Nieuwe LeMse Coeramnt Tanker zit muurvast - kans op breken Politie ontdekt geweldige kunstzwendel Commentaren Bankovervallers na schot met 47 mille verdwenen VS en Rusland vrijwel eens over kernverdrag Bommen op weg Haiphong-China GEEN SUCCES VOOR TITO In hartje van Amsterdam Auto onbeheerd aangetroffen Zaterdag 12 augustus 1967— 48ste_jaargang Hoofdredacteur! Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich ia ghebleven mijn hert in teghenipoetl" VOLWAARDIG ELEKTRONISCH ORGEL 1395,- BOOT Orgel- en Pianoliandel Kerkstraat 2-28 - Bodegraven Tel. 01726-2541. Vraagt brochure. Keuze uit vele merken. Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Het zwarte lapje dat de Israëlische minister van defensie, generaal Dayan noodgedwongen draagt omdat hij een oog mist, begint een mode gril te worden. In Japan heet deze rage: de Dayan Look. Japanse tieners ontberen kennelijk graag het gebruik van een oog om het bekende lapje te kunnen dragen. Foster met spoed naar Genève WASHINGTON De Vere nigde Staten en de Sowjeturiie staan op het punt een ontwerp verdrag tegen verspreiding van kernwapens in te dienen bij de Geneefse ontwapeningsconfe rentie. Dit heeft de Amerikaan se delegatieleider William Fos ter gisteren na een gesprek met president Johnson meegedeeld. President Johnson zei dat Foster vandaag naar Genève terugkeert en „We zien uit naar de afsluiting van een zeer lange periode van wijsheid en geduld en toewijding van de kant van de heer Foster." Foster liet uitkomen dat het ont werpverdrag een open ruimte bevat voor wat betreft inspectie en beveili ging. Dit is een van de belangrijkste hindernissen bij de opstelling ge weest. De Sowjetunie heeft steeds aangedrongen op inspectie door het internationale atoomenergiebureau in Wenen. De Europese landen daarente gen willen dat de inspectie in handen van Euratom wordt gegeven. Foster zei dat de vraagstukken door de Verenigde Staten en de Sow- hetunie waren doorgepraat maar dat andere betrokken landen hun mening LONDEN De politie uit vijf landen werkt samen aan het op sporen van een komplot van een van de grootste kunstzwendels uit de geschiedenis. De Britse omroep BBC had dit gisteren ge meld, waarna Scotland Yard be richten hierover bevestigde. Deze politie-organisatie heeft gis teren op het Londense vliegveld Heathrow negen vervalste schilde rijen in beslag genomen. De doeken, waarbij zogenaamde Picasso's en Matisses, waren vóórzien van per fect nagemaakte bewijzen van echt heid. Als de, stukken echt waren, zouden ze 2,Jf miljoen gulden waard zijn geweest. De Britse politie kwam de verval singen op het spoor na een tip van Interpol. De federale recherche in de Verenigde Staten zou achter het bestaan van de bende zijn gekomen. Zij kreeg argwaan tegen adverten ties, waarin schilderijen van Rem brandt, Rubens, Renoir en andere meesters bij dozijnen werden aange- over het ontwerp nog moesten geven. Hij wilde niet zeggen of van Russische zijde een concessie was ge daan, maar zei er de voorkeur aan te geven het eeji ontwikkeling te noe men in een proces dat zijn voltooiing nadert. Op een vraag of het beoogde ont werpverdrag een „k$rngarantie" voor landen als India zou bevatten, zei Foster te geloven dat het te ingewik keld zou zijn dit in een ontwerp vast te leggen daar elk land een verschil lend probleem had. De Verenigde Sta ten zijn echter bereid dat als afzon derlijk project te bespreken. De navolanden machtigden de Vere een ontwerpverdrag met de Sowjetu nie voort te zetten, waarbij de clausu le betreffende inspectie blank zou blijven. nigde Staten in april het werk aan SAIGON Amerikaanse vlieg tuigen hebben vandaag een belang rijke brug op minder dan drie kilo meter van Hanoi gebombardeerd. Hierdoor is het spoor- en wegver keer tussen China en de Noord- vietnamese havenstad Haiphong verbroken. Het was sinds 10 juni de eerste luchtaanval vlak bij Hanoi. ZEELAND IN ZORGEN 16 SLEPERS FALEN LICHTER IN BRAND BIJ OVERLADEN: VERMISTE Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur (Van een onzer verslaggevers) BORSSELE Het gevaar voor breken van liet met 32.000 ton ruwe olie geladen Britse tankschip British Lantern, dat gistermorgen bij mistig weer op een zandbank in de Wester- schelde liep, is niet denkbeeldig. Het 23.105 ton metende schip zit namelijk met het midden schip vast. Het getijverschil is enkele meters. De ervaring leert, dat het zand onder een vastgelopen schip hij eb door de krach tige stroom