n Genève Nieuw kantoorpand UB O - verzekeringen Prof. Van der Schuit vandaag 85 jaar ICCC: JERUZALEM HOORT AAN ISRAËL Alleen de medici verantwoordelijk? Vraag blijft: Wereldraad: V S weg uit Vietnam Alleen progressieve christelijke partij Akkoord i Anti-VU-actie in Amerika Drs. Scheps redacteur Kerknieuws Een woord voor vandaag Een wetgeleerde vraagt Jezus naar de manier om het eeuwige leven te beërven. Jezus verwijst hem naar de samenvatting van de wet: heb God en de naaste lief. De wetgeleerde weer: Wie is dan mijn naaste?" Twee opmerkingen over deze beroemde geschiedenis uit Lucas 10. De eerste: Jezus vindt dat kennelijk géén vraag. De vraag behoort te zijn: voor wie ben ik (op deze weg, vandaag) de naaste? Dus: de ogen open, als de barmhartige Samaritaan, en niet in een boog om de hulpbehoevende heen. En ten tweede: de wetgeleerde was wel onzeker over de naaste, maar blijkbaar niet over zijn liefde tot God. Jezus vindt dat wetgeleerde, priester en leviet nog wat van een halve heiden kunnen leren. Johannes schreef later: „Wie zijn broeder, die hij gezien heeft, niet liefheeft, kan ook God, die hij niet gezien heeft, niet liefhebben." W« lezen vandaag: 1 Samuël 16 14—23. VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1167 BOERSMA IN PVDA-BLAD (Van parlementsredactie) DEN HAAG Het a.r.- Tweede-Kamerlid drs. J. j Boersma meent dat het tot een „scheiding der geesten" moet komen in de confessionele par tijen als er geen samenwerking tussen deze partijen komt onder een duidelijk progressief dak. De heer Boersma schrijft dit in het jongste nummer van het socialistische maandblad Socia lisme en democratie, dat is ge wijd aan de partij vernieuwing. Samenwerking tussen de confes sionele partijen zonder meer brengt volgens de heer Boersma niet veel i i i Sterke groei dwong tot verhuising (Vervolg van pag. 1) „Vijf landen zijn nu in heL bezit van deze afschrikwekkende wapens. Wij geloven nog altijd dat elk land beschikt er een te veel (Van onze soc.-econ. redactie) heeft 1 is. De ontwapeningscommissie een unieke gelegenheid, een ka- pita'le bijdrage te leveren aan de vei ligheid en vrede van de mensheid. Slaagt men erin tot een akkoord te komen, dan hebben wij aange- j -toond dat de mensheid, ondanks al j haar problemen en conflicten, nog in staat is over haar lot te beslis sen en zich niet naar de ondergang wil laten voeren", zei de Ameri kaanse president. TOEZICHT Een van de acht artikelen waar uit het ontwerpverdrag bestaat, is nog blanco. Hierin moet nauwkeurig het toezicht op de uitvoering van het verdrag worden omschreven. De VS en de Sowjetunie zullen deze kwes tie nog diepgaand bestuderen. Het voorlopige verdrag bevat de volgende punten: de deelnemende landen verplich ten zich geen atoomwapens aan welk land ook te leveren of 'het vervaar digen te stimuleren; niet atoom-mogendheden mogen geen kernwapens vervaardigen of aanschaffen en moeten elke hulp bij de vervaardiging daarvan wei geren; niets in het verdrag mag worden uitgelegd als aantasting van het on vervreemdbaar recht van alle par tijen om vreedzaam atoomonderzoek te verrichten; de atoommogendheden en de raad van de internationale commis sie voor atoomenergie hebben veto recht bii de behandeling van amen dementen op het ontwerp-verdrag; vijf jaar na de inwerkingtreding van het verdrag moet in Genève een conferentie worden belegd om vast te stellen of het doel van het verdrag is bereikt; elk land behoudt het recht zich uit 'het verdrag