Helicopter haalt Brown uit vakantieverblijf Commentaren JAHIN Schoolbestuur: niet in de zweefmolen V: m Werkgelegenheid voor 300 man op het spel Woensdag 23 augustus 1967 48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 -fe Meer eenheid maar ooit weer nieuwe span ningen pag. Kernmerk SPORTBIJLAGE Zaterdag begint de nieuwe voetbalcompetitie,, een wedstrijdencyclus die duizenden maandenlang zal boeien. De sportredac tie van onze Kwartet-bla den heeft traditiegetrouw een sportbijlage samen gesteld met nieuws, re portages, commentaren en informatie over alles wat er zo in een nieuw sei zoen komt kijken. De le zer treft de bijlage van daag bij de krant aan. •fe Veel verande ring in ochtend programma's pag. Radio TV KANSELARIJ IN PEKING VERWOEST VLUCHT NAAR ANDERE AMBASSADES CONTACT MET LONDEN DRAMATISCH VERBROKEN GEORGE BROWN PTT maakt winst met telefoon UTRECHT Ir. C. Broekmeijer, directeur van het telefoondistrict Utrecht, verwacht dat de PTT dit jaar een meeropbrengst van 193 mil joen gulden uit de telefoondienst zal niet duur wel heerlijk Nu nog demonstreren de Chinezen voor de Britse ambassade te Peking, straks zullen zij het ge bouw in brand steken PEKING /LONDEN De regering in Londen heeft fel gereageerd op het verwoesten van de. Britse kanse-, larij in Peking en het afranselen van zaakgelastigde Donals Hop- son en zijn staf toen zij uit het brandende gebouw vluchtten. Na de alarmerende berichten uit Rood-China heeft minister van buitenlandse zaken Brown zijn vakantie in Noorwegen af gebroken. Een helikopter heeft hem vanmiddag bij zijn berghut m Grieg opgehaald en naar het vliegveld van Oslo gebracht. Weersverwachting Meer bewolking DE BILT Tussen een gebied van hoge luchtdruk boven Midden- en Oost-Europa en een ander ge bied van hoge luchtdruk, dat zich uitstrekt van de Azoren tot boven West-Frankrijk, bevindt zich een. •vore van lage druk, die langzaam naar ons land trekt. Deze vore van lage druk is gevuld met onstabiele lucht waarin plaatselijk een regen- of onweersbui tot ontwikkeling kan komen. Morgen komt ons land onder in vloed van deze storing, zodat op meer bewolking en iets lagere mid- dagtemperaturen gerekend moet worden. Daar dje.luchtdrukverschil- len boven ons land echter klein zijn, zal er in het algemeen maar weinig wind zijn. Hierbij kan vooral in de nacht en ochtend op vele plaatsen mist ontstaan, die in de loop van de ochtend langzaam op zal trekken. DE BILT Meer bewolking met kans op een regen- of onweersbui. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Matige tot zwakke veranderlijke wind. In het algemeen iets lagere middag- temperaturen. STRANDWEER Voorlopig zomers strandweer met overwegend zon en een zwakke wind tussen zuid en zuidoost. Temperatuur 22 tot 24 graden, zeewater 19 graden. LEERSUM De leerlingen van de School met de Bij'bel krijgen ook dit jaar geen 'bon, die hun recht geeft op een gratis ritje in de zweef molen, een onderdeel van de kleine kermis op het feestterrein van het dorp. Het schoolbestuur heeft het aanbod van de plaatselijke oranjevereni ging van de hand gewezen. Een aantal ouders, aldus het verweer van het schoolbestuur, heeft .er uit godsdienstige overwegingen bezwaar tegen, dat hun kinderen de kermis 'bezoeken, en dat standpunt dient te worden gerespecteerd. In voorgaande jaren speelde deze zaak ook al, maar de oranjevereniging wilde dit keer de kwestie eens met het schoolbestuur uitpraten. De school schreef een ledenvergadering uit, die 'besloot aan de bonnenaktie van de oranjevereniging geen medewerking te verlenen. De openbare lagere- en kleuterschollen hebben de gratis bonnen wel geaccepteerd. Dit was gisteren de angstige climax in het conflict tussen Londen en Peking over de stad Hongkong: Een horde van een 500 opge zweepte rode gardisten bestorm den de kanselarij, drongen het gebouw binnen én staken het met flessen benzine in brand. „Ze komen binnensein de zaakgelastigde Donald Hop- son nog via de diplomatieke ra dio naar Londen. Daarna werd de verbinding verbroken. Hij en zijn stafleden renden uit het brandende gebouw om buiten door de vele gardisten gemoles teerd te worden. Het is nog niet bekend, hoe ernstig zij zijn gewond. Vanmorgen had het rode leger een zwaar cordon rond het uitgebrande gebouw