EIS VAN COCO CHANEL: DE KNIEËN BEDEKT gd Niet 't loonzakje maar pensioen Bulgaren over de grens gesmokkeld Slaperige agent valt uit raam Plannen ongewijzi Krupp DONNER NA FRAAIE WINST NOG ZESDE NOODTOESTAND IN MILWAUKEE: AL TWEE DODEN Tweekamp Koeperman-Andreiko 7 DINSDAG 1 AUGUSTUS 1967 Jacques Esterel kleedt zijn ko- zakkenvrouw zo, dat ze met een handomdraai haar uiterlijk kan veranderen. Links een ietwat wonderlijk tailleur met gerende overslagrok en cape-achtig jasje. Wordt het jasje uitgedaan, dan komt de ho ge colblouse te voorschijn en vooral de heel brede leren cein tuur, die van lakleer moet zijn en waarschijnlijk de eerstvolgen de moderage wordt. Maar gaat de rok uit, dan blijkt de blouse alleen het bo venstuk te zijn van een „hansop" met wijde pijpen tot onder de knie. De laarzen met stevige blok- hak zijn onmisbaar. Collectie die haar roem bevestigt Vildngbank van pier gehaald ROTTERDAM Nederlands grootste drijvende bok, de Ir. J. G. Snip, is er gisteravond in geslaagd de sleepboot Vikingbank van de Zuiderpier bij Hoek van Holland te halen. In nauwelijks vijf uur had de bok de in maart gestrande sleper eraf. De Vikingbank is in de takels naar Europoort gebracht en daar aan de grond gezet. Vandaag gaan deskundigen een onderzoek instel len naar de schade die het schip heeft opgelopen bij de stranding en tijdens de maanden dat het heeft vastgezeten. Waarschijnlijk is de sleepboot „total loss". De Vikingbank strandde op 18 maart, toen het schip de op de pier gelopen Griekse vrachtvaarder Al- kyone te hulp kwam. De sleepboot sloeg om, waarna de bemanning op spectaculaire manier door een heli kopter van de marine Sverd gered. De Alkyone werd enkele maanden geleden vlot getrokken en wordt thans gesloopt. de oudste modevorst in Pa rijs, zij is ook de enige, die nu al langer dan dertig jaar elk seizoen met een collectie komt, die haar roem bevestigt. Elke show is weer een evenement en toch heeft „la grande mademoisel le" zich altijd aan één lijn gehóuden. Balanciaga is de enige, die hierin mis schien haars gelijke is, terwijl ook Balmain, zij het op andere wijze, al tijd zijn principes trouw is gebleven. De collega's zijn niet dol op Cha nel. Integendeel. Fel wordt ze telkens weer aangevallen, maar even fel heeft Chanel haar antwoord. Vijand99 Haar grootste onofficiële vijand is Pierre Cardin. Beide huizen geven op dezelfde dag en hetzelfde uur de pre mière van hun collecties. Wat bete kent, dat men kiezen moet en dus. een van de twee is altijd diep bele digd. Tot nu toe was het een strijd die binnenskamersbleef, maar nu heeft Chanel voor de radio haar zeg je gezegd en iedereen begreep, ook IN OUDE NEDERLANDSE CITROEN GRONINGEN Twee jonge Gro ningers, die hun naam niet bekend willen maken, zijn er de vorige week in geslaagd met hun oude Citroën twee jonge Bulgaren uit Joegoslavië naar Italië te smokkelen. De twee AMSTERDAM Kennelijk nog in diepe slaap is gistermorgen de 25- jarige politieagent Dekker uit Ter- neuzen aan de verkeerde kant uit zijn bed gestapt en door het open staande raam naar beneden geval len. Hij kwam met zijn hoofd op de bin nenplaats van een hotel aan de Koningslaan terecht en werd met een schedelbasisfractuur naar het Wilhelminagasthuis overgebracht. Bij aankomst bleek hij reeds te zijn overleden. Agent Dekker, die sinds vier weken in Amsterdam assistentie verleen de aan het Amsterdamse politie korps zou vandaag naar huis gaan. Hij verliet zijn bed vermoedelijk oni naar het toilet