Meer eenheid, maar ook weer nieuwe spanningen Chefarine „4" doet wonderen bij pijn of griep! Schriftgezag krijgt meer aandacht Kerk verhuisde 50 kilometer Een woord voor vandaag Wereldraad: Avondmaal blijft strijdvraag Afvaardiging naar Uppsala Drukke diplomatie achter schermen Uw probleem is het onze.... WOENSDAG 23 AUGUSTDS 1967 „Ik weet ervan" het was zeker wel hard nodig dat de zeven gemeenten die via Johannes een briefje van de verhoogde Heer ontvingen, dat vóór alles goed te 'weten kwamen. Elk van die zeven brieven aan het begin van de Openbaring begint zo. Nee, van een onbewogen, onverschillige God weet de Bijbel niet. „Ik weet ervan" is een geluid waar de hele geschiedenis van Israël en de kerk vol van is. Niettemin gedragen wij ons nogal eens alsof we het allemaal zelf maar moeten klaren; niemand die je helpt, niemand die je begrijpt, en waar is God? Dat zijn klachten waarover niemand de schouders mag op halen. Ze staan tot in de Bijbel toe. Maar God heeft er kenne lijk allang op gerekend. „Ik weet" dat betekent o.a. ook: „Ik weet er wel raad mee." We lezen vandaag: Romeinen 16 17—27. (Van onze kerkredactie) J-JERAKLION, Kreta donderdag Eén van de meest paradoxale ontwikkelingen binnen de Wereldraad van Kerken is, dat, juist nu de kerken eindelijk bereid zijn echt te gaan praten over hun onderlinge verschillen, zij ontdekken dat de werkelijk diepgaande problemen heel ergens anders liggen. In het afgelopen jaar werden deze kerkelijke leiders, die met elkaar in gesprek zijn, gecon fronteerd met nieuwe spanningen die in alle kerken openbaar worden. Daarom is besloten dat in de komende jaren prioriteit zal gegeven worden aan een discussie over de grote tegenstellingen die op het ogenblik binnen alle kerken leven. V/er middelen in één tablet helpen snel en... doen wonderenl De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nóg beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. Gasthoogleraar niet welkom in Amsterdam WASHINGTON De Ameri kaanse hoogleraar Leslie Fiedler is niet welkom aan de universiteit van Amsterdam. Hij zou daar enige tijd gastcolleges komen geven. De Amster damse universiteit heeft het aanbod afgewezen, omdat in Amerika een procedure tegen de hoogleraar aan hangig is gemaakt wegens overtre ding van de wet op de verdovende middelen. Fiedler doceert Engels aan de uni versiteit van Buffalo. Het Ameri kaanse Fullbright-fonds maakte het mogelijk, dat hij drie maanden colle ge zou geven in Amsterdam. „Wij zijn van mening, dat zijn aan wezigheid op dit ogenblik aan de uni versiteit allerlei discussie zou ontkete nen en averechtse publiciteit", zo schreef Amsterdam aan het Ameri kaanse fonds. „Wij zijn ons volledig de uitsteken de reputatie van prof. Fiedler als do cent en leraar bewust." „Als de ge rechtelijke procedure voltooid is, zul len wij graag opnieuw zijn komst overwegen," aldus de brief. De voorziteer van de raad voor bui tenlandse studiebeurzen, John Frank lin, heeft Fiedler laten weten, niet in te stemmen met de Amsterdamse re denering. Hij heeft de hoogleraar aangeboden, hem nu aan een andere buitenlandse universiteit te plaatsen. „Uitvinder" van pil Dr. Pincus overleden BOSTON Dr. Gregory Pincus, die de orale contraceptieve pil Enovid heeft ontwikkeld, ia gisteren op 64- jarige leeftijd in de Verenigde Staten aan een bloedziekte overleden. Dr. Pincus begon zijn werk aan de „pil" in de jaren vijftig. Hij beproefde het middel eerst op ratten een daarna op een kleine groep vrouwen. De pil werd in 1965 voor het eerst op grote schaal gebruikt in Portorico. Dr. Pincus heeft ook estrone ontwik keld. Dit is een hormoon, dat wordt gebruikt bij de behandeling van borst- Partijvernieuwing boekje van zes jonge politici AMSTERDAM Zes jonge politici hebben meegewerkt aan een boekje over partijvernieuwing dat nog deze week door de Arbeiderspers in Amster dam zal worden uitgegeven. De samenstellers zijn mr. E. C. M. Jurgens (die het adres aan het KVP- bestuur mede heeft ondertekend), drs. D. Th. Kuiper (ARP-spijtstemmer), drs- H. J. Viersen