lis Werkloosheid gedaald, behalve bij de jeugd AKU boekte 4 miljoen gulden minder winst Vluchtelingen mogen terug DUITSE ZEEMAN (19) REKENT MOORD OP VLAARDINGER Commentaren JAM In India 200 hongerdoden Pieter botst op busje Dinsdag 8 augustus 1967 48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 i Dagblad Haagse Courant Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur DEN HAAG IS HOOPVOL HAAR VOORZICHTIG VOORAL BOUWVAKKERS WEEK AAN DE SLAG (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Voor het eerst na een jaar vertoont de werkloosheid neiging tot dalen. Echter is de jeugdwerkloos heid sterk toegenomen. Een en ander blijkt uit de juli-cijfers van het ministerie van sociale zaken. Op het strand van Cópacahana, aan het beroemde Boliviaanse meer van Titicaca, vond dit zo te zien ernstige gesprek plaats op een regendag, die het anders zo drukke strand schoongeveegd had. i Cijfers tiveede kwartaal Nadat sinds juni 1966 het aantal werkloze mannen gestadig groeide, is het in juli gedaald van 89.200 tot 85.500. In deze cijfers is geen rekening gehouden met de „nor male" schommelingen door seizoen werkloosheid. De daling van de structurele werkloosheid doet zich voor over de gehele linie, maar het meest in het bouwbedrijf. Het aantal werklozen onder de 19 jaar is in juli meer dan verdub beld, nl. van ca. 6.000 tot ca. 13.000. Het spreekt vanzelf, dat er in juli altijd een stijging van de jeugd werkloosheid is omdat veel jongelui die van school komen, niet onmid dellijk aan de slag kunnen. Maar dit jaar is hun aantal toch aanzien lijk groter dan anders. Eind juli was nl. 17 procent van de geregistreerde werknemers be neden 19 jaar werkloos tegen 8_ a 10 procent in de jaren 1953 en 1958, toen er eveneens grote werkloosheid heerste. Onzeker ARNHEM De Algemene Kunst zijde Unie heeft in het tweede kwar taal van dit jaar 4 miljoen gulden minder winst gemaakt dan in dezelfde periode van 1966 (respectievelijk 8,7 en 12,7 miljoen gulden). In vergelijking met de eerste drie maanden van dit jaar daalde de winst slechts met een ton (8,8 miljoen tegen 14 miljoen gulden in het eerste kwar taal van 1966). De omzet daalde in vergelijking met het tweede kwartaal van 1966 met liefst 16,5 miljoen tot 154,1 miljoen. De kosten van 150,7 tot 143,4 mil joen. Aan belastingen werd veel min der betaald: 8 miljoen in 1966 tegen - 2,7 miljoen in april, mei en juni van dit jaar. DE AKU-directie handhaaft liaar eerder uitgesproken verwachting, dat de totale winst dit jaar onge veer een derde lager zal zijn dan In 1966 58,7 miljoen). De resultaten van de produktie van synthetische garens en vezels voor kleding-textiel zijn nog steeds teleurstellend. De overproduktie leidde tot prijsdalingen naar een on verantwoord laag niveau, aldus de directie. Hierdoor is de rentabiliteit niet alleen Weersverwach (in:< Zonnig DE BILT Een lagedrukgebied bij Ierland verandert weinig van plaats, terwijl boven Midden-Europa de luchtdruk relatief hoog blijft. Hierdoor wordt in ons land een oos telijke tot zuidoostelijke stroming in stand gehouden, waarmee tamelijk droge lucht wordt aangevoerd, zo dat het overwegend zonnig weer blijft. In Frankrijk is de lucht geleide lijk vochtiger geworden. Daar kon den in het afgelopen etmaal enige onweersbuien tot ontwikkeling ko men. De kan^, dat deze onweers storingen tot in onze omgeving zul len doordringen, is echter klein. Het blijft warm weer. DE BILT Warm weer met zon- -nige perioden en in het zuiden van het land een kleine kans op onweer. Overwegend matige wind, in hoofd zaak tussen zuidoost en oost. STRANDWEER Nog overwegend zomers met in de namiddag of avond een iets grotere onweerkans. Matige wind tussen zuid en oost. Temperatuur 22 tot 24 graden, zeewater 19 graden. Vooruitzichten: Een depressie bij Zuidwest-Engeland maakt de lucht langzaam iets onstabieler, waardoor de buienkans wat toeneemt. 