TV m Televisienieuws is niet altijd de werkelijkheid RADIO de stat en dokter Moore en NCRV, KRO en VARA: samenwerken exploitatie van bij gids Puzzelhoek T Kerkdienst voor doven DINSDAG 8 AUGUSTUS 1967 TELEVISIE LAAT GEEN TOTALE GEBEURTENIS ZIEN KIJKERS MOETEN ZEER KRITISCH INGESTELD ZIJN Commentaar Gesprek 1 OOR het gespreksteam dat onder leiding van ds. Schoch gister- ti rond voor de laatste maal opvoe- dhiasproblemen besprak naar aan leiding van Franse, speciaal daar voor geconstrueerde films, was het ditmaal geen eenvoudige zaak, om dat het grondgegeven in te veel op gelegde entourage, was verpakt. Men liet die rijstebrijberg over het geheel wel voor wat het was en wist de kernen te pakken te krijgen. Daarover kon vruchtbaar worden gepraat. Verder vertoonde de NCRV de tweede helft van Tolstoi's drama ,Met levende lijk", die minder sterk was dan de eerste, omdat men te kampen had met het al te roman tische slot dat Tolstoi dit stuk ver koos mee te geven. Niettemin viel er opnieuw te genieten van subliem spel en goede cameravoering. De kracht van deze produktie is, dat het theater werd omgevormd tot televisie en dat is bij het hanteren van de klassieken heel knap. Onze wereld trok 2 miljoen kijkers HILVERSUM De eerste mundo- vlsie-uitzending „Onze wereld" heeft in ons land ruim 2 miljoen kijkers getrokken. Dat betekent een kijk dichtheid van 28 pet. Bijzonder groot is dat niet, maar voor een zondag avond in juni mag men dat bevredi gend noemen. De waardering lag bij ons echter stukken hoger dan in Duitsland, het programma haalde een gemiddeld cij- ter v 17,7. Uitstekende foto's van maanverkenner PASADENA De eerste foto's die de „Lunar Orbiter 5" van de voor ons onzichtbare kant van de maan heeft genomen blijken van uitstekende 'kwaliteit te zijn. Er is een zeer geacci denteerd terrein op te zien. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Elke avond kijken miljoenen mensen naar het tele visienieuws, dat overal ter wereld in de huiskamers wordt gebracht. Krijgt men dan „met eigen ogen" de werkelijkheid te zien? Henry Fairly, correspon dent van de Britse Sunday Express in Washington, heeft daar een eigen mening over. Hij zegt dat hem uit ervaringen is gebleken, dat regisseur cameraman bij het opnemen van flitsende beelden een keuze maken en dat wat zij laten zien niet alleen tendentieus, maar ook vervorming van de werkelijk heid kan zijn. Televisie, zo schrijft hij, schept niet alleen nieuws zoals de kranten dat sinds generaties doen. maar te vens haar eigen gebeurtenissen. Er bestaat een belangrijk verschil tussen de vraag: „Heb je het verslag van de moordpartijen in Kongo in de New York Times gelezen?" en: „Heb je de moordpartijen in Kongo gisteravond op de televisie gezien?" De eerste opmerking houdt in, dat men erover heeft gelezen, de tweede dat men het „zelf heeft gezien". Hoe voorzichtig men ook omgaat met het medium televisie, men kan deze onge wilde vorm van misleiding niet voor komen. Immers laat de tv geen totale ge beurtenis zien, zij kan slechts inciden ten weergeven. De totaliteit van een incident kan gemakkelijk worden beschreven, de totaliteit van een ge beurtenis met oorzaken, aanleidingen, gevolgen en excessen ervan, kan zelfs een historicus ontgaan. Deze moeilijkheid (aldus nog steeds Herry Fairlie in zijn artikel dat voor Nederland in Het Beste werd overge- ver van dag tot dag het hoofd moet bieden, kan de tv-verslaggever