Oude Kerk Katwijk straks opnieuw glanzend wit SCHERPE KRITIEK OP BESTUUR VAN NORTHWESTERN Veel konijnen in Z.-Limburg Vermoedelijk radioreclame op 1 januari Als proefstuk verwachte resultaat oplevert JAN DE GROOT ZORGT TEGEN MEDANI VOOR DAVERENDE SURPRISE f Tegoed bereikt de 6 miljard NIEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1967 AMSTERDAM Na een alge mene vergadering van ruim &A uur waarin aandeelhouders soms fel van leer trokken tegen het door directie en commissarissen gevoerde beleid, zijn de jaarstukken over 1965/'66 van de beide Northwestern en Pa cific Hypotheekbanken toch goed gekeurd. Een aandeelhouder stemde Zoals bekend heeft het onlangs uitgebrachte jaarverslag veel com mentaar verwekt, omdat daaruit bleek dat ongeveer 3 miljoen is verspeeld door afschrijving op de deelnemingen van 2 miljoen en voorzieningen van 1 miljoen. Het dividend moest worden gepasseerd. Er werd scherpe kritiek geuit op het bestuur, maar vooral op de di recteur, mr. J. W. van Blokland, die VALKENBURG Hce snel konij nen zich vermenigvuldigen, als de omstandigheden meewerken, leert yooral Zuid-Limburg waar de konij nenfamilies zo groot zijn geworden dat de dieren soms in optocht door dé tuinen lopen. In diverse gemeen ten zijn scharen huppelende konijn tjes gesignaleerd. Daaruit blijkt dat de myxomatose, die het aantal konijnen verleden jaar tot een uiterst klein aantal deed te ruglopen, al geen sporen meer na laat. Jagers verwachten een best ko nijnenseizoen. De droge zomer heeft eveneens gunstig gewerkt voor de patrij zenstand. Kamerlid Boetes naar N.-Vietnam AMSTERDAM De heer O. M. Boetes, lid van de Eerste Kamer voor de PSP, gaat volgende week maan dag naar Noord-Vietnam op uitnodi ging van het Peace Committee in Ha noi. De heer Boetes is de organisator van de demonstraties in Amsterdam tegen de Amerikaanse oorlogvoering in Vietnam. De staatssecretaris van buiten landse zaken, de heer H. J. de Koster, toonde zich zeer geïnteres seerd in de reis van het PSP-lid. Na de reis wil hij zo spoedig mogelijk een gesprek met de heer Boetes heb ben. De PSP'er wil zoveel mogelijk i materiaal verzamelen en neemt daar toe een filmcamera mee. Ter bestrijding van de kosten zal hij onder andere artikelen gaan schrijven. De heer Boetes keert op 5 september in ons land terug. Schip gezonken tijdens storm; kind verdrinkt URK Gisteravond is bij de Zwolse hoek, tijdens een korte hevige windvlaag, de Liberté (450 ton) gezonken. Een tweeëneenhalf- jarig kind is hierbij verdronken. Het schip was op weg van Maasbracht naar Emmeloord. Het schip voer 150 meter buiten dijks, toen het door een hevige windstoot water maakte en zonk. Schipper J. W. de Witt en zijn vrouw grepen elk een kind en sprongen overboord. Dank zij de wind bereik ten zij de dijk. Het kind dat de moe der in haar armen geklemd hield, bleek echter verdronken. Indonesisch commentaar: Publiek gewend aan klaagzangen Jouwe DEN HAAG Een woordvoerder van de Indonesische ambassade be titelde de mededelingen over West- Irian als de klaagzang van Jouwe, waaraan het publiek zo langzamer hand wel gewend begint te raken. De heer Jouwe heeft gisteren ver klaard dat in zijn land het Indone sische bestuur sinds 1962 3.612 Pa poea's heeft gedood. De woordvoerder zei dat het op treden van de Indonesische lucht macht in de Vogelkop al eerder is gepubliceerd. „In deze gebieden zijn de mensen altijd zeer opstandig ge weest. Dat weet iedereen die in West-Irian is geweest." Hij zei dat waarnemers van de Verenigde Naties inmiddels West- Irian hebben bezocht. „Zij weten dat Indonesië loyaal staat tegenover het in 1962 gesloten akkoord van New York. Ook de Nederlandse regering weet dit." RECORDPOGING