JOHNSON: GEEN IMPASSE door vlees JAMIN Vijf jongens vermoorden vrouw en 4 kinderen Commentaren 1 Drie gevallen van nekkramp Strijd in Vietnam nog steeds harder Bommen geen bedreiging voor China Premier Tsjoe stuurt 15.000 militairen naar roerig Kanton Zes peten voor Prins f Zaterdag 19 augtittiia 196"48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD UW» r.out"" oe Rotterdammer Dordts Dagblad Waagst Coirranf f Nieuwe l Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Zending- kalender interkerkelijk - pag. Kernmerk. Bob Evans is in Europa vooral bekend als organi sator van de Billy Graham- samenkomsten. Minder bekend is dat hij al twin tig jaar als zendeling in Europa werkt. Lees over zijn leven en werk in ons Zondagsblad. Renate Leonhardt Het raadsel van de Renale Leonhardt houdt sommige ge moederen nog steeds bezig. Bevatte het schip nu kistjes goud (waarde 75 miljoen) of kratten munitie? In ons Zondagsblad een samenvattend verhaal over het geheimzinnige vergaan van de Renate. ■fe Bogaers: vanuit geloof inspirerend werken - pag. 7. „B'j de padvinderij zullen ze het niet erg vinden, dat je zo laat bent, als ze weten welke goede daad je gedaan 'hebt." BERGUM Bij drie jongetjes van drie jaar in Bergum (Friesland) is nek kramp geconstateerd. Ze zijn naar zie- Weersvernaclili lig Er ligt boven ons land een zwak störingsfront dat vanmorgen wat re gen en motregen in het noorden van ons land bracht. Door luchtdrukstij gingen bij Schotland wordt dit front naar het zuiden geduwd en zal met tijdelijk.veel bewolking passeren. Morgen bereiken ons meer opkla ringen en draait de zwakke wind naar noordwest tot noord. Het weekeinde blijft met 18 tot 20 graden iets aan de koele kant, maar er is sprake van een langzame verbetering nü de hogedrukgebieden boven het Noordzeegebied van iets meer beteke nis gaan worden. i op 20.45. r WASHINGTON Op z'n we kelijkse persconferentie heeft president Johnson gisteren ont kend dat de strijd in Vietnam in een impasse is geraakt. Veron derstellingen in deze zin wees hij als „pure propaganda" van de hand. „Ik geloof dat het dege nen zijn, die ginds klop krijgen, die de Amerikanen willen doen geloven dat er een impasse is", voegde hij hieraan toe. De Amerikaanse president zei dat de strijd onverbiddelijk voortgaat en steeds harder zal worden. Washington zou, on danks de kritiek, welke overal opklonk, aan zijn verplichtingen voldoen. Volgens Johnson vormen de bom bardementen op de grens van Noord-Vietnam en Rood-China geen enkele bedreiging voor Peking. De regering daar zou weten dat de Vere nigde Staten niet streven naar uit breiding van de oorlog. GEEN MISBRUIK Het Amerikaanse staatshoofd ver klaarde graag een aanwijzing van Noord-Vietnam te krijgen dat dit land geen misbruik maken zal van een eventuele opschorting van de bombardementen. De huidige presi dent van Zuid-Vietnam, generaal Nguyen Van Thieu, heeft onlangs ver klaard dat hij misschien om een'pau ze zal vragen als hij op 3 september a.s. wordt herkozen. Voor vervolg zie pag. 2 Een onverwachte ontmoeting op Schiphol: minister Luns, die gisteren na een vakantie in Italië in ons land terugkeerde („fijn, dat ik er weer ben"), ontmoette prinses Christijia; die naar het Koninklijke vakantie verblijf Porie Ercole vertrok. „Een prettige vakantie, hoog heid, en doet u even de groe ten?" DEN HAAG Onder de personen, die tijdens de doop van prins Willem-Alexander peet zullen staan, bevindt zich ex-premier prof. dr. J. Zijlstra. De andere doopgetuigen zijn: prins Bernhard, mevrouw Gösta von Margarethe van Denemarken, mevrouw R. E. Smith- Röell (door verhindering vertegenwoordigd door haar grootmoeder, mevrouw M. A. E. Del Court van Krim- pen-van Loon en graaf Ferdinand von