CALS BLIJFT LIEVER BUITEN DISCUSSIE TAPTOE DELFT 1967 OP HOOG NIVEAU RUIM 4 MILJOEN SIGARETTEN UIT TRUCK GESTOLEN JAMIN Tito optimistisch uit Nabije Oosten terug Toxopeus: breuk in KVP Oud-premier achter actie Voor ambtenaren nog 1 a 1.5 pet. Provo's eisen vertrek vorstin uit Porio Ereole Curie treedt af bij dood paus Vrijdag 18 august™ 1967— 48ste Jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Rotterdammer Dagblad Laagsa Courant r Nieuwe Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur VeZe Delftenaren zullen weer een kijkje nemen op hun prachtige markt om te zien hoever het staat met de voorbereidingen voor de Taptoe-1967. Dit jaar wordt die taptoe extra spectaculair door dé medewerking van het korps Commandotroepen, dat een kwart eeuw bestaat. De commando's zullen op opzienbarende wijze hun entree op de markt maken en wel langs touwen, die van de tweede trans van de toren van de Nieuwe Kerk naar de grond zijn gespannen. Voot het zover is, zullen de jongens met de groene baretten heel wat keren op het slappe koord moeten oefenen. En dat het publiek happig is dit evenement bij te wonen, blijkt uit de goed verlopende kaartver koop, zoals voorzitter P. C. Elfferich van Taptoe-Delft gisteren op een persconferentie zei. Eenmaal behouden beneden, zullen de commandotroepen op de markt demonstraties geven. De Taptoe zal voorts de bekende elementen van vorige jaren bevatten. Er zullen weer fraaie historische kostuums zijn te bewonderen en er is het excerceren van het befaamde spookpeloton. Dit alles is te zien van 24 augustus tot 2 september. Dit zijn de jongste ontwikkelingen ten aanzien van de actie binnen de KVP: I Cals steunt actie maar houdt zich liever afzijdig, de WD denkt aan vorming van een tweede politiek blok. Partijcrisis (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De ambterla ren zullen dit jaar nog een sala risverhoging ontvangen, die ligt tussen 1 en 1.5 procent. Daar mee is een bedrag gemoeid van naar schatting ca. 75 miljoen. Dit hebben salarisdeskundigen van de Nederlandse Christelijke Bond van overheidspersoneel berekend op grond van de voorlopige cijfers van de loon ontwikkeling in het particuliere be drijfsleven van 1 juli 1966 tot 1 juli 1967. De salarissen van het overheidsper soneel volgen de trend in het bedrijfs leven. Na een voorlopige salarisverho ging vindt telkenjare een nacalculatie plaats over de periode 1 juli tot 30 juni. Het overheidspersoneel heeft dit jaar, evenals in het particuliere bedrijfsle ven het geval was. reeds tweemaal een salarisverhoging gehad, nl. 4 procent op 1 januari en 1.5 procent op 1 juli. Het definitieve cijfer van de nacalcu latie kan eerst eind september begin oktober worden vastgesteld. Nigeria sluit vliegveld SCHIPHOL D>e luchthaven Kano, een van de twee Nigeriaanse interna tionale vliegvelden, is voor alle com merciële vluchten gesloten. KLM-vliegtuigen met bestemming Zuid-Afrika die per week vier tech nische landingen op Kano maakten zullen nu het vliegveld van de Gha- nese hoofdstad Accra aandoen. (Van e r verslaggevers) ZUNDERT In de nacht van woensdag op donderdag heeft een nog onbekend aantal dieven een truck met oplegger, die geparkeerd stond op het plein bij het gemeente huis van Zundert, gestolen. De lading van de vrachtwagen bestond uit 7.740.000 sigaretten. Tegen elf uur gistermorgen werd de wagen terugge vonden, maar ruim de helft van de hoeveelheid sigaretten (waarde onge veer een half miljoen) bleek te zijn verdwenen. Ten zuiden van Nispen (bij Roosen daal), op nog geen 50 kilometer van de plaats van diefstal, werd de fel gekleurde wagen aangetroffen. Met het openen van de truck waren enke le uren gemoeid, omdat de rijkspoli tie moest wachten op de komst van de "technische recherche. Om onge veer twee uur 's middags bleken 4.930.000 sigaretten te zijn ont vreemd. ONTDEKKING De chauffeur van de wagen, die vier maal per week van een Luxem burgse sigarettenfabriek naar de Ne derlandse importeur in Scheveningen rijdt, had de nacht doorgebracht in een hotel in Zundert. 