IN EGYPTE BROEIT HET VERZET TEGEN NASSER CflëSfk BOEKAVOE OMSINGELD alles goed ent mier Volk als rechter Nigerianen brengen Biafra klappen toe Minder gevaarlijke punten in vangrails \\QI-.V-1IM. 2:i UiGl'STüS 1967 Egyptische volk wil van geen oorlog meer weten Respect voor president is nagenoeg verdwenen Lijkje van kind in bos gevonden In een bos in Cannock (in het Britse graafschap Staffordshire) is gisteren het lijkje gevonden van de zevenjarige Christine Darby. Het kind werd zaterdag door een automobilist in Bir mingham meegelokt toen zij aan het spelen was in de straat waar zij woonde. Tientallen politiemannen hebben twee dagen lang de bossen uit gekamd in de omgeving van Cannock. Daar waren vorig jaar ook twee kinderlijkjes gevonden. Het waren twee meisjes van vijf en zes jaar, die onder soortge lijke omstandigheden waren verdwenen. (Van onze speciale verslaggever) J UXOR «Volg een uil en hij brengt je bij een ruïne", zegt Ali Hassan schokschouderend. Hij is de directeur van het hotelpaleis, dat Hilton met zijn nooit falende gevoel voor decor bij de pyramiden van Gizeh heeft neergezet, maar de toeristen schuwen het naoorlogse Egypte, de deuren van de hotels zijn dichtgespijkerd, en nu doodt hij de tijd door mee te gaan op een uit stapje naar het befaamde dal der koningen. BRAZZAVILLE Majoor Jean Schramme en zijn blanke huurlingen zijn in Boekavoe door de Kongolese troepen omsingeld, heeft de bevelheb ber van het Kongolese leger, gene raal Bobozo, gisteren meegedeeld. In commentaar op berichten dat Schramme contact had opgenomen met de Kongolese regering om een wapenstilstand en veilige uittocht uit Kongo te verkrijgen, zei Bobozo: wij zullen Jean Schramme uit zijn posi tie schieten, en deze avonturier zal in een graf moeten begrijpen dat Kongo al sinds 30 juni I960 onafhankelijk is. Zwart en blank (4) Naar aanleiding van uw bericht „Toch mishandelingen in Zuidafri- kaanse gevangenissen" (onderzoek door VN-groep naar de omstandighe den in die gevangenissen) rijzen di verse vragen. Van een vroegere beschuldiging in deze trant is niets overgebleven: een gevangenbewaarder had. door geldge brek hiertoe gebracht, zich door een anti - regeringsblad in Johannesburg laten omkopen tot het vertellen van een aantal leugens. Een hoge Nederlandse autoriteit op het gebied van het gevangeniswezen, die de Zuidafrikaanse gevangenissen wèl bezocht, is tot een geheel tegen gesteld oordeel gekomen. Ik ben wel benieuwd naar de bewij zen. die deze VN-groep zal aanvoeren. Maar voorlopig stel ik me er niet veel van voor. Tegenover Zuid-Afrika is immers alles geoorloofd? Den Haag Dr. F. C. Dominicus Zwart en blank (5) Pers en tv stelden ons dezer dagen op de hoogte van ontoelaatbare toestanden in sommige gevangenissen van Zuid-Afrika. Op het z>gn. Robben eiland schijnen gevangenen te worden geslagen. Nee, dgn is het in ons goede vader land in dit opzicht toch heel wat beter gesteld. Hier slaat men geen gevange ne. Hoogstens een agent van politie, als men op straat in cje meerderheid is. Onze justitie stuurt liever een no toire Jodenverdelger voorgoed met ziekteverlof, en in ons land kan je als moordenaar (van goeden huize) zelfs chemie studeren; niet in de gevange nis natuurlijk, maar in een zgn. inrich ting waar je ook nog verlof krijgt. In ons land komen eigenlijk zelfs geen-échte misdadigers voor: alleen maar zgn. verminderd toerekeningsvat- baren, want onze psychiatrische we tenschap is hoog ontwikkeld! Bij