handige nuierbg Sunil Catastrofe Jordaanse dreigt voor vluchtelingen KVP-RADICALEN ZETTEN DOOR Stad uit tijdperk stenen ontdekt Een woord voor vandaag In oktober begint regentijd Telegram aan Wereldraad Kerk moet nu kiezen voor staat Israël Uw probleem is het onze.... Dit zijn de 14 KVP'ers Gereformeerd gezin blijft grootst Zeker 8000 Publiek heeft te weinig inzicht in de kosten jaar oud Geen aanklacht tegen Woerdense neuroloog DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1967 Goede voornemens strandden nogal eens op de onwil van an deren wie weet het niet uit ervaring? Waar mensen met elkaar omgaan, is de desillusie niet van de lucht. Maar wat zou het, vraagt Petrus in zijn eerste brief. „Wie zal u kwaad doen als gij u beijvert voor het goede? Al moest gij lijden om de gerechtigheid, toch zijt gij zalig". Én alweer: hier staat het goeddoen niet op zichzelf; het is op genomen in Gods grote plannen met kleine mensen: „wie het leven wil liefhebben en goede dagen ziendoe het goede, hij zoéke de vrede en jage die na, want de ogen des Heren zijn op de rechtvaardigen"citeert Petrus Psalm 34. Opmerkelijk dat in die psalm niet zozeer de sterken en ge zonden worden opgeroepen het goede te doen; ook niet de organisaties en comité's. Maar (kijk maar na) ootmoedigen, ellendigen, kinderen, gébrokenen, verslagenen. Gods ogen gaan kennelijk speciaal in de richting van de hoek waar de slagen vallen. We lezen vandaag: Romeinen 14 1-12. GENÈVE „Wij gaan een catastrofe van grote omvang tegemoet, als het niet lukt de arabische vluchtelingen voor eind september te repatriëren naar de westelijke oever van de Jordaan. Dan begint namelijk de regentijd." Dit verklaarde dr. Bruno Mtitzel- feldt, directeur van de afdeling we- relddiakonaat van de Lutherse We reldfederatie (LWF), bij zijn terug- W erelddiakonaat lutheranen doet veel werk (Van onze kerkredactie Ook voor huurkoop nu dekking voor overlijdensrisico AMSTERDAM Drie grote huur koopfinancieringsmaatschappijen, de Nederlandsche Middenstands Finan- cierings Bank, de Financierings Maatschappij „Mahuko" NV, en de „Finata" Bank NV, hebben gezamen lijk besloten voor de huurkoopcredie- ten betreffende gezinsgoederen en bromfietsen kwijtschelding te verle nen bij overlijden. Deze uitbreiding van de service zal geen kostenverhoging met zich mee brengen. De vraag naar huurkoopcre- dieten in grotere bedragen is met de toeneming van de koopkracht even eens gestegen. Dit heeft het mogelijk gemaakt voor credieten boven 1.000 de tarieven aanmerkelijk te verla gen, aldus wordt in een communiqué meegedeeld. 99 AMSTERDAM Vijf Nederlandse predikanten hebben een telegram gezonden aan het centraal comité van de Wereldraad van Kerken, dat op Kreta vergadert. Zij zeggen daarin, dat het de hoogste tijd is dat de kerken komen tot een ondubbelzinnige positiekeuze vóór de staat Israël. „Met toenemende verontrusting hebben wij kennis genomen van de alom onder de christenen bestaande onzekerheid en onenigheid inzake de door hen aan te nemen houding in het conflict tussen de staat Israël en haar naburen," zo schrijven zij. De ondertekenaars van het tele- (Vervolg van pag. 1) „De open discussie over de politieke vernieuwing in Nederland die nu ook binnen de KVP op gang is ge bracht, is een van de centrale doel stellingen van de KVP-radicalen", aldus het communiqué. Het „radicale" beraad werd onder meer bijgewoond door oud-minister Bogaers. Oud-premier Cals was gis teren nog met vakantie in hetbui tenland. Het communiqué werd na afloop Brieven die niet zUn voor zien van naam en adres kannen niet In behandeling worden ge nomen. Geheimhouding Is