maar zelden overwinnen. De dagblad verslaggever bezit flexablliteit, hij kan doordringen waar de camera dat niet kan. Hij kan de betekenis van een incident temperen, relativeren. De tv-verslaggever daarentegen kan zijn woorden nog zo zorgvuldig kie zen, hij kan nooit een opzienbarend schouwspel in het juiste perspectief plaatsen. Niet alleen vormt het open bare en het opzienbarende element de kern van tv-verslagen, voor een groot deel heeft de televisie wezen lijk belang bij rampspoedige gebeur tenissen. Aangezien kranten zowel als tv uit zijn op een boelend relaas, verslaan zij bijv. liever een grote staking, dan onderhandelingen om een staking te voorkomen. Een krantenman kan evenwel de onderhandelingen bijna even interessant maken als de sta king zelf, maar wat kan de tv met onderhandelingen beginnen? Zij kan alleen beelden geven van mensen die bij een gebouw aankomen of het ver laten, plus een enkele suggestieve op merking die zij cv. ten beste geven. Beweging Beweging is het materiaal van de televisieen om die vast te leggen bestaan er duidelijke kenmerken die de verleiding, waaraan zij daarbij blootgesteld is, versterken. Zo bijv. de tijdsbeperking: het le zen van een krantenverslag mag tien minuten of wel langer duren, de tv moet de gebeurtenis in enkele secon den met een kort woord erbij, laten zien. Dit leidt tot een mate van con centratie, die vervorming meebrengt. Bij het weergeven van gewelddaden richt men zich dan zodanig op het gewelddadig incident, dat de comple te gebeurtenis wordt buitengesloten. Een voorbeeld daarvan noemt Fair lie de charge van de politie tegen de demonstranten voor burgerrechten in maart 1965 bij de Selma-brug in Ala- j „Iedere betrouwbare verslaggever I die ik ken en die erbij is geweest, I deelde mede dat er eerst een periode was, waarin demonstranten en politie elkaar in een atmosfeer van ondraag lijke spanning opnamen. Toen pas j Krtiiswoord-pttzzel zonder zwart (Van i HILVERSUM Nog vóór 1 januari a.s. willen NCRV, KRO j en VARA komen tot samen- j werking op het gebied van hun programmablad-exploitatie. De j bladen zullen op hetzelfde for- j maat dat van de huidige KRO-gids verschijnen en er zal een gezamenlijk advertentie tarief worden gevoerd. Samen tellen de oplagen van de drie bladen ruim anderhalf miljoen exemplaren en hoewel zij naar redactionele inhoud zichzelf zullen blijven en onafhankelijk van elkaar, zal het adverteren aantrekkelijker worden gemaakt door het aanbieden van de ge zamenlijke oplage. Doel hiervan is zonder twijfel het beter kunnen concurreren tegen de combinatie AVRObode/Televizier, die op het ogenblik kan verschijnen in een totale oplage van 960.000 exempla ren. De VPRO-uitgave Vrije Geluiden telt een oplage van 130.000, het TROS-kompas 175.000. De drie samen werkende omroepen kunnen aan hier tegenover ruim anderhalf miljoen aanbieden. Deze commerciële aanpak zal verge zeld gaan met de oprichting van een centrale administratie, waardoor ook de kosten hiervoor belangrijk worden gedrukt. Zoals bekend zal de VARA-gids dus mede in koperdiepdruk verschij- nieuwe combinatie niet vreemd is. Op het ogenblik is de I VARA hiervoor in onderhandeling met drukkerij Vada in Wageningen. De programmabladen van NCRV en KRO blijven bij hun eigen druk- kers verschijnen. Een en ander houdt in, dat de NCRV-gids groter van formaat gaat worden. Dit kan alleen maar verheu gend zijn, want dan schiet er ook