INHOUAND SIMON HUIS Bejaarden krijgen geen TY in de recreatiezaal SRAIFFEISENBANK Zendelingen moeten Assam verlaten Patriarch van Jeruzalem beledigd Officier van justitie in VS vermoord Oecumenische voltooiing van Reformatie „Haagse invloed in veel te groot" Max Tak (75) overleden DINSDAG 8 AUGUSTUS 1967 Een woord voor vandaag „Zie, hier is uw God", lezen we in Jesaja 40. En we lezen van Zijn kracht en tederheid. Maar er wordt nog meer gezegd. Helaas begint in de Nieuwe Vertaling bij vers 12 een nieuwe pericoop. Ten onrechte, want de „beschrijving" van God gaat door. Na Zijn kracht en tederheid beschreven te hebben, confron teert de profeet ons vragenderwijs met Zijn majesteit, Zijn souvereiniteit, zouden oudere schrijvers zeggen: „Wie mat de wateren, woog de bergen, bestuurde de Geest?" Het antwoord is duidelijk: Niemand. De profeet vraagt verder: Wie raadpleegde Hij, wie onder richtte Hem? En weer is het antwoord: Niemand. God is soeverein. Hij heeft niemand nodig. Hij w de Schepper. Maar Hij schept mensen om hen te gebruiken. Hij bekommert Zich om hen. Hij roept hen elk bij name (40:26). Daar heb ben we het wonderlijke. Hij die met niets en niemand te vergelijken is, wil ons maken tot Zijn kinderen, wil ons rond om Zijn troon hebben, niet als marionetten, maar als zelf standige wezens. Ziin majesteit ondermijnt Zijn tederheid niet. Zij kracht doet Zijn zorg over ons als Zijn schepselen niet te niet. Zijn groot heid is er niet de oorzaak van dat er voor ons geen plaats is b Hem. Juist het omgekeerde is waar. Hij strekt Zijn armen uit naar ons. We lezen vandaag: Romeinen 9 1933. Gewetensconflict in Resteren Jezuieten-college wil samengaan met protestanten (Van onze kerkredactie) NEW HAVEN (VS) Het tYoodstock-college in de Ameri kaanse staat Maryland, een van de meest invloedrijke jezuieten-institu- ten voor de studie van de rooms-ka- tholieke theologie, heeft besloten om een fusie aan te gaan met een voor aanstaand protestants theologisch se minarie. Gedacht wordt aan het seminarie van de Yale - universiteit in New Haven (Connecticut) of aan het Uni on - seminary in New York. De plan nen voor de verplaatsing van het col lege zijn ter goedkeuring voorgelegd aan de generaal van de jezuieten-or- de in Rome, Pedro Arrupe. Hij zal dan ook moeten beslissen, bij welk instituut het college zich zal aansluiten. De president van de Yale- universiteit heeft een eventuele komst van de jezuieten al toege- Het is de bedoeling, dat het Woodstock-college een afzonderlijk j Insituut blijft maar zijn program j met het protestantse seminarie coördi- j neert. Daarbij wordt speciaal gedacht aan gemeenschappelijke colleges en een gemeenschappelijke bibliotheek. i ..Goede theologische arbeid is tegen- j woordlg niet meer mogelijk, als ze p °t in dialoog met andere christe- lii':p tradities plaats vindt," aldus pa- j ter Thomas Ambrogi. Aziatische kerken hespreken „Kerk en Samenleving1' BANGKOK De Aziatische ker ken gaan een eigen conferentie hou den voor Kerk en Samenleving. Deze conferentie is geïnspireerd op de be kende conferentie voor Kerk en Sa menleving, die vorig jaar juli in Genève werd gehouden. Van 10 tot 16 oktober komt men in Seoel bijeen onder het thema „moder nisering van de Aziatische samenle ving". Politieke economische en cul turele vraagstukken, de voedselpro- duktie en de interkerkelijke samen werking ln de Oostaziatische kerken- conferentie staan op het programma. Tweede enquête GSY deur uit (Van onze onderwjjsredactie) AMSTERDAM Het Gereformeerd Schoolverband houdt, op aandrang van de algemene vergadering 1966. een tweede, eenvoudiger enquête onder