TV in staat Zijn wij kleuren-tv te nemen om de stad en dokter Moore RADIO ZES BRITSE PROMS RECHTSTREEKS en Napraten over Onze wereld Boemelen in Amsterdam DINSDAG 1 AUGUSTUS 1967 JjET weinige nieuwe tussen veel ouds op het scherm kwam gister- avond van de AVROdie een uit stekende eigen reportage uit Detroit vertoonde. Sfeerbepalende beelden gaven ons nog eens de verschrikkin gen van de korte felle strijd in de arme stadswijken te zien. maar be langrijker waren de gesprekken. Opmerkelijk, te horen hoe vrou wen de schuld geven aan „de zwarte moslims" die zich willen wreken om dat Cassius Clay in de gevangenis moest. Verrassend ook de uitspraken van de blanke geestelijke, die hier werkt en „het al maanden had zien aankomen omdat armoede en de ver vuiling van de straten de bewoners stilaan tot woede opzweepte". V.'ij kregen indrukken van de ac tiviteiten van sluipschutters en van d-> eigenlijk te laat gekomen hulp actie: het uitdelen van voedsel en ge dragen kleding door nonnen. Ook had de AVRO een zeer sug gest i ave reportage van de voorbe reidingen van Tegelens Passiesve- len, die in volle gang zijn. We kre gen echter veel meer van repetitie en opvoering te zien dan van de be levenis die deze spelen voor de bevolking heeft: dit werd alleen meegedeeld. Van weinig belang was de ver toning van de Italiaanse show Cant- europa 1966 in Nederland: al ge schiedenis geworden met heel die reeks zingende artiesten, waarbij de wilde Rita Pavone voor een dol slot zorgde. Nog veel ouder was de film ..Een, avond in de opera", een van die be jaarde gooi- en smijtsuccessën, door de KRO op Nederland 2 gebracht. Maar voor de liefhebbers was er schitterend optreden van de ver maarde Marx Brothers, waarbij Harpo zowel zijn grote muzikaliteit als zijn gedurfd stuntwerk royaal demonstreerde. Au tijd voor goed overleg Aansehafgeld is niet genoeg (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Nog twee maanden, en het is zo ver. Op 2 oktober a.s. begint de Ne derlandse omroep officieus met kleurentelevisie-uitzen dingen. Wie dat evenement niet wil missen, ziet nu de tijd aangebroken om zich af te vragen: „Nemen we een kleu- renontvanger of kijken we eerst (als ware Nederlanders) de kat uit de boom?" Daarbij is het goed, rustig te overleggen en zich te rea liseren wat er alzo komt kij ken bij de aankoop. Dan blijkt, dat het aansehafgeld alleen niet genoeg is om straks een bont scherm in de huiskamer te hebben. 't Is natuurlijk al een hele vraag op zichzelf, of er zo kort na de va kantie een sommetje van 3000 op tafel kan worden gelegd, want daarmee moet U voor de aankoop van een kleurentoestel wel reke nen. Het ene merk mag een paar tientjes voordeliger zijn dan het andere, verder gaat het niet. Is dat geld er, dan komt punt twee: hoe is Uw antenne? Alleen een goede, krachtige antenne volstaat voor het opvangen van de kleuren. Een handig eigen maakseltje of een kamerantenne is niet voldoende. Hierin kunnen dus kosten voor U schuilen. Van groter belang is, dat u bedenkt dat een kleurentoestel een fiks obsta kel wordt in uw huiskamer. Om te beginnen is het ding driemaal 10 zwaar als een zwart-wittoestel en u kunt het dus niet op een licht tafeltje zetten. De gecompliceerde beeldbuis maakt het ding zo „gewichtig". U dient dus een heel stevige onder grond te hebben, wilt u geen ongeluk ken maken. Overlegt u met uw leverancier, want een kostbaar toestel dat op de grond valt, kost u goud. Mogelijk dus zult u een nieuwe kast of een sterke lage tafel nodig hebben. Maar u moet met nog meer rekenen. Het kleurentoestel heeft veel grotere afmetingen dan het hui dige apparaat, het is ongeveer 54 cm hoog, 72 cm breed en 60 cm dik. U hebt dan een beeldbuisoppervlakte van 65 cm. Bij de diverse merken mag dat hier en daar een centimeter schelen, u moet toch met deze maten rekening houden. De plaats De populaire toneelspeler John Lan- ting is gisteren in Rotterdam met