te gaan. Bij zijn collega's stond hij bekend als een zeer vast slaper. Hij heeft ken nelijk niet gemerkt, dat hij zijn bed dat vlak naast het open raam staat aan de verkeerde zijde verliet. De jonge agent, die was gehuwd, sliep met tien andere collega's op een kamer. BONN De dood van de Duitse staalmagnaat Alfried Krupp brengt gé'en veranderingen in de bestaande plannen om liet familiebedrijf in een commanditair vennooschap om te zetten. Een woordvoerder van het Krupp- concern deelde dit gisteren mee. De plannen die dit jaar door een bank- concortium zijn overeengekomen, moeten eind 1968 zijn voltooid. Op grond van een besluit van Al fried Krupp wordt het totale bezit van het concern in een Friedrich- Krupp-stichting ondergebracht. Erf genaam Arndt heeft van zijn aan spraken op het concern afstand ge- bevinden zich thans in een Italiaans vluchtelingenkamp. De Groningers willen in ons land werk voor hen zoeken. De man is biochemicus, de vrouw (zijn verloofde) cineaste. Beide woonden in Sofia. Op een camping in Joegoslavië kwamen de vier met elkaar in con tact. De Bulgaren vertelden al lan ge tijd het plan te hebben naar het Westen uit te wijken. Tot nu toe hadden hun pogingen geen succes gehad. De Groningse jongens besloten het tweetal mee te nemen. Zij stouwden ook de Bulgaarsé bagage in hun wa gen, namen volgens afspraak vlak bij de Italiaanse grens de twee Bul garen als lifters op, legden hen, na een stille weg in te zijn gereden, op dc vloer van dc auto, om vervolgens enkele stretchei's (veldbedden) over hen heen te zetten. Hierop werd de rest van de bagage geplaatst. De grensposten konden ongehin derd worden gepasseerd en de Bul garen genieten thans asiel in Italië. De twee Groningers proberen nu de jongelui uit het Italiaanse kamp naar Nederland te krijgen. Ze geloven dat dit hun ook zal lukken. Zoals men zich zal herinneren was het vorig jaar eveneens een Gronin ger, de slager Willems, die erin slaagde een arts en diens echtgenote naar de vrijheid te loodsen. Hun eer ste contact kwam ook al op een Joe goslavische camping tot stand. De 61-jarige bromfietser B. Lienos uit Lemmer is vanmorgen bij een verkeersongeluk om het leven ge komen. Hij verleende in zijn woon plaats geen voorrang aan een vracht- Antieke kinderboekjes zouden deze jongetjes ongetwijfeld een „edel trio" noemen. Het zijn Aldo (13), Livvo (11) en Philippe (8) Sarassin, die gedurende de hele zomer gans alleen op een hoge berg in de Zwitserse Alpen vertoeven om koeien en schapen te hoeden, te melken en dit vocht tot kaas te verwerken. Een hele opdracht, want er grazen bijna 120 dieren op de weiden bij hun hut. 't Zijn erg zelfstandige en hard werkende jongetjes, die dan ook per sei zoen (dat 100 dagen duurt) 4000 Zwitserse franken, omgerekend zo'n 3300 gulden, verdienen. Een welkome aanvulling voor vader en moeder Sarassin beneden in het dorp, die het niet te breed hebben. Bettina weer mannequin (Van onze moderedactie) NKV wil vrijere cao's (Van een onzer redacteuren) UTRECHT Het Neder lands Katholiek Vakverbond wil volgend jaar geen stringent, van bovenaf opgelegd loonbe- leid, maar wil de verantwoor delijkheid voor de af te sluiten cao's bij werknemers en werk gevers leggen. De vakbeweging heeft daar al vaker voor gepleit. Daarbij moet de vakbeweging zich matigen in de directe looneisen. Zij zal dit doen door bijzonder veel aandacht te besteden aan verbete ring van de bedrijfspensioenen. Al dus het NKV in zijn orgaan „Ruim Zicht. Bij de