RODE GARDISTEN OEFENEN WARE TERREUR UIT In China wordt iedereen waar men een hekel aan heeft aan de kaak gesteld Rotterdam verdient goud met bekkens in Biesbosch Wintercollectie van Frans Molenaar stelt bitter teleur Lehmann: gevangenen worden vernederd VS ontkennen desertie voor Vietnam Uit de Haagse hof geplukt VRI.1DAG 18 AUGUSTUS 1W SJANGHAI In ontelbare straten van Sjanghai, in alle steden van China trouwens, staan tegenwoordig kwispedoor tjes. Men mag niet meer spuwen op straat; het rein houden van de trottoirs en het plaveisel is een door de communisten gestelde eis aan de gemeenschap geworden. Een goede hygië nische maatregel overigens, die in heel het Verre en ook het Nabije Oosten navolging verdient. Wat men wel mag en als goed com munist zelfs moet, is het bij anderen constateren van afwijkingen van de dogmatisch-ideologische lijn. Ver raad, het elkaar belasteren en het spuiten van vuil behoren tot de duistere doeleinden van de muurkran- Niet alleen (ex?) president Lioe Sja- o-tji en andere vooraanstaande, nog altijd in functie zijnde partijbonzen worden voor hun dwalingen dit is slechts een eufemisme aan de kaak gesteld, doch ook iedereen, waar men, uit welke overwegingen dan ook, een hekel aan heeft. Met „men" bedoel ik dan de Rode Garde, waarmee partijvoorzitter Mao Tse-toeng wel eens zijn hand zou kunnen overspelen. Jongelieden, man nen zowel als vrouwen, tussen 17 en 25 jaar oefenen met verf en lijm een ware terreur uit. Geen stadsdeel van Sjanghai blijft gespaard. Een in Rood China gepubliceerde cartoon, die het Amerikaanse op treden in Vietnam belachelijk moet maken. Voor de bevolking zijn de elke avond opgeplakte „nummers" van de „wijkkranten" dikwijls van meer be lang dan het dagelijks geklad over nationale of internationale onderwer pen. Met naam en toenaam, met straatnamen en huisnummers ook, worden buurtgenoten aangeklaagd ■wegens vergrijpen, die in zeer vage /en zeer algemene propagandistische termen worden omschreven. Men BURGEMEESTER SMITS VAN MADE-DRIMMELEN (Van een onzer verslaggevers) MADE EN DRIMMELEN „De gemeente Rotterdam kan goud verdienen aan het zand dat uit de drinkwaterspaarbek kens in de Biesbosch komt", aldus de burgemeester van Ma de en Drimmelen, de heer C. W. Smits, gistermiddag tijdens een persconferentie in het gemeen tehuis. De spaarbekkens, in totaal 1000 hck- tare groot, moeten tot een bepaalde diepte worden uitgegraven. Het zand dat daarbij vrij komt is van zeer goede kwaliteit en zal voor een deel bestemd zijn voor het op Deltahoogte brengen van de dijken rond de bek- Een ander deel is bestemd voor de aanleg van een strand aan de zuid kant van de Zuidwaard. De rest kan de gemeente Rotterdam verkopen. In september conferentie rk-werkgroep in PvdA DEN HAAG De zomerconfe- rentie van de werkgemeenschap van roorris-katholieken in de Partij van de Arbeid wordt van 15 tot 17 september in Oosterbeek gehouden. Inleiders zijn onder meer pater dr. B. J. de Clercq en het Tweede-Ka merlid Rtygers. De bezinning op de partij- en pt>- litieke stelsels is het belangrijkste punt van de agenda. klassificeert, men zaait paniek, men zuivert uit. Als Li Wei-han of Lin Feng voor een „reactionair" of een „revisionist" worden uitgekreten, dan kan Li of Lin zich voorlopig wel afschrijven als volwaardig lid van de commu nistische maatschappij. Vrienden en bekenden keren zich van hem af, bang als ze zijn het vandaag of mor gen ook voor de kiezen te krijgen. Een verdediging, in welke vorm dan ook, heeft geen zin. Een aan klacht wegens belediging evenmin. De gardisten schromen niet de hoogste gezagsdragers met hun schrif turen aan