terug te trekken. het verdrag moet in vyf talen worden opgesteld: Engels, Russisch, Frans, Spaans en Chinees. STRUIKELBLOK De controle op de naleving van zo'n verdrag is al jaren het grote struikelblo. Ook nu blijkt dat dit probleem nog lang niet opgelost is. De Sowjetunie meent dat het toe zicht beperkt moet blijven tot con trole op het vervullen van de plich ten door alle deelnemers en in geen geval inmenging in binnenlandse aangelegenheden mogelijk mag ma ken. De Amerikaanse afgevaardigde Foster zei dat de beide mogend heden het in principe wel eens zijn over het toezicht. Er 'bestaan volgens hem echter nog verschillen van me ning over de instelling die dit toe zicht zou moeten uitoefenen. Onder zocht moet worden in hoeverre het toezicht in Euratom kan samengaan met toezicht door de atoomcommis sie in Wenen. INSTEMMING Over het algemeen is het ont- werpyerdrag door de Westerse mo gendheden met instemming begroet De Westduitse regering sprak van een belangrijke stap voorwaarts. Zij hoopt dat het door „uitgebreidere ontwapeningsmaatregelen" zal wor den gevolgd. Engeland maakte zich al ernstig be zorgd over het lange uitblijven van het verdrag door de ernstige me ningsverschillen tussen Oost en West over bepaalde artikelen. Het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken zei te hopen dat nog 'dit jaar overeenstemming zal worden bereikt over de definitieve tekst. De regering betreurt 'het dat de controle nog niet is geregeld. Alleen in Frankrijk is 'het ont UTRECHT r— De verzeke ringsmaatschappijen van de christelijke vakbeweging, de NV Levensverzekering Maatschap- j pij UBO en de NV Algemene Verzekering Maatschappij J UBO, zyn er in geslaagd, in het hartje van Utrecht een in aanbouw zijnd kantoorpand aan j te kopen, waar dit sterk expan- derend verzekeringsbedrijf bin- i nenkort een ruimer onderdak j hoopt te vinden. I De aanvankelijke plannen, CNV en UBO gezamenlijk een pand te laten bouwen aan de i Ravellaan op het Utrechtse Kanaleneiland, zijn hiermee j vervallen. De behoefte aan een nieuw kantoor pand voor UBO bleek dermate ur gent, dat van de oorspronkelijke plan nen afgeweken moest worden. Het aangekochte pand, dat 15 no vember a.s. wordt opgeleverd, staat aan de Oudenoord op korte afstand van het gebouw van het Nederlands Katholiek Vakverbond en het kan toor van de Christelijke Metaalbe- drijfsbond. Het vier verdiepingen tel lende pand is gebouwd door de NV Aannemingsmaatschappij v/h Fa. J. Krap te Utrecht in opdracht van W. Schumacher's Handel Maatschappij NV te Utrecht. Het gebouw is ontwor pen door het architectenbureau ir. Th. J. van Gendt en ir, T. H. Mühlstaff, eveneens te Utrecht. De directie van UBO hoopt het nieuwe kantoorpand begin januari 1968 officieel in gebruik te kunnen nemen. Het hoofdkantoor van de Spaar bank vbor Protestants Nederland blijft gevestigd aan de Kromme Nieu we Gracht nr 15. Wel zal in het nieuwe UBO-gebouw een bijkantoor van de spaarbank komen. De totale oppervlakte van het pand is 1400 m2, waarvan 1200 m2 nuttig oppervlak. De ruim honderd man bin nendienst personeel. welke de maatschappij op het ogenblik tellen, kunnen hierin ruim worden ge vestigd. Aanzienlijke ruimten zijn gereser veerd voor de mechanische admi nistratie (door een geluiddichte wand gescheiden van de overige kantoor ruimte), voor twee moderne brand vrije kluizen, waarin ook het archief een plaats krijgt en voor de postka mer. De verwachting is, dat het pand, althans de eerste