SITUATIE KUSTVAART IS ZORGWEKKEND Navo gaat vloot Russen bewaken Commentaar Drie weken miljonairszoon 9 Helft schepen ligt stil Groningse reders de dupe Treinramp in Denemarken: veel doden Vijf doden op weg na voorbarig inhalen Soekarno: Vlag is van mij <2E£> weekend-systeem ys# JAMIN? Doniwi»g M Mgmnn 19S7- 48,te jMrpm» CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD 1 Haagse Covrint Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw, 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Staatssecretaris Keyzer heeft zich vandaag verdiept in de uitzonder lijk slechte situatie in de Neder landse kustvaart. Hij had in Gro ningen oriënterende gesprekken met reders en met vertegenwoor digers van de werven. (Van onze speciale verslaggever) GRONINGEN De situatie b\j de Nederlandse kustvaart is zo slecht, dat alleen ingrijpende maatregelen uitkomst kunnen bieden. Een doorlichtingsrapport dat op verzoek van staatssecre taris Keyzer (verkeer en waterstaat) is opgesteld, geeft een nóg somberder beeld dan men al dacht. Het rapport (van de Vereenigde accountantskantoren en de noor delijke technologische organisatie) is gebaseerd op gegevens uit 1965. Sindsdien zijn de bedrijfsresultaten verder verslechterd. De gunstige concurrentie-positie van vooral Duitsers en Denen, die tegen veel lagere vrachttarieven kunnen varen en onder meer de Scandinavische houtvaart bijna ge heel hebben overgenomen, doet zich vooral dit jaar gelden. Zoeklichttoog- dag trok iveer meer mensen pag. Kernmerk Ja, tante Betty, Mary en ik hadden het koud, en daarom hebben we uw sweater geleend. -A- Genet's traves- tispet „De mei denop tv pag. Radio TV FLEXA-DEALER Fa. H. SCHUTTE Zn. Lage Rijndijk 57-59 - Leiden - Tel. 23135 De kleine handelsvaart telt op dit moment 850 schepen. Vierhonderd liggen echter stil of zijn opgelegd. De kustvaart verschaft aan zeven duizend mensen werk. Uiteraard is zij ook van groot belang voor toe leveringsbedrijven. scheepswerven en reparatie-inrichtingen. Gesprek Staatssecretaris Keyzer heeft van daag in Groningen de situatie in de kustvaart besproken met vertegen woordigers van het Koninklijk zee manscollege De Groninger eendracht en met functionarissen van nieuw bouw- en reparatiewerven. Eerder deze week had de heer Keyzer al het rapport van de accountants ont vangen. Voor de Groningse kustvaart, waarvan de reders zich in het Ko ninklijk zeemanscollege verenigd hebben, ziet de toekomst er nog somberder uit dan voor die in het westen. De grote rederijen, die bij de in Den Haag zetelende Bond van werkgevers in de kustvaart aange sloten zijn, weten de eindjes in het algemeen nog net aan elkaar te knopen. De kleine rederijen in het noor den, veelal kapiteins-eigenaar die via makelaars hun vrachten moe ten aantrekken, zitten zo hopeloos aan de grond dat velen reeds maan den pogingen doen hun vroeger zo rendabel bedrijf te sluiten. ,,Er zijn reeds honderden sche pen te koop aangeboden," aldus een Groningse reder, die zelf nog met kunst en vliegwerk is kunnen blij ven varen. „Er is echter geen markt voor, want een schip dat hel grootste deel van het jaar langszij moet liggen, is niets waard. Er zijn gelukkig nog weinig fail lissementen aangevraagd. De kre- diteurenscheepshypotheekbanken, werven en leveranciers, vissen ten slotte helemaal achter het net als de eigendommen van een reder, die zijn schulden niet betalen kan, tegen een appel en een ei moet worden verkocht." Voor vervolg zie pag. 2 Toltarief van Haringvlietbrug mogelijk lager (Van onze correspondent) MIDDELHARNIS Wanneer de daarvoor benodigde goedkeuringen worden afgegeven zullen de toltarie ven voor personenauto's op de Ha ringvlietbrug waarschijnlijk met in gang van 1 januari 1968 worden ver- De directeur van de NV Brugver- binding Haringvliet heeft het plan de tarieven te verlagen van 2.50 tot 2. De eventuele verlaging van het toltarief houdt verband