Paramaribo helpt Israël Nieuw verschenen boeken Een woord voor vandaag Voice of the Gospel gaat uitzenden voor China en Z.-Amerika Uw probleem is het onze. Gevangenen worden in Z.-Afrika mishandeld alles goed en wel Congres vraagt om antwoord in daden Tien procent afstaan L. Smit wil in Suezkanaal gaan bergen Uw drang naar hef roken kan definitief verdwijnen in 6 tot 22 dagen... zelfs indien U meer dan 30 jaren rookt. Singuliere huisvaders priesters van toekomst VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1967 Twee zinnetjes vlak bij elkaar aün het slot van de kritische brief van Paulus aan de Galaten: „Lat'en wij doen wat goed is" en: ,^llen, die zich uiterlijk goed willen voordoen Het verschil is natuurlijk diep als de afgrond, en toch blijft het vaak en lang verborgen. Er zijn van die aardige mensen, die in het dagelijks gebruik best meevallen, maar door de mand vallen als het om het kruis van Christus gaat (zoals Paulus het formuleert). Mensen die niet thuis geven als zelfverloochening wordt gevraagd. Hun manier van goed-doen was in Galatië het opleggen van allerlei wettische lasten aan anderen en is elders misschien weer wat anders. Maar het komt altijd neer op nogmaals de Galaten- brief het verdraaien van het evangelie van Christus. „Goed" willen zijn of goed willen doen dat is het hele verschil. We lezen vandaag: Romeinen 14 1323. (Van ouze kerkredactie) I GENÈVE De lutherse ra diozender „Voice of the Gospel" in de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba begint in oktober met proefuitzending in het Chi nees voor het Verre Oosten. Te gelijk zullen de proef uitzendin gen voor Latijns-Amerika wor den hervat. De Chinese programma's in het mandarijns en het kantonees zul len uitsluitend bijbellezingen bevat ten, terwijl naar Zuid-Amerika naast uitzendingen in het Spaans en het Portugees ook gewijde muziek ten gehore zal worden gebracht. Nederland steunt ziekenhuis in Thailand DEN HAAG De Nederlandse re gering zal een bijdrage leveren van bijna 1,4 miljoen voor de uitbreiding van het christelijk ziekenhuis te Ma- norom (Thailand). Dit is een ziekenhuis van de Christian Leprosy Foundation van de Overseas Missionary Fellowship (de vroegere China Inland Mission). Deze organisatie draagt zelf voor een half miljoen bij aan het project, dat de uitbreiding van het bestaande hospi taal tot een capaciteit van tweehon derd bedden omvat en de oprichting van een verpleegstersschool. Brieven die niet zlju voor zien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden ge nomen. Geheimhouding is ver zekerd. Vragen die niet onder ling met elkaar in verband staan moeten in afzonderlijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post zegels te worden ingesloten. Vraag: Ik ben in het bezit van een envelop met driehoekzegel (lucht postzegel voor bijzondere vluchten) 30 cent daterend van de Kerstvlucht van de Uiver in 1934. Heeft deze zegel nog enige waarde? Antwoord: De Ned. bond van fila telisten-verenigingen, p/a de heer C. Muys, Pioenweg 25, Den Haag, verschafte ons gegevens over de poststukken, die met de verongeluk te Uiver vervoerd werden. Hieruit blijkt dat stukken zonder PTT-oan- wijzingen te stellen zijn op 7, met PTT-strookje: „Bijgaande stukken aangetroffen in", enz. 25. Het is dus zaak zuinig te zijn op de gehele envelop. Van de 350 kg post is 208 kg gered, maar slechts 