VLIEGVELD KANTON IN HANDEN VAN REBELLEN CHU staat open voor alle opvattingen In heel China laait verzei op tegen Mao Peking: aanspraak (via krant) op Hongkong Ultimatum aan Britten Rel in New Haven - nu noodtoestand Steeds minder steun voor Vietnam-beleid Goudroof op vliegveld Orly Ambassade van VS in Londen beschoten Maandag 21 augustus 1967 48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Dagblad foagsê Courant Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur JK HONGKONG De strijd tussen voor- en tegenstanders van de Chinese partijleider Mao Tse-toeng breidt zich uit. Het centrum van de rebellie, de Zuidchinese havenstad Kanton, is omsingeld door vijfduizend militairen, die werden gestuurd op persoonlijk bevel van premier Tsjoe En-lai. In de straten van Kanton wordt gevochten door rode gar disten die zich tegen Peking hebben gekeerd. Opstandige mi litairen hangen als afschrik wekkend voorbeeld doden in de bomen. Het vliegveld van Kan ton wordt beheersd door de rebellen. Volgens radio-Moskou en vluch telingen, die de Portugese kolonie Macao binnenkomen, zouden hon derdduizenden burgers Kanton ver- Radio-Moskou meldt ook dat het verzet tegen Mao in midden- en zuid-China sterk toeneemt. In deze gebieden zou een burgeroorlog voor de deur staan. In de provincie Szechwan, de rijstschuur van China, zijn boeren in opstand gekomen. Ook in Woe- han, Sjantoeng en tal van andere steden en provincies is de toestand uiterst gespannen. Dag en nacht laaien de vlam men tientallen, soms honderden meters op in de olieraffinaderij te Montreal, waar men zich er toe moet beperken zo mogelijk uitbreiding van het vuur te voorkomen. Miljoenen liters brandstof zijn al in rook opgegaan. Zonder uit breiding kan het nogdagen du ren voor men het vuur meester Verolme zoekt met spoed 2000 man ROTTERDAM Tot verrassing van de vele duizenden op de tribunes by de voetbalwedstrijd FeijenoordSparta verscheen boven het Feyenoord-stadion een vliegtuig met daarachter een span doek: „Verolme heeft werk, ook voor Dat vliegtuig heeft hoven het gehele Waterweggebied de ronde gedaan en de situatie op de scheepswerf in Rozen burg staat dus in scherpe tegenstelling met de toestand in de Rotterdamse havenbedrijven. Verolme heeft nog vóór december dan begint de bouw van het één mil joen tons-dok niet minder dan twee duizend mensen nodig, bij voorkeur ge schoolden in alle scheepsbouwvakken en jongeren, die in het bedrijf tot vak lieden kunnen worden opgeleid. Niet alleen de grote werf op Rozen burg wordt vergroot, ook Verolme Elektra in Maassluis gaat uitbreiden. Dat bedrijf wordt verdubbeld. De directie van Verolme is bespre kingen begonnen met alle gewestelijke arbeidsbureaus in heel Nederland. Over de grote orderportefeuille die tot deze actie aanleiding.geeft kon de directie van Verolme nog niets zeggen. Zoals men weet bevat deze onder meer twee 240.000 tons tankers voor de Esso, de grootste ooit in Nederland gebouwde schepen. NIEUW LINKS HOOPVOL VOOK TOEKOMST Het conflict in Kanton is vorige week ontstaan toen veiligheidstroe pen in de stad in de geheimzinnige verdwijning van de legercomman dant, de hand van Peking zagen. Zij kwamen in actie en bezetten strategische punten. Tsjoe En-lai stuurde toen troepen. Er zouden steeds meer militaire eenheden op weg zijn. Tsjoe hoopt dat de mui ters het verzet zullen staken, als zij de overmacht zien. De gevolgen van de onrust voor de Chinese economie blijven niet uit. Een scheepvaartmaatschappij in Hongkong heeft de dienst op de Chinese havens gestaakt. Waar schijnlijk zullen andere maatschap pijen volgen. In de havens van China ontstaan dermate grote opstoppingen dat trein-, weg-, en scheepvaartverkeer vastloopt. Voor vervolg zie pag. 5 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het optreden van de groep