met de gunsti ge begroting voor het boekjaar 1967/1968. DEN HAAG De NAVO zal waar schijnlijk nog volgend jaar permanent fregatten op de Atlantische Oceaan laten opereren om de steeds verder opdringen de Russische macht ter zee in het oog te houden. Hiertoe zal het „Match maker-squadron" met enkele schepen worden uitgebreid. Staatssecretaris Van Es (marine) heeft dit gisteren meegedeeld bij de indienststelling van fregat in Vlissingen. Staatssecretaris Van Het „Matchmaker-squadron", bestaande uit fregatten van de Verenigde Staten, Engeland en Nederland, heeft de afgelopen zes maanden geoefend onder bevel van de Nederlandse com mandant, kapitein-ter-zee F. Visee. De staf bestond uit offi cieren van de Amerikaanse, Britse, Canadese, Nederlandse, Westduitse en Noorse marine. Dit squadron zal nu worden ont bonden om volgend jaar opnieuw (en dan operationeel) te gaan opereren. Er zullen dan ook fregatten van an dere NAVO-landen aan worden toe gevoegd. Mogelijk zullen zelfs andere marine-eenheden in het squadron worden opgenomen (vliegdekschepen, kruisers e.d.). Opzet In ons landl komt nu ook een musical uit West-Afrika: Djoli- ba. De première gaat in de Am sterdamse Stadsschouwburg. So listen lieten ,er gistermiddag in de tuin van het Hilton-hotel al Plezierboot met 100-300 mensen erop gezonken WENEN Volgens hier ontvangen niet officiële berichten zou afgelopen zondag in Roemenië een plezierboot zijn gezonken waarbij tussen de 100 en 300 mensen meest vrouwen en kinderen zijn omgekomen. Het zwaarbeladen schip, overvallen door een plotselinge storm, zou als een baksteen zijn gezonken toen de bodem eruit viel. De Roemeense autoriteiten bewa ren het stilzwijgen, maar zeker is dat de oevers van het Tei-meer bij Boe karest, waar het schip zou zijn gezon ken, door de politie is afgezet. LAATSTE NIEUWS KOPENHAGEN Vóór liet sta tion in Odense op liet Deense eiland Funen is vanmorgen een sneltrein met een vaart van honderd kilometer tegen een stilstaande trein gebotst. Er zijn veel doden en gewonden. Alle beschikbare ambulances zijn naar de plaats van de ramp gestuurd. Ook zijn snijbranders aangevoerd Sm bekneld zittende passagiers te evrijden. 'Amerikaanse familie twee dagen J met vakantie in ISederland schepen van verschillende nationali teiten voor een langere tijd dan de enkele weken durende periodieke Navo-oefeningen in één verband te la ten oefenen. Dit jaar lag het accent vooral op het beoefenen van tactische doctrines, waardoor een zeer hechte eenheid van werkwijze werd verkre- Er bestaat reeds enige tijd behoefte aan. al in tijd van vrede te kunnen beschikken over een kleine, parate maritieme macht als demonstratie van de Navo-saamhorigheid tegen over de steeds ernstiger wordende dreiging van de Russische vloot. Paleiswacht ontbonden DJAKARTA De Indonesische re gering heeft de uit 200 man bestaan de paleiswacht van Soekarno ontbon den. Zij heeft dit gedaan omdat Soe karno weigert Indonesië's „heilige vlag" uit te leveren. De vlag moet op onafhankelijkheidsdag, 17 augustus, worden gehesen. Zij is gemaakt door Soekarno's eerste vrouw, Ratmawati, 22 jaar geleden. Soekarno zegt dat de vlag zijn persoonlijk eigendom is. De sleutel van de kist waarin het dun doek is opgeborgen is in Soekarno's bezit. De kist stond in het paleis in Djakarta onder bewaking van de nu ontbonden paleiswacht. Zij zal onge twijfeld spoedig van een nieuw slot worden voorzien. LEEUWARDEN De 59-jarige L. Blom uit Zwolle is gisteren in Leeuwarden om het leven gekomen toen een heiblok van 400 kilo op zijn schouder terecht kwam. De heer Blom was op een dekschuit samen met een collega bezig met heiwerk zaamheden toen het ongeluk gebeur de. Strijd in China TAE CHINESE communistische partij heeft in de loop der jaren aan gewestelijke legercommandanten aan zienlijke vrijheid moeten toestaan. Tussen de twee machten is een soort samenwerking tot stand