RADICALEN ZETTEN DOOR Ontslag van 443 man in Rotterdamse haven KLM maakte bijna helft minderwinst Commentaren JAMIN Bereid tot gesprek met KVP-bestuur Ook Mertens (NKV) achter actie Van den Boorn in gevangenis Donderdag 17 augustus 1967— 48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD ittW» oe Rotterdammer Dordts Dagblad 'aagse Courant Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur -fe Catastrofe dreigt voor Jordaanse vluchtelingen - pag. Kernmerk. Wie zei er, dat de mode een wufte zaak is? En wie spreekt er nog over mini- mode, wanneer dit beeld als het allernieuwste modesnufje uit Italië komt? De Italiaanse couturiers houden de rok in ieder ge val tot op de knie, maar lan ger mag ook, zelfs tot de en kel. Zoals deze mantel van Forquet uitgevoerd in een donkergrijs flanel met wit krijtstreep je. Meer over de Italiaanse mode %op pagina 5. •fe Topman Radio Caroline in Nederland pag. Radio TV. W eers'verwacli tin g Meer zon DE BILT Het weer in West- Europa wordt al enkele dagen bepaald door een depressie, die langzaam van Ierland naar het noordelijke deel van de Noordzee is getrokken. Zij neemt nu in betekenis af. Een ander lagedrukgebied, dat zich ten westen van Ierland op de Oceaan bevindt, trekt in zuidoostelijke rich ting naar de Golf van Biscaje. Tussen beide storingsgebieden komt een zwak ke rug van hoge luchtdruk voor, ons morgen flinke zonnige perioden bezorgen. Met een afnemende zuic westelijke wind blijft koele lucht stromen, maar de opbouw van de at mosfeer wordt wat minder onstabie zodat de kans op buien kleiner word (Van onze parlementsredactie) jQEN HAAG Het bestuur van de Katholieke Volkspartij komt volgende week zaterdag 26 augustus bijeen om de jongste ontwikkelingen binnen de partij te bespreken. Aanvankelijk zou pas 9 september worden vergaderd, maar op dringend verzoek van onder meer de KVP-jongeren heeft de waarnemend partijvoorzitter drs. Horbach een spoedbijeenkomst uitgeschreven. Inmiddels 'heeft een groot aantal min of meer prominente leden van de KVP instemming betuigd met het geruchtmakende adres van de rooms- katlholiéke christen-radicalen. Onder hen bevinden zich de voor zitter en oud-voorzitter van het NKV, de heren Mertens en Middelhuis, de oud-staatssecretaris van sociaile za ken dr. Bartels, en de Amsterdamse wethouder mr. Elsenburg. BESPREKING De leiders van de groep KVP- radicalen hebben gisteravond ten huize van het Tweede-Kamerlid mr. Van Doorn in Baarn vergaderd om de reacties op hun adres te bespreken. Na afloop werd het volgende com muniqué verstrekt. „De KVP-radicalen hebben beslo ten, nu aan hun bedoelingen voortij dig bekendheid is gegeven, hun acti viteiten ter bevordering van een open discussie binnen de KVP met voortvarendheid voort te zetten. In de komende dagen zullen nieuwe contacten werden gelegd, zoalsdie onder meer reeds bestaan met ver ontruste Brabantse KVP'ers. Con form de wens van het partijbestuur heeft steeds de bedoeling voorgezeten bij te dragen tot een zo breed moge lijke concrete discussie over de toe komst van de KVP. De KyP-radic^len zijn daarom oók graag bereid in het'-overleg dat in de' kringen wordt gevoerd ter voorbe reiding van de partijraadsvergadering van 8 en 9 december hun denk beelden nader toe te lichten. BETREURD De KVP-radicalen betreuren de wijze waarop van de zijde van het KVP-partij bes tuur althans door „de woordvoerder namens de bereikbare leden van de partijleiding" is ge reageerd. Zij blijven uiteraard bereid tot een open gedadhtenwisseling met het pértij bestuur. Door de voortijdige publikatie zijn blijkbaar misverstanden gerezen over hun doelstellingen. Uit het feit, dat de KVP-radicailen zijn voortgekomen uit de werkgroep van Christen- DE BILT Aanvankelijk nog en kele buien, morgen geleidelijk - meer zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Tot matig afne mende wind tussen zuidwest en zuid. Koude nacht, maar morgen iets hogere middagtemperaturen. Strandweer Een buienrestant passeert van daag. morgen gevolgd door een rug van hogedruk met droog weer en meer opklaringen. Matige zuidwes ten wind, temperatuur 18 tot 29 gra den, zeewater 19 graden. Vooruitzichten: Zonnige perioden en een kleine stijging van tempera BH i Ik geef op als j nieuwe abonnee: Als beloning voor mijn aktiviteit i ontvang ik een grote luxe Sierknijper. 