Nieuwe Leidse Courant VUURZEE IN EUROPOORT O si# Al 49 doden na drinken van vernis Commentaar JAMIN! MAN STEEKT VROUWNEER Vietcong slaat toe: Amerikanen verliezen vijftien helikopters Jongen bestal zijn moeder Indonesië sluit 9 ambassades Woensdag 9 augustus 1967— 48stie jaargang Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Telefoon 31441 Giro 58936 „Stantvastich i» ghebleven mijn hert In teghenspoet!" Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Een explosie in een reactor, met een steekvlam van 20 meter hoog te, in Europoort heeft gisteravond Rotterdam en omgeving opge schrikt. De vlammen van de felle brand, die direct ontstond, waren tot in Loosduinen te zien. De twaalf am bulances konden echter zonder slachtoffers weer inrukken. Zes fabrieken van Konam lamgelegd Geen slachtoffers na explosie Schade zal in de miljoenen lopen Astronaut Scott Carpenter bracht een bezoek aan Nederlandse pad vinders op de twaalfde Wereld jamboree in Idaho (VS). De jon gens hadden nu eens geen klom pen maar een ander specifiek va derlands produkt om te laten zien: de vouwfiets. Grote interesse bij de ruimte vaarder. Maar tot een tochtje was hij niet te bewegen. Hij dacht kennelijk aan zijn collegadie een been brak toen hij uit het bad stapte AMERSFOORT De 34-jarige ha venarbeider A. S. uit Amersfoort heeft gisteren getracht zijn 36-jarige vrouw, van wie hij al geruime tijd gescheiden leefde, met messteken om het leven te brengen. De man was al enkele dagen op zoek naar zijn vrouw. Gistermiddag tegen half vijf trof hij haar aan op de drukke Arnhemsestraat waar hij ten aanschouwe van tientallen voor bijgangers zijn vrouw een aantal mes steken in de borst toebracht. De man wist in de consternatie te ontkomen maar meldde zich kort nadien, op het politiebureau met de mededeling dat hij zijn yrouw van het leven had beroofd. Het slachtoffer is met veel bloed verlies' naar een ziekenhuis overge bracht. Haar toestand leek in eerste instantie niet levensgevaarlijk. Aanslag beraamd op Willy Brandt? BONN Tijdens de reis van Willy Brandt, de Westduitse minister van buitenlandse zaken, in Roemenië is er een aanslag op zijn leven be raamd. Onbekenden zijn in de nacht van maandag op dinsdag het Duitse vliegtuig waarmee Brandt naar Bonn zou terugvliegen, binnengedrongen. ROTTERDAM - Een brand die het gevolg was van een ontploffing in een reactor heeft het chemische bedrijf Ko nam NV in Europoort geheel lam gelegd. Het zal enkele dagen duren voordat een aantal van de in totaal zes fabrieken weer op gang is, en zeker enkele maan den voordat de meest geteis terde azijnzuurfabriek weer kan draaien. Directeur, dr. ir. W. A. Dekker, zei vannacht dat de schade, indirect en direct, vele miljoenen guldens zal be- Merkwaardig cadeau aan oma van kleinzoon: twee loopings (kopje duiken in de lucht) en een stuntvlucht. Oma, de Duit se ffievrouw Sof'ie Weber, die 75 werd kwam niet treurig, maar lachend uit het vliegtuig. Haar commentaar: .Als ik jonger was begon ik er nog aan". (Kleinzoon Gerd Brwmm is stuntvlieger). Geen stuntel praat van oma. Als door een wonder werd nie mand van het personeel gedood ol gewond. De twaalf ambulances die naar de Europoort waren uitgerukt op de eerste zeer alarmerende berich ten konden zonder dienst te hebben gedaan inrukken. Over de oorzaak van de ontploffing is nog niets bekend. Een onderzoek duurt voort. Het moet om ongeveer tien voor acht zijn gebeurd. De ont ploffing van de twintig meter hoge reactor, waarin butaan en koolwa terstoffen door verhitting met aard gas worden omgevormd tot ruw azijn zuur, ging met een enorme knal en een twintig meter hoge steekvlam ge- Uit liet bedieningshuis waarin zich vier mannen bevonden, werden de ruiten geblazen. Twee mannen waren op het ogen blik van de explosie buiten bij de