Bismarck. Zoals bekend, vindt de doopplechtigheid van het koninklijke borelingske plaats in de Grote of Sint Jacobskerk te Den Haag op zaterdag 2 september a.s. Volgens de Rijksvoorlichtingsdienst, die gisteravond nadere bijzonderheden bekend maakte, duurt de dienst precies een uur. Hij begint om half twaalf en eindigt om half een. Met de wederzijdse familieleden, de doopgetuigen en de andere gasten zullen prinses Beatrix en prins Claus zich met de jonge prins van het Paieis Huis ten Bosch naar de kerk begeven. De tocht wordt per auto gemaakt. Volgens de wens van het prinselijk paar zal bij de doopplechtigheid in de kerk het Nederlandse volk in de ruimste zin vertegenwoordigd zijn. Het gaat niet alleen om officiële personen, maar ook om vertegen woordigers uit alle kringen. Elke provincie zal o.a. een 56-koppige delegatie afvaardigen. De dienst wordt geleid door ds. H. J. Kater, her vormd predikant te Amsterdam. Na de doopplechtig heid spreekt ds. J. H. Sillevis Smitt (gereformeerd) een .gebed uit. Het Haags Jeugdkoor, o.l.v. van Marius Borstlap zal twee doopliederen zingen, die zijn uitgezocht door ds. Kater. Toen Mozes was geboren van Wim ter Burg wordt gezongen terwijl de dopeling op een kus sen, omringd door dertig koorleden, de kerk wordt binnengedragen. Als het kind de kerk wordt uitge dragen zingt het koor „Wij staan geschreven in Gods hand", op een oude melodie. Tijdens de dienst zal voorts nog gezongen worden door het Nijmeegs studentenkoor Alphons Diepen- brock o.l.v. pater Kahmann. Ds. Kater zal preken over psalm 118 (looft de Here wan Hij is goed)., Prins Willem-Alexander wordt gedragen door zuster E. J. Swellengrebel. Prinses Beatrix houdt haar zoon zelf ten doop. Na afloop van de dienst begeeft de stoet zich naar de Van Assendelftkapel, waar een door de hervormde gemeente van 's-Gravenhage aan te bieden, gecalli- grafeerde doopoorkonde wordt getekend. Als de doopstoet de kerk verlaat, zullen de klokken van alle Haagse bedehuizen gaan luiden. Het gebeier zal aanhouden tot aan het ogenblik, waarop het gezel schap weer bij Huis ten Bosch arriveert. In intieme kring wordt daarna een lunch 'gehouden De familieleden, de peten en een aantal persoonlijke vrienden van het prinselijk paar zijn hiervoor uit genodigd. Het rechtstreeks televisieverslag (11.25 tot 12.30 uur) wordt uitgezonden op Nederland 1, de commen tator is Henk Leeuw. Het radioverslag (Hilversum 1) van 11.00 tot 12.30 uur wordt verzorgd door Goos Kamphuis in de Grote kerk, Jan de Graaff voor de kerk en Cees van Drommelen bij Huis ten Bosch. De Haagse brandweer zal voor de doopplechtigheid dezelfde maatregelen treffen als bij het huwelijk van prinses Margriet. Toen zat er in de kerktoren een brandweerman, die op ieder ogenblik de automatische blusinstallatie in werking kon stellen. Een groot aan tal blusmiddelen is bij de hand. De enige stadsversiering bestaat uit provinciale vlaggen op de Vijverberg en het spuiten van de fon tein in de Hofvijver. Het militaire element zal uit sluitend bestaan uit een erewacht bij paleis Huis ten HONG KONK Op bevel van premier Tsjoe En-lai heb ben vijftienduizenden Chinese militairen stellingen betrokken langs de rivier rondom de mil joenenstad Kanton, de hoofd stad van de provincie Kwang- toeng. In deze stad zijn twee briga des van de veiligheidstroepen in opstand gekomen nadat de plaatselijke militaire comman dant, Wong Wing-sjing, een aanhanger van de in ongenade gevallen president Lioe Sjao- tsji, op onverklaarbare wijze was verdwenen. De veiligheidstrorepen hebben een heuvel beze tvan waaraf het vlieg veld van Kanton kan worden be streken. Gisteravond zijn al her haaldelijk schoten gehoord en ook zijn tientallen granaten ontploft. Verscheidene