CH-lid van de Rotterdamse gemeenteraad), dr. B. van der Lek (lid van de Tweede Kamer voor de PSP), drs. E. C. Visser (lid van de Tweede Kamer voor D'66) en drs. Ed. van Thijo (lid van de Tweede Kamer t de PvdA) HET WEER IN EEROPA Kopenhagen zw. bew. Londen geh. bcw. Amsterdam licht bew. Brussel half bew. Luxemburg zw. bew. Parijs Hcht^bew Frankfort onbew. Genève Locarno Innsbruck mist Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Lopik: L. Blok te Rid derkerk; te Garderen (toez.): R. W. Steur te Doornspijk (Gld.). - Aangenomen naar Velp (vac. C. D. Israël): W. .v .Waasbergen te Vaals- Gulpen (L); het beroep door de gen. synode tot zendingspred. ten dienste v. d. Evang. Kerk in Kameroen, do centschap a.d. theologische school te Ndoungué: N. T. Bakker, eervol ontsia- gen pred. v. Vrieschelo, thans wonen de te Oegstgeest. GEREF. KERKEN Beroepen te Oosternijkerk; te Wes- terembden-Zijldijk en te Visvliet: kand. drs. K. Dijk te Amsterdam. Bedankt voor Geldermalsen: H. Mak- kinga te Koudekerk a. d. Rijn. GEREF. KERKEN (vrijgem.) Beroepen te Heemse (vac. J. Meijer): H. J. Nijenhuis te Bunschoten-Spaken burg: te Buitenpost (Fr.): P. v. Gurp te Oldehove. VRIJE EVANG. GEM. Bedankt voor Gorkum: L. Oost te Veendam. Dat wil niet zeggen, dat de traditionele verschillen terzjjde geschoven zullen worden, maar wel dat de vragen, die in alle kerken nu leven meer op de voorgrond komen. Zo zal er meer aandacht geschonken wor den aan „het gezag van de Schrift". In zekere zin zijn de Nedorlandse kerken op dit punt al veel verder dan vele andere. De Hervormde Kerk publiceerde „Klare V ijn", een unaniem door de synode geaccepteer de bezinning over de bijbel. In de Gereformeerde Kerken is zojuist „De Heilige Schrift, deel II" verschenen van prof. dr. G. C. Berkouwer, dat zeker ook de synodale gesprekken zal beïnvloeden. PROBLEMEN Andere problemen vanThet moment, waarmee alle kerken in de wereld worstelen 'betreffen de vertaling van het evangelie in woorden die de mo derne mens kan begrijpen, 'de vraag naar de plaats en taak van de kerke lijke organisatie en 'de onzekerheid over wat nu eigenlijk het echte gees telijke leven is, de zorg over wat in ons land genoemd werd: „de ver--' schraling van het geestelijk leven'. Houten gebouw met handgesmede spijkers SYDNEY In het Australische stadje Toowoomba in Queensland heeft de Reformed Church in Australië door gereformeerde Nederlanders gevormd nu een eigen kerkje. Het mooie houten gebouw dateert uit 1876 en is overgebracht uit het vijftig km noordelijker gelegen Gatton. Zaaltje Nadat de Reformed Church of Toowoomba elf jaar geleden ontstond moest men de kerk diensten in particuliere woningen of een gehuurd zaaltje houden. Verleden jaar ontdekte men ech ter, dat men het verwaarloosde maar prachtige gotische „St. Al bans Church of England"-kerkje in Gatton kon krijgen voor 360 dollar (ongeveer dertienhonderd gulden). Er kwam echter meer voor kij ken dan het gebouw op wieltjes te vervoeren. Het dak moest eraf en de consistoriekamer en andere bij gebouwen moesten ontmanteld. Stukje bij beetje werd het kerkje in onderdelen overgebracht en weer in elkaar gezet. Opbouw Mannelijke lidmaten van de kerk hebben voor het transport ge zorgd en de opbouw en restauratie ervan. Er waren talrijke moeilijk heden: het oorspronkelijke mooie hout was niet meer te krijgen, evenmin als de spijkers, die met de hand gesmeed waren. Toch is alles op zijn plaats geko men. Er zijn nieuwe ramen aange bracht en alles is opnieuw geschil derd. En zo kon ds. M. Schwarz zijn eigen kerk inwijden. Dergelijke onderwerpen zullen nieuwe aandacht krijgen in de afde ling voor „Geloof en Kerkorde" van de Wereldraad van Kerken. Deze oe cumenische beweging is ontstaan uit drie bronnen, „Life and Work" (Le ven en Werken), waar het accent lag op wat men samen kon doen, de zen dingsraad en de veel meer theolo- voerd moest worden. Deze laatste afdeling heeft altijd de minste publiciteit gehad. De discussies waren vaak te theologisch om de aandacht te trekken van de