ons lopen de psychopaten blijkbaar zonder al te veel moeite de inrichtingen uit. Daar komt dan wel eens moord en doodslag van, maar het is een troost dat er altijd veel meer gevallen zijn, die goed aflopen (aldus het commen taar van een der directeuren). Geslagen Zuid Afrikaners: kom toch naar Nederland! Maar koop je duikbo ten liever elders.... Maassluis Dr. L. Heslinga Terzijde: de toeristen hebben onge lijk. Niet alleen, omdat de Arabieren in hun honger naar de broodnodige vreemde valuta de buitenlander gast vrijer tegemoet treedt dan ooit politiek en zakendoen worden hier streng gescheiden maar vooral, om dat men bij afwezigheid van de ge bruikelijke souvenir-jagende, fotogra ferende, luidruchtige horden dit land voor het eerst sinds lang in al zijn ongerepte, grandioze schoonheid kan ondergaan. Geen schreeuwende overhemden en Bermuda shorts, die u beletten, de schimmen der Pharao's op te roe pen, zoals ze offerend door de tempel van Karnak schreden. Geen protseri ge pretschepen op de Nijl, slechts geruisloze feloeka's van een model, dat onveranderd is gebleven, sinds Cleopatra erin uit spelevaren ging. De grote stilte van de woestijn, door geen stem verkracht. Dit is de tijd bij uitstek, om Egypte te zien. Fanatisme Terug naar Hassan, zijn uil en de ruines. Hij zinspeelt op Nasser, dat is duidelijk. Hij zegt ook, als we het graf van Toetankahmon verlaten: „Kom volgend jaar terug, dan hoop ik u de tombe van de president te kunnen laten zien". Het liegt er alle maal niet om. In ons gèzelschap is een gids. Een man, die door fanatisme lijkt opge teerd, zo mager en verzengd. De eni ge van dit haatdragende kaliber ove rigens, die ik in Egypte ben tegenge komen. Een van zijn uitspraken: „In 1917 woonden er 115 Joodse gezinnen in Israël. We moeten blijven vechten, tot het er weer 115 zijn, en dan pas onderhandelen." En ook: „Heb ik lie ver, dat mijn zonen sterven, dan dat er Joden zijn aan onze grens." Berisping Hassan neemt dat niet en wijst de man scherp terecht. „Met een ei kun je geen stenen breken", zegt hij. ..We gers. Maar bovenal ontdekten ze dit ontstellende feit. De Arabische offi cieren, die in Moskou hadden ge leerd, hoe de Russische wapens te gebruiken, waren bij terugkomst in Egypte door na-ijverige collega's een voudig aan de kant gezet. Toen de oorlog uitbrak, zaten ze thuis duimen te draaien. Salonofficieren, zonder een greintje ervaring zouden het wel even opknappen." Veel belangrijker echter acht de jonge, intellectuele Arabier de ideolo gische kant van de zaak. „Wij heb ben vooral gefaald", zegt hij, „omdat ons systeem hier gebouwd is op niets. Elders in de wereld in Kon go en Jemen bijvoorbeeld hangen wij de kampioen van de onafhanke lijkheid uit Met welk recht? Hoe kunnen wij strijden tegen het koloni alisme, als het nog steeds in ons zelf zit, in ons hele systeem? Er is geen vrijheid in ons land, geen persoonlijk eergevoel. En wie geen vrijheid heeft te verdedigen, heeft niets om voor te vechten.. Daarom vooral hebben wij gefaald. Wij zijn dezelfde onwaardi ge slaven, die we onder Faroek wa- Feodaal Er is een Arabisch spreekwoord, dat zegt: „Wie geld heeft, heeft de dochter van de sultan". Men hoeft in Egypte zijn ogen niet ver open te doen om te zien, dat dit feodale ge zegde nog steeds waar is. De klasse van rijkaards, die onder Faroek_ de dienst uitmaakte, is er nog steeds. Zij verdelen onder elkaar de vette baantjes. Zij stellen elkaar vrij van dienstplicht. Zij