mejuffrouw J. van der Heiden in het huwelijk getreden. Geen poespas met dure toiletten en zo. moeten ze hebben gedacht. Trouwens met al die warmte Ze zijn er niet minder charmant om. HILVERSUM Omdat in het Gooise alles met vakantie is ofwel zich het hoofd breekt over de nieuwe zendtijdindelingen, wachten wij hier nog vergeefs op cijfers betreffende de kijkdichtheid bij de eerste „we reldtelevisie-uitzending „Onze we reld" op 25 juni j.l. In Duitsland zijn die cijfers juist bekend geworden. Er was en onge kende belangstelling: ruim 82 pet van de kijkers zat aan het toestel. Helaas viel de waardering tegen. Men kan cijfers geven tussen -1 en +10 en het gemiddelde kwam niet uit boven +4. Intussen is de Britse omroep heel boos geworden over het feit dat de Sovjet Unie en haar satellietlanden zich op het laatste ogenblik vanwege de toestand in het midden-oosten heb ben teruggetrokken. BBC's direc teur-generaal. die juist van plan was, zijn vakantie in Rusland door te bren gen, heeft die reis geannuleerd. Bij wijze van straf voor de Russische omroep, die hem gaarne had ontvan gen. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM In Londens Royal Albert Hall staan de po pulaire Henry Wood Promena deconcerten weer in de belang stelling. Zoals u weet, heeft de Britse omroep BBC tegenwoor dig een groot aandeel in de or ganisatie. Dit maakt het ge makkelijk ook het buitenland van deze muzikale evenemen ten die alle in Engeland wor den uitgezonden, te laten pro fiteren. De Ned. Radio Unie zal zes uitvoe ringen geheel of gedeeltelijk rechtstreeks uitzenden en wel' op de maandagen 14. 21 en 28 augustus, alsmede 11 september, op dinsdag 5 en op vrijdag 8 september. Ze begin nen alle om 7.30 uur. U kunt dat dus alvast noteren. Op 14 augustus hoort u het BBC Symfonieorkest onder leiding van Ma rio Rossi met werken van Vivaldi, Beethoven en Mozart, op 21 augustus de Royal Philharmonic, geleid door Charles Groves, Haydn, Monteverdi en Beethoven, een week later weer het BBC Symfonieorkest, nu onder Pierre Boulez en met medewerking van vele solisten: moderne composi ties en Mozart. In september hoort u eenmaal dit orkest, eenmaal het Londens Symfo- hieorkest en, op de 8e, het Amster dams Concertgebouworkest onder lei ding van Bernard Haitink in de 9e symfonie van Bruckner, waarmee ook op de Amerikaanse tournee zulke grote successen werden geboekt. De grote man van de Proms, diri gent Sir Malcolm Sargent, treedt niet op in deze zes NRU-uitzendingen, maar hij is dikwijls in actie tijdens de Proms. Om uitvoeringen onder zijn leiding te horen kunt u zelf afstemmen op Engeland ofwel luiste ren via de Draadomroep, die zijn abonnees weer op een ruim aantal concerten aansluit. Van tevoren ook moet u bepalen, welke plaats het toestel in de huiska mer zal krijgen. Het is lang niet ze ker, dat u het zetten kunt waar nu het zwart-wit-apparaat staat. Ten eerste: het beeldbuisdeel, dat als gewoonlijk achter de kast uitsteekt, is ongeveer 20 cm lang (wel berekend in de totale dikte van het apparaat) en wordt driemaal zo warm als de „gewone" buis. Dat stuk mag dus niet te dicht bij behang, hout of paperassen komen, dan zou u schroeiingen kunnen veroorzaken. Ook moet u bij een beeldbuis van 65 cm wat verder af zitten dan bij een kleinere. U ziet: het kleurentoestel wordt een ware ruimteverslinder. Telt u de ze zaken niet te licht, overlegt u in het gezin maar ook met uw leveran cier, zodat zich geen nare gevolgen van uw aankoop voordoen. Ten tweede mag een kleurenbeeld buis absoluut geen lichtflitsen van lampen of ramen opvangen, dit luistert nog sterker dan bij de gewo ne buis. U krijgt dan direct storende kleurvervormingen en dat rooft uw kijkgenot, temeer omdat u dan gaat draaien aan knoppen en u de toch al moeilijk goed te stellen kleuren daar mee verknoeit. Bij kleurentelevisie moet u verder minder licht in de kamer hebben dan bij zwart-wit. In de loop