de leden over de vraag of GSV in federa tief verband met CVO en CN8 moet samenwerken dan wel een fusie moet aangaan. Deze week is de tweede enquête verzonden. Zij bevat vier vragen, waarvan de laatste luidt: „Bent u voor een fusie, hetgeen inhoudt de onmiddellijke op heffing van het GSV?" De Commissie van Uitvoering schrijft dat slechts weinigen de eerste enquête ingevuld hebben teruggezonden, om dat die naar veler mening te moeilijk was gesteld. De CvU had door het ge ringe aantal inzendingen een scheef beeld van de situatie gekregen. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Rotterdam-Pernis 'vac C. den Engelse - toez.): K. v. d. Sluijs te Herwijnen: te Giessendam-Neder- hardinxveld: C. v. Bart te Putten: te Twello (vac. J. B. Cats - toez.): H. C. v. Itterzon te Rhoon; te Varsseveld 'vac. J. M. de Meij): M. Fokkema te Nieuwleusen. Aangenomen naar Leeuwarden- Huizum - toez. (vac. J. Terpstra): R. K. de Jong te Goutum (Pr.). GEREF. KERKEN Aangenomen naar Heerde (Gld.) - (vac. A. A. Klapwijk): E. Boswijk te Jutrijp-Hommerts (Fr.), die bedankte voor Roermond. GEREF. KERKEN (vrijgem.) Bedankt voor Orangeville 'Ont. - Can. Ref. Church): drs. J. Faber te Schiebroek-Hillegersberg. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Maassluis: G. J. Buijs te Murmerwoude en D. Slagboom te Dor- drecht-Centrum. Beroepen te 's-Gravendeel: kand. J. W. Maris te Amsterdam; te Kornhorn: H. Biesma te Stadskanaal. Aangenomen naar Ermelo: N. Brands- ma te Sliedrecht. UNIE v. BAPT. GEM. Bedankt voor Veendam: R. J. Voor- haar te Hengelo (O.). Ds. Broertjes gaal naar Russische baptisten AMSTERDAM Ds. J. Broertjes, president van de Europese Baptisten Federatie zal namens deze federatie ter gelegenheid van het honderdjarig baptisme naar Rusland gaan. Van 18 tot 28 augustus zullen er in dat land herdenkingsbijeenkomsten zijn. Op 20 augustus 1867 werd te Tbili si in Georgië de eerste Russische gelovige, de koopman Nikita Voronin gedoopt. De Lithauer Martin Kalvai- tis doopte hem 's avonds in de rivier Koera. Kalvaitis behoorde zelf sinds 1858 tot de baptistengemeente in het voormalige Oost - Pruisen. Twee jaar na deze doopsbediening, in 1869. werden in de Oekraïne gelovi gen gedoopt. De gedoopte gelovigen uit de beide gebieden Georgië en de Oekraïne verspreidden zich over andere delen van Rusland hetgeen in 1884 leidde tot de oprichting van de Unie van Baptisten in Rusland. (Van een onzer verslaggevers) RESTEREN „Het gemeentebestuur vat deze kwestie ernstig op. Men mag de bejaarden niet van hun vrijheid beroven. Onze vertegenwoordiger in het bestuur van het bejaardencentrum, bur gemeester J. Pot. zal volgende week woensdag een hartig woordje spreken met de bestuursleden. Van de uitslag van dit onderhoud zal het afhangen, of de gemeente de exploitatie van het nieuwe centrum zal overdragen aan de Stichting." Dit zegt waarnemend burgemeester J. van Appeldoorn van Resteren. teren druk besproken televisie kwestie. Waarschijnlijk zal het ech ter bij de rondvraag wel ter spra ke komen, aldus de predikant. Ds. De Lint verklaarde dat hij persoon lijk niet tegen het plaatsen van een televisie is maar zich neerlegt bij de meerderheid van het bestuur. De secretaris van de stichting, ds. C. Mulder uit Dodewaard, vertel de ons dat deze zaak in het be stuur is besproken. Het besluit geen televisie en radio te plaatsen is ge nomen uit religieuze en practische overwegingen. Deze predikant, die zelf tegen televisie is, zei dat radio' en televisie andere bewoners, die willen lezen e.d., stoort. Hij ont kende dat bewoners zouden zijn on dervraagd over mededelingen die zij