9 augustus zon op 5.13, 7°^J) onder 20.17: van producenten van garens en vezels, maar ook voor de verwerkers van deze grond stoffen ernstig aangetast. Wel zijn er goede resultaten ge boekt met garens en vezels voor andere toepassingen, zoals woning textiel, autobanden en allerlei tech nische doeleinden. Sinds januari zijn 800 personeels leden afgevloeid. In anderhalf jaar tijd 1700 man. Tot groot vermaak van de aan wezigen, onder wie koningin Elizabeth, prins Charles en prin- Philip Het ministerie van sociale zaken noemde de dalende tendens in het j aantal werklozen hoopvol, maar acht de omvang van de werkloosheid nog steeds (te) groot. Voorzichtigheid blijft geboden, temeer omdat nie'-1 j bekend is of de teruggang zich in de komende maanden wel zal voort- zetten. Dit is namelijk nog zeer de vraag, gezien het feit dat een drastische verbetering van het aantal aanvra- NIEUW DELHI In twee maan den tijds zijn in het district Deoria. in de Indiase provincie Oettar Pra- desj, tweehonderd mensen van hon ger gestorven. (Van een onzer verslaggevers LEXMOND Mr. Pieter van Vollenhoven is gisteren op de rijks weg bij Vianen met zijn zwarte sportauto achter op een in file rij dend busje met Israëli's gereden. Zijn Triumph Spitfire werd zo ernstig aan de voorzijde bescha digd, dal doorrijden onmogelijk was. De schade aan het busje viel mee. De heer Van Vollenhoven was op weg van Het Loo naar Gilze Rij en om er te vliegen. Hij reed aan de staart van de file en moet even geen erg hebben gehad in het voor hem rijdende busje. Zowel aan de rijkspolitie, die hij zelf had opgebeld, als aan de chauffeur verklaarde hij direct, dat de botsing aan zijn schuld was te wijten. Volgens de politie in Lexmond werden de auto's opge houden door een landbouwtrekker De chauffeur van het Amster damse busje vervoerde een groep jongens en meisjes uit Israël, die hier op vakantie zijn. Van het ongeluk is geen proces verbaal opgemaakt. „Hij is all risk verzekerd en bovendien bedraagt de schade van de tegenpartij geen duizend gulden. Dan hoeven we bij niemand verbaal op te maken, dus ook bij de heer Van Vollenho- v'en niet," aldus de politie. De heer Van Vollenhoven beloof- e. dat hij alle schade zou betalen. Toen er na het ongeluk nogal vat publieke belangstelling kwam, .verd de heer Van Vollenhoven lijdelijk ondergebracht in de gere formeerde pastorie van Lexmond, bij ds. T. Ausma. Daarvandaan bel de hij Het Loo op. Geruime tijd later werd hij door een hofauto opgehaald. Zijn sport wagen bleef zonder het kente ken AA 27 in Lexmond achter. 51.400 mannelijke werknemers ge vraagd, 400 minder dan eind juni. In Haagse kringen verwacht men op basis van de nieuwe cijfers, dat de totale gemiddelde werkloosheid over het gehele jaar 1967 beperkt zal kunnen blijven tot rond 85.000. Eind vorig jaar werd dit aantal nog op omstreeks 100.000 geschat. Kentering? De vakbeweging is gelukkig met de teruggang van de werkloosheid, al is het nop te vroeg om te juichen, zei ons CNV-secretaris C. A. Bakker vanmorgen desgevraagd. „De eerste indruk is wel, ook ge zien de berichten uit West-Duits- land, dat er sprake is van een zekere kentering. De grote vraag is echter of deze verbetering op de arbeids markt doorzet. Daarover is eigenlijk pas in het najaar iets zinnigs te zeg gen'', aldus de heer Bakker. Overeenkomst ordanië-lsraël TEL AVIV Jordanië en Israël zijn overeengekomen dat de vluchtelingen uit het door Israël bezette westelijke deel van Jordanië naar hun wonin gen mogen terugkeren. Er wo nen ongeveer 260.000 vluchtelin gen uit West-Jordanië op de oostelijke oevers van de Jor- daan. Elke