18 kg was onbeschadigd. Er zijn veel schakerin gen in de waarde. Zo zijn gestolen en later gevonden stukken 70 waard. Vraag: In een studie las ik dat Buchanan een grondige studie heeft gemaakt van het verkeer in de mo derne stad. Wie was deze persoon? Antwoord: C. D. Buchanan is een Engels hoogleraar in het transport wezen van het Imperial College of Science Technology, London Uni versity. Hij schreef een opvallend rapport over de verkeersveiligheid in de moderne stad, o.a. Voetgan gersstraten in verdiepingen". Zijn studierichting is het wetenschappe lijk onderzoek naar de verkeersvei ligheid. Vraag: Voor mijn studerende uit wonende dochter van 22 jaar krijg ik voor de inkomstenbelasting drie voudige kinderaftrek, doch slechts tweevoudige kinderbijslag. Zijn de regels voor beide gevallen niet ge lijk? Antwoord: Inderdaad is het niet juist dat er verschil bestaat. Er is dus verschil van inzicht tussen fiscus en raad van arbeid, aangeno men dat beide volledig van de feite lijke omstandigheden op de hoogte zijn. Het kan bijvoorbeeld zijn dat niet aan óe raad van arbeid is mede gedeeld dat uw dochter uitwonend is. Het kan ook zijn dat het kind niet geheel te uwen laste komt. Is de kinderbijslag te laag, dan moet u zich tot de raad van arbeid wenden, is de kinderaftrek te hoog, dan moet u de belastinginspecteur waarschuwen. Vraag: Ik hoorde dat honing dik wijls kunstmatige toevoegsels bevat. Welkeeisen stelt de warenwet ten aanzien van aanduidingen bijenho ning, natuurhoning en andere soor ten? Antwoord: De warenwet bepaalt dat honing geen kunstmatige toe voegsels mag bevatten. Het honing- besluit schrijft voor dat schadelijke stoffen, conserveermiddelen, synthe tische zoetstoffen, zetmeelstroop en massé, alsmede andere vreemde bestanddelen, afwezig moeten zijn. De aanduiding „honing" mag wor den voorafgegaan door het. woord „bloemen" of door de naam van de plant, die in hoofdzaak de nektar voor de honing heeft geleverd, of door een woord dat de wijze van bewerking aanduidt. Honing uit niet-Benelux-landen moet als bui tenlandse honing worden aange duid. Vraag: Wat is het gironummer van het Nederlandse Simon Wiesen- thal-comité? Antwoord: Het gironummer is 3900 van de AMRO-bank te Utrecht ten gunste van het Simon Wiesen- thalcomité. Ex-gedetineerde Brutus op Schiphol: SCHIPHOL De 42-jarige Zuid afrikaanse halfbloed Dennis Brutus heeft gisteren op Schiphol een boekje opengedaan over de wrede behandeling tijdens z(jn gevangenschap van zestien maanden op het Robben-eiland in Zuid- Afrika. De leraar, dichter en sportman was een politieke gevangene. De Nederlandse afdeling van het De fence and Aid Fund had hem uitgeno digd om een toelichting te geven op een door het Internationale Rode Kruis in 1964 samengestelde rapport over de toestanden in de Zuidafrikaanse ge- De Tsjechische schrijver Ladislav Mnacko tijdens een persconferentie in Tel Aviv. De schrijver reageert op maatregelen die zijn regering tegen hem genomen heeft, nadat hij zijn land had beschuldigd van antisemitisme. Voorbeel De Belgische regering heeft besloten de hulpverlening aan Kongo te beper ken. Een prachtig voorbeeld voor onze gevierde heer Luns c.s., ook de geld verspilling aan Indonesië te beëindi gen. Al dat geflikflooi met lieden als Soe- karno en Soebandrio van vorige jaren heeft geen zin en geen nut gehad en ons land alleen maar honderden