Duidelijk „neen" tegen radicale theologie Nieuw verschenen boeken Uw probleem is het onze. Rhodesisclie kerken wijzen apartheid af Blake rapporteert aan Centraal Comité Achter wezen van God geen vraagteken Hernhutter stamprovineies geven aanspraken op Enquête opvattingen kerkelijke leiders CHU staat open voor alle opvattingen MAAJTOAG 21 AUGUSTUS 1967 M Eeii woord voor vandaag Om nog eens terug te komen op die tekst waarin werkers in Gods Koninkrijk onnutte slaven" worden genoemd, die alleen maar deden wat ze moesten doen dat betekent geen domper op de vreugde. Plicht en genoegen sluiten elkaar in de Bijbel bepaald niet uit. De langste psalm in de Bijbel is gewijd aan de heerlijkheid van de wet: „Hoe lief heb ik uw wet! Zij is mijn overdenking de ganse dag", en dat is niet een overwonnen standpunt uit het Oude Testament. Christus vervulde die wet door Zich te ontledigenen de gestalte van eenslaaf aan te nemen, zoals Filippenzen 2 vermeldt. Christus heeft het slavenbestaan gedeeld en voorgeleefd, en waar die gezindheid onder mensen is, worden slaven „lichtende sterren in de wereld". Is het dan wonder dat Paulus in datzelfde hoofdstuk strooit met woorden als „blijdschap" en „verblijden"? Én die gezind heid uit zich blijkbaar in alledaagse dingen. Heel gewoon: „Ieder lette niet slechts op zijn eigen belang, maar ieder lette ook op dat van anderen." We lezen vandaag: Romeinen 15 2233. Twee religieuzen in India vermoord NEW DELHI BIJ Jasjpoenagar in India zijn twee buitenlandse rooms katholieke religieuzen ver moord en geofferd aan de god van de In dit gebied, waar nog onontwik kelde stammen leven, doen zich nu het de regenperiode is, veelvuldig overstromingen voor. De religieuzen werden door de tovenaar van een stam geofferd. De politie heeft deze dubbele moord, die al twee weken geleden werd gepleegd, nu pas verno men van iemand, die er getuige van is geweest Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Groot-Ammers: C. v. Bart te Putten. Aangenomen naar Hattem (vac. dr. C. Bezemer): dr. F. de Graaff te Rot terdam. Bedankt voor Zegveld: L. Blok te Ridderkerk. GEREF. KERKEN Beroepen te Oostwold (Oldambt): kand. drs. K. Dijk te Amsterdam: te Groningen-west (3e pred. pl.) en te Aal ten: J. Bosman te Vrouwenpolder (Z.). Aangenomen naar Colijnsplaat-Geers- dijk-Wissenkerke: kand, P. Blokland te Goudriaan, die bedankte voor Edam, Leimuiden. 's-Gravenmoer, Vollen- hove (stad) en Raamsdonkveer-Drim- melen; naar Diever: S. Bosma te Warf- BrieveD die niet zijn voor zien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden ge nomen. Geheimhouding is ver zekerd. Vragen die niet onder ling met elkaar In verband staan moeten in afzonderlijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post zegels te worden ingesloten. Verzoek van lezer: Mijn dank voor de toezending van „Het Schot voor Steenwijk" en de „Gegroeide dwerg". Later heb ik ontdekt dat de tekst te vinden is in de serie „Luimi ge dichtstukjes", 2de verzameling, 2de druk, van J. van Oosterwijk Bruyn en dat die tekst nogal afwijkt van de mij toegezondene. Daarom zend ik u de originele tekst toe. Ook kan ik u helpen aan de teksten van „Eliza's vlucht" van Bernhard ter Haar (het verhaal is ontleend aan Uncle Tom's Cabin), „Christus Remu- nerator" met als eerste dichtregel: „Van de toren luid en schel" (J. J. L. ten Kate); „Herman de Ruiter" met als eerste regel „Waar Maas en Waal tezamen vloeien" (Tollens); „Jan Janszen", met „Eer brengt een arme vader met vreugd zes kindren groot" (Nicolaas Beets). Gaarne zou ik zelf te tekst