Duitsland herdenkt vader der bijbelgenootschappen Verpleegde wilde extra toezicht BW Washington: „Geen pauze in Vietnam" Een woord voor vandaag Ambo stoort zich niet aan Roomse ban Van Canstein 300 jaar geleden geboren Uw probleem is het onze.... Mosselen- smokkel „Wilson speelt met de BBC gevaarlijk spel" Niet preken Amrobank heeft meer geld nodig alles goed en wel Wat een merkwaardig beeld gebruikt Jesaja: „Elk dal worde verhoogd en elke berg en heuvel geslecht." Waarom mogen er in de Messiaanse tijd geen imponerende bergen en angst aanjagende ravijnen zijn? Waarom moet de wereld een vlak Holland worden? Misschien om beter de aandacht te vestigen op zijn schone luchten? Maar het gaat immers niet om het natuurschoon. Het gaat om de weg door de wildernis, om de baan voor God. Eigenlijk gebruikt Jesaja een heel modem beeld. Ook wij hakken de top van een berg af en vullen de dalen op voor onze auto wegen. Want hoe vlakker de weg is, hoe vlugger we kunnen opschieten. Jesaja wil een snelle verbinding voor de komende Heer naar het hart van de mensen. God heeft haast. Hij wil niet dat we langer eenzaam zijn, langer zwak en zondig. Hij wil tot ons komen eer het te laat is. De heerlijkheid des Heren zal zich openbaren, zegt Jesaja immers. Lees Jesaja 40 er maar op na. En die heerlijkheid is voor ons bestemd. God wil ons Zijn heerlijkheid schenken. Dan wordt de wildernis een rozentuin. Dan worden de tranen weggewist, dan gaan de lammen dansen, de stommen zingen, de doven horen en de blinden zien. God heeft geen tijd meer, want Hij wil ons de eeuwigheid geven. Daarom moet er een snelle weg zijn. Maakt baan voor onze God. We lezen vandaag: Romeinen 8 18. DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1967 UTRECHT De generaal-overste van de Augustijnen in Rome heeft pater Robert Adolfs opgedragen zijn boek „Het graf van God" uit de han del te nemen. Adolfs heeft zijn uit gever Ambo te Utrecht dit verzoek doorgegeven, maar de uitgever wei gert zich te onderwerpen aan deze censuur uit Rome. Pater Adolfs kreeg vorig jaar ker kelijke toestemming van de Neder landse overste van zijn orde om het boek te publiceren. Toen de eerste oplage bijna geheel uitverkocht was moest Adolfs zich bij de generaal- overste verantwoorden. Het gevolg was dat de tweede druk van zijn boek in zeer korte tijd was uitverkocht. De uitgever bereidt nu een derde druk voor. Deze druk zal ongewijzigd van de pers komen. Het boek is inmiddels ook al in het Engels verschenen, terwijl ver talingen in het Frans en Duits in voorbereiding zijn. Ook de Engelse uitgever Burns and Oates te Londen heeft geweigerd het boek uit de cir culatie te nemen. Inmiddels heeft de generaal-over ste, pater Agostino Trape gisteren in Rome verklaard, dat hij als hoofd van zijn orde publicatie van het boek niet kan tegenhouden. In Rome cir culeren berichten, volgens de cor respondent van Reuter, dat de con gregatie voor de geloofsleer, de pu blicatie van het boek wil verbieden. Brieven die niet zijn voor zien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden ge nomen. Geheimhouding is ver zekerd. Vragen die niet onder ling met elkaar in verband staan moeten In afzonderltlke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post zegels te worden ingesloten. Vraag: Wat zijn de inkomensgren zen en premies voor bejaarden ver ze kering (ziekenfonds) Antwoord: Tot ƒ4566 per jaar pre mie 11,82 per maand, vervolgens tot 5570 23,64, vervolgens tot 6260 35,46. Vraag: Zijn er diploma's nodig om een reisbureau te beginnen? Antwoord: Neen, maar zonder de nodige bekwaamheid beginne men er niet aan. Vraag: Ik heb een deel van mijn huis verhuurd maar de bewoonster heeft nu negen maanden niet be taald. Ze is al verschillende keren gesommeerd, kan ik nu de toevoer afsnijden? Antwoord: Niemand mag voor ei gen rechter spelen. Beter kan u zich tot de kantonrechter