gekomen, die in de praktijk misschien niet voldeed, maar wet een strijd op le ven en dood voorkwam. Daarvan plukt president Lioe SJao- tsji, voortdurend door Mao bestreden, maar nog steeds beschikkend over de grootste aanhang in de partij, de vruchten. Niet omdat het leger de partU of Lioe zo gunstig gezind is. Maar Lioe had zich wel neergelegd bij een af bakening van de terreinen, een voor recht dat de regionale commandanten zich nu betwist zien door Mao Tse- toeng. Mao kan niet over het partij-appa raat beschikken. Hij heeft het ge probeerd met rode wachters; hij heeft de jeugd gemobiliseerd. Ten einde raad heeft hij ook het leger bevolen kleur te bekennen. En dat is nu precies wat een aantal gene raals niet willen, omdat zij de macht van de centrale regering in Peking Lioe is in tijden niet in het openbaar gezien. Hij voelt zich het veiligst in de buitengewesten, onder de hoede van rebellerende generaals. Betwijfeld moet worden of de uit slag van de strijd ooit gunstig voor Lioe kan zijn. Een overwinning van generaals die eigen baas willen blij ven spelen, zal de macht van de communistische partij in China voor goed aan banden leggen. (Van c e correspondent) FLEXA-DEALER 't VERFHUIS Oppervlakkig gezien zou men zeggen: dame met hoge hoed. Maar de Britse mode-ontwerper van dit hoofddeksel werd waardig gekeurd zijn schepping in de herfst- en wintermodecollectie van het Mil- lenery Institute of Great Britain te tonen. De officiële uitslag luidt: coquet modelletje, genaamd Paardrijdster. Het werd van zwart fluweel mei een wijde zwart satijnen band tot deze creatie verwerkt. HONGERSNOOD OP JAVA DJAKARTA In de eerste vijf maanden van dit jaar zijn volgens door Antara gepubliceerde cijfers in het district Goenoeng Kidoel op Java 1700 mensen de hongerdood gestor ven. De hongersnood is het gevolg van langdurige droogte. RILLAND-BATH Bij een inhaal manoeuvre, gisteravond op rijksweg 58 bij Rilland-Bath, zijn vijf Ameri kanen om het leven gekomen. De au to waarin zij zaten, week plotseling uit naar links en botste tegen een vrachtwagen uit Terneuzen, geladen met 25 ton papier. De vier inzittenden van de auto konden ter plaatse niet uit het wrak worden gehaald. De totaal verwron gen auto is daarop naar de brand weerkazerne van Rilland-Bath ge bracht, waar de stoffelijke overschot ten met snijbranders zijn bevrijd. Een kind dat uit de auto was geslin- gers, overleed op weg naar het zie kenhuis. De bestuurder was Marten Lee Kain (27). die met zijn vrouw Emily Kain-Mendelson (27), hun éénjarig zoontje Aaron en zijn schoonouders mevrouw Molly G. Men- delson (52) en de heer Gilberts Men- delson (61) in Nederland op vakantie waren. Zij woonden allen in Cleve land in de staat Ohio en waren nog maar enkele dagen in ons land. De chauffeur van de vrachtwagen moest met een shock in het zieken huis worden opgenomen. Weersverwachting Enkele buien Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten! bij (Van onze correspondent) HOOGEVEEN Jan Rosendal (24), magazijn bediende bij een leerwarenfabriek, heejt pas een mïljohairsverblijf van drie weken in Amerika achter de rug. Alleen, omdat hij sprekend lijkt op de tien jaar geleden gestorven enige zoon van een rijk Amerikaans echtpaar. De Amerikaan is vice-president van de Austin-jabrieken in Los Angeles. Een maand geleden zag Jan in een Gronings restau rant een heer op zich toekomen die hem over de gelijkenis met zijn zoon sprak. Er ontstond nader con tact en er kwam een uitnodiging om drie weken naar de States te komen. Jan en zijn ouders voelden daar eerst weinig voor. Ze vonden het vliegen maar een „enge zaak". Toch is het feest doorgegaan en voor een vliegtuig draait Jan Rosendal zijn hand nu niet meer om. Hij vloog in Amerika wel een paar maal per week. Bezocht Hollywood, waar hij het huis van Lucy Bali mooht zien en kennis mocht maken met enkele sterren onder wie Jerry