Formosa huldigt nijverheid en Israël successen leger Havik sterft uit in Nederland PUZZEL VAN DE WEEK ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1967 ^NLANGS verscheen in de republiek China alias For mosa een bijzonder interessante serie postzegels, gewijd aan de nijvere nationale handenarbeid. Men wilde daarmee de aandacht vestigen op deze steeds in omvang toenemende industrie. Deze typisch Chinese nijverheid is terug te voeren naar de klassieke kunstuitingen van het oude China: keramiek, beeldhouwen, schilderen, letterkunst, metaal bewerking, toneel, muziek en bouwkunst. Postzegelrubriek door J. J. M. KIGGEN Opvallend is, dat veelal nog bij het vervaardigen technieken worden toegepast en methoden gevolgd, die duizend tot tweeduizend jaar geleden in zwang waren. Zo zijn er weer veel moderne maaksels, die als het ware duplicaten genoemd mogen worden van wat in de natio nale musea uitgestald staat. De Chinese handenarbeid-indus- trie kreeg in 1956 een nieuwe injectie toen een centrum ter sti mulering van deze soort handen arbeid is ingesteld. Sindsdien hebben staatsadviescommissies en plaatselijke specialisten sa mengewerkt om nieuwe materia len en nieuwe technieken ingang te doen vinden. Dat heeft er toe meegewerkt, dat oude produkten verbeterd werden en dat opvallend nieuwe uitingen begonnen te ontstaan. De huidige produktie kan dan ook beschouwd worden als een mengsel van Chinese kunstzinnig heid en moderne techniek. En de produkten worden over de hele wereld gewaardeerd. Per jaar ex porteert Taiwan voor een waarde van 50 miljoen gulden aan deze goederen. VOORSTELLINGEN van het geluk, een in hout gesne den beeldje, zijn opvallend dik ke buik symboliseert zijn groot moedigheid, waaruit zijn geluk bestaat. Voor de Chinese houtsnij ders is deze godheid zeer popu- De Chinese vaas en de schaal van porselein wordt meestal met de hand beschilderd. Dergelijke schalen plaatst men graag als de coratie op houten staanders. Dan volgen een paar mooie Chi nese poppen in typisch nationale dracht. Op de zegels van de hoog ste waarde zijn twee lantaarns af gebeeld. Het frame is van hout gesneden en dit wordt bekleed met beschilderde zijde; kleurige kwastjes sieren het geheel nog op. Dergelijke lantaarns kunnen opgevouwen bewaard worden. Naast deze produkten kent men nog vele honderden andere maaksels: borduurwerk, weven, produkten gemaakt uit bamboe, rotan, rijstpapier, gebruiksvoor werpen en speelgoed. Men meent dat er wel 1500 verschillende din gen te maken zijn... VICTORIE-ZEGELS Wanneer Egypte naar ver teld wordt ietwat voorbarig voor het einde van de rampzalige oorlog van vijf dagen een victo rie postzegel heeft uitgegeven, dan mogen de successen van het leger van Israël ook wel een gere de aanleiding vormen voor de uit gifte 1 waardige wijze aan dat leger hul de gebracht is. De zegel van 0.15 IL toont ons het symbool Zahal (Zeva Hagana Leyisrael strijd krachten van Israël). De tweede zegel raakt in zijn afbeelding de directe aanleiding tot de krijgsda den van het leger: het vrijmaken van de straat van Tiran, de le vensader van Israël naar het zui- De laatste van de serie geeft een indrukwekkend beeld van de westelijke muur van de zoge noemde tweede tempel; in feite zijn eigenlijk alleen de onderste stenenrijen authentiek. Dit eer biedwaardig overblijfsel van het Jeruzalem van voor onze jaartel ling lag sinds 1948 in het Jor daanse deel van de stad, dat voor de joden niet toegankelijk was. Men kan zich voorstellen, dat speciaal deze postzegel een tri