mil joenen gekost. Dit was ..bepaaldelijk" dom, fout en kortzichtig. Had men die miljoenen en die, wel ke men thans weer schenkt en „leent" aan Indonesië (de bodemloze put) ge bruikt om de ereschuld aan de gewe- krijgsgevangenen in Indonesië te voldoen, dan hadden ze meer nut ge had Nederland zich beter van zijn plicht gekweten. Maar misschien is 't nog niet te laat. De goudstroom naar Azië kan nog steeds worden gestopt Den Haag A.J. Dominicus Bejaardenzorg Blijkens uw bericht over de instel ling van een bejaardencommissie in de nieuwe gemeente Oost-Flakkee me nen B. en W., dat in een kleine bejaar dengemeenschap bij de zorg voor deze mensen „kan worden volstaan met een goede ziel, die kookt en toezicht houdt e.d." Dergelijke personen kun nen volgens B. en W. worden gevon den in kinderloze gezinnen, waarvan de man werkt. De vrouw kan dan voor de bejaarden zorgen. Veelal kan dat gebeuren tegen een vergoeding in de vorm van gratis wonen" Kan er voor de bejaarden in Oost-Flakkee niet meer af? En dat nog wel in samenwerking met plaatse lijke kerken, het burgerlijk arm bestuur, het gemeentebestuur en de kruisverenigingen! En kan die „goede ziel" geen betere beloning worden ge geven dan vrij wonen, terwijl ze haar man en het eigen huishouden in de I steek moet laten? Ik ben blij niet in een achtergeble- Iven gebied als Oost-Flakkee te wo nen. Voor zulke hulp aan bejaarden heb ik maar één woord over; foei! vangenissen. Dit land publiceerde vorig jaar het rapport, echter met commen taar van de regering, dat de bevindin gen van het Rode Kruis afzwakte. Het Defence and Aid Fund heeft de erva ringen van ex-politieke gevangenen in het rapport laten opnemen. Brutus is één Slechter Hij zei dat de toestanden heel anders zijn dan de Zuidafrikaanse autoriteiten willen doen geloven en aanzienlijk slechter dan de rapporteur van het Rode Kruis meldt. „Het bezoek van de Zwitser Georg Hoffman was voor de autoriteiten aan leiding snel een aantal verbeteringen aan te brengen. We kregen bijv. tegen die tijd voor het eerst schoenen. Het rapport van Hoffman geeft een onvol ledig beeld. Ondanks dat vormt het toch een aanklacht tegen de regering van Zuid-Afrika". Mishandelingen Hoffman rapporteerde onder andere mishandelingen, slechte voeding en kleding en veel te veel mensen in één cel. Brutus zei dat Robbeneiland officieel een gevangenis is, maar in feite is het een concentratiekamp. „De gevange nen worden dagelijks geslagen en mis handeld. Ze moeten hard werken in steengroeven. Onder de bewakers zijn echte sadisten, die ons zeer vernede rend behandelden". Brutus deed een beroep op het Ne derlandse publiek om bijvoorbeeld door het zenden van brieven aan de Zuid afrikaanse ambassade en het bijeen brengen van geld mee te werken aan het streven voor vrijlating van Zuid afrikaanse gevangenen. Nog 'n dode bij slaapkuur (Van t verslaggevers) WOERDEN Volgens nog onbeves tigde berichten is in het ziekenhuis Ope Dei te Woerden nog een man over leden na een slaapkuur. Het is de heer G. van Bemmelen, 29 jaar en ongehuwd schilder uit Mij drecht. Hij zou het derde slachtoffer zijn van een slaapkuur van de zenuw- arts-jsychiater G. C. J., die ook beide andere gevallen heeft oehandeld. De familie van de overledene over weegt of zij stappen zal ondernemen tegen de arts. HET WEER IN EUROPA Amsterdam Brussel Parijs Frankfort München Zurich