NRIFS „IKS" EENMAAL UIT SPRINGT BERLIJN dokter Moore O'Rahilly: vechten voor vrijheid is mijn hobby Puzzelboek DONDERDAG IT AUGUSTUS 1967 Perfectie Topman Radio Caroline ih Nederland geresjes moeten wel met benijden de blikken hebben gekeken naar dt Amerikaanse Barry Sisters, die gister avond zoveel perfectie op de beeldbuis vertoonden. Gepolijste techniek op alle punten: geraffineerde zang (en daar voor hebben ze zeer geoefende, heel mooie stemmen), uitgekiende smaakvolle toiletten, een gevarieerd re pertoire. Een totale presentatie aan niets mankeert dan misschien wat natuurlijkheid. Bavaria maakte feilloze opnamen- Voor de Duitse televisie en het pro gramma omvatte mede uitstekend ver tolkte jiddische liedjes. De Barry Sisters (joodse meisjesplegen einde van elk optreden haar publiek ervan te overtuigen dat zij het heerlijk hebben gevonden en verschrikkelijk graag weer terugkomen. Ook de Duitse kijkers werden daarvan royaal verze kerd. Er is toch wel heel veel veran derd in 25 jaar. Kleding Erg aardig was daarna een Engelse documentaire over het vervaardigen en verkopen van herenkleding in Londen, waarbij traditie en moderne durf scherp tegenover elkaar worden gesteld. Wie nu de beste zaken doen, de peperdure klassieke maatkledinghui- zen voor de gentlemen of de boutiques voor de in mode avonturende jeugd, blijft de vraag. Enkele jonge ex-marktkooplieden presenteerden zich nu als eigenaar van miljoenenzaken in exclusieve tienerkle- ding: zij hadden slechts enkele jaren nodig om zover te komen. Heel interes sant om dat zo eens te bestuderen. De KRO gaf ons er de kans voor. Mormonen op Tonga NOEKOEALOFA De zestigdui zend inwoners van Tonga, het eilan denrijk van wijlen koningin Salote, waren tot voor kort bijna uitsluitend methodist. De laatste jaren maken de mormonen er grote vorderingen. Zij hebben er nu hun vijftigste kerk ge- 1 ibouwd. Ook is reeds een mormoonse hi'rh-school verrezen, die anderhalf miljoen dollar heeft gekost. AMSTERDAM Vechten voor de individuele vrijheid is mijn hobby, zegt de 27-jarige topman van de Britse piratenzender Radio Caroline. Ronan o'Rahilly. Hij is gisteren uit Engeland in Amsterdam aangekomen om de leiding van het nieuwe hoofd kwartier op zich te nemen. O'Rahilly laat er geen twijfel over bestaan dat hij zal blijven vechten tegen de Britse regering, die een spe ciale wet heeft ingesteld om clan destiene radiozenders aan de kust te bestrijden. „Mocht de een of andere op grond van'overtreding van de wet met een vervolging komen, dan zijn wij van plan de kwestie voor de Eu ropese commissie voor de rechten van de mens voor te leggen", zei hij vastbesloten. De „big boss" van Radio Caroline zei verder dat 80 procent van het personeel uit Nederlanders bestaat. Er is nog geen definitieve beslissing genomen of er ook Nederlandse uit zendingen zullen komen. Amsterdamse journalisten vertel- Nederland heeft geen raven meer (Van c e radio- en tv-redactie) HILVERSUM Misschien hebt U het nooit geweten, maar sinds 1930 heeft Nederland geen raven. meer. Dat is een verdrietige zaak en dus heeft men na 37 jaar geprobeerd, ze weer „in te voeren". Hoe dat zit, zult U op de avond van donderdag 24 augustus a.s. kun nen horen en zien in het KRO-pro- gramma „Gamma" op Ned. 2. Wij vertellen U alvast, dat in het afgelopen voorjaar 18 raven uit Sleeswijk-Holstein