getrokken. De gevluchte Britten hebben de nacht doorgebracht in de gebouwen van andere ambassades. Voor de bestorming waren de fa milieleden van het ambassadeperso neel reeds naar andere ambassades gebracht. Hen is niets overkomen. MAATREGELEN In afwachting van de terugkeer van minister Brown heeft Londen reeds de volgende maatregelen ge nomen tegen de Peking-Chinezen in het Verenigd koninkrijk: Niemand mag het land verlaten zonder een speciaal uitreisvisum van het ministerie van buitenlandse za ken Alle leden van de Chinese diplo matieke missie mogen niet verder dan 8 km reizen De Chinese missie mag niet lan ger gebruik maken van de diplo matieke radio, totdat de Britten in Peking hun radio weer kunnen ge bruiken. ULTIMATUM De autoriteitenin Peking hebben gisteren de rode gardisten opge zweept in verband met een ultima tum. waarin China zondag eiste, dat binnen 48 uur alle gearresteerde pro-Peking journalisten in Hong kong zouden worden vrijgelaten en het verschijningsverbod van drie dagbladen zou worden opgeheven. Hier zijn ze weer de prinses en haar feeën, die zaterdag, de dag ivaarop het Westland zijn oogst feest viert, door de gehele streek trekken, gezeten op wagensvan waaraf zij de bevolking minzaam en vriendelijk zullen groeten. Van links naar rechts: oogstfee Jeannette van den Brink, drui- venprinses Corrie de Koning en bloemenfee Toos Zwinkels. De Britten hadden hierop echter niet gereageerd. Negentien journa listen zijn al veroordeeld tot gevange nisstraffen en een aantal anderen moet nog worden berecht. China dreigde in zijn ultimatum dat Engeland alle verantwoordelijk heid droeg voor de gevolgen als het niet aan zijn eisen tegemoetkwam. Deze gevolgen waren gisteren dui delijk merkbaar. De brand in de kanselarij was tot ver in Peking te zien. Rond de gebouwen krioelde het van rode wachters en militairen, die buitenlanders de doorgang weiger den. Totdat de Chinezen het gebouw binnendrongen stond Hopson in voortdurend radiocontact met Lon- PROTEST De demonstraties waren al vroeg in de ochtend begonnen toen het Chi nese personeel van de kanselarij zich voor het kantoor van Hopson had verzameld om te eisen, dat deze een schriftelijk protest tegen de Britse politiek in Hongkong in ontvangst zou nemen. Na urenlang debatteren gaf Hopsen toe. Hij weigerde vastberaden het hoofd te buigen en 'schuld te bekennen', zoals dé Chine- I zen van hem verlangden. Het was de vijfde maal binnen kor- i te tijd dat een ambassade in Peking j het object was van woede der Chine- zen. Aan het gebouw van de Britse j diplomatieke missie gingen de ambas- I sade van Mongolië, Indonesië en Rusland vooraf. HHHRS&KU-* Aluminium fabriek naar België Dit is Suseela, hetgeen bete kent: Zij met het goede karak ter. Het aardige olifantje is een geschenk van de Indiase jeugd aan Nederland, aangeboden uit dankbaarheid voor de aktie „Eten voor India". Suseela, die al onderweg is van India naar ons land, komt te wonen in de Amsterdamse (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Ondanks de be narde werkgelegenheidssituatie laten wfj nog steeds kansen op vestigingen van buitenlandse ondernemingen in óns land voorbijgaan. Een nieuw geval, dat zich thans voordoet, is een Amerikaanse onderneming, die een aluminiumfabriek in Gro ningen wil bouwen. Op korte termijn zal deze fabriek werk gelegenheid bieden voor 300 man, maar op langere termijn waarschijnlijk aan meer men- De vestiging dreigt echter niet door te gaan. omdat de regering wei gert aardgas te leveren aan dit be drijf tegen eenzelfde lage prijs als aan een reeds bestaande aluminium fabriek in Delfzijl. Tweede maal Dit is de tweede maal, dat de vesti ging van een aluminiumfabriek onze neus dreigt voorbij te gaan vanwege de te hoge gasprijs. De lage gasprijs zou alleen mogen gelden voor in dustriële projecten, die voor ons land nieuw zijn. In 1965 is zo ook de vesti- I ging van een aluminiumfabriek van een Frans concern in het Zeeuwse Sloegebied niet doorgegaan. In een artikel in het CNV-orgaan De Gids dringt dit vakverbond deze week aan op wijziging van de voor waarden voor levering van goedkoop aardgas voor industriële projecten. Het CNV is van oordeel, dat de vesti ging van een bedrijf in het Noorden, waar juist de werkgelegenheid" in