Russische Migs voor Nigerië Rebellie in China MOORDENAAR VAN GEZIN VAN NEGEN LEDEN GEPAKT Arabische landen niet eens over olie-boycot Auto ramt drie WESTEN WEIGERT WAPENS TE STUREN bomen: dode Zes jongelui in arrest Herenmode: gevecht om de taillelijn Italiaan na bedreiging vorstin gepakt Ulbricht liet gevangenen vrij Lexington Uit de Haagse hof geplukt 1! MAANDAG 21 AUGUSTUS 1967 HARDERWIJK De 20-jarige me vrouw E. M. I. Peters-Louvet uit Nij megen is gistermorgen bij een ver keersongeluk in Harderwijk gedood. Bij dit ongeluk werden voorts de vier overige inzittenden van de auto gewond, van wie de heer J. Peters, echtgenoot van de dodelijk getroffen vrouw, een shock opliep. De auto, bestuurd door W. B. K. uit Nijmegen raakte in de berm, waarna de wagen links over de weg schoot, drie bomen ramde en in het bos tot stilstand kwam. Mevrouw Peters was op slag dood. HEERHUGOWAARD, 19 aug. (ANP) e? Zaterdag werd op de Mid denweg in Heerhugowaard in levenlo ze toestand aangetroffen de 24-jarige L. van Woerkom, afkomstig uit Heer hugowaard. Het slachtoffer lag langs de kant van de weg, zijn bromfiets lag zes meter verder. Hij is waarschijnlijk tegen een boom aange reden. Naar de oorzaak wordt een onderzoek ingesteld. VENLO Zaterdagmiddag is de 18-jarige Anna Wouters uit Venlo om het leven gekomen toen de auto bestuurd door de 19-jarige H. van G., nabij Neuss in Duitsland in een slip raakte en tegen een boom botste. De bestuurder werd zwaar gewond. Hasjiesj op zolderkamer AMSTERDAM Rechercheurs hebben gistermorgen in een huis aan de Staalstraat in Amsterdam drie jon gemannen (in de leeftijd van negen tien tot 25 jaar) aangehouden, die verdovende middelen hadden ge- Op de Brouwersgracht werden twee jongens van respectievelijk 21 en 24 jaar in een auto gearresteerd, die in het bezit waren van marihua na. Enkele van de arrestanten zijn bekenden van de politie. Kegering zoekt waarnemers Zuid-Vietnam (Van onze parlementsredactle) DEN HAAG De oud-Tweede-Ka merleden mr. P. A. Blaisse (kath. v.) en prof .dr. C. L. Patijn (soc.) hebben bedankt voor een uitnodiging van pre mier De Jong om de verkiezingen in Zuid-Vietnam als waarnemer bij te wo nen. Zij hebben er geen tijd voor. De regering van Saigon had Neder land gevraagd waarnemers te sturen. Premier De Jong pleegde overleg met de fractieleiders Schmelzer en Den Uyl. Het leek hen gewenst personen uit te kiezen die niet meer aan de politiek van alledag deelnemen. In Den Haag verwacht men dat de regeirng zal proberen andere politici aan te zoeken, ook journalisten. AMSTERDAM De Amster damse politie heeft 25 buitenlandse jongelui aangehouden, die de nacht hadden doorgebracht in leegstaande, voor afbraak bestemde, woningen op Kattenburg en Wittenburg. LAGOS Rusland en andere communistische landen hebben het oog op de burgeroorlog in Nigeria gericht en zijn begonnen de regering in Lagos met om vangrijke wapenleveranties te steunen. (Vervolg van pag. 1) In Hongkong wordt ook gespro ken over bloedige gevechten in Woehan. Hier zouden parachutisten zijn geland. „Onvervreemdbaar" Het in Peking verschijnende offi ciële partij-orgaan Jenmin Jih Pao, heeft dit weekeinde de Britten fel aangevallen. Hongkong wordt een onvervreemdbaar deel van China genoemd. Het blad voegt er aan toe dat Chi nese boeren van aangrenzende com munes het recht hebben Hongkong binnen te gaan wanneer zij dat wensen. Waarnemers menen dat Peking op deze manier de Chinezen in de kroonkolonie die in opstand zijn gekomen tegen het Britse gezag hier willen steunen. Dit blijkt ook uit het ultimatum dat Peking aan de autoriteiten heeft gesteld in verband met de sluiting van drie pro-com munistische dagbladen in Hongkong. Het ultimatum zegt dat Engeland 48 uur de tijd krijgt om de schorsing van deze bladen ongedaan te maken. Het ultimatum werd gisteren aan de Britse zaakgelastigde in Peking over handigd. De betrokken dagbladen werden afgelopen donderdag verboden in afwachting van maatregelen