Chinese militairen zouden naar de tegenstanders van Mao zijn overgelopen. Kanton is een van de belangrijk ste rijstproducerende gebieden van Rood-China. Het ligt slechts 130 kilometer ten noorden van Hong Kong. De afgelopen dagen kwamen er al berichten uit Kanton dui duidden op een burgeroorlog. Er zou al een felle strijd gaande zijn tussen Mao- isten en aanhangers van Lioe. MONGOLIË Radio-Peking b.ldde gisteren dat duizenden Russische soldaten Mon golië zijn binnengevallen. De Mon goolse premier zou de onafhanke lijkheid van zijn land hebben „ver kocht" aan de Russen. Lange tijd waren de verhoudingen tussen China en Mongolië bitter slecht. Chinese diplomaten zouden daar uiterst slecht worden behan deld. De premier zou van deze volksrepubliek een militaire basis hebben gemaakt, die tegen China is gericht. HBU stopt werk in Israël AMSTERDAM De raad van be stuur van de Hollandsche Bank-Unie NV heeft om bedrijfseconomische re denen besloten de werkzaamheden in Israël te beëindigen. De zaken in Israël zullen onder dezelfde naam worden voortgezet, totdat de oprichting van een vennootschap naar Israëlisch recht tot stand is gekomen. De aandelen van deze vennootschap zullen aan een Zwitserse groep wórden overgedragen. Het personeel Onverantwoorde snelheid eist niet alleen slachtoffers op de weg, maar ook op het water. De Amerikaanse kustwacht heeft deze spectaculaire foto vrijge geven van een aanvaring tus sen een veel te snel bij slecht zicht varende motorboot en een jachtje. Eén opvarende kwam om het leven, acht personen werden gewond. Irak breekt met Nederland BEIROET Volgens berichten, die in Libanon zijn opgevangen, heeft Irak gisteravond de econo mische en handelsbetrekkingen met Nederland verbroken. Radio Bagdad meldde dat dit was gedaan wegens de steun, die Neder land aan Israël gegeven had. Nadere bijzonderheden werden niet gegeven. Of dit betekent dat de diplomatieke banden bestendigd blij ven, is op dit moment niet bekend. Vakantiegangers in Duitsland BONN Vakantiegangers, die tussen 12 en 25 juli jl. in Diez (ten oosten van Koblenz) wa ren, en daar varkensvlees, ham of worst aten, doen er goed aan zo spoedig mogelijk een arts te raadplegen. Volgens de Westduitse gezond heidsdienst bestaat er een kans op besmetting met trichinen: draadwormen, die zich in de dar men van de mens en in die van sommige dieren ontwikkelen. Door het binnendringen van deze wormen ontstaat tricinose, een ziek te, die zich kenmerkt door pijnlijke ontstekingen. Een slagerij, zo werd gisteren be kend gemaakt, heeft in genoemde periode trichinehoudend vlees ver kocht. Deze slagerij leverde ook aan een groot kampeerterrein, waar doorgaans nogal waf Nederlanders komen. In het besmettingsgebied bij de Lahn zijn. tot nu toe 56 patiënten ge registreerd. Bij de geneeskundige hoofdinspec tie van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid in Den Haag zijn geen gevallen van trici nose onder Nederlanders gemeld. Wel zijn alle artsen in ons land gis teren per circulaire over mogelijke tricinoseklachten in kennis gesteld. volkoren biscuits niet duur wel heerlijk Boer overleefde het drama Niet zonnig W1: 7IE OM politieke en menselijk* redenen het Griekse militaire dictatorschap kritiseert, kan te horen krijgen, dat het bewind, door eer bare motieven gedreven, de Griekse samenleving gezond wil maken. In dat beeld past wonderlijk ge noeg de zaak-Avaroff. Deze oud- minister van buitenlandse zaken ti.jdens het conservatieve bewind van Karamanlis is tot vijf jaar veroor deeld, omdat hij een „bijeenkomst" van meer dan vijf personen had ge organiseerd. Dit is in het Grieken land van vandaag een daad van ondergronds verzet, ook voor iemand die met de beste wil van de wereld niet