meer ruimte over voor redactioneel nieuws. Van de drie bladen is op het ogenblik qua uitgave de KRO-gids zeker de mooiste en het prettigst te hanteren en de VARA-gids de minst ooglijke. Alle drie de bladen staan er com mercieel niet slecht voor: de be langstelling voor adverteren neemt toe. De reeds eerder uitgesproken ver wachting, dat NCRV en KRO ook zouden zoeken naar combinaties met bestaande familiebladen, zulks in na volging van de AVRO, mist alle grond. De wettelijke bepaling dat een programmablad uitsluitend leesstof in verband met uitzendingen en ande re omroepzaken mag publiceren blijft van kracht. Het valt niet aan te ne men dat familiebladen (genoemd wer den wel eens De Spiegel en Panora ma) hun eigen karakter zouden opge ven om programmablad voor een om roep te worden en bovendien streven NCRV en KRO daar vooralsnog niet naar. Wel stellen zij zich, samen met de VARA, door deze nieuwe exploitatie combinatie, commercieel te weer te gen de vergrote AVRO-mogelijkhe- den op advertentiegebied, maar hier door zal het redactionele gedeelte van de bladen geen verandering on dergaan. 2 3 i S 6 7 S 9 2 J i S 6 7 8 9 deze inleidende periode niet: zij had den al drie minuten nodig om de markantste momenten van het tref fen te laten zien en dat is heel lang voor een nieuws-spot." „Evenwel: zonder kennis van de voorgeschiedenis die de gewelddaden in perspectief zouden plaatsen, gaat de kijker (en vooral die iri het buiten land) denken, dat bruut optreden van de politie een automatisch verschijnsel is, dat zij zich altijd zo gedraagt tegen demonstranten". Verbijsterend De tv kan voorts uit incidenten niet slechts gebeurtenissen, maar he le toestanden scheppen, vervolgt Fair lie. „Gedurende de tijd, dat ik de on der leiding van Meredith gehouden tocht door Mississippi volgde, werd ik voortdurend verbijsterd door het verslag dat de televisie ervan gaf. De in werkelijkheid onsamenhangende colonne maakte in het beeld de in druk van een leger, dat compact op trok. Wanneer de camera's draaiden, vermanden zich de demonstranten die gering in aantal en allesbehalve indrukwekkend van voorkomen wa ren. en speelden de ophitsende rol welke van hen werd verwacht. De leiders schreden dan even naast el kaar voort, aan het hoofd van hun geestdriftige volgelingen." „De werkelijke betekenis van de tocht door Mississippi lag in het ge heel niet in een dergelijke eendrachti ge demonstratie, maar in het feit dat de diepgaande tegenstellingen tussen verschillende groeperingen van de be weging voor burgerrechten inzake „Black power" aan het licht werden gebracht." (De vermelding hiervan was teveel voor camera's en commentatoren, men liet slechts dagelijks zien, waar er nu weer „ontmoetingen" waren ge weest, enkele flitsen waren daarvoor genoeg en als de camera werd ge richt, kwam iedereen zoveel mogelijk in actie om de betekenis van eigen rol in het geheel goed duidelijk te maken.) Een van de voornaamste moeilijk heden waarmee het tv-nieuws en het filmjournaal hebben te kampen, is gebrek aan tijd en ruimte. Het ligt zeker niet aan de bekwaamheid van de samenstellers, aldus Fairlie, dat zich dikwijls een vertekend beeld voordoet. Het medium en de gebeurte nissen geven daar aanleiding toe. Vandaar, dat een kritische instelling van de televisiekijker zelf in hoge mate wenselijk is. door Agothu Young Ingrid Bergman, van wie hier een nieuwe foto, speelt de hoofdrol in de befaamde