wereldpers. Veel werk werd ook ver zet achter geheel of half gesloten deu ren en de resultaten waren weinig spectaculair voor de buitenwacht. Dr. LUKAS VISCHER De pers had over het algemeen meer aandacht voor een oecume nische avondmaalsdienst of voor een „agapè", een liefdemaaltijd, dan voor een gesprek over deze dingen. BRISTOL De jonge Zwitserse theoloog Lukas Vischer bracht op het Centraal Co mité verslag uit over het werk van „Faith and Order", dat hij leidt. Daarin schonk hij vooral aandacht aan de conferentie in Bristol, Enge land, waarover wij verleden week berichtten. Hij sprak de verwachting uit, dat Faith and Order voor een nieuwe koerswijziging staat. Oorspronkelijk begonnen deze Faith and Order-gesprekken met een naast elkaar plaatsen van de verschil lende traditionele inzichten (de verge lijkende methode). Men moest elkaar leren kennen, weten wat men aan elkaar had. Op deze wijze kregen de theologen een beter inzicht in eikaars gedachten en werden karikaturen af gebroken, maar men kwam nauwe lijks dichter bij elkaar. De laatste jaren koos men een an der uitgangspunt. Men zei, het gaat om Christus. Hij is de Heer. We moe ten van Hem uitgaan. Dat werd ge noemd de christologische methode. Maar ook toen stuitte men telkens weer op de traditionele verschillen. NIEUWE VRAGEN Intussen werden de kerken gecon fronteerd met geheel nieuwe vragen, die overal ter wereld opduiken, zo wel binnen het protestantisme, het rooms-katholicisme, als binnen de oosterse orthodoxie. Zonder de oude verschillen te ver waarlozen wil Faith and Order zich nu werpen op de gemeenschappelijke vragen. De nadruk van de komende studies zal liggen op de vraag: „Wie is de mens?", waarbij het gaat om het gezag van de Schrift, het moder ne denken en de moderne uitleg van de Schrift, het gezag van de Kerke lijke organisaties, etc. AVONDMAAL In Bristol is gebleken dat het gesprek over het avondmaal een beet je is vastgelopen, zonder dat er al sprake is van een algemene intercom munie. Intussen komen in vele lan den jongeren bijeen om hun „agapè's" te vieren. De liefdcmaaltijd uit de oude kerk leeft weer op, zoals in Nederland bijvoorbeeld bij „Sja- De werkgroep in Bristol meende de oplossing gevonden te hebben. Als straks alle aangesloten kerken in Uppsala bijeen komen voor de vierde assemblee van de Wereldraad, moe ten de leden eerst maar gescheiden avondmaal .vieren, maar dan samen een agapè. Unaniem werd dat voorstel aangenomen door de werk groep. Maar dit vroege enthousiasme werd niet gedeeld door de algemene vergadering op deze Faith and Order- conferentie. Er kwam nogal wat op positie, vooral van de kant van calvi nistische theologen. Prof. H. Berkhof vond in deze op lossing zelfs iets oneerlijks. Terwijl de hoogkerkelijken (als orthodoxen en anglicanen) geen enkele sacramen tele waarde ontdekken in een derge lijke liefdemaaltijd, zien de laagker- kelijken (als baptisten, congregationa- listen en methodisten) geen verschil tussen een agapè en het Heilig Avondmaal. Dat is niet' eerlijk, zei Berkhof. VERNIEUWING De discussie van Bristol kreeg nog even een staartje in Heraklion, toen in de pauze prof. Berkhof en ds. Al- bert van den Heuvel even als vrien delijke „kemphanen" met een glas koele limonade tegnover elkaar ston- Van den Heuvel zag wel wat in een agapé als een stap in de goede richting. Hij meende dat prof. Berk hof zijn voet wat al te stijf had gehouden. Prof. Berkhof echter bleef van mening dat een dergelijke liefde maaltijd een echte vernieuwing van het avondmaal in de weg zou staan. Met begrip voor elkanders opvattin gen trokken ze daarna broederlijk weer naar de San Marco-hal. Maar zij illustreerden het feit, hoe moeilijk het gesprek over dit onderwerp is. Niet alleen is een echte avond-, maalseenheid nog lang niet gevon den, zelfs een agapè-feest roept ver schillende reacties op. De Nijenburgh verhuist naar Utrecht UTRECHT „De Nijenburgh", een academie voor sociale arbeid van de Stichting gereformeerde opleidin gen gaat naar Utrecht verhuizen. De huisvesting in Baarn is