onderhandelingen in be drijfstakken en ondernemingen moet enerzijds worden uitgegaan van de algemene economische situatie, en anderzijds van de toestand in de betrokken bedrijfstak of onder neming. Een nieuwe cao zou dan geen goedkeuring moeten behoeven, maar zou wel moeten worden aangemeld. De regering (college van rijksbe middelaars) zou dan binnen drie weken eventuele bezwaren kunnen laten horen, waarna de partijen de cao kunnen aanpassen. „De huidige economische crisis rechtvaardigt geen malaise-stem- ming. Een kleine inzinking is iets heel anders dan een economische crisis. In werkgeverskringen wil Allereerst verweet zij alle collega's dat er geen wedijver meer bestond. „Mén probeert niet iets beters te ma ken, maar wil alleen de mensen ver baasd doen staan. En welke mensen! Een bende nozems en idioten". Het is wat sterk gezegd, maar er zit veel waars in. Ieder seizoen ko men er meer dwaasheden op de shows, waarvan de couturiers heel goed weten dat ze niets met mode te maken hebben. Het zijn gewoon blik vangers, reclamestunts. De echte col lectie echter, die naar de klanten •gaat. blijkt later veel normaler te zijn dan het begin doet vermoeden. A m bassadrices En aan het adres van Cardin, die bij de première de ambassadrices van India als eregast had genood: „Nooit zal ik ambassadrices engageren om publiciteit voor mijn huis te maken- Als de couture ambassadrices nodig heeft om japonnen te verkopen, kan men het wel laten". En nu haar collectie, die allereerst beantwoordde aan de eis van Chanel, dat de knieën bedekt behoren te zijn. Haar beroemde pakjes hebben vrij lange jasjes, waaronder een lange blouse over de rok gedragen wordt. De blouse wordt in de rug gesloten. Een ceintuurtje zit net onder het middel. Verbazingwekkend zijn de materia len, die hoe onmogelijk het ook schijnt, toch steeds mooier worden. Dit keer was de hele collectie in prachtige herfsttinten. Heel zachte nuances groen, bruin, roodbruin en roodbeige. Het was als waren er herfstbladeren neergedwarreld. Mantel Mooi ook de tailleurs met negen tiende mantel. De rok valt reoht, de mantel krijgt een dertig centimeter boven de met bont afgezette zoom een klokkende strook, die opzij iets afstaat. Een tailleur was in een verti cale streep, de strook was horizontaal genomen. Alle materialen zien er wat ruig uit. Of ze met de hand geweven of gebreid zijn konden we niet ontdek- Ook de portefeuillerokken kwamen terug, maar ze sloegen naar rechts over. De mantels vallen recht en zijn gevoerd met de stof van de bijpassen de japon. Voor gekleed heel soepel zijden fluweel, bedrukt met grote fi guren die als schaduwen in elkaar overgaan. Spaanse canotiers, nogal naar voren gedragen, completeerden de mantels en de tailleurs. Bettina Het was een schok van herkenning, dat Bettina teruggekeerd is als man nequin. Jarenlang was zij de grote ster van het huis Jaques Fath. Daar na heeft zij bij de Givenchy gewerkt om zich daarna uit deze wereld terug te trekken met prins Ali Kahn. NTa zijn dQotj hoorde men nauwe lijks meer van haar. Maar nu heeft zij het gemakkelijke leven, dat zij leiden kon, opgegeven en is weer gaan werken. Naar modebegrippen ii ze niet jong meer, maar haar distinc tie, haar slankheid en haar stille mooie gezichtje heeft zij behouden. Daarom ook kan zij bij Chanel zo prachtig tonen, want distinctie en een jeugd-zonder-grenzen zijn juist de geheimen van Coco Chanel. Strandzesdaagse: 300 deelnemers WASSENAAR Bijna 300 wan delaars stapten