Dit station in dienst van de lu-. therse zending kwam in 1963 in de lucht en zendt thans reeds in vijftien talen uit. Een onderzoek he-2ft volgens de directeur, de Noor dr. Sigurd Aske, uitgewezen, dat de program ma's tot ver buiten het eigenlijke verspreidingsgebied in Afrika, het Nabije Oosten en ,Azië goed te be luisteren zijn. Klachten Een commissie van de wereldvere niging voor christelijk radiowerk in dezer dagen tot een andere conclusie gekomen. Deze commissie reisde naar Kreta, Turkije, Ethiopië en nog zes andere landen in het Nabije Oosten en kwam tot de conclusie, dat de werking van Voice of the Gospel over het algemeen gering is door de slechte ontvangst. De radio's van de bevolking zijn voor het overgrote deel niet toereikend voor de ont vangst van deze kortegolfzender De raad van kerken van het Nabije Oosten zou daarom overwegen de sa menwerking met Voice of the Gospel te verbreken. Gedoopt door Onderwater (Van een onzer verslagge- VOORBURG Onlangs zou in een gereformeerde kerk hier in Voorburg een kind gedoopt wor den van het echtpaar Onderwa ter. Familieleden uit het West- land togen op de bewuste zondag naar Voorburg, maar konden daar de kerk niet vinden. Tenslotte kwam men over tijd bij een gereformeerde kerk aan. Voorzichtig ging men het gebouw binnen en aan de koster werd de vraag gesteld: Wordt hier van morgen gedoopt? De koster knik te bevestigend. De tweede vraag was: Door On derwater? Nee. nee. zei de koster. Hier wordt gedoopt door sprenke len. Onderzoek naar studievrijheid in Griekenland (Van onze onderwijsredactie) DEN HAAG Minister Veringa zal zich op de hoogte stellen van de studie(on)vrijheid aan de Griekse uni versiteiten. Hij zal van het resultaat van dit onderzoek laten afhangen of medewerking wordt verleend aan de uitzending van Nederlandse studen ten voor studie in Griekenland, waar toe de Griekse regering beurzen ter beschikking heeft gesteld. Dit zegt de minister aan de Neder landse studentenraad, die geweigerd heeft mededelingen over de beurzen te verspreiden. Beroewngswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Boven-Hardinxveld (2e pred. pl.C. Vos te Gouda; te Welsum (toez.): W. Wesseldijk te Enschede; te Ochten: P. Posthouwer te Heteren; te Wittewierum, c.a.: J. J. Winckel te Foudgum, c.a.; te Nieuwendijk (N.B.): J. Krüger, v.h. zendingspred. bij de Evang. Broedergem. (Hernnhutters) in Suriname, woonachtig te Zeist; te Mep- pel (5e pred.pl.): dr. G. J. Paul, zie- kenhuispred. te Amsterdam; te Bode graven (vac. A. den Hartogh - toez.): J. H. Cirkel te Huizen (N.H.) Benoemd tot hoofd v.h. onderwijsin stituut v.h. Ned. Sanatorium te Davos: ds. J. S. Kroi te Hoogezand-Sappemeer. GEREF. KERKEN Beroepen te Rottevalle: kand. F. Le degang te Baarn; te Oppenhuizen en te Bakkeveen: kand. R. H. Nieuwenhuis te Visvliet. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Kampen: J. J. de Jonge te Noordscheschut. EREF. GEMEENTEN Beroepen te Katwijk a. Zee: P, v. d. Bijl te Rotterdam-Zuid. VRIJE EVANG. GEM. Beroepen te MusselkanaalP. J. v. Hooidonk té Beverwijk. Raad van Kerken in Indonesië vergadert in Makassar MAKASSAR De zesde algemene vergadering van de Raad van Ker ken in Indonesië zal van 29 oktober tot 12 november in Makassar worden gehouden. Deze vergaderingen wor den om de drie jaar belegd. Het thema is zoals lat van de meeste grote en kleine kerkvergade