naar ons land zijn gebracht. Zij zitten op de Utrechtse heuvelrug en in Drente, in de hoop, dat zij zich spoedig zullen vermenigvuldigen. Voorlopig worden zij daarom niet vrijgelaten. Alleen die in Drente kunnen bezichtigd wor den. De Vogels huizen hier in een kooi, in Lhee bij Dwingelo, in de buurt van de radiotelescoop. U zult ook vernemen, dat het ra- venonderzoek in Nederland in han den is van het Rivon, dat samen werkt met Staatsbosbeheer en het World Wild Fund. den hem dat het een kwestie van tijd is en dal zal het ook in Nederland op grond van de daartoe aangepaste wetgeving mogelijk zijn tegen iedere vorm van medewerking aan illegale zenders op te treden. „Dan gaan we naar een ander land, zei o'Rahilly, Verdovende middelen in VAR A-reportage ..(.Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM VAR A's actualitei tenrubriek „Achter het Nieuws" zal maandagavond a.s. geheel worden ge wijd aan een grote reportage over het gebruik van verdovende midde len (opwin, heroïne e.d.) en zgn. be wustzijnsverruimende middelen (LDS. marihuana en hasjiesj). Ben Eikerhout heeft voor deze uit zending gesproken met opiumgebrui kers, LSD-slikkers en marihuanaro- kers. maar ook met psychiaters en een filosoof. Bedoeling van de uitzending, tus sen 8.50 en 9.35 uur te zien op Ned. 1, is antwoord te geven op de vele vra gen die ten aanzien van het gebruik van genoemde middelen zijn gerezen. Geen eenvoudige opgave. Bleekheid nodig bij kleuren-tv HILVERSUM De tijd, dat een' meisje uitzonderlijk mooi moest zijn om als televisie- omroepster te funge ren, ligt gelukkig achter ons. Sinds jaren gaat het er alleen maar om, of z;i prettig is om naar te kijken, en vlot haar teksten kan zeggen. Dat is een stuk normaler. Nu echter doen zich nieuwe perike len voor, vanwege de kleurentele visie. Omroepsters zullen zich aan zo- merstranden noch bij wintersport meer mooi bruin mogen laten bran den, want bruin is taboe voor kleu ren-tv. Men krijgt dan een ongeloof waardig donkere huidskleur. Ook mag men geen rode wagen hebben noch snel blozen, want rood is al evenmin gewenst. Neen, bleek moet het zijn, mooi bleek. Een beetje rose make-up doet dan de rest. Make-up is trouwens een heel apart onderdeel van het experiment kleu- ren-televisie en dat gaat de da mes die zich hiermee occuperen veel Het twee-en-een-half-miljoenste geregistreerde) televisietoestel staat in de woning van de heer H. Nederveen in Rhoon. Op de foto: mevrouw Nederveen met haar twee kinderen (Jan en Mir jam) voor hun nieuwe bezit, een mijlpaal in de opmars van de televisie. Er zijn overigens aan zienlijk meer dan 2.5 miljoen tv-bezitters, want er zijn altijd nog zo'n 200.000 „zwartkijkers". -ft- Kopieën van de trouwring van Maarten Luther zijn op het ogenblik een gewild artikel in Oost-Duitsland in verband met de Reformatieherden king. Het origineel bevindt zich in het stadshistorisch museum van Leip- hoofdbrekens kosten. Ze moeten dat apart bestuderen, want niet elke tint komt „levensecht" over en o foei, stel je voor dat er iemand met een steen rood of een koffiebruin gezicht op het scherm zou komen! „Met een gewoon gezicht" komt niemand op het bonte scherm: dat zou helemaal niet gaan, want natuur getrouw overbrengen van kleuren niet mogelijk. U ziet dat trouwens wel aan uw eigen kleurenfilms en -foto's. De kleurentelevisie spitst