ver zekerd. Vragen die niet onder ling met elkaar In verband staan moeten In afzonderlijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post zegels te worden Ingesloten. Vraag: Als een alleenstaande vrouw, die vele jaren voor zichzelf heeft gewerkt, trouwt met een we duwnaar met kinderen uit vorig hu welijk, wat gebeurt er dan met het door haar verworven bezit, als het huwelijk in gemeenschap van goede ren gesloten wordt en later de man sterft? Is het mogelijk dat de vrouw haar bezit vóór het huwelijk laat vastzetten zodat de kinderen van de man daarop geen rechten kunnen laten gelden? Als de vrouw tijdens het huwelijk blijft werken, wat gebeurt er dan met het door haar verworven bezit, als de man sterft? Als het huwelijk niet in gemeenschap van goederen gesloten wordt, ontvangt dan de vrouw bij overlijden van de man de helft plus een kindsdeel? Antwoord: In een dergelijk geval lijdt de vrouw als zij meer ten huwelijk meebrengt dan de man of tijdens het huwelijk een groot be drag verdient bij de dood van de man grote financiële schade. Het is mogelijk vóór het huwelijk huwe lijksvoorwaarden te doen opstellen en voorts bij testament alle maatre gelen te treffen die een billijke rege ling mogelijk maken. Men ga dus vóór het huwelijk naar de notaris, die aan de hand van alle gegevens de juiste raad kan geven. Is het huwelijk buiten ge meenschap van goederen gesloten, dan heeft de vrouw bij het overlij den van de man slechts recht op één kindsdeel met een maximum van een vierde. Zij behoudt echter haar eigen vermogen. Vraag: Een vrouw emigreerde tien jaar geleden naar Canada en huwde daar met een tot Canadees genaturaliseerde Nederlander. Er werden vier kinderen geboren. Vo rig jaar stierf de man. Heeft zij bij haar terugkeer in Nederland recht op uitkering AWW? Antwoord: Aangezien de echtge noot niet verzekerd was voor de Ne derlandse Algemene Weduwen- en Wezenwet, kan de weduwe geen aanspraak maken op uitkering. De wet kent verschillende uitzonderin- ftjoit kan het kwaad te informeren bij de raad van arbeid, ook al is er ■eer weinig hoop. op de stoep van huize Van Doorn voorgelezen door de woordvoerder van de groep, de 'heer J. G. A. Jan sen. Hij deelde mede, dat contact zal worden gezocht met de „verontrus te" KVP'ers uit Noord-Brabant. Zo als wij gisteren reeds meldden heeft zich in deze provincie 'het bolwerk van de KVP een groep gevormd, die niet alleen de radicalen met raad en daad wil steunen, maar die zo nodig nog wat verder wil gaan. De Brabantse KVP-radicalen (on der wie zidh de Tweede-Kamerleden drs. Westerterp en mejuffrouw Kes- sel bevinden) menen, dat de actie van de vooruitstrevenden desnoods buiten de partij moet worden voort gezet en eventueel zou moeten re sulteren in de oprichting van een nieuwe groepering voor alle voor standers van een evenwichtig pro gressief geluid. Waarnemend KVP-voorzitter drs. Horbach heeft hier gistermiddag voor de VARA-microfoon op gereageerd met de opmerking, dat de partijraad in december zal moeten uitmaken welke lijn de partij dient te volgen. Wie het met die democratisch geno men beslissing niet eens is en zich niet meer in de KVP thuis voelt, heeft uiteraard de vrijheid elders x'n geluk te beproeven. UIT K.V.P. Intussen heeft zich ook de voorzit ter van het zogenaamd Democratisch Centrum Nederland, het Rotterdam se gemeenteraadslid voor de KVP dr. S. W. Couwenberg, achter het adres van de radicalen geschaard, „De christen-radicalen zullen zono dig uit de KVP moeten treden", zei dr. Couwenberg gisteren in een vraaggesprek met het Algemeen Handelsblad. „Als op de partijraadsvergadering van de KVP in