is hoewel misschien alleen be doeld als verkiezingsstunt dan ook niet van belang ontbloot. Zij schept voor de toekomst grote ver plichtingen. Afspraak TN een poging, de onenigheid in de Arabische wereld weg te nemen, wordt getracht een eind te maken aan de wrede oorlog in Jemen, die grote verwijdering bracht tussen Egypte en Saoedi-Arabië. Twee jaar geleden, toen een sterke Egyptische legermacht er niet in ge slaagd was het verzet tegen het re publikeinse bewind te breken, werd reeds een vredesregeling uitgewerkt. Nasser weigerde later de afspraak na te komen. Te oordelen naar het akkoord, dat thans in principe is bereikt, is er opnieuw hoop voor de Jemenieten. Van hen is bekend, dat hun voor naamste wens is, bevrijd te worden van Egyptische overheersing. Er is echter een element, dat vragen doet rijzen. De Egyptische troepen zijn namelijk niet alleen in Jemen om dit land binnen de invloedssfeer van Kairo te houden. Hun aanwezigheid houdt ook ver hand met het streven van Nasser, de Zuidarabische federatie die volgend jaar onafhankelijk moet worden, binnen zijn bereik te krijgen. Geeft hij Jemen prijs, dan verslapt ook zijn greep op de ontwikkelingen in Znid-Arabië. En zo ver wil Nasser het waarschijnlijk niet laten komen. WASHINGTON De Ameri kaanse nazi-leider George Lin coln Rockwell (47) is gister morgen in de Washingtonse wijk Arlington door een sluipschut ter vermoord. De man nam Rockwell onder vuur toen deze voor zijn woning, tevens hoofdkwartier van de Amerikaanse nazi-partij, zijn auto parkeerde. Van af een dak werden twee schoten op hem gelost. Een van de projectielen doorboorde de voorruit van zijn auto en trof hem dodelijk in de borst. Kort daarna arresteerde de politie de 29-jarige John Patier verdacht van moord op de nazi-leider. Volgens de politie was Patier een „bondge noot" van Rockwell. Motief van de moord is nog niet bekend. Rockwells nazi-partij werd in no vember 1958 gesticht en zou volgens hem ongeveer duizend leden tellen. Maar volgens een rapport van de commissie voor anti-Amerikaanse ac tiviteiten telde de partij slechts 50 leden en vormde dus geen gevaar voor de veiligheid van het land. Blanke macht De nazi-partij nam de Hitler-groet, de uniform en andere dingen van de Duitse nazi-partij over. Tijdens zijn stormachtige loopbaan stak Rockwell herhaaldelijk vlammende redevoerin gen af over „blanke macht" waarbij hij dikwijls werd bekogeld met rotte eieren. Wanneer hij met zijn geüniformeer de volgelingen, getekend door haken kruisen, door de straten trok, werd hij uitgejouwd. Sinds de oprichting van zijn partij heeft hij veel an ti-joodse vlugschriften en tijdschrif ten uitgegeven. Ook organiseerde hij talloze rechtse propagandagroepjes die meestal snel ter ziele gingen. President Rockwell was ervan overtuigd dat hij in 1972 tot president van de VS zou worden gekozen. „Met al die jo den, negers en communisten die nu rondlopen krijgen de mensen er tenslotte genoeg van. Op die dag zul len wij de macht in handen nemen", heeft hij eens gezegd. Door zijn activiteiten belandde hij verscheidene malen in de gevangenis. Ook in het buitenland kreeg hij moei lijkheden met de politie. Rockwell trad in 1940 in dienst van de marine, werd piloot en klom op tot kapitein-luitenant-ter zee. Hij vocht in de Koreaanse oortog en dien de in Californië en IJsland waar hij een IJslands meisje ontmoette dat zijn tweede vrouw werd. George Lincoln Rockwell

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1