Economie en Financiën Ook in Alphen gescheurde plaatjes toezichthoudster Dubbele weg naar Rijnsburg Zomerfeesten Leiderdorp NIEUWE LEED6E COURANT 4 DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1961 Voetbal in Ter Aar 's Morgens om negen uur worden de kinderen op de speelplaats van de r.k. school verwacht, waar de jury haar werk zal doen voor de toeken ning van de prijzen. Om elf uur ver trekt de optocht van het schoolplein naar het feestterrein. De kinderen worden getrakteerd en Arti zal de optocht met muziek voor afgaan. In de middag zijn er kinderspelen. Op d'e tweede dag zal Arti met mu ziek een rondgang maken door de nieuwbouw van Langeraar naar het feestterrein, waar om drie uur in de middag de volksspelen beginnen. TER AAR Zaterdagavond om kwart over zes speelt het eerste elf tal van de voetbalvereniging Altior een thuiswedstrijd tegen een combi natie van oud-profspelers van RCH uit Heemstede. De opstellingen: Altior: doel Joh. van Zoest, 'achter K. Hoogervorst, W. v. d. Hoorn, G. van Tol en B. Sassen, midden K. v. d. Boogaard en W. v. d.' Boogaard, voor J. Zevenhoven, T. van Rossenberg, C. Lek en H. Ouwerkerk. R.C.H.-combinatie: doel J. Wille, achter J. van Eek en P. Kokkelkoren, midden L. Biesbroek, P. Vos en P. Romvilde, voor J. Koster, D. de Wet te, P. Peter, L. van Braam en R. Hoo- gendtoorn. Halfjaarcijfers Winst Unilever 10 pet hog er ROTTERDAM Het Unileverconcern heeft in het eerste halfjaar van 1967 tien pet meer winst gemaakt dan in de overeenkomstige periode van het vorige jaar (f 356 min tegen f 325 min). De ver koop steeg van f 9.679 tot f 10.012 min. Deze cijfers zijn vanmiddag bekendge maakt. Alleen al in het tweede kwartaal kon sen winst worden gemaakt van f 206 min (f 180 min), wat een stijging bete kent van ruim 14 pet. De omzet steeg /an f 4.881 tot f 5.186 min. De winstmarges zijn in het tweede kwartaal verder verbeterd, aldus de directie. In Afrika kon tot dusver de winst meer dan gehandhaafd worden, r de voortdurende ernstige ongere geldheden in verschillende Afrikaanse gebieden geven aanleiding tot bezorgd heid in de toekomst. In Engeland ble ven lagere resultaten op wasmiddelen en werd van Thames Board Mills de winst van Limited ongunstig beïnvloed. Opvallend is nog dat de stijging van de winst geheel voor rekening komt i Unilever (van 178 min in het eer ste halfjaar van 1966 tot 223 min in '67, i het tweede kwartaal resp. 103 en 130 min.). Unilever Limited zag de winst dalen van 147 naar 133 min (resp. 77 en 76 min). Lag< ere winst voor de Porceleyne Fles DELFT De loonkostenstijging bij de NV Kon. Detftsch-aardewerkfa- briek De Porceleyne Fles heeft zich in 1966 zij het in wat mindere mate voortgezet. Voorts steeg de prijs van grondstoffen en hulpmaterialen. Ook was er sprake van sterk toegeno- i concurrentie voor een groot deel van het produktieassortiment. Doorberekening van de kostenstijgin gen in de prijzen van het eindprodukt s onvoldoende mogelijk. De winstmarge wordt daardoor steeds sterker aange tast. De winstmarges konden niet wor den gecompenseerd door verhoging van de omzetten. Het totaalresultaat is dan aanmerkelijk ten achter gebleven bij dat van 1965. Het saldo bedrijfsreke- ning daalde tot f 423.208 (v.j. 605.807). Na afschrijving vastgelegd kapitaal ad f 325.808 (308.858) etc. resteert een saldo ter verdeling van f 92.800 (142.933). Zoals bekend wordt voorgesteld het dividend te veriaeen tot 5 Dct (v.j. 9 pet). Ondanks bovengenoemde moeilijke omstandigheden is de export van archi tectonische produkten in 1966 belangrijk toegenomen. De in 1965 in gebruik ge en tunneloven voldeed technisch goed. Om de uitgaven voor brandstoffen te drukken, zal deze oven geschikt ge maakt worden voor het stoken met aard gas. Ondanks de teruglopende conjunc tuur bleef de omzet van sieraardewerk op pedl De belangstelling voor de afde ling bouwkeramiek duurt voort en re sulteerde in een groot aantal opdrachten /an kunstenaars De verkoop van glasmateriaal van laag soortelijk gewicht werd gestaakt. De restant boekwaarde van de produk- tie-apparatuur (begin 1966 f 93.537) werd geheel afgeschreven ten laste van de reserve vernieuwingen. De samenwer king met NV Gouda Vuurvast blijft aan de gestelde verwachtingen voldoen; die Benzinevoorraad met een derde ingekrompen DEN HAAG De benzinevoorraad in ons land, die voor de oorlog in het nabije oosten goed was vor een vorzie- ning gedurende ruim twee maanden, is sindsdien met ngeveer een-derde inge krompen. De benzinemaatschappijen verwachten, naar wij vernemen, geen verdere inkriming van de buffervoor raad. De terugloop is veroorzaakt door de vertraging die als gevolg van de af sluiting van het Suezkanaal is ontstaan in de olie-aanvoer. Nu deze aanvoer, zij het langs een omweg, weer regelmatig plaatsvindt zal de huidige benzinevoorraad op peil kunnen blijven en willicht geleidelijk weer iets toenemen. ALPHEN Het nieuwe schoolgebouw in Alphen-Noord is dinsdag zonder officieel vertoon in gebruik genomen. Zoals wij reeds hebben gemeld, kregen hier kinderen van zes tot tien jaar, uit verschillende bevolkings groepen, onderdak. De zes lokalen zijn toegewezen aan de prot.-chris- telijke en de rooms-katholieke groepen, elk twee en de andere twee aan de openbare school. Het andere schoolgebouw, dat op honderd meter afstand staat en wellicht eind sep tember klaar zal zijn, krijgt een zelfde kleuterschoolbevolking. Hoe lang het zal duren eer een van de groepen in ruimtenood komt te verkeren, is nog niet te voorzien. De prot.-chr. afdeling trok de meeste leerlingen, nl. 35 en heeft de twee lokalen in gebruik, met een hoofd en een tweede leerkracht, nl. de heer H. Tukker en mevrouw Van Noort-Stortenbeker. De rooms-ka tholieke afdeling bleef nog juist beneden de dertig, maar had toch ook direct recht op twee leer krachten, nl. als hoofd de heer Ver bout en als onderwijzeres mejuffr. M. Bakker uit Gouda. De openbare school heeft nog niet voldoende leerlingen voor twee leerkrachten (ongeveer twintig)zoals eerder ge meld geeft hier de heer T. J. ten Brink, onlangs gepensioneerd, tij delijk de lessen. Uiteraard is het gemeentebestuur be dacht op verdere scholenbouw, want als de ontwikkeling van Alphen- Noord blijft doorzetten, zal men over een paar jaar al in ernstige ruimte nood komen. Temeer, daar zich in deze wijk veel jonge mensen vesti gen en men zich nu heeft beperkt tot de leeftijd van 6 tot 10 jaar. Papoealeider-in-ballingschap Indonesiërs doodden sinds 1962 in mijn land 3,612 Papoea's Kraanvogel geboren in Avifauna ALPHEN Zaterdag is in Avifauna een jonge kraanvogel uitgebroed een