gistermorgen om half elf, op blote voeten of met lich te wandelschoenen aan, over het strand van Hoek van Holland in de richting van Wassenaar. De negen de strandzesdaagse was begonnen. Iedereen mocht het on zijn gemak doen. De enige tijdslimiet was 18 uur: de controlestempel. Groepjes en individuelen liepen fluitend, pratend en zingend langs de zonnende vakantiegangers op het strand die vooral aan de Scheve- ningse kust de deelnemers met een applausje begroetten. Niet alleen het wandelen maakt deze zesdaagse tot een sportief evenement, ook r> overnachting in meegebrachte ten ten draagt daartoe bij. De eerste nachtrust werd genoten in de cam ping Duinrell bij Wassenaar, waar een warme maaltijd voor nieuwe krachten zorgde. Vandaag voert de tocht onder een stralende zon en langs het lokken de water, naar Noordwijk. Voordat de deelnemers zaterdag in Den Helder zullen aankomen en 140 ki lometer strand achter zich gelaten zullen hebben worden IJmuiden, Egmond aan Zee en Callantsoog nog bezocht. Portisch won IBM-tornooi AMSTERDAM De Hon gaarse grootmeester Lajos Por tisch is winnaar geworden van het zevende IBM-tornooi, dat in Amsterdam werd gehouden. In de laatste ronde kwam hij re mise overeen met Eddy Scholl en mede door de verrassende nederlaag van Ciric tegen Don- ner behield hij zijn voorsprong van een punt. Overigens is de Hongaar de enige grootmeester die het vereiste aantal punten voor een grootmeester-resul taat wist te behalen. De slotronde kenmerkte zich door enkele felle partijen. Zo verraste Donner de ongeslagen Ciric en zette Kotow Ree op een kansloos zijspoor. De Rus klom nog naar de tweede plaats voor Ciric en Langeweg, die de derde delen. Kicks remise tegen Ghitescu was daarvoor voldoende. Zuidema boekte een keurige re mise tegen Mojsejew. terwijl Pach- man en Enevoldsen het elkaar even min moeilijk maakten. UITSLAGEN Grootmeestergroep: DonnerCiric 10, KotowRee 10, SchollPor tisch */2'i, GhitescuLangeweg MojsejewZuidema Vz PachmanEnevoldsen LVa. Eindstand: 1. Portisch 8, 2. Kotow 7, 3/4. Ciric en Langeweg 6%, 5. Mojsejew 6, 6/7, Donner en Ghitescu 5%, 8. Pachman 5, 9. Enevoldsen 4V2, 10/11. Scholl en Zuidema 4, 12. Ree 3Vi. „Negers, kijk naar Cuba HAVANNA President Osvaldo Dorticos van Cuba heeft gisteren op een conferentie van Latijns-Ame rikaanse pro-communistische revo lutionairen gepleit voor de vorming van één enkele en eensgezinde re volutionaire beweging in Latijns- Amerika. Hij zei dat de Amerikaanse ne gers zich moeten aansluiten bij hen die tegen Amerika zijn en naar Cu ba moeten kijken voor inspiratie. men de totale loonsverhoging in 1968 kennelijk beperken tot 3,5 a 4 procent, maar dat zou een ver slechtering van de positie der werk nemers betekenen. En daar voelen wij niets voor." De vakbeweging zal van haar leden wel geen „open doekjes" krijgen als de positieverbetering van de werknemers niet direct in het loonzakje kan worden gestopt, maar voor de pensioenen wordt bestemd. „Maar op die manier wordt een beleid op lange termijn bedreven, waarmee zowel de Nederlandse economie als de individuele werk nemers zijn gediend", zegt het NKV. Politie behandelt verkeersongelukken op autosnelwegen DEN HAAG De sectie voor bij zondere verkeerstaken van de rijkspolitie zal binnenkort bij wijze van proef po het traject Waddinx- veen-verkeersplein Oudenrijn (rijks weg 12) de verkeersongelukken vol ledig behandelen. Men wil nagaan hoeveel man personeel men daarvoor nodig heêft en of op die wijze