december de richting van Schmelzer en Aalberse opnieuw de overwinning behaalt, en daarop is grote kans, dan moeten de zogenaam de christen-radicalen toch zoveel ra dicaliteit opbrengen dat zij uit de partij stappen en in al de vertegen woordigende lichamen waar zij in zitten eigen fracties vormen. Ik zal hier in Rotterdam graag aan mee doen", aldus dr. Couwenberg. SCHEURING Volgens de Telegraaf van heden achten twee oud-premiers, de KVP 'ers prof. De Quay en mr. Marijnen, een scheuring in de partij onvermij delijk wanneer de christen-radicalen hun streven naar een links-radicale koers in de KVP voortzetten. Dr. De Quay verklaarde tegenover het blad: „de ondertekenaars van het christen-radicale manifest willen ten slotte een christelijke partijconcen tratie, waarbij wordt vastgesteld dat te allen tijde met de PvdA moet wor den samengewerkt. Ik kan mij niet voorstellen dat een grote meerder heid in de KVP zich hierachter stelt. Er zullen velen in de KVP zijn die dit afwijzen." Dr. De Quay zei te verwachten dat de radicale actie een tegenoffensief zal oproepen, „waarmee dan de split sing een feit is geworden". In parlementaire kringen maakt men zich voorlopig nog niet ernstig ongerust over mogelijke consequen ties van het optreden van de KVP- radicale voor het lot van het kabinet- De Jong. Wel realiseert men zich, dat zich ook in de KVP-Kamerfractie een groep christen-radicalen gaat afzon deren, de toch al vrij geringe rege ringsmeerderheid daardoor nog klei ner kan worden. Het aantal rooms- katholieke Kamerleden dat zich ach ter de radicale actie heeft geschaard (direkt of indirekt), is echter tot dusver tot drie a vier beperkt ge bleven. gram zijn ds. C. B. Bavinck uit Doorn (gereformeerd), ds. H. Dekker uit Amsterdam en ds. S. Gerssen uit Utrecht (beiden hervormd), ds. Fr. Kuiper uit Krommenie (doopsge zind) en ds. Th. Scharten uit Nijme gen (luthers). „Reeds in de eerste eeuwen van haar bestaan heeft zich in de chris telijke kerk de mening verbreid, dat God het Joodse volk voorgoed ver worpen zou hebben. Deze, met het getuigenis van het Nieuwe Testament strijdige, mening heeft van de aanvang af de opvattin gen omtrent de Joden onder meer bij moslims en marxisten ongunstig beïnvloed. Binnen de christelijke kerken is deze mening tot dusverre onvoldoende of in het geheel niet weersproken. Ook heeft het binnen de christen heid ontbroken aan dankbaarheid jegens God voor het herstel van Is- raëls onafhankelijkheid en het op nieuw Joods worden van de stad Je ruzalem. Mede tengevolge daarvan is niet alleen aan de staat Israël de steun der kerken onthouden, waarop zij recht had, maar zijn ook met name moslims en marxisten gesterkt in hun afwijzing van de ontplooiing van de staat Israël," aldus de vijf predi kanten in hun telegram aaif het Cen traal comité. Weerslag HERAKLION De eerste berich ten van Kreta duiden erop, dat het conflict in het Nabije Oosten zijn weerslag heeft op de vergadering van het centraal comité. Vertegenwoordigers van verschil lende oosterse kerken zijn naar Kre ta gekomen met ontwerp-verklarin- gen, die Israël veroordelen wegens de bezetting van het oude Jeruzalem en de „heilige plaatsen". Leden uit West-Europa en Ameri ka voelen hier niets voor. Zij zouden een verklaring overwegen, waarin gepleit wordt voor Arabisch-Joodse onderhandelingen en voor overwe ging van internationalisatie van Je ruzalem. Secretaris-generaal dr. Eugene Carson Blake heeft al gezegd, dat de Wereldraad zijn oecumenische taak onmogelijk kan vervullen, wanneer hij zich moet uitspreken voor abso lute steun aan een van de partijen in het conflict. DEN HAAG De veertien