V& D: LOST EERSTE SCHOT IN PRIJZENOORLOG 1 Tass lijkt Situatie China op burgeroorlog Commentaren Philips zet levering aan warenhuis stop Mr. Vroom: Niet meer verstoppertje spelen Nog 45.000 man naar Vietnam Boeren gaan plunderen FRAUDE BIJ BOUWBELEID VINKEVEEN Doofstomme vrouw (80) beroofd Vrijdag 4 augustus 1967 48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Waagse Coo rant Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Consument is lachende derde (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM/EINDHOVEN Twee reuzen onder res pectievelijk de fabrikanten en de detaillisten, te weten: Philips en Vroom Drees- raann, zijn met elkaar in (prijzen) oorlog. V D heeft de kat de bel aangebonden door een aan tal Philps-, en trouwens ook andere elektrische merk artikelen tegen veel lagere prijzen per advertentie aan te bieden. De reactie van Philips is: V D wordt uitgesloten van verdere levering. De kortingen die het warenhuis geeft zijn niet gering. Nieuwe Philishave met drie verende scheerhoofden van ƒ85 voor ƒ69. Philips stofzuiger van ƒ182 yoor ƒ140. TV-toestel van ƒ849 yoor 578. Hoogtezon van 171,50 voor 110; grammofoon van 169 voor 139. En zo vervolgens. Philips reageert officieel niet tegen de prijsverlaging als zodanig. Men zei ons daar: V D mag rustig lagere prijzen berekenen. Echter zijn er ook wederzijds overeengekomen verkoop waarden. En in dit opzicht is het wa renhuis over de schreef gegaan. Knuppel Gedo&ld werd hierbij op de prijsver gelijkingen die in de annonce zijn ge maakt: „normale prijs" en „V D- prijs" die uitverkoop zouden suggere ren. Maar het lijkt vrij duidelijk dat het in wezen om de afwijkende lagere prjjs gaat. Nu V D begonnen is. kan dit wel eens de knuppel in het hoen derhok betekenen. Het commentaar van het warenhuis Is om te beginnen al te vinden in de- advertentie, die als eerste gisteren in Rotterdamse bladen heeft gestaan. Daarin wordt gezegd: „Waarom zou u bijbetalen voor garantie en thuisbezor ging. als in de V D-prijs de volledige garantie en thuisbezorging zijn begre- P Van directiezijde verklaarde rar. A. Vroom uit Amsterdam nader: „Er is hier sprake van een weloverwogen stap. De laatste tijd na de officiële ophef fing van de verticale prijsbinding worden in toenemende mate allerlei versluierde kortingen op merkartike len gegeven, waardoor de koper met onduidelijke prijsstellingen krijgt te maken. Voor vervolg zie pag. 2 WASHINGTON Het Amerikaanse volk zal nog zwaardere lasten opgelegd krijgen om de regering in Washington in staat te stellen de oorlog in Vietnam (met succes) voort te zetten: de inkomstenbe lasting en de vennootschapsbelasting gaan tien procent omhoog en bovendien zullen p er 45.000 militairen extra naar Vietnam m worden gestuurd. Op het ogenblik bevinden zich 470.000 Amerikaanse mili tairen in Zuid-Vietnam. De minister van defensie, McNamara, en de opperbevelhebber in Zuid-Vietnam, generaal Westmore- land, hebben president Johnson deze uitbreiding van de troe penmacht aanbevolen. Te weinig In zijn voorstellen aan het Congres zegt de president dat de belastingverhoging nodig is om het geweldige begrotings tekort te dekken en inflatie te voorkomen. Het tekort voor het lopende be lastingjaar (juni 1967-juni 1968) wordt geschat op 23,6 miljard dol lar. Dat zou zonder de belasting maatregelen oplopen tot 28 miljard. Deze toeneming van het tekort, aldus Johnson, vloeit voort uit de „harde en onvermijdelijke feiten die het gevolg zijn van de oorlog in Viet- A1 in januari had de president een belastingverhoging van zes procent aangekondigd. Gezien de te ver wachten hoge uitgaven moeten de belastingen nog eens vier procent extra omhoog. Het is de bedoeling dat deze ver hogingen op 30 juni 1969 komen te vervallen, dan wel zullen