te vallen. Trouwens, in veel plaatsen, streken en sectoren hebben hun Revolutionaire Comité's, welker grondvesting door Mao wordt aangemoedigd, het gezag overgeno- Zon de De grootste zonde in het rode rijk van thans schijnt te zijn het volgen van de zogenaamde Russische koers. Hiermee wordt bedoeld dat Moskou zich heeft losgemaakt van de grondslagen van het ware Marxisme en Leninisme. Het is volgens Peking de einddoelen van het internationale communisme ontrouw geworden. Het heeft verraad gepleegd aan de aloude dogma's, waarvan Stalin, die in Chi na op de handen gedragen wordt, als laatste Sowjetleider nog alles be greep. Een fanatieke rode gardist, die, ook tegenover mij, meteen met een indoc trinatiecursus begon, zei in dit ver- „De weg die het Russische commu nisme volgt, mondt onherroepelijk uit in het kapitalisme. Er staan in Moskou mensen aan het roer, die niet'langer op de volksbelangen let ten. Met vele hebzuchtige anderen zijn ze op hun eigen voordeel uit. Hier, in China, dreigde hetzelfde te gebeuren. Ons systeem, dat dank zij de onvolprezen leiding van voorzitter Mao arbeiders, boeren en militairen geluk en voorspoed bracht, werd over woekerd door het onkruid van de de generatie". „Het volk heeft zich thans ontdaan van de monsters en de demonen, van de koningen en koninginnen, kortom: van alle lieden, die van de oorspron kelijke koers zijn afgeweken, en door hun instelling en daden China aan het kapitalisme wilden overleveren. Ons land is het enige land ter wereld waar het communisme nog in zijn zuivere vorm wordt beleden." Ik heb in Sjanghai nog niet met opponenten gesproken. Dit zal ook in de komende dagen wel niet gebeu ren. Nog afgezien van het feit dat ik er geen kans voor krijg, wil niemand zich als zodanig introduceren. Tegenstanders Ze zijn er echter wel ook in de rest van China hoewel niet onmid dellijk geconstateerd behoeft te wor den dat het tegenstanders van het communisme zijn. Hun lijdelijk of hier en daar actief verzet richt zich tegen de gedeeltelijke mystieke da dendrang van de Rode Garde, die door de Grote Proletarische Culture le Revolutie in verschillende gebie den alles op de kop hebben gezet. De leidende klasse, waar vooral de economen, de planologen en de tech nici toe behoren, vrezen dat de voor uitgang, die ongetwijfeld is geboekt (onderwijs, landhervorming en -ver betering, elektrificatie, industrialisa tie), gedeeltelijk wordt teniet gedaan. Bovendien geloven ze aan een meer zakelijke dan ideologische fundering van de staatshuishouding. Alleen hierdoor, zo stellen ze, kan de huidi ge periode van soberheid overwon nen worden, terwijl er meer kan wor den verdiend en er meer gebruiksarti kelen op de markt kunnen worden gebracht. Holle pathos „De arbeiders en de boeren zullen uiteindelijk de toekomst van China bepalen", zeiden dezelfde rode gar disten met hetzelfde holle pathos. „Ze staan achter ons. Ze strijden met Met geen woord repte mijn zegsman over de mislukking van „De Grote Sprong Vooruit", de teleurstel lingen van de agrarische stand, het onwerkzame, initiatief verstikkende staatsapparaat, de machteloosheid en de moeilijke plaatsingsmogelijkheden van intellectuelen, en de tweespalt in het leger. Ook wenste hij „de strijd voor de volksbelangen" niet te beschouwen als een kunstmatig opgeroepen verschijnsel, dat de meningsverschil len en de worsteling om de macht in de partijhiërarchie moet verhullen. Dat de rode gardisten bijna allen tot de volksmilitie behoren en met voor enige tijd zorgvuldig bewaarde eenheid in verschei denheid van Nigeria lijkt de doods steek te hebben gekregen. Na de af scheiding van