ZWEDEN IN SPANNING VOOR DE Bruggen met kunststof Oegstgeester Gemeentecentrum volgende week in gebruik Sieuw programma voor het xperimentele kerkewerk Diploma s aan gezellen en adspirant-gezellen De Klerk bespeelde het Pieterskerkorgel 3 september van links naar rechts Geruchten in de autotvereld I( EUWE LEIDSE COURANT ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1967 LEIDEN In het komende seizoen uilen dr. P. L. Schoonheim en zijn edewerkersgroep nog meer dan vori- jaren het experimentele karakter hun kerkewerk accentueren. In het ndagmorgengesprek in de Gehoorzaal 3 september wordt de bezoekers ge- genlieid gegeven onderwerpen van gen keus ter sprake te brengen. Ge en de animo waarmee aan deze vorm meningsuiting wordt deelgenomen op de eerste bijeenkomst in sept. n aantal Leidenaars uit verschillende icties en beroepen aanwezig zijn om bezoekers zoveel mogelijk deskundi- antwoorden te geven. Nieuw is een serie woensdagavonden het gebouw Breestraat 19, waarop hrijvers over hun boeken zullen spre- Een tweede serie avonden geeft gele- pheid kennis te maken met vertegen- ,fr jordigers van een aantal kerken. Uit- H nodigd zijn, de voorgangers van dé utherse Gemeente en van de Oud-Ka - olieke Kerk. Monseigneur Dionissios, H( sschop van de Russisch Orthodoxe erk in Nederland, heeft toegezegd in ivember te komen. De katechisatie van dr. Schoonheim rorden in het komende seizoen gehou- i het gebouw Breestraat 19. insdagavond 5 september tussen half cht en half tien kan men komen voor ennismaking en aanmelding. Drie [roepen worden gevormd: voor de leef- Iej aarde bromfietser ernstig gewond LEIDEN De 65-jarige Leidse omfietser H. Pannekoek is gister omstreeks half 1 ernstig ge wond op de Witte Singel. Hij botste legen een bestelauto, die aanvankelijk kibbel geparkeerd stond, maar waar- win de bestuurder wilde wegrijden op iet moment, dat de bromfietser wilde lasseren. De heer Pannekoek werd egen het wegdek gesmakt en liep een ichedelbasisfractuur op. Op 30 augustus staat de inschrijving m bij de Nederlandsche Middenstands- bank, Nederlandse he Credietbank, Cre- et- en Effeotenbank, Ingwersen en Co., Lainschot en Drossaerts en Nederlandse Overzee Bank op f 6 miljoen 7%% 30- iarige obligaties van f 1000 en f 500 der stichting Homoeopatisch Ziekenhuis, ex- Ploitante van ziekenhuis Oudenrijn, te Utrecht, a 100%, storting 28 september, "iet jaarcoupon op 1 augustus, a pari ee; aflosbaar ingaande 1 augustus 1978 in 20 lelijke jaartermiinen, vervroegd aflosbaar augustus 1978 '82 a 101%%, 1983/87 101%, daarna a 100°/o. Beursnotering i dooreenleverbaarheid met uitstaande obligaties wordt gevraagd. tijd vanaf 14 jaar, voor de leeftijd van af 17 jaar, voor ouderen, ook gehuw den. Op deze katechisaties wordt de gespreksmethode gebruikt. Het is moge lijk uit belangstelling, ook als niet- kerklid, deel te nemen. Over het algemeen wil Experimen teel Kerkewerk informatie zonder persoonlijke verplichtingen geven. Dit blijft één van de voornaamste princi pes van dit werk. OEGSTGEEST Volgende' week zaïterdag wordt het gemeentemuseum officieel geopend, waarna belang stellenden het gebouw tussen 5 en 8 uur kunnen bezichtigen, inclusief de vleugel van Het Groene Kruis en Het Wit-Gele Kruis. Zoals bekend, worden in het centrum ook onder gebracht het interkerkelijke maat schappelijk werk en een dienst- verleningscerttrum. -Zondag 3 sep tember wordt de grote zaal als kerk ruimte in gebruik genomen. Foto N. van der Horst LEIDEN In de chr. technische school aan -dé Johan Wagenaarlaan werden