verslaggevers hadden gedaan. Lichtbeelden Natuurlijk zorgen wij voor ont spanning. In de recreatiezaal is een orgel geplaatst, er komt ook een In dit Betuwse dorp is enige on rust ontstaan nadat bekend werd dat het bestuur van de Protestant se Stichting Bejaardencentrum Ne- der-Betuwe-oost „De Anker" geen televisietoestel wilde laten plaatsen in de recreatiezaal van dit nieuwe gebouw, waarin sinds kort tachtig bejaarden zijn gehuisvest. De voorzitter van de stichting, ds. E. S. de Lint, hervormd predi kant te Lienden, meent dat het zo'n vaart niet zal lo pen. „Als de bur gemeester terug is zal deze zaak worden bespro ken. Ik neem aan dat de wethouder wel op het matje zal moeten komen, want die gaat wel iets te ver. Van het niet overdra gen de ploitatie aan onze stichting kan geen Ds. E. S. de Lint sprake zijn, want alles is al bijna overgedragen. De huurcontracten zijn door mijzelf ge tekend". De predikant noemt het gehele ge val nogal overtrokken. Volgens hem is er geen sprake van dat er een bestuursbesluit zou zijn genomen dat er geen televisie in de recreatie zaal mocht komen. Wel zijn enkele bestuursleden persoonlijk tegen de aanschaf van een televisietoestel. De bewoners mogen echter wel op hun eigen kamer een televisie plaatsen. Dat in de recreatiezaal ook geen biljart zou komen is niet juist. Ds. De Lint vertelde ons dat een bil jart is besteld, maar nog niet afge- Op de agenda van de bestuurs vergadering van de stichting die volgende week woensdag wordt ge houden, staat niets over de in Kes- biljart en mogelijk later nog een sjoelbak. Verder zullen er in hel winterseizoen avonden worden ver zorgd door verenigingen. Dan zal een programma van zang en licht beelden worden gebracht", aldus ds. Mulder. Het nieuwe bejaardencentrum is gebouwd door de gemeente. Het zal worden geëxploiteerd door een stich ting waarin de diakoniën van de hervormde gemeenten van Reste ren, Opheusden, Lienden, Dode waard en Ochten samenwerken. De meningen in het uit 17 per sonen bestaande bestuur zijn ver deeld. Voorzitter en secretaris ver klaarden dat bij het bestuur geen klachten over het tehuis en de re gels die daar worden toegepast zijn binnengekomen. Loco-burgemeester Van Appel doorn zei dat bij het gemeentebe stuur wel klachten zijn binnenge komen. „Als deze mensen geen ont spanning wordt geboden, staan vol gend jaar de helft van de kamers leeg", aldus de heer Van Appcl- dorn, die hier nog aan toevoegde dat de gemeenteraad over deze kwestie uitvoerig zal worden inge licht. Het nieuwe centrum voor bejaarden in Kesteren. Bezwaar tegen uniform Geen militairen naar India? (Van speciale verslaggever) I tvaar ruim r "ij j f. 5 miljard K<f37SX wordt 1 j gespaard. I Ruim 5 miljard j gulden, gespaard bij 1 de Raiffeisenbank j door meer dan p— I j 1 2 miljoen spaarders. PfSI spaarbank en alle bankzaken DEN HAAG Het lijkt onwaar schijnlijk dat de Nederlandse genie met manschappen en materieel naar India zal gaan om in droogtegebieden als Bihar water aan te boren. Na het spontane aanbod van een paar maan den geleden hebben zich onvoorziene moeilijkheden voorgedaan, die vooral aan de hulpontvangende kant liggen. Omdat over deze politiek gevoelige materie vragen zijn gesteld door de liberale Tweede-Kamerleden Koudijs en Wiegel kon het ministerie van buitenlandse zaken vanmorgen geen commentaar geven. New Delhi heeft in ieder geval be zwaren gemaakt tegen de aanwezigheid van Nederlandse militairen in uniform op Indisch grondgebied. Hoewel hier aan tegemoet gekomen kan worden door de aan te wijzen genisten in burger uit te sturen, aarzelt de Indiasche regering nog met het nemen