ringen die in deze tijd worden gehou den: „Zie, Ik maak alle dingen nieuw", hetzelfde als van de algeme ne vergadering van de Wereldraad van Kerken in Uppsala in 1968. Gesproken zal worden over: de ver nieuwing van de mens, de maatschap pij en de kerk. In 1964 al zou in Makassar worden vergaderd, maar president Soekarno meende toen dat het beter was dat in Djakarta bijeengekomen zou worden. Hij zag het grote belang van deze vergadering in en stelde het grote stadion beschikbaar. De afgevaardig den heeft hij toen in een bekendge- worden rede toegesproken. ASVA: geen hoger inschrijfgeld AMSTERDAM De Algemene Studentenvereniging Amsterdam acht het plan van het ministerie van onderwijs en wetenschappen om het inschrijfgeld voor universiteiten en hogescholen met tientallen guldens te verhogen om fancy-studenten te weren onaanvaardbaar. Volgens de ASVA is de maatregel niet goed voorbereid. Alle studenten dreigen de dupe te worden van deze maatregel, die in naam gericht is te gen een kleine groep, als die al bestaat, zegt de ASVA. (Va: - kerkredactie) broeders en zusters met lage inko mens niet tien procent durven vra gen. Maar over het algemeen zijn we welgesteld. Wanneer we ernst maken met dit alles, zou het alleen van de Nederlandse doopsgezinden miljoenen guldens opbrengen. Vuist En wanneer we het konden uit breiden tot de menisten in andere landen (al veronderstel ik dat daar vaak al veel meer wordt gegeven dan bij ons) dan pas zou het resul taat van dit congres werkelijk „een vuist" zijn geworden. We zouden met dat geld ook van uit ons land jongeren naar een we reld in nood kunnen zenden; we zouden in één klap onze zending een mooi eind vooruit helpen; we zouden, om dichter bij huis te blij ven, eens een streep kunnen zetten onder die beschamende mennocol- tien procent iecte ten behoeve van de predi- van mijn inkomen (minus wat ik kantsweduwen en -wezen en de ou- nu zoal geef) over 1967 te geven, de emeriti, onder voorwaarde, dat minstens honderd van onze broeders of zusters bereid zijn hetzelfde te Ik ben bereid om, wanneer dit werkelijk zou slagen, en niet hon derd, maar bij voorbeeld duizend van ons aan dit voorstel zouden meewerken, D.V. deze tiende pen ning ook voor komende jaren af te AMSTERDAM Een ano nieme lezer van het Algemeen Doopsgezind Weekblad is met het voorstel gekomen, om wat op het wereldcongres in Am sterdam besproken is, in daden om- te zetten. We zijn er niet met „alleen maar in de handen klappen en verder niets doen", schrijft hij. Zijn voorstel is: „Ik ben bereid Bovenal zou men, wanneer dit wat zou doorwerken, het een „dure liefhebberij" gaan noemen, om lid te zijn van een doopsgezinde ge meente. Daar verwacht ik alleen maar een grotere toeloop tot onze ge meenten van en een grotere be langstelling voor de gemeente. Maar dat heeft zo gaandeweg Let wel: ik wil voorlopig alleen wat met „Heilige Geest" te maken maar zakelijk zijn: Ik zou van onze en zover zijn we nog niet." ROTTERDAM Via haar agent in de Verenigde Staten heeft L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst de Verenigde Naties aangeboden met haar dochteronderneming \V. A. van den Tak's Bergingsbedrijf de tot zin ken gebrachte schepen in het Suezka naal te lichten. Smit en Van den Tak hebben dit karwei ook in 1956 verricht. Toen lagen er ongeveer 50 gezonken sche pen, nu slechts tien. Men werkte destijds