wenden en ont binding van de huurovereenkomst wegens wanbetaling eisen. Ook kan u een eis instellen tot betaling van het verschuldigde. Vraag: Ik zit op een kamer van 3 bij 2 meter en zou gaarne zelf een huis kopen. Voor huizen met vrije vestiging heb ik geen geld genoeg, voor huizen die ik voor redelijke prijs kan kopen, krijg ik geen ver gunning. Ik zou de benedenverdie ping voor mij zelf willen houden en het overige verhuren. Wat moet ik Antwoord: U zou zich kunnen wenden tot een bona fide makelaar, die veel ervaring heeft ten aanzien van vestigingsvergunningen. Het plan zou wellicht te verwezenlijken zijn, aangezien u bereid is een deel van uw huis af te staan aan woning zoekenden. (Vervolg van pagina 1) Het controleschip van de AID is on langs nog uitgerust met een radarappa- ratuur ter waarde van twintigduizend gulden. De controleurs dienen er vlug bij te zijn omdat een lading mosselen met een beetje goede wil binnen een kwar tier op een verwaterplaats kan worden gedumpt. Worden de overtreders va rende gesnapt, dan gebruiken ze meest al als argument dat de door hen ver voerde schaaldieren niet aan de voor geschreven leveringsvoorwaarden vol- OMZET den. Er werd. officieel althans. 815.000 ton afgeleverd, terwijl er 92.000 ton (heffingvrij) uit West-Duitsland en De nemarken werd geïmporteerd. In 1965 werd er 913.000 omgezet, in 1964 935.000 en in 1963 1.033.000 ton. Een jaar of acht, negen geleden werd naar schatting tien procent van de Nederlandse mosselproduktic illigaal verhandeld. De heffingspllcht werd al thans omzeild. Op het ogenblik is dit aanzienlijk minder, hoewel het nog al- tyd om een behoorlijke schadepost gaat. Veel illegaal afgeleverde mosselen vinden hun weg naar Parijs en Brussel. Ook de mosselen, die door de kweker direct aan plaatselijke restaurants wor den verkocht, worden meestal buiten de partijen gehouden, welke gefactu reerd worden en daardoor aan de hef fing van het Produktschap onderwor pen zijn. SPEL Hoewel er aan illigaal afgeleverde en afgenomen mosselen geldelijk voordeel te behalen ts (ontduiking van de be lasting en de heffingen, zomede lagere i~ het spel dan om de knikkers te ondernemen. Degenen, die gesnapt worden en via de rijkspolitie te water door de justitie worden gestraft meestal met geld- LONDEN De benoeming van Lord Hill tot voorzitter van de „Board of governors" van de BBC heeft in Engeland het no dige opzien gebaard. Voor de leden van deze raad kwam de benoeming zelfs als een verras sing. Zij geschiedt namelijk door de „postmaster-general", die weer in opdracht handelt van het Britse kabinet. Wat heeft premier Wilson met deze benoeming voor? Lord Hill was een omstreden figuur door zijn voorzit terschap van de commerciële tele visie. Het is bekend dat de premier niet veel waardering kan opbrengen voor de BBC en haar zogenaamde onafhankelijkheid. In het verleden heeft deze omroep nogal wat kritiek op het beleid van de premier geoe- In feite kan de regering echter geen enkele invloed oefenen op het beleid van de BBC. Toen Frankrijk protesteerde tegen een Brits tv-pro- gramma over het optreden van gene raal de Gaulle in Quebec, liet het Lon- dense ministerie van buitenlandse za ken weten, dat men hiertegen niets kon doen. Richtlijnen Er is een raad van bestuurders, die, eenmaal aan het werk, met de rege ring niets van doen heeft. Het is zijn taak te waken voor politieke pressie en richtlijnen te geven aan de omroep- leiding. Het is nu duidelijk, dat de invloed van de raad wel groot kan zijn als er mensen in zitten die hun wil kunnen opleggen. En dat kan Lord Hill. In zijn vorige functie wist hij alle programmamaatschappijen netjes in de pas te houden. Hij zal zijn stempel gaan drukken op het beleid van de BBC. Belangrijk ,is nu in hoeverre de hoofddirectie zich onder leiding van Hugh Greene kan verzetten. In kielzog Insiders menen dat Wilson met