gisteravond namens de Com missie Vakopleiding Bouwbedrijf di ploma's uitgereikt aan gezellen en ad spirant-gezellen voor verschillende bouwberoepen. De volgende leerlingen werden gediplomeerd. Geslaagd voor aspirantgezel timme ren: C L. van Berkel te Riveen. J. v. d. Boon te R'veen, W. de Bruin te Noordwijk, K. Dubbelaar (prijs) ts Katwijk, C. J. Dongelmans te Wasse naar, Chr. v. d- Geer te Voorhout, J. R. v. d. Haak te Noordwijk, J. Heeringa te Leiden, R. Hoëk te Leiden, J- Ho- genelst te Noordwijk, C. de Jong (prijs) te R'veen, W. H. Kerkvliet te R'veen, P. Kort te Rijnsburg, H. A- v. d. Krogt te Z'woude, J. A. M. Lelieveld te Stompw, Th v d Mark te K'wijk, Gi Molkenboer (prijs) te Leimuiden, M.' Parlevliet te Katwijk, A. Pouw te R'veen, J. J. M. Verdel te R'veen, P. Schellingerhout, Leiden, J. L. v. Zeist, Leiden, J. Ravensbergen te Rijnsburg, Ph- Beekman (prijs) te Leiden, P. Bek- ker te Katwijk a. d. Rijn, P. v. Boste- len te Leiden, H. P. C. Bouwmeester te Nw. Wetering. W. C. Haastrecht te Leiden, T. G. Heijns te Leiden, H- Hol- verda te Leiden, A. J. van Kapel te Z'woude. W. J. van Kesteren te Lisse, J, La Lau te Leiden, Th. v. d. Meer te R'veen, W. v. d. Meij te Koudekerk, H- Ouwerkerk (prijs) te Leiden, P. de Ru te Leiden. J. M. de Ruiter te Voorscho ten, A. Sira te Leiden, S. Verbeek te Sassenheim, J. M. Verbij te Leiden, F. J. Wassenaar te Oegstgeest, K. van Winkel te Oegstgeest, P. A. Witteman te Oegstgeest. Geslaagd voor aspirantgezel Metse len: G- M. Borst te L'dorp, J. C- Dui venvoorde te Voorschoten. G. Esvelot te Leiden, A. P. C. v. Herk te Wasse naar, M. de Heus te Leiden, J. G. van Rints te Ter Aar, C. C. M. Krijnen- burg (prijs) te Wassenaar, C. Kop te L'dorp. R. Kramer te Leiden, M. van der Niet (prijs) te Noordwijk, P. de Rooij te Aarlanderveen, W. J- M. van Rijn te Leiden, P. J. M. van Velzen te Koudekerk/Rijn, J. G. v. d. Wal, L'dorp. Buurt 13, maandag: Rijnsburgerweg, i Terweepark, Boerhaavelaan, Ma- riënpoelstraat, Kagerstraat, Brase- merstraat, Zweilandlaan, 'Van Swie- tenstraat, Faljerilstraat, Houtlaan, An- tonie Duycklaan, Van Beuningenlaan, Van Slingelandtlaan, Johan de Wittstr, Johan van Oldenbarneveldstr, Fagelstr, Ledenberchstr, Hogerbeetsstr, Warmon- detweg, Nachtegaallaan, Mezcnstr, Vin- kenstr, Lijsterstr, Roodborststr, Me- relstr, Wassenaarseweg. Buurt 14, dinsdag: Herenstr, Prinses Wilhelminastr, Bloemistenlaan, Le- liestr, Pioenstr, Pioenhof, Lindestr, Resedastr, Pieter de La Courtstr, Ko- hinginnelaan, Acaciastr., Tulpenstr., Zoeterwoudsesingel (van Herenstr. tot Lammenschansweg). Buurt 15, donderdag: Stationsweg, Pa viljoenshof, Stationsplein, Morssingel, Pesthuislaan, Piet Paaltjenspad, Morsweg, Paul Krugerstraat, Pres. Steynstraat, Transvaalkade en hof, Jou- bertstraat, Wolmaranstraat, v. d. Tas- straat, Lopsenstraat, Rijnzlchtstraat, De Wethstraat - Reitzstraat, De la Reysstraat, Pretoriusstraat. Buurt 16, Vrijdag: Schelpenkade, An- dries Schotkade, Leuvestraat, Gerrit v. d. Laanstraat, Leeuwenkenstraat, Val- dezstraat, Stadhouderslaan, Magdalena Moonstraat, Drie Octoberstraat, Duiven- bodestraat, Staalwijkstraat, Buiten ruststraat, Kastanjekade, Mei- doornstraat, Hyacintenstraat, Serin genstraat, Dahliastraat, Anjelierstraat. Geslaagd voor Gezel Timmeren: H. Crama te Leidschendam, J, de Groot te Z'woude, A. M, Hoogervorst te Nieuwveen, F. de Joixg te Alphert 'Rijn, G. P. Koek te Z'woude, J. J. M- de Koning te Alkemade, J. C. v. d. Lans te S'heim, J. v. Leeuwen (prijs) te Bo degraven, J. G. M. Matze te Sassen heim, H. J. C. Mens