JELLE DE BOER: HET IS JALOEZIE Theologie van Berkouwer heilzaam voor oecumene Kardinalen bestuderen Katechismus Toneel in het komend seizoen Een woord voor vandaag Protestanten vragen geen staatserkenning Nationaal filmfestijn van Filmcentrum Slachtoffer van zijn overtuiging Uw probleem is het onze.. DINSDAG 1 AUGUSTUS 1967 Soms wordt liet oog plotseling gevangen door een tekst, die we goed kennen, maar waarin we iets nieuws ontdekken. Zo'n tekst is Jesaja 40:2. Daarin staat dat Gods volk „uit de hand des Heren dubbel ontvangen heeft voor al zijn zonden". Let eens op dat woordje „dubbel". Is God tot de conclusie gekomen dat de straf te zwaar is geweest? Had de straf eigenlijk gehalveerd moeten worden? Er gaat aan deze uitspraak een zin vooraf. God zegt door Jesaja dat de ongerechtigheid van Zijn volk geboet is. Hoe werd die ongerechtigheid geboet? Doordat Israël zijn straf heeft gedragen. Maar kan een straf werkelijk de zonde weg nemen? In de bijbel wordt de zonde niet geboet, uitgewist door de straf. Daarom lezen we dat Christus onze zonden op Zich genomen heeft. Het bloed van Jezus Christus reinigt van alle zonden, zegt Johannes. Hij neemt, de verantwoordelijkheid op Zich, Hij draagt de gevolgen, Hij vernieuwt, herschept het leven. God heeft Zijn volk Israël gestraft. Maar nu komt Jezus Christus en Hij neemt alle zonden op Zich en draagt de ge volgen. En ineens zien we hoe de liefde overwint. De straffende God erkent dat er dubbel gestraft is. God Zelf kan het lijden van Zijn volk niet langer aanzien. De straffende hand wordt een zegenende, een helpende hand. Het woord Weewordt „Troost", ja dubbele troost. Er is vergeving ook voor de on rechtvaardige, er is hoop voor de uitzichtloze. We lezen vandaag: Romeinen 7 112. N A.Schi.man (Pro BUSKES IN WOORD EN DIENST: Rege) overleden AMSTELVEEN In de ouderdom van 71 jaar is te Amstelveen overleden de heer N. A. Schuman, oud-conrector van het Christelijk Lyceum te Am sterdam. De overledene die in 1895 te Middelburg. Na 1918 studeer de nij mo geschiedenis. De heer Schuman werd leraar aan de toenmalige christelijke HES, thans lyceum, waaraan hij al zijn dienstjaren verbonden is geweest. De overledene behoorde in 1918 met wijlen ds. T. J. Hagen tot de oprichters van de na tionale vereniging Pro Rege, waarvan hij lange tijd secretaris van het hoofd bestuur is geweest. Hij diende de geref. kerk van Amstelveen als ouderling. Aanstaande vrijdag is te Amstel veen de begrafenis. Reizigers, die uit China komen, heb ben gisteren gezegd dat veel Chinezen uitwijken naar Kanton, uit angst voor het uitbreken van een burgeroorlog tus sen voor- en tegenstanders van Mao in het gebied van Woehan in midden- China. (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Dr. J. J. Buskes is het niet eens met de kri tiek die prof. dr. H. Berkhof indertijd eens heeft geuit op de theo logie van prof. dr. G. C. Berkhouwer. Hij schrijft dit in-het jongste nummer van het blad Woord en Dienst. Volgens dr. Buskes heeft de gereformeerde theologie dank zij Berkhouwer aansluiting gevonden aan het theologisch denken overal in de wereld. Geen pil (5) Door het gebruik van de anti-baby pil haalt men een bijzondere vloek van God over zich. Een voorbeeld uit de Bijbel: Jericho mocht van God niet herbouwd worden, volgens Jozua 6:26 zou de vloek over die man komen. Blijkens 1 Kon.l6:34 heeft Hiël de stad toch herbouwd, maar de vloek beperk te zich niet tot het huis van Hiël. In 2 Kon.2:19 zien wij de mannen van Jeri cho tot Elisa komen en zeggen, dat het land onvruchtbaar was, en ook mens en dier. een bijzondere vloek van God (Numeri 5). Het is grote zonde zich opzettelijk onvruchtbaar te maken. Mocht deze zonde beleden en gelaten ■worden. Wie dat doet zal barmhartig heid