blijven Fotograaf Miromichi Mina van United Press International maak te deze dramatische foto van een Amerikaans Caribou-vliegtuig, enkele seconden nadat het bij vergissing door Amerikaans af weergeschut was getroffen. Dit gebeurde bij Ha Phan in Zuid- Vietnam. Het toestel werd neer geschoten toen het kwam aan vliegen voor een landing op een jungle-vliegveld. De drie be manningsleden werden gedood. Soekarno heeft huisarrest onder huisarrest. De militaire dant van West-Java heeft gisteren be paald dat Soekarno het paleis niet zonder toestemming van de militaire autoriteiten mag verlaten. Zelfs om be zoek te ontvangen moet hij toestem ming vragen. Waarnemend president Soeharto heeft het paleis in Bogor als tijdelijke resi dentie aan Soekarno toegewezen. Soe karno wordt nog steeds beschouwd als „president zonder bevoegdheid". SCHOONEBEEK De 27-jarige heer J. Kuipers uit Emmen werd gedood, en vier personen werden gewond, bij een ontploffing op het terrein van de kunstharsfabriek Scado-Archer-Daniëls nv te Schoone- beek. Door onbekende oorzaak explodeerde gisteren een van de grote tanks, die dienen voor de opslóg van chemische vloeistoffen. De ijzeren dak constructie van de tank werd ongeveer twintig meter weggeslingerd en kwam op dé Nieuw-Amsterdamseweg terecht. Het „deksel" raakte een personenauto, waarvan de inzittenden, de heer A. J. Koen en zijn echtgenote uit Dieren, ernstige verwondingen opliepen. De beide kinderen van het echtpaar, die ook in de zwaar be schadigde auto zaten," kregen geen letsel. Drie werknemers van de NV Schoonebeekse Machinefabriek en Che mische ApDaratenbouw, onder wie de heer Kuipers, die in de nabijheid van de tank reparaties verrichtten, werden weggeslingerd. Daarbij wer den de heren G. van Bennekom uit Schoonebeek en de heer H. Boelens uit Klazienaveen ernstig gewond. MOSKOU Het Russische persbureau Tass meldt dat de toestand in Midden- en Zuid- China steeds meer op een bur geroorlog gaat lijken. Tass zou dit hebben vernomen van uit China afkomstige ooggetuigen. Volgens het persbureau zouden bij bloedige botsingen tussen arbeiders, soldaten en leden van de rode garde „tienduizenden doden en gewonden" zijn gevallen. De gevechten doen zich niet alleen voor in de provincie Yoe- nan en in de provincie Woehan maar Burgemeester is met vakantie VINKEVEEN De Vinkeveense gemeenteraad meent, dat op ver schillende gemeentelijke niveau's, die bij het bepalen van het bouwbe leid zijn betrokken, dusdanige fou ten zijn gemaakt dat over de ver antwoordelijke personen een scherp oordeel kan worden uitgesproken. De raad meent dat de hieruit voortvloeiende consequenties voor de betrokkenen van zodanige persoon lijke aard zijn, dat het ondoenlijk, zo niet onmogelijk is, zijn besluiten reeds thans openbaar te maken. Dit is te lezen in een communi qué dat de raad heeft uitgegeven na een langdurige besloten vergade ring, waarin een rapport van een onafhankelijke commissie over het reeds eerder onder de aandacht ge brachte „bouwschandaal" werd be handeld. In dit rapport zou worden gecon cludeerd. dat bij de afgifte van bouwvergunningen verschillende malen fraude is gepleegd. Zo zou de bevoegdheid om vergunningen af te geven (vrij tot een bouwsom van 10.000) vele keren overschreden zijn. dat In Vinkeveen verwacht burgemeester Blom (Kath.), die bij een en ander een grote rol zou heb ben gespeeld, binnenkort zijn ont slag zal (moeten) indienen. Hij is vandaag voor drie weken met va kantie gegaan. ook in andere gebieden, zoals Hangtsjou. In de provincie Yoenan en Kwan- toeng zijn hongerige boeren aan het plunderen geslagen in de levensmid- delenvoorraden. De Zuidchinese stad Nanking steunt officieel de tegenstan ders van Mao en de leiders van Ki- rin, in het noordwesten van China, worden