film „Stromboli"welke dè NTS vanavond vertoond op Ned. 2. Over deze film is indertijd veel te doen geweest. De voor-pubUcitevt (in 1950) was geweldig groot: Ingrid Bergman raakte ver liefd op de regisseur, Roberto Rossellini en gaf voor hem haar belangrijke Hollywood-carrière op. Rossellini, de Italiaan, kreeg hierdoor grote ruzie met de Hollywoodse filmmaatschappij RKO, die de pro duktie had gefinancierd en nu haar beste actrice kwijt raakte. Daarbij bleef echter de grootste attractie dat Rossellini de man van het Italiaanse neo-realisme (wer kelijkheid met een documentaire inslag) was en in „Stromboli" had gezocht naar een combinatie hiervan met een bedachte intrige. VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 AVRO 7 uur film over Tasmanië. 7.20 uur Europese kampioenschappen waterskiën. 7.30 uur aflevering „kolonel Hogan's helden". 8.20 uur actualiteiten. 8.50 uur Amerikaanse muziekshow. 9.40 uur documentaire over radio-activiteit (BBC- produktie). Ned. 2 NTS 8.15 uur documentaire over de beroemde Afrikaanse spoorweg. 9 uur Ingrid Bergman in de befaamde film „Strom boli".' VANAVOND TE HOREN Hilversum I KRO 8 uur Radio Kamerorkest speelt Bach en Haydn. 8.45 uur Wim van den Heuvel vertelt een verhaal van Bordewijk. 10.45 uur muziek uit Griekenland en Turkije. 11.45 uur lichte muziek in stereo. Hilversum II AVRO 7 uur Willem Duys' Muziekmozaïek. 8.35 uur amusementsprogramma. 9.50 uur jazzmuziek en informatie. 10.55 uur historische opnamen, in memoriam Hans Schouwman. Horizontaal: 1. plaats in N. Bra bant. 2. elektrisch geladen atoom-plaats in Limburg. 3. Europe- aan-graafwerktuig. 4. marinecadet. 5. 6. goed vermengd (op recepten, onbep. voornaamw. - aardsoort - priem. afk.)-oneer. 7. bedorven - li chaamsdeel - slede. 8. denkbeeld - bijb. figuur -familielid. 9. artikel v.e. wet-geestelijke. Verticaal: 1. plaats in Gelder- land-Engelsman. 2. stok-manier van klederdracht. 3. plotseling-voorzetsel. 4. onbep. voornaamw.-plaats in Gel derland. 5. verkeerd-scheik. element (afk.)-lichaamsdeel. 6. boom - duw - lelieachtig gewas. 7. adellijke titel in Engeland (afk.) - palmboom - zwarte zoete wijn. 8. plechtige gelofte-sus loco (afk.)-juffrouw. 9. onbekende - graveur - meisjesnaam. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. Vechel-por. 2. ore-Ari-ode. 3. re-naald-es. 4. kat-staart. 5 prat-en-Mia. 6. Eindho ven. 7. To-ere-Piet. 8. Ede-arm-era. 9. ren-storen. Verticaal: 1. vork-Peter. 2. ere-A- ri-ode. 3. cent-An-een. 4. haast-dras. 5. era-te-hert. 6. lila-nop-m.o. 7. Po-dam-vier. 8. Oder-i.e.-ere. 9. Restant-An. (Van c e radio- en tv-redactie) NWS. 8.10 Gewijde muz. (gr.). -.30 Nws. 8.32 Vakantietips. 8.43 Licht slrljkork. (gr.). i. zieken. 9.35 Waterstan den. 9.40 Lichte gramm. muz. 10.10 Radio Kar Muz. Uit Grlekenl klje. 23.15 Stereo: Gevi 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.30 Stcre o. Promenade ork. 18.55 Par vour parle. 19.00 Muz. mc zaiek. 20.00 Nws. 20.05 Stere< Weens Staats voiksnpera ori gevar. progr. 21.50 Jazz Spec- srod.). NTS: 22. NTS: 20.05 Muzi Uit AVRO's de keuringen 18 Ja: n 10. 19.30 TV-rally. 20.00 20.20 Dossier Chelsea- et. TV-spel (herh.) 21.30 vrouw en haar gezin. Kultur. progr. 22.30 Nws. plano. 15.30 Oude muz. v. kabi- en klavecimbel (opn.). Bijbelvertelling v.d. Üeugd. 16.00^ V.d. Jeugd. 17.00 Overheidsvoorlichting. Tijd vrij voor muziek in ochtendgymn. 7 Lichte gramm. kinderen. 1600 Nws. teursprogr. 