tien jaar, vol doende ruimte biedt. De gevel van het gebouw aan de straatzijde zal beneden geheel uit een glazen wand bestaan, welke wordt opgesierd met vakken planten en bloemen. Sterke groei Het verzekerd kapitaal van de le vensverzekering maatschappij UBO bedraagt thans ongeveer 300 mil joen en het totale premie-inkomen van de algemene verzekering maatschappij voor schade- en varia- verzekeringen circa 1,6 miljoen. De maatschappij UBO, in 1902 op gericht, werd in 1956 door het CNV overgenomen. Alle aandelen van de maatschappij zijn in handen van dit vakverbond en de aangesloten bon den. Sinds de laatst gehouden aan deelhoudersvergadering is prof. dr. J. E. Andriessen president-commissa ris van de maatschappij. De Spaarbank voor Protestants Ne derland schreef in 1966 4623 nieuwe spaarders in, waardoor het totaal aan tal steeg tot 33.205. Het totale tegoed nam met bijna 5 miljoen toe tot ƒ28 miljoen. De directie voegt hier aan in zijn jaarverslag toe, dat de concurrentie op de spaarmarkt bij zonder fel is. Gezinsbank De SPN verteent ook bemiddeling bii aan- en verkoop en bewaring van effecten, het afsluiten van verzekerin gen, het verstrekken van persoon lijke leningen enz. Deze instelling krijgt hierdoor het karakter van een gezinsbank met een uitgebreid dienstenpakket. De directie bepleit een gunstig spaarklimaat, omdat dit van groot be lang is voor de werkgelegenheid en de economische groei van ons land. Nu voor de directe loonsverhogingen de mogelijkheden slechts gering zijn zou sterker de nadruk moeten vallen op de bedrljfs- en winstdelingsspaar- regelingen. Vooral bij het bedrijfsspa- ren kan nog veel meer gebeuren. winst omdat de duidelijkheid in het beleid nauwelijks zou toenemen tenzij men zich zou kunnen vinden in een werkelijk progressief program. Met PvdA Als diegenen in de confessionele partijen, voor wie de inspiratie van het Evangelie niet blijkt uit prachtige vrome volzinnen en in beginselpro grams maar uit een duidelijk vooruit strevend sociaal politiek program en beleid elkaar weten te vinden en de PvdA een meer gematigde koers ten opzichte van de PSP weet te voeren, j staat niets een samenwerking tussen de PvdA en de christen-radicalen meer in de weg. Dit proces duidt hel a.r. Kamerlid aan met de term „scheiding der gees- ten". Er zou dan een gezamenlijk ac tieprogram moeten komen dat de steun krijgt van de vakbeweging. De heer Boersma slaat de kans om deze federatieve concentratie te ver- j wezenlijken voorlopig niet uitermate hoog aan. HU verwacht dat vele be houdende geesten in de confessionele partijen de radicalen zullen verkette ren. Het zal alleen kans van slagen hebben als personen met voldoende gezag in de confessionele partijen hun schouders onder deze taak willen zet ten. Progressieve politiek moet naar zijn mening gekenmerkt worden door be wogen onvrede met het bestaande. Zij moet uitgaan van de gelijkwaar digheid der mensen. Hij betreurt het dat het program van het kabinet-Cals dat zeer ver in deze richting ging in de kiem is gesmoord. Het nummer van .Socialisme en de mocratie bevat voorts bijdragen van oud-minister drs. P. C. W. M. Bogaers, drs. Th. Coppes, oud-secretaris van het NKV, christen-radicaal B. Buddingh (c.h.) en oud-premier prof. dr. ir. W. Schermerhorn. Ds. Ruitenberg De hervormde perspredikant ds. L. H. Ruitenberg vraagt zich in Her vormd Nederland af of het wel juist ls in politiek verband te spreken over „christelijk radicalisme", „evangeli sche