christen-radicalen uit de KVP die het adres aan het partijbestuur heb ben ondertekend, zijn: drs. J. M. Aarden (lid Tweede Ka mer) jhr. dr. F. A. M. Alting von Geusau (hoogleraar in Tilburg) drs. P. C. W. M. Bogaers (oud-mi nister van volkshuisvesting) mr. J. M. L. Th. Cals (oud-minis- ter-president en minister van Staat) mr. H. W. van Doorn (lid Tweede Kamer en voorzitter van de KRO) drs. K. L. M. van Eerd (leraar klas sieke talen) H. C. Faas (Parlementair redacteur van de Volkskrant) dr. M. van Huiten (hoofdsociograaf bij de rijksdienst IJsselmeerpolders) mr. J. Jansen (hoofd administratie maatschappelijke bijstand van de ge meente Eindhoven) mr, E. Jurgens (wetenschappelijk medewerker van Universiteit van Amsterdam) drs. R. Lubbers (voorzitter van de r.k. jonge werkgevers) mr. J A Mommersteeg (lid Tweede Kamer) mr. W. E. Siegmann (lid Eerste Ka- mei-) mr. D. Meeuwissen (lid Provinciale Staten1 van Noord-Holland). De Rooms-Katholieke Kerk mag in Zweden op plaatsen, waar ze zelf geen kerken of kapellen heeft, voor huwelijksdiensten voortaan gebruik maken van lutherse kerken, mits er geen mis aan te pas komt. De bevol king van Zweden (rond 7,6 miljoen) geldt voor 99 protestant. Er zijn 19.000 rooms-katholieken. keer van een reis van meerdere da gen in het Nabij Oosten. De Lu therse Wereldfederatie speelt een voorname rol bij het vluchtelingen werk in Jordanië. Volgens Mützelfeldt komen er nog elke dag vluchtelingen over de Jor daan. Alle autoriteiten in Jordanië doen hun best de vluchtelingen te bewegen, zo snel mogelijk weer naar West-Jordanië terug te keren. Ongeveer zeventigduizend van de tweehonderdduizend vluchtelingen le ven in tentenkampen. De anderen zijn bij familie ingetrokken, bivakke ren in scholen of andere gebouwen of verblijven in de open lucht. De levensvoorwaarden in de kam pen naderen nu al de uiterste mini mum-grens, aldus dr. Mützelfeldt. Enige planning op langere termijn is onmogelijk, zolang het nog niet be kend is, of de meeste vluchtelingen terug zullen kunnen gaan naar het westen. BAKKERIJEN Het lutherse werelddiakonaat heeft in vijf van de elf kampen de me dische verzorging op zich genomen. Daarbij gaan de lutheranen in alle elf kampen bakkerijen bouwen. Nu moet het brood onder slechte hygiënische omstandigheden over gro te afstanden worden aangevoerd. Men wil de Arabische families in Verder wil de LWF de opleiding voortzetten van de studenten aan de verpleegstersschool en de kweekschool voor vakonderwijzers in Jeruzalem, die naar het oosten ge vlucht zijn. In Amman voerde dr. Mützelfeldt besprekingen met enkele Jordaanse ministers, in Amman en Beiroet met vertegenwoordigers van de Verenig de Naties. Het lutherse hulpwerk in Jordanië wordt geleid door de Noor Harald Haanes. Onderzoek in Utrech t UTRECHT Gereformeerde ge zinnen zullen vooralsnog het groot ste blijven in ons land. Onkerkclij- ken wensen meestal geen of zeer weinig kinderen, maar ook hervorm den en rooms-katholieken willen geen grote gezinnen. Voor de gere formeerden zou echter vier tot vijf kinderen het doorsnee-ideaal zijn. Dat is een conclusie van een rap port over gezinsplanning in Utrecht. Drs. H. G. Moors van het sociologisch instituut van de Utrechtse universi teit stelde een onderzoek in bij nog jonge echtparen, die namelijk alle in 1960 zijn getrouwd. De eerste baby werd in de rooms- katholieke gezinnen in 55 procent BELGRADO Bij werk zaamheden op het terrein van een waterkrachtcentrale, in de buurt van de grens tussen Zuid- Slavië en Roemenië, zijn de overblijfselen ontdekt van een stad die ongeveer 8000 jaar oud zou zijn. De vondst werd gedaan door een