Duitse dames slaagden niet DÜSSELDORF Tijdens de atletiek wedstrijd West-DuitslandVerenigde Staten In Düsseldorf heeft een Duitse S x 800 meter ploeg een vergeefse aanval gedaan op het wereldrecord. Karin Kass ier. Antje Gleichfeld en Anita Rottmüller noteerden een tijd van 6 min en 21 se conden, waarmee zij 1,8 seconde achter bleven op de recordprestatie van Rus land. Achter de Duitse formatie legde En geland in 6.21.2 beslag op de tweede plaats terwijl een Nederlandse ploeg be staande uit Ans Lenferink. Tineke van Wonderen en Maria Gommers met G.29.6 derde werd. Nederland kent op dit num mer geen record voor nationale ploegen, volgens een aandeelhouder een ter rein had betreden (het onroerend goed), waarin slechts ervaren finan ciers alle voetangels en klemmen weten te omzeilen. Grote fout De grote fout vond men dat een klein hypotheekbank op grote schaal bouwprojecten ging financieren. Er werden vier nieuwe commissa rissen benoemd, deskundigen op het gebied van onroerend goed. Mr. G. van Hall, oud-burgemeester van Amsterdam, zei dat hij het voorzit terschap van de raad van commis sarissen op korte termijn zal neer leggen, opdat de nieuwe raad zelf zijn voorzitter kan aanwijzen. MONTEUR STAL VRACHTWAGENS VOL BOUWONDERDELEN EMMELOORD De monteur J. B. uit 't Harde is in Emmeloord ont maskerd als een dief die in de loop der jaren vrachtwagens vol onderde len stal van bouwwerken waar hij werkzaam was. De laatste keer was dat bij de bouw van het administra tiecentrum van de Amrobank in Em meloord, waar hij door de recherche van de gemeentepolitie Noord-Oost polder werd aangehouden. B. gebruik te al deze onderdelen ze werden inderdaad met vrachtwagens vol uit zijn woning gehaald bij klusjes die hij in de avonduren voor eigen rekening opknapte. Griekse ex-minister krijgt vijf jaar cel ATHENE De Griekse oud-mi nister van buitenlandse zaken In de regering-Karamanlis, Averoff, is gisteren tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens inbreuk op de krijgswet. Hij had op 12 juli een bijeenkomst van dertig mensen georganiseerd zon der de daarvoor vereiste toestem ming van de politie aan te vragen. Averoff had verklaard dat het geen politieke bijeenkomst was maar een gewone receptie. De hoogte van de straf heeft in Griekse politieke kringen en bij bui tenlandse diplomaten veel consterna tie teweeggebracht. Het is namelijk de eerste keer dat een politicus on der het huidige militaire bewind tot een dergelijke zware straf werd ver oordeeld. Voor eenzelfde feit kreeg een voormalige onder-minister on langs slechts acht maanden. Drie auto's bij botsing totaal vernield AMSTERDAM Op de Haagse- weg in Amsterdam zijn gisteravond bij een spectaculaire botsing een vrachtwagen en twee personenauto's zo zwaar beschadigd, dat zij als verlo ren moeten worden beschouwd. Het ongeluk gebeurde, doordat de bestuurder van de uit de richting Den Haag komende vrachtwagen door onoplettendheid van de weg raakte en op de vluchtstrook terecht kwam, waar juist een personenauto een andere auto wilde wegslepen. De vrachtwagen reed in volle vaart op beide wagens, waarbij deze circa 70 meter werden meegesleurd. De bijrijder van de vrachtwagen en de bestuurder en een passagier van een van de personenauto's wer den hierbij gewond, maar konden na in een ziekenhuis behandeld te zijn, huiswaarts keren. Omzet Jaarbeurs boven 10 min UTRECHT De Koninklijke Ne derlandse jaarbeurs bereikte vorig jaar een omzet van 10,7 miljoen. Dat is ruim het dubbele van 1961. Voor dit jaar wordt de omzet geschat op 15,5 miljoen (hierin begrepen is de overneming van het Jaarbeursres taurant 2,6 miljoen). De groei van de Jaarbeurs blijkt ook uit het aantal vierkante