zeldzaamheid bij „in gevangenschap" levende kraanvogels. Eieren morden mei eens gelegd maar tot uitbroeden korrut heit over het algemeen niet. Chef-vogelverzorger R. Verkade heeft er alle hoop op, dat de jonge spruit zich goed aanpast en in leven blijft. Opening bowlingcentrum NOORDWIJK AAN ZEE Mor genmiddag om vijf uur wordt het bowlingcentrum aan de Van Panhuys- straat feestelijk geopend. ALPHEN Het vraagstuk van de plastic plaatjes in de gasaansluitingen, waarover de laatste dagen op landelijk niveau zo het een en ander te lezen is geweest, speelt ook in onze gemeente, zo deelde ons desgevraagd de wethou der voor de water- en lichtbedrijven. de heer Ph. H. Rogaar, mee. Het aantal klachten over gasreuk, door gescheurde plaatjes is tot nu toe echter beperkt gebleven tot vier- De wethouder gaf het advies door, als er twijfelgevallen zijn, deze te melden, dan zal men het direct verhelpen. Toen bekend werd, dat er twijfel bestond over de plastic plaatjes heeft de directeur van de 'water- en lichtbe drijven direct een schrijven doen uit gaan tot de installateurs, dat ze niet meer gebruikt mogen worden. In een groot aantal woningen zijn ook de mes sing plaatjes al gebruikt, maar mén weet uiteraard niet waér. Het zal wellicht ook in onze gemeen te tot een vrij kostbare controle moe ten komen, maar hoe die uitgevoerd zal worden, daarover moet men zich nog beraden. In elk geval is, evenals elders, het aantal gescheurde plaatjes maar een fractie van het totaal, zodat er geen reden is voor ongerustheid. Maar nogmaals: ruikt men iets. waarschuw dan de water- en lichtbe drijven. (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG De thans in Delft woonachtige Nicolaas Jouwe, voor. aanstaand Papoealeider-in-balling- schap en lid van de voormalige Nieuw-Guinearaad, heeft vanmiddag op een persconferentie in Den Haag felle beschuldigingen geuit aan het adres van Djakarta. Namens het vry h eidscomité VVest -Nieuw- Guinea verklaarde hy dat het Indonesisch bestuur in zijn land sinds 1962 3.612 Papoea's had gedood. Nog eens dui zenden zuchtten in de gevangenis. De heer Jouwe stelde dat zijn land genoten in Irian Barat als insekten worden uitgeroeid. Moord, mishande ling en vernedering zijn aan de orde van de dag. Het gaat om een stelsel matige vernietigingscampagne, die ten doel heeft het verzet van het Papoea volk te breken tegen het Indonesische bestuur. Volgens de Papoea vertegenwoor digt het comité, waarvan hij de leider is, het hele volk van Irian Barat (700000 zielen). Over Indonesië zijn nog eens 10.000 Papoea's verspreid, die niet meer naar hun land mogen te rugkeren. Referendum De heer Jouwe geloofde niet dat e op de vastgestelde tijd (voor 1970) eei referendum volgens de akkoorden vai New York gehouden zou worden. In ieder geval zijn successievelijk vele vooraanstaande Papoea's gedood of in de gevangenis opgesloten, terwijl het volk met pressiemiddelen en geweld daden murw wordt gemaakt. De In- Oud-adjudant H. van Deursen overleden NOORDWIJK Gisteren is de heer H. Th. van Deursen (63), gepen sioneerd adjudant van politie, over leden. In december 1963 was hij met pensioen gegaan. Hij ontving toen de kerkelijke onderscheiding Pro Eccle sia. De heer Van Deursen is 35 jaar bij de Noordwijkse politie geweest, eerst bij de geüniformeerde