groep Joegoslavische oudheidkundi gen. Over een gebied van één vier- gratis bij 2 gezinspakken Rapport werkgroep ambachten DEN HAAG Kleine repa raties van ambachtslieden voor veel geld wekken al lange tijd de ergernis van het publiek. Deze ergernis is het gevolg van een slecht begrip bij beide par tijen voor elkaar. Dit is de slotsom van de werkgroep van het hoofdbedrijfschap ambach ten, die een rapport hierover uit bracht. De werkgroep stelt vast dat de consument weinig of geen inzicht heeft in de kosten en met name in de toonhoogte. Het publiek verkijkt zich vaak op de bedrijfskosten, die voor driekwart worden bepaald door de loonkosten. Het rapport van de werkgroep be veelt de ambachtelijke ondernemin gen aan onder hun klanten een folder te verspreiden. Op deze ma nier wordt het publiek voorgelicht over de kostenopbouw van het am bacht. Verder zou de consument tevo ren een prijsopgave moeten vragen of zelfs krijgen, zodat hij weel waar hij aan toe is. CURSUSSEN De werkgroep wijst op het initia tief van enkele ambachtsbedrijven om cursussen te beginnen voor doe-het-zelf-reparaties. Bij deze cursussen zou de hulp van technische scholen ingeroepen kunnen wor den. Ook de ambachtsman zelf dient Studenten kopen kasteel voor ruim een miljoen (Van onze onderwijsredactie) UTRECHT De Utrechtse r.k. stu dentenvereniging Veritas heeft het uit 1307 daterende kasteel Oudaen gekocht. Veritas zal daarvoor 1.200.000,- op tafel moeten leggen. De studenten willen dit geld bijeen krijgen door het voeren van verschei dene acties. Animator is de 23-jarige Joop van der Pol, praeses van Veri tas. Hij wil een aanbevelingscomité vormen, waarvan burgemeester jhr. mr. C. J. A. de Ranitz reeds deel uitmaakt. De Veritas-praeses hoopt echter ook Robert F. Kennedy, burge meester Lindsay van New York en gouverneur Nelson Rockefeller te strikken. Een wethouder van New York zal volgende week een bezoek aan Utrecht brengen om zich op de hoog te te stellen. Het is de bedoeling in de Verenigde Staten certificaten aan de man te brengen. voorgelicht te worden. Hij moet zich bewust zijn van de wensen en verlan gens van zijn klanten. Het rapport wijst op de hoffelijk heid in het onderlinge verkeer, het nakomen van afspraken, de zorg voor goed personeel, efficiency, kwali teit en zorgvuldigheid bij de uitvoe ring en het vlot indienen van reke ningen. Tenslotte behandelt het rapport de verbetering van de dienstverlening door bijvoorbeeld een bandopnameap paraat bij de telefoon te plaatsen om 's avonds boodschappen aan te ne men. De werkgroep is van mening dat alleen goede voorlichting de verhou ding tussen dienstverlenend ambacht en consument kan verbeteren. Lutherherdenking met r.k. spreker kante kilometer kwamen de rekten van 41 trapezium-aebtige woningen aan de oppervlakte met talrijke be werkte voorwerpen, die wat vorm en afmeting betreft enig in hun soort zijn. De stad is volgens de des kundigen een van de oudste die men kent. De opgravingen zijn ongeveer een jaar geleden begonnen. Bij de werk zaamheden had men archeologen in geschakeld, omdat men vermoedde dat de streek rijk was aan oudheid kundige schatten. De vondst die nu gedaan is, overtreft echter alle ver wachtingen. Deskundigen vinden het een van de belangrijkste overblijfselen uit het stenen tijdperk. Wij geloven dat de ontdekking een nieuw licht zal werpen op de betrekkingen tussen de oude Europese en Oosterse be schavingen. De directeur van het nationale museum van Belgrado geloofde niet te overdrijven als hij zei, dat deze vondst in belangrijkheid die van Troje overtreft. Bijna honderd jaar geleden deed de Duitse oudheidkundige Heinrich Schliemann de sensationele ontdek king van het vermeende Home rische Troje. Later bleek dat hij met een heel andere laag van Troje te doen had gehad. De stad Troje werd namelijk verscheidene keren op haar eigen ruïnes herbouwd. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Nieuw Lekkerland: H. Harkema, director Geref. Zendings Bond, woon'acht, te Zeist; te Sellingen (Gr.-toez): D. Driebergen te Klaaswaal; te Poortvliet en te Brandwijk: C. Mulder te Hien en Dodewaard. Aangenomen naar Gorkum (toez.): G. G. S. v. Hoogstraten te Hogezand. GEREF. KERKEN Beroepen te Sohipluilden: kand. F. Ledegang te Baarn; te 't Harde: G. Brfttkman te Kampen. Bedankt voor Amsterdam-Nieuwen- dam: H. D. Bakker te Emmeloord. Beroepbaar: kand. R. H. Nieuwenhuis te Visvliet is beroepbaar, hij kreeg i middels een beroep naar Tzum (Fr.) GEREF. KERKEN (vrügem.) Beroepen te Bedum: J. W. Beekman te Hillegersberg-Straatweg. (Van o kerkredactie) AMSTERDAM Woensdagmiddag 25 oktober wordt in de aula van de universiteit van Amsterdam de kerk hervorming herdacht. Er zullen een rooms-katholiek, een lutheraan en een gereformeerde spreken. Prof. dr. J. Vercruysse SJ uit Leu ven spreekt over de ecclesiologie in Luthers eerste psalmencollege. Prof, dr. C. W. Mönnich uit Amsterdam behandelt vervolgens de 95 stellin-- gen, waarna de Kamper hoogleraar prof. dr. J. T. Bakker spreekt over de theologia crucis. Na een informeel samenzijn zal dan prof. dr. W. J. Kooiman later op de middag een Luthertentoonstelling openen. Hier zullen eerste drukken, gedenkpenningen en prenten te be zichtigen zijn. QUAKERS DOEN WASHINGTON PROCES AAN WASHINGTON Amerikaanse Quakers gaan processen aanhangig maken tegen de Amerikaanse rege ring, omdat deze hen verhindert me dicamenten naar Noord-Vietnam te zenden. De Quakers stellen, dat hier sprake is van een ongerechtvaardig de inbreuk op de godsdienstvrijheid. Het behoort tot de traditie der Qua kers, alle mensen in nood te hel pen. Gelijk bekend proberen de Quakers het verbod van de regering op aller lei wijze te ontduiken. Zij verzenden de pakketten via Canada en in maart zeilden vijf Quakers met een zeilboot vol medicamenten vanuit Japan naar Hanoi. van de gevallen binnen anderhalf jaar geboren, bij de onkerkelijken in 58 procent, bij de hervormden in 74 procent en bij de gereformeerden in 100 procent. Daar moet men dan nog bij beden ken, dat het hervormde percentage extra hoog was, doordat in 44 pro cent van de hervormde huwelijken het kind binnen de negen maanden kwam. De wijze waarop aan geboorten- regeling wordt gedaan, verschilde ook sterk in de ondervraagde gezin nen. Zestig procent van de gerefor meerden doet niet aan geboorten- regeling. Qua genoten onderwijs komt de periodieke onthouding vooral voor bij vrouwen met mulo of hogere op leiding. De waarde van de resultaten van dit onderzoek is beperkt, doordat het aantal geïnterviewden niet groot was. Met name geldt dit ten aanzien van de kleinste groep (die der ge reformeerden), waaronder de ver schillen zelf ook groot zijn omdat onder deze categorie leden der Geref. Kerken maar ook andere gerefor meerden gerekend worden. Pater Murray overleden BALTIMORE John Courtnay Murray, een rooms-katholiek theo loog van wereldfaam, is gisteravond aan een hartaanval overleden. Hij is 63 jaar geworden. Pater Murray, au teur van tal van hoeken, d.oceerde sinds 1937 aan het Woodstock-colle ge- Nieuwe boeken voor U besproken Kennedy, gezien door Sörensen Ted Sörensen is ongetwijfeld een van de intiemste politieke medewer kers van Kennedy geweest. Hij dien de de president reeds als senator. Hij voerde verkiezingscampagnes