Oecumene in praktijk gebracht Gebeden tegen tarief: MAARTEN HOOYMEIJER JAAR SACRISTEIN VAN DE BERGKERK VAN EEN TOT HONDERD DOLLAR TE WAARDEREN MAAR GEEN GEESTDRIFT Dominee „preekt in 18 jaar bijbel door" Engel Angel ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1967 (Van een onzer verslaggeefsters oud-katholieke pastoor vertaalt het met „gastheer Op mijn E belastingpapieren vul ik „kerkelijk medewerker" in. „Zo pro- beert Maarten Hooymeijer (28) zijn functie van sacristein van de hert ormde Bergkerk in Amersfoort enigszins onder ivoorden te brengen. Helemaal lukt dat nooit, want zijn wetrkzaamheden vallen samen wnet de uitge breide activiteiten van de Bergkerk en d5e zijn eigen lijk ook niet goied onder één noemer te brtsngen. Onder leiding van de plaatselijke predikant, dr. P',. A. Elderen- bosch, is de vijftien jaar oude kerk uitgebroeid tot een soort gemeenschapscentrum, dat voor velen eien begrip is. Niet alleen de eigen kern. maar mensen van buiten Amersfoort, hervormden maar ook rooms-katholieiken, gerefor meerden en andereia .kennen deze kerk en wonen 'sfc zondags de Schatkamjer der archeologie Het boek .Schatkamer der ar cheologie" is te beschouwen als een vervolg op Ce cams „Goden, graven en geleerdenp'. Een deel is gewijd aan de diefstail van oudhe den en aan de pogilngen om cul tuurmonumenten d.gartegen te be veiligen. Voor de geïnte cesseerde niet minder avontuurlij Ij: is het ande re deel, dat verhaalt van onder zoekingen om bebakenis en doel van archeologisch e vondsten te achterhalen. Deze avonturen) van de geest zijn in het boek oiogenomen in de woorden van de bjij pogingen be trokken geleerdejn en aDdere „schatgravers". Veel markante! figuren zijn hier aan het wooi.^1 over een gro te verscheidenheid aan onderwer pen, gerubriceerd! in beelden, pi ramiden, torens, :rotsen en ravij nen. Zo behelst '."het boek, veelal onopgesmukt, e en interessant overzicht van Üiet archeologisch onderzoek van dlf eerste systema tische opgravingen af tot heden. Mislukkingen, fouten en dwaze interpretaties worden niet ver doezeld. Hoe de artjheologie profiteert van de fascinerende vorderingen der techniek;, blijkt uit het laatste hoofldstuk. (447 blz„ ƒ24,50; door /C. W. Ceram, uitg. Van Ditmar, r'Amsterdam). diensten bij, waarin veel aan dacht wordt besteed aan de litur gie. Iedere zondag wordt er in een van de diensten een „maal tijd des Heren" gehouden, waar aan ieder deel kan nemen. Meedoen Het woord avondmaal wordt niet gebruikt omdat men dat te eenzijdig protestant vindt, liever wordt gesproken van eucharistie viering. Zo gebeurt het bijvoor beeld dat er een rooms-katholiek naast een hervormde bondsouder- ling aan de tafel staat. Bij de liturgie valt de nadruk erop, dat allen gezamenlijk mee doen, dus dat iedereen een aan deel in de dienst heeft. In de kapel, die drie jaar gele den aan de kerk werd gebouwd wordt 's zondagsmorgens de jeugddienst gehouden. De „Rond de 15 groep" komt hier bijeen. De naam wil zeggen, dat het kin deren van twaalf tot zeventien jaar betreft. Iedere zondag is er voor hen dus een eigen dienst, die wordt geleid door mevrouw Lieferink-Oberman, een vrouwe lijke theoloog. Voor de vier- tot twaalfjarigen zijn er de Westhill-diensten en voor de allerkleinsten is er de kinderoppas. Dikwijls is de cantorij onder leiding van Henk Waardenburg in de kerkdiensten aanwezig. De ze bestaat uit zangers en een klein orkest. Ze geven een bijzon