christen-radicalen binnen de KVP blijft in poli tieke kringen het gesprek van de dag. Gedurende bet week einde zijn weer enkele reacties losgekomen: van de CHU, Nieuw Links en de Noordhol landse KVP-jongeren. Laatst genoemden verklaarden sympa thiek te staan tegenover de geest van het adres-Bogaers c.s. Het dagelijks bestuur van de CHU liet zaterdag in een communiqué we ten, dat het „intensief contact" onder houdt met de christelijk-historische deelnemers aan de zogenaamde Ame- ricain-groep, die gevormd wordt door de christen-radicalen van verschillende politieke partijen. Het CHU-bestuur houdt vast aan de afspraak, dat de resultaten van het beraad van de groep zullen wor den ingebracht in de eigen politieke organisaties. Met andere woorden: de' aktivitei- ten van de groep mogen naar de me ning van het CHU-bestuur niet lei den tot de vorming van een afzonder lijke radicale partij. VRIJHEID „In de CHU", aldus het commu niqué, „heeft vanzelfsprekend ieder lid, dus ook diegenen die sympathise ren met de christen-radicalen, het recht en de vrijheid aan de beraadsla gingen op de algemene vergadering NEW HAVEN (Ver. St.) Nadat zich voor de tweede achtereenvolgende dag rassen- relletjes voordeden in New Ha ven in de staat Connecticut •heeft.de burgemeester zondag middag voor de negerwijk de noodtoestand afgekondigd en een avondklok (8 uur) inge steld. Zwaar bewapende politie met traangas surveilleerde door de stad. De bewoners van de wijk, woedend vanwege de politieinvastie, riepen beledigingen en veroorzaakten op zettelijk kleine incidenten. Bij on geregeldheden van zaterdag wer den twaalf mensen gewond en vijf tig gearresteerd. Groepen jonge negers veroorzaak ten zondag na het ingaan van de avondklok nog ongeregeldheden. Ruiten werden ingegooid en enkele brandjes gesticht. Het aantal ge arresteerden steeg tot 150. Rap Brown, de negerleider die voorstander is van „Zwart aan de macht", heeft gisteren vanuit zijn cel in New York via zijn advocaat de negers opgeroepen zich te bewa penen. 3rown werd zaterdag gear resteerd toen hij een karabijn bij zich droeg. Zijn advocaat kon de 25.000 dollar, nodig als borg voor voorlopige vrijlating, niet bijeen brengen. •fe Neen tegen radicale theologie pagina Kernmerk Herenmode gevecht om de laïllelijn pagina 5 ■fe Nina Simone in Kurhaus enthousiast ontvangen pag. Radio TV Helft Senatoren nog achter Johnson WASHINGTON De Vietnam- politiek van president Jtfhnson kan in steeds geringere mate rekenen op steun in de Amerikaanse Senaat. Het is zelfs de vraag of de president nog een meerderheid voor zijn be leid kan krijgen bij de honderd Se natoren. Uit een opinieonderzoek van het persbureau The Associated Press blijkt dat van de 84 Senatoren, die 'hun mening wilden geven, er 44 achter de president staan wat betreft zijn Aziatische politiek; 40 maakten bezwaren. Van de voorstanders waren 27 Democraat en zeventien Republi- klein. 26 Democraten (Johnson's Prins Claus arriveerde zaterdag morgen vroeg op Schiphol, terug kerend van zijn reis naar de An- t.llen waar hij de Koninkrijks- spelen heeft geopend. Prinses Beatrix was op de luchthaven aanwezig om haar echtgenoot te begroeten. De eerstvolgende buitengewone al gemene vergadering van de CHU zal op 9 december worden gehouden. Dan zullen de voorstellen van de commissie-Scholten worden behan deld. Voor vervolg zie pag. 2 PARIJS Drie gemaskerde nen hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag uit een bureau op het vliegveld Orly bij Parijs goudstaven ter waarde van ongeveer 150.000 gulden gestolen. De mannen sloegen een nachtwa ker bewusteloos en braken een brandkast open, waarin het goud op borgen lag. De politie deelde later mee dat de buit van de drie gemaskerde mannen een waarde vertegenwoordig van ongeveer 950.000 gulden. De buit be stond