der jaren hebt u vast een bepaalde tv-verlich- ting in uw kamer uitgekiend en daar mee bent u tevreden. Een bont scherm eist echter andere verlichting. Een lampje laten bran den boven het toestel mag beslist niet meer: ook niet ernaast of er on der. U moet buiten de directe omge ving van de ontvanger zacht licht veroorzaken, dat dan weer niet mag reflecteren in de buis. Vrij moeilijk Kruiswoord-puzzel zonder zwart Horizontaal: 1. hoofddeksel - bijb. figuur: 2. op enige plaats - plaacs in Gelderland: 3. getroffen - platte ge bakken steen: 4. hemellichaam - voor zetsel - buurtschap onder de Dr. gem. Borger: 5. iedereen - muzieknoot; 6. wijzer van een kompas - wortel; 7. slot - luitenant (afk.); 8. stad in Duitsland - bijwoord - kleur; 9. plaats voor dieren - spil v.e. wiel - meisjesnaam. Verticaal: 1. jongensnaam - zoen; 2. mondeling - koemestvocht; 3. ge lijk - spil van een wiel - familielid; 4. scheepsvloer - troefkaart - ach ting; 5. tegen - deel van het jaar (afk.) - tijdrekening; 6. de twaalf machtige goden der Germanen - wa terstand (afk.) - priem; 7. zijtak Do- nau - profeet; 8. lied - lieden van adel; 9. bekend Engels admiraal - OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 4. tomaten, 5. stakker; 6. trommel; 7. vaandel. Verticaal: 1. Rotterdam; 2. manke ment; 3. regeleren. in „gesettelde" huiskamers dit toe te passen. Het grote licht laten branden opdat andere huisgenoten die niet kijken, kunnen lezen, knutselen of handwer ken, is niet gewenst: het tast de kleu renpracht aan. Ook hiermee moet u dus rekening houden wat betreft uw gezinsleden en hun gewoonten. Het kijken Hiermee wordt meteen de functie van uw woonkamer ten opzichte van het bonte beeld bepaald: meer dan ooit is deze ondergeschikt aan de tele visie. Bovendien trekken kleuren ster ker de blik: het wordt nu helemaal onmogelijk om 's winters, zoals jam mer genoeg nogal eens gebeurt, grote re kinderen in een hoek van de ka mer huiswerk te laten maken tijdens een bonte uitzending. Een ander punt is, dat het juiste kleurenbeeld vrij moeilijk is af te stemmen, maar alles went. Ook moet u met een kleurenontvanger extra voorzichtig zijn: reparatie is zeer kostbaar en het is nog niet zo, dat iedere technicus dat onder de knie heeft. Hiervoor moet een speciale cursus worden gevolgd en het ontbreken van voldoende deskundigen is een probleem voor alle landen die kleu ren geven of van plan zijn er dit najaar toe over te gaan. Uiteraard zullen de leveranciers zo vlug moge lijk zorgen, dat zij over bekwame reparateurs beschikken: aan hen zal het niet liggen. Het is nuttig, al deze zaken van tevoren te overwegen als behorende bij de aankoop van een kleuren toestel. Zoals u weet, zal het eerste jaar het kleurenbeeld worden be perkt tot 6 a 8 uur per week en deze uitzendingen zijn evengoed in wit-zwart te ontvangen. Pas in okto ber 1968 wordt het kleuren procédé „officieel" toegepast. Het is dus niet zo dat u. wanneer u over twee maanden geen kleurenont vanger hebt, direct achterloopt bij het kijkgenot. U kunt de aanloopperi ode gerust wat ruimer nemen indien u dat beter uitkomt. Maar wilt u alles van het begin af, meemaken, hebt u daarop uw zinnen gezet, dan wordt het nu tijd om er eens deugde lijk over te denken en te praten. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De hartelijkheid, waarmee Corry Brokken in een van haar AVRO-televisieshows Johannes Heesters heeft begroet mag haar van kijkerszijde wat kritiek hebben be zorgd, op andere wijze heeft het haar goed gedaan. De Duitse regisseur-producer Heinz Liedendahl heeft haar nl. uitge nodigd voor het eerste- programma mee te doen in een show „Boemelen in Amsterdam", waarbij Johannes Heesters haar partner zal zijn en waarin ook andere Duitse sterren zul len optreden. De show zal op 14 oktober a.s. wor den uitgezonden. Bin Crosby wil met pensioen (Van onze radio- en tv-redactie) Bing Crosby, de Amerikaanse zan