Biafra is ook in het Midden-Westen een onafhankelijke regering gevormd onder leiding een Yoruba-generaal. De federale regering van Gowon heeft willen voorkomen, dat de ge schillen in Nigeria het karakter van een stammentwist zouden aannemen Gowon heeft verder getracht de ver schillende gewesten zoveel mogelijk autonomie te verschaffen. Maar de aanleiding tot Biafra's af scheiding: de slachting onder de Ibo's in het noorden, blijkt toch te sterk. De berichten uit Nigeria staan ook steeds meer in het teken stammentegenstellingen. Als dat werkelijkheid wordt, gaat Nigeria een periode van chaos oorlog tegemoet, een beeld, helaas gewoon in het Afrika van nu. En dat in een land, dat tot voor kort een de best geregeerde van Afrika was met vele kansen op geleidelijke ont wikkeling. Militair is de afloop van deze eerste ronde in de stammentwist niet te voorspellen. Engeland en Frankrijk, maar ook enkele communistische landen, heb ben weliswaar besloten de federale regering in Lagos van de nodige wapens te voorzien, de uiteenlo pende motievij van deze leveran ciers zijn te meer een wankele ba sis voor een stabiel bewind in Ni geria. Belgische bekent na vonnis UTRECHT De Belgische Yvette B„ die in juni van dit jaar door de rechtbank in Utrecht is veroor deeld tot een gevangenisstraf van vier jaar met aftrek van voorarrest wegens haar aandeel in de gewapen de bankoverval, die op 24 juni 1966 in Amersfoort werd gepleegd, heeft alsnog de haar tenlaste gelegde feiten tegenover de officier van .justitie in Utrecht bekend. Dit gebeurde, nadat nieuw bezwa rend materiaal was gevonden. De offi cier van justitie, mr. G. W. von Mey- enfeldt, weigerde nadere mededelin gen te doen over de aard van dit bezwarende materiaal. Yvette heeft nu ook het door haar ingestelde ho ger beroep tegen het vonnis van de rechtbank in Utrecht ingetrokken. Dit was voor de officier van justi tie aanleiding zijnerzijds het door hem ingestelde appel in te trekken. De Belgische zal nu haar gevange nisstraf moeten uitzitten. (Van onze moderedactrice) AMSTERDAM De salon van Frans Molenaar was zwart als immer. Iedere bezoekster werd voorzien van een zak lantaarn en hier en daar stond nog een apparaat op de vloer, dat later een rood of geel zwaailicht met bromtoon bleek te zijn. Zo begon de pre sentatie van Frans Molenaars wintercollectie, die in Parijs niet het geringste succes had geboekt. Maar, zo dachten wij, misschien dat er in die paar weken nog iets gebeurd is. In ieder ge val, een jong ontwerper moet men alle kansen geven en toen Molenaar als eerste Nederlandse couturier zijn show aankondigde, zijn we dus gaan kijken. Dat kijken moest gebeuren via de zaklantaarntjes, die lichtbundels op de mannequins wierpen en onthul den, dat de kuitlange met bont om zoomde hemdjurken er weer waren, vervolgens verdwenen onder sluikval- lende capes of mantels die tot het bont reikten. Om de hals bontcolle- tjes, die op jurk en mantel pasten. Onder de mantels en japonnen lange laarzen, soms met een losse bontrand onder de knie. Met tranende ogen trachtten we materiaal en lijnen te ontdekken. Met gespitste oren het commentaar van de lady-speaker te volgen. Het ge grom van een zee, gebrul van scheepsfluiten en krijsen van meeu wen, als achtergrondmuziek bedoeld, belemmerden echter ook dat. Daarom werd toen de rose cham- Rode gardisten in Peking leven zich uit met geweer en bajonet op een pop, die het Amerikaanse imperia lisme symboliseert. moderne machinepistolen gewapend zijn, kan de waarnemer hier slechts met zorg vervullen. Zullen deze fana tieke jongeren de stem van voorzitter Mao ook gehoorzamen als deze hen