dat allemaal nog toe. Eerlijke kans voor de bijbel (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Onder de titel „Geef de Bijbel een eerlijke kans" zal de NCRV-radio in samenwerking met het Ned. Bijbelgenootschap vier weken lang studiodiensten van een afwijkend karakter uitzenden. Dit ini tiatief is genomen naar aanleiding van de publikatie „Klare wijn" van de Ned. Hervormde Synode. In dit geschrift, aldus meldt ons de NCRV, wil de Synode rekenschap ge ven over geschiedenis, geheim en ge zag van de Bijbel. Kenmerkend is, dat het de belangstelling richt op Israël. „Klare wijn" meent te kunnen aantonen dat men de Bijbel alleen van binnenuit kan verstaan en werke lijk recht doen, als men ziet dat het een Israëlitisch boek is. Dan alleen krijgt de Bijbel „een eerlijke kans". De NCRV werkt hieraan mee in haar studiodiensten, die gedurende vier weken niet zoals gewoonlijk tel kens door een andere predikant wor den verzorgd, maar door vier spre kers die elk een week (met afwisse lend twee en drie diensten) voor hun rekening nemen. U hoort resp. dr Th. C. Frederikse, herv. predikant in Wassenaar en rap porteur van de commissie die het geschrift opstelde, ds S. Meijers, herv. predikant in Ermelo, dr. J. M. Vlijm, geref. studentenpredikant in Leiden en prof. dr G. van Leeuwen, theologisch hoogleraar in Brussel. De eerste dienst is getiteld „De Bij bel is gemakkelijker dan U denkt" en „Niet zo ongeduldig!"; U kunt die horen op woensdag 23 augustus a.s. s' morgens om 10.30 uur. HILVERSUM Met het late-a- vondprogramma „Iks, een sprong in het duister" heeft de Ned. Radio Unie niet zo'n slechte greep gedaan. Het is een merkwaardige uitzending, die er eigen idééën op nahoudt, maar toch niet vreemd is aan VARA's och tendprogramma „Uitgeslapen", dat eveneens wordt samengesteld door Henk van Stipriaan en Joop de Roo. Hoe het zij, op de avond van maan dag 28 augustus a.s. zal „Iks" voor eenmaal uit Berlijn de „sprong in het duister" nemen. Berlijn is dan nl. bezig met zijn grote radio- en televisie-expositie en dat lijkt de NRU een goede gelegen heid voor <een rechtstreekse uitzen ding, met optreden van diverse inter nationale 'artiesten die daar zijn geëngageerd voor allerlei speciale shows. Zoals u weet, zal de Berlijnse „Funkausstellung" ditmaal geheel in het teken van de kleurentelevisie staan. Daarvan zullen we in „Iks" ook een en ander vernemen. Wie op maandagavonden pleegt te luisteren naar „Iks" zal al hebben opgemerkt, dat dit gevarieerde pro gramma in presentatie beslist lijkt op „Uitgeslapen". Korte reportages van actualiteiten, een enkel gesprek je en wat informatie, gelardeerd met platenmuziek kan men blijkbaar evengoed voor het slapengaan als na het opstaan consumeren. Toch heeft de rubriek twee eigen programmapunten, die 's morgens minder actueel zouden zijn: er komt telkens een journalist vertellen wat er dezelfde avond op de televisie is geweest en hoe hij daarover denkt, en, iets wat bepaald spannend is, „Iks" verraadt alvast hoe de grootste koppen van de komende ochtendbla den zullen luiden en wat de belang rijkste onderwerpen van berichtge ving of beschouwing zullen zijn. Ook wordt er een en ander medegedeeld over de belangrijkste artikelen van sommige weekbladen, pas over enige dagen verschijnen. Deze mededelingen geven het pro gramma een apart en pikant tintje. Natuurlijk