installaties. Zij waren echter juist op een veilige plaats en bleven daardoor ongedeerd. BRAND Direct na de explosie brak een felle brand uit. Vlammen waren tot in ver re omtrek (zelfs tot in Loosduinen) te zien. Men schat dat de vuurzee een hoogte van zestig meter bereikte. Dit trok veel publiek uit de richting van Oostvoornè en Brielle. De grote hitte deed telefoontoestel len in een ander bedieningshuis op tientallen meters afstand smelten. Fa- brieksinstallaties werden door de vlammen omgevormd tot massa's verbogen staal. Hoewel voortdurend de dreiging bestond van nieuwe ex plosies bleven deze gelukkig uit. Hierdoor kon de brandweer van Ko nam. geassisteerd door de korpsen van Rotterdam, Oostvoornè, Rozen burg en van andere bedrijven in Bot lek en Europoort de brand effectief bestrijden. Een blusboot van de Rot terdamse brandweer behoefde geen dienst te doen. Om kwart voor negen was men het vuur meester. 'Voor vervolg zie oae 1STANBOEL Honderden aren den hebben boven een vallei bij Tar sus een verwoede veldslag van twee dagen tegen ooievaars verloren. De arenden zijn naar Cyprus gevlucht met achterlating van 50 doden op de grond. Vissers hebben zeventien dode arenden en vijf dode ooievaars in zee gevonden. SAIGON Op nog geen vier 'kilometer van Saigon hebben Vietcong-soldaten vijftien Ame rikaanse hefschroefvliegtuigen vernietigd. De toestellen brach ten een infanterie-eenheid over voor een routine-zuiverings operatie toen de Vietcong vanuit ondergrondse gangen en bunkers het vuur opende met mortieren en mitrailleurs. De Amerikaanse commandant bri gade-generaal John Freund, werd licht gewond toen hij zijn wentel wiek liet landen om gewonden af te voeren. Twee Amerikanen werden ge dood en 22 gewond. Overloper Een Vietcong-kolonel die naar rege ringszijde is overgelopen heeft op een persconferentie gezegd dat de Viet cong in sommige delen groot gebrek lijdt. Hij zei dat de opstandelingen soms moeten leven van waterplanten. In zijn district bestond het dagelijks rantsoen uit een kop rijst en enkele aardappelen. Ook de werving van nieuwe soldaten onder de dorpsbevol king gaat steeds moeilijker. Meer troepen Het Zuidvietnamese staatshoofd Nguyen Van Thieu heeft op een ver kiezingsbijeenkomst gezegd dat er meer geallieerde troepen moeten ko men. De 45.000 tot 50.000 man die president Johnson hem heeft toege zegd zijn niet voldoende, zei hij. Als de troepensterkte niet wordt opge voerd zullen we weer verliezen wat we op de Vietcong hebben veroverd, zo meent Van Thieu. Amerikanen hebben in een tref fen met een bataljon bij Quang Ngai 65 guerilleros gedood. De Republikeinse fractievoorzitter in het Huis van Afgevaardigden, G. R, Ford, heeft de regering-Johnson ervan beschuldigd Amerikaanse piloten te verbieden de belangrijkste delen in Noord-Vietnam te bombar deren. Zo zou tot dusver 90 procent van de industrieproduktie, 75 pro cent van de olievoorraad en 60 pro cent van het verbindingsnet ge spaard zijn gebleven. Onder deze omstandigheden zei Ford tegen de extra troepenzendingen te zijn. In antwoord op de kritiek van Ford verklaarde de minister van de fensie McNamara dat het doel van de bombardementen niet het uitlok ken van een nog heviger oorlog is, maar intoming van de toevloed van mensen en materiaal uit Noord-Viet nam naar het zuiden. Radio en tv bij doop Prinsje DEN HAAG De doopplechtigheid van prins Willem-Alexander op zater dag 2 september in de Grote Kerk van Den Haag zal door radio en tv volledig worden uitgezonden. Een rijtoer door Den Haag zal aan de plechtigheid niet verbonden worden. De tocht van Huis ten Bosch naar kerk en terug gesohiedt in gesloten auto's. Zware gevechten in Sjanghai en Kanton HONGKONG Volgens bezoekers uit China zijn in Sjanghai en Kanton zware gevechten uitgebroken tussen voor- en