te Den Haag. C. P- Ooijendijk te Leiden, P. Overvliet te Alphen/Rijn, F- A. A. Reuser te Sas senheim, J. v. Rijn te Woubrugge. A. G- v. d. Steen te Wassenaar, L. B. Vol- water te Oude Wetering, P. M. v. d. Werf te Alphen/Rijn, H. van Beelen te Noordwijk, C. J. Blom te Sassenheim, Ch. S. Cramer te Noordwijk, Th. Hal verhout te Leiden, W. van Harskamp te Lisse, J. Houwaard te Katwijk, G. v. d. Linden te Leiden, R. A. van Meij- gaarden te Den Haag, J. A. P. Möllers (prijs) te Leiden, W. F. Smittenaar te Leiden, W. J. Staphanus te Leiden, H Wolthaus te Rijnsburg, A. Zwitser te Katwjjk, J. L. Egmond te Wassenaar. Beursoverzicht AMSTERDAM Het belangrijkste nieuws is vandaag de voor de beurs onverwachte aankondiging geweest een nieuwe 6% pet obligatielening va Bank voor Nederlandse Gemeenten groot 100 min tegen 100 pet. Dit bedrag kan worden verhoogd tot 150 min. Hierop kan op dinsdag 5 september worden inge schreven met als stortingsdatum maan dag 2 okt. De beurs is over deze aan kondiging slecht te spreken. Dit te meer, daar de 6 pet. rentespaarbriefleningen van de B.N.G. alsmede de recente 6% pet. lening van de Staatsmijnen nog niet zijn betaald. De nieuwe lening van de B. NG. ligt scherp in de markt doch jr, volgens beleggerskringen, wel in gaan, zeker tot een bedrag van 100 min De staatsfondsenmarkt was gemakke lijker, terwijl ook de BNG-leningen ge drukt in de markt lagen. De stemming voor de internationale waarden was bij de opening aan de zwakke kant voor Philips en Unilever. Philips opende op 105.90 tegen een voor gaande slotpx-ijs van 107.20. Unilever daalde 1.60 tot 101.50. doch kon zich later wat herstellen tot 102. Het publiek gaf in beide fondsen wat stukken af die pas op het verlaagde niveau werden opgenomen. Kon. Olie kon zich vrij goed handhaven op terwijl Aku goed prijshoudend was 55.80, Hoogovens werd onveranderd op 92,50 geadviseerd, doch KLM lager, dat dit fonds gisteren in Wall Street ruim een dollar moest prijsgeven. De New Yorkse beurs was donderdag voor de vierde achtereenvolgende beurs- dag lager. Het Dow Jones-gemiddelde voor de industrieaandelen kwam er weer beneden de 900 te liggen, echter met afnemende handel. De scheepvaartsector startte aan de zwakke kant doch kon zich later wat her stellen. Toch bleven de koersen in deze afdeling beneden die van gisteren. Ook de cultures waren een weinig lager. Van de bank-aandelen werden die van de Hollandsche Bank-Unie opnieuw la ger geadviseerd als gevolg van winstne mingen. KLM daalde 1.50 en Hoogovens één gulden. AKU zakte in tot 55.40. In de overige hoofdfondsen kwam weinig ver andering meer. Vergeleken met de slotprijs van de vorige week waren AKU, Hoogovens. Kon. Olie en Unilever deze beursweek iets gemakkelijker, Philips prijshoudend. KLM een paar gulden lager. Albert Hein was 3 en Bijenkorf beheer 6 punten lager. Calvé daalde 9, Hoeks Machines 5, Kiene eveneens 5, Ned. Bak kerij 9 en Wessanen 6 punten. Chas Mac intosh gaf 15 punten prijs. Zeer flauw in de markt lag Elsevier. Voor dit fonds werd de laatkoers van gisteren f 8.- la ger gesteld. De laatkoers van de Spaar- nestad kwam 5 punten lager. Nyma was 4 punten in herstel. In het laatste beurs halfuur werd er ruim in een open hoek gehandeld in Centrale Suiker. Dit fonds ging een paar punten omhoog tot 402. Koudijs meldt dait de winst o1 1966/67 ondanks de grenssluiting v kalveren en de lage uitvoerprijzen slachtkuikens niet veel zal afwijken t Buitenlands bankpapier AMSTERDAM. 