der accent aan de dienst of ze zingen en spelen een nieuw in te studeren lied voor. Af en toe wordt er zelfs een concert gege ven van kerkelijke muziek. Dit wordt bijzonder gewaardeerd. Doop in Paasnacht Een buitengewone dienst is de paasnachtdienst. Als de mensen binnenkomen om kwart voor twaalf is de kerk spaarzaam ver licht. maar om twaalf uur wordt Dit is het gebrandschilderde raam van de kapel van de Berg kerkdat al eerder in onze krant werd geplaatst, toen de broeders van Taizé hun bidstonden er hielden. Het raam, dat voorstelt de verheerlijking op de berg is ge maakt door broeder Eric. Alle ramen in de kapel zijn door broe ders van Taizé vervaardigd. DE i weinig scrupuleuze aflaathandel van Tet- zel was de directe aan leiding voor Maarten Lu ther, om op 31 oktober 1517 izijn 95 stellingen te spijk e ren aan de deur van de slotkapel van Witten berg. Dati in weerwil van alle veranderingen in de Roonjs-Katholieke Kerk Tetzeï er nog steeds zijn volgelingen heeft, bewijst een ptiblikatie van Ameri kaanse paters karmelie ten. De National Catholic Reporter bracht het aan het licht en vandaar nam De Nieuwe Linie het over. „Wonderbaarlijke extra voorde Ir'n het hele jaar door en ook, na de dood" zo luidt de kop, van de uitnodiging om lid te worden van de Saint Thcresi* Seminary Society van de patrrs karmelieten in Chi cago. Variaties Voor} geestelijke ruikers naar keuze betaalt men een tot honderd dollar (vijf varia ties). Maar dan bidden ook „novicen, seminaristen, het buitenland -2n Theresia zelf. dat de goede gever beschermd mag worden, dat hij geluk, financiële welvaart en succes in zijn beroep mag oogsten, dat hij er geestelijk op mag vooruit gaan en mag volharden." Voor overleden weldoeners zijn er speciale gebeden tegen speciaal tarief. Voorts kan men een „aandeel" krijgen in de „goede werken voor de red ding van onschatbare zielen". Deze goede werken worden gewrocht door seminaristen na hun wijding. Het lidmaatschap kent vijf variaties: „1. jaarlijks: een heel jaar voordelen voor uw welzijn en geluk. Schrijf ook uw overle denen in. Prijs 1 dollar. 2. Voor het leven: elke dag tot uw dood wordt voor u door seminaristen gebeden. Ook alle andere weldaden worden u geschonken. Be hoeft niet vernieuwd te wor den. Alleen voor levenden. Prijs 10 dollar. 3. Speciaal voor overlede nen: schrijf uw dierbare over ledenen voor vijftien jaar in. Voordelen houden tevens het ingaan in Gods Koninkrijk in. Prijs 10 dollar. 4. Eeuwigdurend: dit is de verstandigste voorziening voor levenden of doden! Alle voordelen in het leven duren voort tot na de dood... als an deren u vergeten. Missen voor overledenen verrijkt met volle aflaten Beste gift voor uzelf. Beste herinneringsteken. Prijs 25 dollar. Koopje Maar lest best: variatie vijf wordt als het mooiste koopje aanbevolen: „5. Eeuwigdurend voor ge zin! Geeft alle voordelen voor eeuwig voor uzelf, echtge- no(o)t(e),. ouders, kinderen- Omvat drie generaties leven den en doden. Voortdurend deelhebben in de geestelijke smeekbeden van de karmelie ten-orde voor altijd. (Hierbij ingesloten invulformulier.) Kosten voor familie 100 dol lar." Voor drie generaties alle voordelen voor eeuwig voor slechts 360 gulden. De karme lieten halen hun afnemers het vel echt niet over de oren. de zogenaamde paaskaars ontsto ken, alle lichten gaan aan en de klokken beginnen te luiden. Dit jaar voor het eerst zijn er die nacht ook volwassenen ge doopt. In