NEGERLEIDING: WAPENS GENOEG VOOR STRIJD Nasser wil vreedzame Israël regeling met Commentaar Situatie in Milwaukee vanmorgen nog ernstig VOOR KARWEI IN BELGIË Breda's bedrijf wil 1.000 man tegelijk Drie doden bij auto-ongeluk ROLLEN OMGEKEERD Radioactief Antwerpen buisje in gestolen Woensdag 2 augustus 1967 48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD mijn h»r« in teghempoetl" Oordts Dagblad Haajse Courant Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw, 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur •fe Westduitse theologen moeten Bonn afzweren - pag. Kernmerk. „Mag ik Ik wil na adio luisteren, Ier- Ik geef op als nieuwe abonnee: betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een Sierknijper. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam_ straat: Hoofd Biafraans leger gedood LAGOS De bevelhebber van hel leger van Biafra, majoor Nzeogu, is in gevechten met de federale Nigeri- aanse troepen gesneuveld. De leider van het Nigeriaanse le- jer, generaal-majoor Owon, zei dat Nzeogu een misleid, maar dapper offi cier was en dat hij een militaire be grafenis zou krijgen. MILWAUKEE In de negerwijken van Milkaukee (Wisconsin) was het vanmorgen vrij rustig. De Nationale Garde had vannacht nog om zware automatische wapens gevraagd om de sluipschut ters, die vanaf de daken opereerden, te verdrijven. Ondanks de avondklok kwam het vannacht op vele plaatsen tot incidenten. In de Providence (Rhode Island) was het vannacht eveneens onrustig. De 2800 man van de Nationale Gar de van Rhode Island zijn in staat van paraatheid gebracht. Honderden politieagenten, die de zuidelijke wijken introkken, wisten vanmorgen voorlopig een eind aan de schermutselingen te maken. Er zijn 25 arrestaties verricht; de mees ten zijn blanken. Gouverneur Romney van Michigan heeft enkeie noodmaatregelen in Detroit opgeheven: de avondklok en de beperkingen op de verkoop van (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM Het Instal latiebureau Orion te Breda vraagt door midel van adver tenties in een aantal kranten in één keer duizend man perso neel: een opvallend verschijnsel in een tijd, waarin het aantal personeelsadvertenties als ge volg van de ontspanning op de arbeidsmarkt aanzienlijk is in gekrompen. Het bedrijf, dat momenteel reeds 300 man in dienst heeft, richt zich in het bijzonder op de Rotterdamse arbeidsmarkt. Diverse metaalbedrij ven zullen hier niet erg gelukkig mee zijh, omdat in Rotterdam evenals in diverse andere grote steden in het westen des lands Weersverwachting Regen DE BILT In warme en voch tige luchl, die gisteren ons land be dekte, steeg de temperatuur in- vrij wel het gehele land tot waarden tussen 28 en 31 graden. In de mid dag kwamen warmteonweders uit het zuiden binnendrijven. Later ont wikkelden zich ook buien boven het westen van het land. Langzamerhand wordt de kans op regen op uitgebreidere schaal echter groter. Boven Engeland ligt een fron tale zone, waaraan een vrij intensief regengebied is gekoppeld. Dit front zal in de komende 24 uur ons land voorbijtrekken, zodat op de meeste plaatsen enige regen zal vallen. De temperatuur zal nog iets verder om laag gaan. DE BILT Tijdelijk veel bewolking met plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige wind ruimend naar westelijke richtingen. Koeler. STRANDWEER In de middag en avond enkele onweersbuien waarna enige afkoe ling. Morgen wat koeler strandweer met een wisselende bewolking. Ma tige, later weer zwakke zeewind. Temperatuur 20 tot 22 graden, zee water 20 graden. Vooruitzichten: Wat minder warm maar wel goed strandweer met la ter weer een iets grotere ónweer- kans. onder 20.28: nog sprake is van een vrij groot tekort aan vakbekwame metaal arbeiders, zo werd ons van werk geverszijde verklaard. „Maar het is natuurlijk ieders goed recht om zo veel personeel te werven als hij will." De duizend nieuwe personeels leden zullen door Orion worden in gezet in België, vernamen wij van het Bredase Installatiebureau, waar voor een aantal chemische indus trieën te Zandvliet (tussen de grens en Antwerpen) enkele grote kar weien zijn aangenomen, w-o. de aan leg van pijpleidingen. Dit werk zal anderhalf a twee jaar vergen. „Als die periode voorbij is, hopen wij nieuw werk voor de duizend man te hebben. De mogelijkheid bestaat uiteraard, dat er dan wel een deel van hen weer zal moeten afvloeien", aldus Orion, dat in hoofdzaak goed geschoolde vakmen sen nodig heeft zoals plaatwerkers, bankwerkers, fitters, monteurs en Het is nog niet bekend of het be drijf hen zal laten „pendelen" dan wel ter plaatse zal onderbrengen.