bewogenheid" en „christelijke in spiratie". In de kerkelijke gemeente zijn deze woorden heel duidelyk. Christelijke ra dicaliteit wil wijzen op de revolutione rende kracht van het bijbels getuige nis. En evangelische bewogenheid is in de christelijke gemeente te begrijpen als het woord, dat de verantwoorde lijkheid voor de nabije en verre naaste uitdrukt, ook voor de samenlevingsver banden. Het komt dan dicht bij chris telijke inspiratie. Houdiiig Politiek wordt er echter hoogstens een houding, maar geen gerichtheid, laat staan een begin van een program mee uitgedrukt. Om een voorbeeld te noemen: de evangelische bewogenheid met het lot van de kleine zelfstan digen. die gewurgd worden door de concurrentie der groten, kan tot een andere politieke conceptie leiden dan die uitgaande van een bewogenheid en dat met de zelfde intensiteit over de voortgaande economische ongelijk heid tussen de noordelijke en zuide lijke landen. Evangelische bewogenheid en chris telijke inspiratie zegt in de christelijke gemeente wèl iets, maar is in de poli tiek een onbruikbaar woord. Het komt op concrete plannen aan. aldus ds. Ruitenberg. DELFZIJL De NV motorenbe- drijf Paul Dinges heeft gisteren 12 man ontslagen tengevolge van het te ruglopen van orders in de scheepsbouw. Er is tevoren overleg gepleegd en overeenstemming be reikt over een afvloeiingsregeling, zo deelde de directie mee. Het bedrijf telt 60 man personeel. Dr. K. H. Siccama (58) overleden OUDEMIRDUM Gistermorgen is plotseling overleden dr. K.H. Siccama. hervormd predikant. Hij is 58 jaar geworden. Dr. Siccema werd 8 december 1908 in Drachten geboren. Hij bezocht het Marnix-gymnasium te Rotterdam en studeerde te Leiden theologie en let teren en in Utrecht letteren en ge schiedenis. Op 8 december 1950 pro moveerde hij in Utrecht tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op de an nexatie van Bosnië en Herzegowina in 1908-'09. Op 27 juni 1937 werd hij predikant. Hij diende achtereenvolgens de her vormde gemeenten van Brouwersha ven, Arum, Bedum, Sneek, Ooster- meer en sinds april vorig jaar Oudemirdum. Prof. A. C. De Vooys reetor magnificus UTRECHT Prof. dr. A. C de Vooys wordt op 18 september rec- tor-magnificus van de rijksuniversi teit voor het jaar 1967/68. Hij volgt prof. dr. A. R. Hulst op. Prof. De Vooys is 60 jaar. Sinds 1949 is hij hoogleraar. Hij doceert sociale geografie. Secretaris van de senaat wordt prof. dr. J. Lanjouw, hoogleraar in de bijzondere plantkunde en de leer der verspreiding der planten. Zware straffen geëist Grieks massa-proces ATHENE Tijdens het proces te gen de 34 tegenstanders van de mili taire regering in Griekenland heeft de openbare aanklager gisteren straf fen variërend van twee tot negen jaar geëist. Hij grondde zijn eis op beschuldigingen inzake het negeren van een militair bevel, het beledigen van autoriteiten en het verspreiden van geruchten. (Vai kerkredactie) UTRECHT - Prof. J. J. van der Schuit, emeritus-hoogleraar van de Theologische Hogeschool der Christelijk Gereformeerde Kerken, is vandaag 85 jaar ge worden. Hij viert deze dag in familiekring. In november is hij zestig jaar predi kant. Dit jubileum zal meer aandacht krijgen. Ondanks zijn hoge leeft.5jd is prof. Van der Schuit nog steeds actief in het kerkelijk leven. In juli herdacht hij het feit, dat hij veertig jaa.' pen ningmeester was van de zendmgsde- putaten van zijn kerk. Voorts is hij voorzitter van het de- putaatschap voor de correspondentie met