de ze benoeming een gevaarlijk spel speelt De kans is groot dat de BBC nu meer in het kielzog van de rege ring (welke dan ook) gaat varen. Dan komt de onafhankelijkheid, waaraan de BBC haar grote naam te danken heeft, in gevaar. Bovendien wordt het aantal gover nors uitgebreid van negen tot der tien. Zijn de nieuwe leden onafhanke lijk of meelopers? De tijd zal het De stoel van Lord Hill bij de tele visie zal waarschijnlijk worden bezet door de huidige minister Bowden, die de oplossing van de Rhodesische kwestie als minister van Gemene bestzaken in de weg zou staan. Al weer: een politieke beslissing. Het is betreurenswaardig dat het belang van de betrokken omroepen niet in de eerste plaats in het oog wordt gehouden. DR. P. GROS BURG CANSTEIN Morgen is liet precies 300 jaar geleden dat de vader van de moderne bijbelgenootschappen werd geboren. Om Carl Hildebrand von Canstein te eren, de man die de eerste volksbijbels liet uitgeven, zal morgen in het kasteel waar zijn ge slacht altijd heeft gewoond een bijeenkomst worden gehouden. De tegenwoordige eigenaar, jonkheer Von Elverfeldt, heeft Burg Can stein in het Duitse Westfalen voor dit doel afgestaan. Aan von Canstein is het te danken dat in de achttiende eeuw de bijbel een huisbijbel van de Duitse chris tenen is geworden, zoals Luther dat reeds lang vóór hem wilde. Tot dat moment konden de meeste Duitse christenen eigenlijk geen bijbel kopen, omdat het boek te duur voor hen was. Von Canstein was sterk bevriend met piëtisten als Spener en Francke. Toen in de drukkerij van het weeshuis van Francke in Halle de mogelijkheid werd ont dekt om via een nieuw procédé de kostprijs van de gedrukte bijbels te verlagen, greep von Canstein deze kans aan om de gezinsbijbel te gaan propageren. Deze jonkheer werd op 4 augustus 1667 te Lindenberg, Duitsland, ge boren. Hij studeerde rechten in Berlijn en bekleedde verschillen de posities aan het Pruisische hof. VOLKSBIJBELS Na een langdurige ziekte besloot deze edelman om zijn leven ge heel te gaan wijden aan de ver spreiding van de bijbel. In het ka der van de inrichtingen van Francke stichtte hij het eerste bij belgenootschap dat zich speciaal wilde richten op de verspreiding van goedkope volksbijbels. De Cansteinse bijbel betekende een revolutie in de bijbelverspreiding. Tot dat ogenblik verschenen de bijbels in groot formaat, vaak rijk geïllustreerd, als ware pronkstuk ken die slechts de rijken zich kon den aanschaffen. Canstein kwam met een geheel nieuw formaat, een Minister: Geen fouten in asiel Ministers: Prijs van aardgas overal gelijk DEN IIAAG De regering is niet van plan met het oog op de luchtver- I ontreiniging alleen in bepaalde ge- I bieden de aardgasprijzen te verlagen en daardoor de desbetreffende indus trieën tot het gebruik van aardgas te bewegen. Dit zou tot niet aanvaard- bare prijsverschillen leiden. Dit antwoorden de ministers De Block, Röölvink en Schut aan het Tweede-Kamerlid Nypels (D'66). Het gebruik van aardgas verdient evenwel de voorkeur boven het ge bruik van bepaalde andere brand stofsoorten uit een oogpunt van luchtverontreiniging. De energiekosten spelen bij de ves tiging van nieuwe bedrijven slechts een ondergeschikte rol. Andere fac toren zijn bij de keuze van een vesti gingsplaats meer doorslaggevend. Om de prijs van aardgas in bepaal de gebieden te verlagen, zou dus slechts een geringe bijdrage worden geleverd tot de bevordering van in dustrialisatie in stimuleringsgebie- DEN HAAG ,,Voor zover men kan nagaan, zijn er geen fouten gemaakt bij de bewa king en observatie van de ver pleegden in het rjjksasiel De Kruisberg in Doetinchem. Dit is de meest trieste conclusie van het onderzoek naar de gebeurte nissen, die aan de moord op de negentienjarige Ria Florijn op 3 juli door een verpleegde van de inrichting, zijn voorafge gaan". Dit heeft de minister van justitie, prof. mr. C. H. F. Polak, de Tweede Kamercommissie voor justitie mee gedeeld. H. B., de negentienjarige verpleeg de die de moord heeft gepleegd, is enige keren zorgvuldig door psychia ters en psychologen onderzocht. De observatie is met aandacht geschied. Er waren geen aanwijzingen dat de verpleegde geneigd was tot buitenge wone agressieve daden. B. was ter beschikking van de rege ring gesteld wegens diefstal van een auto en een bungalowtent. Deze diefstallen had hij gepleegd tijdens een van zijn ontsnappingen uit de inrichting Boschoord in Vledder. 