efficiënter kan worden gewerkt, zo deelt het mi nisterie van justitie mee. De sectie is reeds belast met dé surveillance op de autosnelwegen, die onder toezicht staan van de rijkspolitie. Door haar nu ook de ongevalsbehandeling op deze we gen op te dragen, verwacht men daarvan een vlottere afwikkeling. Gedurende de proefperiode zal het personeel van de landgroepen dat op dit weggedeelte anders de onge lukken behandeldt, op het proef- traject van deze taak ontheven zijn. (Vervolg van pagina 1) MILWAUKEE Behalve in de Amerikaanse hoofdstad kwam het gisteren ook in Mil waukee (Wisconsin) tot ernstige rassenonlusten, die nu al aan twee mensen het leven hebben gekost. De ongeregeldheden de den zich voor in de voornaam ste negerwijk van de stad, waar gisteravond nog de noodtoe stand werd afgekondigd. Duizend man van de Nationale Garde trokken zwaar bewapend het roerige gebied binnen nadat politieagenten he vige vuui'gevechten hadden geleverd met sluipschutters. Toen de rust enigs zins was teruggekeerd, vond men de lijken van een agent en een vrouw. De vrouw had een schotwond aan het hoofd opgelopen en de agent kwam om het leven toen hij probeerde kinderen uit een brandend huis te halen. Burgemeester Henri Maler heeft een uitgangsverbod afgekondigd: het bin nenkomende verkeer werd terugge- Vermiste scholier bleek verdronken UTRECHT Gistermiddag is het lijk van de 11-jarige scholier Jacob Kloot uit Utrecht in het water van de Witte Vrouwensingel gevonden. De jongen Was sinds vórige* week vrijdag vermist. Mén vermoedt dat hij bij het spelen te Water is geraakt. BLOEMENDAAL De 13-jarige Marianne van de Belt is gisteren tijdens het zwemmen in 't Wed, een duinmeertje bij Over veen, verdron ken. Zij was met een paar vriendin netjes aan het zwemmen, maar was de zwemkunst niet meester. AXEL In het zwembar in Axel is gisteren de 17-jarige R. Robijn uit Eksaarde (België) verdronken. De jongeman werd op een gegeven moment door zijn broer en vrienden vermist. Zijn stoffelijk overschot werd later in het zwembad ge vonden. ST. MAARTENSDIJK Bij het strand van Gorishoek is zaterdagmid dag de negenjarige Marinus Stou- tjesdijk verdronken. Hij was enkele honderden meters uit de dijk de slik ken opgelopen, waarbij hij vermoede lijk in een geul terechtkwam. Hij kon niet zwemmen. De rijkspolitie te water, bijgestaan door sportvissers, heeft zaterdagavond en zondag zon der resultaat gedregd. TERSCHELLING Gisteravond is 3n de Noordzee nabij Terschelling door de reddingsboot „Carlot" het lijk van de 25-jarige Ulrich Gerard Sixuls uit Hamburg geborgen. Het lijk, dat gerapporteerd was door de UK69, de „Jongejan", is overgebracht naar het lijkenhuis op Terschelling. Men vermoedt, dat het ongeveer ne gen dagen in het water heeft gelegen. Kind door wild zwijn beiaagd DE STEEG De heer J. de Leeuw uit Aruhem en zijn tienjarige zoon Wim zijn door een wild zwijn gebeten, toen zij de tweejarige Eliza de Leeuw, die door het beest dreigde te worden aangevallen, wilden beschermen. Dit gebeurde in de bossen bij De Steeg. De kleiue Eliza zoog op een lolly, toen een wild zwijn op het mej.sje afsprong, waarschijnlijk om haar de lolly afhandig te maken. De heer De Leeuw en zoon Wim ver dreven hel beest met takken, maar het zwijn zocht pas een goed heenkomen nadat het beiden enige beten had toe gebracht. Wim was er het ergst aan toe en moest in een ziekenhuis worden behandeld. Wilde zwijnen worden soms agressief, omdat zij worden gevoederd. Er zullen nu borden