de hoge overheid en maakt nij deel uit van het deputaatsc'.iao voor Beroepingswerk synode tot pred. v. buitengew. werk- zaamh. (arb. onder in Ned. studerende Afro-Ziatisohe studenten): kand. T. E. v. d. Brug te Apeldoorn. Bedankt voor Velp (vac. C. D. Israël): W. v. Waasbergen te Vaals (verb, ber.b Benoemd tot voorg. v. d. evangelisatie op geref. grondslag te Haarlem: D. v. d. Ent Braat, a.s. emeritus-predikant te Monster. GEREF. KERKEN Beroepen te Poortvliet: kand. F. Lede- gang te Baarn. Aangenomen naar Mechelen (België): A. J. Verbeek te Hoek (Z.). GEREF. KERKEN (vrijgem.) Beroepen te Berkum: J. W. Beekman te Hillegersberg-Straatweg. Ds. Maris ijvert voor heilige plaats (Van onze kerkredactie) JERUZALEM Op de dag dat de Wereldraad van Kerken een uitspraak deed over de si tuatie in het Nabije Oosten, zijn twee vertegenwoordigers van de Internationale Raad van Christelijke Kerken (ICCC) in Jeruzalem aangekomen, om Is raël aan te sporen de heilige plaatsen in eigen beheer te hou den. Het zijn de Nederlander ds. J. C. Maris, secretaris van de ICCC, en bisschop V. J. Stephen, het hoofd van een anglicaanse kerk in India, die vorig jaar uit de Kerk van Zuid-India is getreden. Zij willen een gesprek met premier Levi Esjkol. Het Centr'aal Comité van de We reldraad van Kerken sprak woensdag ten aanzien van het Nabije Oosten uit, dat geen enkel land gebied bezet mag houden of annexeren, dat het met geweld op- een ander land heeft veroverd. (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM De kerke- raad van de Christian reformed church van Fruitland (Ontario) heeft bij de classis Hamilton een voorstel ingediend, waarin de vraag aan de orde komt, of het nog wel aan te bevelen en vruchtbaar is, studenten te advi seren hun studie aan de Vrije Universiteit voor te zetten. De theologische faculteit van de Vrije Universiteit heeft altijd veel belangstelling gehad van Ameri kaanse en Canadese predikanten en studenten van de Christian Reformed Church, die er hun doctoraal examen komen doen. om dan meestal ook te promoveren. In het voorstel van Fruitland wordt als bezwaar tegen de VU ge noemd „de nieuwe Schriftkritiek en de nieuwe levensstijl, zoals deze wordt voorgestaan en geleerd met na- door dr. Kuitert als hoogleraar in hartpatiënten Proefneming met werpverdrag koel ontvangen. ,.Er isl de dogmatiek en dr. Baarda als lec- geen stap gezet in de richting van ontwapening. Het houdt slechts con solidering in van 'het monopolie van de kernmogendheden." Frankrijk dat zijn eigen kern macht ontwikkelt, maakte al eerder duidelijk het verdrag niet te zullen tor in de Nieuwtestamentische theolo gie." (Met de laatste wordt blijkbaar drs. Tj. Baarda bedoeld, die overi gens geen lector is, maar docent, geen „Nieuwtestamentische theolo gie" doceert een vak, dat onderschrijven. Het neemt zoals Vrije Universiteit onbekend is maar inleiding in de studie van het Nieuwe Testament en Tekstkritiek (wel te onderscheiden van Schriftkri tiek) en dat uitsluitend doet in kandi- daatscolleges, zodat de Amerikaanse studenten geen colleges van hem krij- MONTREAL Binnen vier maan den na de opening van Expo '67 in Montreal hebben twee miljoen mensen een bezoek gebracht aan het Nederlandse paviljoen. Ds. Charles Stappels van de presbyteriaanse kerk in Flint (Michigan) maakte het getal vol. Hij kreeg een reeks geschenken van commissaris-generaal ir. S. H. Viiser, oud-minister van defensie. