Gilbert Bécaud zingt ,voor de vuist weg' TgP. Militaire hulp! voor Lagos CALS GROOTMEESTER VAN HET CHANSON Actie radicalen KVP eenzijdig CH-jongeren bezorgd George als hippie Eerste langspeler van Bee Gees 7 VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1967 LAGOS De federale regering van Nigerië krijgt van alle kanten steun in de vorm van krijgsmaterieel in haar strijd tegen het afgescheiden Biafra en andere gewesten die de zij de hebben gekozen van kolonel Oe- joekwoe. Zo loste een Poolse vrachtboot in Lagos wapens en munitie afkomstig uit Tsjechoslowakije. Eerder zond dit land tweemotorige lesvliegtuigen dat met raketten bewapend kunnen wor den. Volgens onbevestigde berichten volgen nog vier van dergelijke toestellen. Uit Soedan zouden twee tweemoto rige straalvliegtuigen van het Britse type Provost naar Nigerië onderweg zijn. Uit Engeland zijn minstens twaalf stukken luchtdoelgeschut van 400 mm aangekomen. In Biafra 'heeft men echter gebrek aan zware wapens. Naar verluidt ont vangt men via het Spaanse eiland Fernando Po wel lichte wapens en munitie, die via de havenplaats Cala bar Biafra binnenkomen. Met een receptie in kasteel Oud Wassenaar heeft de Indonesische vertegenwoordiger in ons land de twintigste verjaardag van de Indonesische onafhankelijkheid gevierd. Hier complimenteert drs. W. K. N. Schmelzer de In donesische ambassadeur, Su- djar Tjondronegoro. (Vervolg van pag. 1) Mr. Cals heeft de meeste bespre kingen van de radicale KVP-leden hij gewoond, behalve de 'laatste twee, waar de definitieve tekst werd vast- De oud-premier zei echter de doel stellingen van dit adres te onder schrijven, al had hij misschien zelf bepaalde delen anders geformleerd. Hij zag het adres van de radicalen als een krachtige impuls voor de politieke meningsvorming in de KVP, waartoe ook het bestuur heeft opgeroepen. Een van de belangrijkste mede standers van mr. Cals, oud-minister Bogaers, zei gisteren verheugd te zijn dat „een van onze mensen voorzitter van een zeer belangrijke commissie gaat worden". Berghuis ARP-voorzitter dr. Berghuis zei gisteren dat hij het officiële gesprek tussen KVP, ARP en CHU vrij zin loos zou vinden als de christen-radi calen mr. Cals en mr. Jurgens uit dit overleg zouden worden terugge trokken. „Het is bekend dat het partijbe stuur over de positie van deze twee KVP-leden in de groep van acht tien zal spreken. Het aanblijven van de heer Cals is thans wel zeer on zeker geworden". WD Ook de VVD heeft op de spannin gen binnen de KVP gereageerd. Se cretaris mr. F. Korthals Altcs schrijft in het weekblad van de VVD dat door de acties van de radicale KVP-leden het klimaat wellicht ge schapen wordt vor de vorming van een tweede politiek blok dat zich stelt op een program zoals dat van het huidige ministerie-De Jong. Mr. Toxopeus heeft zich gisteren in een rede te Goes in dezelfde zin uitgelaten. Hij verwachtte door de acties van de radicalen een scheu ring in de KVP. De liberale fractie leider zag nog weinig gevaar voor het voortbestaan van het kabinet- De Jong. Hij had het volste vertrou wen in KVP-fractievoorzitter drs. Schmelzer. Binnen de KVVP zijn inmiddels ook enkele geluiden vernomen die zich tégen de actie van de radicalen rich ten. De JOKVP-afdeling Den Haag en de afdeling Limburg van de KVP-jongeren hebben verklaard dat zij het niet eens zijn met het te legram van jongeren-voorzitter H. Gielen, die heeft gezegd dat hij meent dat de actie van de christen radicalen een rechtvaardige zaak is. -«• Op 81-jarige leeftijd is overleden Sherman Lawrence Greene, oud-bis schop van de African Methodist Episco pal Church in de Verenigde Staten. Naast een lange carrière in eigen kerk was hij actief in de oecumene. Hij was op de Wereldraadassemblees in Amsterdam en Evanston en was oudlid van het cen traal comité van de Wereldraad. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM We schrijven 1941. Een zwierige, niet al te rijk gemeubelde woonkamer in Toulon. Achter een vleugel, beladen met operafoto's, een jongen van 14 jaar: Frangois Silly, zoon van een opera zangeres die in de kleine rol len is blijven steken en haar gemiste roem droomt vouor haar jongen, die pianist moet worden Hij speelt goed en technisch vaardig, hij moet naar het conservatorium. Moeder zal alles voor hem doen. Frangois studeert gehoorzaam. Niets wijst er op, dat hij eenmaal Gilbert Bécaud, grootmeester van het Franse chanson, zal zijn. Gilbert's harde voorspel van de roem is alledaags of romantisch, net zoals men het wil zien. Zo verteld, achteraf, lijkt het prachtig. Tijdens de ontwikkeling ervan was het voor Francois niét zo leuk. Diep in zijn hart was hij er als kind al van overtuigd, dat hij zijn moeders talent voor muziek had geërfd, maar dat hij het verder kon brengen dan zij. Daarom wil hij wel piano studeren en een jaar later, op z'n 15e, naar het conservatorium. Zijn leraren voorspellen hem echter geen grootse toekomst: zeker, hij zal 99 9 9 HAARLEM Het dagelijkse bestuur van de christelijk-his- torische jongeren organisatie (CHJO) is bezorgd over de ac tiviteit van de groep christen- radicalen binnen de KVP. Een dergelijke actie is voorbarig, eenzijdig en doorkruist boven dien de besprekingen van de be sturen van ARP, KVP en CHU en hun respectievejongeren- organisaties over een vergaan de samenwerking, aldus de CHKO in een gisteren uitgege ven verklaring. De mogelijkheid bestaat zelfs dat de resultaten van de besprekin gen van de partijen en jongerenorga nisaties die zich inzetten voor een samenwerking op basis van een mo dern progressief program, niet meer in discussie zouden komen. Het blijft de CHJO vooralsnog on duidelijk wat men onder christelijke radicaliteit verstaat en waarom men nog een aparte christelijke partij wenst, indien het program van deze christen-radicalen bij voorbaat en ten alle tijde gelijkvormig aan dat van de PvdA moet zijn; zo luidde de ver klaring. Indien Zo'n nieuwe christelijke radi cale partij nu tot een eigen benade ring en identiteit kan komen, lijkt het meer voor de hand liggend dat men overgaat tot de vorming van een algemene progressieve volkspartij. een goede pianist worden, maar geen ster van het podium. Goede pia nisten, die lessen geven, zijn er he laas al zoveel. Toch zal Frangois zich daarmee straks moeten tevredenstel- Maar ook dat zal hij waarschijnlijk niet bereiken, want moeder kan zijn studie al gauw niet meer betalen. Frangois moet gaan werken. Zij ver huizen naar Parijs. Hij vindt een 'baantje als liftboy in een groot hotel. Maar er is iets met hem aan de hand: hij geeft zijn muzikale toe komstdromen niet op. Hij gelooft nog altijd in zijn kunst. Na een jaar of drie, het is dan 1946, heeft hij het gebracht tot barpianist. Voor hem niet meer de liftkooi, maar het onwezenlijke plaatsje achter de vleugel, waar hij onafgebroken zach te muziek moet veroorzaken. Dat geeft tijd tot dromen en denken., tot het dichten van 'n liedje. Het lukt en Frangois ziet een nieuwe weg: hij maakt chansons, compleet met tekst en muziek en twee jaar later heeft hij eindelijk groot succes: hij krijgt er een paar uitgegeven. Nu is zijn eerste stap naar persoonlijkheid ge zet en de tweede volgt, als de toenma lige echtgenoot van Edith Piaf Jac ques Pills, ze opmerkt. Hij nodigt Frangois uit eens bij hem te komen met meer chansons. Pills keurt ze en wil ze zingen. Frangois kan zijn vaste begeleider worden... NUMMER TWEE Met beide handen neemt Frangois dit aanbod aan. Pills is een bekende zanger en zal zijn liedjes bekendheid geven. Hij is er erg over te spreken dat de chansons nu eens niet voorna melijk het thema liefde en verlaten heid voeren, maar handelen over ge wone, markante dagelijkse dingen. Pills bereidt een lange toernee door