verkrijgen, net als de mannen van Jericho. Zij beleden hun schuld, erkenden de vloek en zie, de vloek werd weggenomen. En dit alleen door de enige Offerande van die biddende cn dankende Hogepriester Jezus Christus, die de vloek gedragen heeft op het hout. Rotterdam E. van Dis-Tichelaar Geen pil (6) Hoewel er niets nieuws onder de zon is (denk aan verplicht celibaat en ontmanning), zo is het „sterilisatie" voorstel in India toch een nieuw symp- itoon van de eindtijd. Nota bene toege juicht door Nederlanders (zgn. „autori teiten" op dit gebied) die dit sterilise ren voor India even heilzaam achten als abortus voor Japan! Met een hau tain gebaar wordt Gods gebod „Gaat heen en vermenigvuldigt u" (alsof het nooit werd gegeven) opzij geschoven. Zoals de in oud Egypte vereerde mest kevers, zo sjouwen deze moderne pil lendraaiers met hun „pil" en verwante zaken. Ben het dan ook van harte eens met inzender P. de Jongh, die tegen „de pil" ageert. Grote gevaren liggen op de loer, zoals kunstmatige inseminatie bij mensen en wettelijk voorgeschreven steriliseren van krijgsgevangenen of overwonnenen of „ongewenste" elementen door bepaal de machtsgroepen, kortom: gelega liseerde herhaling van Hitleriaanse wandaden. Overigens: er komt geen mens te veel op aarde bij ontsluiting van alle hulpbronnen en ook (tot bemoediging van hopelijk nog velen) geen totale verleiding van waarlijk uitverkorenen. Rijswijk (Z.-H.) K. Chr. Hoekstein vdm Wel pil (.1) Laten al die mensen, die zo gemak kelijk met bijbelteksten schermen als het tegen de „pil" gaat, nu eens duide lijk zeggen op welke plaats(en) in de Bijbel doelbewuste beperking van het kindertal, op welke wijze dan ook, ver boden wordt. Als men niet verder komt dan eigen uitleg van bepaalde teksten, waar evengoed een andere in terpretatie mogelijk is. dan komen we niet verder dan wat geharrewar over en weer. Net zo lang tot over tien, twintig of dertig jaar ook de „pil" door praktisch alle christenen als heel normaal en goed wordt aanvaard, zo als in het verleden met zoveel andere aanvankelijk „verboden" zaken het ge val Is geweest. Den Haag W. W. Smith Brief aan Spaanse regering (Van een onzer medewerkers) MADRID De Spaanse pro testantse kerken hebben de re gering-Franco laten weten dat zjj weigeren de eisen van de wet op de godsdienstvrijheid op te volgen. Zij zullen zich niet door de regering laten inschrijven als verenigingen. De gezamenlijke brief werd verstuurd door de Protestantse Verdedigingscommissie waarin alle protestantse kerken zijn vertegenwoordigd. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Grijpskerk (met Vis vliet en Pieterzijl - toez.): kand: R. E. R. v. Buiren te Rotterdam: te Zegveld: L. Blok te Ridderkerk: te Tiel: G. J. F. Versteegh te Oud- woude-Westergeest. Aangenomen naar Giessen-Oude- kerk: A. de Bruijn te Werkendam (nadere beslissing); naar Ferwerd (toez.): W. J. Burghgraaf te Stedum (Gr.); naar Varsseveld (3e p.p.): J. A. Scholten te Akkerwoude en Mur- merwoude. GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam-IJssel- monde (tweede maal) (vac. P. v. d. Spek): D. Bouwknegt te Den Haag- Moerwijk; te 's-Gravenmoer: kand. P. Blokland te Goudriaan. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Culemborg: M. Baan te Zeist. Ds. H. Visser Mzn, lid van de christel. geref. kerk te Klundert mag preekverzoeken in overweging ne men. (Van onze kerkredactie) ROME De Romeinse curie houdt op het ogenblik de verta lingen tegen van de Nieuwe (rooms-katholieke) Katechismus, meldt de correspondent van de Volkskrant uit Rome. Dat geldt niet alleen voor de Duitse verta ling, maar ook voor de vertaling in het Engels die in september zou verschijnen en voor de Franse, Spaanse en Italiaanse vertalin gen. De curie wil bepaalde stuk ken