•Rokken tot knie Johnson keurt Duitse troepenvermindering af aan Geen hulp stroom bij Kongo Snel optreden van politie redt leven van patiënt Kiesinger: 15.000 man minder Mitterrand: De Gaulle maakte misbruik van persoonlijke macht Ook W.-Nigeria in opstand ITALIANEN „STE Uit de Haagse hof geplukt 3 DONDERDAG 17 AUGUSTUSJ967 WASHINGTON Ten aanzien van de West duit se troepenvermindering in de NAVO-strijd- krachten bestaat een verschil van mening tussen president Johnson en bondskanselier Kiesinger, die op het ogenblik een bezoek brengt aan de VS. Dit zou volgern Westduitse kringen in Was hington zijn gebleken uit het overleg tussen beide regeringsleiders. 17 augustus "X^OOR het eerst sinds 1945 heeft vandaag Indonesië zijn onafhan kelijkheidsdag gevierd zonder Soe- karno. Voor het eerst ook is de bui tenlandse politiek niet overheersend. Maar dat hangt nauw samen met de afwezigtheid van Soekarno. Integendeel, generaal Soeharto heeft zijn landgenoten gemaand, dat ze hard zullen moeten werken. Niet waarschijnlijk is Soeharto's populariteit zo gevestigd dat zijn be roep algemeen weerklank vindt. Soeharto kan nog weinig tastbare resultaten laten zien. De verwachting dat de generaal de lijn omhoog zou kunnen buigen, is nog niet bewaarheid. De onrust in Indonesië is groot. Recente moei lijkheden in Midden- en Oost-Java, van ouds bolwerken van Soekarno, weerspiegelen dat. Ook de functie van het leger in In donesië werkt niet zuiverend. Het leger voelt zich één met de revolu tie en denkt een politieke opdracht te hebben. Het centrale bewind moest in de loop der jaren te veel macht afstaan aan regionale com mandanten. Aan de integriteit van Soeharto be> hoeft men niet te twijfelen. Neder land kan dan ook vertrouwen, dat hij de afspraak voor een vrije keuze in West-Irian zal nakomen. Maar Soeharto alleen betekent nog geen nieuwe dageraad voor Indo Kiesinger zou Johnson gezegd heb ben dat in elk geval met niet meer dan 15.000 man ingekrompen zal wor den in verband met de besnoeiing van de Westduitse defensie. Er was eerder sprake geweest van inkrim ping met 60.000 man. Maar Johnson antwoordde hierop dat zelfs dit be trekkelijk kleine aantal tot ongunsti ge reacties in Washington zou leiden. Johnson is kennelijk van mening dat zelfs een besnoeiing van maar 15.000 man de andere leden van de NAVO kan aanmoedigen om meer troepen te ontrekken aan het contin gent, dat zij verplicht zijn aan de NAVO af te staan en kan leiden tot nieuwe eisen in het Amerikaanse Congres ter vermindering van de Amerikaanse troepensterkte in NAVO- verband, zo menen deze kringen. Ruggespraak In elk geval hebben de twee rege ringsleiders besloten deze kwestie voorlopig eerst te laten rusten totdat hierover met andere NAVO-partners ruggespraak is gepleegd. Ook ten aanzien van het ontwerp verdrag tegen verspreiding van kern wapens bestaat een meningsverschil tussen Johnson en Kiesinger. West- Duitsland en andere EEG-landen zouden niet bijster ingenomen zijn met het voorstel om het toezicht op de naleving van het verdrag in han den te leggen van het internationale bureau voor kernenergie in Wenen en niet van Euratom. De Bondsrepubliek en de andere Gisteren is de Nieuw Amsterdam dok 8 van Wilton Feyenoord in Rotterdam binnengelopen om daar te worden gerepareerd. Direct na het invaren werd het dok leeg gepompt, zodat onze fotograaf dit plaatje kon maken. Ten voeten landen die geen kernwapens bezitten, zijn er voorts bang voor dat zij op grond van het verdrag in een nadeli ge positie komen te verkeren bij de verdere ontwikkeling van het ge bruik van kernenergie voor vreedza me doeleinden. Johnson en Kiesinger zijn het er wel