Lewis. Ten huize van zijn weldoeners had hij een kamer inclusief kleuren-tv en telefoon. Bij al zijn uitgangetjes werd Jan vergezeld door een tolk, omdat hjj zich uiterst gebrekkig in het Engels kan uitdrukken. In het Austinbedrijf is hem zelfs een baan plus op leiding en woning aangeboden. Dat wil hij vooralsnog niet. Maar de drieweekse reis is geenszins het einde van de relatie. Met Kerst is hij wéér uitgenodigd. Turken keren niet terug van verlof: kabelfabriek de dupe DELFT 47 Turkse arbeiders, die bij de Nederlandse Kabelfabrieken te Delft werken, keren niet van verlof terug. Dit vertelde gisteren de direc teur van het gemeentelijk arbeidsbu reau te Delft. Hij voegde er aan toe dat niet een verminderde werkgelegen heid bij het bedrijf de oorzaak is doch de Turken wensen eenvoudig niet terug te keren. De Ned. Kabelfabrieken willen nu in de vacatures voorzien door te trachten Nederlandse werknemers van buiten Delft aan te trekken. DE BILT. Een depressi Engeland beheerst al enige dag< het weer in onze omgeving. Om dit druksysteem wordt met zuidweste lijke winden tamelijk onstabiele lucht aangevoerd. In deze lucht komt een veranderlijke bewolking voor, waaruit plaatselijk enkele buien vielen. Deze depressie vult geleidelijk op, terwijl een ander lagedrukgebied, dat vanmorgen tus sen Schotland en Zuid-Noorwegen lag, naar het noorden trekt. Door deze ontwikkeling zal de wind in ons land naar westelijke richtingen ruimen, waarbij de aan voer van onstabiele lucht voortduurt. Ook morgen zullen daarom uit een wisselende bewolking plaatselijk en kele buien vallen, die hier en daar van onweer vergezeld kunnen gaan. De temperaturen zullen dezelfde zijn als vandaag of iets lager. DE BILT Veranderlijke bewol king met plaatselijk enkele regen- of onweersbuien. Overwegend matige wind, ruimenr naar westelijke rich tingen. Iets lagere middagtemperatu- Vooruitzichtcn: Aangename tempe ratuur, zonnige perioden en geleide lijk stabieler. FLEXA-DEALER SCH0NEVELD PRINS BERNHARD IN DUBLIN DEN HAAG Prins Bernhard heeft zijn vakantie in Porto Ercole onderbroken voor een driedaags be zoek aan Dublin. Hij zal daar een paardententoonstelling bijwonen. De prins is gistermiddag in Dublin aange komen. Leger wil meer geschoolde jonge mensen gaan werven DEN HAAG De Koninklijke landmacht zal meer technische specia listen opnemen om zo een aandeel te leveren in het opvangen van de thans heersende werkloosheid onder jeugdi ge werknemers. Daarom is onlangs de behoefte aan technische specialisten van 7.000 gebracht op 10.000. Men wil het apparaat gaan instellen op een opneming van 2.500 ts'ers per jaar. Dit zei staatssecretaris J. C. E. Haex van defensie gisteren toen hij in zijn werkkamer de 2.000ste ts'er begroette. In februari van 'het vorig jaar is het project gestart en veel NAVO-landen, vooral West-Duitsland. zijn bijzonder geïnteresseerd in de resultaten. Kaderwerving Een ander nieuw aspect van het pro ject is, dat men overweegt om ook technische specialisten (zoals bekend jongelui, die zich verbinden om een aantal jaren in de krijgsmacht te die nen en daar dan een burgervakoplei ding krijgen) te gaan werven voor functies van onderofficier en officier. De staatssecretaris zei dat 'het pro ject een groot succes was. De werving van ts'ers door middel van publici teitsmedia (er zijn onder andere tele visie-spots in voorbereiding) zal nog worden geïntensiveerd. Als alles volgens de plannen ver loopt, zullen er op den duur 90 tech nische specialisten bij een infanterie- bataljon en ongeveer 600 bij een bri gade dienen. Ik geef op als nieuwe abonnee: Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een grote luxe Slerknijper. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam - Inzenden aan Bureau van dit blad betaalt; D per kwartaal per maand ----- w.ou hokje zwart maken naar keuze j

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1