tegen vijf directieleden die de wetten fegen opruiing en het verspreiden van onjuist nieuws hadden over treden. „Ernstige gevolgen" Het.ultimatum .zegt dat bovendien 53 in Hongkong gearresteerde man nen binnen 48 uur moeten worden vrijgelaten. Wanneer dit niet ge beurt zal Engeland verantwoordelijk worden gesteld voor ale ernstige gevolgen die daaruit voortvloeien. In verband hiermee heeft Peking de correspondent van het Britse persbureau Reuter, Anthony Grey (28) huisarrest opgelegd. Grey's woning in Peking wordt streng be- Communistische terroristen heb ben vandaag opnieuw bommen ge legd op plaatsen waar kinderen spe len. Zondag zijn twee kinderen om het leven gekomen bij een explosie op een speelplaats. (Van onze moderedactrice) AMSTERDAM Niet alleen op het front van de damesmode wordt slag geleverd, ook de man nenmode is in beweging. Gaat het bij de vrouw om de rokleng- te, bij de mannen wordt voor de taillelijn gevochten. Cardin propageerde de Spaanse pantalon, hoogopgesneden en glad om de heupen. Maar het nieuws van de International Fashion Council, dat de inspiratiebron wil zijn voor de confectie, decreteert ook de zeer laag gesneden heuppantalon. Voor jassen wordt de taille iets verhoogd en even aangegeven, evenals bij de colberts, die ongeveer 80 cm lang zijn. De revers zouden iets breder wor den tot plus minus 71/» cm De mou- De Schub er tachtig e figuur links draagt een grijsblauwe suéde jas van de Spaanse ont werper Enrique Casanovas. De groep van vier rechts is gekleed in ontwerpen van de Nederland se Alice Edeling, die er peau de pêche in heldere kleuren voor gebruikte. Het shirt heeft een originele kraag in Mao-stijl. wen zijn slank, maar hébben uitlo pende manchetten. Diagonaal stiksels sieren de stoere ruggen. De schou ders zijn enigszins hol. Modekleuren moeten worden: blauw, grijs en warm oranje. Al dit schoons is in foto's te zien van 4 september tot 13 september in het Centrum voor Industriële Vorm geving in het Beursgebouw aan het Damrak. Volgens betrouwbare inlichtingen z(jn al vijftien Russische transportvliegtui gen, volgeladen met oorlogsmaterieel, op de Noordnigerlaanse luchthaven Kano geland. Dertien toestellen zouden 20 straaljagers van het type Mig-15 heb ben aangevoerd. De Centrale regering hield "'"ilillJI zaterdagavond militair vertoon met haar pasver- Acht uit Tsjecho- slowakije afkom stige L-29 straal jagers gierden over de hoofd stad. Naast dit land heeft ook Polen militaire uitrustingsstuk ken ter beschik king van overste Gowon gesteld. Om de Nigeri- anen met het moderne materieel vertrouwd te maken heeft volgens betrouwbare inlichtingen de Sowjetunie ook een honderdtal technici naar Lagos .gestuurd. Geert Westerse hulp Van Westerse zijde heeft Nigeria niet veel militaire steun kunnen krijgen. Engeland en de VS hebben tot nog toe verzoeken om wapenhulp afgewezen. Engeland stond slechts de levering van wat luchtafweergeschut en geweren toe. Waai- Biafra militair materieel van daan haalt is niet bekend. Het radiostation van Biafra meldde gisteren, dat grondgevechten plaats vonden in de plaats Owo in West- FLORENCE D? politie van Flo rence heeft gisteren de 23-jarige Gerardo Cammarota gearresteerd, die in een brief aan de burgemeester van Porto Ercole gedreigd had met Isd in het leidingwater te gooien als koningin Juliana niet voor zaterdag uit Italië zou worden gezet. De jongeman bekende dat hij deze bedreiging had geuit op aandringen van een Nederlandse provo" wiens naam hij niet wilde onthullen. „Ik deed het uit solidariteit met de Ne derlandse provo's", aldus Gerardo. De Italiaan bekende voorts dat hij in Porto Ercole pamfletten had ver spreid met opschriften die beledi gend waren voor de vorstin. Voordat de jongeman werd gear resteerd had de politie van Porto Ercole het drinkwaterreservoir streng bewaakt. Een politiefunctio naris zei: wij wilden geen risico ne- Cammarota zal wegens wangedrag worden vastgehouden. GESTRAFT WEGENS TE KORT HAAR