zoeken gezamenlijk verkoeling in de zwembaden van de sporting club in Kairo of het Monta- zapark in Alexandrië, waarvoor zij een contributie betalen, die verre het bedrag overtreft, dat een inwoner van de gloeiende shoebra s de volkswijk van Kairo met veel moeite in een maand bij elkaar kan schrapen. De revolutie van Nasser heeft niets veranderd aan het nepo tisme, dat dit land sinds eeuwen re geert. „Pokeren met het geld van een mo- nopoly-spel". Zo kenschetst Ali Has san de politiek van de regering. Een voorbeeld. Egypte betaalt de Russische wapens in natura met de hele katoenoogst van een jaar. Wat doen de Russen? Ze bewaren de katoen tot vlak voor het volgende oogstseizoen en gooien het dan op de wereldmarkt. Het gevolg is, dat zij de hoge prijzen maken en dat de Arabieren een verzadigde markt vin den hun witte goud tot een fractie van de waarde gedevalueerd. Zulke dingen zijn gebeurd, zonder dat iemand zijn stem verhief. Hoe zou dat ook kunnen? De fellahin de Egyptische boer draagt de last en hij heeft geen stem. Omgekocht Nasser is zelfs teruggegroepen door het volk, nadat hij, beschaamd over de nederlaag, zijn functie had neerge legd, kan men tegenwerpen. Een man als Ali Hassan haalt daarvoor zijn neus op. „De demonstranten waren omgekocht", zegt hij. „Geef een man hier vijf piaster en hij schreeuwt, wat je hem voorkauwt. Toch vind ik het goed, die operette van Nassers terugkeer. Als hij na de nederlaag was heengegaan, was hij een held geworden en daar kopen we niets voor. Nu is hij een man, die gecon fronteerd wordt met zijn eigen fou ten en die de opdracht heeft, ze te corrigeren. Het volk kan nu als rechter over hem oordelen." „Ons systeem is op zand gebouwd". Keer op keer komt men in het naoor logse Egypte deze mening tegen. Waar fabrieken hadden moeten wor den gebouwd, zijn tanks gekocht, In plaats van het moderne wapen bij uitstek de economie t= zijn holle leuzen in de strijd gegooid. Vrienden werden weggejaagd en vijanden bin nengehaald. De kranten gaven geen voorlich ting, maar hitsten op. Soms wordt in de gesprekken naar Soekarno verwe zen. Men ziet dan in, dat Nasser pre cies als zijn gevallen Indonesische evenknie althans het volk tot een nationale eenheid heeft weten om te smeden. Men ziet ook in, dat dit een noodzakelijke voorwaarde is voc.r eventuele toekomstige welvaart. Maar de manier, waarop hij het heeft klaargespeeld door het volk een kunstmatig doelwit en een kunst matige aartsvijand te geven in de vorm van Israël, precies zoals Soekar no dat deed met Nieuw-Guinea en Maleisië dat wordt na de oorlog Vandaar de tendens: Laat ons eindelijk de feiten onder ogen zien en er naar handelen. Van daar ook de verwachting, dat het spoedig met Nasser zal gaan als met Soekarno. Gelijk hebcu Het gaat om de smaak! 20 lange sigaretten 1.50 Beperking LAGOS Troepen van het van Nigeria afgescheiden Biafra trekken zich terug in de richting van Benin (Midden Westen) na hevige gevech ten met de federale troepen in het gebied van Ore (westelijke deel staat) De federale troepen zijn aanzien lijk versterkt, onder meer met tanks. Voorts ontvingen zij steun uit de lucht. Een Biafraanse „zelfmoordbriga de" probeerde wanhopig door te sto ten. Het ziet ernaar uit dat het ge bied van Ore voor de Biafranen ver loren is. Officieren van het federale lager zeiden dat de strijd om Ore, die elf dagen duurde, hun zware verliezen had gekost. De Nigeriaanse federale troepen zijn intussen gereed voor de