tegenstanders van Mao Tse-toeng. De bloedigste gevechten vinden naar hun zeggën plaats in Kanton, waar het spoorwegverkeer voortdurend wordt gesaboteerd en honderden doden en gewonden moe ten zijn gevallen. HONGKONG Radio Peking maakte gisteren bekend dat voor aanstaande anti-maoïsten tweemaal hadden getracht zich meester te ma ken van de macht bij de luchtstrijd krachten. De pogingen hadden vorig jaar juni en juli en dit jaar januari plaats gehad. Hun invloed is echter nog niet verdwenen, zo waarschuwde radio Peking. Woordvoerders van de luchtmacht hebben intussen opgeroe pen tot dubbele waakzaamheid tegen eventuele nieuwe aanvallen van par tij- en legerleiders die de kapita listische koers volgen, aldus radio Pe- Kerk tracht te verzoenen in rassenconflict pagina Kernmerk -fe Voorstelom V eronicaform fi le toe te passen op derde net pag. Radio TV De brand heeft bewezen dat de hulpverlening in de Botlek en Europoort van de samen werkende bedrijven goed func tioneert. Onmiddellijk na het eerste onheilspellende alarm rukten brandweerwagens en ziekenauto's van diverse korp sen van gemeenten en bedrijven Samen met vriendje CASTRICUM Twee Amster damse jongetjes hebben uit een tij dens de middagpauze gesloten dag- winkel op het kampeerterrein in Bak- kum 13.000 gestolen. Zij waren met een valse sleutel de winkel binnenge komen. De twaalfjarige A. L. M. wist dat zijn moeder, de beheerster van de winkel, steeds tussen de middag afwe zig was. Met zijn vriendje, de dertien jarige E. van de W., stopte hij een deel van het geld in konijneholen in de bossen rond het kampeerterrein. Daarna gingen ze terug naar Amsterdam en kochten twee race fietsen. Het was hun bedoeling 's avonds het overige geld op te gaan halen en daarna illegaal de Belgische grens over te steken. Intensief speur werk van de politie voorkwam dit plan. Het geld, dat in de bossen was verstopt, is teruggevonden. W eer sver wacli ti Hg Veranderlijk DE BILT Een depressie, die yanmorgen bij Ierland lag, trekt langzaam naar het oosten. Een bij deze depressie behorend koufront drong in de afgelopen avond en nacht ons land binnen wat met regen en onweer gepaard- ging. Achter het front werd iets koelere lucht aan gevoerd. In deze lucht komt een veranderlijke bewolking voor, waar uit plaatselijk enkele buien kunnen vallen. Het front, dat vanmorgen boven het noorden en oosten van het land lag, trekt naar het noordoosten weg. maar kleine storingen kunnen deze beweging vertragen en de neerslag activiteit weer tijdelijk doen toe- Verder wordt morgen een over wegend zuidelijke wind verwacht, terwijl er weinig verandering komt in de temperatuur. DE BILT Veranderlijke be wolking met plaatselijk enkele re gen- of onweersbuien. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtin gen. Weinig verandering in tempe ratuur. STRANDWEER Een enkele regen- of onweersbui, afgewisseld door zonnige perioden. Zwakke zuidelijke wind. Tempera tuur ongeveer 20 graden, zeewater 19 graden. Vooruitzichten: Wat onstabiele lucht met een buienkans, maar de temperatuur blijft aangenaam met daarbij ook zonnige perioden. Als surrogaat voor alcohol MADRAS Veertig mannen en negen vrouwen zijn in de hoofdstad van de Indiase staat Madras om het leven gekomen na het drinken van vernis. Vijfendertig andere perso nen liggen in levensgevaarlijke toe stand in ziekenhuizen. In de staat Madras is de verkoop en het gebruik van alcohol verbo den. Als vervangingsmiddel wor den allerlei soorten vocht en ook vernis verkocht. Op een Hindoefeest zondag, „dag van de nieuwe maan", dronken veel mensen van dit goedje. Vier entachtig mensen moesten direkt wegens vergiftigingsverschijnselen in ziekenhuizen worden opgenomen. Degenen die in leven blijven, zullen voor altijd blind zijn. Gevreesd wordt, dat nog meer personen