van een officiële beslissing. Op de Indiasche ambassade wist men ons mee te delen dat „het aanbod in principe was aanvaard". De technische uitwerking ervan, die in New Delhi ligt, zou nog wel enige tijd kunnen Het voorstel tot het sturen van de genie naar de droogtegebieden in India is indertijd door het Tweede- Kamerlid Mommersteeg (kath. v.) ge- Moeilijk werk Zowel in kringen van de genie als onder organisaties die zich met de technische hulpverlening bezighouden, staat men sceptisch tegenover het plan. Boren naar water wordt hier specialis tenwerk genoemd. Weliswaar zegt men ons van officiële zijde dat de genisten een training zou- den krijgen, maar in ieder geval is er bij de genie nog geen trainingsplan, is niemand voor de waterboringen aan gewezen en zijn er evenmin boor machines aangeschaft. Artillerie verjoeg huurlingenleger KINS JAS A Kongolese artillerie heeft gisteren een aanval van huurlin gen op Boekavoe afgeslagen. Volgens i gezaghebbende Kongolese bron wa- ren de huurlingen er niet van op de hoogte, dat het garnizoen van de stad in het grootste geheim door de lucht met kanonnen was versterkt. (Van onze kerkredactie) SHILLONG (India) Onge veer 75 merendeels Ameri kaanse zendelingen, die in As sam werken, krijgen geen ver lenging van hun verblijfsver gunning meer. Na afloop van hun vergunning zullen zij het land moeten verlaten. (Vai kerkredactie) JERUZALEM Patriarch Benedic- tos heeft de Israëlische regering laten weten, dat net patriarchaat van Jeru zalem zich niet gebonden voelt aan eventuele overeenkomsten tussen paus Paulus en patriarch Athenagoras van Konstantinopel. Naar aanleiding van het bezoek van de paus aan Abhenagoras had Bene dicts een buitengewone zitting van de heilige synode van het orthodoxe patriarchaat van Jeruzalem bijeenge roepen. Onmiddellijk na deze synode werd hij door de Israëlische minister >or godsdienstzaken ontvangen. Voor de reis van de paus naar Tur kije had Benedictos al laten weten, het gesprek tussen paus Paulus en patriarch Athenagoras over de „hei lige plaatsen" met gemengde gevoe lens tegemoet te zien. Het patriarchaat van Jeruzalem en niet dat van Kon stantinopel is de eerst aangewezen ge sprekspartner van oosters-orthodoxe zijde, meent hy, -«• Honderdduizend paperback exem plaren van het Nieuwe Testament in het Spaans hebben baptisten ln de Ver enigde Staten al laten drukken ter voorbereiding van de grote evangelisa tiekruistocht, die zij in 1969 in Noord en Zuid-Amerika gaan houden. •ft De oecumenische raad van kerken in Zweden heeft de Rooms-Katholieke Kerk en de Orthodoxe Kerk uitgeno digd zich bij de raad aan te sluiten. JEFFERSON De officie)- van justitie in Jefferson, in de Ameri kaanse staat Georgia, Floyd Hoard, is gisterochtend om het leven gekomen, doordat in zijn auto een helse machi ne ontplofte. De 40-jarige Hoard had gezworen een eind te maken aan de handel in gestolen auto's in Georgia, dat al eni ge jaren een centrum van auto diefstal is. In Lawrenceville werden in 1964 drie politiemannen vermoord en verminkt gevonden, waarvoor ben den autodieven verantwoordelijk wer den gesteld. Politiemannen beschuldigd van moord op negers DETROIT Twee politieagenten in Detroit zullen wegens moord wor den vervolgd. Zij zouden tijdens de negeronlusten in die stad twee jonge negers hebben gedood, maar ont kennen. Verscheidene getuigen hebben ver klaard dat de agenten, Ronald Au gust en Robert Paille, de negers heb ben doodgeschoten in een motel- Smith en Wilson niet naar Europa NEW YORK In het Ameri kaanse atletiekteam dat de komende weken een toernee maakt door Euro pa, zullen Tommie Smith en Paul