politie, later bij de recherche, de economische dienst, de afdeling bijzondere wetten de vreemdelingenpolitie. In 1958 volgde zijn bevordering tot adjudant. Ook op verenigingsgebied was de overledene actief. Hij was bijvoor beeld een der oprichters van de Noordwijkse Politiesportvereniging, waarvan hij de eerste voorzitter was. NOORDWIJK-BINNEN Maan dagavond a.s. om acht uur speelt Feike Asma in de Grote Kerk aan de Voorstraat. Het is het laatste zo- merconcert van dit seizoen. Contante wisselkoersen AMSTERDAM. 16 aug. Londen 10.02—10.02%, New York 3.59%—3.59%. Montreal 3.34%—3.34%, Parijs 73.31— 73.36, Brussel 7.24%—7-25%, Frankfort 89.88%, Stockholm 69.75%— Zurich 82.96%—83.01%, Milaan 57 70%—57.75%, Kopenhagen 51.80—51.85, Oslo 50.30—50.35, Wenen 13.93%—13.94%, Lissabon 12.49%12.51%. Buitenlands bankpapier AMSTERDAM, 16 augustus De ad- ieskoersen voor buitenlands bankpapier geldend in Amsterdam op de volgende werkdag zijn heden onveranderd geble- donesiërs, aldus de heer Jouwe, ïlji berucht vanwege het feit dat ze elki overeenkomst als een vodje papier be schouwen. De balling kondigde aan dat hij bij di Nederlandse regering stappen zou onder nemen om te wijzen op de juridisch en morele plichten, welke Den Haag ter aanzien van zijn volk heeft. Ook daagd' hij de Indonesische ambassadeur land uit voor een openbaar televisdede. bat. Aan de hand van een uitvoerig rap port, dat hij langs geheime wegen het bezit gekregen had, trachtte de hee: Jouwe aan te tonen dat Irian Baral thans meer van de Indone9isahe ting te leiden heeft dan het ooit onde: de Japanse bezetting heeft gedaan Gruweldaden In dit rapport, dat ,,door een in Ne derland gestudeerd hebbende Papoea' was opgesteld en dat hem via Austra, lischNieuw-Guinea had bereikt, weii onder meer melding gemaakt v< volgende gruweldaden. In oktober 1966 schoten Indona- sische soldaten 19 mannen uit het dort Boenggiak dood; In januari van dit jaar werden mannelijke inwoners van het in Baliemvallei gelegen dorp Goeloeni neergeschoten, onder wie vele school kinderen van 8 tot 12 jaar. Een tien jarig jongetje werd opgehangen; Bij het zien van deze massamoord sprongen de vrouwen van Goeloenie wanhoop en angst in de Baliemrivier, waar ze door verdrinking om het leven kwamen; In Hollandia werd in februari jl de vroegere Indonesische gouverneur van Irian Barat, Eliezer Bonay gevan gen genomen. Tegelijkertijd werden ds. Lanta, df, Hay en enkele inspecteurs van politie ingerekend; In het begin van dit jaar leden de Papoeavrijheidsstrijders onder bevel van kolonel Awon in Manokwari zwaï liezen toen er slag met de TNI werd ge leverd; In Steenkool gebeurde in februari hetzelfde. Als desperado's vochten daar de Arfakkers met pijl en boog tegen Indonesische bezettende macht; In Temanaboean, in Fak-Fak, Kaimena en in Ajamaroe zijn volgen: de heer Jouwe dit jaar veel Papoea': neergeschoten of in de gevangenis ge zet. De heer Broxlenuau 40 jaar bij liet bankwezen LISSE Dinsdag 22 augustus ral het veertig jaar geleden zijn. dat dt heer H. C. Broxterman, directeur van het kantoor Lisse van de Algemene Bank Nederland, bij de bank kwam werken. In 1927 deed hij als jongste bediende zijn intrede bij de Haarlemse Bank in Leiden, later Twentsche Bank geheten. In de loop der jaren heeft de heer Broxterman