over eens, dat Europa en de VS voor hun veiligheid afhankelijk van el kaar zijn en dat de NAVO de plan nen voor de gemeenschappelijke de fensie in de komende jaren moet opstellen. Toerisme in Posbank aan banden gelegd ARNHEM Grote delen van het ituurgebied Posbank, met zeer veel wandelpaden, moeten worden afgeslo ten voor het toerisme. Door wande laars gemaakte paden, die bij regen achtig weer onbegaanbaar zijn, heb ban een zich voortdurend uitbreiden de erosie doen ontstaan. Bosarbeiders, geholpen door vrij willigers van een ANWB-landgoed- kamp hebben de het meest bedreigde gebied met prikkeldraad afgerasterd. Men is nu bezig met speciale wandel routes, waarvan de eerste in de tweede week van september kan wor den opengesteld. De erosie zal via een vier fasen- plan bestreden worden. Een en ander geschied onder auspiciën van de Ver eniging tot Behoud van Natuurmonu menten, die het terrein in eigendom heeft. Amnestie voor ruim 19.000 gevangenen in Indonesië DJAKARTA Waarnemend presi dent Soeharto van Indonesië heeft 19.000 niet-politieke gevangenen gehe le of gedeeltelijke kwijtschelding van straf verleend in verband met de vie ring van onafhankelijkheidsdag (van daag). Negen ter dood veroordeelden za gen hun straf gewijzigd in le venslang, terwijl drieduizend gevan genen meteen op vrije voeten kwa men en 16.000 strafvermindering kre gen. BRUID BESCHOTEN OP STADHUIS KINGS LYNN (Engeland) De 28-jarige bruid Rose Pattison werd gisteren bij aankomst op het stad huis in Kings Lynn in de schouder geschoten, maar wilde niettemin dat de plechtigheid voortgang zou heb ben. De schutter had geroepen: Jij zult niet trouwen". Nadat haar schou der was verbonden werd met een half uur vertraging het huwelijk met de 27-jarige Colin James Carter gesloten. Ook de moeder van de bruidegom 12-jari£ bruidsmeisje werden PARIJS De Franse oppo sitieleider Francois Mitterrand heeft gisteren de steun die pre sident De Gaulle gaf aan de Franse Canadezen een inbreuk op de Franse grondwet ge noemd en misbruik van per soonlijke macht. Mitterrand, die voorzitter is van de socialistische en radicale fede ratie uitte deze beschuldiging op een persconfe rentie. Zijn ver klaring was een reactie op de aanval die de ge neraal deed op de oppositie in Frankrijk. De oppositieleiders wer den zoals bekend door De Gaulle betiteld als „apostelen van het ver val". landse aangelegenheden de kans van de Franse Canadezen op het bereiken van gelijkheid in hun eigen land zou kunnen schaden. Het staatshoofd, aldus de opposi tieleider, heeft door het geven van deze nieuwe „draai" aan onze be trekkingen met Canada, eens temeer de grondwet genegeerd, die strikte regels vaststelt voor het initiatief van de president der republiek op het terrein van de buitenlandse po litiek. Paradoxaal Mitterrand meent dat hoewel Frankrijk recht heeft op voor rangsbetrekkingen met de Frans- Canadese gemeenschap, het geen recht heeft het separatisme in Que bec al te zeer aan te moedigen. Daarenboven zou een breuk van de federale Canadese verbondenheid meer voordeel kunnen brengen voor de aangrenzende VS dan voor de „verre en soms vergeten ouders aan de overzijde van de Atlantische Oceaan". De socialistische oppositieleider zei dat de enige bedoeling van de rede die de generaal vorige week heeft gehouden is geweest, een halt toe te roepen aan de „versnelde ver wording van het regime, dat hij be lichaamt". Hij wees op het „paradoxale", dat de president enerzijds gekant is te gen toetreding van Engeland tot de EEG omdat de gemeenschap van de zes eerst doeltreffend en tot een ge heel gemaakt zou moeten worden terwijl hij anderzijds in feite er naar zou streven