samen met het Deense ber gingsbedrijf Svitzer, waarbij bergers uit diverse landen werden ingescha keld. Het karwei duurde toen onge veer een half jaar. Opdrachtgever waren de Verenigde Naties. Smit heeft ook de Suezkanaal Maatschappij van haar aanbod op de hoogte gebracht. I Wemeldinjje De open ruimte, door R. A. Cornets de Groot. Opstellen over Roland Holst, Vestdijk, Achterberg, Leopold. Lucebert, Vinkenoog en Mulisch. Uit gave Bakker/Daamen, Den Haag. (189 blz., 12,50). Op weg naar de sterren, roman over de Cubaanse opstand, door Tana de Gamez. Uitgave De Boskerij, Baarn. (258 blz., 11.90). Liefdesglimlach, door Raymond Peynet, Uitgave De Boekerij, Baarn. (Cartoons, 6,90). Toekomstvoorzieningen en de fiscus, door H. G. Hagelen, m.m.v. E. Ch. Verbeek. Zesde, geheel herziene en omgewerkte druk. Uitgave Neder- landsche Uitgeversmij., Leiden. (275 blz., 9.75). Actief solliciteren, door Robert L. A. Trost. Uitgave Nederl. Uitge versmij., Leiden. (71 blz., ƒ3,95). Waarom wachten tot je trouwt, door Ev. Millis Duvall. Uitgave Hel mond, Helmond. (151 blz., ƒ5,90). Meisjes blijven meisjes blijven meisjes. Fragmenten uit beroemde meisjesboeken, gekozen door Wim Ho ra Adema. Uitgave De Arbeiderspers, Amsterdam. (216 blz., ƒ8,90). Het beste uit Provo. Uitgave De Bezige Bij, Amsterdam. (255 blz., ƒ7.50). Brieven uit Beth Ziknah, door So lt. van Berghem 'phie Cohen-Kleermaker. Dagboekher inneringen uit een joods bejaardente huis. Uitgave Zomer en Keuning, Wa- geningen. (71 blz., 3.50). Geen redding, door Maria Szcze- paniska. Uitgave C. de Boer jr., Hil versum. (161 blz., 8,50). Geen weg door onze tuin, door John Verney, Uitgave De Arbei derspers, Amsterdam. (169 blz., 1,95). Troje en de Trojanen, door C. W. Blegen. Uitgave W. de Haan, Hil versum. (152 blz., 7,50). Acht eeuwen kostuum, door prof. dr. F. W. S. van Thienen. Tweede druk. Uitgave W. de Haan. Hil versum. (172 blz., 12.90). Bewaar het pand, door G. Spilt. Overwegingen bij het gereedkomen van de nieuwe psalmberijming. Uitga ve Boekencentrum, Den Haag. De fluitspeler, door Dolf Kloek. Uit gave J. N. Voorhoeve, Den Haag. (172 blz., 6,90). Maraboe-flash-pockets: Hen gelsport in kort bestek, Kryptogram- men, De keuken der 4 jaargetijden: De zomer. Uitgave Bruna, Utrecht. 1,95). Onder de sterren der woestijn, door Nevil Shute. Uitgave Ad. M. C. Stok. Den Haag. (304 blz., 14,90). De groei van de grote werkstad. Een studie over de bevolking van Rot terdam, door prof. dr. P. J. Bouman en W. H. Bouman. Derde druk. Uitga ve Kon. Van Gorcum, Assen. (142 blz., 6,90). Aan de haak geslagen, door Jan Schreiner. Uitgave Elsevier, Amster dam. (191 blz., geïllustreerd, 3,10). Variant op het thema vrouw, door C. J. Kelk. Tweede druk. Uitgave J. L. Veen, Amsterdam. (132 blz., ƒ4,50). Amazonen; Ferien mit Pferden; Pferdeparadies Camargue en Polo. Schwarz-Bild Bilcher. Importeur Meulenhoff en Co., Amsterdam. Per deel 2,95 Armeeën en Amourettes, een dag boek uit de Napoleontische tijd, door Boris Uxkull. Uitgave Bruna, Utrecht. Het parcours is vrijgegeven, door ir. J. H. van Ommen van Guijlik. Uitgave stichting De Hoefslag, Den Haag. (126 blz. over parcoursopbouw). Vis verrijkt uw dis, door A. van Onck. Uitgave Ad. M. C. Stok, Den Haag. (78 blz., 4,50). De jonge Hornblower, door C. S. Forester. Omnibus Het zeegat uit; In terventie in de West; Op hoog bevel. Uitgave