de eerste eeuwen na Christus was het namelijk ge woonte, dat de volwassendoop m de paasnacht geschiedde. De Bergkerk is er echter niet alleen voor de zondag, maar „op zondag én in de week komen mensen bij-Een en bij eik-ander om de liturgie van Woord en sa crament te vieren," luidt het in de omschrijving. Daarom neemt het avondgebed, dat dagelijks wordt gehouden, een belangrijke plaats in. Een vaste kern is in ieder ge val aanwezig, maar er is ook een groeiende belangstelling van an deren. De gereformeerde kerk in de buurt, die niet zo groot is heeft nu zelf gevraagd of ze mee mocht doen. De avondgebeden worden nu door beide kerken georganiseerd. Met ingang van 11 september zullen de avondgebeden uit de Bergkerk regelmatig door de IKOR-radio worden uitgezonden. Bekend geworden Het verblijf van vier broeders van Taizé verleden jaar en aan het begin van dit jaar in de Berg kerk hebben aan de bidstonden in de kapel bekendheid gegeveu Er was toen een kostersvacature, het kostershuis stond leeg en zo konden ze onder andere in hun onderhoud voorzien door tijde lijk de functie van koster waar te nemen. Toe$ ze weggingen zou er een nieuwe"koster móeten 'worden aangetrokken. Maar eigenlijk was het kerkewerk zó uitgebreid. da"t werd uitgezien naar éen „nieuwe figuur," die in zekere zin het werk van de broeders zou kunnen voortzetten. Het moest tevens een coördine rende figuur in het kerkewerk zijn, maar ook iemand die de uit gebreide kerkelijke administratie kon doen en tevens koster kon zijn. Het zou een moeilijke func tie zijn omdat voor het grootste deel iets nieuws moest worden gecreeërd. In de persoon van Maarten Hooymeijer is zo'n „duizend poot," zoals we hem maar oneer biedig noemen, gevonden. Samen met zijn vrouw Nel en zijn doch tertje van een jaar woont hij in het kerkehuis, voorheen de koste rij. Enthousiast Beiden zijn afkomstig uit de kinderbescherming. Als „import" Amersfoorters waren ze al be kend met het werk van de Berg kerk en daardoor zo enthousiast geworden dat ze wel interesse hadden in de nieuwe functie, waarin man en vrouw samen optrekken. Verleden jaar oktober hebben ze hun intrek genomen in het kerkehuis, maar het werk is zo nieuw en het vraagt zoveel crati- viteit dat ze nu na een klein jaar pas enigszins kunnen overaten wat het inhoudt sacristein van de Bergkerk te zijn. Maarten onderscheidt zijn werkzaamheden in organisato risch, pastoraal en oecumenisch. Onder het eerste valt de verant woordelijkheid voor het com plex-Bergkerk en de zorg voor de zondagse diensten: klokluiden, het belletje naar de organist enz. Verder is er de administratie en de verzorging van De Bergklok, het maandblad van de kerk. Dagelijks moet hij leiding ge ven aan het avondgebed. Dit vaït natuurlijk onder het pastorale ge deelte. Daar valt ook onder het opvangen van de kamerbewo ners, die wekelijks een ontmoe tingsavond hebben en maande lijks een gezamenlijke maaltijd. Hierbij sluiten de gesprekskrin- gen aan. Zowel Maarten als zijn vrouw Het Mexicaanse paardje: DOEKTITELS moeten tegenwoordig anders zijn dan E* anders en opvallen. Of ze op de inhoud van het 'boek precies kloppen, doet minder ter zake. Het Mexi caanse paardje, onder welke verzameltitel vier min of meer fantastische verhalen van Geert van Beek zijn uitgegeven (bij Desclée de Brouwer, Brugge/Utrecht, 129 bldz., ing' 6,90, geb. 8,90), komt alleen in het eer ste verhaal voor. Het is eerst geen echt paardje, maar