'Hier was hij opgenomen wegens poging tot aanranding van een vijftienjarig meisje en poging tot moord op de vrouw van zijn stiefbroer. De verpleegde was gezien zijn landelijke afkomst en vermoedelijke toekomst op een boerderij geplaatst. In de week voorafgaande aan de moord heeft B. wel gevraagd extra op hem te letten, omdat hij voelde dat hij weer weg wilde lopen. B. was, aldus minister Polak, als gevolg van een sterke moederbinding al enkele malen weggelopen. Zijn ge drag was dus niet vreemd en na enke le dagen werd het verscherpte toe zicht opgeheven. Benauwend Hierna heeft hij de moord ge pleegd. ,.B. was niet een uitgesproken agressieve figuur en het feit dat hij later verklaarde een plotselinge drang te hebben gehad om iemand te vermoorden, is raadselachtig en be nauwend", aldus de bewindsman. „In principe zijn deze dwang- verschijnselen bij iedereen mogelijk, maar de kans dat men er aan toe geeft, is bij de een groter dan bij de ander. Het is niet uitgesloten dat der gelijke agressieve neigingen ook aan wezig zijn bij de andere terbeschik- boetes, die niet veel hoger zijn dan de heffingen, die ze wilden ontduiken blijken veelal opponenten te zijn van het in het Produktschap gevoerde be leid. Ze wensen een andere heffingsrege ling dan de huidige, evenals de voor zitter van het Schap. Diens compromis voorstel is echter niet lang geleden door het bestuur verworpen. HET WEER IN EEROPA kinggestelden, die betrekkelijk grote vrijheid hebben". Het is nodig dat met het oog op de reclassering enig risico wordt geno men. „Indien men een dergelijk risico niet neemt, moet men zulke mensen nooit loslaten", aldus de minister. Van B. kon men hoogstens verwach ten dat hij zou weglopen. De minister legde er de nadruk op dat bij ernsti ge gevallen waartoe B. niet behoor de men bijzonder voorzichtig is met I ewerkstelling in de stad. T oestemming Als enige mogelijk nog te nemen veiligheidsmaatregel, zou voortaan kunnen gelden dat voor plaatsing op de boerderij, evenals in de stad, toestemming van de minister is ver eist. Deze toestemming wordt pas ge geven nadat het ministerie het moge lijke gevaar voor de openbare orde heeft bestudeerd. De minister verklaarde dat de ge meentepolitie in Doetinchem, die tot dusver geen bijzonderheden van de verpleegden kende, in het vervolg op de hoogte zal worden gebracht. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Westbroek: G. Broere te Dinteloord. Aangenomen naar Hoornaar (toez.): G. Bos te Genderen-Doeveren. die be dankte voor Waverveen (toez.). GEREF. KERKEN Beroepen te Diever: S. Bosma te Warffum. Beroepbaarstelling: Kandidaat F. Ledegang te Baam is met ingang van 15 augustus beroepbaar. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te 's-Gravendeel: J. W. Maris, kand. te Amsterdam. Het bericht dat wij twee dagen geleden op verzoek publiceerden, waarin werd meegedeeld dat ds. H. Visser Mzn preekverzoeken in over weging kan nemen, blijkt niet juist te zijn. Deze voormalige ehristelijke- gereformeerde predikant, die later overging naar de Christelijke Gere formeerde Gemeenten en daar nu zijn ambt heeft neergelegd, is wel reeds door de gemeente van Klun- dert als lid toegelaten. De voorzitter van de classis Dor drecht van de Christelijke Gerefor meerde Kerken, ds. H. v. d. Schaaf, deelt ons mede dat deze classis