oproept met geweld tegen „de vijan den van het volk" op te treden? Vergeleken met deze interne strub belingen zijn de giftige aanvallen, die op het buitenland worden ge daan, bijna even onbelangrijk als de kwalificaties van Westerse staatshoof den en politici beledigend zijn. Wereldgeschillen Behalve de onderlinge twisten lig gen in Sjanghai ook alle wereld- geschillen op straat. Engeland en Hong Kong, de Verenigde Staten en Vietnam, Israël en de Arabische lan den. Waar de sympathieën van China liggen, zal wel duidelijk zijn. En dat in het land van de rode draak presi dent Johnson als de leider en inspira tor van „alle imperialistische hon den" wordt afgeschilderd, en premier Wilson als de overweldiger en laf aard, die „ongewapende Chinezen laat neerschieten", zal wel geen ver bazing wekken. Vooraanstaand gaullist valt De Gaulle aan PARIJS Valcry Giscard d'Es- taing, leider van de rechtervleugel van de gaullistische meerderheid in het parlement, heeft gisteren een krachtig beroep gedaan op generaal De Gaulle, zijn regeringsmethoden te herzien. Presidentiële besluiten moeten volgen op doeltreffend beraad zowel in de regering als in het parlement, aldus de voormalige minister van financiën. Hij doelde hiermee op de sociale en economische hervormin gen die de president ondanks de protesten in het parlement heeft doorgedrukt. Giscard d'Esiaing verwerpt De Gaulles typering van de oppositie leiders als „apostelen van het ver val". Hij achtte voorts de manier waarop de generaal zich achter de Franse Canadezen had gesteld in strijd met één van de beginselen waarop De Gaulle het herstel van Frankrijks prestige grondde, name lijk het beginsel van niet-inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van andere landen. WASHINGTON President Johnson heeft gisteren Alaska tot rampgebied verklaard in verband met de overstromingen die, vooral in het gebied van Fairbanks, duizenden mensen dwongen uit hun woningen weg te trekken. Van den Boom over 4 iveken berecht SOLINGEN Peter Leh mann (30), zwager van de door Bulgarije gearresteerde Maas trichtse student Tony van den Boom, heeft gisteren verteld dat minstens 40 Westduitse toe risten op het ogenblik een troos teloos bestaan leiden in de ge vangenis van Sofia waar naar alle waarschijnlijkheid ook de student wordt gevangen gehou den. Volkomen geïsoleerd van de buiten wereld hokken de gevangen landgeno ten in groepen van vier in slechts twee bij drie meter kleine cellen. Te vergeefs hopen zij op juridische of diplomatieke bijstand van buiten, zei Lehmann die in Bulgarije onver wacht werd vrijgelaten na een po ging te hebben gedaan zijn zuster, dr. Gudrun Lehmann, naar het westen te smokkelen. Lehmann, die leraar is in Solingen, vertelde hoe vernederend hij tijdens zijn gevangenschap werd behandeld. „Slechts driemaal per dag mochten wij naar het toilet gaan. Natuurlijk werden zij nauwkeurig in de gaten gehouden. Op de grond -stond het chloor een centimeter hoog. Gebruikt toiletpapier moesten wij onder het oog van de cipier op een bepaalde plaats deponeren. Alles gebeurde onder toezicht van de cipiers, alles moest snel gebeuren, het tandenpoetsen en ook het wassen, aldus Lehmann. Hij vermoedt dat zijn zwager, Tony van den Boorn, over drie tot vier weken terecht zal Echtscheidingsrecht in Engeland herzien LONDEN Een kerkelijke en een regeringscommissie zijn het na een discussie van zes maanden erover eens geworden, dat bij de komende herziening van het Britse huwe lijksrecht „mislukking van het huwe lijk'' fundamenteel de enige alomvat tende grond voor scheiding moet De mislukking moet bewezen kun nen worden. Als