AU T'AU IN DE ZAKENBELANG MARTELKAMER: IN HONG KONG Jongen en 4 in boorput redders vergast Uit de Haagse hof geplukt Buigen voor Rood China De Gaulle blijft bij zijn mening: Vrijer Quebec DINSDAG 1 AUGUSTUS 1967 Het zakenleven van Hong Kong is natuurlijk nauw verbonden aan de handel met Rood China. Er worden maar al te vaak nederige buigingen in de richting van Peking gemaakt, als er iets mis gegaan is. Het oud-Chinese „Au t'au" (een zware zelfbeschuldiging) komt in de kroonkolonie nogal eens voor. een onvergetelijk vergezicht biedt over de Britse kroonkolonie, en waar Jennifer Jones een6 een filmglansrol speelde („Love is a many splendored thing'', is het eiland Hong Kong de rust zelve. In de luxe flats die daar zijn gebouwd, kijkt elk terras uit op begroeide heuvels en blauwe kreken, op het vissersdorp Aberdeen ook met zijn fameuze drijvende restaurants. buiging maken en vernedering na ver nedering te ondergaan. Een oyde term uit de Chinese kei zertijd au t'au, wat volledige overga ve aan de absolute heerser betekent (tien diepe buigingen, daarna het hoofd in 't stof), heeft in dit opzicht een totaal nieuwe betekenis gekre gen. Zodra Peking meent dat er ergens een relatie is verstoord, moeten de hoogste directeuren van de mach tigste firma's op het matje komen. Ze dienen zich dan aan een onterende procedure te onderwerpen met schriftelijke verklaringen dat ze er spijt van hebben en openlijke ver ontschuldigingen in de advertentieko lommen der dagbladen als ze er tenminste prijs op stellen de klandi zie te behouden. „MARTELKAMER" De „martelkamer" van Horig Kong is meestal de Bank van China, waar belangrijke, rode staatsfunctionaris- sen zetelen. Ook verschillende Neder landse bedrijven zijn daar in de loop van de tijd ge-au t'au-d. De Royal Interocean Lines bijvoorbeeld, waarin o.m. de Java - China Pakket en de KPM zijn samengesmolten, nadat een inmiddels verdwenen gezangsvoerder enkele muitende Chinese schepelin- in, die in het Australische Brisbane de brug van de Straat Malakka bèstormden, in de benen geschoten had. Drama op vuilnisbelt in Parijs PARIJS t=» Een elfjarige jongen is gisteren in een tien meter diep gat op een vroegere vuilnisbelt in Parijs te rechtgekomen en daar bedwelmd door gas. Vier mensen, die hem wil den redden, werden eveneens be dwelmd. Alle vijf waren dood voor dat ze uit het gat konden worden gehaald. Het drama begon toen Alain So- reau met een vriendje speelde op het terrein, waar het gat was gegraven om de ondergrond te testen voor een gebouw dat daar binnenkort zal ver rijzen. Alain liet zich door zijn vriendje aan een touw neerlaten. Waarschijnlijk door lekkage was het gat met gas gevuld. De jongen raakte bedwelmd en stortte omlaag. Zijn vriendje haalde hulp. Enkele voorbijgangers, onder wie de vader en een broer van Alain, daalden een voor een af in het diepe gat van ongeveer een viJerkante meter. Alle vier stortten eveneens bedwelmd in de boorput. Nippertje De grote waterreservoirs, die daar liggen, en die door regenval moeten worden gevuld, kunnen, over het he le jaar gerekend, de behoefte niet aan. Wat zijn watervoorziening be treft, is Hong Kong voor bijna de helft van Rood China afhankelijk. Het laatste Engelse bolwerk in het Verre Oosten, dat, voor het eerst in zijn bestaan, door een politieke in plaats van een natuurlijke tyfoon ge teisterd is, heeft nog veel meer vitale banden met Peking. Het grootste deel van zijn levensmiddelenpakket bij voorbeeld komt per trein over de groene grens. Ook al zijn bouwmateri alen worden uit Mao's rijk aange- WEDERKERIG De afhankelijkheid is overigens we derkerig. Meer dan 50 procent van China s deviezeninkomsten worden in of middels Hong Kong verkregen. Met, export en met bankzaken ver dient de rode draak de broodnodige harde valuta. Tenslotte moeten de tar we - importen uit Canada en Austra lië worden betaald. Hoewel de Chinese leiding bin nenslands bewijst dat de bereidheid aanwezig is voor ideologische geschil len alles op te