's Morgens kwam hij tot de ontdekking, dat truck en oplegger waren gestolen. De sigaretten waren op 40.000 stuks na, alle voorzien van een Bene- lux-banderolle. Van de dader(s) ont breekt nog elk spoor. Zij zijn in de wagen gekomen door een portier raampje met een schroevendraaier te forceren. In de cabine lagen geen contactsleu tels, maar wel sleutels om de opleg ger te openen. Om dat te doen heb ben de dieven de verzegeling moeten verbreken. Strandweer Een zwak warmtefrontje passeert vanmiddag met tijdelijk veel bewol king en mogelijk nog wat lichte regen. Morgen overwegend droog met zonnige perioden en een iets aangenamere temperatuur van onge veer 20 graden; zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Perioden van goed strandweer met een aangename tem peratuur tijdens zonnige perioden. (Van onze parlementsredactie) F)EN HAAG Oud-premier mr. J. M. L. Th. Cals heeft bij zijn terugkeer van vakantie uit Frankrijk gezegd dat hij de actie van de christen-radicalen een positieve bijdrage acht aan de ver dere discussie in de KVP. Mr. Cals zal echter op geen enkele wijze aan de openbare discussie deelnemen. „Dit vloeit voort uit het feit dat ik benaderd ben voor het vervullen van een taak die een strin gente terughoudendheid op dit gebied vereist", zei hij. tij voorzitter daartegen geen enkel bezwaar 'had. Dit werd bevestigd toen de KVP nadien de heer Jurgens en mij aanwees als leden van de ge spreksgroep van de „Achttien", aldus de heer Cals. Voor vervolg zie pag. 7 Be j aardencentrum in Resteren krijgt televisie Vrijwel zeker doelt hij op het voorzitterschap van de staatscommis sie tot herziening van de Grondwet. Voor deze belangrijke post werd reeds geruime tijd de naam van mr. Cals genoemd. Hij zei sinds oktober 1966 enige tijd afstand van de politiek te 'heb ben willen nemen. „Verzoeken voor spreekbeurten heb ik consequent af gewezen." Op verzoek van de KVP heeft hij deelgenomen aan de be sprekingen van KVP, ARP en CHU, de zogenaamde „Achttien". Benaderd Voordien was hij al benaderd door de christen-radicalen in de KVP. Ik heb mij ervan vergewist dat de par- Anders Isd in leidingwater PORTO ERCOLE Italiaanse provo's hebben in een brief aan de burgemeester van Porto Ereole ge dreigd lsd in de waterleiding te gooi en wanneer koningin Juliana niet voor zaterdag haar villa in deze kustplaats heeft verlaten. Dit dreigement stond in een ex- pressebrief die de provo's naar de burgemeester hebben gezonden. Het is het tweede incident in een week tijds tegen het verblijf van de ko ninklijke familie in Porto Ereole. Afgelopen zondag werden op de muren biljetten geplakt met voor de koningin beledigende teksten. De burgemeester zond daarop een tele gram aan de vorstin waarin hij van zijn verontwaardiging blijk gaf over het verschijnen van de pamfletten en de koningin een „gelukkig ver blijf" in Porto Ereole toewenste. Dit excuus van de burgemeester keurden de provo's af. In de brief noemden zij de verontwaardiging „vals" en zijn gedrag „serviel"! De politie heeft intussen de zaak in onderzoek. ROME Meer is bekend geworden over de hervorming van de Romeinse curie, het centrale