nog advies moet uitbrengen aan de ge meente van Klundert of daar ds. Visser als lid kan worden ingeschre ven. De classis zal dit advies op een voortgezette zitting in september opstellen samen met de deputaten naar artikel 49 van de kerkorde. De gemeente Klundert is echter al vooruitgelopen op dit advies en heeft, ondanks dat er op de gemeen tevergadering bezwaren tegen ds. Visser werden ingediend, hem toch als lid aanvaard. Volgens ds. Van der Schaaf kan ds. Visser geen preekverzoeken in over weging nemen omdat hij geen preekconsent van de classis heeft. echte leesbijbel. Het voorbeeld van Halle vond als spoedig over de gehele wereld ingang. SAMENWERKEN In Duitsland is tionaal bijbelgenootschap ontstaan. Er zijn er op het ogenblik wel 35, die alle zelfstandig zijn, maar in een overkoepelend orgaan samen-: werken, dat weer is aangesloten bij de Verenigde Bijbelgenoot schappen die hun hoofdkwartier in de harde matras met alle comfort van een zachte! Minister Bakker naar de West SCHIPHOL Minister Bakker van verkeer en waterstaat zal op 15 augustus naar Paramaribo vertrek ken. Drs. Bakker behandelt als vi ce-premier ook de koninkrijksza- Drs. A. Jonkers, hoofd van zijn ka binet, zal hem vergezellen; Na tien dagen vliegt de minister door naar Curasao, waar hij eveneens tien dagen zal blijven. Op 8 septem ber wordt hij in ons land terug ver- Bonden kritiseren richtlijn Mitex UTRECHT s De christelijke en r.k. bond van personeel in de handel hebben in hun bladen scherpe kritiek geleverd op de Mitex, de federatie van organisaties van textieldetailhan- delaren. De bonden ergeren zich aan de richtlijn van Mitex, dat ondernemers die uitsluitend vrouwelijk personeel in de winkel hebben, niet verplicht zijn de verkoopsters het wettelijk mi nimum-loon te betalen. De r.k. bond noemt het een „giller" dat voor het doorvoeren van gelijke beloning bepalend is, of er in een winkel toevallig een mannelijke ver koper rondloopt. WASHINGTON „De geruchten over een spectaculair Amerikaans vredesoffensief na de verkiezingen in Zuid-Vietnam (op 3 september) zijn van elke grond ontbloot." Aldus een Amerikaanse woordvoer der naar aanleding van berichten van het CBS (Columbia Broadcas ting System), als zou president Johnson van plan zijn, volgende maand de bombardementen op Noord-Vietnam stop te zetten. Het CBS meent, dat minister McNamara (defensie) voorstander is van het maken van een vredesge- baar, maar dat de militaire bevel hebbers ertegen zijn. Berichten als zou de missie van de diplomaat Clifford en generaal Tay lor in Azië verhand houden met een nieuw Amerikaans vredes-initiatief, werden „een vergissing" genoemd. Vietcong actief Intussen nemen de activiteiten van de Vietcong en de Noordvietnamezen toe. Kort na middernacht onder namen opstandelingen een mortier aanval op haveninstallaties ten zuid oosten van Saigon. Twee opslag tanks voor olie ontploften. Een niet geïdentificeerd schip vloog in In het havencomplex, dat tevens als marinebasis dienst doet, werden tientallen Amerikaanse militairen gewond. Er zou een dode zijn ge- Bij Da Nang liep een eenheid van het Amerikaanse marinierskorps in een hinderlaag. Vijftien mariniers sneuvelden. Toen versterkingen aan kwamen was de vijand al verdwe- Ondanks vakantie grote spaarzin AMSTERDAM Ondanks extra uitgaven hebben de vakantiegangers toch kans gezien te sparen. In vele gevallen zelfs meer dan in juli 1966. Dit blijkt uit cijfers van de bonds spaarbanken over juli. De spaarbank te Rotterdam rapporteert een overschot van ƒ5,9 miljoen (juli 1966: 2 miljoen), Amsterdam ƒ3,9 miljoen (ƒ2,8 miljoen) en Den Haag (Nut-s- spaarbank) ƒ6,4 miljoen. (Vorig jaar juli ontsparing van 928.000). Londen hebben. Deze laatste inter nationale organisatie werd pas in 1946 geformeerd. Toen de Inrichtingen van Francke in 1938 door Hitler in beslag ge nomen werden, verenigde het Bij