vluchteling die terugkeert krijgt voor drie maanden leeftocht mee. Verder zal de Jordaanse rege ring een bijdrage geven voor het herstel van hun beschadigde wonin gen op de westelijke oever van de Jordaan. Zij die hun huizen verloren hebben, krijgen tenten om voorlopig Intussen heeft de Jordaanse rege ring in een brief aan de Veilig heidsraad geprotesteerd tegen de ver banning van vier Arabische leiders uit Jeruzalem. Zij waren verbolgen over de annexatie van het Jordaanse stadsdeel. Jordanië noemt de verban ning door Israël duidelijk in strijd met de resoluties van de Veilig heidsraad. Israël heeft gisteren bij de verte genwoordiger van Oe Thant. Gussing, geklaagd over de behandeling van Israëlische krijgsgevangenen in Syrië en over het vasthouden van Joden in concentratiekampen in Egypte en de behandeling van Joden in Irak. Op zijn beurt liet Egypte weten, dat de Egyptische Joden alle rechten genieten die de grondwet de Egypte- naren toekent. Twee doden op overweg bij Olst OLST Op een onbewaakte over weg bij Olst is gisteravond een perso nenauto tegen een goederentrein op gereden. Twee inwoners van Deven ter, de heer J. G. Egbrink en mejuf frouw G. Hartman kwamen hierbij om het leven. Op deze racefiets reed de moorde naar van de Vlaardingei Willem van der Plaat naar Schiedam. Bejaarden krij gen geen tv in recreatiesaal pag. Kernmerk Rode trachten aan boord van de Straat Soen- da pag. 5 (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De ne gentienjarige zeeman Karl Heinz F. uit Ostersander in Duitsland heeft maandagmid dag, kort na zijn arrestatie, be kend verantwoordelijk te zijn voor de dood van de 76-jarige Willem van der Plaat. Vorige week vrijdag vonden buurtbe woners de weduwnaar met in geslagen schedel op het toilet van zijn woning aan de Van Kinsbergenplaats 12. De politie kwam de dader op liet spoor door een racefiets, die dezelfde nacht werd gestolen van een wielren ner die naast het slachtoffer woonde. Hoewel geen aangifte van de diefstal was gedaan, kwamen de rechercheurs de vermissing op het spoor tijdens het buurtonderzoek. Brigadier M. M. Keizerwaard van de Vlaardingse politie opperde het idee bij alle portiers van scheepswer ven in de omtrek te informeren naar een racefiets. Het gebeurt namelijk herhaaldelijk dat zeelui fietsen stelen om sneller aan boord te komen. Dankzij de oplettendheid van de por tier van de werf Wilton Fijenoord kwam men op het goede spoor. Deze wist namelijk te vertellen dat een opvarende van het Duitse zeeschip Trigga van de fiets gebruik had ge maakt en het karretje naast de poort tegen de omheining had geplaatst. La ter bleek dat de Trigga donderdag morgen nog in de Vlaardingse Vul kaanhaven had gelegen, maar later voor reparatie naar Wilton Fijenoord vingerafdrukken Van alle veertig bemanningsleden, die nog niet met verlof waren gegaan of hadden afgemonsterd, werden vin gerafdrukken genomen. Dat gebeurde door het bureau centrale dactylosco- pischc dienst van de onderafdeling opsporingsbijstand te Den Haag. Een vergelijking van de vingerafdrukken met die. welke in de woning van Van der Plaat waren gevonden bracht de oplossing. De dader bleek bij een arts in Rot terdam te zijn, waar hij maandagmid dag om twee uur kon worden gear resteerd. Hij is overgebracht naar het Vlaardingse bureau. Hem doodslag ten laste worden gelegd. Over het motief is nog niets zeker bekend. „De dader is een jongen van negentien jaar, een kind nog. Hij was diep onder de indruk van zijn daad. Er was nog niet veel uit hem te krij gen en hij moet voorlopig tot rust komen", aldus hoofdinspecteur J. W. F. Dorleijn van de Vlaardingse poli tie. De jongen moet van collega's heb ben gehoord dat de slagen dodelijk zijn geweest. De Duitser, aldus de politie, is