offeren, gelooft men in politieke kringen niet dat de agitatie, die thans wordt bedreven, Höng Kong op korte termijn in hetzelfde slop als Macao zal brengen. In deze per vleugelboot slechts twee uur van de Britse kroonkolonie verwijderde bezitting zijn de Portuge zen weliswaar nog de jure aan de macht, maar de Rode Garde is er de facto heer en meester. RUMOER De in het teken van toeristen,"speel holen en goudsmokkel staande stad heeft zijn levendigheid van vroeger totaal verloren. Zo er thans rumoer wordt gemaakt, dan is dit afkomstig van Maoïsten, die in witte hemden en blauwe pantalons in kolonne door de straten marcheren om alle gebou wen met communistische leuzen vol te plakken. De Portugese gezagsdragers laten zich niet meer zien. Terwijl de nog overgebleven troepen in de kazernes zijn gestationeerd, heeft men de bui tenlandse ambassades en consulaten in Hong Kong laten weten dat geen vreemdeling op enigerlei vorm van bescherming kan rekenen. De exodus naar Lissabon draait op volle toeren. Anders dan de Britten hebben de Portugezen eieren voor hun geld ge kozen. Ze zijn letterlijk door de knieën gegaan. Hun buiging in de richting van China heeft hun de mo rele nederlaag gekost en een schat aan dollars („ter compensatie van de slachtoffers van de fascistische wreed heden", waarmee het neerslaan van de ook in Macao ontstane relletjes werden bedoeld). CANOSSA Het verwerpen van het Chinese ul timatum, hetwelk van eenzelfde strek king was als dat aan Macao, weer houdt de zakenwereld overigens niet wèl naar Canossa te gaan. De grote belangen, die de handel en het geld wezen bij het voortbestaan van de Britse kroonkolonie hebben, doen de vertegenwoordigers ervan buiging op Hoe liggen de politieke verhoudin gen in Hong Kong? Welk deel van de Chinese bevolking van 3.5 miljoen zie len steunt Mao, en wie moeten niets van het legendarisch geworden rode boekje hebben? Het is moeilijk hier de juiste ant woorden op te geven, omdat de schat tingen nogal uiteenlopen. Aangeno men mag echter worden dat 20 pro cent sympathieën van een uitgespro ken communistische signatuur heeft. Van de ruim 300 vakverenigingen, die er zijn, worden de grootste, die de helft van het totale ledental voor zich kunnen opeisen, als rood bestem peld. Een onbekend, doch niet te ver waarlozen aantal onderwijzers maakt een deel van de jeugd rijp voor de Rode Garde. Onder de Kwomintang - Chinezen, die na de verdrijving van Tsjang Kai - sjek van Kanton naar Hong Kong vluchtten en daar voor een plotse linge verdubbeling van de bevolking zorgden, bevinden zich natuurlijk fer vente tegenstanders van Mao. Van de grote massa kan evenwel worden gezegd dat zij zich noch naar de ene, noch naar de andere kant compromitteert. Het is een overal te constateren Chinese eigenschap de kat zo lang mogelijk uit de boom te kijken. De huik wordt naar de wind gehangen, zodra er zakelijke of fami liebelangen mee zijn gemoeid. Engeland verwerpt Snaans argument inzake Gibraltar LONDEN Engeland heeft offi cieel de Spaanse argumenten inzake Gibraltar verworpen. Op 3 juli liet Madrid Londen in een nota weten, dat het referendum, dat Engeland In september van dit jaar in Gibraltar wil laten houden, in strijd is met het verdrag van Utrecht van 1713 en met een resolutie van de Algemene verga dering van de Ver. Naties van 20 december '66. In een antwoordnota deelde het Britse ministerie van bui tenlandse zaken gisteren mee dat het geen aanleiding ziet zijn standpunt te wijzigen. De 25.000 bewoners van Gibraltar zullen dus op 10 september naar de stembus kunnen gaan om bekend te maken of zij het leven voortaan on der Spaans bestuur willen voortzet ten (waarbij vrijheid van godsdienst en behoud van de Britse nationaliteit wordt gegarandeerd), of de banden die zij op het ogenblik met Engeland bezitten willen behouden. Algemeen wordt aangenomen dat de keus op het laatste zal vallen persoon zich in het gat waagde om de anderen te redden. Brandweerlieden met gasmaskers lieten zich snel