belgenootschap van Canstein zich met het Bijbelgenootschap van Pruisen om zijn werkzaamheden te kunnen voortzetten. Na de oor log hebben de twee organisaties zich echter weer gesplitst. Het Bij belgenootschap van Canstein heeft tegenwoordig zijn kantoor in Wit ten in het Roergebied. Emissie 25,5 min. tegen 150 procent AMSTERDAM De Amsterdam- Rotterdam Bank wil haar aandelen kapitaal tot 200 miljoen verhogen door uitgifte van 25,5 miljoen ge wone aandelen. Daarvan zal 24.928.000 aan aan deelhouders worden aangeboden voor 30 per gewoon aandeel van 20, in verhouding van een nieuw aandeel op zeven oude. De rest, 572.000, zal op emissievoorwaarden worden geplaatst. De nieuwe aan delen delen voor de helft in het divi dend over het boekjaar 1967, dat vermoedelijk hetzelfde zal zijn als over 1966, nl. 2,80 per aandeel van ƒ20. De inschrijving is op 7 septem- GROEI Met deze emissie trekt de Amro bank rond 38 miljoen nieuw ver mogen aan. De raad van bestuur vindt dat nodig gezien de enorme groei van het bedrijf in de laatste jaren en het besluit, de middellange kredietverlening uit te breiden tot het internationale vlak. De bank wil voorts de dienstver lening verbeteren en het bankwezen verder populariseren. Het gebeurt zelden dat een grote bank een beroep doet op de kapi taalmarkt. de harde matras met alle comfort van een zachte! Eldo-raket: nog één poging WOOMERA De Europese raket „Europa 1" zal niet worden gelanceerd, als men morgen de start weer moet uitstellen. Dit zei kolonel Jesse Dutton, vertegenwoordiger van de Eldo in Australië. Vanmorgen is voor de tiende keer binnen 22 dagen de lancering uitge steld. Zestien minuten voor de .start ontdekte men een mankement in het besturingssysteem van de eerste trap van de raket. „Algerije en Kongo ontvoerden Tsjombe" LONDEN De BBC-correspon- dent Keith Kyle, die pas terug is van bezoeken aan Algerije en Kongo, heeft gisteravond voor de televisie gezegd dat de Kongolese regering met medeweten van de Algerijnse president het plan voor de ontvoe ring van Tsjombe heeft voorbereid en uitgevoerd. Kyle zei dat zijn nasporingen in Algiers bij hem geen enkele twijfel hebben overgelaten. Israëliër doodt vier mensen KIRIAT Een Israëlische sol daat, pas uit de dienst ontslagen, heeft in Kiriat (Galilea) vier men sen dood geschoten. De 28-jarige man had ruzie ge kregen en op een gegeven moment trok hij twee revolvers en schoot twee mannen en één vrouw neer. Daarna doodde hij vanuit een raam een politiecommissaris, die net geïn terviewd werd. Met behulp van machinepistolen hebben militairen de razende sol daat tot overgave gedwongen. De ex-militair had meegevochten in de oorlog. Meer faillissementen dan ooit sinds 1945 DEN HAAG In het eerste half jaar zijn bijna 1200 faillissementen in ons land uitgesproken. Dat is 270 (29 procent) meer dan in de eerste zes maanden van 1966. Het record aantal na de oorlog stond op 1110 (in 1952). Naar bedrijfsklassen verdeeld: in landbouw en visserij 24 faillissemen ten (33 in de eerste helft van 1966), bouwnijverheid 224 (207), overige nijverheid 280 (166), handel, bank, verzekering 329 (235), vervoer en opslag 85 (70) en dienstverlening 124 (97). Groningen had procentsgewijze de minste, Limburg de meeste failisse- menten. Texel Mijn waardering voor uw voortreffe lijke reportage „Lammeren op het Schapeneiland". Niet alleen de boeien de tekst, maar ook de goed verzorgde fotoreportage geven een uitstekende in druk van de vakantiesfeer op hét ei land Texel. Het is merkwaardig dat het dorpje Den Hoom de problemen, waarvoor het door de stormloop van de jeugd werd gesteld, in zo korte tijd tot ie ders tevredenheid wist op te lossen. De hedendaagse jeugd weet zich blijk baar ook zonder het gebruik van ster ke drank e.d. uitstekend te kunnen vermaken. Dat Den Hoorn en heel Texel on danks „Sarasani", 110.000 gasten en een invasie van langharigen