bestuur van de Rooms-Katholicke Kerk. Vandaag is een document van 15.000 woorden gepubli ceerd, getiteld „Regimini ecclesiae universae" (voor het bestuur van de wereldkèrk) waarin de hervormingen zijn neergelegd. Een belangrijke wijziging is, dat func ties in de curie voortaan niet meer voor het leven worden toegewezen maar voor vijf jaar. Alle curie-kardinalen treden automatisch af bij de dood van een paus. zodat de nieuwe paus zijn eigen staf kan benoemen. naast de curiekardinalen zeven reside rende bisschoppen (bisschoppen met een eigen bisdom) zitting zullen heb ben, om de verstarring en bureaucratie van de curie te doorbreken. Het aantal curiecongregaties wordt teruggebracht van twaalf tot negen. De hervorming gaat 1 jaunari in. Weersverwachting Veranderlijke bewolking met plaat selijk enige regen of motregen. Over wegend matige zuidwestelijke wind. In het algemeen weinig verandering in temperatuur. (Van e i onzer verslaggevers) RESTEREN Het bestuur van het protestants-chrietelijk bejaarden centrum heeft besloten in het nieuwe centrum „Het Anker" een tv te plaatsen. Het toestel zal niet worden geplaatst in de recreatiezaal, maar in een aparte ruimte. Uit de bewoners zal een commissie worden gevormd om eventuele ande re wensen voor te leggen aan bestuur of directie. De voorzitter van het nieuwe be jaardencentrum ,ds. E. de Lint uit Lienden, verklaarde dat er nooit een kwestie is geweest over het al of niet plaatsen van een televisietoestel, en dat het bestuur daarover ook nooit eerder een besluit heeft genomen. Het toestel zal zpoedig worden ge plaatst, zodat de bejaarden in ieder geval de doopplechtigheid van Prins Willem-Alexander 05 zaterdag 2 sep tember kunnen volgen. Volgens ds. De Lint waren er niet alleen religieuze bezwaren, maar ook praktische. •fjr Rode Garde oefent ware terreur uit - pagina 5. „Endatteme jugband'''' maakt furore - pag. Radio TV. ■fa Top X pagina 7. —CJ hollands glorie niet duur wel heerlijk Nasser komt naar Joegoslavië KAIRO President Tito van Joe goslavië en president Nasser van Egypte hebben de niet-gebonden en vredelievende landen aangespoord al les te doen wat mogelijk is om de Arabische staten te helpen de gevol gen van de oorlog met Israël te bo ven te komen. Dit staat in een gezamenlijk com muniqué, dat gisteren werd uitgege ven na afloop van de besprekingen tussen Tito en Nasser. President Tito is gisteren na een zevendaags bezoek aan Egypte, Syrië en Irak naar zijn land teruggekeerd. Nasser brengt op verzoek van zijn collega een bezoek aan Joegoslavië. AGRESSIE In het communiqué wordt ook gesproken over de noodzaak de de fensie van de Arabische landen te herstellen, opdat deze aan eventuele toekomstige Israëlische aanvallen liet hoofd kunnen bieden. Tito zei na een onderhoud met president Nasser dat hij optimistisch naar huis terugkeert. Hij maakte niet bekend of er enige overeenstemming is bereikt. „Hierover zult u te zijner tijd wel horen". ISOLEREN Waarnemers geloven dat het opti misme van Tito is gebaseerd op de houding van Nasser en president Aref van Irak. Ze menen dat de im passe, waarin de situatie in het Na bije Oosten verkeert, alleen kan wor den doorbroken als de voorstanders van een harde lijn zoals Sy rië geïsoleerd worden. De eerste Jordaanse vluchtelingen zijn vandaag in hun door Israël bezet woongebied teruggekeerd. De vluchte lingen krijgen van de Jordaanse auto riteiten elk ongeveer 50 gulden en van de hulporganisatie van de VN rantsoenen voor drie maanden. Ze mogen alleen handbagage mee nemen. Voor het vervoer van huisraad en dergelijke worden nog regelingen