een mooie carrièi maakt. Er is geen onderdeel of h(j heeft er we] gewerkt. Na op verschil- lene afdelingen als chef fe zijn opge treden. werd hij in 1951 benoemd tot algemeen procuratiehouder van het kantoor Leiden. Op 1 juli 1957 volgde de benoeming tot directeur van het kantoor Lisse als opvolger van de heer J- D. Haije. In akte hij mee, dat de bank voor de derde keer van naam veranderde. Nu in Algemene Bank Nederland. Dinsdag zal er 's middags van half vijf tot zes uur gelegenheid zijn de heer Broxterman op een receptie in De Nachtegaal geluk te wensen. Gevraagd voor zo spoedig mogelijk aan Ie Chr. Katwijkse Industrie en Huishoudschool JAN VAN BRAKELSTRAAT 38 te KATWIJK AAN ZEE 2e Chr. Katwijkse Industrie en Huishoudschool „Prinses Margrietschool" MEEUWENLAAN 6 te KATWIJK AAN ZEE een voor 5 middagpauzes per week voor toezicht op overblijvende leerlin gen van 10.30—1330 uur. Salaris bruto 102,- per maand. Sollicitaties voor 26 augustus a.s. schriftelijk of mondeling te richten aan- Mej. G G. ZIMMERMAN (le school tel. 01718-3256) en aan Meg. H. Z. v. d. WEERD (2e sohool, tel. 017il(8-544&). OEGSTGEEST De Rynzichtweg begint langzamerhand een geheel nieuw gezicht" te krijgen. Enige tijd geleden is men na lang wachten op de vereiste vergunningen en benodigde financiën begonnen aan de reconstructie van het gedeelte tussen het rijkswegviaduct en de bocht bij Buitenlust. Als het gehele werk gereed is, zal Oegstgeest van de Leidse- buurt af tot de grens met Rynsburg beschikken over een brede doorgaande weg naar de kust. Van de Leidsebuurt tot even voorbij de bocht bij Buitenlust krijgt de Rjjnzichtweg vier geasfalteerde hoofdrijbanen, samen 12,50 meter breed, twee aan twee gescheiden door een mee lage Heesters beplante middenberm. Parkeerctroken en rijwielpaden komen aan belde zijden van de weg. Voorbij de bocht gaat de Rynzichtweg over in een tweebaansweg met een witte streep als midden,,berm". De hoofdrybaan wordt daar 7 meter breed, parkeermogelykheden en rijwielpaden zullen ook hier niet ont breken. De verlichting van de weg geschiedt vanaf 9 meter hoge masten in de middenberm (natriumverlichting). By de op- en afritten van en naar de ryksweg komen verkeerslichten een voorziening waarmee ouders van schoolgaande kinderen, die dagelijks het thans zeer gevaarlijke punt by het viaduct moeten passeren, zeker niet in de laatste plaats bly zullen zijn- (Foto N. van der Horst) AMSTERDAM De netto-intrensieke waarde der aandelen van de beleggings maatschappij Unitas N.V. heeft op 15 augustus f 452 bedragen (ex f 5 interimdi- yidend, betaalbaar heden). Dit komt overeen met een pro forma afgifteprijs yan 1471. Op 14 juli waren de cijfers respectievelijk f442 en 1460. Oranjefeest Ter Aar TER AAR Het Oranefeest wordt LEIDERDORP Volgende week krijgt Leiderdorp zijn zomerfeesten. Het programma volgt hier. DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1924 uur: Kermis op het terrein hoek Ockenrode-Loevestein. VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1924 uur: Kermis op het terrein hoek Ockenrode-Loevestein. 20 uur: Klaverjaswedstrijd in het Dorpshuis om fraaie prijzen. ZATERDAG 26 AUGUSTUS 923 uur: Kermis op het terrein hoek Ockenrode-Loevestein. 