zakken en brachten de slachtoffers naar boven. Kunstma tige ademhaling mocht niet meer ba- Gewezen Griekse minister in cel ATHENE Evangelos Arvamtakis, onderminister voor verbindingen in het kabinet van ex-premier George Papandreoe. is gisteren door een mili tair tribunaal in Athene tot acht maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens het houden van een vergade ring zonder toestemming. Arvanitakis werd op 28 juli gear resteerd toen hij een bijeenkomst van meer dan vijf personen bijwoon de, waarvoor geen toestemming van de politie was aangevraagd. Vorige week vrijdag werd een voor malige minister van de radikale par tij, George Rallis, in zijn buitenver blijf gearresteerd op dezelfde beschul digingen. Hij is op vrij voeten gesteld in afwachting van zijn berech ting. Ex-gouverneur van Jeruzalem aepakt JERUZALEM In Jeruzalem zijn gisteren vier vooraanstaande Arabieren gearresteerd wegens verzet tegen de Israëlische autoriteiten. Onder de ar restanten bevinden zich de gewezen Jordaanse gouverneur van het oude stadsdeel. Anwar el Chatib en dr. Daoed el Hoessein, familie van de vroegere groot-moefti van Jeruzalem, die be kend was om zijn pro-Duitse en anti- Zionische houding. De Israëlische regering heeft met in gang van gisteren het Israëlische pond als wettig betaalmiddel in de bezette gebieden ingevoerd. Alle handel in de ze gebieden moeten voortaan in Israëli sche valute geschieden. Italiaan valt uit rijdende sneltrein BARNEVELD - De 34-jarlge Italiaan J. A. Loddo, die in Enschede woont, is gisteren uit de sneltrein Amersfoort Apeldoorn gevallen. Ernstig gewond werd hij naar een ziekenhuis gebracht. De Italiaan leunde tijdens het rijden tegen een deur, die op een gegeven ogenblik open viel. Zijn vriend, die het ongeluk zag gebeuren, trok aan de noodrem. Alleen AMERIKA VOELT zich langzaam maar zeker door zijn bondgeno ten in de steek gelaten. Niet alleen in Europa, maar ook in het Verre Oos ten. Terecht vraagt men zich te Washing ton af, of het verantwoord is, de problemen in een groot deel van de wereld alleen op de schouders te nemen. De droom van de collectieve veilig heid lijkt een nachtmerrie te wor den, nu na Frankrijk zelfs Enge land en West-Duitsland een eigen weg gaan. Ook de bondgenoten in Azië geven niet thuis, als Amerika probeert, meer manschappen los te krijgen voor de strijd in Vietnam. Zij blijken zelfs weinig belangstel ling te hebben voor een topconfe rentie, die Amerika in het najaar over de situatie in Azië wil organi seren. Amerika kan zich ook economisch niet veroorloven, de lasten van de gehele „vrije wereld" op zich te ne men. De onlusten van de afgelopen weken zijn een teken aan de wand. Overigens zijn het ook economische redenen, die met name Engeland en West-Duitsland ertoe gebracht heb ben, zich aan een deel van hun ver plichtingen te onttrekken. Niettemin realiseert men zich te Washington, dat zich wijzigingen aan het voltrekken zijn, die herziening van de Amerikaanse buitenlandse politiek noodzakelijk kunnen maken. Dat behoeft geen terugkeer tot het al lang overleefde isolationisme te betekenen. Een dergelijke houding kan Amerika zich niet meer ver oorloven. Wel houdt het in, dat Washington zijn bondgenoten meer en meer voor ogen zal houden, dat als zij een eigen weg willen gaan zij de ge volgen van hun houding goed in overweging moeten nemen. Kwalijk £)E verklaring van de Franse pre sident over zijn bezoek aan Ca nada beantwoordt aan de verwach tingen. Zij bevestigt, dat de generaal met voorbedachten rade heeft ge handeld. Bewust heeft hij zich gemengd in de binnenlandse aangelegenheden van een bevriende mogendheid. En dat, terwijl De Gaulle zo hoog op geeft over zijn politiek van niet- tussenkomst. Kwalijk is, dat de Franse minister raad zich achter de president heeft geschaard, al mocht niet anders wor den verwacht na de lakei-achtige ontvangst,- die de ministers hun chef bij zijn nachtelijke terugkeer heb ben bereid. Dit alles is typerend voor de wijze waarop