25-8 De advieskoer- 6en voor buitenlands bankpapier geldend in Amsterdam op de volgende werkdag lüidqn: Engelse pond 9.9610.06, Ameri kaanse dollar 3.57—3-61, Canadese dollar '3.31—3.36, Franse frank (100) 73.10—73.60 Belgische frank (100). 7.17%—7.22%. Duitse mark (100) 89.6090.10, Zweedse kroon (100) 69.30—70.30, Italiaanse lire (10.000) 57.0059-00. Zwitserse frank (100) 82.70—83.20, Deense kroon (100) 51 3052.30_ Noorse kroon (10) 49.50— 50.90, Oostenrijkse schilling (100) 13.91 14.01, Portugese escudo (100) 12.5012.05 Spaanse peseta (100 er cp) 5.96611. Contante wisselkoersen AMSTERDAM, 25 augustus Londen 10.01 V4-10.01%; New York 3.59^-3.59^; Montreal 3.34I3<J-3.34^; Parijs 73.32-73.37: Brussel 7.24% -7.25 Vb; Frankfort 89.87- 89.92; Stockholm 69.71-69.76; Zürich 82.88- 82.93: Milaan 57.72%-57.77%; Kopenhagen 51.78-51.83: Oslo 50.26%-50.31 Va: Wenen 13.91%-13.92y.i; Lissabon 12.49-12.50%. LEIDEN De Haarlemse stadsor gaxiis t Albert de Klerk bespeelde, in het kader van de K. en O.-serie, bet orgel van de Pieterskerk voor enkele honderden zeer aandachtige toehoorders. Van de grote speelcapaciteiten, de artistieke visie, de muzikale gedrevenheid van De Klerk behoef ik niet meer te gewagen. Onomstreden behoort hij tot de allergrootste organisten, zeker in ons land. Albert de Klerk had in zijn program- a een belangrijk deel aan weinig of niet bekende oude componisten gewijd. Op zichzelf is dat te waai'deren. Waar- zou men van tijd tot tijd geen kennis nemen van wat kleinere meesters als Jacques Boy vin (16531706) en de Spanjaarden Fran cisco de Trauxo (15811663), de hofor ganist van Filips II, Antonio de Cabe- zon (15101566) en Juan Cabanilles (16441712) hebben geschreven. Afgezien van enkele onderdelen, op merkelijke passages, een paar spreken de figux-en, heeft al deze muziek mij echter nauwelijks of niet kunnen tref fen, laat staan imponeren. Het was ge middeld een nogal vervelende bedoe ning. Aan de zuiver historische, musicolo gische betekenis twijfel ik niet. Ik wil ook graag aannemen, dat De Klerk sti listisch verantwoord te werk ging. Maar muzikaal deed mij dit alles op enkele uitzonderingen na, niets. Vooral de „Cancion religiosa" (De Cabezan) en de „Tiento de quarto tona" (de Arauxo) waren zwak expressief. Van Boyvin trof mij „Dessus de cornet séparé me lodisch en als muzikale persoonlijk heid. Ook de „Grand Dialogue a quatre choeurs" (uit Boyvins Suite troisième ton") was door het verschil lende karakter van de vier causerende partijen, interessant. Jammer genoeg werd het er met Bux- tehudes Preludium en fuga in fis-klein niet veel beter op. Deze grote muziek- vinder heeft zeker fantasierijker boeiender werken geschreven dan deze weinig opmerkelijke fis-klein-tocca- ta-fuga-combinatie. Met Bachs 2 koraalvoorspelen „Ach bleib" bei uns, Herr Jesu Christ" en „Jesu Christus, unser Heiland, der voi uns den Gotteszom wand," uit de Or gelmis) veranderde het beeld. We 1 den ons plotseling bewust van het meesterlijke spel en de wondermooie registerstemmen, die, vooral in he laatste koraal het kunstige weefsel de den glanzen. Franchs Choral III hoorde ik voor de vierde keer in dit seizoen. Deze klanking was zonder twijfel de beste. Technisch nergens geremd, met een vol maakt begrip voor de geest en de sfeer, speelde De Klerk de zwanezang van de Maitre angélique met een grote, toch onopzettelijk gerichte overtui gingskracht. JOH. VAN WOLFSWINKEL STOCKHOLM Een van de meest ingewikkelde en omvat tende projekten, die ooit in de geschiedenis van het verkeer zijn uitgevoerd, zal zijn climax bereiken op 3 september a.s., wanneer Zweden overgaat