beslis sende aanval op Enoegoe, de hoofdstad van het rebellerende Biaf ra, zo maakte een federale woord- Militaire geheimen in handen Chinezen? Eén Amerikaanse vlieger in leven TOKIO Radio-Peking heeft van daag bekendgemaakt, dat drie van de vier Amerikaanse vliegers, die met hun A-6 Intruders, maandag bo ven China zijn neergeschoten, om het leven zijn gekomen. De vierde is gevangen genomen. De twee vliegtuigen hadden in Noord-Vietnam op 120 kilometer van de Chinese grens bombardementen uitgevoerd. Ze waren, nadat een toe stel was aangeschoten, boven China gekomen. Als de Chinezen de toestellen be trekkelijk onbeschadigd in handen hebben gekregen, kunnen zij er mi litaire geheimen uit halen. De A-6 Intruder, die propvol zit met gehei me elektronische apparatuur, wordt het beste aanvalsvliegtuig ter we reld genoemd. De deuren van de hotels zijn dichtgespijkerd - de toeristen schuwen het na-oorlogse Egypte. leven hier nog volgens de opvattin gen van de Pharao's. maar ik verze ker u, dat we gek zijn. Je kunt in de moderne wereld geen^ problemen meer met oorlog oplossen." Tot mijn verbazing antwoordt de gids niet in de trant van: „wacht maar, zoon van een hond, ik zal je bij de geheime politie aangeven we gens verraad", maar slikt hij de be risping stilzwijgend in. Ik schreef het al eerder: in tegenstelling tot wat men zou verwachten, is vrije discus sie in het naoorlogse Egypte niet al leen mogelijk, maar wordt er hier en daar op gepeperde manier aan ge daan ook. Waarom heeft Egypte in zijn heili ge oorlog tegen het zionisme zo sma delijk gefaald? De kranten alle maal spreekbuizen van de regering geven het antwoord nog niet, al is hun brallende toon na de nederlaag teruggeschroefd tot een aanzienlijk gematigder octaaf, maar de jonge in tellectuele Arabieren spreken er openlijk over. Allereerst is er het militaire as pect. „De militaire Russische missie onder leiding van stafchef Zacha- rov", zeggen zij, „kwam na de neder laag niet naar Kairo om ons leger opnieuw op poten te zetten, maar om te zien, hoe wij het in hemelsnaam hadden klaargespeeld, de zaak on danks hun wapens zo grandioos te verknollen. Verbijsterd Ze waren verbijsterd. Ze vonnden hun snelle, wendbare tanks ingegra ven in de woestijn, alsof het dikke Bertha's waren in plaats van mobiele aanvalswapens. Ze ontdekten, dat er nauwelijks sprake was van enige grondcontrole voor de Mig straalja- T~\E JONGEN stond bij de tram- halte, Heel blond, wat bleek. Bij het uitstappen trapte ik bijna op zijn tenen en mompelde daarom iets met de automatische mompeling, die je in zulke gevallen hebt. Hij glimlachte vriendelijk terug en zei: „Lief zijn voor elkaar". Argeloos haakte ik in met iets jovialigs. Maar zijn blik was al versomberd en toen ik aanstalten maakte de vluchtheuvel te verlaten, schoot hij me gauw aan: „Hebt u misschien een overstapje voor me?" „Nee, ik heb een abonnement", be dacht me of ik misschien nog een kaart uit de voorverkoop, veilig heidshalve meestal bij me, in mijn tas had, maar nee. „Jammer", zei de jongen, „nou zijn alle anderen weg." Hij keek mistroostig naar het handjevol tram- verlaters, dat de straat al in was. „Heb je dan geen geld", vroeg ik, me bedenkend hoe je nu eenmaal zonder een cent op zak geen stap in het moderne leven kunt doen. „Alles op" deed hij met een blut- gebaar. „In de Vogelwijk woont een vriend van me, daar wou ik naar toe. Maar het is een heel eind." Opeens ging er een lichtje bij me branden. „Woon