herschreven hebben. •Reeds hebben leden van de Ro meinse curie pogingen in het werk gesteld om de Nederlandse kerkelijke functionarissen er toe te bewegen zeer ingrijpende veranderingen in de ze catechismus aan te brengen. Ruim een maand geleden werd ergens in Noord-Italië een geheime bespreking gehouden tussen drie Nederlands sprekende vertegenwoordigers van de curie en Nederlandse theologen. Aan dit gesprek namen vanuit Ne derland deel prof. dr. E. Schille- beeckx, pater P. Schoonenberg en pa ter W. Bless. Zij kregen te horen dat de curie in de Nederlandse utgave tien a dertien grove en 48 kleinere dwalingen heeft ontdekt. De Neder landse theologen hebben deze beschul diging weerlegd. Tijdens dit gesprek bleken de Ne derlanders niet bereid om in te, gaan op het verlangen van de curie. Vol gens de Volkskrant moet deze poging om in alle stilte tot een '„gezuiverde" tekst te komen dan ook als mislukt beschouwd worden. In Rome is nu het verder onder- Minister Veringa neemt behalve zoek toevertrouwd aan een speciale onderwijs en wetenschappen ook I commissie van kardinalen. Het is nog buitenlandse zaken, ontwikkelings- j niet bekend welke kardinalen zitting hulp en landbouw voor zijn rekening, i hebben gekregen in deze commissie. DEN HAAG Van het kabinet- De Jong zijn op het ogenblik tien van de veertien ministers met va kantie. De lopende zaken worden behartigd door de ministers Witte- veen. Bakker. Beernink en Veringa. Minister Roolvink is weliswaar in het land, maar hij heeft het erg druk met zijn verhuizing in Hilversum. Volgende week zullen elf van de veertien ministers met vakantie zijn. Dan zal minister Bakker als waar nemend minister-president optreden. Hij beheert dan zeven departemen ten, te weten zijn eigen verkeer en waterstaat, voorts algemene zaken, financiën, volkhuisvesting, defensie, sociale zaken en economische zaken. Minister Beernink beheert behalve binnenlandse zaken ook justitie en cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. De brief werd ondertekend door bisschop R. Taibo van de Episco paalse Kerk, Emilio Aparicio namens de Vergaderingen van Gelovigen, José Martinez namens de Federatie van Vrije Kerken, Benito Corvillon namens de Spaanse Evangelische Kerk. José Palma namens de pinkstergemeenten, Juan Luis Rodri- go namens de Unie van Baptisten Gemeenten en door de voorzitter en de secretaris van de commissie, Fran cisco Gracia en José Gregory Cardo- De brief werd gericht aan de mi nister van justitie, Oriol. De kerken, weigeren staatserkenning aan te vra gen omdat de Spaanse wetten die onlangs zijn aangenomen geen aan dacht schenken aan, of geen begrip kunnen opbrengen voor de grond beginselen van T testantsè kerken." Omdat we aan onze overtuiging wil len vasthouden, moeten wij u tot on ze spijt berichten dat wij geen wette lijke erkenning kunnen aanvragen, vervolgt de brief. Volgens de protestantse kerken is de nieuwe wet op de godsdienstvrij heid niet in overeenstemming met de uitspraken van de Verenigde Naties en het Vaticaans Concilie. Op dit punt baseert de commissie ziin in zicht op artikelen in rooms-katholie ke bladen als Cuadernos Para, El Dia logo en El Ciervo. Nog geen reactie Het is nog niet bekend hoe de Spaanse regering zal antwoorden op deze brief. De meeste regeringsbu reaus in Spanje zijn in verband met de vakantie gesloten. Met enige spanning wachten de Spaanse protestanten nu af wat er gaat gebeuren als zij zonder vergun ning een nieuwe kapel openen, een blad gaan uitgeven, of een huwelijk sluiten. De brief werd reeds begin juli door de commissie verzonden. Slechts een aantal vooruitstrevende rooms-katho lieke weekbladen hebben aan dit ver zet aandacht geschonken in hun ko lommen. De dagbladen hebben het bericht niet opgenomen. In zijn artikel zegt hij dat de theo logie van Berkouwer niet slechts heil zame kerkelijke, maar ook heilzame oecumenische gevolgen heeft gehad. Concreet noemt dr. Buskes dan: 1. Hij heeft het gesprek tussen her vormden en gereformeerden mogelijk gemaakt, doordat hij in fiete het fun damentalisme gelikwideerd heeft en de gereformeerden naar Barth heeft leren luisteren. 