gaat werken, waardoor gevaar voor breken ontstaat. In Zeeland ziet men de toe komst donker in. Enkele pogin gen van zestien sleepboten om de British Lantern vlot te trek ken, zijn mislukt. De wind is toegenomen tot windkracht 6 en springvloed is al geweest, zo dat het water de eerste tijd niet meer zo hoog zal komen. In allerijl zijn een aantal lichters langszij het schip gebracht om olie over te nemen. Men hoopte het schip wat hoger te brengen. Maar de lich ters zijn weer teruggetrokken, nadat het Belgische schip Odila in brand vloog na een ontploffing. Een op varende wordt vermist. De brand op de Odila is inmiddels geblust en het schip is in zinkende toestand op een zandbank gezet. NA REPORTAGE OVER VERDOVENDE MIDDELEN Journalist verhoord door de recherche AMSTERDAM De Amsterdam se Telegraaf-redacteur Henk van der Meyden is gisteren gehoord door de Amsterdamse recherche. Dit naar aanleiding van een publikatie in het opinieblad Vrij Nederland. De heer Van der Meyden zou vol gens het blad geld hebben gegeven aan enkele jongens om hasjiesj te kopen, teneinde stof te verzamelen voor een reportage over het gebruik van verdovende middelen. De politie onderzoekt of de jour nalist inderdaad de jongens heeft overgehaald verdovende middelen te gebruiken. Blijkt dit zo te zijn, dan moet de officier van justitie beslissen of de journalist moet worden vervolgd. De Amsterdamse politie vond gisteravond tegen half acht de grijze citroen, die door de vier mannen was gebruikt die gister middag de overval pleegden op de Spaarbank voor de Stad Am sterdam op de Singel. Een politiehond iver dte hulp geroepen bij het onderzoek. Slechts 1350 ton ruwe olie werd over gepompt. De laatste poging om het schip vlot te trekken gebeurde vanmorgen om kwart voor zeven. Elf Belgische slepers, de zeeslepers Thames en Oostzee van Leen Smit, De Maas- bank van Smit en de Zeeland en de Holland van Muller in Terneuzen kregen het niet voor elkaar. Het is duidelijk, dat, wanneer de British Lantern breeks, eenzelfde situatie ontstaat als indertijd met de Torrey Canyon. De uitstromende olie zal in geen tijd de kust van Zuid-Beveland en Zeeuws-Vlaande- ren bedekken. GEMIST Honderden Zeeuwen kunnen het bergingswerk vanaf de dijk gade slaan. Het schip zit namelijk bij de boei van Everdingen vast. De loods heeft deze boei in de mist gemist, waardoor het schip in plaats van de Pas van Terneuzen in te varen recht door op de zandbank voer. De stranding had plaats bij hoog wator^ waardoor juist 'het gevaar van brekeft bij laag wa ter acuut is. Voor- en achter schip zullen de geweldige druk van de tienduizenden tonnen olie nauwelijks kunnen weer staan. Scheuringen van thans verloochenen Vrijmakingpagina Kernmerk RIJDEN ONDER INVLOED Wat is lijden onder invloed? Dat is een vraag die belangrijk wordt nu steeds meer de wenselijkheid naar voren komt van een vastgestelde alcohollimiet in het bloed, waarboven rijden strafbaar wordt. Zie ons Zondagsblad. AVRO ivil alle gelden in één or soeppot pag. Radio TV In het nieuwe boek van prof. Berkouwer wordt duidelijk zicht gegeven op de dienstknechts gestalte van de Heilige Schrift. In ons Zondagsblad een be spreking van dit werk. Toen we de tuin om de school water gaven, spoot ik per ongeluk de meester nat en toennou, ik zal de rest maar voor morgen bewaren. CAIRO Na de eerste besprekin gen tussen de presidenten Tito en Nasser begint het steeds duidelijker te worden dat de vredesformule van Tito voor het Nabije Oosten onaan vaardbaar voor Nasser is. AMSTERDAM Terwijl een man voor de deur in een Citroën-ID wachtte, hebben gistermiddag twee overvallers, zuidelijke typen, naar getuigen verklaren, een overval ge pleegd op de afdeling Vreemd Geld van de Spaarbank voor de Stad Am sterdam, aan het Singel, vlak bij het Muntplein. De gewapende mannen, van wie er één een schot loste, dat overigens niemand raakte en in het hout van het plafond terecht kwam, drongen om elf minuten over vier de afdeling binnen. Hun buit bedraagt 47 mille, waarvan de helft, travellcrscheques, als niet te innen moet worden be schouwd. In de loop van de avond is de auto in de Jacob van Campenstraat teruggevonden. De gestolen wagen is naar het hoofdbureau overge bracht voor een nader onderzoek, dat de identiteit van de daders kan onthullen. Tot op heden heeft de politie niet alleen van Amsterdam, maar ook van omliggende plaatsen, de daders nog niet kunnen achterhalen. Ver moed wordt dat zij zich nog in