Laatste uren van Jeanne d A re gezien uit een raam KLEURIGE TV-AVOND VOOR BIJNA 6000 WESTDUITSERS dokter Moore Paul Muni overleden NCRV brengt tv-spel op scherm JAAR GEËIST TEGEN PROVO EN STUDENT Theodorakis gearresteerd ZATERDAG 2# AUGUSTUS 1MT (Van onze kunstredactie) SANTA BARBARA. Californië De uitnemende karakterspeler en filmacteur Paul Muni is vrijdag, 70 jaar oud, in Montecito overleden. Mu ni, de „Man met de duizend gezich ten", leefde de laatste jaren terugge trokken. nadat hij in 1955 door een ziekte zijn rechteroog had moeten missen. Paul Muni werd 22 september 1897 in het toen Oostenrijkse, en nu tot Polen behorende, Lemberg geboren als Paul Weisenfreund. Zijn ouders, die behoorden tot een rondtrekkend Jiddisch toneelgezelschap, emigreer den in 1902 naar New York. Zijn debuut maakte Muni toen hij twaalf jaar was. In 1926 trad hij voor het eerst op in een Engels spre kend gezelschap. Zijn eerste filmrol speelde hij in „Scarface" (1932) en drie jaar later verwierf hij een Oscar en internationale faam voor zijn spel in „Het leven van Louis Pasteur". Andere grote successen waren zijn rollen in „The Good Earth" en „The life of Eiriile Zola". Op het Broadway- toneel vierde Muni in 1955 triomfen in „Inherit the wind'' tot een oogziek te hem tot stoppen dwong. Met slechts nog licht in het linker oog keerde hij na drie maanden op de planken terug. In 1958 kreeg hij een Oscar voor de titelrol in „The last angry man". Daarna trok de gro te karakterrolspeler zich terug. De Virginian dwijnt ver (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De avonturen van De Virginian, waarop de NTS het kijkpubliek 's zondagsavonds op Ned. 2 placht te vermaken, verdwijnt. Om dat er zondagavond a.s. geen plaats voor hem is vanwege de lange opera, zal hij dinsdag 29 augustus zwa nenzang zingen in de aflevering „Het portret van Marie Valonne", een wild-westmysterie, dat De Virginian, Marie zeer genegen bovendien, met verve oplost. Uitkeringen stijgen bij waarborgfonds motorverkeer DEN HAAG Vorig jaar zijn door het waarborgfonds motorver keer 1966 verzoeken om schadever goeding in behandeling genomen. De eerste zes maanden van dit jaar kwa men er reeds 3915 verzoeken bij. Hierdoor is bij de afwerking een ach terstand ontstaan. Het fonds heeft in het begin veel moeilijkheden gehad. Er was te weing personeel. Minister Witteveen zegt personeelsuitbreiding toe. .(Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Jeanne d'Arc, het boerenmeisje dat voor vi sioenen de kracht kreeg om zich aan het hoofd van het Franse leger te stellen teneinde haar vaderland te verlossen van de Britse overheersing, is door de eeuwen heen een geliefde figuur geweest voor dichters en schrij vers. Historici die in de laatste jaren haar romantisch bestaan hebben te gengesproken, ten spijt. Wij krijgen morgenavond van de NCRV nog eens haar terechtstelling via het scherm... maar ditmaal in ge heel nieuwe vorm: wij horen ervan door toekijkende mensen en zien Jeanne zelf niet. ONTHULLEND „Het raam" heeft de Franse schrij ver André Obey zijn uurlange eenak ter genoemd. Want het is door het venster van een woning aan de Die Entführung op Euro visie HILVERSUM Morgenavond zal dc NTS op Ned. 2 van de Oosten rijkse televisie een opvoering