2. Hij heeft ook het gesprek tussen Rome en het protestantisme mogelijk gemaakt. Ik herinner slechts aan de grote waardering van zijn boek over het Vaticaanse concilie in katholieke kring en zijn bijdrage als waarnemer op dat concilie. VERANDERINGEN Dr. Buskes geeft de veranderingen, die zich sedert de jaren dertig bij Berkouwer voltrokken hebben weer in twee „fundamentele overtuiging gen", die zijn denken in sterke mate hebben bepaald. De eerste is: Voor Berkouwer droeg het gezag der Heilige Schrift bij de gerefor meerden vrijwel uitsluitend een for meel karakter: de bijbel is Gods Woord, liever nog: de bijbel - Gods Woord! Berkouwer is tot de ontdek king gekomen, dat formeel en mate rieel gezag niet van elkaar geschei den mogen worden, dat de Heilige Schrift haar gezag in de allereerste plaats ontleent aan haar inhoud. Dit betekent een breuk met het fundamentalisme, dat sinds 1926 in de Gereformeerde Kerken benau wend oppermachig was. Voor Berkou wer betekende zijn veranderd inzicht niet een afzwakking, maar veeleer een versterking van het Schriftgezag. Het vraagstuk van de Schrift is alleen voor hem moeilijker geworden dan hij dacht, toen hij in 1938 zijn boek over de Schriftkritiek schreef. Dat raakt niet zijn persoonlijke band aan de Schrift, maar wat Bavinck de aard van het Schriftgezag noemde. KRITIEK De gereformeerden met hun for meel Schriftgezag wilden niets weten van de Schriftkritiek. Niet onbegrijpe lijk,' als' nién denkt, welk een wille keur onder de dekmantel van het woofd Schriftkritiek in de lóóp der jaren haar noodlottig spel heeft ge speeld. De gereformeerden meenden echter met de Schriftkritiek ook afgerekend te hebben met het historisch kritisch onderzoek der Schrift. In dit opzicht heeft zich bij Berkou wer een principiële verandering vol trokken. Men versta mij goed: hij behoort tot de theologen, die, als het om de resultaten van dat historisch kritisch onderzoek gaat, niet onderste boven vallen en misschien wat aan de behoudende kant staan. Dit neemt intussen niet weg. dat hij het historisch kritisch onderzoek aanvaardt en dat allerminst noodge dwongen en met spijt. Met fundamen talisten valt niet te praten, met Ber kouwer wel. OPENBARING In zijn uitgebreide tweede punt spreekt dr. Buskes over de verhou ding van geloof en openbaring bij prof. dr. Berkouwer, waaraan reeds zijn dissertatie was gewijd. Hij ver volgt: Hij is steeds meer gaan zien, dat ook in de dogmatische arbeid de cor relatie tussen geloof en openbaring gehandhaafd moet worden, om aan objectivisme, intellectualisme, scho- lasticisme en speculatiezucht te ontko men. Het existentieel betrokken zijn op de openbaring, op de Heilige Schrift naar haar inhoud, mag niet verloren gaan. Daarom schrijft Berkouwer geen dogmatiek, maar dogmatische studiën. Berkhof heeft, wat deze tweede overtuiging van Berkouwer betreft, bepaalde bezwaren. Hij onderschéidt in Berkhouwers ontwikkeling drie fasen: a) het formele Schriftgezag: b) het materiële Schriftgezag en het cor relatiemotief; c) het nog sterkpr gel dende correlatiemotief en de existen tiële strekking der Schrift. Hij stelt de vraag, of er zo niet de mogelijk heid van een conf'ict komt tussen het „er staat geschreven" en de existen tiële strekking der Schrift Ik vraag me af, of Berkhof de laatste fase terecht karakteriseert als de existentiële strekking der Schrift, hetgeen betekent, dat het