worden de dingen met me dewerking van de' bladen verteld, maar men krijgt toch het gevoel vém vooruitlopen op "het nieuws van de volgende dag en dat is een boeiende dan de avond tevoren naar „Iks" en u weet alles. Wel vragen we ons be nieuwd af, of op de 28ste nu de Duitse kranten en hun nieuws eens aan bod zullen komen! dour Af jat hu Young Onder het motto „Terug naar de oerbronnen van de flamenco" bracht de Haagse impresario Herbert da Silva in het begin van dit jaar twaalf Spaanse zan gers en dansers in ons land voor de tiende Fiesta Gitana. Nederland heeft in de afgelopen negen jaren waarderend gevoel gekregen voor de .meestal wat zwaarmoedige flamenco. Onder regie van Nico Knapper zijn er tijdens dit Spaanse feest opnamen gemaakt voor de VARA-tele- visie en die worden vanavond op Nederland 1 uit gezonden. Da Silva heeft, alvorens deze groep te laten over komen, een oriëntatiereis gemaakt door Spanje om het Nederlandse publiek het beste van het beste te kun nen voorzetten. Hier een scène uit de opvoering. Invnl-puzzel de harde matras met alle comfort van een zachteTj 02 m. NCRV: 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Vocaal ensemble. 20.00 Lichte grammo- foonmuzlelc. 20.30 Zomeravond- mozaïek. 22.15 Internationale oriëntatie in kerk, zending herhaling SOS-berlchten. Boekbespreking. 22.45 Haar lemse Orgelmaand 1967: Klas siek concert voor twee orgels. 23.15 Vertolkers beluisterd, mu zikale lezing. 23.55 - 24.00 Nieuws. Hilversum II. 298 m. AVRO: 18.00 Nieuws. 18.15 Actualitei ten. 18-30 Licht ensemble. 19.00 IKOR:" 18.30 Inleiding^op^kte """dichtbijAVRO: 20.00 20.40 Residentie jeugdjournaal. 19.10 Mensen in de sport. 19.53 ristische tips. STER: I9.5t clame. NTS: 20.00 Journaal. RKK: 22.30 - 23.00 Film len: 2 en 10. 19.30 Sterrenkun- Nws. 8.10 Gewijde muzi 8.30 Nws. 8.32 Vak.ttps. Lichte gramm.muz. 9.00 de zieken. 9.35 Waterst. Stereo :^^weens Jvlozart-ens. no. akkordeon (gr). 12.27 Meded. H13.45 14.05 Voordr. 14.25 Metropole-ork. 15.00 Stereo: Operetteklanker af, praatje II. 298 m. 1 7.00 Nws en ochtendgymn. 7.23 VPRO. 7.55 Deze dag. r de landb. 12.40 Sport- reisdoel. 14.50 Hou je aan je woord. VPRO: 15.3(1 Voor, thuiszittenden. 16.00 Nws. 16.02 «Sni Kffi: philh. ork. 17.00 Voor de kind. 17.10 Stereo: Muz. aanwinsten. FM-iuuKtien. A VRCU^S 00° Nws! 9.02 Act. 9.05 Vrolijk och- tendpr. (10.00 Nws.) 10.02 Arb.vitaminen. (11.00 Nws.) VPRO: 12.00 NWS. 12.02 Uit de buitenl. pers. 13.05 Gevar. pl.progr. 14.00 Nws. 14.02 Uit de buitenl. pers. 14.05 2 x Top 10. AVRO: 15.00 Nws. 15.02 Licht muz.progr. 16.00 Nws. 16.02 Oud Plaatwerk. 16.30 Licht pl.progr. 17.00 Nws. 17.02 17.03-18.00 Pop-Pai 1 13 2 3 i 5 6 7 8 9 10 11 12 VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 NTS en VARA 7.30 uur Mensen in de sport. 8.20 uur Achter het Nieuws. 8.55 uur aflevering van de komische detectiveserie Dan O'Brien. 10.25 uur Fiesta Gitana: Spaanse zang, muziek er Ned. 2 NCRV 8.05 uur aflevering van „Geen beter leven". 8.30 uur herinneringsprogramma „Mozart in Haar- 9.18 uur tweede deel van de Franse documentaire „De ontdekking van de zee". 9.45 uur Attentie voor sport: Engels cricket. 10.30 uur (Kerkelijke zendgemachtigden) laatste deel van de film „Franciscus van Assisi". VANAVOND TE HOREN Hilversum I NCRV 7.30 uur Vocaal Ensemble zingt. 8.30 uur gevarieerd zomerprogramma. 