hebben 1) „Ziet langs zijn tweelingslijn dien feilen salamander, Vuur sist hij uit zijn buik, die rommelt over d'aard" enz. 2) „Heb je ooit van de tijd der kabouters gehoord, Dat was toen een leventje, één in zijn soort" enz. 3) „Een storm op zee... Gij kent z'n macht maar half bedwongen... Wilt gij aanschouwen, Hoe èl zijn krachten zicht ontvouwen? Ziet toe wat op de Indische waat'ren u wacht" enz. Antwoord: Wij geven uw aanbod aan de lezers door en tevens uw verzoek. Gedicht 1) is van Da Costa en in zijn bundels te vinden. En naar wij menen ook nog steeds op de muren van een gebouw der Ne derlandse Spoorwegen te Utrecht. Vraag: Op 16 april zagen we een „ster" in de lucht bewegen, heel langzaam van zuid naar noord op enige afstand van de maan, tussen 22 uur 15 en 22 uur 30. Wat was dit? Antwoord: De Amerikaanse bal lonsatelliet Echo II, die wordt ge bruikt om radiosignalen van één punt op aarde te weerkaatsen naar een ander punt der aarde. Daartoe is het oppervlak van de balonnen bedekt met een uiterst dun laagje aluminium. Echo II heeft 30 m doorsnede en bevindt zich op 3700 tot 4700 km hoogte en beweegt zich van zuid naar noord of omgekeerd. Vraag: Een kennis heeft een ver zoek ingediend om kwijtschelding van belasting, daar hij in zeer be hoeftige omstandigheden verkeert. Nu is afwijzend beschikt. Volgens een aantekening op het formulier is geen beroep mogelijk. Is dit waar? Antwoord: Ja. Meent hij dat de afwijzing op onjuiste gronden is geschied of dat niet alle omstandig heden duidelijk genoeg zijn gewor den, dan is de enige mogelijkheid de directeur alsnog om een onderhoud te verzoeken. Als de betrokkene in nood verkeert kan hij altijd een be roep doen op de Algemene Bijstandswet „Broedermoord èn zelfmoord (Van onze kerkrédactie HERAKLION, Kreta woensdag Eugene Carson Blake heeft in zijn eerste rapport als secretaris-generaal van de Wereld raad van Kerken een duidelijk „neen" uitgesproken tegen de jonge radicale theologen van de „God is dood-filosofie". „Het is uiterst belangrijk," zei hij woensdagmorgen tegen de leden van het Centraal Comité, „dat wij als een Wereldraad van Ker ken niet de indruk wekken als zouden we een vraagteken plaat sen achter het wezen van de God en Vader van de Here Jezus Christus." (Van onze kerkredactle) SALISBURY Met grote be zorgdheid volgen de kerken in Rhodesië de pogingen in rege ringskringen, om naar het voor beeld van Zuid-Afrika een „ge scheiden ontwikkeling" van de rassen wettelijk door te zetten. Premier Ian Smith heeft enkele maanden geleden in het parlement plannen in deze richting aangekon digd. Een eerste stap is de „Property Owners Bill", een wetsontwerp, dat blanken in staat zal stellen, om niet-blanken te verdrijven uit over wegend blanke buurten. De raad van kerken in Rhodesië heeft met algemene stemmen een resolutie aanvaard, waarin uiting wordt gegeven aan ontsteltenis. De regferingsplannen worden een „gevaar voor vrede, welvaart en vooruitgang van ons land" genoemd. Broederschap „Wij geloven", zo zegt deze resolu tie onder meer, „dat zo'n wettelijke en psychologische scheiding van ons volk naar rassen indruist tegen de christelijke gedachte van broe derschap van alle mensen onder Gods vaderschap. Wij geloven, dat zo'n scheiding in strijd is met de economische en poli tieke belangen van ons land. Wij gelo ven ten slotte, dat de overweging van zo'n opdeling in bevolkingsgroepen een rechtvaardige en vreedzame op lossing van de problemen van ons land onmogelijk maakt." De rooms-katholieke bisschoppen hebben in een herderlijke