worden geplaatst waarop dit verboden wordt. ENSCHEDE De 37-jarige F. J. Sterk uit Denekamp, gehuwd en vader van twee kinderen, is gisteren gedood toen hij met zijn auto uit de bocht vloog en tegen een boom reed. Stokely Carmichael, de Amerikaan se negerleider en voorstander van „Zwart aan de macht", is op de conferentie benoemd tot ere-afge- vaardigde. DEN HAAG De tweekamp om het wereldkampioenschap dammen tus sen de Russen Iser Koeperman en Andris Andreiko wordt van 30 september tot eind oktober in Rusland gehouden. Andreiko kreeg het recht wereldkampioen Koeperman uit te dagen dank zij zijn overwinning in de Challenge Mondial in september 1966 in Alès. In dit kandidatentornooi eindigde de toen 16-jarige Ton Sybrands op de tweede plaats. De tweekamp, die uit 20 partijen zal bestaan, wordt waarschijnlijk in Charkov (in de Oekraine) gehouden. JONGELUI De moeilijkheden begonnen toen klei ne groepen jeugdige negers ruiten in sloegen, brandbommen gooiden en brandweerlieden, die de branden blus ten, met stenen bekogelden. De politie kreeg het met de jongelui aan de stok, waarna ook sluipschutters actief wer den. De woedende menigte drong door de inmiddels gevormde politie-afzetting van het negergetto heen en trok door het voornaamste zakencentrum, links en rechts vernielingen aanrichtend. Dat was voor de burgemeester reden genoeg de Nationale Garde van de staat Wisconsin te alarmeren. Ook nam hij direct contact op met het Witte Huis. Hij zei niet te aarzelen federale troepen te vragen als de politie en de Nationale Garde de toestand niet meer de baas Zouden kunnen blijven. Milwaukee heeft 700.000 inwoners vaa wie 62.500 negers. ANDERE STEDEN Ook laaiden gisteren weer onlusten op in Newark, Portland (Oregon), Ri viera Beach (Florida), Wichita (Kansas) en Cleveland (Ohio). In Newark, waar twee weken geleden 25 mensen om het leven kwamen, hiel den negers een betoging voor het ge rechtsgebouw. In Riviera Beach moest de politie traangas gebruiken om 400 negers uiteen te jagen, nadat een poli- tie-auto was gestenigd En in Cleveland .moesten brandweerlieden, die door ex plosieven gestichte branden blusten, dekking zoeken tegen stenen en flessen. Daarnaast was het rustig in Detroit. De federale troepen hebben deze stad vorige week vielen er 41 doden verlaten. Ook heerst er rust in Toledo, wahr 500 leden van de Nationale Garde geen dienst róeer behoeven te doen. Parijs heeft net zo goed zijn lange, warme zomer, nog wat warmer dan wij. In het tropische weer kwam deze jonge Parijzenaar op het idee zich een bedoeïenen-hoofddeksel te vouwen. Hoewel men dat opper vlakkig niet zou zeggen, geeft dit. mits vakkundig geplooid, bepaald verkoeling. Bijstand voor werkloze ex-scholieren UTRECHT Wie deze zomer van school is gekomen en er niet in is geslaagd werk te vinden, kan over het algemeen met ingang van 1 ok tober voor een uitkering krachtens de Algemene bijstandswet in aan- merking komen. Gebaseerd op deze wet zijn er zo genaamde tijdelijke rijks-groeps regelingen, waarvan er een betrek king heeft op werkloze werknemers. Ouders ontvangen voor school gaande kinderen dubbele bijslag, ter wijl voor hen bovendien dubbele kinderaftrek voor de belastingen geldt. Als de vader per 1 oktober geen bijslag of aftrek meer ontvangt en het is niet gelukt werk te vinden 'ook niet via het Gewestelijk ar beidsbureau), kan een beroep wor den gedaan op de tijdelijke rijks* groepsregeling. iA)

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7