10.45 uur concert voor twee orgels. 11.15 uur Schubert's „Onvoltooide" in verschillende interpretaties. Hilversum II AVRO 8.05 uur kunstkroniek. 8.40 uur Residentieorkest in werken van Hellen Mozart en Bruckner. 10.55 uur nieuwe platen in Discotaria. de harde matras met alle comfort van een zachte! „Goed. Ed. Blij dat je terug bent. Ik zal je bellen." Moore sloeg de regen van de zitplaats van zijn jeep. Hij had daar altijd achterin een speciale doek voor. De banden maakten op de terugweg een geluid alsof een eindeloos stuk linnen doorgescheurd werd, een onophoudelijk lawaai op de natte weg dat afgestemd leek op zijn opwinding Hij voelde dat hij beslist goed moest nadenken, maar de gedachten dwarrelden door zijn hoofd. Hij probeerde zijn problemen van zich af te zetten, maar zelfs dat gelukte hem niet. Het resultaat was dat hij moe en knorrig aankwam. Hij reed zijn eigen oprijlaan in, plaste en'bonsde door de gaten in de weg die hij eerlijk deze zomer al had willen laten repareren en hij was helemaal niet blij thuis te zijn. Hij voelde zich terneergedrukt, want er stond hem heel wat te wachten. Bovenaan de houten trap wachtte hij even. hij probeerde orde op de zaken te stellen in zijn hoofd, hij keek met niets ziende ogen naar de gevallen bladeren van de esdoorn die nat op de grijze verf van de drempel zaten geplakt. Eerst eten en dan koffie... Hij keek op zijn horloge. De patiënten zouden wel al wachten. Hij moest opbellen, het ziekenhuis, verschillende patiënten bezoeken, als hij er de tijd voor kon vinden, een broodje eten in een cafetaria en geroosterd vlees, 's avonds weer spreekuur en nog meer visites. Steeds meer dan hij kon volbrengen, hij kwam nooit klaar, altijd bleef er werk liggen voor de volgende dag. Hij zette er de pas in, greep de klirfk van de voordeur die altijd open was en ging naar binnen. Hij zette zijn koffer op een stoel en liep regelrecht de kleine donkere hal door naar de keuken aan de achterkant, zijn zware stappen weerklonken door het lege huis. Edna had gelijk gehad; hij had een jas mee moeten r.emen. Met een klein kammetje kamde hij zijn dikke grijze haar. Daar na begon hij haastig met 't klaarmaken van zijn eten. Daar- was hij gewend, zodat hij het zich niet meer bewust was. Hij bakte drie eieren, deed wat stroop op stukken toast en at die met een lepel, terwijl hij naast het fornuis stond. Toen de eieren klaar waren, gooide hij zie op 'n bord, ging aan de keukentafel zitten en werkte ze snel naar binnen. Hij zette, vervolgens de vaat in de gootsteen en zocht naar zijn regen jas. Op dat ogenblik ging de keukendeur open en de stem van zijn werkster zei: ,,Bent u daar, dokter?" „Ja, waar Is mijn regenjas, Ellie?" „In het schuurtje. U hebt hem daar gelaten omdat hij de laatste keer zo nat was. Ik zal hem halen." Haar stem klonk schel en wrang met een strijdlustigheid die niets betekende. Een heel leven lang had zij zich schrap gezet tegen alles en iedereen. Ellie was een van die ongelukkigen die altijd de klappen kreeg. Zij was direct met de regenjas terug. En magere, kleine vrouw met een heldere vaak gewassen katoenen jurk en een gestreepte schorl met een winkelhaak. Eens moest dit schepseltje hoop gekoesterd hebben in haar leven, dat was aan de eens felle kleuren van haar katoenen jurk te zien.. Deze hoop was echter niet gerechtvaardigd en dat