je in Den Haag?" „Nee, in Utrecht." „Ben je komen liften?" Hij haalde de schouders op: „Ik lift al twee weken. Had genoeg van de duffigheid..." „Van thuis?" „Ja. Ik heb fijne ouders hoor. Reu ze lui. Maar ze snappen het niet, he?" „Wat niet", ik hoopte maar, dat ik argeloos genoeg bleef. „Van wat wij willen. Niet al die rotzooi. Lief zijn voor elkaar, draag een bloem in je haar. Ben naar de love-in geweest van Amstérdam. Machtig hoor. Toen meegereden met een stel. Een paar dagen gebleven. Vrienden genoeg, allemaal lief voor „Ik heb een brief achtergelaten, dat ze niet ongerust moesten zijn. Dat ik er echt even uit moest," „Geen school?" Hij haalde de schouders op: „Kan me niet schelen, ik ben toch blijven „Ze zullen thuis ziek van ellende zijn", het lag het dichtste in mijn denkvermogen bij het koortsachtig zoeken naar de juiste toon. Zijn reactie ging verloren in vro lijke stemmen, die hem riepen. Ver rast, blij zwaaide hij terug: „Vrien- In een kluwen trokken ze af. Ik hoorde één nog zeggen: „Wat most die ouwe van je?" Zijn schouders schokten weer even, toen boog hij het hoofd omdat een meisje een bloem in zijn haar peuterde. „Lief zijn voor elkaar..." riepen ze in koor. Lief zijn, lief zijn, lief zijn... Ze weten niet eens hoe moeilijk voerder gisteren bekend. De komen de vierentwintig uur zouden van doorslaggevend belang kunnen zijn. De woordvoerder zei nog dat de federale regering in Lagos op elk mo ment vredesbesprekingen met Biafra wil aangaan als de eenheid van de federatie vooropgesteld wordt. Essentiële voorwaarden blijven in trekking van de eenzijdige onafhan kelijkheidsverklaring en aanvaarding van de verdeling van de federatie in staten, aldus de woordvoerder. Soldaat krijgt jaar wegens zedendelict ARNHEM De krijgsraad te Arn hem heeft gisteren de 20-jarige sol daat H.J.K. uit Helmond, veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, waar van vier maanden voorwaardelijk we gens verkrachting van een 19-jarig meisje uit Blerick op 9 maart. De auditeur-militair had acht maanden, waarvan vier voorwaarde lijk, geëist. Mr. K. N. Korteweg, president van de krijgsraad, wenste de deuren voor deze zedenzaak niet te sluiten. Hij wilde een bepaalde mentaliteit van sommige soldaten ten opzichte van de andere sekse duidelijk aan de kaak stellen. TNE TIJD LIJKT aangebroken, dat Amerika zijn Vietnampolitiek grondig herwaardeert; zonodig zon der de generaals te Saigon. Al meer dan een maand geleden kwamen we in een commentaar tot die conclusie. Dat was naar aanlei ding van het bezoek, dat minister McNamara aan Vietnam had ge bracht. Sindsdien werd de vrees bewaarheid, dat de strijd spoedig in omvang en hevigheid zou toenemen. De gebeur tenissen langs de grens met China onderstrepen het gevaar van de hui dige situatie. In het Amerikaanse Congres heerst ongerustheid over het Vietnam-be- leid. Het kan daarin echter geen ver andering brengen. Hoogstens kan het weigeren, het voor de strijd beno digde geld te verschaffen. Alleen president Johnson kan als opperbevelhebber beslissen over de wijze, waarop de strijd moet wor den gevoerd of naar beëindiging er van moet worden gestreefd. Hij is daarbij afhankelijk van de ad viezen van zijn medewerkers, bur gers en militairen, die evenwel van mening verschillen hoe de strijd tot een goed einde te brengen. Naar zich laat aanzien hebben de militaire adviseurs meer invloed dan nog niet zo lang geleden, op de be sluitvorming in het Witte Huis. Het verloop