Wilson ontbreken. Tommie Smith, de negenvoudige wereldrecordhouder, treedt dezer dagen in het huwelijk en ziet daarom van de reis af. Polsstokhoogspringer Paul Wilson (5,34 m) kampt met een beenblessure. Hij wordt vervangen door Dick Railsback. Wereldbonden verplichten zich tot (Van onze kerkredactie) GENÈVE De in twee ver schillende wereldbonden geor ganiseerde lutherse en her vormde kerken hebben zich ge zamenlijk verplicht tot een „oecumenische voltooiing" van de Reformatie. Tot de Hervormde Wereldbond en de Lutherse Wereldfederatie, die alle bei hun zetel in Genève hebben, beho ren 178 kerken met circa 108 miljoen gemeenteleden. Ter gelegenheid van de komende Reformatieherdenking zijn de officiële organen van de beide organisaties voor het eerst in de geschiedenis met een gelijkluidende inhoud uitgekomen. De „Lutheran World" en de „Re formed and Presbyterian World" brengen na een voorwoord, dat onder tekend is door de beide secretaris sen-generaal, dr. André Appel en dr. Marcel Pradervand. een gemeenschap pelijk verslag van de theologische besprekingen tussen lutheranen en hervormden, die het afgelopen jaar hebben plaatsgehad. Daarbij hebben enkele auteurs van naam geschreven over de huidige positie van de ker ken der Reformatie. De belangrijkste bijdrage is van de Amerikaanse presbyteriaanse theo loog prof. dr. Robert McAffee Brown. Hij schrijft, dat de protestantse ker ken hun plicht tot doorgaande refor matie in de tegenwoordige tijd alleen kunnen nakomen door in de volle zin des woords oecumenisch en missio nair te handelen. Ook als het ooit tot een organisatorische gemeenschap van het wereldchristendom mocht ko men. mag niet afgezien worden van oecumenische gezindheid en missio naire activiteit. Nijmegen meent: NIJMEGEN Het Nijmeegse Wan- delverbond eist het aftreden van de heren Breunese, Van Wageningen en Van Vloten, die zitting hebben in het bestuur van de Koninklijke Neder landse Vereniging voor Lichamelijke Opvoeding en derhalve actief zijn verbonden aan de organisatie van de Nijmeegse Vierdaagse. In een sehryven aan de regionale kringen van de Koninklijke Neder landse Bond voor Lichamelijke Op voeding laat het Nijmeegse Wandel- verbond weten niet langer gediend te zijn van „Haagse invloed in een Nij meegse aangelegenheid". De heren Breunese, Van Wageningen en Van Vloten komen allen uit Den Haag. „Men ging tijdens de afgelopen Vierdaagse zelfs zo ver", aldus de brief van het Nijmeegse Wandelver- bond, „dat de burgemeester van Nij megen bij de intocht opzettelijk uit de buurt van prinses Beatrix werd gehouden" Het initiatief tot deze actie is ge nomen door de heer J. A. C. van Akkeren, voorzitter van het Nij meegse Wandel verbond. De heer Van Middelink voelt zich beledigd Middelink heeft de KNWTJ verzocht Evert Dolman, Eddy Beugcis en Arie den Hartog verantwoording te laten afleggen over de uitlatingen, die zjj de laatste dagen hebben of zouden hebben gedaan over de dopings- affaire. Het gaat vooral om de beweringen, dat bij de wereldkampioenschappen en de Olympische Spelen van de laatste jaren met medewerking van de official:., waarbij de naam van Middelink werd genoemd, de renners doping toegediend zouden hebben gekregen. Van de drie genoemde renners zegt Arie den Hartog overigens van niets te weten. „Vorige week dinsdag ben ik naar Frankrijk vertrokken en ik ben pas maandagmorgen weer thuis ge komen Ik begrijp niet, hoe myn naam in de krant kon komen. Met de hele dopings- affaire heb ik niets te maken en ik hoef toch niet voor anderen in het vuur te springen." Akkeren meent dat er in het verle den grote blunders zijn gemaakt bij