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Met zijn vragen over het ethisch verantwoord zijn van een proef over het al of toedienen van geneesmiddelen bij de voortgezette behandeling van hart patiënten heeft het liberale Kamer lid de heer J. H. M. Vonhoff een moeilijk probleem aangesneden. De kern van zijn vraagstelling komt hierop neer of in dit geval en soort gelijke gevallen van de patiënt geen schriftelijke toestemming moet wor den gevraagd. Dr. F. Nelemans van de afdeling Klinisch Geneesmiddelenonderzoek TNO, die bij het onderzoek betrok ken was stelt met nadruk dat de farmaceutische hoofdinspecteur, als mede de geneeskundig hoofdinspec teur overeenkomstig de gangbare procedure bij dit soort research, er eveneens wel degelijk bij betrokken waren. Dr. Nelemans meent, dat de toestemming van de patiënt niet schriftelijk gevraagd dient te wor den, omdat hij daarvoor de verant woording niet kan dragen. Immers, om een beslissing te kun nen nemen moet hij de volle draag wijdte van de proef waaraan hij eventueel deelneemt kunnen over zien. Dat kan hij niet en daarom, aldus dr. Nelemans, ligt de verant- gen: red.) Predikant van Fruitland is dr. L. Praamsma. die voor hij in 1958 emi greerde, gereformeerd predikant was in Groningen. Van 1961 tot 1964 was hij hoogleraar aan het Calvin College te Grand Rapids. Duur telefoongesprek ROME es Een langdurig telefoon gesprek van een verkoopster met haar vriend heeft een winkelier in Rome gisteren ongeveer 170.000 gul den gekost. Dit was namelijk de waarde van de artikelen die dieven wegsleepten terwijl de verkoopster haar aandacht alleen bij het telefoon gesprek had. woordelijkheid van de beslissing bij zijn arts, die in dit geval het be slissende woord spreekt. Als de behandelende geneesheer het ongewenst acht dat zijn patiënt bij een zodanige proef wordt inge schakeld, dan wordt die patiënt ook niet mondeling verzocht deel te ne men (dat laatste gebeurt namelijk wel). Bij het desbetreffende onderzoek ging het om de vraag of hartpatiën ten na acute behandeling met medi camenten van twee tot drie weken een voortgezette behandeling met medicijnen, dienen te hebben ja of neen. Hierover bestond in vakkrin gen verschil van mening. Aangezien de vakliteratuur hierover ook geen uitsluitsel verschafte werd tot de proefneming besloten. In feite gebeurde hier het volgen de. Tot op dat ogenblik was het zo, dat een deel van de medici hun pa tiënten die voortgezette medicamen teuze behandeling wel gaf en een ander deel niet. Deze werkelijkheid is voor ongeveer tweehonderd pa tiënten gecontinueerd in het des betreffende onderzoek. Terwille van de zuiverheid van de uitslag werden aan alle patiënten ta bletten gegeven: het ene deel het ge neesmiddel, het andere deel place bo's, d.w.z. „foptabletten", dus geen geneesmiddel. Na een jaar bleek dat voortgezette behandeling met medi cijnen de voorkeur verdient. Het geen sindsdien geschiedt, zulks tot heil van de patiënten. Dr. Nelemans meent dat dit onder zoek medisch-ethisch volkomen ver antwoord moet worden geacht. Alle betrokken huisartsen, ziekenhuizen j en ook de hoofdinspecties gingen met het onderzoek dat in de ggge- I ven omstandigheden op geen andere manier kon geschieden, akkoord. De vraag die blijft en die het Ka merlid Vonhoff nu officieel aan de orde heeft gesteld is of het nu wel in zedelijk opzicht aanvaardbaar is, dat die verantwoordelijkheid in feite alleen bij de medici en nadrukkelijk niet bij de „onmondige" patiënten moet berusten. De 'betrokken