getroffen. In totaal 167.500 mensen hadden zich woensdagavond voor terugkeer gemeld. T^EN deel van liet Nederlandse partijwezen lijkt meer en meer in een besmettelijke crisissituatie te belanden. De vraag is met name, in hoeverre de KVP bezig is op drift te geraken. Nu willen we, zelf werkzaam in het veld van de publiciteit, wel waarschuwen dat men verstandig doet zich op publiciteit niet te ver kijken. Inderdaad, de actiegroep binnen de KVP komt zeer in het nieuws. En dat kan op haar groei stellig weer van invloed zijn. Maar er is in de loop van de tijd al heel wat in het nieuws gekomen waarvan door de schiftende en keurende werking van de tijd niet veel is overgeble ven. Voor het ogenblik overigens vraagt de iituatie rondom de KVP wel de aandacht. In wat daar gaande is zien wij verband met heel de ont wikkeling binnen de rooms-katho- lieke denkwereld. Het heeft iets van het ontwaken van de leek, nadat het kerkelijk gezag er onder een hèrkeuring is gekomen. De reformatorische christen schouwt het met belangstelling aan. Sinds jaar en dag is hij méér dan de rooms-katholiek op de inspraak van eigen geweten aangewezen geweest. Hij ziet de huidige onstuimigheid bij vele rooms-katholieken als iets waar zij wellicht doorheen moeten. Wat nu bij de actiegroep rondom de KVP treft is de moeite die men bin nen de groep heeft om de zaken in de onvermijdelijke betrekkelijkheid te zien. Vandaar ook het gretig ge bruik van de term christelijk-radi- caal voor ons besef nog altijd een minder fraaie betiteling alsof het gaat om een christelijke variant van de radicaliteit. Waarom dan niet liever gesproken van radicaal chris telijk wat intussen weer de irri terende suggestie oproept alsof chris telijk ook een natuurlijke mogelijk heid inhoudt om maar wat te schip peren. Ook in de politiek roept actie ove rigens reactie op. In een crisissi tuatie zien anderen spoedig hun kansen schoon. Vandaar dat ons al lang niet meer verbaast de thans aangegeven liberale lokstem naar een centrumgroepering. Jaja, dat zat er wel in. Het wordt tijd dat men, voorzover een gepropageerde radicale levens instelling daartoe nog gelegenheid biedt, de noodzaak van zelfbezin ning niet helemaal uit het oog ver liest. Wat daarbij niet weinigen te gen de borst moet stuiten is de wij ze waarop men „aan doet". In dit verband stemt in het bijzonder el ke tweeslachtigheid onsympathiek. Wie zich toch bij een organisatie, ook een politieke, heeft aangeslo ten, mag geacht worden de orga nisatorische regels in acht te ne men, óók bij zijn streven naar ver andering. De uitdrukking „van twee wallen eten" staat in het Neder landse taaleigen gelukkig niet best genoteerd. Dan is er die vrijheid van menings uiting waarvan in deze dagen even eens zo hoog wordt opgeheven. We doen er in het redelijke bijzonder graag aan mee; we hebben er ons verschijningsverbod in de oorlogs jaren aan te wijten of te danken, zo men wil. Maar ook die vrijheid is alleen bestaanbaar, zo men de onvermijdelijke betrekkelijkheid der dingen erkent. Wie van de vrijheid een zo ruim gebruik maakt dat hij het bestaan van een organisatie, waarbij hij zich vrijwillig heeft aangesloten -— ditmaal de KVP op het sppel zet (daarop immers lijkt het soms neer te komen), heeft naar onze mening over de vrijheid zelf vreemde en niet ongevaarlijke denkbeelden. Ik geef op als nieuwe abonnee: betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een grote luxe Sierknijper. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. O hokje zwart maken naar keuze j

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1