Ad. M. C. Stok, Den Haag. (472 blz., 22,50). Fanina, de minnares, door Pierre Sabbagh en Antoine Graziani. Uitga ve Ad. M. C. Stok, Den Haag. 256 blz., 14,50). Prof. dr. Verhagen rector in Delft (Van c 2 onderwijsredactie) DELFT Tot rector magnificus van de Technische Hogeschool te Delft is benoemd prof. dr. ir. C. J. D. M. Verhagen. Hij volgt prof. ir. H. J. de Wijs op, die vijf jaar rector magnificus van de TH is geweest. In een buitengewo ne senaatsvergadering van 18 septem ber zal prof. De Wijs voor de laatste keer verslag uitbrengen over de lotge vallen van de T. H. ZENDINGSACTIE NOG GEEN NAAM UTRECHT Het comité dat de grote financiële actie voor zending en werelddiakonaat organiseert, die maart volgend jaar gehouden wordt, laat ons weten dat deze actie nog geen naam heeft. De naam zal pas worden vast gesteld op een vergadering van het bestuur op maandag 28 augustus. Ons bericht, dat de actie de naam „Ant woord '68" had gekregen, was dus niet juist. -& Bisschop Fulton Sheen van Rochester (VS) heeft president Johnson gevraagd ..terwille van de verzoening" onmiddel lijk de Amerikaanse troepen uit Vietnam terug te trekken. Tot december vorig jaar was bisschop Sheen hulpbisschop van kardinaal Spellman, aartsbischop van New York, die een fervent verdedi ger is van de Amerikaanse Vietnam- politiek. Het comité Hulpactie Israël te Paramaribo heeft vieer dan 140.000 gulden bijeengebracht. De gevolmachtigde minister van Suriname te Den Haag, dr. J. F. E. Einaar overhandigt op de foto de cheque aan de directeur van de collectieve Israël-actie, de heer I. L. Palache uit Amsterdam. (Advertentie) NEW YORK Het „Anti-Tubacco Cen ter" deelt mede: 88.648 verstokte rokers (waaronder talrijke artsen) hebben het roken definitief opgegeven dank zij een nieuwe methode die geleidelijk de be hoefte aan nicotine en bijgevolg de drang het roken doet verdwijnen. De rokers die belang stellen in deze nieuwe methode kunnen zich rechtstreeks wenden tot het Anti-Tabak Propaganda Centrum (Afd. 265/w), Brugstraat 44, Postbus 123, Roosendaal. Het volstaat een envelop met naam en adres aan dit or ganisme te zenden. Het is volledig gratis. MEXICO Omstreeks 1985 zullen de priesters in Latijns-Amerika gekozen worden uit ervaren huisvaders. Priesters met een traditionele seminarieopleiding maken in de komende ontwikkeling geen enkele kans meer. Gehuwde diakenen zullen over vijf jaar al overal in Latijns-Amerika een geaccepteerde verschijning zijn geworden. Dit verwacht mgr. Ivan Illich, leider van een cultureel ontwikkelings centrum in Cuernavaca (Mexico) in het Mexicaanse weekblad Siempre. Zijns inziens is het bestaande systeem van zielszorg en priesteropleiding op een volledig fiasco uitgelopen. Omstreeks 1985 zal de kerk in Latijns-Amerika haar priesters kiezen uit gehuwde leken. Hun opleiding tot het priesterschap zal dan bestaan uit hun praktische ervaring als huisvader. Naast hun werk, om hun gezin te onder houden, zullen zij vooral tot taak hebben voor te gaan in de eucharistie viering, aldus Ivan Illich. Voor schriftlezing en bijbeluitleg zullen de gemeenten zich groeperen rond de diakenen. Het episcopaat van Peru heeft onlangs de orde van het diakonaat her steld. Het diakonaat zal openstaan voor „gehuwde mannen, die in hun gezinsleven voorbeeldige leiding getoond hebben."

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2