deprimeer de hem. Ontbering was Elbe's lot. Steeds was zij de verkeer de weg in geslagen en zij werkte zelfs op zijn zenuwen. Het was net of het zijn schuld was en hij ging dan mokken. Bovendien praatte zij aan een stuk door. Zij praatte de blaren aan je hoofd. Hij dwong zich altijd naar haar tr luisteren, want als hij dat niet deed, bleef haar niets meer over. Ik heb me heel de morgen al zorgen gemaakt", kondig de zij aan in haar belachelijke dialect. „Dit is geen weer om te vliegen en toen ik de jeep zag dacht ik, wel, laat ik direct maar gaan." „Het is heed veilig." Hij gunde zich de luxe haar tegen te spreken en vond het prettig. „Ik zeg altijd, als de vogels niet meer vliegen, dan moeten de mensen..." „Ellie kun je de logeerkamer klaar maken?" „De logeerkamer?" Verbazing stuitte haar woordenvloed." „Ja en een beetje vlug." „Natuurlijk. Natuurlijk zal ik dat doen." Zij scheen op nieuw sprakeloos van verbazing. „U krijgt toch geen bezoek, dokter?" „Ja, dat krijg ik wel." „Nou, u bent zo lang alleen geweest. Het werd tijd..." „Ellie!" „Nou ik ben blij, dokter. Maar verbaasd! In al de jraen dat ik voor u werkte hebt u geen... Wie is het?" Wordt vervolgd Agent annex Bandieten die met het snode taxi- plan rondlopen chauffeur NL"icwk feur te overvallen, doen er goed aan Vul horizontaal in: 1. drukte, 2. oogziekte, 3. dwaze gewoonte, 4. zuid vrucht, 5. boom, 6. medeklinker, 7. klinker, 8. opschik, 9. pookijzer, 10. courant (Vlaams), 11. steenwerptuig in de Middeleeuwen, 12. stuk geschut. Bij juiste oplossing leest men verti caal 13 een zegswijze. Oplossing vorige puzzel. Horizon taal. 1. Markelo-pa, 2. ober-L.O.-dol, 3. sela-fr-oom. 4. ter-atol-te, 5. elk-Milaan, 6. Roggel-Sam, 7. Dr-Ee-la-tra, 8, Oland-neen, 9. fiets-drek. Verticaal. *1. mosterd-of, 2. abeel-o.r.-li, 3. rel-R.K.-ge-A.E., 4. kraam-Gent, 5. elft-iel-ds, 6. lor-OI- land, 7. odol-aster, 8. Poot-Aar-Ee, 9. Almen-mank. eerst nog eens diep na te denken. Zij lopen namelijk de kans in de loop van een revolver te kijken nu de hoofdcommissaris het niet erg vindt dat z'n mannen een bijbaantje nemen als taxichauffeur waarbij zij te maken aan het stijgende aantal overvallen. De eerste maanden van dit jaar werden 235 taxichauffeurs overvallen en beroofd. VOOfZ ZDN LEVEN. Gezin eet .tuin op Sam Britz uit Brakpan bij Johannes burg Zuid- Af rika) eet, samen met zijn gezin en zijn hond, letterlijk zijn tuin op. Hij voegt by 98 procent pure aarde 2 procent chemicaliën en krijgt dan een stof die eruit zou zien als talkpoeder en aanvoelt als geraspte kaas. Britz, die vroeger patentgeneesmiddelen maakte, wil niet zeggen welke chemische stof fen hij gebruikt. Het gezin zou al verscheidene weken van dit „voed sel" leven. SUKKELTJE EN BRUUNKE 29. Ze kijken naar be neden. Daar ligt het Stou te Rikje; de hoed is hem over zijn oren gezakt „We gaan vissen!" zegt Stikkeltje met glinsteren de oogjes. Hij haalt een veiligheids speld uit zijn zak en knoopt hem vast aan een touwtje. Dan laat hij hem voorzichtig zakken „Ik moet de speld onder de rand zien te krijgen!" Als het nu maar lukt, zonder dat het Rikje wakker „De speld zit goed onder de rand; ik voel het duidelijk!" zegt Stikkeltje. En dan trekt hij, heel voorzichtig, de hoed omhoog „Gelukt", fluis tert Bruunke opgewonden van plezier. FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7