de gemeenschap van haar eenheid en gezag te beroven. Spionagenet in Bondsrepubliek opgerold KARLSRUHE In West-Duitsland is de afgelopen weken een uitgebreid Oostduits spionagenet opgerold. Naar het hooggerechtshof in Karlsruhe gis teren bekendmaakte -waren de Oost- duitse agenten belast met het verza melen van militaire en economische gegevens. De naam van een gearresteerde is tot nog toe slechts vrijgegeven. Het is de 39-jarige Gottfried Ebert, voor zitter van de ondernemingsraad van de VFW-vliegtuigfabrieken in Bre men. Hij werd vorige week reeds aangehouden maar toen weer op vrije voeten gesteld. Voor zover bekend heeft Ebert bij de fabriek gegevens over de algeme ne bedrijfsordening verzameld en doorgezonden naar Oost-Berlijn. De politie van Bremen wilde geen nade re gegevens verstrekken maar, naar verluidt, zouden de belangrijkste personen in het komplot zijn aange houden. ENOEGOE Radio-Biafra het radiostation van het van overig Nige ria afgescheiden oosten meldde gisteren dat de bevolking van Iba- dan, de hoofdstad van de westelijke Nigeriaanse provincie in opstand te gen het federale bewind in Lagos is gekomen. Radio-Biafra, die een oor logscorrespondent aanhaalde, zei dat Biafraanse troepen nu verscheide ne plaatsen in de westelijke provin cie beheersen en enthousiast waren ontvangen door de bevolking. Ibadan ligt ongeveer 100 kilometer van Lagos en heeft met 600.000 inwo ners de grootste bevolking, in hoofd zaak yoroeba's. Brigade-generaal Banjo, die dinsdag in het Mid den-Westen de macht aan zich trok is ook een Yoroeba. De leider van de stam, Awolowo, heeft echter de Yoroebas tot strijd tegen de op standelingen ópgeroepen .„Een rebel is een rebel, van welke stam ook". Schramme waarschuwt Boeroendi BOEJOEMBOERA Huur lingenleider majoor Schramme heeft gisteren president Micom- bero van het aangrenzende Boe roendi gelast de hulpverlening aan Kongolese autoriteiten te staken. De majoor dreigde dat hij de stroomvoorziening van Boejoemboera in Boeroendi zou afsnijden als deze eis niet wordt ingewilligd. Boejoemboera krijgt namelijk stroom van de centrale van Boekavoe, die in handen is van de blanke huur lingen. Tot de regering in Kinsjasa zei ma joor Schramme in zijn rede voor ra dio Kivoe, dat hij een „regering van het vrije Kongo" zou vormen, als president Moboetoe niet spoedig zou ingaan op zijn voorstel tot onderhan delingen. Deze „regering" zou in de plaats komen van de plaatselijke „re gering voor het openbaar welzijn", die vorige week in het leven is geroe pen door kolonel Monga, de voormali ge rechterhand van Tsjombe en staf chef van het huurlingenleger. Ook deed Schramme een beroep op Katanga zich bij de opstandige bewe ging aan te sluiten. Tenslotte riep hij de bemiddeling van de regering van Roeanda in om door het Rode Kruis met vliegtuigen de burgers en militai ren weg te laten halen die bij de strijd om Boekavoe zijn gewond. Hij zei verder dat hij nu het bevel voerde over 160 Europese huurlingen, 800 voormalige leden van de Katan- gese gendarmerie en een twintigtal Kongolese militairen. Tot dusver wa ren tien blanken en elf Katangezen gesneuveld. De majoor deelde mee dat hij over een overvloed aan mili tair materieel kon beschikken, waar onder zware mitrailleurs, machine pistolen, artillerie en vrachtauto's. De regering in Kinsjasa heeft intus sen gereageerd op het scherpe Bel- lische protest van gisteren ten aan zien van de plundering van de Bel gische ambassade. Kongo zal geen aandacht besteden aan de protesten van de Belgische regering zolang de vijandelijkheden op Kongolees ge bied voortduren, aldus de Kongolese verklaring. Men ziet hierin in Brussel een