LEWISTON (VS) De sergeant van politie Jack Fannan in Lewiston is twee weken geschorst, omdat 'hij weigerde zijn haar, dat zijn supe rieuren te kort vonden, te laten groeien. Zijn directe chef, commis saris William Silver, verklaarde dat zijn huidige kapsel hem deed lijken op een lid van de Gestapo. Fannan 'heeft geprotesteerd. Hij is van me ning dat zijn chef „zich 'beter kan bekommeren om hetgeen een agen't in zijn hoofd dan op zijn hoofd heeft." BRUSSEL De bevolking van de EEG-landen is in 1966 tot 184 miljoen gestegen. Het aantal geboor ten was lager dan in voorgaande ja ren, namelijk 18 op 1000 inwoners tegen 18,2 in 1965. Nigeria. Biafraanse troepen hebben een tweede bruggehoofd in het westen .ge vormd bij Okene, ten noorden van de eveneen,s afgescheiden Nigeriaanse staat Midden-Westen. Zij zouden de plaats Ofoesoe hebben bezet. Radio-Biafra zei voorts, dat een olie depot in het oliestation Bonny, ten zui den van Port Harcourt, nog steeds brandt en een bedreiging vormt voor de gehele Shell-BP-installaties. Volgens radio-Biafra hebben de fede rale troepen de brand gesticht, maar een federale woordvoerder verklaarde dat een Biafraans vliegtuig de olietank had gebombardeerd. Hevige bosbrand bij Marseille MARSEILLE Tweeëntwintig brandweerkorpsen bestrijden in de buurt van de Franse stad Marseille een grote bosbrand. De politie zoekt naar een veertienjarig Noordafri kaans meisje, dat op de plaatsen is gezien, waar de brand uitbrak. In de afgelopen twee dagen zijn bij bosbranden in het zuiden van Frank rijk 1.500 hectaren bos en bouwland verwoest. WIESBADEN Oost-Duitsland heeft 37 gevangenen vrijdag naar West-Duits'land laten gaan nadat daarover was onderhandeld, heeft een woordvoerder in Bonn gisteren meegedeeld. Het zijn 20 Oostduitsers en 17 Westduitsers die tot gevangenisstraf fen tot zeven jaar waren veroordeeld wegens overtreding van de paspoort- wetten of voor hulp aan Oostduitsers die naar het westen wilden. Er zijn 14 vrouwen onder de vrijgelatenen, die vrijdag bij Herleshausen in Hes sen de grens over gingen. Welingelichte kringen in West- Berlijn zeiden dat uitwisselingen van politieke gevangenen op kleine schaal herhaaldelijk plaats vinden onder officiële geheimhouding. Kiesinger: eerder eens met de VS dan met Frankrijk BONN West-Duitsland is het eerder met de V.S. eens dan met Frankrijk. Maar niettemin zouden Bonn en Parijs bij elkaar moeten blijven. Dit zei gisteren bondskanse lier Kiesinger in Bonn bij zijn terug keer uit Washington, waar hij be sprekingen had gevoerd met presi dent Johnson. Kiesinger zei tevreden te zijn over zijn gesprekken met het Amerikaan se staatshoofd. De grote punten waarop Bonn en Washington het eens waren zijn volgens Kiesinger de rol van de NAVO. de éénwording van Europa en de vermindering van de spanning tussen Oost en West, met inbegrip van de oplossing van het vraagstuk-Duitsland Weer aardschokken in Arette gevoeld PAU In Arette in de Franse Pyreneeën zijn gisteravond twee krachtige aardschokken gevoeld, Eer der op de dag had een aardschok in Lourdios, op ongeveer tien kilometer van Arette, drie huizen beschadigd. Er waren geen gewonden. Hetzelfde gebied is vorige week ook door aardschokken getroffen. De schade was toen, vooral in Arette, aanzienlijk en één persoon verloor het leven. een sigaret die thuishoort in een krachtige hand. NORTH BATTLEFORD/CA- NADA De Canadese politie heeft gisteren de 21-jarige Emest Hoffman gearresteerd, die ervan wordt beschuldigd in de afgelo pen week op een afgelegen boer derij in Shell Lake negen leden van een gezin te hebben ver moord. Slechts een 4-jarig meisje kwam er levend af. Hoffman was twee weken tevoren uit een psy chiatrische inrichting ontsnapt. Moeder en twee kinderen in de VS vermoord DURANT Mevrouw Dolores Ritchie (een kelnerin), en twee van haar vijf kinderen, de twaalfjarige Billy en Arthur Ritchie (5), zijn gisteren in hun. boerderij bij Durant in de staat Oklahoma doodgeschoten. De heer