van Mozart's bekende opera „Die Entführung aus dem Serail" overne- Deze Eurovisie-uitzending is een hoogtepunt van het muziekfestival in Salzburg. Het is niet de eerste maal, dat wij kunnen genieten van „Die Entführung" op de beeldbuis, maar operaliefhebbers zullen de uitzen ding, die van 8.05 tot 10.20 uur duurt, van harte toejuichen. Om het verhaal, waarin twee koe ne jongelieden, heer en bediende, hun geliefden uit een harem stelen en dat bijna met de dood bekopen waarna alles onverhoeds op de poot jes terechtkomt, gaat het immers niet! En Mozarts heerlijke muziek is altijd opnieuw het aanhoren waard. Zubin Mehta dirigeert het Weens Filharmonisch orkest en de voor naamste zangers en zangeressen zijn Luigi Alva als de stoutmoedige Bel- monte, Gerhard Unger als zijn knecht Pedrillo, Ingeborg Hallstein als de schone Constanze en Reri Grist als het kamermeisje Blond- chen. Fernando Corena is de harem- wachter Osmin en Michael Heltau vervult de spreekrol van Pasja Se- BERLIJN Met een druk op de knop heeft de Westduitse minister van buitenlandse zaken, Willy Brandt, gisteren bijna 6000 landgenoten een kleu rige tv-avond bezorgd. ÏVest-Duitsland is daarmee het derde land ter we reld, dat de beschikking heeft over kleurentelevisie, na Japan en de VS. Deze sprong van onze buren kostte ruim vijftig miljoen mark, maar daar zagen de weinige bezitters van een kleurentoestel dan ook een fraaie uitvoering van de operette „Een nacht in Venetië" voor. Volgende week kunnen de meeste Duitsers hun première in ,de deelstaten in kleur bekijken. markt van Rouaan, dat een bak kersgezin, samen met buren die ook zo'n mooi plekje niet versmaden, kij ken naar de tragiek van Jeanne van Lotharingen's laatste uur. Het gezin telt ook een oude, blinde schoonvader, die zelf niet kan erva ren wat er buiten gebeurt en zich daarom door zijn kleindochter Catha rine alles laat vertellen. Zodoende ontgaat ons als kijkers naar de kij kenden geen detail van wat zich daar buiten afspeelt. Hoofdzaak is het gesprek tussen de oude meester Thibaut (Johan Kaart) en zijn kleindochter (Liesbeth Strup- pert), maar het wordt hoogst interes sant en onthullend aangevuld door de opmerkingen van de andere fami lieleden en de buren. In sommigen MAGISCH VENSTER Het blijkt dat het raam gaat wer ken als een magisch venster. Cathari ne, door emoties bestormd, vereenzel vigt zich met Jeanne terwijl zij de diepe vernederingen welke deze hel din moet ondergaan, voor grootvader uitpluist. Het domme gepraat van de op sensatie beluste anderen veroor zaakt daarbij treffende uitingen van de menselijke geest en zijn reacties o^ het lot van anderen. Deze Nederlandse opvoering van een Frans spel kan heel interessant worden. da Affathu Yotttifj Aanslag Van Heutzmonument AMSTERDAM Een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest eiste de Amsterdam se officier van justitie tegen de daders van de bomaanslag -op het Van Heutzmonument op 10 maart. De verdachten, de Am sterdamse student Alex J. M. en, de Rotterdamse provo Jan J. G. B., zaten reeds vanaf 10 maart in voorarrest. De provo werd gisteravond vrijgelaten op verzoek van zijn advocaat. Een zelfde verzoek voor, de student werd afgewezen. Jan B. ontkende dat hij een bom had in de zin van de