meters verhuurde oppervlakte: in 1961 slechts 127.000 en dit jaar ruim 300.000. De vertraging in de ontwikkeling van de economie heeft de gang van zaken bij de Jaarbeurs in 1966 niet beïnvloed, aldus de directie. Er wer den zelfs meer beurzen georganiseerd dan in 1965. Ook de toekomst ziet de directie met vertrouwen tegeipoet. Nederlandse visser in Huil beboet HULL Gezagvoerder Van Buyn van de Nederlandse treiler „Wiron III" is gisteren in de Engelse plaats Huil tot een boete van 100 pond (dui zend gulden) veroordeeld wegens het vissen in verboden gebied. De schip per verspeelde ook zijn haringvangst, waarvan de Britten de waarde op 3.500 gulden, maar hijzelf op 11.000 gulden schatte. De netten met toebe horen werden niet verbeurd ver klaard. De „Wjron III" was dinsdagavond aangehouden. De gezagvoerder had toegegeven, dat hij zich toen in ver boden gebied bevond. Dit was vol gens hem echter gekomen doordat het vaartuig was afgedreven toen men poogde de netten drijvende te houden. Geen toptijden bij atletiekinterland in Düsseldorf DÜSSELDORF De eerste dag van het treffen tussen de herenploegcn van West-Duitsland en de Verenigde Staten heeft ondanks de bijzondere sfeer in het Rhebistadion van Düsseldorf niet die reeks topprestaties opgeleverd waarop de ruim 30.000 toeschouwers hadden ge- De enige topper die er- werkelijk uit kwam was de race op de 800 meter waar de Amerikanen Wade Bell en Denis Carr, dit seizoen die sneisten ter wereld op de 800 meter, moesten buigen voor de sublieme tactiek van de Duitsers. Frans-Josef Komper zegevierde na een imponerende eindspurt in 1 minuut en '3.2 sec., de snelste Europese seizoentijd. De Amerikanen, die in totaal zeven ummers wonnen, verspeelden kostbare punten door het uitvallen van de we- reldrectvrd'houder Earl Mccullouch op de 110 meter horden terwijl ook een „ze- nummer als het discuswerpen in Duitse zege eindigde. Overigens heb ben de Amerikanen na de eerste dag toch al een voorsprong van zeven punten: 56—49. Schepers vierde in Turnhout TURNHOUT De 23-jarige profren ner Wim Schepers, is woensdag in Turn hout in een wegwedstrijd voor beroeps renners over een afstand van 125 km met een achterstand van 150 m op de winnaar, de Belg Jos Spruyt, op de vierde plaats geëindigd. Spruyt liet een tijd van 3 uur 6 min voor zich noteren. Zijn landgenoten Luoien Willekens en Walter Boucquet finishten in dezelfde tijd als Schepers respectievelijk als tweede en derde. De Nederlanders Cees Espen en Bart Zoet bezetten met achterstand- van 200 m de elfde en zestiende plaats. Spannende jacht op automatendief LEEUWARDEN De Rijkspolitie te Koudum (Friesland) heeft gisteren na een halve dag van intensief speu ren de gerenommeerde automaten- lichter J. A. van der H. uit Utrecht weten te arresteren. Hij werd voor een normale routi ne-controle bij Koudum aangehou den. Van der H. die. een bestelauto bestuurde negeerde echter het stopte ken en gaf vol gas. Zijn auto raakte even verderop van de weg, sloeg over de kop en belandde in een sloot. Hij bleef ongedeerd en nam de benen. Hij trok zich niets aan van enkele waarschuwingsschoten en verdween spoorloos. De hele morgen en een deel van de middag zocht de politie naar de vluchteling. Eindelijk tegen drie uur werd hij ontdekt in de schuur van een boerderij op slechts een halve kilometer van de plaats waar zijn auto was verongelukt. Van der H. werd gearresteerd en bleek in het bezit te zijn van 300. In zijn bestel auto vond men een bed. Hij sliep 's nachts naméiljkin de auto. (Van o 6 parlementsredactie) NRU^ DEN HAAG Waarschjjljjk al op 1 januari zal de reclame haar intrede doen in de radio. Minister Klompc (cultuur, recreatie en maatschappelijk