ger die vele jaren geleden wereld naam kreeg met zijn liedje „White Christmas", wil ophouden met zin gen. Hij is nu 63 jaar en heeft genoeg van de show. Hij is schatrijk en heeft geen zin meer om avond aan avond op te treden. Voor de Amerikaanse televisie is dat een strop, want een programma met Bing mag dan kostbaar zijn, het betekent ook nooit-afnemende kijk dichtheid. Maar de ster is bang dat zijn glans zal gaan tanen met het klimmen der jaren en scheidt daarom uit „zolang het nog leuk is". Jordaan - lief en leed met Johnny en Tante Leen Twee prominenten van het oer-Nederlandse lied: Tante Leen en Johnny Jordaan, die in de jaren 50 ge weldige opgang maakten. Het Jordaan-lied beleefde toen gouden tijden, al duurden ze niet zo lang als de vertolkers van dit brok folklore wel hadden gehoopt. De VARA, die vanavond in Hoogeveen deze jaren doet herleven, nodigde het tweetal dat toen 't meest furore maakte, «it om zich in het t.v.-programma dat live wordt uitgezonden, te laten horen. Het zal echter niet alleen om het Nederlandse liedje gaan, ook andere „toppers van toen" worden in her innering gebracht. Zo zult U bijv. Shirley kunnen horen in Jo Stafford's internationale succes .Thank you for callingen Bernard Drukker in „wereldmelo dieën op het pijploze orgel". VANAVOND TE ZIEN r herhaling aflevering „Ja zuster, nee zuster", r Achter het Nieuws, r aflevering van Z-Cars. r amusementsprogramma uit Hoogeveen: „De jaren feuilleton „The Virginian" (Wild West). documentaire van de BBC over de Japanse t nomische en industriële ontwikkeling. VANAVOND TE HOREN Hilversum I KRO 8.00 uur werken van Oscar van Hemel ter gelegenheid van zijn 75ste verjaardag; diverse orkesten op de plaat. 8.40 uur Eric van Ingen leest een verhaal van Isaak Babel. 9.35 uur Omroepkoren en solisten in „Canti di prigionia" van Dallapiccolo. 10.45 uur hoorspel „De interlandwedstrijd" (herhaling). Hilversum II AVRO 7.00 uur Willem Duys' Muziekmozaïek. 8.05 uur liedjesprogramma. 8.35 uur amusementsprogramma met prijzen 9.50 uur jazzrubriek. 10.55 uur Radio Kamerorkest concerteert (stereo). OPGAVE vakantie-adres Dringend verzoek, uw vakantie-adres via de uit de krant geknipte bon ninstens een week DIRECTIE. tlaor A ff at hu Yuan tf 13 Zijn maat haalde een pakje sigaretten uit zijn borstzak, schudde er een uit en stak hem op zijn gemak op. „Nou, kennen ze vlugger een andere pil roepen." Edna's spitse kap lag op haar bureau in de hal van het Haddon Hospital alsof die tijdens haar afwezigheid het zie kenhuis moest controleren. Edna had in de kamer voor spoedgevallen helemaal geen kap op, want nadat zij een blik op Jéb had geworpen wist zij dat er nergens anders tijd meer,voor was. Zij stond naast de tafel en Helen stond aan het hoofd. De beide vrouwen bogen zich over het verbrijzel de, bewusteloze lichaam van Jeb Truelove. Helen hield een zuurstofmasker boven zijn gescheurde gezicht en Edna strek te haar rug, haalde de slangen van een stethoscoop uit haar oren. „Nog een zwakke hartslag. Ik denk dat we niets meer kunnen doen tot de dokter uit Warwick hier is." „Hoe lang denk je dat het duurt?" Edna keek naar de grote klok aan de muur. „Ik belde toen ik wist dat het vliegveld niet antwoordde. Twintig, vijfen twintig minuten geleden, denk ik. Ik had op de klok moeten letten. Hij kon in tien of vijftien minuten hier zijn, hè?" Helen keek naar Jebs gehavende hoofd. „Ik wou dat ze hem regelrecht naar Warwick gebracht hadden toen ze hem in de vrachtauto hadden. Als hij eruit knijpt met alleen ons hier, Edna, wat moeten we dan beginnen?" „Ik weel; het niet. Ik probeer na te denken. We kunnen geen hartmassage toepassen met die verbrijzelde borstkas. Er zullen wel inwendige bloedingen zijn." „Epinephrine in het hart?" „Dat weet ik niet, Helen." „Zou je het durven?" ,,Ja, ik zou het wel durven, als ik dacht dat het zou helpen maar ik weet niet of..." Edna stopte de slangen van de