zichzelf weten te blijven is beslist verheugend. Door het vaststellen en vasthouden van bepaalde gedragsregels is er blijk baar ook op dit terrein nog wel iets te bereiken. Dordrecht J. L. v. d. Veer De Gaulle Uw oordeel over het optreden van De Gaulle in Canada onderschrijf ik graag. Het is altijd tragisch als een groot man zijn roem overleeft. Jaren lang was hij de staatsman, die het stuurloze schip van de Franse staat van de ondergang had gered. Maar nu is hij een man geworden wiens geest omgekeerd evenredig is aan de omvang van zijn lichaam. Een kleinzielige stumper, die onder de schijn van een eigen politiek te voeren er nog slechts voor leeft zijn vroegere bondgenoten en redders de voet dwars te zetten en aan deze „liefhebberij" niet alleen de EEG en Europa, maar zelfs de hele westelijke wereld schijnt te willen offeren. Een man die groot genoeg bleek zijn taak op zich te nemen, maar die te klein blijkt zijn taak op tijd neer te leggen. Den Haag L. den Hoed Ontwikkelingshulp In uw verslag van het Tweede Ka merdebat inzake de ontwikkelingshulp schreef u: „Gezien het misbruik, dat de ontvangende landen niet zelden van de hulpverlening maken, bleken de heren Van Dis (sg) en Kronenburg (bp) afwijzend te staan tegenover ver groting van onze ontwikkelingshulp". Ten aanzien van de heer Kronen burg is dit correct. De heer Van Dis daarentegen wees slechts op bepaalde uitwassen en drong aan op deugde lijker controle. Op geen enkele wijz« kan uit zijn rede gedestilleerd worden, dat hij vergroting van onze ontwikke lingshulp afwees. Integendeel, hij pleitte juist voor be vordering van bet onderwijs in de ont wikkelingslanden en voor meer finan ciële hulp aan zendingsinstanties. Een geluid dat de SGP, voorzover mij be kend, nog niet eerder in de Kamer had laten horen. Rotterdam S. Lamberts Ankle Uw radio- en tv-redactie schreef over Achterhoekse Ankie: „Geboren 22 jaar geleden in Bredevoort, een ge hucht in de Achterhoek" enz. Ankie Griezen, zoals ze daar heet, en de bur gers van Bredevoort zullen daarvan wel opgekeken hebben. Nb, het prille begin van het stadje Bredevoort bestaat reeds vanaf 50 voor Christus toen de Chamaven door de Romeinen werden onderworpen. Bovendien werd het later nog een zogenaamde „Heerlijkheid" ten tijde van „den Hoogwelgebooren Gestren- gen Heere A. .W C. W. Baron van Pallandt, Heere van Walvaard en d'Eh- ze, Drossaard en Rigter der Heerlijk heid Bredevoort enz". Het boek „Bree- voort can ick vergeten niet" van H. A. Hauer vertelt er meer over. Al met al zal het Schattige Ankie wel koud laten.... Schiedam J. van Vliet sr. Jongen verwondt agent met stiletto AMSTERDAM Een jongeman heeft gisteravond een politieagent met een stiletto aan het oor verwond. De dader wist de benen te nemen. De jongeman maakte deel uit van een groepje jongelui, dat zich gewoon lijk rond het monument op De Dam verzamelt. Toen het was gaan rege nen, hadden ze zich teruggetrokken onder het zogenaamde „Beurspoor- tje". De politie kreeg klachten over hun gedrag. Twee agenten gingen er heen en stuurden de jongens en meisjes weg. Plotseling draaide een van hen zich om en stak naar de agent, dje de steek goeddeels kon ontwijken. In de verwarring die volgde, vluchtte de jongen. Twee Hoorn omgekomen HOORN Gisteravond zijn op de provinciale weg bij Hoorn twee nonnen bij een auto-ongeluk omgekomen. Eén zuster werd zwaar gewond, een andere lioht. Het ongeluk gebeurde toen de perso nenauto op het natte wegdek tegen een vrachtwagen botste. De bestuurder van de vrachtauto bleef ongedeerd. Radioactief huisje weer terecht BRUSSEL De opsporingsactie naar de zoekgeraakte cilinder met radioactieve stof is gestaakt. Een in genieur die op het punt stond met vakantie te gaan, had de cilinder in zijn eigen auto geladen en was ver geten het apparaat af te leveren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2