een gebor duurde voorstelling op een hoofdkussen. Aan het eind Maarten Hooymeijer en zijn vrouw Nel, die samen een unieke plaats in het kerkewerk in ons land inne men om binnen de gemeente alle zeven dagen van de week te kunnen werken. Op de foto staan ze voor de Bergkerk, die door de vele activiteiten de nodige uitbreiding heeft gekregen bestaan. Rechts achter Maartens rug is de kapel te Nel hebben de leiding van dit werk, dat in samenwerking geschiedt met de gereformeerde en rooms-katholieke kerk in de omgeving. Met de gereformeer de jeugdouderling en de kape laan is voortdurend overleg. En wanneer deze winter er in de gesprekskringen over het boek „Klare wijn" zal worden gesproken dan wil de kapelaan daar ook graag aan mee doen om vanuit de rooms-katholieke theo logie mee te denken. Altijd open Een van de werkzaamheden die nog niet is genoemd is het rondleiden van belangstellenden. Niet dat degenen, die de mooie eenvoudige kerk willen bezichten of er de stilte zoeken om de sleu tel hoeven te vragen, want de deur staat altijd open, iedere dag! En dat is in protestants Een herinnering aan voorjaar 1966 toen de vier broeders hu bidstonden hielden. Dit werk, zij het in andere vorm, wordt ri voorgezet door de sacristein. Daarom is de Bergkerk een uitnodigend gebouw voor iedereen, niet alleen op zon dag, maar alle zeven dagen van de week. En daarom is de Berg kerk een huis van God en Zijn gemeente. Het geheim van de moderne Griek Reactie: kerk stroomt vol (Van t kerkredactie) Een Amerikaanse dominee heeft in achttien jaar de hele Bijbel doorgepreekt. Hij be gon bij het eerste vers van Genesis en eindigde met het laatste vers van Openbaring. Waar hij 's morgens was ge bleven, ging hij 's avonds verder en zo elke zondag 's morgens en 's avonds. Toen ds. W. A. Criswell (baptis tenpredikant in Dallas) begon, voorspelden zijn vrienden hem, dat hij de kerk leeg zou preken, niemand zou op het laatst meer komen luisteren naar die saaie hoofdstukken van de Bijbel. „Maar God had het op mijn hart gelegd en ik mo schrijft hij in de Christianity Today. De reactie van de mensen was verbazingwekkend. Er kwamen er zoveel, dat er na enige tijd buiten de kerk moesten blijven staan en dat, terwijl Criswells kerkgebouw een van de grootste van de Verenigde Staten is. Hij besloot 's morgens dubbele diensten te gaan houden en nu is de kerk met beide diensten vol. De mensen gingen hun Bijbel be studeren. Zij begonnen te ge tuigen tot anderen als nooit te voren. Er kwam een geest van op wekking en verfrissing in de ge meente. „Het was voor mij de grootste ervaring van mijn leven", aldus Criswell. In het met bijna honderd su blieme kleurenfoto's op groot for maat kostelijk uitgevoerde boek „Aegaeon, het geheim van de mo derne Griek", wordt bij de lezer al gauw de belangstelling ge wekt, mee op zoek te gaan naar de Helleense geest, die de Griek hartstochtelijk van zijn land doet houden en de vreemdeling voor altijd behept met een gevoel van heimwee. De schrijfster, docent Nieuw Grieks aan de universiteit van Groningen, geeft als kundige gids blijk van een sterke persoon lijke betrokkenheid met de klas sieke wereld. Na de grote lijnen van de geschiedenis te hebben belicht, geeft zij een heldere schets van de Grieks Orthodoxe kerk. Hieruit ontstaat het beeld van de Byzantijnse gelovige voor wie God nooit Vergelder" maar al tijd de God van liefde en verge ving is. Het kloosterleven levert ook