door de gardisten van Peking beschuldigd van „verstandhouding met het opstandelingencommando van Woehan". Voorts zouden er stakingen zijn uit gebroken. Het „Chinese legerblad, Blad van het bevrijdingsleger" heeft soldaten opgeroepen krachtig op te treden tegen de aanstichters van deze stakingen. Het waarschuwt voor woe dende en wanhopige aanvallen van klasse-vijanden van Mao. Het blad meldt voorts dat de boeren worden opgehitst om de produktie in de ste den te saboteren en de orde te versto- Het Chinese persbureau Nieuw Chi na maakte bekend dat het Chinese volksbevrijdingsleger nu ook is door gedrongen in het bestuur van de aca demie van wetenschappen. Waarne mers zien in deze gebeurtenis het be wijs, dat de academie een „ho geschool voor de denkbeelden van de Mao" zal worden. Zij vestigen er de aandacht op. dat het de leiders in Peking nu gelukt is de duidelijk ge bleken weerstand tegen de politiek van Mao op de academie te doorbre- Dat men in de leiding vertegen woordigers van het volksleger heeft opgenomen bewijst dat de Maoisten geen risico's hebben willen nemen. BREUK Uit Tokio wordt vernomen dat de communistische partijen in Japan vol ledig hebben gebroken met Peking. Twee Japanse vertegenwoordigers zijn uit de Chinese hoofdstad naar Tokio teruggekeerd. De communistische partij van Ja pan, die voorheen de koers van de Chinese communisten voer, wijzigde deze vorig jaar in een neutraal stand punt. Tussen beide partijen is sindsdien een hevige polemiek gaan de. ROME Zevenhonderd man van de Romeinse politie, merendeels recher cheurs, moeten de toeristen tegen aller lei dreigende gevaren beschermen. Meisjes die alléén naar de Italiaanse hoofdstad zijn gekomen hebben hun speciale (zakelijke) aandacht. Zij zor gen ervoor, dat bezoekers van nacht clubs en restaurants niet te hoge reke ningen krijgen voorgelegd en dat aan toeristen geen waardeloze souver' voor te veel geld worden verkocht. Weersverwachting DE BILT Vanmorgen lag een depressie bij Noorwegen, terwijl een rug van hogedruk zich uitstrekte van IJsland naar de azoren. Tussen deze druksystemen wordt koele en tame lijk onstabiele lucht naar onze om geving gevoerd. Inmiddels trekt een randstoring vanuit Engeland naar het oosten. De ze storing kan in ons land de buiig heid tijdelijk activeren, morgen zal in de loop van de dag onze omgeving geleidelijk onder de invloed van een zwakke rug van hoge druk komen, waardoor zonnige perioden gaan overheersen. Met westelijke winden blijft de aanvoer van koeje lucht ech ter voortduren. STRANDWEER De lucht wordt geleidelijk wat stabieler waardoor morgen de buien afnemen en de zonnige perioden gaan overheersen. Matige zuidwes ten wind, temperatuur ongeveer 20 graden, zeewater 20 graden. Vooruitzichten: Langzame verbe tering met zonnige perioden, maar een ongeveer zelfde temperatuur. ■fè Kenia's psalmen klonken in het Rijsenburgse bos pag. Kernmerk. •fe Wordt de kleuren-tv ons opgedrongen? - pag. Radio TV. bestaan zolang de ongewone uitga ven in verband met de krachtsin spanning in Vietnam hogere ont vangsten noodzakelijk maken". De toeslagen zullen dit begrotingsjaar 6,3 miljard opbrengen en volgend jaar iets meer. Ook stelde Johnson het Congres voor de aangenomen verlagingen en opheffingen van sommige accijn zen een jaar uit te stellen. Dat zou 300 miljoen dollar meer in het laatje brengen. Somber beeld De president gaf in zijn toelich ting een somber beeld van de fi nanciële situatie van de regering. De uitgaven zullen 8,5 miljard ho ger zijn dan in januari werd ver wacht, terwijl de ontvangsten 7 miljard dollar lager zullen uitval- Hij noemde zijn voorstellen „een financieel plan voor de voortzet ting van de ononderbroken periode van 78 maanden (6% jaar) met on gekende welvaart". Als de