dui delijke verwijzing naar de activitei ten van de Belgische huurlingencom mandant Schramme. ARNHEM Het leven van een operatiepatiënt in het Arnhemse gemeenteziekenhuis kon gisteren worden gered dank zij snel optreden van de Arnhemse en Amsterdamse politie. Bij de betrokken patiënt was een afwijkende bloedgroep geconstateerd, terwijl het met het oog op een spoedeisende operatie noodzakelijk was een hoeveelheid bloed toe te dienen. Aangezien het ziekenhuis er niet voldoende van in voorraad had, werd de Arnhemse politie gealarmeerd. In pijlsnelle vaart ging het toen naar Amsterdam, waar het hoofdlaboratorium van het Rode Kruis al donors had opgeroepen. In Amsterdam werden de Arnhemse politiemannen door collega's snel door de stad geloodst. Een uur daarna kon het bloed al worden gegeven aan de betrokken patiënt die toen direct werd geopereerd. HANNOVER De Westduitse olie maatschappijen hebban het zoeken naar aardgas op het Duitse deel van de Noordzee gestaakt nadat geduren de -vijf jaren geen noemenswaardige vondsten zijn gedaan. DOOR CINDS jaar en dag leven wij op de tijd van de klok van het Vredespaleis. Toen we in dit huis trokken wa ren we zo verrukt van die klok, dat we ons eigen klokkenbezit bijna to taal afdankten en slechts een wek ker en een hangklok overhielden. De wekker wisselde zo om het jaar van gestalte, want prompt een week nadat de garantie is verlopen, geeft dat ding het altijd op. De op- windklok bleek de eigenschap te hebben alleen te willen lopen, wan neer de wand waartegen ze hangt absoluut loodrecht is en zo'n wand heb ik in dit huis nog nimmer kun nen vinden. De interne tijdmoeilijkheden de den ons weinig. De klok van de toren van ons Vredespaleis was ons kompas. Uit elk raam is een wijzer plaat te zien. En bovendien is er nog de half- en heel uurslag. Het begon op de dag, dat ik uit het keukenraam keek en een ander uit de achterkamer. „Je moet je haasten", riep de stem uit de ka mer: ,,Je moest toch ergens om half- drie zijn. Het is tien vóór half...." Blik naar buiten, kwart over één.... Roep terug: ,,'t Is pas..." en dan de schrik, dat kon nooit... halfeen. De tijdmelding van de telefoon bracht uitkomst, het was twee uur. wijst elke klok van de vier, naar iedere windrichting één, een eigen eigenwijze tijd. De wijzers vliegen rond, tegen de draad in vaak, staan stil of zijn opeens weer in het gareel van zestig minuten in een uur. Kortom: de tijdwijzer van de vre de is dol. Mannen achter in het toren ingewand schijnen, indien ze een ogenblik hebben, te. proberen de mankementen op te sporen, tot dusver bepaald niet met succes. De uurwerken schijnen versleten te zijn, wat geen reclame is voor de Zwitsers, die hun nationale ambach telijke trots toonden door als hun geschenk aan het, van giften samen gestelde, Vredespaleis de klokken te schenken. En dan te zien hoe deug delijk en onverwoestbaar het solide ijzeren hek is, dat de Duitsers aan geboden hebben! Over elf dagen viert het Vredespa leis zijn 54ste verjaardag. Te jong toch om nu al een zo ernstige kwaal te hebben! Of het moest van pure ergernis zijn over al wat de klok in die jaren aan de vrede heeft zien prutsen en verprutsen. Die dolgedraaide klok is dan een mistroostig symboliekje geworden. Alleen daarom al, en een tikkeltje uit eigenbelang, want die klok voor het raam is zo heerlijk gemakkelijk, wou ik dat de klokkendokters eens het goede geneesmiddel vonden. Als Zwitserland nu eens de knapste klokkenmaker stuurde? Als super neutraal land zou dat de sym boliek versterken. Maar laten ze het vlug doen, dan kan het Vredespaleis zijn nieuwe jaar tenminste bij de tijd ingaan! (Van onze moderedactrice) QE