brief, die in alle kerken is voorgelezen, gezegd, dat een dergelijke wet Rhodesië slechts schande zou brengen. Zij kan op grond van geen enkel christelijk beginsel worden verdedigd. De angli caanse bisschoppen hebben zich bij deze brief aangesloten. Bekentenis Jonge kerken meer inspraak TAPTOE u Hl LFT..7 Van donderdag 24 augustus t/m zaterdag 2 séptembét - behalve zondag 27 augustus - iedere dag om 21.00 uur. Kaarten bij de V.V.V.'s te Amsterdam, Delft, Den Haag, Haatlem, Hilversum,'Leiden, Rotterdam, Schiedam en Utrecht. f Bij alle andere V.V.V.'s jZBL. bestelkaarten „Opzettelijke scheiding belemmert de ontwikkeling aan beide kanten. In een land, waar de geschiedenis mensen van zeer verschillende soort heeft samengebracht, is segregatie niet alleen broedermoord, maar zelf moord. Niet alleen de groei en het leven van mijn broeder, maar ook van mijzelf wordt er door tot stilstand gebracht", aldus bisschop Anderson. Ook de jaarlijkse conferentie van de Methodistische Kerk heeft In een unanieme resolutie een beroep op de regering gedaan, om de plannen stop te zetten. Blake ziet kennelijk de nieuwste theologie als een gevaarlijke onder mijning van het geloof. Hij begrijpt wel waarom deze „theologie" zo'n sterke ingang heeft gevonaen de moderne mens veratschuwt iedere vorm van transcedentie maar hij vindt dat haar „vertegenwoordigers er niet in geslaagd zijn om duidelijk te maken, hoe zij het geloof levend willen houden", als ze God elimine- Blake schonk in dit eerste rapport vooral aandacht aan de plaats en taak van de Wereldraad van Kerken in de wereld van vandaag. Na de feestelijke openingsdienst van woens dag, met mooie, maar toch altijd of ficiële woorden van welkom, con fronteerde Blake de leden van het Centraal Comité met de vaak niet zo mooie werkelijkheid. BEKORING Die openingsdienst had trouwens wel zijn eigen bekoring. Naar Grieks- orthodoxe gewoonte werd de dienst staande bijgewoond. Er waren alleen twee zetels voor koning Konstantijn en zijn jonge vrouw en twee die ken nelijk bestemd waren voor de aarts bisschoppen van Athene en Kreta, maar waarvan er een werd bezet (Van onze kerkredactie) POTSTEJN Naar nader be kend is geworden, heeft de uni- teitssynode van de Hernhutter Evangelische Broedergemeente besloten tot een reorganisatie van het bestuur van deze we reldwijde kerk, waardoor voor het eerst de „blanke" delen van de kerk in de minderheid zijn gekomen. Tot nu toe waren de provincies van de uniteit in klassen ingedeeld: zelfstandige stamprovineies, half zelfstandige en praktisch onzelfstan dige jonge kerken. Dit verouderd schema heeft de uniteitssynode, die afgelopen zondag op het kasteel Potstejn in Tsjechoslowakije werd beëindigd, laten vallen. Deze kerk, die over de hele wereld ongeveer 350.000 leden telt, bestaat In het vervolg uit zeventien provincies, die fundamenteel gelijke rechten heb ben: drie in Europa (Tsjechoslowa kije, Europees continent en Enge land), vier in Noord-Amerika, zes in Latijns-Amerika en vier in Afrika. Alleen vier, jonge provincies, die nog geen eigen synode hebben, zijn voor lopig nog bij hun moederprovincie gevoegd. Suriname Suriname, waar de hernhutters de voornaamste protestantse kerk vor men, is ook een aparte provincie. Van 19S9 tot 1971 zal een Surinamer de uniteit leiden. De synode moedigde alle provin cies aan, te participeren aan eenheids besprekingen met andere kerken, maar een besluit tot vereniging moet door de synode als hoogste instantie van de uniteit worden goedgekeurd. Circa honderd afgevaardigden uit 22 landen woonden