van links naar rechts. Voor deze ingrijpende om schakeling, die niet alleen auto mobilisten, maar ook voetgan gers en zelfs blindegeleidehon- den treft, is een indringende publiciteitscampagne gevoerd, waardoor zonder meer gesteld kan worden dat alle 8 miljoen Zweden zich hebben kunnen voorbëreiden. De overgang naar rechts verkeer gaat volgens voorzichtige ramingen zo'n 400 miljoen gulden kosten, en komt 40 jaar na het tijdstip, waarop een voorstel in dit opzicht aan de Rijksdag werd voorgelegd. Bij een referendum 12 jaar geleden stemde overigens 83 procent van de Zweedse bevolking voor handhaving van het linkse verkeer. Een van de belangrijkste motie ven voor de verkeershervorming is de steeds groter wordende groei van de grenspassages geweest. In 1955 bedroeg het aantal voertuigen, dat Zweden binnenkwam, ongeveer 1,5 miljoen (buitenlandse automobi listen dus, die gewend zijn rechts te rijden), terwijl het in 1970 zeker vertienvoudigd zal zijn. Praktisch alle kosten, met uitzon dering van allerlei kleinere uitgaven zoals bijvoorbeeld het omschakelen van asymmetrische koplampen, wor den vergoed uit speciale staatsfondsen, welke door middel van een in 1964 ingestelde bijzonde re wegenbelasting zijn bijeenge bracht. Het belangrijkste deel van de voorbereidingswerkzaamheden be trof de verkeersveiligheid en de aan passing van de weggebruikers aan het nieuwe systeem. Als voorberei ding voor de overgang is een we tenschappelijk gebaseerd program ma opgesteld ter verhoging van de verkeersdiscipllne en ter verbete ring van de kennis der verkeersre gels. Na de 3de september aange duid als de Dag (van „Hoger" - rechts) volgt een tweede campag ne, in het kader waarvan uitgebrei de maatregelen zullen worden toege past in de vorm van verdere instruc tie, supervisie er- controle. Bij elkaar zijn ongeveer 250 natio nale organisaties, in karakter va riërend van politieke partijen tot sportverenigingen, aktief betrokken bij de voorbereidingen. Ongeveer 100.000 personen zullen op de 3de september van 5 uur in de morgen af vrijwillig dienst doen als ver- keei'sassistent. Op alle wegen zullen voorlopig snelheidsbeperkingen worden inge voerd. Daar waar men tot nog toe 50 kilometer per uur mocht rijden, zal een limiet van 40 kilometer gel den. 90 kilometer wordt eerst 60 ki lometer en daarna 70 kilometer. De duur van de snelheidsbeperkingen zal door de overheid worden be paald aan de hand van de ongevals statistieken. Voorproefje van een nieuw verkeersbeeld. De foto i» in Stockholm genomen. van links naar rechts werd uitge trokken, is besteed aan de aanpas sing van straten en wegen (wegbe- schilderingen, verkeersborden enzo voorts), zomede aan die van de ver lichting. Probleempjes, die er zo bijko- 4. Leerlingen van rijscholen moe- ten voor hun praktijk na 3 septem ber terugkomen. 5. Speciaal gevormde „voorbeeld groepen" he"bben elk weekeinde in Noorwegen of Denemarken in rechts rijden geoefend. IJsland kijkt met meer dan gewo ne belangstelling naar het Zweedse experiment. Men overweegt daar in 1968 van links naar rechts om te schakelen. Na Zwedens (en IJslands) omme zwaai blijven in Europa alleen Enge land, Ierland, Cyprus en Malta in het linkse kamp. Maar voordat in die landen rechts verkeer wordt in gevoerd, zullen er nog heel wat ge neraties moeten verschijnen en ver dwijnen. De grote NSU, die RO 80 heet en van een Wankelmotor i Behalve de brug over de Gouwe, waar de rijkswegen van Rotterdam en Den Haag naar Utrecht samenkomen, ondervindt de over Neerlands heirwegen snellende automobilist