stethoscoop weer in haar oren en betastte de verbrijzelde borstkas. Zij verplaatste hem twee of drie keer, luisterde, terwijl Helen ingespannen wachtte. Toen zag Helen dat Edna's lippen langzaam bewo gen-alsof zij de hartslagen telde en zij keek naar de lippen. Zij bewogen en stopten, en bewogen opnieuw. Zij stopten en seconden gingen voorbij en ze bewogen nog niet. Edna nam bijzonder traag de slangen uit haar oren. „Het is gebeurd." Zij Keken elkaar aan. Na een poosje merkte Helen dat het zuurstoftoestel nog steeds werkte en zij zette het af. Dokter Moore die niet gewend was te vliegen, keek door het raam naar de wegzakkende grond. Zodra het toestel in de lucht was, dacht hij ingespannen na over zijn problemen met het ziekenhuis. Hij was er zeker van dat hij de zaak aan alle kanten had bekeken, maar hij durfde nog geen conclusies te trekken. Hij wendde ernstige pogingen aan zich niet te laten meeslepen door emoties of vooroordelen. Toen hij op La Guardia aankwam, na wat hem een verrassend kort tochtje leek, was hij een goed eind gevorderd. Hij wist nog wel niet wat hij doen moest, maar toch was tot klaarheid gekomen. Hij stapte in de warme, vochtige lucht van New York, en voelde zich volkomen onwerkelijk en vreemd. Zijn geest had zich aan de snelle verplaatsing niet aangepast. Hij vond een taxi en daar het al lang geleden was dat hij in New York was geweest, besloot hij alles te vergeten en van de rit te genieten. De taxi had nog geen vijfhonderd meter gereden, of hij was al weer in diep gepeins verzonken. Hij herinnerde zich dat het hotel waar hij naartoe ging kalm, goedkoop en gezellig slordig was. Tot zijn verbazing merkte hij dat dit alles niet langer opging. De hal, eens een rustige plek met donkere lambrizeringen en diepe leren fauteuils, was nu fel gekleurd, meedogenloos verlicht en gemeubileerd met vreemdsoortige stoelen die overal voor konden dienen, bëh&lve om op te zitten. Terwijl hij voor de balie wachtte, bemerkte hij dat de gevoelens van geestelijk onbehagen niet zozeer het resultaat waren van deze benauwende omgeving, want eigenlijk bestond er helemaal geen binding. Hij was hier als het ware toevallig. Het deed er niet toe. Toch voelde hij zich, of hij liever rechtsomkeert zou maken en terug gaan naar de plek waar hij vandaan kwam, de plek die hij door en door kende. Een stugge bediende wees hein een kamer aan zonder hem goed aan te kijken, smeet een sleutel neer en gaf hem over aan de piccolo met een gezicht of hij zijn handen van hem aftrok. Terwijl hij schuchter achter de piccolo met zijn koffer aanliep, vroeg dokter Moore zich af hoe het zou zijn, praktijk uit te oefenen in een stad waar de meeste mensen die je tegenkwam, je patiënten incluis, vreemden voor je waren. Hij dacht hier nog over na toen ze al bij de rij wachtende mensen voor de liften gingen staan, en hij besef te nu pas dat zijn praktijk in een plaats als Haddon, waar hij al zijn patiënten op buitenmedische terreinen kende, voordelen had die hij nooit volkomen had gewaardeerd. Hij zou zich zeker ernstig belemmerd voelen als hij een diagnose moest stellen, zonder dat hij van de omstandigheden, econo misch en geestelijk van zijn patiënten op de hoogte was, een kennis die de arts in de stad uiteraard moest ontberen. Wordt vervolgd SUKKELTJE EN BRUUNKE 16. De vriendjes komen langs het pakhuis van Jats Allewats, de voddenrnan. „Zou Jats het weten van de toverhoed en de belo ning? Even vragen!" zegt Stikkeltje. Jats is juist in een stapel afgedankte kleren gedoken en slaakt een ge dempte kreet vanuit, het smoezelige textiel heb 'm, geloof ik!" juicht hij gesmoord. Hij duikt op met een heel ouderwetse punt- hij aan het „schokje in het achterhoofd" dat je hoed m zijn hand: „Het model komt me wel be- voelt vlakbij een toverhoed. „Mag ik 'm even geeft Stikkeltje toe Dan denkt vasthouden, Jats?" vraagt hij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 6