minis ters aan wie deze vragen zijn ge richt en hun adviseurs zullen daar binnen afzienbare tijd uitsluitsel over moeten geven. Dr. H. G. Hubbeling hoogleraar GRONINGEN Dr. H. G. Hubbe ling ls benoemd tot gewoon hoogle raar in de wijsbegeerte van de godsdienst en de wijsgerige ethiek. Hij volgt prof. dr. H. de Vos op, die met emeritaat ls gegaan. Hubertus Gezinus Hubbeling werd 27 november 1925 te Djokjakarta ge boren. Hij studeerde theologie in Gro ningen, Bazel en New York en wijsbegeerte in Groningen. Hij is tweemaal in Groningen ge promoveerd: in 1956 in de theologie bij prof. dr. H. de Vos op het proefschrift „Natuur en genade bij Emil Brunner" en in 1964 in de wijsbegeerte bij prof. dr. B. Delf- gaauw op proefschrift „Spinoza's Me thodology". Van 1954 tot 1964 was dr. Hubbe ling hervormd predikant, achtereen volgens in 't Zandt en in Wildervank. In 1964 werd hij wetenschappelijk hoofdmedewerker bij het filosofisch instituut aan de Groningse universi teit. De ICCC-vertegenwoordigers zei den in Jeruzalem, dat het dagelijks bestuur van de ICCC heeft ver klaard, dat Jeruzalem volgens de Bij bel aan Israël toebehoort en dat dit ook geldt voor de plaatsen, die voor alle godsdiensten heilig zijn. De ICCC meent, dat Israël van plan is, het beheer van de christe lijke heilige plaatsen toe te vertrou wen aan de Rooms-Katholieke Kerk. Ds. Maris en bisschop Stephen ko men premier Esjkol dan ook vragen, dat Israël niets zal doen, wat de ene christelijke kerk zou begunstigen bo ven een andere en zich niet zal bege ven in enige vorm van discriminatie. De ICCC wil, dat Israël het beheer van de heilige plaatsen helemaal in eigen hand houdt. Van de zijde van de ICCC verne men wij, dat dr. Carl Mclntire, de president, van deze organisatie, reeds half juli contact over deze zaak heeft opgenomen met premier Esjkol en hem gevraagd heeft, om een delega tie te mogen zenden. Dr. Mc Intire zond ook een protesttelegram naar de paus, waarin hij hem er op wees, dat hij niet het recht heeft, om na mens de ICCC-kerken te spreken over de heilige plaatsen. Ds. Van den Heuvel directeur communicatie HERAKLION Kreta Ds. A. H. van den Heuvel (35), algemeen secre taris van het jeugddepartement van de Wereldraad van Kerken, is per 15 oktober benoemd tot directeur van het departement voor communicatie van de Wereldraad. Deze nieuwe af deling krijgt vijf secties: publikaties, vertalingen, pers, radio en tv, audio visuele dienst. In zijn nieuwe functie wordt ds. Van den Heuvel de officiële woord voerder van de Wereldraad en van secretaris-generaal dr. Blake. Hij gaat tevens deel uit maken van het uit zeven personen bestaande secreta riaat-generaal. Ds. Van den Heuvel werd na zijn theologische studie in 1958 secretaris van de Oecumenische Jeugdraad in Nederland. In 1960 kwam hij in dienst van de Wereldraad als secreta ris van het jeugddepartement voor Europa en Zuid-Amerika. In 1963 werd hij directeur van het jeugdde partement. de eenheid van de gereformeerde be lijders in Nederland en de correspon dentie met buitenlandse kerken. Op de generale synodes treedt hi] nog steeds op als pre-adviseur. In het blad De Wekker, waarvan hij jarenlang hoofdredacteur geweest is, verschijnen nog wekelijks artike len van zijn hand. Hij is penning meester van de commissie van redac tie. Ook preekt hij regelmatig. ICCC Internationaal is prof. Van der Schuit bekend door zijn activiteiten in de ICCC. Sinds de oprichting van deze organisatie in 1948 is