Amerika voor en zo gaat het er met een op los. Frangois, achter de piano, blijft altijd nummer twee: hij komt mee in de schaduw van een gevierde zanger. Niettemin heeft Pills allang begrepen, dat Frangois Silly hem spoe dig zal voorbijstreven. Dat gebeurt ook, zij het na enkele jaren. Het tweetal is in Zuid-Ameri ka als Frangois na een voorstelling nog iets gaat drinken in een nacht- Uitballorigheid scli,uift hij op een goed moment achter de vleugel, be gint te spelen en zingt een paar van zijn eigen chansons. Zijn zeer diepe stem maakt opmerkelijke indruk. Het wordt muisstil en als hij ophoudt breekt een daverend applaus los. Dit geeft hem de zozeer gewenste zeker heid: hij zal chansonnier worden. BERG-OP Pills neemt hem niets kwalijk: er kent zijn kunnen. Ze keren terug naar Parijs en Pills stelt hem voor aan de grote Edith Piaf. Edith kiest één van zijn liedjes uit: „Je t'ai dans la peau".... en maakt er een enorm succes van. Nu kan Frangois Silly verdwijnen: Gilbert Bécaud is geboren. Hij begint voor zichzelf, al valt het in de eerste 'tijd niet meer. De platen hielpen 'hem echter de goede kant op en op 6 november 1953 overhandigde presi dent Vincent Auriol hem de Grand Prix du Disque. Dat betekende de laatste zet naar succes, roem en geld. Toen hij een jaar later zou optre den in Olympia, stonden zesduizend bewonderaars te wachten voor het gebouw, dat maar drieduizend zit plaatsen bood. Nadat hij zijn eerste chanson had gezongen klom de hele zaal op de stoelen om hem toe te juichen en de ruiten van de toe gangsdeuren braken onder de druk van de menigte die buiten bleef wach ten. Iedereen was door het dolle heen en de politie kwam een uur te laat. Ze wist nog niet, dat Gilbert Bécaud een ster van topformaat was....! Sindsdien is Bécaud samen met zijn chansons een begrip geworden. Wie kent niet zijn beroemde liedje „Et maintenant"? Of „Plein soleil"? Zijn platen worden over de hele we reld verkocht en wie de kans krijgt hem zelf te gaan horen, loopt er hard TV HELPT Het zijn tegenwoordig niet alleen meer de platen en de gedienstige ra dio, die een ster aan zijn polulariteit helpen. De televisie is er veel beter voor. Éénmaal goed op het scherm, betekent bekendheid bij miljoenen. Zo ook hebben tallozen in Neder land Gilbert Bécaud leren kennen. Morgenavond zullen wij hem weer zien en horen via de beeldbuis. De VARA zendt dan op Ned. 2 een pro gramma van 50 minuten uit, waarin Bécaud „voor de vuist weg" zingt. Zonder repetitie trad hij zomaar op in de Koningin Elisabethzaal en de camera's mochten snorren zoveel en waar zij wilden. De BRT maakte er gretig gebruik van. Gilbert Bécaud is op het podium bijzonder beweeglijk en druk. Hij is meer entertainer dan showman en waagt zich aan een repertoire waar voor groten als Maurice Chevalier of Charles Aznavour belet zouden ge ven. Uit zijn meer dan 800 eigen lied jes kiest hij rustig achter elkaar chansons over liefde, over een volkso proer of oude vrienden in het leger. Niemand neemt hem dat kwalijk: zijn publiek is er in opgevoed. Er is heel veel geschreven over Gil bert Bécaud. En zeer uiteenlopend. Bij zijn debuut in 1952 schreef Eugène Ionesco: „De banale woorden en muziek, die je bij zoveel chanson niers tegenkomt, worden bij Bécaud, nog versterkt door zijn stem, die niet uit zijn keel of borst, maar ergens uit zijn nieren schijnt te komen." Tegeno ver deze afbrekende kritiek staat het weezoete gedicht van zijn grote vriend Louis Amade: „Jij brengt de lente zoals men dicht wanneer men zeventien is en verliefd, jij jongleur met woorden; geliefde Harlekino. We zouden bevriezen zonder de warmte van jouw ogen". Laten we hier maar tussenin blijven met eerlijke bewondering voor deze grootmeester van het Franse chanson met zijn jeugdig vuur dat niet dooft, ook al wordt de vergeten Frangois Silly in oktober alweer 40 jaar. Hij is getrouwd