vuurwapenwet. De student gaf dit wel toe. Beiden ontkenden echter, dat er bij de ont ploffing levensgevaar had bestaan. Officier mr. J. Vriesema vond van wel. Een rapport van drie deskun digen wees echter uit dat het ge vaar voor letsel zeer gering was, nl. 0,3 procent. Van der Poel niet naar VARA (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Frits van der Poel, redacteur van KRO's Brand punt, zal niet overgaan naar de VA RA om daar presentator te w.orden van het nieuwe satireprogramma voor de televisie. Hij heeft hierover ruime besprekin gen gevoerd met KRO-voorzitter mr. H. W. van Doorn, met zijn hoofdre dacteur Richard Schoonhoven en met de programmaleiding van de VARA. Van der Poel vond het aanbod wel eervol, maar gelooft dat hij als Brandpuntredacteur meer vrijheid heeft voor het ontplooien van ideeën, zelfstandig optreden en eigen teksten kiezen. Bovendien... en dat is een voor naam punt, wil hij de KRO trouw blijven. Herman Wigbold zal nu dus moe ten omzien naar een andere presenta tor. ritmische begelel Festival 1967: Opera Artistieke Staalkae 20.05 Nieuws. 8.57 Edinburgh TELEVISIE VANAVOND Nederland I. NTS 18 45 De. Minimolen STER: 18.55 Reclame. KRO Nederland II. NTS: 20.00 Nieuws in 't kort. STER: 20.01 Reclame. AVRO: 20.05 The Beatles, tekenfilm. NTS: 20.25 Wereldkampioenschappen wie|" AmsterdamP AVRO: 20.55 Van Budapest tot New York: pla- inds progr. kanalei 20.15 Eurovisie: isle: Wereldkam- 10.00 Reportage A de Wereldraad •d piatenprogramma: 17.00 Gereformeerde IKOR: 18.30 Kerkmuziek, dichtbij: NCRV: 19.00 izikaal vakantie- documentair programma; 23.30 Franse chansons. 23 55-24 00 Nieuws. Hilversum II. 298 m. VARA: 8.00 Nieuws; 8.18 Weer of geen weer; (Om 9.00 Sportmedede- lingen): 9.45 Nieuws; 10.00 Ver- zoekprogramma van klassieke muziek: 11.00 Bruiloften en partijen: documentair klank beeld; 11.30 Stereo; Strijkor kest: AVRO: 12.00 Bonte muzi- boekbesprekingen: 13.45 v dracht: 14.00 Kinderkoor combo; NRU: 14.30 Lang.' lijn (I). sportreportages; VA RA: 17.00 Voor de leugd; 17"" (evt. onderbreking voor w reldkampioenschap wielrennen op dc baan te Amsterd 17.50 Nieuws: NRU: Langs de lijn (II): VARA: Stereo: Tango rumba c, en zanKSoltsten: 18.55 Discussie Nederland I. NTS: 15.30 Tele- inleiding Russische les: j.00-18.00 wereldkampioen- sXTSsr Sor/AT TV-film (afl. 31): 19.35 .hjerf! 4.X-.V te v en* en'n'werken van de Russische componist Dmitri van de Oostenrijkse TV): 22.20-22-25 Journaal. België. Nederlands progr. Ka nalen: 2 en 10. 14J5 ^Intern. kamptoensch. wielrennen op jak-kampioensch. ----- 16.00 Eurovisie: Wereldka: oensch. wielrennen op baan te Amsterdam: 17.55 rovlsle: Europese kajak-kampl- If! RADIO I MAANDAG Licht er.s. 8.00 Nws. NCRV-lied. 8,15 Gewijde (gr). 8.30 Nws. 8.32 Vak. 8.45 Lichte gram. 9.00 Voo zieken. 9.35 Waterst. 9.40 12.22 Voor boer hippique (C.H.I.O.) 18 00 ochtendgym. 7.23 Mod. 1n rad. feuil. 