de synode bij, die eens in de tien jaar wordt gehouden en nog nooit eerder had plaats gehad in het stamland der hernhutters. Drs. W. N. Visserman (60) overleden (Van onze onderwijsredactie) HILVERSUM Op 60-jarige leef tijd is hier overleden drs. W. N. Vis serman, leraar Duits aan het chris telijk lyceum in zijn woonplaats en docent in de didactiek van het Duits aan de Vrije Universiteit. Drs. Visserman heeft zich steeds sterk verbonden gevoeld met de ge reformeerde studentenorganisatie SSR. Hij was voorzitter van de kring Het Gooi van de reünistenorganisa tie. Hij geloofde sterk in de amicitia- gedachte van SSR en was in de reü nistenorganisatie een bindende fi guur. door de Russische metropoliet Niko- Na de liturgie was er even een hiaat, waarvan de jonge koning ge bruik maakte om een praatje te ma ken met de aartsbisschop van Kreta. De voorzitter F. C. Frij van het Cen traal Comité wachtte toen maar rus tig tot de koning en prelaat waren uitgesproken, eer hij begon te pre- OVERWINNING De aanwezigheid van de koning werd hier door sommigen gezien als een overwinning van het militaire regiem. Maar dat is waarschijnlijk overdreven, want vrijwel altijd ko- staatshoofden een Centraal Comité welkom heten. Veel eerder kan ge zegd worden dat de Wereldraad een overwinning behaald heeft op het regiem, want de regering van Grie kenland heeft toegezegd de verslag geving van dit samenkomen van de Wereldraad van kerken niet te on derwerpen aan de censuur, die nog steeds niet is opgeheven. Kennelijk zijn ook de regeringen achter het IJzeren Gordijn van me ning veranderd. In mei zei prof. dr. Joseph L. Hromadka uit Praag mij, dat hij waarschijnlijk geen uitreis visum zou krijgen voor Griekenland. Maar hij is wel gekomen en ook Zol- tan Kaldy uit Hongarije is er. SCHRIFT Blake kwam nog met een ander „neen". In onze tijd zetten sommi ge theologen een vraagteken ach ter de hermeneutische consensus, waarop de oécumenische beweging zich baseert. Maar Blake wil blij ven vasthouden aan het feit dat „de bijbel in dichtvorm en abstract concept ons het wezen van de transcendente God openbaart." Men kan niet verwachten, zei hij dat de oecumenische beweging kan blijven bestaan zonder het aangrij pende antwoord zowel in eredienst als in denken, dat de Kerk vanaf het begin zo rijkelijk ontvangen heeft uit de Schrift." Maar hij zei niet alleen „neen" tegen deze moderne aanvallen op de oecumenische beweging. Hij had ook een woord van waarschuwing voor de aangesloten kerken. Zij moeten bewijzen dat het heil van Christus hen „minder zelfzuchtig, moediger, minder vreesachtig, vriendelijker, minder wantrouwend, hoopvoller, en minder cynisch" maakt. En hij voeg de er aan toe: „oecumenischer, min der sectarisch en minder nationa listisch." COMBINEREN Aan de ene kant wordt de Wereld raad geconfronteerd met een roep vooral van jongeren om de structuren van de kerk nu eens re volutionair te herzien. Maar aan de andere kant klinken ook de conser vatieve waarschuwingen in protes- SALISBURY In het noordwesten van Rhodesië zijn acht „terroristen" gesneuveld tijdens een gevecht met vel den geen verliezen, aldus de Rhodesi- sehe regering. NEW YORK Slechts een op de vier Amerikaanse protestantse kerke lijke leiders aanvaardt bijbelse wonderen, zoals de maagdelijke geboorte van Jezus, als „letterlijk waar". Vijftien procent gelooft in het leerstuk van de erfzonde. Jezus wordt door 58 procent als goddelijk beschouwd. Dat blijkt uit een onderzoek, dat de nationale raad van kerken verrichtte tijdens de algemene vergadering van