Frankrijk wordt geregeerd. Eén man maakt de dienst uit en zijn medewerkers volgen hem blinde lings. Ook als hij fouten maakt. Het is een schokkende ervaring. Te meer omdat het Franse parlement dat overigens op reces is niet bij machte is, de generaal te weer houden van stappen die het prestige van Frankrijk alleen schaden. IIET WEER IN EUROPA gisteren dag 25 O.t 24 O Af en toe moet de politie op treden tegen de jeugdige Maoïs tendie in de stad, wat al te luid ruchtig te keer gaan. Maar ook daarbij wordt voorzichtig genoeg gehandeld om Peking niet voor het hoofd te stoten. DOOR e waren er we] een beetje var geschrokken. Maar wat doe je als een ander in nood zit? Dus hadder :e. echtpaar-zonder-kinderen- op- leeftijd, het neefje-met- de-zieke moeder en vader-voor- zaken-op reis liefderijk opgenomen. De eerste twee dagen brachten zr wandelend door. Toonden hem he1 Binnenhof „waar de wetten gemnakl worden" griezelden tegen al hur principes in de Gevangenpoort, want het kind was er niet voorbij te krijgen. Hingen rond op de speel goedafdelingen van de warenhuizer met een wakend oog, omdat neefje een ondernemend jongetje was. da' alle mechaniekies wel proberen, wil de. Ze gingen naar het strand, waa ze hem direct verloren, terugvonde' na een paniekuur. zonnebrand kre ^en en een barstende hoofdpijn. Madurodam hielp een dag doorkr men en toen wisten ze het nie De krant bracht uitkomst Als kin derlozen hadden ze er nooit aan ge dacht: het programma van hei Haags vakantiecomité. Oom las het tante verrukt voor Heel de lieve lange dag was er wel wat te doen. Verkeersles aan de Hen gel olaan met aansluitend bezoek aan het Zuiderpark. voorstelling in hei Openluchttheater. Vooruit, de volgende dag de Haag se toren beklimmen. Tante bleef thuis, maar oom zwoegde alle treden »p, neefje trouw in zijn kielzog. He- .Verfje emaal boven keken ze over de Haagse daken naar de kleine auto- tjes beneden en de stralende zon laar boven. Oom werd er stil van. taakte zijn opvoedende uitleg een vijle. Wees toen ergens in de verte n zei' „Morgen gaan we daar naar Heel klein en benepen klonk he' temmetje naast hem: „Moet u daar •aar toe?" „Moeten??", oom keek op hem neer. „Moeten? Nee jongen moeten niet", hij dacht aan zijn luie stoel in de tuin. aan tantes geurige koffie en veegde voor de zoveelste keer het zweet van het voorhoofd. ,,Wilt u er graag naar toe?", het klonk bijna sussend toegeeflijk. „Neen", zei oom en het kwam uit de grond van zijn hart. Het manne ke zweeg en oom zon op iets om die bruuskheid weer goed te maken. Hee] voorzichtig, heel zoetjes klonk toen het stemmetje: „Zullen we dan niet gaan?" Er groeide een argwaan in oom. welke wensen spookte in dat koppe tje rond? „Wat wou jij dan morgen?" Hij moest zich helemaal naar bene den buigen om het te horen, want de fluister woei bijna weg in de wind: „Spelen...." De volgende dag zat oom in fuin en alle dagen daarna, En tante '.ette veel koffje en breide een trui "oor het neefje. En het kind dribbelde rond, knoei de met een teil water, rende als een 'ocomotief de gang op en neer, woon de uren in een tent van een be zemsteel en een laken. Gisteren is hij weer huistoe ge gaan. De bezemsteel mocht hij mee- HONG KONG Aan de andere kant van de Peak, die Om de leeshonger te stillen zijn in Hong Kong vele stalletjes ingericht, waar de jeugd de zeer populaire beeldromans tegen een kleine vergoeding mag lezen. zullen worden. Niemand wenst dit, aldus de voorlichtingsminister. In Ottawa hebben woordvoerders van het bureau van premier Pear son en van het ministerie van bui tenlandse zaken nog geen commen taar willen geven op de verklaring. Premier Pearson wil eerst de volle dige tekst bestuderen en zal daar na beslissen of hij al dan niet com mentaar zal leveren. Pearson had tevoren in een rede voor een groepje jonge Canadezen van Qekraïnse afkomst gezegd dat volgens hem Canada gegrondvest is op de vereniging van twee rassen en ook niet anders kan bestaan. Dit houdt in de 'volledige