van de strijd stelt op het eerste gezicht de militairen in het ge lijk, die krachtiger optreden tegen Noord-Vietnam verlangen. Evenwel laat het ook zien, dat oplos sing niet met militaire middelen kan worden verkregen. Die tijd is voor bij. Alleen een politieke regeling kan aan het conflict een eind maken. Daartoe dient de strijd een beperkt karakter te krijgen. Ook de mede werking van de Zuidvietnamese leiders in onontbeerlijk. Ex-Westduitse minister zou een nazi zijn BONN Twee functionarissen van de Westduitse justitie zijn naar Polen gereisd om er getuigen te ho ren in verband met het onderzoek naar het verleden van de voormalige Westduitse minister voor vluchtelin genzaken, Hahs^Krüger (65). Krüger, die meer dan vijf jaar voorzitter is geweest van de West duitse bond van verdrevenen en in oktober 1963 in het kabinet-Erhard werd opgenomen, zou zich schuldig hebben gemaakt aan Nazi-misdaden. Oost-Duitsland en Polen zeggen dat hij als bijzitter van een speciale rechtbank in de Westpruisische plaats Konitz aan twee doodvonnis sen tegen Poolse onderdanen heeft meegewerkt. Hij zou verder deel heb ben uitgemaakt van een commissie voor de selectie van Poolse burgers. De door deze instantie aangewezen Polen werden allen gedood. Het onderzoek tegen de oud-mi nister is al twee jaar gaande. Na initiatief Dordtse politieman (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Sinds het na jaar van 1966 wordt hard ge werkt aan het wegnemen van gevaarlijke elementen in de be veiligingsconstructies voor ber men en kunstwerken, en dit is dan te danken aan een initiatief van de Dordtse wachtmeester der rijkspolitie M. P. van Dijk. De heer Van Dijk stelde in het voorjaar van 1966 de ANWB op de hoogte van zijn ernstige twijfels over het nut van „vangrails" op som mige weggedeelten. Hij voegde daar bij een verslag van ongelukken in de omgeving van Dordrecht, voor zien van foto's en situatieschetsen. De ANWB wendde zich tot de rijkswaterstaat, en de minister van verkeer en waterstaat vroeg de Stichting Wetenschappelijk Onder zoek Verkeersveiligheid met spoed een onderzoek in te stellen. Uit een voorlopig rapport van de SWOV blijkt nu, dat vooral de onderbrekingen en de begin- en eindpunten van „vangrails" oor zaak zijn van ernstige ongelukken met uit de koers geraakte voertui gen. Ook de overgangen van een bepaald type bermveiligheid in een andere leveren gevaren op. Andere gevaarlijke elementen in (midden)'bermbeveiligingen zijn de plaatsen, waar deze om obsta kels heen geleid worden, de zij- berm'beveiligingen bij samenkom sten van wegen, en 'het einde van vluchtstroken en invoegstroken. Een auto die met een beginpunt van een beveiiligingsconstructie in aanraking komt, kan daaraan als het ware worden „gespietst". De SWOV concludeei t dat het noodzakelijk is de continuïteit van 'beveilingsconstructies zoveel moge lijk te bevorderen en ^e zorgen voor zo ongevaarlijk mogelijke begin punten. In het najaar van 1966 liet rijkswaterstaat op grond van de re sultaten van het onderzoek reeds een aantal richtlijnen aan wegbe- heerders uitgaan. Het effect daarvan is, aldus het rapport, langs de rijks wegen al duidelijk merkbaar. De komende verkiezingen in Zuid- Vietnum drukken een stempel op de gehele samenleving. De klan ten van deze straatkapper, die doorgaans tegen een kale muur aankijken, kunnen nu tijdens het knippen en scheren verkiezings plakkaten lezén.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5