16.30 17.00 V.d. jeugd. RAjdansork. er^ sole HILVERSUM IKOR/CVK zullen op zondag 20 augustus a.s. een repor tage geven van de jaarlijkse kerk dienst voor doven, te houden in de St. George kerk welke behoort bij de dovenschool te Edgbaston irt Birming- Deze dienst wordt op 13 augustus gehouden onder leiding van ds. Ken neth Earlo en direct door de BBC uitgezonden. De kerkelijke zendge machtigden krijgen een opname toe gezonden. Uitzending via Ned. 1, tus sen 10 en 11 uur. Op de avond van donderdag 24 au gustus zullen IKOR/CVK via Ned. 2 (10.30 uur) een gesprek over de gevol gen van bedrijfsinkrimping en ontsla gen laten horen. Henk Biersteker stelt vragen aan vier leden van de stichting Evangelie en Industrie, t.v de heren M. C. de Kruyff, ir. R. Tuyn- zing, ds. J. Plasman en ds. Th. Warffemius. 19 Het drong plotseling tot Moore door dat de spreker wel >ns de eerste assistent kon zijn. Hij gromde, boog zich Dorover en merkte dat de tweede camera het werk had overgenomen, want nu keek hij neer van achter het hoofd van de patiënt. Even later naderden vier chirugen de tafel, Moore kor, hun gezichten niet zien, en hij was een beetje kwaad dat hij Adam Fairchild niet kon herkennen, ofschoon hij wist dat hij de magere gestalte moest zijn die vlak bij het hoofd van de tafel stond, rechts van de patiënt. Young Kopf moest dan de man zijn die er wat verlegen bijstond en zijn handen met handschoenen optilde als een smekende jonge hond. Als de jonge kerel een paar hechtingen bij hek sluiten van de wond zou mogen doorknippen, dan mocht hij zichzelf gelukkig achten. De grootste van de vier draaide zijn hoofd naar de camera en Moore merkte verbaasd dat hij rechtstreeks in de bleka ogen van dokter Fairchild keek. Het was duidelijk Adam, maar toch was hij een vreemde voor hem. Verstoord en uit zijn evenwicht keek Moore naar hem. De illusie dat d« koude, onpersoonlijke blik van Fairchild alleen op hem waa gericht, was zo sterk dat Moore huiverde. Toen herinnerde hij zich dat hij op de eerste assistent moest letten, de chirurg tegenover Adam, maar zijn gezicht evenals dat van de anderen verborgen. Het volgende ogenblik werd hij hevig teleurgesteld, want de chirurgen, bogen zich over de tafel en alles wat Moore kon zien, waren de vier achterhoofden met de bandjes die over de kapjes waren vastgemaakt en vier geboèen schouders die het uit zicht op de patiënt benamen. Hij onderdrukte een impuls om op te staan. De man achter hem ademde in zijn oor en zei: „Ze hebben nog niet veel ervaring met televisie-uitzending van operaties." Moore draaide zijn hoofd weg. De camera schokte, bewoog, scheen willekeurig te draaien, het beeld flikkerde en dwaal de over een meter. Het verdween, verscheen plotseling weer, trilde op en neer over de wijzerplaat... Een nieuwe stem begin met een zwak Brits accent te spreken en zei: „U ziet hier de oscillograaf, die de hartslag van de patiënt meet. U zult merken dat de hartslag onregelmatig is. Deze meter en nog een meet de slagaderdruk en zal de hartpomp controle ren. Ik zal nu de pomp tonen die de functie van de circulatie over zal nemen tijdens het herstel van de klep. De pomp zal aderlijk bloed ontvangen, zoals de longen normaal doen, die er zuurstof aan toevoegen, de normale functie van de longen, en dat terugsturen naar het lichaam van de patiënt als slagaderlijk bloed. Camera alstublieft." De camera, niet goed gehanteerd, toonde een trillend