overal in de Schrift om onze existentie gaat. Berkouwer zelf heeft gezegd, dat ik hem op dit punt beter verstaan en geïnterpreteerd heb dan Berkhof. Het is niet waar, dat Berkouwer alleen maar een keruqrpatisrhe existentiële strekking der Schrift er kent en daarom de feiten uitsluitend vanuit het gezichtspunt van het existentiële beschouwt. REACTIE Berkhof heeft terecht bezwaar te gen' de tegenstelling tussen prediking (keruwna) en mededeling (informa tie). Wij mogen de openharing niet uifs'pitpnd vanuit onze existentie be naderen. Wij moeten onze existentie o^k en in de ee-rio plaats vanuit de openbaring benaderen. De werkelijkheid der Godsopenba ring gaat onze existentie^ verwer king daarvan ver te boven. Maar dit kan niet als bezwaar tegen Berkou wer worden ingebracht. Doet men dat wel, dan doet men hem onrecht, doordat men te weinig rekening houdt met het feit. dat zijn methode van theologiseren ookpn vooral een reactie is op de methode, waarop men in gereformeerde kring gewoon was geraakt te theologiseren. Ik weet zeer wel. dat hier het zwak ke punt van Rerkouwprc theologi ligt. Sommigen beschuldigen hem van in- en uitpraten Je weet nooit, waar je met hem aan toe bent, zeg gen ze, zoals men dat in mijn jonge jaren van Bavinck zei. Ik heb het zelf ook wel gedacht. Maar ik zie het nu zo: theologiseren doen we niet in het luchtledige. We zijn altijd op weg. In alle theologie zit. een stuk reactie. Onze theologie is betrokken op een verleden en op een toekomst'. In wezen kent Berkouwer maar één zorg: de rijkdom en de genuan ceerdheid van de bijbel recht te doen wedervaren. Daarom is hij in zijn denken sterk antispeculatief en bouwt hij in de dogmatiek geen ne- gentiende-eeuwse torentjes meer maar hij is geen existentialist. Dogmatische arbeid is voor hem ge- loof=bezinning op het spreken van God in de Schrift, maar hij peinst er niet over aan dat spreken van God vanuit onze existentie grenzen te stel len. Hij noemt de Schrift in haar mede delingskarakter het grote struikel blok voor alle ervaringstheologie. Daarom moet men bij hem niet spre ken over de existentiële strekking der Schrift, maar over de existentiële betrokkenheid van geloof en theolo gie op de openbaring. JOURE Een persoon is giste ren ernstig gewond geraakt bij een verkeersongeluk op rijksweg 43 bij Joure. Acht anderen werden licht gewond. o Ze zaten in een busje, ïdat een vrachtwagen passeerde juis.v róen die linksafsloeg. Het busje werd totaal vernield. si V (Van de kunstredactie) nik, Joegoslavië; „Satans Choice" van Donals Shebi'b, Canada /"-„School HILVERSUM De Stichting voor delinquenten", van Jiri Hanibal, Filmcentrum belegt ter gelegen- m beid van zijn twintigjarig bestaan op 8 en 9 september in de Singer nen met Concertzaal te Laren een natio- hoorn, naai filmfestijn. In samenwerking met het Algemeen Cultureel Gen- S' "t trum t.p T.arpn is hot mnoplnv op- pr.ctk„„ kik tki...!.1 Tsjecho-Slowakije, en een herhaling ran „Herrenpartie". Een jury zal de beste films bekro- Gouden of Zilveren Eek- Beide dagen beginnen om half tien. Men kan zich voor inlichtingen trum te Laren is het mogelijk worden dit filmfestijn grootser en - 42222- feestelijker te maken dan in ande re jaren. Er zullen verschillende films ten dienste van het soci aal-cultureel vormingswerk hun Nederlandse première beleven. Het programma vermeldt op vrij dag 8 september de films: ..Geen thuis voor oma", van de Canadees Graham Parker; „Herrenpartie" van Wolfgang Staudte; „Rotterdam - Eu ropoort" van Joris Ivens; „De vlieg" van Aleksander Marks en Vladimir .Tutrisa. Joego-Slavië; „De pand jesbaas" van Sidney Lumet; „Fifi la Plume" van Albert Lamorisse; „Ski- doo" van Julian Biggs, Canada; „De slakken" van René Laloux en „Cullo- den" van Peter Watkins, Engeland. Het programma van zaterdag 9 sep tember vermeldt: „Morgen zijn ze groot." van Paul Almond, Engeland; „Het zandkasteel" van Bostjan Hlad- !