deze raad vorig jaar in Miami Beach. Ruim vijfhonderd predikanten en gemeenteleden, die aan de vergadering deelnamen, bleken bereid, aan deze enquête naar hun persoonlijke geloofs opvattingen mee te werken. „Newsweek" publiceerde onlangs het resultaat. De wandluis, feeërieke komedie door Wladimir Majakowski. Uitgave Polak Van Gennep, Amsterdam. Wladimir Majakowski schreef in 1928 zijn komedie „De wandluis", waarin hij in de eerste helft eën komische kritiek oefende op het communistische Rusland van die da gen (de z.'g. Nieuwe Economische Po litiek) en in de tweede helft Rusland van 50 jaar verder tekende. Het was geen opwekkend toekomstbeeld; dit kijkje in het technische tijdperk, waarin de mens veranderd zou zijn in een robot. In 1930 pleegde Maja kowski zelfmoord. Zijn komedie is vertaald door Charles B. Timmer die er een uitvoe rige toelichting bij schreef. Wel no dig, want anders zou er helemaal geen touw aan vast te knopen zijn geweest voor niet-ingewijden. Overi gens weet het werkje maar nauwe lijks te interesseren. (85 blz., 5,50). Boekbespreking Currahee, door Donald R. Bur- gett. Uitgave Hollandia, Baarn. Currahee is de strijdkreet van de parachutisten. In dit harde boek, de eerste roman van David Burgett, vertelt hij zijn ervaringen als para chutist. Hij beschrijft onopgesmukt de belevenissen tijdens zijn oplei ding en later tijdens de invasie in Frankrijk. Het is beslist geen gezellig boek. Daar is het onderwerp ook niet naar. Het laat ons, met talrijke ande re boeken die in de loop der tijd over dit onderwerp zijn verschenen, andermaal de verschrikkingen van de oorlog zien. (229 blz., 9,50). Daan Goulooze. Uit het leven van een communist, door Ger Harmsen. Uitgave Ambo, Utrecht. De communist-van-het-eerste-uur Daan Goulooze (1901 - 1965) heeft voor de oorlog zijn sporen verdiend in zijn partij, de CPN. Maar niet alleen in deze kring was hij actief, als groot organisator zette hij zich volledig in voor de illegaliteit in de oorlog. Vele vrienden vielen in Duitse handen, maar hij zag steeds kans het vuurpeloton te ontlopen, al werd hij wel van de ene gevangenis naar de andere gesleept. Na de oorlog komt de desillusie: hij wordt verstoten door de herleef de CPN, omdat hij niet achter het vaandel van Paul de Groot wü lo pen. In 1948 krijgt hij zelfs een schorsingsbrief thuis, waarop Gou looze amper reageert. Nog zeventien jaar leeft hij in eenzaamheid, teleur gesteld over zoveel onbegrip. Harmsen schreef een waardevol boek voor wie interesse heeft voor de ontwikkeling van het commu nisme in ons land en voor zijn illega le werker(s) in de oorlog. (206 blz., 8,90). De vrijmetselarij, poging tot in zicht en waardering, door prof dr. Michel Dierickx S. J. Uitgave De Nederlandsche Boekhandel, Antwer- pen en Ambo, Utrecht. Een boek waarin de vrijmetselarij eerlijk en objectief wordt benaderd. Daar heeft het in het verleden nogal eens aan gemankeerd. Aan de onder titel die bescheiden spreekt van „po ging tot inzicht en waardering" mag gerust geslaagd worden toegevoegd. Trouwens, de enthousiaste voorwoor den van resp. dr. P. J. van Loo, Grootsecretaris van de Orde van Vrijmetselaren onder het Groot oosten der Nederlanden en de rooms-katholiek dr. N. M. Wildiers, O.F.M. spreken in dezelfde rich ting. Veel van de geheimzinnigheid ver dwijnt bij het lezen van dit interes sante boek; vrijmetselaren blijken „gewone mensen, die het goede wil len". Een standaardwerk ons inziens over deze wereldorganisatie die toch vooral in de Verenigde Staten bloeit: van de nog geen zes mil joen leden in de wereld zijn er meer dan vier miljoen lid in de States. (264 blz., 20.