Ritchie, een 54-jarige chauffeur van een schoolbus, is bij Norman, bijna 250 kilometer van de plaats van de moord, aangehouden om verhoord te worden. Hij was met de drie- andere kinderen naar het huis van zijn zuster gereden, De man had bij zijn aanhouding een revolver op zak. De negen slachtoffers behoorden tot het gezin van boer James Peterson. Zij werden dinsdag dood aangetroffen in hun afgelegen boerderij in de Canadese provincie Saskatchewan. Het waren de 47-jarige boer en zijn 42-jarige vrouw, alsmede hutn kinderen van 17, 13, 11, 9, 5, 2 en 1 jaar oud. De 4-jarige Phyllis bleef in leven. Zij had dit te danken aan het feit, dat zij slapend tussen twee van haar zusjes, geheel onder de dekens lag. waardoor de moordenaar haar niet opmerkte. De politie heeft nog niet kunnen vaststellen wat het motief van Hoff man, een vrijgezel, is geweest. Toen hij werd gearresteerd bevond hij zich in een 26 km van Shell Lake verwijderde Viervoudige moord kopterpiloot David Hpskins uit St. Cloud die bekend heeft zijn vrouw en vier kinderen te hebben vennoord. Hoskins verklaarde dat hij eerst zijn vrouw had doodgeschoten en daarna zijn boerderij, waarin zich zijn vier kinderen bevonden, in brand had ge stoken. Vervolgens had hij zichzelf ver wond en vastgebonden aan een paal. Neef van Tsjombe beleeft hachelijk avontuur in Parijs PARIJS Een 24-jarige neef van ex-premier Tsjombe van Kongo, heeft een hachelijk avontuur in Pa rijs beleefd. De man, die niet goed kan lopen, was op de Kongolese am bassade in Parijs ontboden. Hij ging er vrijdag heen. Eenmaal binnen het gebouw werd het appa raat dat hem in staat stelt te lopen van hem afgenomen. Hij zelf werd in een kamer opgesloten. Daar kon hij horen wat er in de kamer naast hem besproken werd. Het bleek dat men niet veel goeds met hem in de zin had. Ondanks zijn gebrek klauterde Tsjombe's neef toen door een raam op de zesde verdieping van het ge bouw en vandaar via een balkon naar een belendend perceel. Hij ging een vertrek binnen. Een vrouw, die zich daar bevond, schrok hevig en belde onmiddellijk de poli tie. Die is Tsjombe's neef toen komen afhalen. Hij ligt nu met snijwonden en kneuzingen in een ziekenhuis. VALLEY FORGE Generaal Walter Krüger, die tijdens de jongste wereldoorlog het Amerikaanse zesde leger aanvoerde in het zuidwestelijk gebied van de Stille Oceaan en de Philippijnen is 86 jaar oud overleden. DOOR Ze waren na jaren weerom. Na het algemeen welkom kwam er een reeks bezoeken en daarmee de ver halen. Hoe ze het hadden daar ginds in de States? Uit de gesprekken con cludeerde je het ideaal huishouden daar met frigidaires van onmetelijke omvang, supermarkten die alles no ta bene nog thuisbezorgen ook, en televisieprogramma's voor elke ka- Maar één ding hoopte vooral zij hier in Nederland te vinden. Wat klein van stuk wenste zij zich een iet gebleven? Ik wist alleen nog dat ik het verbannen had na enige struikelpartijen. Vaag zweefde de ge dachte aan een diepe kast'in mijn ïoofd en eindelijk in een verloren cwartier ging ik op zoek. En ja. he voetenbankje kwam te voorschijn Versleten, de biezen verteerd. Maar de Blindenwerkplaats verzekerde mij, dat het keurig hersteld kon wor den. Eerst beitste ik de pootjes op nieuw, bracht het weg en kon he een goede week later „als nieuw' pertje en ze kwam me dan ook iet wat nerveus in de hal van het hotel tegemoet: of ik mee ging naar de kamer, ze was aan het pakken. Natuurlijk, en dit is voor jou. opgewekt drukte ik haar het enorme pak in haar armen. Nee maar, wat daar nu inzat? Ik lachte trots en geheimzinnig, verze kerd van het succes. Strakjes, uit pakken en dan maar zien.Ze was alweer met haar gedachten bij de pakkerij. Veel niet mee. „En dan.zei ze, maar we wa- lijker zou kunnen zitten. En dat nu had ze vergeefs in den vreemde ge zocht. Nu was ze hier onmiddellijk naar een paar gerenommeerde meu belzaken gegaan, maar wat er ook Voetenbankje verhaal verzwom in nieuwe ver welkomingen. Het hoefde