vol gens zijn zeggen dronken geweest. Hij zou de bejaarde man donderdag nacht voor het eerst en toevallig heb ben ontmoet. woordenwisseling Van der Plaat kwam de Duitser tegen, toen hij naar huis terugliep na zijn dagelijkse bezoek aan een buurt café. Dat was ongeveer een kwartier na middernacht. De weduwnaar no digde de jongen in zijn huis te ko men, waar de zeeman op inging. Wel meer gaf de weduwnaar aan onbeken den 's nachts onderdak. Tijdens een woordenwisseling heeft de Duitser de hamer gepakt en toe geslagen. De hamer lag binnen hand bereik in de woonkamer op de grond, Daling j TAE DALING over juü van het werkloosheidscijfer in ons land is verheugend. Al lijkt het ons te vroeg om uit het feit zelf vérstrek kende gevolgtrekkingen te halen. Even afwachten lijkt ons nuttig. Zoals bekend heeft de regering al blijk gegeven van bereidheid tot maatregelen in geval de werkloos heid al te grote vormen aanneemt. Wij vertrouwen dat zij nauwlettend zal blijven toezien. Teleurstellend achten wij de stijging van de jeugdwerkloosheid. Het moet een ontmoedigende ervaring zijn, bij het binnentreden van het maatschap pelijk leven te moeten vernemen dat men niet welkom is. Zoiets werkt ook later door in de herinnering. Dat de regering ook aan dit ver schijnsel bijzondere aandacht schenkt, achten wij voor de hand te liggen. Nog onlangs hebben wij op deze plaats gepleit voor enige voorzienin gen die de regering in dit verband zou kunnen nemen. Want nieuw is het verschijnsel helaas ook al niet. Moge de daling in het totale werk loosheidscijfer zich meedelen aan die onder de jongeren. Vrije verkiezing UR KUNNEN in Vietnam wel vrije verkiezingen voor een burge- lijk bestuur gehouden worden, maar het begint ernaar uit te zien dat achter de voorgevel van het te vor men democratische bewind het mili taire bewind van Ky en Thieu de lakens blijft uitdelen. Zelfs al krijgen zij geen meerder heid, de militairen zullen de oorlog voeren, heeft Ky al laten doorsche- Dat hij die meerheid niet zal krij gen. lijkt niet waarschijnlijk. Ky heeft liet apparaat tot zijn beschik king om enerzijds het volk te be ïnvloeden, anderzijds de burgerlijke tegenkandidaten een eerlijke strijd onmogelijk te maken. Op de eerste dag van de campagne is het al gebleken: een groep burger- kandidaten moest een verkiezing*- toernee afbreken, omdat het leger hen aan niemand liet zien. Voor Johnson, die de verkiezingen van 3 september altijd heeft be schouwd als het grote keerpunt in het Vietnamese conflict, hebben de gedragingen van Ky en de zijnen tot gevolg, dat de wereld nog wat aar- zelender zal komen te staan tegen over de zin van het Amerikaanse ingrijpen in Vietnam. Binnenslands slaan de Republikeinen munt uit deze zaak door te verze keren dat Ky's verkiezing geen man daat inhoudt om de oorlog voort t« zetten. Er zal weinig veranderen in Viet nam, maar Johnson zit in de hoek waar de politieke slagen vallen. De douane in de Verenigde Sta ten heeft van 1 juli 1966 tot en met 30 juni 1967 11.935 kilo heroïne en marihuana in beslaggenomen, een re cord-opbrengst voor een jaar. want Van der Plaat had 's middags nog een stoel gerepareerd. De jon gens is vervolgens het huis uitge vlucht, de oude man zwaar gewond achterlatend. Het slachtoffer moet daarna in een shocktoestand door het huis hebben gelopen. Hij is op bed gaan liggen en vervolgens naar het toilet gegaan. Daar is hij aan de slagen, waarvan één zijn schedel doorboorde, bezwe ken, aldus de reconstructie van de politie. ik geer op als nieuwe abonnee: Als beloning voor mijn aktlviteït ontvang ik een grote luxe Slerknijper. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. ^betaalt: O per kwartaal O per maand

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1