1 De nieuwe abonnee krijgt onze krant 1 veertien dagen gratis. i 1 laats- betaalt: D per kwartaal O per maand Inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze j radicalen blijkt, dat het van het be gin af aan de bedoeling is geweest de discussie over de partij vernieuwing binnen de KVP te voeren. Daaruit blijkt tevens dat de KVP- radicalen bijzonder veel waarde hechten aan overleg tussen de drie confessionele partijen. Bij dat over leg behoort echter tevens het verder liggende deel van de brede vooruit strevende samenwerking steeds in het oog te worden gehouden. REACTIES De KVP-radicalen verheugen zich over de positieve reacties uit eigen kring. Ook van de instemming van buiten de KVP is met voldoening kennisgenomen. Voor vervolg zie pag. 2 Vit Pompe-kliniek IN EEN JAAR 66 VLUCHTPOGINGEN NIJMEGEN Binnen één jaar zijn 66 pogingen uit de Pompe-kliniek 'in Nijmegen te ontvluchten, geregistreerd. In de kliniek die eind september vorig jaar werd geopend, worden nu 34 geestelijk gestoorde delinquenten ver pleegd. Elf verpleegden zitten op het ogen blik in huizen van bewaring, waar zij na hun ontvluchting en aanhouding zijn ingesloten. Eén patiënt is nog niet gevonden. Deze cijfers maakte burgemeester Hustinx van Nijmegen gisteravond be kend in antwoord op vragen van on geruste raadsleden. Er zijn betere be veiligingsmaatregelen in voorbereiding. Een luchtopname van de stad Fairbanks (Alaska), die door een overstroming getroffen werd, toen de rivier de Chena buiten haar oevers trad. Op de voor grond is de rook te zien van een der branden, die ongehinderd konden voortwoeden, doordat het de brandweer onmogelijk was uit te rukken. In 2de kwartaal van 33 tot 18,4 min (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Vandaag hebben 443 havenarbeiders te horen gekregen dat ze worden ontslagen. Oorzaak van dit massale ontslag is de verminderde werkgelegenheid in de Rot terdamse haven door een voortdurend toenemende mechani satie en het in de vaart komen van container- en roll-on/ roll-off-schepen. Voor het laden en lossen van de schepen heeft men namelijk aanzienlijk minder mensen nodig dan tot voor kort. Het personeel dat (op kantoor) ontslag is aangezegd per 3 september maakt in zijn geheel deel uit van de Centrale voor arbeidsvoorziening, een soort havenarbeidsreserve waar uit de stuwadoorsbedrijven mensen kunnen betrekken al naar gelang de hoeveelheid werk die ze hebben. Dit personeel is in dienst bij de Scheepvaart Vereeniging Zuid, dat voor de betaling van de lonen een subsidie van de regering ontvangt. De Centrale voor arbeidsvoorzie ning telt 2700 mensen en dat aantal wil men door het aangekondigde ontslag van 443 werknemers en enke le tientallen mensen die in de loop van dit jaar gepensioneerd zullen worden, verminderen met ongeveer 500 tot 2200. De ontslagenen komen zowel uit de pendelgebieden als uit Rotterdam. Aan pendelaars zijn ongeveer 170 mensen ontslagen, aan Rotterdam mers circa 270. Onder hen bevinden zich enkele tientallen buitenlanders en 116 mensen boven de 60 jaar. Het totale aantal pendelaars dat werkzaam is in de Rotterdamse ha ven varieert tussen 4000 en 5000 man, ongeveer eenderde van het totale bestand aan havenarbeiders in Rot terdam. Vooral West-Brabant is een gebied waaruit veel havenpendelaars komen. De ontslagen betreffen mensen in