ontoereikend geworden. Talrijke voorzieningen zijn nodig en tevens heeft het bestuur zich de vraag gesteld of Baarn wel geschikt is als vestigingsplaats voor een sociale academie. De keus is nu gevallen óp de uni versiteitsstad Utrecht. B. en W. van Utrecht hebben over de huisvesting van de academie nog geen beslissing genomen, zij menen hiervoor wel een oplossing te kunnen vinden. Dr. F. Nolde reohts), de direc teur van de commissie voor in ternationale zaken (CCIA) van de Wereldraad van Kerken, in gesprek met ds. Nikolas Nis- siótis. (Van onze kerkredactie) HERAKLION, Kreta, zaterdag. Aan het Centraal Comité van de We reldraad van Kerken zijn de eerste namen bekend gemaakt van de kerke lijke afgevaardigden naar de Vierde Assemblee van Uppsala, volgend jaar augustus. Van Nederland zijn wel de namen bekend van vertegenwoordi gers van enkele kleinere kerken, maar nog niet die van de Hervormde kerk. De Doopsgezinde Sociëteit zal ver tegenwoordigd worden door prof. dr. J. A. Oosterbaan, die ook reods de as semblee van New Delhi bijwoonde. Voor de Oud-Katholieke Kerk gaat de bisschop van Haarlem die over twee weken gekozen wordt en voor de Remonstrantse Broederschap prof. dr. G. J. Hoenderdaal en da. G. S. gemeenten uit ons land staat nog steeds als lid van de Wereldraad te boek, hoewel de bondsvergadering reeds in de jaren vijftig besloot uit de Wereldraad te treden. Dat besluit werd wel uitgevoerd ten opzichte van de Oecumenische Raad in ons land, maar is nimmer officieel door gedrongen tot Genève. Tenminste vier vroegere stafleden zullen de Assemblee bijwonen. Uit Ceylon komt D. T. Niles, uit India bisschop Leslie Newbigin en pater Paul Verghese. Uit Schotland komt Patrick Rodger, die kandidaat was om Visser 't Hooft op te volgen. Vietnam, Griekenland en Nabije Oosten Dr. ir. C. F. Lerk hoogleraar RIJSWIJK Dr. ir. C. F. Lerk (32) hoofdingenieur bij de Vereniging van Waterleidingbedrijven te Rijswijk, is benoemd tot gewoon hoogleraar in da farmaceutische technologie aan de rijks universiteit te Groningen. Dr. Lerk heeft zich vooral bezig ge houden met het onderzoek naar de ontzoutingstechnieken op hun technisch- economische waarde voor de toekom stige drinkwatervoorziening in Neder- Namens de regering Twee journalisten naar Z.-Vietnam (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De journalisten H. J. Neuman en Paul van 't Veer zullen namens de Nederlandse regering als waarnemers aanwezig zijn bij de ver kiezingen in Zuid-Vietnam (op 3 sep tember). Voorts heeft de regering mr. G. B. J. H'ilterman, redacteur van Elseviers Weekblad, als derde waarnemer aange zocht. Aangezien de heer Hiltermani in Djakarta verblijft, heeft men zijn antwoord nog niet binnen. Henk Neuman is buitenlands com mentator van de KRO-televisie. Paul van 't Veer. onder andere medewerker van de VARA, heeft als reizend ver slaggever ook het voormalige Nieuw- Guinea bezocht. Zoals bekend had de regering eerst de oud-Tweede Kamerleden mr. P. A- Blaisse (kath.) en prof. C. L. Patijn (goc) gevraagd om naar Zuid-Vietnam te gaan. Beiden hebben om persoonlijke redenen bedankt. ODIJK De Sjaloomgroep heeft een Engels voorlichtingsstencil uitge geven, dat vanaf september regelma tig vier keer per jaar zal gaan verschijnen. In het eerste nummer van „Shalom Letter" zijn verschil lende bijdragen opgenomen, onder an dere over het gemengde huwelijk en de agapè-vieringen. Als er voldoende animo voor is, zal de brief ook in het Duits verschijnen. (Van onze kerkredactie) HERAKLION, Kreta, vrijdag Gaat het Centraal Comité van de Wereldraad iets zeggen over het Griekse militaire re giem? Toen dr. O. F. Nolde, de directeur van de commissie der kerken vodï internationale za ken (CCIA), verslag uitbracht, zei hij weinig meer dan, dat de Wereldraad „dankbaar was voor de warme gastvrijheid en op de hoogte was van de politieke moei lijkheden". Dat wil niet zeggen dat het bij die uitspraak zal blijven. Achter de schermen heeft zich reeds voldoende afgespeeld. Nolde gaf toe heel wat klachten ontvangen te hebben, en