van linkse sympathieën ver dacht kan worden. Om het gevaar te bezweren dat waarnemers hieruit de gevolgtrek king maken, dat de generaals poli tici vervolgen, heeft premier Kollias gratie gevraagd voor Avaroff en twee anderen die om dezelfde re den zijn gevonnist. Met andere woorden: de rechter was fout, het bewind herstelt een rechterlijke beslissing, die verkeerd beoordeeld kan worden. Deze voorstelling van zaken zou vertrouwen wekken als de Griekse regering niet beschuldigd werd van de schending van verschillende artikelen van de Europese ver klaring van de rechten van de mens: vrijheid van vereniging en vergade ring, vrijheid van meningsuiting, recht op berechting binnen rede lijke termijn door een rechter. Griekenland heeft de conventie ge ratificeerd en is dus gebonden. Overtreding van bepaalde artikelen van het verdrag kan niet verdoe zeld worden door de poging van premier Kollias, bekend geworden excessen, die algemeen verontwaar diging wekken, op deze wijze te „herroepen". Toeristen, die de zonnige kant van een land willen zien, zullen Grie kenland niet veranderd vinden. Griekenlands vrienden van de NAVO en de Raad van Europa kunnen wèl verandering opmerken en zouden er iets aan moeten doen. Impasse LIET optimisme waarmee president Tito uit Kaïro is teruggekeerd, kan alleen berusten op de erkenning van de Arabische landen, dat er voor de Verenigde Naties een „grote taak is weggelegd" om de gemoederen in het Nabije Oosten tot rust te bren gen. Daarmee zijn we terug bij de toe stand zoals die voor het uitbreken van de vijandelijkheden bestond. De VN-macht vormde een soort buffer tussen Israël en Egypte en vervulde als zodanig een grote taak. Nasser bleek hieraan eenzijdig een einde te kunnen maken. De resulta ten van Tito's reis verschaffen de Arabieren dan ook geen onderhan delingsbasis met Israël, want over een of andere vorm van erkenning van Isiaël door de Arabieren of zelfs maar een garantie door de grote mo gendheden wordt niet gerept. En toch was dit de essentie van Ti to's plan teneinde de Arabieren wat meer speelruimte te verschaffen. Ook andere berichten uit de Arabische landen over een toenemende neiging tot een harde houding rechtvaardi gen Tito's optimisme niet. LONDEN Het Britse passagiers schip Queen Mary (81.000 ton) is gisteravond door de Cunard Line voor 12 miljoen gulden verkocht aan de stad Long Beach, in Californië. Het gaat dan dienst doen als drij vend museum en als toeristenhotel. ST. CLOUD In de Ameri kaanse staat Minnesota bü de stad St. Cloud is een vijfvoudige moord gepleegd, die misschien verband houdt met de negen voudige moord, die dinsdag jl. in de Canadese provincie Sas katchewan werd ontdekt. Vijf jongemannen overvielen een op een eenzame plaats staande boer derij, schoten de eigenaar neer nadat deze geblinddoekt en vastgebonden was, en staken vervolgens het bedrijf in brand. In de vuurzee, die ontstond, kwamen de boerin en haar vier kinderen om. De leeftijd van de laatsten varieerde van anderhalve maand tot zeven jaar. De boer, de 32-jarige David Hoskins, kon dit verhaal zelf aan de politie doen. Zwaar gewond werd hij op de plaats gevqnden, waar de on verlaten hem voor dood hadden ach tergelaten. Bij de resten van de uitgebrande boerderij werd een geweer gevonden van hetzelfde kaliber als dat, waar mee vermoedelijk de negenvoudige moord in Saskatchewan is gepleegd. Zoals bekend, schoot daar een onbe kende een echtpaar en zeven kinde ren dood, die eveneens op een afgele gen boerderij woonden. Het bloed bad, dat plaats vond nabij het dorpje Shell Lake, werd alleen overleefa door een vierjarig meisje, dat onge deerd naast twee vermoorde zusjes lag te slapen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1