vele functies, zoals dekgasten, ploeg leiders en controleurs. Kraandrijvers en mensen met andere technische functies vallen in 't algemeen buiten het ontslag. Ingevolge het uitdrukkelijk verzoek van de SVZ aan de gehele Neder landse pers de betrokkenen moes ten uiteraard nog worden inge licht zijn wij eerst heden tot pu blikatie van dit ontslagbericht over gegaan. Helaas heeft niet de gehele pers zich aan dit toch zo billijke verzoek gehouden AMSTERDAM NIET AMSTERDAM In de Amster damse haven ligt de arbeidssituatie anders dan m Rotterdam. Reeds eer der genomen maatregelen hebben tot gevolg gehad dat het bestand van de arbeidsreserve van de Stichting Samenwerkende Havenbedrijven on der de reglementaire sterkte lag, zo dat de optredende overschotten niet verontrustend groot zijn. Het nemen van drastische maatregelen zoals in Rotterdam is in de hoofdstad niet SOLINGEN De 29-jarige Maastrichtse student Tony van den Boorn wordt nog in Bulgarije gevan gen gehouden. Dit vertelde gisteren zijn zwager Peter Lehmann (30), die samen met de student en nog een Westduitser naar Bulgarije waren ge gaan om te proberen zijn zuster naar het westen te helpen ontvluchten. Peter Lehmann wist niet waar Van den Boorn gevangen wordt gehouden. Hij en zijn vriend Winfried Kadur zijn gisteren per auto in Solingen teruggekeerd. Van den Boorn zou over enkele weken terechtstaan. Ontslag DEN HAAG De KLM heeft in de maanden april, mei en juni bijna de helft minder winst geboekt dan in dezelfde periode van 1966: ƒ18,4, resp. ƒ33 miljoen. Het vervoer steeg van 167,8 tot 176,8 tonkilometers (vijf procent). Vooral de gebeurtenissen in de in ternationale politiek hebben hun in vloed gehad op de resultaten bij de KLM. De diensten naar een aantal landen moesten worden gestaakt en de spanningen in de wereld hadden een negatieve invloed op de toe- ristenstroom. Bovendien heeft de KLM vorig jaar geprofiteerd van een staking bij andere luchtvaartmaat schappijen. Desondanks vindt de KLM-directie de gemaakte winst „be moedigend"'. Nog enkele cijfers: De passage bij de lijndiensten steeg van 94,4 tot 101,6 (8 procent), de vracht van 55,5 tot 56,5 (2 procent), de bijzondere vluchten van 14,4 tot 15,5 (8 procent), terwijl het postvervoer daalde van 3,5 naar 3,1 procent (9 procent) (alles in tonkilometers). Ook de beladings graad daalde (van 57,9 tot 56,8 pro- De bedrijfsinkomsten stegen met twee procent tot ƒ220,2 miljoen. De bedrijfskosten bedroegen 199,9 mil joen, dat is negen procent meer dan vorig jaar. Reis van Tito zonder succes KAIRO President Tito van Joe goslavië heeft premier Gandhi van India op de hoogte gesteld van zijn besprekingen met de Arabische lei ders in Egypte, Syrië en Irak. Eer der gingen geruchten, dat Tito me vrouw Gandhi zou uitnodigen naar Kaïro te kornen om met liem een pre sident Nasser tot een gezamenlijk standpunt van de nietgebonden lan den te geraken. Tito, die met een vredesvoorstel naar Kaïro en de Arabische landen zou zijn gegaan, heeft wat dit be treft blijkbaar weinig succes gehad. Vandaag zou hij, na laatste be sprekingen met president Nasser, weer naar zijn land terugkeren. "LJET ontslag voor enige honder den arbeiders in de Rotterdam se haven is een structurele kwestie en geen zaak van een verminderde conjunctuur. Geen foutief beleid bij de bedrijven dus, geen wegvallen van bepaalde afzetgebieden of een te sterke concurrentie van andere De vermindering van de werkge legenheid vindt haar oorzaak in de technische ontwikkeling in het zee vervoer en het havenbedrijf, een ont wikkeling die zich de laatste maan den geweldig snel heeft ontwikkeld. Moderne schepen en nieuwe manie ren van overslag van de lading ma ken het noodzakelijk dat er steeds minder mensen nodig zijn om de haven goed te laten functioneren. Een dergelijke ontwikkeling heeft zich reeds lang geleden