aanvaarding van de franstalige meerderheid door de Engelse meerderheid in. Het be staan van een cultureel en taalkun dig verschil rechtvaardigt nog geen politieke scheiding van de bevol kingsgroepen, aldus Pearson. In regeringskringen gaf men echter te verstaan dat de regering geen bezwaren zal opperen als de Franse regering een speciale be langstelling toont voor de culturele en technische ontwikkeling van Frans-Canada, maar dat de politiek hier toch buiten moet blijven. Diefenbaker, de leider van de conservatieve oppositie, wil dat de Canadese regering opnieuw een krachtig protest laat horen. Premier Johnson van Quebec gaf als commentaar, dat Canada's poli tieke problemen in Canada zelf kun nen worden opgelost. Geen „vrijheid" Op de vraag of De Gaulles me ning dat de frans sprekende Ca nadezen in hun eigen land niet zijn verzekerd van „vrijheid, gelijkheid en broederschap" juist was, zei Johnson dat dit inderdaad zo was als De Gaulle de frans sprekende Canadezen in geheel Canada be doelde en niet alleen in Quebec. De meeste Britse en Amerikaanse bladen hebben veel kritiek op de Franse regeringsverklaring. Ook de Franse pers blijf tniet achter. Het rechts georiënteerde blad l'Aurore schrijft dat De Gaulle niet wil toegeven dat hij in Canada een flater heefte geslagen. Het linkse blad Combat schrijft dat De Gaulle wist wat hij ging zeggen en dat hij dus bewust op een schandaal heeft aangestuurd dat. Frankrijk belache lijk maakt. PARIJS President De Gaulle heeft gisteren in een verklaring zijn geruchtmaken de reis door Canada toegelicht. In deze verklaring, voorgelezen door voorlichtingsminister Gor- se voor een talrijke schare jour nalisten, zegt De Gaulle geen aanspraak te willen maken op de leidnig noch op de soeverei niteit van het gehele of een deel van Canada. kan onge- blij- ven toekijken dat de zeseneenhalf miljoen Franse Canadezen niet die vrijheid genieten die hun toekomt in eigen land. Daarom, zo gaat de verklaring heeft ge- De Gaulle hun regering on dubbelzinnig te kennen gegeven, dat Frankrijk hen wil helpen de doelen ten aanzien van hun vrijheid te be reiken welke zij zichzelf gesteld hebben. De verklaring van de president kwam nadat hij vier uur en 25 mi nuten had vergaderd met het kabi net. Gorse verklaarde dat alle minis ters zich unaniem achter de presi dent hebben geschaard. In antwoord op talrijke vragen zei minister Gorse, dat president De "Gaulle bij het gebruik van de woor den Leve Quebec niet aan een be paalde partij in Canada had gedacht. „Het woord vrij is niet noodzakelij kerwijs hetzelfde als onafhankelijk", zei de minister. Volgens hem is de president voorstander van een for mule. die Canada in het algemeen en Quebec in het bijzonder de mo gelijkheid biedt zijn eigen toekomst te bepalen. De Gaulle had in het Franse deel van Canada een si tuatie aangetroffen, waarin het zijns inziens moeilijk was voor Frankrijk om niet te reageren. Geen inmenging De omstreden uitspraken van De Gaulle in Quebec en Montreal mocht volgens Gorse niet als inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van een ander land zien, omdat Frankrijk door een aantal econo mische en culturele akkoorden met Quebec is verbonden en omdat de president op uitnodiging van de re gering van Quebec naar Canada was gekomen". Aangezien de premier van Quebec de deugdelijkheid van De Gaulles opmerkingen had erkend, kon er, volgens Gorse, geen sprake zijn van 'inmenging'. Hij zei dat de president zich vol ledig bewust was geweest van de moeilijkheden die hij in Canada zou ontmoeten. De bewindsman sprak over een 'klein incident', dat naar hij vreesde, zou worden gebruikt om de kern van het belangrijke probleem te maskeren. Tenslotte zei hij, dat de problemen van bv. Wallonië en het Franse deel van Zwitserland in geen enkel opzicht te vergelijken zijn met die van Canada. Gorse verwachtte niet dat de Ca- dees-Franse betrekkingen door het bezoek van De Gaulle 'bevroren'

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5