de organisatie van de Vierdaagse, ook wat betreft de financiële kant. De heer Van Akkeren gelooft dat de overgrote meerderheid van het bestuur van de KNBvLO de actie zal steunen. Zoals bekend heeft kolonel W. H. F. Breunese aan het slot van de afge lopen Vierdaagse reeds te kennen ge geven zijn functie als algemeen marsleider te willen neerleggen. Deelen voorin in Joegoslavië LJUBLJANA De Pool Demel heeft maandag de achtste etappe van de ronde van Joegoslavië gewonnen. Demel legde de 129 kilometer van Rijeka naar Ljubljana af in 3 uur 20 minuten 7 seconden. In de grote groep, waarvan Demel de sprint won, finishte onze landge noot Deelen als veertiende en Aard- oom als twintigste. In het algemeen klassement be houdt de Joegoslaviër Franz Skerlj de leiding. Deelen is zesde. Twee trainingen voor interland DEN HAAG Het Nederlands elf tal zal ter voorbereiding op de wedstrijd tegen Oost-Duitsland, die in het kader van het tornooi om de Europese beker voor landenteams op woensdag 13 september in Amster dam wordt gespeeld, twee keer trai nen in Zeist. De eerste training van de geselec teerden is op woensdag 30 augustus in het sportcentrum van de KNVB, de tweede volgt een week later. ACADEMISCHE UTRECHT - RU d._„. J. Lamhe-ts. P. Schmidt. Rotterdam en mej, M. Karelse, iJsselstein. Begin mei nam de regering van India reeds een soortgelijke maatre gel ten aanzien van het aangrenzende Nagalandi Dit gebied is goeddeels ge kerstend, voornamelijk door het werk van Amerikaanse baptistenzen delingen. Onder de Naga's is een streven naar onafhankelijkheid. Het Naga Be vrijdingsfront, dat volgens de rege ring van India steun zoekt bij China, wordt geleid door Angami Zapu Phi- De maatregel, die nu in Assam is genomen, duidt er op, dat de onrust zich heeft uitgebreid in de aangren zende delen van deze deelstaat. Niet de zending in heel Assam wordt er namelijk door getroffen, maar alleen districten, die grenzen aan het noord oostelijk grensgebied. AMSTERDAM In een zieken huis bij New York is gisteren Max Tak (75) overleden, veel Nederlan ders bekend als de Stem van Ame rika. Hij woonde 24 jaar in de Verenigde Staten. Voor de oorlog, voordat hij zijn I intree deed bij het Tuschinski- I theater, speelde hij in 't Concert gebouworkest. In de oorlog I week Tak, die jood was, Via Cuba en ragao kwam hij I bij radio-Boston, waar hij produ cer werd voor de Nederlandse uit zendingen. Populair Later vestigde Max Tak zich in New York, waar hij een populaire figuur in de Nederlandse gemeen schap werd en een vraagbaak voor Nederlandse journalisten. Hy werd er vertegenwoordiger van het Else- vierconcern en werkte aan tal van radioprogramma's mee voornamelijk voor de AVRO Ook stimuleerde Tak het Neder landse muziekleven in de Verenigde Staten. Hij was secretaris van het Comité voor Nederlandse muziek. Vorig jaar ontving hij bij zijn 75e verjaardag uit handen van burge meester Van Hall de zilveren pen ning van de stad Amsterdam. Vier ontsnapten uit inrichting nog spoorloos GIETHOORN Bij een inbraak in een bungalow in Giethoorn heeft de rijkspolitie gisteren de 19-jarige T. V. C. aangehouden. T^vee anderen wisten te ontkomen. Met vier andere jongens waren zij zondagmiddag uit de Rekkense inrichtingen ontsnapt. Twee van hen werden dezelfde mid dag nog gegrepen, de overige vijf ble ven spoorloos tot er gisteren een is gepakt. De drie die de inbraak in Giethoorn pleegden, hadden reeds eni ge bromfietsen en wapens gestolpn. Zij kwamen uit de zogenaamde „open" afdeling, waar de verpleegden enige vrijheden genieten. HET WEER IN EEROPA

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2