9 uur: Kuipjesteken op het kermister rein. 11 uur: Boegsprietlopen over het water aan de Tollenaersingel. Deelneming in badpak en op blote voeben is niet toegestaan. 14 uur: Hinderniswedstrijden voor per sonenauto's op het Burg. Brugplein. 14.30 uur: Fietspuzzeltooht door Lei derdorp om fraaie prijzen. Start kan tine IJisbaan aan de Mauritssingel 15 uur: Wandelpuzzeltocht om fraaie prijzen. Start: kantine IJsbaan aan de Mauritssingel- 17 uur: Judodemonstraties door leden van de sport- en judoschrool Van Houdt op het gazon van het Fred. Hend rikpla n tsoen 20 uur: Prijsuitreiking van de ver schillende wedstrijden in het Dorps huis. LEIDERDORP Na het vliegsei- zoen 1967 is gebleken, dat de nieuwe postduivenhoudersvereniging Leider dorp een groot succes is. Na rijp be raad heeft het bestuur besloten de grenzen van het verenigingsrayon te verleggen. Inlichtingen hieromtrent kan men krijgen bij voorzitter C. Neuteboom, Koningstraat 67. Gevraagd flinke huishoudelijke hulp voor halve dagen. W. DUINDAM Relgerstraat 1 Katwük aan Zee Telefoon 01718-3585 Plaatjescontrole te Katwijk in één moeite door KATWIJK De controle op de plastic plaatjes in de gasaansluitingen is voor de gemeente Katwijk een een voudige zaak. Maandag jl. heeft men een begin gemaakt met de omschake ling op puur aardgas en voor de om bouw van apparatuur moeten alle huizen worden bezocht. De plaatjes controle gaat dus in één moeite door. In november zal Katwijk volledig zijn omgeschakeld, op puur aardgas. Katwijks meisje (3) onder auto KATWIJK Gistermiddag om goed twaalf uur is de driejarige NeLly Ros, Hoorneslaan 532, bij het plotseling oversteken van de Boshuysenstxaat door een personenauto aangereden. Het meisje liep hoofdletsel op en moest naar een ziekenhuis in Leiden worden gebracht. Autoshöwroom op plaats van de kalkbranderij KATWIJK AAN ZEE De zaak in galanterieën en speelgoed-artikelen annex leesbibliotheek Tokio (Voor straat) van de heer P. de Jong gaat plaats maken voor een showroom voor huishoudelijke artikelen en verlich- tingsapparatuur van de firma Van den Anker. Dit wordt de derde zaak die de Van den Ankers in de beide Katwijken exploiteren. De heer De Jong hoopt binnen af zienbare tijd een auto-showroom te openen op de plaats waar nu nog kalk branderij Ouwehand is gevestigd. Hoog en laag water te Katwijk aan Zee KATWIJK AAN ZEE Vrijdag: hoog water 1.50 en 14.21 uur; laag water 10.04 en 22.29 uur. KATWIJK AAN DEN RIJN De protestantse kerkdienst in De Wilbert begint vrijdagavond niet, zoals we uio ueppjaui stftjaAatsnqe puoABJ9)Si§ half acht, maar om half zeven. Tsjech L. Mnacko uit partij gezet WENEN Ladlslav Mnaeko, een van de bekendste schrijvers van Tsjeclioslo- wakije, is vandaag van zijn land Tsje chisch staatsburgershap beroofd en uit de communistische partij gezet. Dit meldt het Tsjechisch persbureau CTK. De maatregelen zijn kennelijk een gevolg van Mnacko's reis naar Israël om te protesteren tegen de steun van zijn regering aan da Arabieren in het con flict in het Nabije Oosten. KATWIJK De aan de Jan Evertslaan in aanboum zijnde sociale werkplaats (boumkosten een miljoen gulden) begint vorm te krijgen. Be gin 1968 zullen 120 gehandicapten er nieume arbeids- en levensvreugde vinden. De afbouw wordt verzorgd door de firma W. Ouwehand en Zn. Foto D. Kruyt Aandelen Unitas

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 4