11.45 Lichte gram. 12.27 Mededel. t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Stereo: Licht instr. ens. 13.00 Nws. 13.10 Act. 13.25 Promenade ork. en zangsol. Gre- "lëzingT 15.30" We" pen uit de S& '%°i 17.45 Overh. spoorwegviadufct een proefexplosie veroorzaakt. Hij gaf de rechtbank een uitvoerige beschrijving hoe en met welke middelen hij de bom had samengesteld. Jan B. kende de student van de provoboot, waar hij een paar keer per week kwam. Een dag voor de aanslag had hij kontakt met Jan op genomen, om „iemand te hebben waar hij van opaan kon". Hij zou het liefst alleen de bom tot ontplof fing hebben gebracht, maar dat vond hij te gevaarlijk. Met opzet hadden ze de bom zo geplaatst, dat eventuele scherven niet gevaarlijk zouden zijn voor voorbijgangers. Jan hield de wacht en tQen de bom eenmaal geplaatst was, bleven beiden in de buurt van het monument om eventueel voor bijgangers te kunnen waarschuwen. „Er had zich bij het monument een vrijend paartje kunnen bevin den", probeerde de officier, maar de student was het daar niet meè eens: „Het was maart en vrij koud." Vanuit een telefooncel had Alex de politie gebeld en hen verteld van de revolutionaire raad, die een aan slag op Van Heutz had gepleegd. Jan B. antwoordde op een vraag van een rechter, dat hij alleen had meegedaan uit solidariteit. „Er zijn twee miljoen mensen die mijn daad niet afkeuren", merkte Alex op. Hij had een daad willen stellen tegen over de Van Heutz-mentaliteit in Amsterdam. De verdedigers bepleitten voor hun cliënten vrijspraak, omdat er geen serieus gevaar bestond. Toen de verdachten de rechtszaal verlieten kregen ze veel applaus van de publieke tribune, die bij deze ge legenheid vol zat met voormalige Uitspraak 8 september. ATHENE Mikis Theodorakis, Grieks componist en gewezen volks vertegenwoordiger die door de junta werd gezocht, is maandagavond door de veiligheidspolitie gearresteerd. De 42-jarige componist zit vast op het hoofdkwartier van de veilig heidsdienst en kan zich niet met de buitenwereld in verbinding stellen. Verder zijn twee mannen en vijf vrouwen aangehouden, allen journa listen en kunstenaars, die Theodora kis hebben verborgen gehouden. Intussen heeft de actrice Melina Mercouri een brief overhandigd aar. wedstrijd Oe Thant met het verzoek deze aan koning Constantijn te overhandigen, I die dezelfde dag een onderhoud had karren vol jute zakken terwijl met de secretaris-generaal. Oe Thant brandweerlieden door de stad pa- nam de brief wel aan maar kon hem brouilleren met vlammenwerpers en niet aan de koning geven. Ichemicaliën in spuitbussen. De stad Dit is een scène uit het indrukwekkende spel Het raam", dat de NCRV morgenavond uitzendt op Ned. 1het bakkers- gezin geschaard om de blinde schoonvader. Terwijl buiten op het marktplein de terechtstelling van Jeanne d'Arc zich voltrekt komen bij de toeschouwers twijfelingen op: is het wel juist wat daar gebeurt? fVaarin gelooft een mens eigen lijk als dingen die vroeger waarde hadden nu zinloos zijn geworden? De gesprekken komen los. U ziet hier v.l.n.r. IVim Kouwenhoven, Liesbeth Struppert, Coos Houwing, Liane Saalborn, in hel midden Johan Kaart en zittend Tonny Popper. VANAVOND TE ZIEN 7.05 uur laatste aflevering van „Lekkere diertjes": Familiefeest. 8.15 uur Gala:avohd van de lichte muziek: overne ming vin het eerste Duitse kleurentelevi sieprogramma. Commentatrice is Teddy Scholten. 10.15 uur Brandpunt. Ned. 2 AVRO 8.25 uur wielrennen. 9.05 uur actualiteiten. 9.20 uur aflevering van „The wild, wild West". VANAVOND TE HOREN Hilversum 1 KRO 7.30 uur operettemuziek. 8.30 uur verzoekplaten. 