hij een van de vice-presidenten. Ook is hij hoofdredacteur van de Reformation Review. Prof. Van der Schuit werd 25 au gustus 1882 in 's-Gravenhage gebo ren. Hij studeerde aan de Theolo gische School, toen deze nog in Rijswijk gevestigd was. Van 1907 tot 1922 was hij predikant, achtereenvol gens in Kampen en in Amster dam-West. Daarna was hij hoogle raar in de dogmatiek in Apeldoorn tot zijn emeritaat in 1954. (Van e r medewerkers) DEN HAAG Drs. N. Scheps, le raar Nederlands en geschiedenis aan het Grotius-college en de rooms-ka tholieke kweekstihooltc Heerlen, ls benoemd tot redacteur van het week blad „Kerknieuws". Hij heeft zijn be trekking bij het middelbaar onder wijs neergelegd en zich in Den Haag gevestigd, om zich geheel aan de jour nalistiek te wijden. Dit betekent, dat „Kerknieuws", dat al 24 jaar „het blad van Scheps" is, blad van Scheps zal blijven. Het ligt namelijk in de bedoeling, dat drs. Scheps in de toekomst hoofdre dacteur wordt. De vader van drs. Scheps, freelan- ce-kerk-journalist W. C. F. Scheps, startte in mei 1943 (de spannende tijd, die aan de Vrijmaking vooraf ging) een clandestiene kerkelijke be richtendienst waaruit „Kerknieuws" groeide. Thans is hij 69 jaar. Verle den jaar vierde hij zijn gouden jubi leum als journalist. Verandering Het blad zal met de komst van de nieuwe redacteur enigszins van in houd veranderen. Drs. Scheps heeft zich in het nummer van „Kerk nieuws" van vandaag tot de lezers gericht en daarin meegedeeld, dat het blad zich ook gaat toeleggen op berichtgeving uit 'net buitenland en over de Rooms-Katholieke Kerk. Drs. Scheps werd 6 september 1925 geboren. Hij studeerde aan de VU letteren en wijsbegeerte. Hij was ach tereenvolgens leraar in Den Haag, Veenendaal, Gouda, Waalwijk, Aal ten en sinds 1959 in Heerlen. Hij neemt actief deel aan het gesprek Rome -Reformatie. Van zijn hand verschenen verschil lende artikelen over de nieuwe kerk orde der Nederlandse Hervormd® kerk, een leidraad voor de ARJOS en twee boeken „Kontakt en kortslui ting tussen vorst, regering en volk" en „Een wereld vol vraagtekens". Russen weer tegen (Van onze kerkredactie) HERAKLION (Kreta) Het Centraal Comité van de We reldraad heeft een resolutie aanvaard, waarin er by de Verenigde Staten op wordt aan gedrongen, zich te verbinden de troepen uit Vietnam terug te trekken. Toch is de verklaring zo gematigd, dat de vijf Russische afgevaardigden tegen stemden, evenals zij dat de vo rige dag bij de verklaring over het Nabije Oosten deden. Zij hadden een scherpe veroordeling van Amerika ge wild. Om deze reden stemde ook de Hongaarse bisschop Tibor Bartha te gen. Het Centraal Comité herhaalt het eerder uitgesproken standpunt, dat d« Verenigde Staten de bombarde menten op Noord-Vietnam moeten staken, om de mogelijkheid van on derhandelingen te scheppen. OMBUIGING De verklaring zegt, dat op alle be trokkenen in Vietnam de plicht rust, omonafgebroken en ernstig te stre ven naar beëindiging van de escala tie van de oorlog, naar ombuiging van de huidige militaire tendens en naar omstandigheden, waarin het Vietnamese volk kan werken aan de oplossing van zijn problemen zonder buitenlandse inmenging. De Verenigde Staten kunnen een beslissende bijdrage leveren door pu bliek de toezegging te doen hun troe pen terug te zullen trekken, omdat een bevrerHgerde eindoplossing al- Jêen c'ar "-vonden zal wordpn. als er "er e'- -M aan alle buitenlands»

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2