omfkreet voor Israël inhield. Sinds de stichting van de mo derne staat Israël in 1948, vol gens de joodse jaartelling het jaar 5709, hebben de posterijen van dat land elk jaar ter gelegen heid van de nieuwjaarsfeesten in september fraaie postzegels uitge geven. Dit is gebleken een fijn onderwerp voor een speciale ver zameling te zijn. Immers deze postzegels met hun joods-reli gieuze afbeeldingen geven aan zo'n verzameling voor geïnteres seerde liefhebbers inhoud en schoonheid. BIJBELTEKSTEN kende tabs onder de zegels weer gegeven zijn, luiden als volgt: (0.12 IL) dit is nu de wet, die Mozes de kinderen Israëls voorstelde"', Deut. 4.44; (015 IL) „zij is een boom des levens voor hen, die haar aangrijpen: en elk een, die haar vasthoudt, wordt gelukzalig" Spr. 3.18; (0.35 IL) „haar wegen zijn wegen der lief lijkheid en al haar paden vrede" Spr.3.17; (0.40 IL) „lengte der da gen is in haar rechterhand, in haar linkerhand rijkdom en eer" Spr.3.16; (0.80 IL) „de Heer had lust aan hem om zijn gerechtig heid wil, Hij maakte hem groot door de wet en Hij maakte hem heerlijk" Jes.42.41. Een fraaie serie, die goed bij de voorgaande nieuwjaarszegels zal aansluiten. wiTrvwTVTrwwrrrrrwTffTiirTr De zegels, die 13 september uit komen en het jaar 5728 inluiden, vormen een serie van vijf stuks met afbeeldingen van fraai be werkte houders van de wetsrol- De bijbelteksten, die op de be- Kruiswoord - puzzel Horizontaal: 1. voorzetsel. 3. vod, 7. voedsel, 10. waterkering. 12. uit Japan stammend siergras, 15. oude naam van Ierland, 17. iemand die treitert, 18. muzieknoot, 19. uitroep, 20. keurig, 22. kreet, 23. opschik, 24. voorzetsel, 26. een hard. nors, boos man (bijbel), 28. aardrijkskun dige aanduiding (afk.), 29. kurk, 31. bonenkruid, 33. atmosfeer (afk), 34. niet vast, 36. bezitt. voornaamw., 37. zeeschilpad, 40. bedehuis, 42. jongensnaam, 43. pookijzer, 45. voorzetsel, 46. blauwe boerenkiel, 47. lichaamsdeel, 48. duikereend. 50. vruchtje, 51. vervoeging van een hulpwerkw., 53. jongensnaam. 55. metaalhoudende delfstof, 57. myth, figuur, 60. achting, 61. rekening, 62. teken, 63. oude Egyptische zonne- Vertikaal: 1. lied, 2. wachtwoord, 4. orient expresse (afk), 5. vogel, 6. ontwerp, 7. oude lengtemaat, 8 metaalsoort 9. bekende afkorting, 11. meisjesnaam, 13. palmboom, 14. brugje over een heel smal water, 16. scheik. element (afk), 18. plaats in Noord-Brabant 21. deel van een boom, 22. vlug, 23. hoogte nabij een moeras, 24. Jongensnaam, 25. insek- teneter, 27. boom, 29. loot van een plant 30. puistje, 32. als 55 hor., 33. rijstbrandewijn, 35. vreemde munt, 38. myth, figuur, 39. achting. 41. deel van de mast, 42. schaaldier, 44. plaats in de schouwburg, 46. viervoetig dier, 47. holte in een muur, 49. Nederl. schrijver, 50. 9cheik. element (afk.), 52. kolenemmer, 54. straat (Fr.), 56. groente, 57 son ordre (afk.), 58. muzieknoot, 59. muzieknoot. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. palster. 7. Din- ther, 13. aria. 14. Karin, 16. Rome. 17. sm, 18. ml, 20. mos, 21. ma. 22. mi, 23. temeer, 26. banaan. 28. Meden. 30. Maris, 31. om, 33. tegenslag, 35. me, 36. rok. 38. rJ„ 39. st 40. dar, 41. tin. 42. orgie. 43. pan, 44. nep. 45. nn, 46. ma. 48. kin, 50. et 51. naargeestige. 55. ea, 56. Sedan, 57. genie. 59. Eersel. 62. nestor, 64. n.m.. 65. tr, 66. bot, 68. s.d., 69. R.D., 70. doge. 72. eigen, 74. ende, 76. eerlang. 77. Lienden. Verticaal: 1. pastoor, 2. arme. 3. li. 4. sameet, 5. e.k., 6. ram. 7. dis. 8. in, 9. tranig, 10. ho, 11. Emma. 12. Reinier, 15. ros, 19. leder. 