10.45 uur Goal, muzikaal sportprogramma. Hilversum II VARA 6.57 tot 10.15 uur directe overneming uit Edinburgh van Strawinsky's opera „De lotgevallen van een losbol", uitgevoerd door het Schots Nationaal Operagezelschap. 10.40 uur vakantie-impressies uit Zuid-Zweden, daar na lichte muziek. ZONDAG TE ZIEN Ned. 1 NTS en NCRV 6.35 uur (CVK/IKOR) reisindrukken uit Rwanda. 7.10 uur aflevering van Thierry. 8.30 uur eenakter „Het raam". 9.30 uur filmportret van Shostakowitsch. Ned. 2 NTS 8.0510.20 uur Eurovisieuitzending uit Oostenrijk. Opera „Die Entführung aus dem Serail". ZONDAG TE HOREN Hilversum I NCRV en KRO 7.30 uur geestelijke liederen, daarna zondagavond- 9.00 uur Paviljoen: cultureel gevarieerd programma. 10.00 uur liedjesprogramma. 11.30 uur Franse chansons. Hilversum II AVRO en TROS 8.05 uur Rits, openhartig programma. 9.30 uur Omroeporkest concerteert; soliste Ingeborg Hallstein, sopraan (tegelijkertijd te horen en te zien op Ned. 2). 10.55 uur showprogramma uit Zandvoort. 35 „Ik dacht dat je misschien wilde komen tot je beter was..." „Liever niet, oom Ed. Alstublieft, houd op. Ik wil mijn eigen leven leiden, en ik wil niet bemoederd worden. Ik wal al volwassen toen ik drie jaar geleden in Haddon kwam. Ik ben nu vijfentwintig. Ik ben oud genoeg om voor mezelf ta zorgen en dat wil ik ook. Houd dus alsjeblieft op en dring niet meer aan." Hij zweeg. Zijn handen lagen op zijn knieën en hij staarde droevig naar een plekje op de grond. Na een poosje zei zij: „Het spijt me. Ik wilde niet onaangenaam zijn." „Nou... Ik hoopte..." Hij stond op. „Ik moet nu gaan." Hij aarzelde, toen boog hij zich voorover om haar wang ta kussen en zij kwam hem wat tegemoet. „Oom Ed, je lijkt wel zo'n kloek voor me." „Jij bent alles wat ik heb." Hij tikte haar onhandig op de wang. „Wees nou braaf en zorg goed voor dat been, he?" „Natuurlijk." „Goed dan." Zij' keek op een manier zoals hij elke dag bij andera mensen zag, er lag een een wens op haar gezicht dat het bezoek van de dokter zou voortduren, om weer niet terug ta hoeven vallen in de angstige leegte. Zo'n blik deed hem altijd wel wat, ook al wilde hij graag aan een moeilijka patiënt ontsnappen, en daarom had hij de gewoonte aangeno men zich nooit te haasten. Hij wekte bij zijn patiënten de indruk dat hij alle tijd voor hen had. Psychologisch gezien was dat heel juist. May stak haar hand naar hem uit. „Oom Ed,..." „Ja, kind". „Er is heel wat gebeurd toen je in New York was..." Hij deed net of hij raar ernstige, verdrietige ogen niet zag. „Iedereen weet dat je er niets aan kon doen." „Dan heeft iedereen het mis, May. We hebben alle drie schuld. En ik misschien nog wel meer dan de anderen." Hij drukte haar hand even en maakte zich toen los. „We zullen zien wat er gedaan kan worden. Tob er maar niet over." Hij trok zijn jas aan, pakte zijn tas op, lachte even zwak en aarzelend naar haar en vertrok. Terwijl hij de trap af liep keek hij weer op zijn horloge. Hij zag dat hij wel even tijd had naar Beaver Floods te gaan om de oude Alice Henderson op te zoeken, mits hij een sandwich als diner nam of helemaal niets en wat later kwam voor zijn avondspreekuur. Hij reed snel, zijn gedaon- ten waren geheel bij de vergadering met de commissie van de stad. Hij was blij de zaak zo van