-). Blake echter zei dat hij dacht dat deze tegenstrijdige vragen te combi neren zijn: „Ik geloof dat de We reldraad van Kerken in onze tijd even radicaal een invloed moet doen voelen voor een revolutionaire ge hoorzaamheid aan Jezus Christus, als we een conservatieve kracht moe ten zijn om voor de wereld het oude evangelie van de transcendente God moeten bewaren." FINANCIËN Behalve het persoonlijk verslag van secretaris-generaal werd woens dagavond reeds een meer zakelijk rapport voorgelezen, namens het secretariaat-generaal. Daaruit blijkt dat de Wereldraad vooral kampt met een tekort aan fi nanciën voor het algemeen budget. Als de aangesloten kerken niet meer gaan bijdragen kan het wel eens no dig worden om de staf in te krimpen. Maar dit probleem komt over en kele dagen opnieuw aan de orde als de financiële commissie verslag uitbrengt. Moeilijkheden met de post Onze kerkredacteur Jan J. van Capelleveen woont persoonlijk de vergaderingen van het Cen traal Comité op Kreta bij. Moei lijkheden met de postverbindin gen zijn er oorzaak van, dat wij vandaag pas zijn eerste verhaal kunnen publiceren. DR. E. C. BLAKE Leraren vinden taak te zwaar (Van onze onderwijsredactie) ZEIST De door de inwerking, treding van de wet op het voortgezet onderwijs te verwachten verzwaring van de leraarstaak heeft bij de di. reet betrokkenen een gevoel var ongerustheid gewekt. In de laatste 50 jaar is de taak van de leraar steeds omvangrijker geworden, Dat zei zaterdag drs. J. van Dijk te Rotterdam, voorzitter van de Al gemene vereniging van leraren bij het vmho, op de algemene vergade ring. De heer Van Dijk zei dat de lera. ren nog steeds de gevolgen onder vinden van de jammerlijke toestand van 's-lands financiën in de jaren '20 tot '40. (Vervolg van pagina 1) Het dagelijks CHU-bestuur zegt het volste vertrouwen te hebben in het gesprek tussen de delegaties van KVP, ARP en CHU, de zogenaamde groep-Achttien, en het ziet met be langstelling de resultaten daarvan te gemoet. Het b^stuujj vt»lij£t er: van uitgaan, dat de deelnemers aan het gesprek de bedoeling hebben samen ernstig te zoeken naar mogelijke vormen van samenwerking. De verantwoorde lijkheid voor de samenstelling van de delegaties behoort naar het in zicht van het dagelijks bestuur ge heel bij de betrokken partijbesturen te blijven. Uit dit laatste kan men lezen, dat van CHU-zijde niet de eis zal wor den gesteld, dat de KVP de christen-radicalen mr. Cals en mr. Jurgens uit haar delegatie in de groep van Achttien terugtrekt. JONGEREN De besturen van de drie Noordhol landse KVP-jongerenkringen, die dit weekeinde een spoedbijeenkomst hiel den, hebben meegedeeld dat zij geschokt zijn door de reactie van de KVP-woordvoerder op het adres van de christen-radicale KVP'ers. De boze koster uit Jislum (Van onze correspondent) LEEUWARDEN De boze koster is niet alleen meer een fantasiepro- dukt uit hét brein van een groot kin derschrijver. Hij bestaat ook in leven den lijve. De koster heet A. K. Ly- cklama a Nijeholt en dat hij boos is merkten gisteren de hele dag kerk gangers in het Friese dorp Jislum, waar de goede man en dan op een zo drukke dag voor hem als de zon dag door afwezigheid schitterde. Waarom? Men zal het niet geloven. Twee muziekkorpsen, te welen Looft den Heer uit Birdaard en Excelsior uit Wanswerd, hebben gemusiceerd op een terrein dat naast de pluim veehouderij van de koster is gelegen. Niet doen had de koster tevoren ge zegd. Want dan raken mijn kippen De korpsen