er zijn ook verschillende gesprekken ge weest met de nieuwe aartsbisschop van Athene Hieronymos over de situ atie. In de wandelgangen werd met stel ligheid beweerd dat er reeds een ont- werp-verklaring was opgesteld die scherp het militaire regiem veroor deelde. Aartsbisschop Hieronymos en dat werd van betrouwbare Griekse rijde bevestigd zou zelfs gedreigd heb ben zijn kerk uit de Wereldraad te halen, als deze verklaring zou wor den aangenomen. Nolde moest ook nog niet met een ontwerp-verklaring komen. Hij had tot taak de aandacht van het Cen traal Comité te vestigen op landen, waar moeilijkheden opduiken. Na een korte bespreking ging zijn verslag naar een commissie van pre-advies, waar besloten moet wor den of er over bepaalde landen een uitspraak moet komen. Pas tegen het eind van deze conferentie zullen we dus weten of er werkelijk een verkla ring komt. Situatie verslechterd Volgens Nolde is de situatie in Viet nam er sinds de vorige vergadering niet beter op geworden, eerder slech ter. Over het Nabije Oosten werd uitvoerig meegedeeld welke stappen genomen zijn door de CCIA en waar- Het grootste deel van Noldes rap port werd ingenomen door een beschrijving van de recente ontwik kelingen op het gebied van mensen rechten en godsdienstvrijheid. De 22ste zitting van de Verenigde Naties zal zich dit najaar bezig hou den met een „Conventie over de afschaffing van alle vormen van godsdienstige intolerantie". De ontwerp-conventie garandeert ieder „de vrijheid om zijn religie of geloof uit tc oefenen door het stich ten van charitatieve- en onderwijsin stellingen en door in het openbaar de betekenis van zijn geloof of religie duidelijk te laten blijken." Bespreking Eer dr. Nolde enige aandacht aan Griekenland besteedde, noemde hij de moeilijke situatie voor de pro testanten in Spanje, de ernstige pro blemen betreffende rassenonrecht en de onrust in de Verenigde Staten en de beperkingen, die Rusland velen van zijn inwoners oplegt. De korte bespreking, die vele jour nalisten met grote belangstelling in de San Marco-hal bijeenbracht, bleek een teleurstelling. Enkele spre kers klaagden dat de Wereldraad niet dadelijk en duidelijk had gespro ken, toen Nasser de Golf van Akaba blokkeerde. In een nogal emotioneel en lang betoog verdedigde dr. Martin Nie- moeller, dat er in Vietnam pas een einde aan de oorlog zou komen als Amerika zich terugtrok of de laatste Vietnamees omgekomen zou zijn. Nikodim kennelijk geïrriteerd door het feit, dat Rusland genoemd werd, vroeg wat de CCIA gedaan had tij dens de recente negeronlusten in Amerika. Hij kreeg ten antwoord dat daaraan nog een apart rapport zal gewijd worden. Brieven die niet zijn voor zien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden ge nomen. Geheimhouding is ver zekerd. Vragen die niet onder ling met elkaar in verband staan moeten in afzonderlijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post zegels te worden ingesloten. Vraag: Wij kregen een brief van de verhuurder dat de huur met 10 pet. verhoogd wordt. Het huis is in 1913 gebouwd. De huur was tot nu toe ƒ66,90 in de maand. Wij wonen in een bovenhuis en betaalden tot vorig jaar de huur aan de huurder van het huis benedep, maar thans aan de eigenaar, omdat dit te omslachtig werd. Wij zijn dus zelfstandig huurder. De verhuurder verklaarde naar aanleiding van onze reclame, dat de huur van het hele pand boven de ƒ70 per maand was, welk bedrag in onze gemeente als grens geldt. Antwoord: Wij maken uit uw brief op dat u in het gedeelte der door u genoèmde gemeente behoort, dat tot de tweede klasse behoort. In dat geval wordt de huur met 10 pet. verhoogd, indien de huur op 31 de cember 1965 boven de 70 was. Beslissend is niet de vraag of u zelfstandig huurder is-, maar of het door u bewoonde gedeelte een zelfstandige woning is. Is er bijvoor beeld een verbinding binnen het ge bouw, dan kan men moeilijk van een zelfstandige woning spreken. In twijfelachtige gevallen kan men de huuradviescommissie raadplegen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2