met Monique en heeft twee zoons: Ga ja (14) en Pilou (10 jaar). De Bécauds wonen op een land goed bij Versailles. Kort geding MAN HERKENT ZICH IN BOEK AMSTERDAM De heer Limmen, eigenaar van het restaurant De Uit zichttoren in Zandvoort, heeft een kort geding aangespannen tegen de schrij ver Lodewijk Henri Wiener en uitge verij J. M. Meulenhoff in Amsterdam. De heer Limmen vindt dat in Wieners boek Seizoenarbeid een figuur is be schreven, waarvan men wel tot de con clusie móet komen dat hij hiermee be doeld wordt. Deze figuur, Janssen, is ook eigenaar van een restaurant aan de kust. En nog wel een restaurant met een uitkijkto ren. Volgens de heer Limmen heeft hij het enige restaurant met een toren in de kuststreek. Jansen wordt gechanteerd door een i jongen, die hem in een compromitte rende situatie met een serveerster heeft betrapt. De heer Wiener eist stopzetting van de verkoop van Seizoenarbeid. Het kort geding dient 27 augustus. Noodtoestand in Syracuse SYRACUSE Burgemeester Walsh van Syracuse in de staat New York heeft na een nieuwe uitbarsting van rassenonlusten voor de hele stad de noodtoestand afgekondigd en een avondklok ingesteld. Cafés en slijte rijen zijn gesloten, het dragen van wapens is verboden, en alle politie- verloven zijn ingetrokken. Gisteravond heeft de politie met waarschuwingsschoten en traan- gasbommen een menigte van 200 ne gers uiteengedreven. Ter herdenking van de bloedige opstand van Watts in Los Angeles, twee jaar geleden, heeft de negerlei der Carmichael zijn aanhangers opge roepen tot een totale revolutie. In zijn rede, uitgesproken voor ra dio-Havana, spoorde hij aan tot volle dige omverwerping van de „imperia listische, kapitalistische en racia- listische structuur in de Verenigde Staten". APARECIDA (Brazilië) Meer dan honderdduizend mensen waren er getuige van, hoe kardinaal Cicog- nani als speciaal afgezant van de paus een Gouden Roos kwam aanbie den voor het heiligdom van de Heili ge Maagd van Aparecida, de patroon heilige van Brazilië. Het heiligdom bestaat 250 jaar. Bebaarde Roger Whittaker is „in Dè ontdekking van het rumoerige Knokke-songfestival is Roger Whit taker, de bebaarde, sympathieke zan ger-fluiter van het winnende En gelse team. Het publiek bracht hij tot ovaties met zijn „If I were a rich man", de bekende song uit de musical „Anatevka". Roger won de Persprijs 1967 van Knokke. Van zijn succeslied bestond geen plaat en er was een grote vraag naar. Op initiatief van Bovema kwam Roger daarom onlangs naar ons land, om een en ander recht te zetten. Onder Imperial nr. IH 750 is de plaat inmiddels te krijgen. De in Nairobi (Kenia) geboren Ro ger leerde in zijn prille jeugd reeds gitaar spelen. Hij raakte onder de bekoring van de muziek die hij om zich heen hoorde: Afrikaanse folksongs. Die eerste invloeden zijn nog steeds in zijn repertoire merk- Beatle George Harrison heeft met Citar speelde hij reeds in een der De eerste fans vond Roger Whitta- zijn vrouw vakantie gehouden in de nummers van de laatste Beatle-lp ker in het leger, in de periode dat Verenigde Staten. Hij trok veel be- „Sgt. Peppers Lonely Heart Club hij eigen liedjes begon te schrijven, langstelling, onder omdat hij Band". Hij ging daarmee door (naast zingen er les kreeg van de beroemde Indi- natuurlijk) op de universiteit. Direct ase citar-speler Ravi Shankar. Geor ge Harrison wil dolgraag het spelen V'r„,hot ov het moeilijke 25-snarioe insfni- ±"rr«-. het Op de foto staat George toen hij een bezoek bracht aan Haight-Ash- burry, het ..hippieville" van San Francisco. Hij draagt een donkere bril met hartvormige „love"-glazen en een button met de woorden „Ik ben het hoofd van mijn huishou den". George is met vrouw inmid dels in Engeland teruggekeerd. ,K iiscmadcheri' nadat hij in 1962 a Goede lp van The Monkees The Monkees hebben met veertien nummers op hun nieuwste