gro- I te moeilijkheden verkeert, om deze reden niet mag worden afgewimpeld. Volgens uitlatingen van minister Bak ker, in 1966 gedaan, kan een alumini umfabriek alleen rendabel draaien op goedkoop aardgas. Het Amerikaanse bedrijf is reeds in onderhandeling met België, waar men weliswaar geen goedkoop aard gas heeft, maar waar men in 1970 wel goedkope energie kan leveren met behulp van een kernenergiecen trale, Het CNV voegt hieraan nog toe, dat een snelle beslissing dringend gewenst is. Er-is sinds de voorwaar den voor levering van aardgas wer den vastgesteld, heel wat veranderd op het gebied van de werkgelegen heid. In dit licht moeten de voorwaar den opnieuw worden bezien. We kun- 'nen het ons niet veroorloven belang rijke kansen te verspelen bij gebrek aan besluitvaardigheid. Zeker niet waar het gaat om het Noorden van het land, waar vestiging van bedrij ven een levensnoodzaak is. Aldus het CNV. In de afgelopen jaren hebben verschillende buitenlandse onderne mingen reeds bedrijven in België in plaats van in Nederland gevestigd, omdat de voorwaarden van vestiging in België veel aantrekkelijker ble- Russisch archief open voor Bonn BADEN-BADEN De Russische regering heeft zich voor het eerst bereid verklaard, vertegenwoordigers van het Westduitse centrale bureau voor de vervolging van nazi-misdadi gers inzage te verschaffen in archie ven in Moskou. De Westduitse minister van justi tie, Heinemann, heeft gisteren gezegd dat de ambassade van zijn land in Moskou een desbetreffend aanbod had ontvangen. Te hoge prijs Is HET jammer dat het CNV d« vinger heeft moeten leggen bij een zwak punt in het vestigingsbe leid van onze regering, het is tege lijk nuttig dat het dit heeft gedaan. Het betreft hier de blijkbaar twijfel achtig geworden vestiging van een nieuwe aluminiumfabriek in het noorden van ons land. Met de werkgelegenheid daar is het niet zó gesteld dat men tegenover nieuwe vestigingen met enige on verschilligheid zou kunnen staan. Het moet integendeel, uiteraard in alle redelijkheid, aantrekkelijk wor den gemaakt. Wanneer dan een bepaalde regeling van de gasprijzen, trouwens gemak kelijk voor herziening vatbaar, aan vestigingen in de weg staat, zal deze regeling op zijn minst ernstig moe ten worden bekeken. Laat men een nieuw bedrijf een te hoge prijs betalen, dan zijn wij al len het tenslotte, die een dan zeker te hoge prijs betalen door de on mogelijkheid die we voor dat be drijf hebben opgeworpen. Verscherping tegen Engeland gekeerd, omdat dit zich in Hongkong weigert neer te leggen bij de eisen van Peking. Dat het zich zou vergrijpen aan de Britse ambassade, werd niet tot de mogelijkheden gerekend. Toch is het gebeurd. Uit de berichten kan nog niet wor den opgemaakt, of het deel uitmaakt van een beraamd plan óf dat de gebeurtenissen uit de hand zijn ge lopen. In elk geval moet de belegering van de ambassade met goedkeuring, zo niet op aanwijzing, van de lei ders te Peking zijn ondernomen. Dat deze belegering uitliep op be storming van de gebouwen, zou er dan op wijzen, dat Mao en zijn medewerkers de rode horden niet meer in de hand hebben. Het is evenwel de vraag, of dit laatste het geval is. Mocht het wel zo zijn, dan dient Peking dit spoe dig duidelijk te maken en veront schuldigingen aan te bieden. Doet het dit niet, dan wordt het voor veel landen onaantrekkelijk, nog langer diplomatieke betrekkingen met communistisch China te onder houden. Peking plaatst zich door dit ge beuren meer dan ooit buiten de gemeenschap van volken die waar de hechten aan de beginselen van het internationale recht. President van Irak: Oorlog met Israël onvermijdelijk BEIROET President Aref van Irak heeft gisteren in een vraaggesprek met het dagblad Al Anwar de oorlog met Israël onvermijdelijk genoemd. De Israëliërs zullen volgens hem geen ge wetensbezwaren hebben tegen nieuwe agressie. Irak rekent ermee dat de oorlog on vermijdelijk is. Het economisch beleid is op soberheid gericht, om het land op de volgende slag voor te bereiden. De president spoorde alle andere Arabi sche landen aan, eenzelfde politiek te By Kowat in India is een bus in een 60 meter diepe ravijn ge stort. Veertien passagiers kwamen om het leven; 35 werden zwaar ge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1