werk) heeft het bestuur van de Neder landse Radio Unie officieel toestem ming verleend radioreclame in te voe- De Stichting Ether Reclame (STER) kan beginnen met hoogstens 48 minuten radioreclame per dag, verdeeld over de drie Hilversumse zenders. Veertig mi nuten zullen rondom de nieuwsuitzen dingen worden gegroepeerd en de res terende acht minuten bij andere pro gramma s. De minister heeft NRU en STER ver zocht voor die acht minuten een na dere regeling uit te werken. Gedacht wordt aan een koppeling aèn vaste ru brieken. Voorlopig gokt men op 1 januari als invoeringsdatum voor de radioreclame. Gezien de vele voorbereidingen (o.a. moet'de Reclameraad de tarieven nog vaststellen), staat het niet vast dat deze datum zal worden gehaald, NRU en STER zullen moeten bekij ken hoeveel minuten ze voor de recla- nodig hebben. Als de 48 minuten dag niet worden gehaald moet de de opvulling zorgen. Bisschoppen in VS: Staak strijd Vietnam NEW YORK Vier vooraanstaan de Apierikaanse bisschoppen hebben gisteren een beroep op de regering gedaan de bombardementen in Viet nam te staken en onderhandelingen te beginnen. Deze stap van de vier prelaten heeft een einde gemaakt aan -het stil zwijgen van de Amerikaanse rooms-katholieke kerk, die tot dusver althans in de top de vredespogingen van de paus scheen te negeren. Aartsbisschop Paul Halligan van Atlanta zei dat de katholieke kerk haar stem iaat horen, omdat het lot van heel het volk op het spel staat. Per maand deserteren volgens de Times in Europese landen ongeveer duizend Amerikaanse soldaten, die voor de strijd in Vietnam waren aan gewezen. Er zou een clandestiene organisatie bestaan om de deserteurs, vooral uit West-Duitsland, op te van gen en hen uit de Navo-landen hel pen. (Onlangs werd van justitiezijde tegengesproken dat zulk een orga nisatie onder Amsterdamse provo's zou bestaan.) MARSEILLE De Frangaise Da nielle Dorleans heeft woensdag in Marseille het Europese record op de 200 m vrije slag scherper gesteld en gebracht op 2 min 15 sec. Het oude record was sinds 13 augustus 1966 (Bordeaux) met een tijd van 2.15,5 in het bezit vap haar landgenote Claude Mandonnaud. Kon. Landmacht heeft embleem DEN HAAG De Kon. Landmacht heeft een officieel embleem. Nog nooit heeft dit krijgsmachtdeel een embleem gehad, maar blijkens de Staatscourant is het nu dan toch vastgesteld. De officiële omschrijving ervan waarbij niets aan het toeval is overge laten, luidt als volgt: in een rond schild van oranje, omgeven door een aansluitende geparelde band, een klim mende rechtsgewende leeuw, gekroond met een kroon van drie bladeren er twee parelpunten, in de rechtervoor- klauw, opgeheven houdende in schuin- linkse stand een ontbloot rorr. zwaard en in de linkervoorklauw een bundel van zeven pijlen, de punt om hoog en tezamen gebonden met eer lint, alles van goud. Het schild gedekt door de Koninklijke kroon, gelijkvor mig aan die bedoeld in artikel 4, sub a van het Kon. Besluit van 10 juli 1907 (Staatsblad 181). Tot dusver, aldus Defensie, hanteer de de Landmacht bij wijze van niet officieel vastgesteld embleem de mouwleeuw". Nu er een officieel em bleem is moet de niet-officiële mouw leeuw het veld gaan ruimen. Het is niet de bedoeling om de „mouwleeuw" op stel en sprong op allerlei plaatsen te gaan vervangen. Langzaamaan en gelei delijk is het motto bij deze operatie. Binnenmuren krijgen ook een beurt KATWIJK AAN ZEE Wanneer- het proefstuk naast de toreningang bevredigend resultaat oplevert, krijgt de Oude kerk een keurig nieuw wit Ook in de doopkamer is men bezig met een proefneming. De muren van deze kamer worden bewerkt volgens een geheel nieuw procédé. Heeft dit goede resultaten, dan zullen