beeld van een vreemdsoortig toestel met wijzerplaten en slangen. Er verscheen een hand die op een horizontale glazen cilinder rustte. Dit is de kamer waarin het bloed van zuurstof wordt voorzien. Binnenin worden kleine gedeelten van het bloed getransporteerd en met zuurstof in aanraking gebracht. De hoeveelheid zuurstof van het bloed wordt door een tech nische staf buiten de operatiekamer afgelezen." Hij praatte nog door, maar Moore luisterde nauwelijks. De camera zwenkte en werd weer op het hoofdeinde van de tafel gericht. De stem zei: „Terwijl wij een kijkje bij de pomp namen, is de borstkas geopend. Straks zal de elek trische beensnijder gebruikt worden om het borstbeen te splijten. Het borstbeen zal dan uitcengevouwen worden; de hartzak die het hart omsluit zal geopend worden en om de plek van de insnijding van het hart worden gehecht. Het hart zou blootgelegd worden. De pols van Moore werd sneller. Ingespannen keek hij toe. Hij keek neer op de hoofden van de chirurgen en zo nu en dan ving hij een glimp op van de lange opening in de borst van de patiënt. Het was doodstil, alleen het sissende geluid van het beade mingsapparaat was hoorbaar, en zo nu en dan de metaalach tige klik van de instrumenten. Dat geluid leende hij per slot van rekening ook uit zijn eigen operatiekamer. Hij zag Fairchild zijn hand uitsteken en het glimmende instrument aanpakken met de elektrische draad eraan. Hij hoorde een gezoem en wist dat het borstbeen nu over de gehele lengte gespleten werd. Weer had hij de neiging op te staan en hij slaakte een diepe zucht. De stem achter hem zei: „Hemeltergend dat we het niet kunnen zien hè?" Hij antwoordde niet. Moor kreeg even gelegenheid naar de eerste assistent te kijken. Hij kon weinig meer zien dan vlugge, erg zekere bewegingen van zijn handen, maar niet wat de handen aan het doen waren. Het zei Moore dus weinig, maar hij voelde aan dat er niets virtuoos aan was, dat al deze bewegingen het resultaat waren van studie en discipline, dat ze toonden dat de assistent van doeltreffendheid hield en niet van technisch machtsvertoon nogal aantrekkelijk dus, als de conclusies van Moore juist waren. Na een poosje tilde Fairchild zijn hoofd weer op en hij keek Moore regelrecht aan, daarna gingen hij en de anderen langzaam achteruit en Moore keek in de geopende borst van de man. Het hart was duidelijk zichtbaar. De hevig nieuwsgierige Moore zag het allereerst het kloppen van het hart. En tegelijkertijd dacht hij: „Het klopt niet, het gaat op en neer als een zee." Hongerig volgde hij de geweldige bewegingen, die van binnenuit schenen te komen, naar boven kwamen en zich voortplantten tot in de buitenste lagen van het hart, weer wegebden en dan opnieuw begonnen. (Wordt vervolgd 'OHO KEewa; i /AL^£S weó! ij/ «gps&l/E£Ü,el! SUKKELTJE EN BRUUNKE 21. „Ben je bang vooi de Stoute Rikjes?" vraagt Bruunke, die zijn bezorg de gezicht ziet. „Och, bang. nee, ehniet èrg maar ze zijn altijd zo ver velend! Even aan Jasper vragen, waar hij ze gezien heeft!" „Waar wonen ze eigenlijk?" vraagt Bruunke. „Dat weet niemand; nu zie je ze hier en dan daar opduikeno, daar is Jasper al!" zegt Stikkel- tje. „Jasper: waar zag je de Stoute Rikjes?" vraagt Stikkeltje aan Jasper, die bij de is. „O, hier vlakbij in het Dikke Stenen Tafelberg!" zegt Jasper, dus heen! bosviooltjes bezig Bomenbos, bij da Daar moeten ze FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 6