met hem; hij was zijn speciale adviseur. Sörensen schreef zelfs de meeste redevoeringen van John F. Zijn erva ringen heeft hij vastgelegd in het boek Kennedy. Of liever gezegd: de politiek van de president heeft hij beschreven. Sörensen is er namelijk goed in geslaagd zichzelf te zien als toeschouwer. Meer dan in Schlesingers boek, De duizend dagen, komt Kennedy als in dividu naar voren. Maar ook meer dan Schlesinger lijdt Sörensen aan een enigszins overdreven aandoende postume bewondering voor de presi dent. Als Sörensen schrijft: „Kennedy was in staat om een verkeerde koers te varen, maar nooit een domme", ziet hij een verschil dat er in wezen in de politiek niet is. Want de ver keerde koers van een politicus zal in de geschiedenis blijken een domme te zijn, zelfs al is de leider verkeerd door zijn adviseurs voorgelicht. Sörensen besluit met twee wapen feiten van Kennedy: het kernproef- verbod en de confrontatie met de Sowjetunie op Cuba. Sörensens boek is voor de zeer vele bewonderaars van Kennedy belangrijk, al zal het simplistische overzicht van de Viet- nam-politiek een deel van die bewon deraars teleurstellen. (429 blz., ƒ24,50). Uitgave H. J. Paris, Amster- Wel onderzoek naar dood patiënt (Van o correspondent) WOERDEN Mevrouw Sterk uit Den Haag, schoonmoeder van de óp 11 juli in het rooms-katholiek zie kenhuis „Ope Dei" in Woerden overle den heer K. H. Verweij heeft de offi cier van justitie gevraagd een nader onderzoek in te stellen naar de om standigheden, waaronder haar schoon zoon is overleden. De inspecteur van de volksgezondheid zei dat er echter geen sprake is van een „aanklacht" tegen de neuroloog-psychiatcr G. C. Jedeloo. De 31-jarige heer Verweij, vader van drie kinderen, overleed na een slaapkuur. Hij was in overspannen toestand in het ziekenhuis opgeno- „Dergelijke verzoeken om nadere inlichtingen 'ontvangen wij regelma tig", aldus de inspecteur. „Het is goed dat er zo'n beroepsinstantie bestaat. De arts kan zich nu verant woorden en verdedigen, wat hem in het openbaar niet mogelijk is." Geen verband Dokter Jedeloo betreurt bet ver band, dat sommige bladen hebben ge legd tussen dit sterfgeval en het overlijden van een andere patiënt van hem, de 17-jarige jhr. Quarles van Ufford, in het Algemeen Zie kenhuis, ongeveer een maand eerder. Het betreft hier volgens de arts twee geheel verschillende gevallen en ook twee duidelijk verschillende behandelingen. „Verder kan ik daar niets van zeggen, omdat mijn ambtseed dat verhindert. Natuurlijk zullen alle bijzonderheden worden vermeld in mijn rapport aan de inspecteur van de volksgezondheid." De directeur-geneesheer van het Algemeen ziekenhuis, dokter J. H. Trommel, zei dat na het overlijden van jonkheer Quarles van Ufford een brief was binnengekomen van de fa milie, waarin deze klaagde over de wijze waarop men was „opgevangen" na dit-plotselinge overlijden. „Het onderzoek heeft uitgewezen, dat daarbij door het personeel inder daad fouten zijn gemaakt. Er zijn dan ook excuses aangeboden. Dit staat echter los van de medische be handeling van de patiënt. In de brief stond hierover geen klacht, in tegen deel, men was ervan overtuigd dat medisch al het mogelijke was gedaan om de ongelukkige afloop te voorko- Niettemin is volgens de direc teur-geneesheer, in verband met de twijfel over de doodsoorzaak, direct een lijkschouwing voorgesteld. De fa milie ging hierop niet in. Hij zei dat de patiënt, in tegenstelling tot wat verschillende bladen meldden, geen slaapkuur had ondergaan. HET WEER IN EEROPA Kopenhagen licht t Rome Madrid Majorca

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2