voorstellen niet worden aangenomen, zo waarschuwde hij het Congres, zullen de veiligheid en de economische kracht van de VS in gevaar komen. De betalingsbalans zou dan in een slechtere positie ko men als gevolg van een toeneming van de invoer en een vermindering van de uitvoer. Prins Bernhard in Annecy ANNECY Prins Bernhard heeft kans gezien drie weken onopgemerkt in de Franse plaats Annecy te verblij ven, maar gisteren hebben toeristen hem herkend. De prins logeerde in een luxueus hotel in de buitenwijken van de stad en bracht de dag door met zwem men en golfspelen. Af en toe reed hij in zijn groene sportwagen de stad in om een oorspecialist te be zoeken die hem behandelde voor doofheid aan het rechteroor. Vandaag zou de Prins naar Porto Ercole gaan, waar de Koningin reeds verblijft. HEIDELBERG Professor Ri chard Kühn, in '38 onderscheiden met de Nobelprijs voor scheikunde, is gisteren in Heidelberg na een langdu rige ziekte op 66-jarige leeftijd over leden. De in Wenen geboren Kühn studeerde scheikunde in München en doceerde in Heidelberg. Zijn Nobel prijs mocht hij van Hitler in '38 niet aannemen. Hij ontving deze pas in 1948. Prof. Kühn werd vooral bekend door zijn onderzoek van enzymen, ca- rotinoide, vitaminen en sterochemie. Te laaf? TJE problemen rondom de ernsti- ge onlusten in Amerika vergen veel tijd, wil men tot enigszins be trouwbare conclusies komen. Temeer omdat in Detroit niet al leen negers, maar ook blanken de straten onveilig maakten en zich aan het bezit van anderen vergre pen. Blijkbaar heeft de door Kennedy en Johnson gepropageerde strijd tegen de armoede ook in deze wel varende stad zelfs voor vele blan ken geen uitkomst gebracht. Hoe belangrijk het echter is dit vast te stellen, men veronderstelle niet dat dus rassentegenstellingen geen rol van betekenis hebben gespeeld. Dat zelfs voor blanken te weinig wordt gedaan, onderstreept slechts hoe weinig de meeste negers hun materiële positie kunnen verbete- Zolang hierin geen verbetering wordt gebracht zullen de tegenstel lingen tussen blank en zwart toe- Ook de negers, die nu nog het ge bruik van geweld afkeuren, zullen zich dan laten meesleuren. I-JET is echter niet voldoende, be tere materiële omstandigheden voor de negers te scheppen. Dit blijkt uit een rapport van tien so ciologen over de onlusten die zich in 1965 in Los Angeles voordeden. De problemen van de in steden wo nende negers bleken zo groot, dat velen rijp zijn om tot geweld over Niet alleen arme negers komen in opstand. Ook wie er materieel en maatschappelijk beter aan toe zijn hebben in aanzienlijke mate anti- blanke sentimenten. Naarmate negers hun economische situatie verbeteren en meer con tact met blanken hebben, groeien ongeduld en teleurstelling, omdat zij toch niet dezelfde vrijheid ge nieten als de blanken. Dit rapport, resultaat van tweeja rige studie, kan belangrijk bijdra gen tot het vinden van middelen die de negers de overtuiging zul len geven, geen tweederangs bur gers te zijn. Negerleider dr. King zei dezer da gen, dat de negers een lange weg hebben afgelegd en nog een lange weg voor zich hebben. Daar spreekt ook hoop uit. Misschien is het nog niet te laat. ASSEN Twee onbekende man nen hebben in Assen een roofoverval gepleegd op de alleenwonende 80- jarige doofstomme vrouw Aaje Bij len. De mannen hebben, volgens haar zeggen, 10.000 meegenomen. Aan een leverancier, die de vol gende ochtend kwam, maakte de vrouw duidelijk wat haar was over komen. In haar (alleenstaande) wo ning stonden plotseling twee mannen voor haar bed, van wie de een haar bij de keel pakte, terwijl de andere uit een zak in haar onderjurk het geld wegnam. Het was in de buurt bekeqtf dat de vrouw wel wat spaarcentjes had.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1