thans ook de nodige vertraging op de Moer dij kbrug. Er wordt daar een nieuwe slijtlaag aangebracht omdat het wegdek hinderlijke gebreken is gaan vertonen. Een nieuwtje is dat deze slijtlaag een kunststof is. Het slechts enkele millimeters dikke materiaal biedt grotere voordelen dan beton en asfalt, daar een perfekte hechting aan de bestaande verharding kan worden verkregen. J\JET de autosalons van Frank fort, Parijs, Londen en Tu rijn voor de deur, wemelt het weer van geruchten. Als we alle speculaties moeten geloven, brengen bijna alle merken een nieuw model, of althans een geheel nieuwe" versie van een bestaande wagen. Schiften en ziften is vrijwel ondoenlijk. In het seizoen, dat voor introduc ties geldt, blijven van de zijde van de automobielfabrikanten de pegels voor de sensatie gaan. Verschillende merken hebben reeds zekerheid verschaft. VW bij voorbeeld met z'n vernieuwde be drijfswagenserie en z'n verbeterde kevers. Ford Keulen met z'n grotere en sterkere vei-sies van de 17M en 20 M. Simca met z'n 1100, NSU met z'n totaal nieuwe RO 80, waarin zich een „tweekamer" Wankelmotor bevindt. De samenwerking tussen NSU en Citroën heeft een gerucht in de we reld gebracht, dat evëneens op de Wankelmotor slaat. De Franse auto mobielfabriek zou met een wagen komen, die het gat tussen de AMI 6 en de ID 19 moet opvullen, en die met een „rotor" is uitgerust. Ook zou Citroën een nieuwe Eend op stapel hebben staan en een nieuwe sportwagen. Over Renault doet eveneens een speculatie de ronde. Zit in dat merk ook niet een „gat", namelijk tussen de R4 en de R16? In de internatio nale vakpers wordt over een R6 gesproken, die een viercilinder krachtbron van 1100 cc zou hebben, zomede voorwielaandrijving. Hier wordt nog aan toegevoegd dat het nieuwe model pas over een jaar zal worden geïntroduceerd. In Engeland heeft men het over een nieuwe Vauxhall Victor (Gene ral Motors) en een Ford Anglia met eenzelfde motor als de Cortina 1300. In Duitsland wordt over een Mer cedes in de tussenklasse gesproken en over een sportversie van de BMW 1600. De Fiatfabrieken in Turijn zouden ook wat op het vuur hebben staan. Na de succesvolle lancering van de 124 en 125 acht men het in de lijn van de verwachting liggen dat ook aan de grootste serie (2100/2300) een model wordt toegevoegd. Besluiten we met Nederland, waar de DAF 44 furore maakt. De grote vraag is wanneer de reeds aan gekondigde DAF 55 komt. Een ande re vraag, die door de achterban wordt gesteld, betreft de vermeende samenwerking tussen de Gebroeders Van Doorne en Renault. Zo deze inderdaad bestaat, moeten we toch op korte termijn een gezamenlijk produkt kunnen verwachten. Meter voor de bandenspanning Ook in Nederland is thans de uit Amerika afkomstige precisiebanden- spanningsmeter verkrijgbaar, die on der de naam Automark op de markt wordt gebracht. Het is een apparaat je, dat men gemakkelijk in de zak mee kan nemen en waarvan de gead viseerde verkoopprijs 7,80 be draagt. Banden-op-de-juiste-spanning zijn van bijzonder groot belang voor de automobilist, vooral omdat de meer en meer in trek komende radiaalty- pen pas hun nut bewijzen als ze met een exacte hoeveelheid lucht zijn gevuld. Een onderzoek in het Detroit Testing Laboratory heeft aange toond dat binnen een spanning van 12-40 lbs (1 - 2.6 kilo) de Automark geen grotere afwijking vertoont dan 1 lbs. Dit wordt zo gunstig geacht dat het precisie-instrumentje ge schikt bevonden is om ander*? ban- denspanningsapparatuur te ijken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 17