21. Marat, 24. mm. 25. re gionaal. 26. balsemien, 27. as, 29. ne, 30. ms, 32. motet 34. negu,s. 35 manie. 37. kip, 40. dak, 44 negende, 45. nader. 47. Agnes, 49. Naarden, 51. nestel, 52. R.N., 53. tg. 54. Eisden. 56. sr, 53. et, 60 emoe. 61. dog, 63. orde, 66. big. 67. tel, 71. gr. 72. en, 73. Ni, 75. n.d. INZENDINGEN Inzendingen worden voor don derdag a.s. op ons bureau ver wacht. Oplossingen mogen uit fluitend op een briefkaart wor den geschreven. In de linker bovenhoek vermelden: „Puzzel oplossing". Er zijn drie prijzen: een van 5.en twee van 2,50. Dag nichten en neven, Hoe maken jullie het alle maal? Wat dachten jullie verle den week wel? „Tante Jos laat ons weer in de steek?" Nee hoor, 'k ben fijn een weekje met vakantie geweest. Het was lang niet zulk mooi weer als jullie in de vakantie hebt ge had. Maar dat was niet erg hoor! Als binnen de zon maar schijnt, dat is veel fijner. Gaat het goed op school? Veel van onze nichten en neven moesten een paar weken gele den al de weg naar school toe maken. De meisjes en jongens die naar de huishoudschool, ulo of hbs gaan moeten, als ik goed ben ingelicht, maandag of dinsdag weer naar school. Wat wordt dat een gewichti ge week! Toch wel een beetje griezelig, maar je zult eens zien hoe het allemaal meevalt. Dan moeten we weer in 't gi lopen. Op tijd opstaan, op tijd naar school, op tijd eten en ga zo maar door. Daar worden flink van. In ieder geval zijn we fijn uitgerust en hebben zo veel vitamine opgedaan, dat we heel goed ons best kunnen gaan doen. Allemaal heel veel sterk- Ik verwacht weer een „hele boel" brieven van jullie en d( nieuwelingen moeten er goed gezellige puzzel. Als jullie goed kijkt is het wel een wonderlijke tekening hoor! Met opzet heeft de tekenaar een stuk of tien fou ten gemaakt. Kijk maar eens heel goed uit en je haalt ze er zo De oplossing moet woi-den ingezon den vóór dinsdag 29 augustus. (Van een onzer verslaggevers) SINDS het begin van de ja ren vijftig is er een ge stadige achteruitgang te be speuren van het aantal havi ken in ons land. Dezè bij ons toch al zeldzame, forsge- bouwde dagroofvogel met korte vleugels zal geheel uitsterven als er niet spoe dig maatregelen tot bescher ming worden genomen. Broedden er in 1959 en 1960 nog ongeveer 80 paren, een onder zoek van het Rijksinstituut voor veldbiologisch onderzoek wees De walvis Er was eens een walvis Een walvis dik en rond. Met hele sterke vinnen En een hele grote mond. En vroeg je aan die walvis, Zeg walvis van de zee Voel jij je wel gelukkig? Dan zei hij droevig, „nee". Ik moet maar altijd zwemmen, Iets waar ik wel van houd. Maar 't water van de ijszeq, Is zo ontzettend koud. Dan zeggen wel de mensen, Och walvis je bent gek. Je voelt toch niets van de koude Je hebt toch zoveel spek! Dat maakt me ook verdrietig, Want om mijn spek en traan, Proberen mensenvissers Mij aan de haak te slaan. uit dat dat er in 1963 nog maar twintig waren. Vele haviken vluchten weg door werkzaamheden in het bos, de bossen worden voortdurend rumoeriger, vaak hebben de vo gels geforek aan voedsel, vele ster ven aan landbouwvergif. PLAN Om aan dat langzaam uitster ven een einde te maken stelden het Rivon en het Worldwildlife Fund een plan op. Jonge vogels uit Duitsland werden, voorzien van aluminiumplaatjes, uitgezet op verschillende plaatsen in ons land. Tevens loofde de directie faunabeheer 100 uit voor suc cesrijke havikbroedsels. In 1965 kon worden vastgesteld dat 20 tot 25 procent van de havi ken zich konden aanpassen in hun nieuwe omgeving. Maar dat aantal is te weinig om het voort bestaan van deze vogel te verze keren. Landelijke gecoördineerde beschermingsmaatregelen zullen moeten worden genomen zowel door de overheid als van particu liere zijde. l denken hun geboortedatum de brief te schrijven. Tante Jos wil graag weten hoe oud je bent. Schrijven jullie nog wanneer de verkeersdiploma's worden uitgereikt? Dag hoor, tot de volgende TANTE JOS Jarigen Er zijn er weer jarig, hoera, )era!