in teressante bijzonderheden voor éen „reconstructie" van de uitzon derlijke Griekse geest. Dit geldt eveneens voor de hoofdstukken over de rijke folklore, over bijge loof en de legendarische gastvrij heid, ovef theater, muziek, zang en dans. Een bijgevoegd grammofoon plaatje van fijne volksliedjes vult op charmante wijze de sfeer aan die wordt opgeroepen in een boek dat een voorbeeld is van toeristische informatie op hoog niveau. (120 blz., ƒ49,50; door me vrouw dr. A. M. van Dijk-Wittop Koning; uitgeverij W. Gaade, Den Haag). van de fantastische vertel ling komt het beestje levend en vrjj door de straat hup pelen, als symbool van blij heid en levenslust. Bij het ïezen van dit boek heeft zich iets merkwaardigs voorgedaan, merkwaardig al thans voor mij. Ik ben gewend bij mijn lectuur passages aan te strepen, die ik later op een lijst overneem met de nummers van bladzij erbij. Zo kan ik later, als ik wil, het boek gemakkelijker in mijn geheugen terugroepen. Eén passage Moet ik het boek recenseren, dan is zo'n citatenlijst on misbaar. Dikwijls zijn de lijsten lang en moet ik me wel eens tot geduld dwingen al die passages over te nemen. Bij deze proza bundel van Geert van Beek heb ik maar éénmaal een passage aan gestreept. Ze staat op bl. 81 en luidt: „Wie op sterven ligt krijgt weer belangstelling". Het gaat daar over een goud-met-zilvervis in een kom. Deze korte bespiegeling ontsnapt aan de pen van de schrijver. Natuurlijk is die uitspraak waar en geldt ze ook voor mensen. Maar Geert van Beek is geen man om zijn literai re gebak met aforistische suiker te bestrooien. Zijn werk heeft iets homogeens. Geestdriftige jonge Vlamingen spreken van schokkend, fascine rend; ze kennen Van Beek een aparte mentaliteit toe en rekenen ïem tot de groten van het moderne Nederlandse proza. Natuurlijk ontbreken ook een regeringsop dracht en een romanprijs niet (beide ongetwijfeld verdiend). Ik kan wel de waardering, maar niet het enthousiasme van dc op de achterkant van het boek opdravende, lofprijzende Vlaamse en Nederlandse paard- jes delen. Ik heb de vier verha len aandachtig gelezen en ze ze ker niet superieur gevonden. Methode In het minst fantastische ver haal, getiteld 1 April (waarin het bovenstaande citaat voorkomt) geeft de auteur zijn niveau het duidelijkst bloot. Het dooreen mengen van werkelijkheid en fantasie kan namelijk als metho de, als programma bedreven wor den, zoals b.v. destijds de surrea listische schilderkunst deed. Als het góed is moet men voelen dat die overgangen van binnen uit noodzakelijk waren. Die overtui ging heeft de auteur mij niet bij gebracht, Tn het vierde verhaal, De ontspoorde Haan, komt een man voor die zijn kamer in het vrijge- zellentehuis heeft volgehangen of geplakt met reproducties van werk van Chagall. Maar het is .juist bij Chagall dat men de fan tastische composities voelt als voortgekomen uit een innerlijke noodzaak. Dc homogeniteit, het effene, ge lijkmatige van Van Bceks pro zastukken kan als meesterschap, maar ook als middelmatigheid worden uitgelegd. Ik voor mij neig tot de laatstgenoemde con clusie. maar ben bereid die te allen tijde te herzien wanneer ik nieuw werk van Van Beek onder de ogen krijg. DR. C. RIJNSDORP. christenen nollen tegenwoordig VEN DE ENE CONFERENTIE NAar de anders ER Blupr N/CT VEEL Tl/D OI/ER Voen /srs anders DAT NU NE T C NR/S TEND O/U VAN NET NOORD

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 12