trouwens niet meer. Ik zag het al. Daar op de lits-jumeaux lagen ze uitgestald. Zeven voeten- meubels, zo'n simpel voetenbankje Bij elk bezoek kwam het ge wenste voetenbankje ter sprake. Maar, zo werd er bij gezegd, ze be greep dat het moeilijk was, want tot dusver had niemand haar kunnen helpen. Een voetenbankje? Heel vroeger had er een tot mijn inboedel behoord, maar waar was terughalen. Intussen reisden de vrienden land en magen af en zc bleef het bankje staan. Toen belden ze op, nog een. paai dagen en ze moesten weer weg, o we in het hotel afscheid wilden ko men nemen, ze hadden maar weinig tijd over. Het werd tenslotte nog op het nip stoven. Net knisterde het papier van mijn gave af. Er was niets meer aan te redden, noch van haar noch van mijn kant. „Bij die andere kon ik net doen alsof", snikte ze berouwvol. Ik heb een taxi terug naar huis genomen, want zeven voetenbank jes, drie voetenkussens en twee sto ven is een hele vracht. BAGDAD De Arabische ministers van financiën, van economie en van oliezaken, die zes dagen lang in Bagdad heb ben geconfereerd, zijn het niet eens geworden over een voor stel om de Arabische olieleve ranties aan Europa te staken. Irak had aan het begin van de conferentie de idee geopperd drie maanden lang geen olie aan Europa te leveren. Dit voorstel werd krach tig gesteund door Syrië en Algerije, maar Saoedi-Ara'bië en Libië ston den er afwijzend tegenover. On danks langdurige en vaak verhitte debatten deels achter gesloten deuren kon geen overeenstem ming worden bereikt. In 'het slotcommuniqué, dat gister avond werd uitgegeven, stond slechts dat de kwestie over het staken van de olieIeverantie3 wordt overgelaten aan een speciale conferentie, waar aan uitsluitend door vertegenwoor digers van de olieproducerende Ara bische landen zal worden deelgeno- Aanbevelingen De dertien Arabische landen heb ben wel unaniem een aantal aanbe velingen goedgekeurd „om de spo ren van de Israëlische agressie uit te wissen". Deze aanbevelingen zul len worden voorgelegd aan de Ara bische ministers van buitenlandse zaken, die zaterdag in Chartoem bij een komen. Deze conferentie zal weer ver slag uitbrengen aan de topbijeen komst van Arabische staatshoofden, die drie dagen later eveneens in de Soedanese hoofdstad zal worden ge houden. Vluchtelingen Gisteren zijn ruim 2500 Jordaan se vluchtelingen naar het westelijke, door Israël bezette deel van hun land teruggekeerd. Dat is aanmerkelijk meer dan tijdens de eerste twee dagen: vrijdag waren het er slechts een paar duizend. De repatriëring zal echter niet zo vlot meer verlopen. Jordanië be schikt namelijk niet over voldoende transportmiddelen. Bovendien is het moeilijk de gezinnen, die terug mo gen keren, te vinden en verder be schikt Israël niet over genoeg per soneel om de 200.000 formulieren snel in het Hebreeuws en het En gels te vertalen. Als deze moeilijk heden zijn opgelost zullen er on geveer zesduizend mensen per dag worden geholpen. Incidenten Op sommige plaatsen doen zich incidenten voor bij de terugkeer van de vluchtelingen. Israëlische autoriteiten zouden volgens 'berich ten uit de Jordaanse hoofdstad jon gemannen beletten terug te keren door hun namen van de repatrië- ringslijsten te schrappen. Het zou den voornamelijk oude mannen, vrouwen en kinderen zijn die naar huis en haard mogen terugkeren. In EI Arisj (in de Sinaïwoestijn) hebben Egyptenaren die op hun ver trek wachten, versperringen opge worpen en de Egyptische vlag ge hesen uit protest tegen het Israëli sche bewind. Er is nu een uitgaans verbod ingesteld. VN-secretaris-generaal Oe Thant heeft bekendgemaakt dat in totaal 325.000 Arabieren uit de door Is raël bezette gebieden zijn gevlucht. De voorzieningen die voor deze mensen zijn getroffen, zijn volgens hem nog niet afdoende. De VN-or- ganisatie die voor deze vluchtelin gen zorgt, heeft nog zeker 36 mil joen nodig om voldoende hulp te kunnen verlenen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5