de hoofdstad schuil houden. De afdeling Vreemd Geld is aan de buitenzijde van de bank gelegen, een situatie die gunstig voor de over vallers was. Toen de twee mannen, die eerst een tijd moeten hebben rondgehangen in de buurt van het gebouw, binnendrongen, bevonden zich op de afdeling de kassier W. Diephuis en drié meisjes, die balie- werk verrichtten. Voor vervolg zie pag. 2 Weersverwachting Buien en zon HIT awgustusweekeinde laat ons zien hoe het weer de laatste ja ren over het algemeen in de zomer was. Een depressie bij Schotland stuurt nog onstabiele lucht naar ons land, waarin buien voorkomen. Een vrij sterke westenwind zorgt hier bij voor aanvoer van koele lucht met een temperatuur van 17 tot 19 graden. Morgen zal het wellicht iets sta bieler worden, waarbij de buienac tiviteit geleidelijk afneemt. laan onde/zTO taan ondêrZ23.3i NISTELRODE Op het erf van een boerderij onder Nistelrode is gisteren de 4-jarige M. W. N. van de Ven onder een landbouwtrekker ge raakt. Het kind is naar een zieken huis in Oss overgebracht waar het is overleden. De 61-jarige J. L. de Ruyter uit Laren (G) is gisteren verongelukt. Hij kwam in botsing met een auto, waar aan hij geen voorrang gaf. Na de botsing stapte hij uit zijn auto en viel enkele ogenblikken later dood Onbekende vrouw bij Utrecht verdronken UTRECHT De Utrechtse poli tie heeft gisteren in het Amster dam-Rijnkanaal het lijk opgevist van een vrouw. Kort tevoren had een employé van een aluminium- fabriek de politie gemeld dat hij een vrouw in het water had zien vallen of springen. Over de indenti- teit van het slachtoffer tast de po litie nog in het duister. Pensioenfondsen TNE VAKBEWEGING, zo blijkt uit een artikel in dit blad, streeft naar een verruiming van de voor schriften waaraan de bedrijfspen sioenfondsen bij het beleggen van hun premiegelden gebonden zijn, zulks teneinde noodzakelijke inves teringen in het bedrijfsleven te be vorderen en te vergemakkelijken. De pensioen- en spaarfondsenwet schrijft voor, dat niet meer dan tien procent van het premiekapitaal, dat soms tot grote hoogte oploopt, risico dragend mag zijn. Een dergelijke be paling is uitermate gezond en er zijn dan ook wel stemmen opgegaan om geroemd percentage verder in te laxiiinen. Vooral de laatste jaren is het nog al eens voorgekomen dat be drijven hun financiële moeilijkheden proberen af te wentelen op de pen sioenkas. Het is en blijft van groot belang, dat de pensioengelden zoveel mogelijk uit de risico-dragende sfeer worden ge houden. Dit neemt niet weg, dat on der bepaalde omstandigheden en voor bepaalde doeleinden wel een verruinming van de beleggingsvoor schriften mogelijk is. Zo zou daar van bijv. de bouwnijverheid, waar in de werkloosheid het grootst is, zeker kunnen profiteren. Elke verruiming van deze voorschrif ten zal evenwei met grondige waar borgen gepaard moeten gaan. Onder invloed gebruiken. De praktijk is anders. Nu ware te wensen, dat ieder zich niet temin van zijn eigen verantwoorde lijkheid bewust is. Een deze week uitgebracht rapport over gebruik van alcohol en verkeer en een in ons Zondagsblad aan deze materie gewijd artikel belichten de problemen, waarmee speciaal Neder land te maken heeft. Er zijn natuurlijk nadelen aan ver bonden om een grens bij wet vast te stellen. Niet ieder reageert op al cohol gelijk. Toch zijn er argumenten die pleiten voor een regeling bij de wet. De verbaliserende politieman wordt niet gehinderd door de betrekkelijke vaagheid van de wet. De rechter heeft ook behoefte aan meer duidelijkheid. Zijn interpreta tie van het begrip „onder invloed" kan nooit stoelen op jurisprudentie. En ten slotte: de ons omringende landen kennen wél een wettelijke regeling. Wij leven op een eiland, maar niet omdat de Nederlander zijn vrijheid in deze waard is. De statis tieken spreken andere taal. Bejaarde man uit raam gevallen SITTARD De 82-jarige J. Rui ters is gisteren tot nu toe onbe kende oorzaak uit het raam van zijn woning aan de tweede verdie ping gevallen. Hij overleed in een ziekenhuis te Sittard aan de ver wondingen. Ook onderzoek Senaat naar rassenrellen WASHINGTON De Ameriakan- se Senaat heeft gisteren ruim een half miljoen gulden beschikbaar ge steld voor een onderzoek van de rassen onlusten van de afgelopen tijd. De senatoren wilden eigen inlich tingen ondanks het feit dat een speciale presidentiële commissie reeds met een onderzoek is begon-

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1