alle mu ren aan de binnenkant van het kerk gebouw op deze manier worden be handeld. Het zich in de lucht bevindende zee zout werkt namelijk sterk op verf er muren in. Tot voor kort was daar tegen nauwelijks kruid gewassen. Aan de buitenkant worden de ramen onder handen genomen. Ook wanneer de werkzaamheden aan de binnenkant doorgaan, zullen de kerkdiensten normaal kunnen den gehouden. De oudste D-e Oude kerk is de oudste van de vijf kerken van de Hervormde Ge meente van Katwijk aan Zee. Zij da teert van omstreeks 1400 en is gewijd aan de apostel Andreas, de broer Simon Petrus en de schutspatroon der vissers. In 1578 ging de pastoor met heel zijn paroahie over tot het protestantis me en sindsdien is de Oude kerk een hervormd bedehuis, met onderbreking van de periode 18871924. Badgasteivtoernooi Noordivijk (Van onze tennismede werker) NOORD WIJK Na twee regen dagen was het gisteren eindelijk de hele dag droog op Casino, hoewel er een zeer vervelende stormwind over de banen joeg. En meteen waren er ook de verrassingen, die de Bad- gastenitoern ooien zo aantrekkelijk maken. Jan de Groot, de vanwege zijn verdedigende spel veel bekriti seerde Katwijker, leverde gisteren r oen daverende prestatie door de als tweede geplaatste Pers Me- danii te wippen. Na een snel gewonnen eerste set (62), ontwikkelden de zaken zich in de tweede set bijzonder ongunstig voor De Groot, wat hem op een 61 nederlaag kwam te staan. Maar in de uiterst spannende finale toon de De Groot zijn fraaie wedstrijd- mentaliteit en zette voor de ogen van de verbijsterde toernooileiding Medani met 86 aan de kant. Henk Goris, eerste geplaatst, paste beter op zijn tellen en zette de fel tegenspartelende Blommendaal met 64, 62 buitenspel. De Amerikaan Walker leek tegen Gerard Pasma aan- JHTJM£ DICK BOUMAN Kuypers te vast vankelijk hetzelfde lot te ondergaan als Medani, maar zijn 62 nederlaag in de eerste set, inspireerde hem tot beter aanvalsspel wat hem een 6—3. 62 zege opleverde. Kuypers, Pols, Moolenbroek. Pas toors en Bouamn, allen erkende B- specialisten, kwamen in A een ronde verder, wat een bijzondere verrichting genoemd mag worden. Slechts Louk Sanders ging ten onder en wel tegen de jeugdige Amsterdammer Sie, die wel raad wist met het te zachte spel van de technisch begaafde Sanders. Hollandse eer Cecile Pellikaan kwam bij de dames gemakkelijk door de openingsronde en ontmoet nu Jetty Baars-Wienese. meervoudig kampioene van Neder land. Joly Overdykink, Joke Bos en Josine van der Koogh hielden de Hol landse eer hoog in het dames-enkel B, waarin tot nu toe enkele zeer sterke Duitse meisjes de boventoon voerden. Bij de heren revancheerde Kuy pers zich tegen Bouman voor zijn nederlaag in Katwijk. Ook nu liep Bouman overdonderend van start en won in no-time de eerste set 61. Nu werd Kuypers evenwel zo vast als een huis en wat Bouman ook probeerde, de volle winst moest hij met 6—2. 6—3 aan de Rotterdammer laten. Gerard Pasma, de winnaar van vo rig jaar, kreeg nu de Duitser Fleis- hauer tegenover zich, die uit bijzonder goed tennishout bleek te zijn gesne den. Met 6—1, 6—2 kreeg Pasma een bijzonder koude douche te verwerken. Deze Fleishauer kon weieens de grote verrassing van het toernooi blijken. Jan de Groot had de partij tegen Medani kennelijk nog in de benen, want zijn winst tegen Wim Meyer kwam maar heel moeizaam tot stand. Eddy de Vries klopte de „praatgrage" Van der Pols en Har Meyer gaf de Districtskampioen Jaap Uittenboo- gaard weinig kans. Hanke Faase trad liefst driemaal op in het damesenkel C en boekte ook evenzovele malen succes. Dames enkel A: C Pelikaan—C Kaufman 6 Heren enkel A; W Pastoors—Hilgenstöhler 75. 