deden het toch, want ze wilden hun donateurs uitvoerig bedanken. Toen werd de koster boos. Hij stortte zijn hart uit bij de politie. Maar die zei: de muzikanten hebben vergunning en bovendien „is het be lendende perceel particulier terrein". Toen werd de koster zo boos, als dorpsgenoten hem in jaren niet heb ben gezien. Zijn wraak was: staking. Een ouderling uit de Hervormde ge meente moest gisteren zijn werk maar overnemen. Altijd? Dat weet hij nog niet. In elk geval: zo lang mensen uit Jislum plagerig tegen hem blijven zeggen: raken die beesten van jou dan niet veel eerder door al die veel lawaaierige straaljagers (vliegbasis Leeuwarden) van de leg? blijft hij boos. En de Hervormde kerk koster- In elf gemeenten op Midden-Java was de groei van het aantal christe nen in de eerste vier maanden van dit jaar ruim 2100, zo meldt het Zen dingsblad van de Gereformeerde Ker ken. Per 1 januari waren er 5135 christenen, per 30 april 7266. De besturen menen, dat de vrijepi meningsuiting binnen de KVP geen enkele wijze mag worden belem merd en dat voor de KVP-partij. raadsvergadering op 8 en 9 decembei een gesprek met iedere partij en par tij groepering mogelijk moet zijn. D P Noordhollandse KVP-jongeren ver f klaren sympathiek te staan tegeno ver de geest die spreekt uit het adrei van de groep christen-radicalen. NIEUW LINKS De groepering Nieuw Links in de 1 PvdA heeft de rooms-katholieke 8! christen-radicalen „alle succes" toege wenst. Ongeveer 300 Nieuw Links'ers hebben zaterdag in Utrecht onder voorzitterschap van de journalist j Han Lammers het adres van de heer Bogaers c.s. besproken. Na afloop werd verklaard, dat Nieuw Links de ontwikkeling binnen de KVP met be- langstelling volgt en de denkbeelden^! van de christen-radicalen ov< vorming van een progressieve federa- tie op basis van een stembusakkoordp volledig onderschrijft. Nieuw Links wacht nu af of zich inderdaad een „scheiding geesten" zal voltrekken, maar hel vindt het al erg hoopgevend dat mige christen-radicalen hebben klaard veel van de ideeën van Nieuw Links te kunnen delen. Koekoek voor de politierechter ROERMOND De leider van de Boerenpartij en lid van de Tweede g Kamer de heer Koekoek is door de tekenaar van de Telegraaf de heer Samson aangeklaagd wegens smaad. Op een voorlichtingsavond in Meijel in oktober van 'het vorige jaar zou hij hebben gezegd dat de heer Samson in de bezettingsjaren mede werking heeft verleend aan het NSB-tijdschrift De Misthoorn, heM geen de tekenaar ontkent. De heer Koekoek zal zich nu op 21 september voor de politierechter te Roermond hebben te verantwoorden. Waarom niet één (Van c i kerkredactie) APELDOORN „Wat is het toch jammer, dat „ons" Kampen en „hun" Apeldoorn naast elkaar bestaan en blijven bestaan. Ik heb in dit geschrift gelukkig geen speciaal christêlijk-gerefor- meerd geluid kunnen ontdekken. Waarom deze hogescholen (èn de kerken) toch niet één worden." Zo eindigt de Kamper vrijge maakte emeritus-hoogleraar prof. dr. H. J. Jager in het week blad Opbouw een recensie van een rectorale rede van zijn Apel- doornse christelijk gereformeer de collega prof. dr. J. van Gende- ren. De Wekker, het weekblad van de Christelijke Gereformeerde Kerken, onthult in dit verband, dat prof. Jager aan het eind van elke samenspreking, wat er ook besproken wordt, als een tweede Cato pleegt on te merken: Voorts oordeel ik, dat de Christe lijke Gereformeerde Kerken en de Gereformeerde Kerken (vrijge maakt; red.) zo spoedig mogelijk moeten verenigen".

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2