langspe- ler gezorgd dat ze voorlopig weer bij zijn. .Headquarters" heet de plaat en het is een goede (Inel- co-COS 103). Mike, Davy, Micky en Peter ge ven erop blijk dat ze echt wel een stukje hedendaagse muziek kunnen brengen, ondanks de vreemde verha len die vaak over hen in omloop „Headquarters" is de beste lp die de groep naar onze smaak ooit ge maakt heeft. Het is ook een plaat met vele afwisselingen; het kortste nummer („Band 6") duurt slechts 38 seconden, het langste maar even tjes drie minuten en 20 seconden (Shades of gray"). Twee nummers („Randy scouse git" en „Forget that girl") zijn inmiddels ook op een sing le geperst. In de Phonogramstudio's is veel geëxperimenteerd voordat er twee nummers van de Rob Hoeke Rhythm and Blues Group op de die met een ,,love-in"-plaatje band stonden. Enkele weken terug haakte op dat nieuwe veschijnsel, stond alles er fijn op en het resul- heeft in Duitsland een merkwaardige taat is nu verschenen. Op de A-kant populariteit gekregen, staat „Don't ask me what I say", op Doordat zij optrad in een recla- ;eslaagd_vobr de keerzijde „Baby don't go". Ze- mespot voor kaas (uitsluitend dat binnenkort op bestemd voor de Duitse televisiezen ders), is zij thans bij de Duitse tie- Jong blond zangeresje Rita Mill, biochemie en zoölogie besloot Roger ker een plaatj. in de showbusiness te gaan. Alle de hitladders klimt, begin is moeilijk, maar het jaar daarop maakte hij zijn eerste plaat, „Steel men" geheten. Die single resulteerde in een eigen tv-program- zijdig: hij zingt Afrikaanse krijgslie- ma „This and that", gevolgd door deren, een radio-serie. folksoi Sindsdien heeft hij een unieke balladen. plaats in de Britse ook conti- In november maakt hij zijn eerste nentale muziekwereld. Roger is veel- album, getiteld „Dynamic". „King Size"-plaat van John Russell Rhythm- en bluesmuziek van je welste op de nieuwe lp van John „King Size" Russell (Whamm 10.002). Op deze eersteling bijna alle maal gloednieuwe nummers, songs met de „sound" van vandaag. John Russell werd 24 jaar geleden in Paramaribo geboren. Na school tijd (waarin hij tijdens de zangles sen lustig improviseerde) speelde hij vaak gitaar. Hij zong blues voor vrienden, kennissen en familie. Rus- De eerste langspeler van The Bee kale talenten, die in hun eigen land sel1 werd op straat ontdekt en voor Gees ligt in een kleurige hoes (in Australië reeds lang bekend waren. de radio gehaald. Een enkele plaat „flower-trend") te koop. Titel: „Bee In februari van dit jaar kwamen ze bezorgde hem in Suriname grote po- Gees First". Samenstelling: veertien op eigen risico naar Londen en wer- pularitiet. Zijn ouders stuurden hem nummers, die er stuk voor stuk niet den meteen gecontracteerd door als 16-jarige naar Nederland om me- om liegen dat deze vijf knapen wat Nems Enterprises, de onderneming dicijnen te studeren. Muziek was kunnen. Een van de nummers is het van Beatles-manager Brian Epstein, echter alles voor John en het draai- bekende „New York mining disaster Sinds die tijd is hun naam in Euro- de erop uit dat hij' een groep for- 1941", dat wekenlang uiterst hoog pa en Amerika (waarheen ze on- meerde en op tournee ging in Neder- langs een tournee hebben gemaakt) land, Duitsland en België, gevestigd. (Dikke) John kwam er in en dat - Robin en Barry schreven zelf de leidde tot. z'n eerste langspeelplaat verschuilt zich het componistentrio nummers voor deze plaat. Dat ze Enkele nummers: „One plus one ma- Barry, Maurice en Robin Gibb, slag- het kunnen blijkt ook hieruit: eer- kes two" „Conversation", „Mamma- sologita- der schreven ze songs voor Otis Red- lu" en „Oh Monah". ding („The end of the day"), Wilson op de internationale hitlijsten geno teerd heeft gestaan (Polydor). Achter de naam The Bee Gees De gebroeders Gibb zijn drie muzi- Pickett en Bobby Darin.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7