bewijs geldt, wan neer de een de ander twee jaar verla ten heeft of wanneer de echtelieden sinds vijf jaar niet meer samenleven en geen van beiden bezwaar tegen een scheiding hebben. Van echtschei ding kan pas drie jaar na de sluiting van het huwelijk sprake zijn. staan. Het Oostduitse bericht dat zijn zuster zelfmoord zou hebben gepleegd, gelooft hij niet zo erg. Ik geloof niet dat Gudrun dood is, zei hij. Overigens heb ik de indruk dat ons vluchtplan voor Gudrun bekend was bij de Bulgaarse autoriteiten. Hij neemt aan dat de Oostduitse geheime dienst, die op de hoogte was van zijn bezoek aan Gudrun in een Oostber- lijns hotel, de Bulgaren hebben ge waarschuwd. Al bij het overschrijden van de Zuidslavisdh-Bulgaarse grens, op 1 augustus, werden hij, zijn vriend en zijn zwager Tony, aange houden. Eer zij wisten zaten zij al in de gevangenis. Hij zei verder dat hij in de gevan genis nog gepoogd had in hongersta king te gaan. Lehmann brak deze evenwel snel af omdat de cipiers van deze hongerstaking niets merkten en de Bulgaarse gevangenen zijn eten tot zich namen. Thomsen ontslaat vijftig arbeiders ROTTERDAM Thomseu's Haven bedrijf heeft 50 arbeiders ontslagen. Zij zijn overbodig geworden nu het bedrijf voor een deel van de Lekha ven naar de Prinses Margriethaven is verhuisd. Aan negen mensen werd bedrijfswachtgeld aangeboden. Voor 25 andere kon binnen het bedrijf een andere functie worden gevonden. De ontslagenen kunnen volgens Thomsen op korte termijn geplaatst worden bij Europe Container Termi nus, die aan de Prinses Margrietha ven. samen met de Holland-Amerika Lijn een terrein voor de toehandeling van containerschepen gaat exploite ren. Thomsen is een der deelnemers in de ECT. Met andere bedrijven zijn oök besprekingen over plaatsing van personeel bezig. De ontslagen werknemers zijn kraanmachinisten, tijdschrijvers, con troleurs en vorkheftruckrijders. WASHINGTON De Amerikaanse minister van defensie McNamara heeft het bericht uit de Londense Times, dat duizend soldaten per jaar zouden de serteren, tegengesproken. Wel is de Amerikaanse regering ervan op de hoogte dat er in Europa een organisa tie bestaat, die deserteurs opvangt en hen liclpt de NAVO-landen te verlaten. In een televisieprogramma van de BBC hebben Amerikaanse soldaten ver teld, dat er onder hen pamfletten wer- ,den verspreid, die hen aanmoedigden te deserteren. De militairen die van hun bases in Nederland of Duitsland waren weggegaan, zouden naar Frank rijk of naar een neutraal land als Zwe den gesmokkeld worden. In het programma vertelde een sol daat die van zijn basis in Nederland was gedeserteerd, hoe hij in contact was gekomen met de Amsterdamse provo's. Zij hadden verscheidene maan den voor hem gezorgd en hem daarna via België naar Parijs gebracht. pagne na een futuristische bruid in een alles verhullende maanvrouwen- cape reeds gepresenteerd was heel de collectie nog eens zonder „muziek" en met licht getoond. Toen zagen we dat de jurken veelal van wollen jersey waren, de capes krap en onge makkelijk zaten en de kuitlange jur ken met smalle schouderpartij toch plomp stonden. Zo werd de eerste Nederlandse col lectie een bittere teleurstelling, voor lopig lijkt het ons ook de laatste col lectie, die we van Frans Molenaar wensen te zien. Met of zonder zaklan taarn. Chinezen vielen Sow jet-ambassade in Peking binnen BELGRADO Chinese betogers zijn gisteravond het gebouwencom plex van de Russische ambassade in Peking binnengedrongen waar zij meubels vernielden en dossiers in een consulaire afdeling in brand sta ken. Dit heeft het Zuidslavische persbureau Tan joeg uit de Chinese hoofdstad