alle kanten te kunnen overdenken, maar tegen de tijd dat hij in Beaver Floods, het gehucht waar Alice woonde, aankwam was hij nog niets opgeschoten. De commissie zou de plechtige verzekering van de drie artsen krijgen, dat de stad nooit weer zofider dokter zou zitten, maar hij wist nog niet hoe hij dit zou moeten verwezenlijken. Alice woonde in een plomp oud huis, grijs als de rotsen van de heuvel erachter, het was al jaren verveloos. Hij klopte niet, want volgens hem zou Alice hem toch niet horen. Voor hij naar binnen ging, hapte hij nog wat frisse lucht, want hij wist dat dit het laatste was voor hij' weer naar buiten kwam. Hij duwde de deur open en keek om zich heen in de rommelige, lelijke kamer die net eender was als alle kamers in achterbuurten. Een goedkoop, wit fornuis een brokkelige gootsteen met een plank erboven, een tafel met een groot plastic kleed, lelijk zeil op de vloer. Geen televisie. De bekende geur van vuil en armoede vormde bijna een muur in de gedeeltelijk geopende deur. „Alice?" riep hij luid. Heel in de verte bij een raam kwam er geluid. Hij on derscheidde een. deken over een stoel, hij hoorde gékucn, gespuw en een verstikte, kreet. Met tegenzin liep hij verder. Hij liet de deur open achter zich, misschien zou de kamer daardoor wat gelucht worden. Van de donkere hoek uit sloeg Alice hem met haar staalachtige, donkere ogen gade, half verborgen achter iets wat een deken leek, maar naar hij nu zag een bundel kleren was. Hij keek terug en trachtte aan de omgeving te wennen, een magere, vuile, gele kat sprong achter haar vandaan uit de stoel en liep verachtelijk weg, en even vroeg hij' zich af of het soms de kat was geweest die de vreemde kreet had gegeven of de vrouw. Hij probeerde kwiek en opgewekt te doen, liep op haar toe. Zij schreeuwde: „Ik kan hier niet lang meer leven. Ik zeg je dat ik hier niet lang meer kan leven." Wordt vervolgd Wied- Kane, is een en al leven en bedrijvigheid. Pennsylvania, Voor 15 augustus mag er namelijk haasten school- geen sprietje Jakobskruid in de kinderen zich stad te vinden zijn. straat met Half augustus begint dit gewas namelijk te stuiven. Zou men het zover laten komen, dan zou in korte tijd de stad overwoekerd worden door het plantje. Om een ieder bij deze actie te betrekken heeft de kamer van koophandel een wie lerwedstrijd uitgeschreven voor in woners onder de zestien. Elke avond slepen vermoeide kinderen hun vangst aan. Wie van de kinde ren op 12 augustus het meest* kruid verzameld heeft, krijgt twee honderd gulden als beloning. 37. Als meneer Aria vi ool speelt, klinkt het heel mooi en lijkt het dood- makkelijk. „Dit lukt me wel!" denkt Stikkeltje vol zelfvertrouwen. „Houd vast; linkervin- gers op de snaren, rech- molen!" Stikkeltje is belist beledigd!" Probeer een parelend melodietje, als van een vogel. „Kijk tervingers om de strijkstok probeer maar!" het dan zélf!" snauwt hij. eens, de vogels komen op de drempel zitten luis- Er klinkt een afgrijselijk piepend, vals gezaag. Meneer Aria zucht: „Dan een blokfluit maar; teren!" wijst Bruunke. Maar nü is Stikkeltje Bruunke schatert: „Het lijkt wel een houtzaag-- dat is heel eenvoudig. Hoor en kijk!" Er klinkt weer aan de beurt!

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 15