vernis hebben gedronken. Omdat vernis een langzaam wer kend vergif is. zullen zich pas na verloop van tijd de verschijnselen openbaren. De verkoper van de „drank" is gearresteerd. Vrouw omgekocht voor moord op burgemeester NEW YORK Mevrouw Penka Koneva, een Bulgaarse die al drie jaar in New York woont, heeft van een inwoner van die stad, Robert Lacey, 20.000 dollar aangenomen om burgemeester Lindsay te vermoor- De Bulgaarse zei tegen de politie dat Lacey haar eerst een pistool en een doos met kogels had verkocht en haar vervolgens geld had aangebo den om Lindsay te vermoorden. DETROIT De twee politieagen ten die ervan worden verdacht tij dens het oproer in Detroit twee ne gers te hebben vermoord, zijn op borgtocht vrijgelaten. De openbare aanklager protesteer de tegen de invrijheidstelling. De wetten van de staat Michigan laten volgens hem niet toe, dat personen worden vrijgelaten in gevallen van moord of verraad, als het bewijs materiaal belastend is of er een sterk vermoeden van schuld bestaat. Gemeentewet "LIET nu gepubliceerde eerste deel van het voorontwerp voor een nieuwe Gemeentewet wil niet meer zijn dan een uitgangspunt voor een openbare discussie over de herzie ning van ons gemeenterecht. Dat bepaalt de waarde van het stuk. Als poging om de wetstekst duide lijker en leesbaarder te maken mag het over het algemeen wel geslaagd heten. Als aanzet tot grondige her vorming kan het echter moeilijk spectaculair worden genoemd. De voorgestelde wijzigingen zijn wel iswaar even zovele verbeteringen, maar op de hoofdpunten blijft de toestand zoals die is. De procedure bij burgemeestersbenoemingen on dergaat bijv. geen verandering. Het voorontwerp wijst nadrukkelijk elke vorm van inspraak van de gemeen teraad in het benoemingsbeleid van de hand. Met argumenten, die naar onze mening wel steekhoudend zijn voorzover ze zich richten tegen de figuur van de gekozen-burgemeester, niet echter nu ze tegen enige in spraak van de raad worden aange voerd. In dat verband doen ze over dreven aan. Komen de onafhankelijkheid en bo- venpartijdigheid van een burge meester in gevaar als de raad over zijn benoeming wordt gehoord? Dat lijkt ons een onbewezen stelling. Het voorontwerp maakt zich hier met aloud cliché af van een probleem, dat de laatste tijd van regeringskant aanzienlijk genuanceerder is bena derd, zoals de gang van zaken bij de benoeming van prof. Samkalden heeft aangetoond. Gelukkig drukte minister Beernink zich gisteren op zijn persconferentie een stuk gematigder uit. Hij zei, wat de inspraak van de gemeenteraden betreft, een praktijk aan het ontwik kelen is, die kan uitmonden in een soort gewoonterecht. Wat bezig is te groeien, moet niet direkt wettelijk worden vastgelegd. Daarmee zijn we het eens. Wel vra gen we ons af waarom deze van werkelijkheidszin getuigende bena dering buiten de toelichting op het voorontwerp is gelaten. Die ademt nu een conservatieve koud-water- vrees. En daardoor is het stuk als discussiebasis toch iets minder waar devol geworden dan het had kunnen zijn. I augustus i onder 20.15. DJAKARTA Indonesië heeft in het kader van zijn bezuinigingspoli- tiek besloten zijn ambassades in ne gen landen te sluiten. Tot de opgeheven ambassades be horen die te Kopenhagen, Rabat, Tu nis, Damascus, Nairobi en Modagis- cio. Ook de Indonesische vertegen woordiging te Kanton (rood China) is gesloten. Uit Peking wordt vernomen dat de betogingen voor de Indonesische am bassade nog steeds voortduren. De betogers hebben praktisch het hele interieur in het gebouw vernield. Ik geef op als nieuwe abonnee: Als beloning voor mijn aktlviteit ontvang ik een grote luxe Sierknljper. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. ^setaalt: per kwartaal O per maand

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1