ü! Gert Bergacker, Joop Dau- deij, Rein yan Delft, Karei vai Duijvenbooden, Nelleke var Noort, Cor Plugge, Hans Tuit, Thilda Verstoep, Sary var Vliet, Wim v. d. Wel, Bart je Wolvers. Want om hun margarine Puzzel oplossing f£erfik de walvisdood- De plaatsnaam is Utrecht. Zelf stempels snij den van aardappels Een leuk werkje hoor! We hebben hiervoor nodig een paar grote aardappels en zakmesje of een ander mes. (Goed om je vingers denken hoor.) Dan hebben we ook nog pa pier in lichte kleuren nodig. Wit, geel of lichtblauw doen het heel goed, maar je kunt na tuurlijk ook nog andere kleu ren uitzoeken. Verder komt er nog bij te pas tuben of flesjes plakkaatverf en een harde kwast om de verf op de stempels te brengen, gaan we het proberen. Je neemt ene hand en het mesje in de andere. De aardappel snijden we precies middendoor. Nu gaan jullie proberen of je in één van de helften aan de witte binnenkant een heel eenvoudig "guurtje kan snijden. Bijvoorbeeld een driehoekje, ierkant of rondje. Het hoefl liet eens allemaal zo heel pre- •ies vierkant of rond te zijn. naar je moet er natuurlijk wel e best op doen. We hebben nu roor ons liggen een velletje pa- 3ier dat aan de bovenkant niel tl ad is. Goed erop letten, want an ders pakt de verf niet goed. De plakkaatverf hebben we ook in middels aangemengd. Het moet een lekker dik papje zijn hoor! We beginnen met goed afste kende kleuren, zoals rood, geel en zwart, of groen, oranje en i Smeer nu met het harde kwastje wat verf op het figuur tje dat je hebt uitgesneden en maar stempelen. Zomaar, een heel papier vol! Het pa troon is nog niet mooi, maar dat komt later wel. Je hebt dan in ieder geval wat handigheid gekregen. Het is echt in het begin wel een kwestie van oefe nen hoor! We kunnen dan steeds wat moeilijker figuren maken. Denk erom, bij iedere nieuwe afdruk moet je nieuwe verf op je stempel doen, want dan krijg je dezelfde tint. Veel van jullie zijn in de vakantie in een bos aan het kam peren geweest of hebben daar een poosje in een ander huisje gewoond. Heb je de eekhoorntjes nog gezien? Op de foto zien jullie wel hoe dit jongetje heerlijk buiten ligt te slapen. En bovenop de deken komt daar zomaar een eekhoorntje aan gestapt. Jammer dat hij er niets van merkt. Leuk hoor, vind je niet Vergeet-mij-niet Wie kent ze niet mijn mooie blauwe bloemen? Vergeet mijnietjes, bla Wie zou er onder al die bloemen Het liefst en ook het nederigste zijn? Dat is gewis 't vergeetmijnietje Dat daar zo lief onschuldig En aan de waterkant heel zoetjes Al tussen 't gras en onkruid groeit. De hemelsblauwe elfjes, Ze doen er niemand ooit verdriet. Je kunt ze zachtjes horen fluisteren, „Toe kinderen, vergeet ons Prijswinnaars Thuis kregen ze andere melk Twee jongens hadden van de boerin een glas heerlijke verse melk gekregen. En jongens smaakt het, vroeg In de dierentuin Wat mochten er veel nichten neven met oom mee naar de dierentuin. Bij de olifanten aangekomen riep één van de neefjes opgeto- «ePUfiUC OP CHINA R€PUBUC Of CHINA

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 14