26, G4; Moolenbroek—Habich 810, 63| 63; PolsSlavenburg 68, 63, 64; KuypersHennig 6—3, 62; GorisBlom mendaal 64, 6—2; W MeyerQuadvlieg 46, 62. 61; BoumanSmit 61. 60; de Groot—Vredani 6—2, 1—6. 8—6; Pasma 26. 6—3, 6—2; SieSai enburg 6—2, 6—1; Kaufman—ii 't Veld 6—1, 6—1; J v d Koogh—Muller 6—1 ü_2; J Overd^jldnk—M Nota 7—5, 6—4: Tan Vos—Nolet 6—1, 6—1, Fleishauer—G Pas 6—1, 6—2, de Vries—Pols 64, 6—2, J d( Groot—W Meyer 3—6, 6—1. 6—4. 'c- 1- 6—2, 6—1; Veen 61, £—3; SchlegeiBottcnbruch 61, bitsch 75, 62; Straussv Mark 6—3, Racshv Driel 5—7, 6—1, 6—2; de Bruynvan Rijn 61, 62; KeyserAssel- bergs 6—1, 6—3; Klijn—van Wijk 6—0, 6-4); Vleesouder—Bartllch 6—3, 6—3; Keefer- Bakker 6-4, 6—2; J Koenders—Nolet 6—1. 64; EngelenCranssen 60, 62; Schok- kenbroekMaassen 64, 62, In de jaren tachtig was de Oude kerk te klein geworden voor de steeds groeiende gemeente. Een nieuwe kerk, groter en centraler gelegen (aan de Voorstraat) werd gebouwd. De Oude kerk werd buiten dienst gesteld, aan een rederij verkocht en gedegradeerd tot haringpakhuis. Gelukkig heeft de kerkvoogdij dit historische gebouw in 1921 terug weten te kopen toen er behoefte ont stond aan een tweede godshuis. Na 'een grondige restauratie werd het op 27 februari '1924 plechtig in gebruik genomen tot grote blijdschap van heel de Gemeente, die aan de Oude Kerk bijzonder gehecht was naar een predikant-kroniekschrijver toen maals schreef. Nog enkele jaren, later in de historie konden er geen kerkdiensten in wor den gehouden: van 19421945. In eerst- genoèmd jaar moest de kerk op bevel van de Duitse autoriteiten worden ge sloten en velen vreesden, dat zij even als honderden huizen in haar omgeving zou worden afgebroken. Gelukkig is dit niet gebeurd en 19 december 1945 werd zij opnieuw voor de eredienst door een dankbare Gemeente in ge bruik genomen. Nu, na ruim 20 jaar is zij dus op nieuw dringend aan restauratie toe. Jeugdleider Ter Leede trouwde SASSENHE1M Gisteren trouw de jeugdleider Peter Boon van de voetbalvereniging Ter Leede met Ria van Leeuwen. Tien pupillen vormden bij het bordes van het raadhuis een erehaag. De heer Boon speelde vroe- ger in het tweede elftal. Het jonge paar gaat zich vestigen in de Nep- tunusstraat. Bondsspaa rbanken AMERSFOORT De spaargelden bij de bondsspaarbanken inclusief enkele niet-aangesloten spaarbanken bij de Ne derlandse spaarbankbond zijn in juli toe genomen met f 58.8 miljoen (juli 1966: f23.2 miljoen). Tegenover een totale in leg van f371.1 miljoen stond een terugbe taling van f312.3 miljoen. Dit betekent voor de maand juli een record spaaro verschot in vergelijking met andere ja- Het gezamenlijk inleggerstegoed de bondsspaarbanken steeg hierdoor per ultimo juli 1967 tot een totaalbedrag van f6.050.6 miljoen. In anderhalf jaar tijds zijn de spaargelden met f 1 miljard toegenomen. De groei van het inleggerstegoed is sinds de oorlog als volgt geweest: 1945 fl miljard, uit. 1963 f4 miljard (in jaar), uit. 1965 f5 miljard (in 2 jaar), medio 1967 f6 miljard (in 1% jaar). De Nederlandse spaarbankbond constateert: er blijkt derhalve sprake te zijn van een versneld groeitempo. IS 113 procent Daggeld weer verlaagd AMSTERDAM Voor de derde achte reenvolgende dag is, met ingang van van daag, het tarief voor daggeld (call mo ney) met een half procent verlaagd en gebracht op 3 procent. Reden: aanpas sing aan de ruimere geldmarkt van woensdag. Visserijnieuws IJMUIDEN Vandaag waren on der meer aan de markt de KW 33 met 330 kisten en 15 stijve kabeljauw, IJM 7-20 en 300 kg tong, IJM 5-1000, 250 kl. kistjes en 125 stijve kabel jauw. TEX 33-600 haring en 250 kl. kisten, TX 9-550 haring, VL 34-145 en 878 kl. kisten haring, VL 105-30 en 500 kl. kisten, KW 90-360. De aanvoer bedroeg in totaal 3580 kisten en 1820 kleine kisten, waarvah 380 schelvis, 260 wijting, 480 gul en kabeljauw, 70 koolvis, 1400 haring, 1520 kl. kisten haring, 390 makreel. 