- De werkzaamheden te Zandvliet moeten in september starten. Jongen verdronk voor ogen van moeder HEIJEN Voor de ogen van 'zijn moeder is gisteren bij het baden in de Maas onder Heijen de 14-jarige Herman Giesbers uit Ottersum ver dronken. drank, benzine en andere vloeistof fen. Het verbod op de verkoop van wapens en explosieven blijft van kracht. Ook de beperkingen voor het verkeer in sommige wijken gel den nog. Carmichael Enig opzien baarde vanmorgen de uitlating van Stokely Carmichael, de grote voorvechter voor het overdra gen van de macht aan de negers in de VS. Hij zei op een persconferentie in Havanna (Cuba) dat president John son en de Britse premier Wilson, de eersten zullen zijn die de prijs moe ten betalen als de negers ook maar een haar wordt gekrenkt". Op de vraag of hij zelf niet de kans loopt vermoord te worden, zou Carmicheal hebben geantwoord dat de Amerikaanse geheime dienst „een internationale vergunning heeft om te moorden". Hij beweerde dat de Amerikaanse negers genoeg wapens hebben om de strijd tot hun bevrij ding voort te zetten. De leider van de „zwarte macht" pleitte voor het voeren van een guerrilla-oorlog door de negers in de straten „van New York tot Califor- nië en van Canada tot Mexico". Carmicheal zal naar de VS gaan ondanks de waarschuwing van het mmis'terie^. ,v%n buitenlandse zaken, dat zijn paspoort zal worden ingeno- Stroom doodt moeder van 12 kinderen TILBURG Door nog onopgehel derde oorzaak is gisteren de 53-jarige mevrouw J. van der Schans-Van Rijseijk in Tilburg, terwijl ze de was deed in een schuurtje achter haar woning, in aanraking gekomen met elektrische stroom. De vrouw raakte hierdoor buiten bewustzijn en over leed op weg naar het ziekenhuis. Ze laat twaalf kinderen achter. Voorspel „Lekker met water knoeien" was het wachtwoord voor vele Amster dammertjes, toen het kwik gisteren een tropische hoogte bereikte. Be jeugd had al gauio ontdekt dat een fonteintje in een stadsplantsoentj e ongekende mogelijkheden opleverde. Maar 's avonds kwam er in de hoofdstad zoveel regen naar beneden dat de riolering het water niet meer kon verwerken. Een gedeelte van de Raadhuisstraat kwam blank te staan. 55 GAULLIST JACSON TERUG UIT EGYPTE: bond een tipje opgelicht van de sluier, nog hangend over het ver langlijstje dat de vakbeweging bin- Er zijn in dit voorspel wat nuance verschillen merkbaar, maar alle drie vakcentrales geven er toch wel blyk van bereid te zijn tot matiging in de directe looneisen. Al mag dit ernaar hun mening niet toe leiden, dat de werkelijke inkomenspositie wordt verslechterd door al te bindend vast te houden aan de norm van de pro- duktiviteitsstijging, die op 3,5 a 4 procent wordt geschaf. Matiging in de directe looneisen wil bij de vakbeweging evenwel nog niet zeggen, dat in de indirecte in komenssfeer eenzelfde voorzichtig heid voor ogen staat. Op dit punt gaat de voorkeur (opnieuw) uit naar vrije onderhandelingen, mede op basis van wat per bedrijfstak of on derneming mogelijk wordt geacht. De vakbeweging heeft hiervoor sterke argumenten en er zijn in de indirecte sfeer nog allerlei verbete ringen mogelijk (bedrijfspensioenen, vakanties e.d.). Niet vergeten mag echter worden, dat ook deze verbe teringen kostprijsverhogend kunnen werken. Het ziet er dan ook wel naar uit, dat het verlangen naar be doelde vrijheid bij de werkgevers op herhaald en onverminderd verzet zal sluiten. Alle kaarten liggen evenwel nog niet op tafel. Daarvoor is het nog te vroeg. Maar duidelijk is toch wel, dat de nationaal-economische situa tie, waarbij we niet in de laatste plaats denken aan de situatie op de arbeidsmarkt, nog steeds voorzichtig manoeuvreren vereist, ook per be drijfstak of onderneming. WINTERSWIJK Op de weg tus sen Aalten en Winterswijk is gister avond een personenauto met drie in zittenden geslipt en tegen een boom gereden. Drie personen zijn hierbij om het leven gekomen. De slachtoffers zijn: de bestuurder J. H. Lorijn (41) uit Aalten en zijn echtgenote mevrouw H. M Lo- rijn-Scholten (37), alsmede mevrouw H.G. Piek-Anvelink, eveneens uit Meer werkgelegenheid Ruim 600 huizen extra te houwen DEN HAAG Aan'zeven provincies heeft minister Schut van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening 607 wo ningwetwoningen extra toegewezen. De minister wil hiermee de werkgelegen heid in de bouwnijverheid bevorderen. Groningen (160) en Limburg (157) krijgen de meeste woningen. De andere provincies zijn Friesland. Drenthe, Overijssel, Gelderland en Noord- Brabant. In de betrokken gemeenten zal wel een aantal krotten ontruimd moeten worden. Dit aantal is gelijk aan de helft van het aantal toegewezen wo ningen. PARIJS „President Nasser van Egypte gelooft in een vreedzame regeling van het Voor deze twee Detroiters be staan er kennelijk geen rasver schillenmaar alleen gemeen schappelijke vreugde. Als stam gasten van een bar in hun door rassenonliLsten getroffen stad vierden zij met een biertje de opheffing van het tijdens de reüetjes ingestelde tapverbod. onder 19.31. Oe Thant heeft Ivoorkust ge vraagd de drie gevangen Guinezen onvoorwaardelijk vrij te laten. „Het zijn diplomaten en die zijn onschend baar". Oostkust had de diplomaten gevangen genomen nadat Guinee dit had gedaan met burgers van Ivoor- Arabisch-Israëlische vraagstuk. Om dit te bereiken moet het probleem van de Palestijnse vluchtelingen worden opgelost door de vorming van een sta tenbond met Israël, met Jeru zalem als hoofdstad". Dit zei de Franse gaullist dr. Wil- I liam Jacson na een bezoek van zes, j dagen aan Egypte. President Nasser j had hem en nog andere Franse par- i lementsleden uitgenodigd. Sjockeiry, de leider van de Pale- I stijnse vluchtelingen, moet van Is- raël echter niets weten. Hij zei gis- teren nog dat alle Arabische landen vastbesloten zijn het Suezkanaal. de j I Straat van Tiran en de Golf van j Akaba gesloten te houden voor Is- j raëlischc schepen. VUURGEVECHT Israëlische en Jordaanse troepen hebben gisteren bij Damiya op el- kaar geschoten, aldus een Jordaanse woordvoerder. Volgens de Jordaanse lezing openden de Israëliërs het I vuur, wat de Jordaniërs beantwoord den. Na tien minuten hield het schie ten op, maar daarna begonnen de Israëli's opnieuw te schieten. Israël zegt op zijn beurt dat Jor danië als eerste het vuur heeft ge opend. Aan beide zijden worden geen slachtoffers gemeld. BEWAKING Leonard Farbstein. democratisch afgevaardigde van de staat New York, zei gisteren bij zijn terugkeer uit Israël dat premier Esjkol bereid zou zijn de bewaking van de heili ge plaatsen toe te vertrouwen aan Jordaanse troepen. Zeven wéken na het einde van de oorlog verlaten nog steeds Ara bieren het door Israël bezette ge bied. Zij doen dat met Israëlische toestemming via de Allenbybrug en de noordeli.jke bruggen in Damia. Rond Amman zouden nu 64.500 vluchtelingen in kampen verblijven. Het aantal vluchtelingen sinds de oorlog wordt geraamd op 200.000. SMOKKEL De terugkeer van vluchtelingen naar" Israël verkeert in een impasse. Jordanië weigert namelijk repa triëringsformulieren te gebruiken waarop is gedrukt „Staat Israël". Is raël wil daarentegen geen formulie ren van het Rode kruis aanvaarden. Sommige Arabieren besluiten nu in het geheim terug te keren door 's nachts de Jordaan over te steken. Behalve deze „mensensmokkel" wordt deze rivier ook druk gebruik! om goederen van en naar het door Israël bezette gebied te brengen. DURBAN Een zwaar ge wonde blanke man heeft maan dagavond anderhalf uur lang bij Durban in Zuid-Afrika op een weg gelegen. De chauffeur van een ziekenauto, bestemd voor niet-blanken, had geweigerd het slachtoffer van een auto-ongeluk naar een ziekenhuis te vervoe ren. Een „blanke ambulance" haalde de man tenslotte op. De negerchauffeur heeft vol gens het ziekenhuis juist cn in overeenstemming met de voor schriften gehandeld. Er waren al eens moeilijkheden geweest met het opnemen van een blanke oatiënt door een voor niet- hlanken bestemde ziekenauto BRUSSEL In het Antwerpse havengebied is uit een auto die geparkeerd stond op het terrein van de Badische Aniline und Soda Fabrik op de rechter Scheldeoever een buisje met iridium -192 ontvreemd, en daar maakt de politie zich zorgen om. De cilinder (twaalf centimeter hoog met een gewicht van acht kilo) bevat radio-actief materiaal voor het controleren van lassen in aardgas- en olie leidingen. De bijzonderheid van deze cilinder is dat het materiaal om de radioactivi teit af te schermen geen lood is zoals gebruikelijk, maar een stof van ge- heimse samenstelling. Het is daarom niet uitgesloten dat de diefstal een geval van industriële spionage is. Op de cilinder bevindt zich een knop die in een bepaalde stand gezet een puntvormige radio-actieve straling verwekt die binnen een diameter van twaalf meter dodelijk is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1