in de in dustrieën afgespeeld. Ook daar moesten mensen verdwijnen toen nieuwe methoden en meer machines in hun plaats kwamen. De haven heeft daar in feite nooit mee te maken gehad, althans niet in zo'n hevige mate. De ontwikkeling is daar veel geleidelijker gegaan. Nu echter het ene containerschip en het ene roll-on/roll-off-schip na het an dere binnenkomt en steeds meer lading voorgepakt aan de kaden komt, gaat de mens in de haven een steeds geringere rol spelen. Het ontslag is te billijken uit een oogpunt van bedrijfsvoering. Voor de ontslagen mensen uit Rotterdam en (verre) omgeving die dat treft is het natuurlijk een pijnlijke tij ding. Gelukkig heeft de Scheepvaart vereniging Zuid hun werkgever met de vakorganisaties een rege ling getroffen. Wachtgeld- en werk loosheidsuitkeringen zijn er ge maakt. Wat dat aangaat dus niet al te veel zorgen. Moeilijker wordt het weer om aan de slag te komen in een ander be roep, vreugde te vinden in een an dere werkkring. Met herscholing kan zeker voor een deel een oplossing worden gevonden. Of iedereen aan de slag zal kunnen komen, is voor lopig twijfelachtig. De arbeidsmarkt blijft zeker nog enige tijd ontspan- Somber In Guijxtelo, Salamanca (Spanje) is dinsdagavond met donderend geraas een gebouw ingestort. Er zijn dertien doden geborgen, ter wijl 63 gewonden zijn geteld, waarvan velen ernstig. Op de foto: reddingsploegen zoeken naar slachtoffers onder het puin. TNE Europese commissie schetst een somber beeld van ons land. De overheidsuitgaven zijn te hoog en zijn de voornaamste oorzaak van een door de commissie verwacht tekort van niet minder dan 2,4 miljard gul den. De Europese commissie houdt onze regering nogmaals voor. dat voor zichtigheid eerste gebod blijft om de economie gezond te maken. Er is een lichtpunt: in 1968 zal de uitvoer een sterke stimulans krijgen. In het algemeen zal de economische bedrijvigheid wat toenemen. Maar voor een optimaal gebruik van de verbeterde exportsituatie moet nu reeds geïnvesteerd worden. Nieuwe machines, gebouwen, voortgaande modernisering zijn voorwaarden om te kunnen concurreren. En dat is het nu juist: de overheid zal niet bij machte zijn het investe ringsklimaat te verbeteren. Het be roep dat de overheid onder meer op de kapitaalmarkt moet doen, zal ook het bedrijfsleven kans èn lust tot in vesteren ontnemen. Nog meer gevolgen van de tc forse overheidsuitgaven: aarzelende wo ningbouw. Zelfde kwaal: er is geen geld. En het schaarse geld is duur. Een remedie? De overheidsuitgaven zijn al terdege bekeken sinds het af treden van de regering-Cals. Nog meer bezuinigingen waardoor onge twijfeld bepaalde voorzieningen in het gedrang komen, lijkt bijna niet mogelijk. Het rappórt van de Europese com missie toont weer eens aan, dat we er in Nederland nog niet zijn, zelfs al leeft de economie op. kokosnice niet duur wel heerlijk De scheepswerf Hoogezand Bergum (Fr.) heeft voor het ongeveer 70 man tellende personeel werktijd verkorting aangevraagd. Oorzaak is een te geringe orderportefeuille. C.I.E.B. A. - LEIDERDORP Weer een Belgische bus in Duitsland verongelukt LIMBURG In de nacht van dinsdag op woensdag is een Bel gische toeristenbus op de autobahn bij Limburg (Hessen) tegen een met pech stilstaande vrachtauto gereden. Bij de botsing liepen acht inzittenden ernstige en zes lichte verwondingen op. De bus vervoerde 45 Britse toe risten naar Salzburg. Het ongeluk ge beurde op hetzelfde weggedeelte van de autobahn Keulen Frankfort waar een jaar geleden eveneens een Belgische bus verongelukte. Daarbij WASHINGTON De Ameri kaanse regering probeert de juiste plaats vast te stellen van een oude vrachtboot, geladen met 2.000 ton ex plosieven. Het schip is vorige week donderdag bij de Aleoeten, ten westen van Alaska, tot zinken ge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1