gemeld. De demonstranten gooiden ook de ruiten in van het hoofdgebouw van de ambassade, maar zij bleven bui- Volgens Tanjoeg deden grote aan tallen Chinese militairen en politie mannen die rondom het gebouwen complex waren samengetrokken, niets om het incident te voorkomen. Eerder op de dag hadden de beto gers een auto van de Russische am bassade in brand gestoken, die in het centrum van Peking voor een waren huis geparkeerd stond. De Russische ambassade heeft inmiddels bij de Chi nese autoriteiten geprotesteerd. Zeelieden in Canada staken MONTREAL 54.000 zeelui die lid zijn van de internationale bond van zeelieden zijn gisteren kort na 12 uur 's middags plaatselijke tijd een sta king begonnen waardoor 182 schepen worden getroffen die door 32 scheep vaartmaatschappijen, georiënteerd op de „grote meren", worden geëxploi- Volgens de internationale bond is het voornaamste geschil tussen re ders én zeelieden de toepassing van de 40-urenweek, die reeds 20 jaar door de zeelieden wordt geëist. Van rederszijde heet het, dat het in hoofd zaak gaat om een loonsverhoging en dat de maatschappijen niet de midde len hebben om aan de eisen van de vakverenigingen te voldoen. DOOR Terwijl de Haagse politieagenten, zoals gebruikelijk is sinds half april, rond de kanselarij van de Indone sische ambassade aan de Tobias As serlaan patrouilleerden, was de Was- senaarse politie gisteravond druk in de weer óm de stroom van receptie- gangers bij Kasteel Oud Wassenaar in het gareel te houden. De Republiek Indonesia vierde daar de Onafhankelijkheidsdag. Am bassadeur en mevrouw Sudjarwo Tjondronegoro ontvingen met de am bassadestaf er een goed negenhon derd gasten. Nu eens niet alleen maar diplomaten, society en de vaste kring van hoge ambtenaren, die het diplomatieke receptieleven als steeds terugkerend programmapunt hebben. Er is een andere sfeer om deze receptie. Veel ouderen, die herinne ringen hebben aan het oude Indië, dierbare herinneringen. Een verbon denheid, die alle politiek overleeft. Een jaar geleden nog het portret van president Soekarno breed glim lachend over de receptiegangers. Nu de rood-witte vlag van Indonesia naast het portret van generaal Soe- Verleden jaar het fluisterend gesprek over de kansen van Soekar no, nu hoogstens nog een vaag ge baar... dat is verleden tijd. Middelpunt van de receptie de heer Roem van wie ieder meer wil weten dan hij zeggen wil. Niet meer in het nieuws maar des al niettemin aanwezig ook Sultan Hamid, die reeds lange tijd in Den Haag ver blijft, maar zich wars toont van elke publiciteit. Receptiefluistering is nu: de poli tieke binnenlandse beroering, al mag die dan een lichte bries zijn vergele ken met de Indonesische stormen, die gewoed hebben en nog na rom melen. Minister Beernink echter zie ik telkens somberend van neen schudden. Geen commentaar. Dan maar geen politiek meer, ge woon het geëb van receptiepraat met complimentjes en grapjes en ie dereen in het achterhoofd, wat hij deze avond nog meer te doen heeft. Toch geen receptie als alle andere, omdat de hapjes nu niet allemaal de geijkt hartigheden zijn van minia tuur volkstuintjes op zoutjes, maar schotels met brokken kroepoek, saté, frituur vleespasteitjes en pindakoe- Een heer naast mij laat elke scho tel onaangeroerd langs gaan. ,,Hé oue sobat", roept iemand hem toe: „Geen trek?" De meneer kijkt wat wrang als hij zuchtend antwoordt: „Ik heb om negen uur een tafel besproken bij Bali, rijsttafel met een stel Amerika nen...." Waaruit blijkt, dat zelfs op diplomatieke recepties nog wel eens ondiplomatieke dingen gebeuren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5