300 kl. kisten makreel, 320 schol, 6 talbot, 124 varia, 160 stijve kabel jauw, 7500 kg tong. In Scheveningen In Scheveningen werden vandaag aangevoerd: 10 schelvis, 5 wijting, 24 kleine kisten wijting. 10 gul en kabel jauw, 550 kleine kisten haring, 42 kl. kisten makreel, 40 sehejvis en 800 kg tong ACTIVA 1 Goud 2 Vorderingen in goud enz 3 Buitenlandse betaalmiddelen 4 Guldensvorderingen op buitenl. 5 Papier in disconto 6 Papier door bank gekocht 7 Voorschotten en beleningen 8 Nederlandse munten PASSIVA 9 Bankbiljetten 10 's Rijks schatkist 11 Banken in Nederland 12 Andere ingezetenen 13 Banken in buitenland 14 Andere niet-ingezetenen 15 Saldi buitenlands geld a) Totaal goud en deviezen b) waarvan convertibel c) dekking percentage t Hart speurt naar aandeelhouders ROTTERDAM 't Hart zal pas een fiscale eenheid met OGEM kunnen wor den, als 98 procent van zijn aandelen ini het bezit zijn van OGEM. Tot nu toe heeft „slechts" 96% procent van de aan deelhouders gebruik gemaakt van het overname-aanbod van de N. V. Overzee- se gas- en elektriciteitsmaatschappij (OGEM). Dit werd op de aandeelhoudersverga dering van W. C. van 't Hart en Zn. in strumenten- en apparatenfabriek N.V. be kendgemaakt. Het ziet er wel naar uit, dat 't Harit de notering van aandelen van 't Hart op de Amsterdamse effecten beurs binnenkort zal eindigen. Er is nog maar voor f 500.000 nominaal onder het publiek. Ondertussen speurt 't Hart ijverig naar eandeelhouders die nog niet tot omwisse ling van de aandelen zijn overgegaan. Verruiming van de geldmarkt verwacht AMSTERDAM De weekstaat van de Nederlandsche Bank per 14 augus tus laat een verdere contractie zien van de ohartale circulatie met f 129 min tot f 144 min. Ook het betalings verkeer met het rijk bracht geld in de markt en wel f 41 min, waardoor het saldo van de schatkist daalde toe f 568 min. De banken hebben f 19 min deviezen moeten financieren. Hierdoor verminderde de goud- en deviezen voorraad tot f 7581 min, waarvan f 6237 min (f 6236 min) aan goud. Voor een bedrag van f 5 min werd kortlopend- papier aan de Nederlandsche Bank verkocht. Daardoor steeg de rekening „wissels, promessen etc." tot f 169 min. Van de rekening „andere inge zetenen" vloeide f 13 min af. Deze rekening liep op tot f 67 min. De ver ruiming van hun kasmiddelen stelde de banken in de gelegenheid om voor f 144 min aan dure voorschotten af te lossen, waarna nog resteert f 149 min. Het saldo van de banken bij de centrale bank geeft een lichte daling te zien met f 2 min tot f 18 min. De geldmarkt is wat ruimer gewor den onder meer door de betaling van het rijk vandaag aan de gemeenten van circa f 275 min. alsmede de ver dere terugkeer van bankbiljetten. In verband hiermede is, ingaande heden, het tarief voor daggeld met een half procent verlaagd tot vier procent. Geldikringen verwachten voor de ko mende dagen een verdere verruiming van de geldmarkt. Woensdag vindt de afwikkeling plaats van een dolarter- mijntransactie, alsmede van een dol lartransactie van de banken met de Nederlandsche Bank, waardoor circa f 50 min in de markt komt. Geldkrin- gen verwachten tevens een verder» verlaging van het daggeld. lieden 15/8 vorig 8/8 (in duizenden guldens) 6.236.750 6.236.251 1.324.442 1.360.671 226 77.662 169.042 980.500 149.420 20.238 8.144.032 567.986 18.365 67.181 16.966 7.580.577 1.324.668 85,29 231 82.795 164.042 980.500 293.315 18.458 8.273.044 609.334 20.176 53.859 39.014 30.347 16.908 7.600.035 1.360.902 83,98

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9