niet alleen uit staven goud, maar ook uit juwelen en geld. Toestand Soekarno gaat achteruit DJAKARTA De gezond heidstoestand van de afgezette Indo nesische president Soekarno gaat ach teruit. zegt zijn lijfarts volgens het christelijke blad Sinar Harapan. Soe karno, die een nierkwaal heeft en depressief is, zou nerveus zijn en zich dikwijls opwinden. De Indonesische minister van ge zondheid. dr. Siwabessy, heeft ver klaard. dat de regering twee specia listen zoekt om Soekarno te behande len, die toestemming heeft gekregen in een voorstad van Djakarta te ver blijven ten huize van zijn uit Japan afkomstige derde vrouw. vierde internationale spotprenten-ten- toonstelling in Montreal een derde prijs gekregen: Van den Born kreeg een volle vermelding. De eerste prijs, 20.000 gulden, ging naar de Zuidslaviër Andjel- LONDEN Drie mannen in een witte auto hebben gisteravond laat de Amerikaanse ambassade in Londen met een machinegeweer onder vuur genomen. Er zijn negen kogelgaten gevonden. Ruiten en glazen deuren zijn verbrijzeld. Niemand is gewond. Op het moment van de aanslag waren slechts een telefonist en een wacht van de mariniers in het gebouw. „Het leek wel een gangsterfilm uit Chicago. Overal kwam meteen politie vandaan. Het was een chaos" vertelde een ooggetuige. De drie mannen gooiden pamfletten op straat, die waren ondertekend met „revolutionaire solidariteitsbeweging." De tekst luidde: „Staak de mis dadige moorden door het Amerikaanse leger. Solidariteit met alle mensen die vechten tegen Yankee fascisme in de hele wereld. Racisme-vrijheid voor de Amerikaanse negers." De aanslag was kennelijk bedoeld als een protest tegen de oorlog in Vietnam en tegen de behandeling van de negers in de Verenigde Staten. De houding van de Senatoren wijst erop, dat de onvrede zo groot is, dat het voor Johnson gevaarlijk zou zijn officieel aan de Senaat te vragen om instemming met zijn beleid, zoals hij dat heeft gedaan met de resolutie over de Golf van Tonkin in 1964. Toen stemden twee Senatoren tegen. Énkele Senatoren, onder wie de Democratische voorzitter van de commissie voor buitenlandse betrek kingen, Fulbright, hebben verklaard dat ze zich nu niet achter een der gelijke resolutie zouden stellen. Er zijn echter geen aanwijzingen, dat er pogingen zullen worden gedaan om het Congres te laten terugkomen op de resolutie van 1964. De Democraat John O. Pastore zei dat hij zich niet in een positie wil laten brengen, waarin hij zich voor of tegen de Vietnam-politiek moet uitspreken. „Het land, de Senaat en de intellectuelen zijn over dit punt verdeeld, en dat is geen gezond te- De Zuidvietnamen zullen op 22 oktober 121 van de 137 leden van het Lagerhuis kiezen. Zestien zetels zijn voor vertegenwoordigers van Cambodjaanse afkomst of berg stammen. Weersrerwarkting Dr. oog en zonnig DE BILT Zaterdag trok een frontale zone met vrij veel regen over ons land naar het zuiden weg. Hierna kwam het weer in West- Europa onder invloed van een ge bied van hoge luchtdruk dat zich van de Oceaan en Schotland over onze omgeving uitbreidde. De kern ervan lag vanmorgen dichtbij ons land. Daar het gebied van hoge luchtdruk gevuld is met vrij droge en stabiele lucht komen er flinke zonnige perioden in voor en zijn de regenkansen vrijwel ni hil. DE BILT Droog en overwegend zonnig weer. Weinig wind en iets hogere middagtemperaturen. STRANDWEER Ook morgen droog en zonnig strandweer bij een zwakke zeewind. Temperatuur ruim 20 graden, zee water 19 graden. Vooruitzichten: Een hoge druk- centrum ligt nu boven de Noord zee en geeft in de komende dagen fraai strandweer met een geleide lijke stijging van temperatuur. 22 augustus zon op 6.34. zon onder 19.51; maan op 20.55, maan onder 7.54. betaalt: O per kwartaal per maand

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1