ITALIAANSE couturiers zijn precies een week voor op hun Parijse collega's. Waarmee ze het zich zelf niet gemakkelijker maken. Het moge dan zijn, dat wie het eerst komt het eerst maalt (en dus in dit geval de meeste klanten trekt), in de mode spelen nog heel wat andere factoren mee. Voordat de laatste collectie ge toond is blijft het een gokje de komende mode te voorspellen. Maar wel is er, zelfs uit niet- geaccepteerde collecties een con clusie te trekken over de evo lutie, die de mode zal volgen. De Italiaanse mode kan dan ook beschouwd worden als een avant-garde, een wegwijzer naar de nieuwe koers. Zo bezien mag het een tikkeltje geruststellend zijn, dat de roklengte in Italië altijd minstens de knie raakt. Valentino, De Barentzen en Galitzine houden het daar op, maar Mila Schön bedekt de knie en komt zo nu en dan met nog een ietsje Aan de enkels Antonelli bepaalde de rok op kuit lengte en Forquet hulde de vrouw in mantels tot aan de enkels. Hoe we ons in die laatste kledij naar het jaar tweeduizend zouden moeten stappen, is wel een raadsel. Toch zijn die lange mantels spor tief bedoeld. Er zijn drie types te onderscheiden: die met verhoogde taille en gerende roklijn; die welke ruim en recht vallen en die waarvan de stof schuin genomen is met smalle schouders. De meer geklede mantels hebben knielcngte, de schouders zijn smal, soms ietwat kantig. De cape komt in alle vormen terug. Rokhroek Bij de tailleurs zijn veel plooirok ken of minstens een diepe plooi mid denvoor. Geplisseerde rokken vinden we ook bij de japonnen, die in da taille aansluiten en vrijwel altijd een ceintuur hebben. De rokbroek, bijna niet als zodanig te herkennen, wordt weer geprobeerd. Voor gekleed is er het zwarte ja ponnetje, liefst in prinseslijn. De wit te blouse met lange mouwen al dan niet voorzien van romantische vo lants en ruches staat weer op het programma. De V-hals is bij sportieve kleding teruggekeerd; ook zijn er veel hoge boordjes en omgeslagen boordjes met lange punten. Tweeds De meest populaire materialen zijn tweeds, zowel grof als fijn geweven. Enorme ruiten of kleine kriebelruit jes, visgraatjes, strepen, alles mag. Behalve het tweed veel velours, plu che, rattiné, gabardine en jaquard- weefsels. De gedessineerde stoffen zijn veelal bedrukt met beesteyel pa- 'troontjes. Python, giraffe, hert en ze bra hebben model gestaan. Behalve het zwart voor ge klede toiletjes, zien we veel zacht grijs, okertinten, diep rose dat in alle toonaarden overgaat naar perzikkleuren. Bruin is ook vol ledig terug in het gamma, ge varieerd met flessegroen en donkerblauw. Wit blijft in trek en zelfs het felle oranje. Tailleur van Antonelli in een tot g> lauwe ruit gewevon wollen jaquard. »rte manteltje wordt over een mouw ipon gedragen. De rokwijdte is verkr« >or eon ingelegde plooi middenvoor. Kaak gevonden van prehistorische mens PARIJS Oudheidkundigen uit Frankrijk, Engeland, Ethiopië en de Verenigde Staten hebben in de Omo- vallei in Ethiopië de kaak gevonden van een prehistorisch mens, die an derhalf miljoen jaar geleden moet hebben geleefd. Volgens de Franse hoogleraar Camille - Arambourg schijnt het een overblijfsel te zijn van een van de oudst bekende vor- de Australopithecus-groep, Zelf» de kleine rijlaL van overgrootmama danken. De brc ceintuur wordt hooggedragen en vei Grote tekorten op betalingsbalans VS WASHINGTON Het Ameri kaanse ministerie van handel heeft gisteren bekendgemaakt dat het te kort op de betalingsbalans van de Verenigde Staten in de eerste helft van dit jaar sterk is toegenomen in vergelijking met hetzelfde tijdvak van het vorige jaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5