- Postbus 515, te Hilversum; tel. 02950 (Van de kunstredactie) DEN HAAG De Haagsche Co medie opent zaterdagavond 2 sep tember het nieuwe toneelseizoen met een opvoering in de Kon. Schouwburg van Pirandello's „Zo is het, is het zo?". Twee weken later komt men met een tweetal eenakters van Harold Pinter. Bo vendien ligt het in het voornemen een reprise te brengen van Arthur Millers „Van de brug af gezien" met Ko van Dijk in de hoofdrol. Voorts komt Peter Zadek Sha kespeare's „Hendrik V" regisseren en zal het stuk van Tom Stoppard „Rozencrantz en Guildenstern zijn dood" worden opgevoerd. Het Nieuw Rotterdams Toneel zal laar het zich Iaat aanzien in het nieu- ve seizoen ernstig gehandicapt wor- AMSTERDAM Het blijft maar een fel omstreden zaak of de schilderijen van Jelle de Boer uit Amsterdam, die thans in de Zwitserse stad Luzern in de Hofgalerie geëxposeerd wor den werkelijk originelen zijn van Van Gogh, (speciaal uit Nuenen en Antwerpen), Lautrec. Klee of Matisse. Jelle de Boer is een fel bewogen man, die heftig argumenteert en er langzamer hand genoeg van heeft met kunstexperts, journalisten of handelaren te vechten voor de echtheid van zijn collectie. Hij noemde gisteren in zijn huis aan de Rozengracht tijdens een persconfe rentie de uitlatingen van de Zwitserse kunsthandelsvereniging, dat zijn gehele collectie van 161 schilderij en tekenin gen vals zouden zijn „jalousie de mé tier". Volgens hem steunen die uitla tingen op geen enkel deugdelijk argu ment. Uitdaging zijn collectie uit, te bewijzen dat hij ongelijk heeft. „Iedereen," zo beweerde hij, „mag een deskundig onderzoek in stellen naar de authenticiteit van mijn verzameling. Ik stel ze allemaal voor onderzoek beschikbaar." Voorlopig is de heer De Boer nog niet van plan om gerechtelijke stappen te ondernemen tegen de mensen, die hem van vervalsing beschuldigen. Dit is hem door de directeur van de Ga lerie afgeraden. De Amsterdamse kunstverzamelaar, die zich sinds 25 jaar beëdigd expert en makelaar noemt, heeft volgens zijn zeggen de thans in Luzern tentoonge stelde werken gedurende de afgelopen 32 jaar verzameld. In deze collectie zou den zich volgens De Boer 137 echte Van Gogh's bevinden, die hij dan voorname lijk op de markten in Amsterdam, Breda en Antwerpen heeft gevonden. Hiervan zijn 45 werken afkomstig van de zogenaamde „vlooienmarkt" op het Waterlooplein te Amsterdam. De prij zen die hij hiervoor betaalde variëren van 2,50 tot 250 per stuk. Zwak Het tere punt In deze hele zaak treedt duidelijk aan de dag als men hem vraagt op welke gronden h(j er zo van overtuigd is. dat al deze kunstwerken werkelijk echt zijn, want hjj heeft daar geen andere bewijsgrond voor dan „zijn jarenlange ervaring en zijn gevoel voor het werk van de kunstenaars." Dit geeft natuurlijk geen enkele ga rantie voor expert of koper. Uit het vraaggesprek met de heer De Boer blijkt dan ook, dat hjj persoonlijk niet in staat is ook maar een enkele garantie te geven voor de waarde van zijn col lectie. De waarde van drie a vier mil joen gulden die hij ziin collectie toe schrijft, is dus een fictie. „Laten de anderen maar uitzoeken, dat het niet zo is," klinkt weinig overtuigend. De aanvechtbaarheid van al zijn be weringen maakt van deze geruchtma kende affaire een heel trieste zaak. Is De Boer dom of houdt hij zich dom, is hij een kunstenaar of maar een kunst liefhebber, die een zomaar op de markt gekocht Van Goghie voor echt houdt? Is hij het slachtoffer van zijn eigen overtuiging of speelt hij een geraffi neerd spel om zijn verzameling aan de man te brengen voor grof geld, daarbij het element van „te goeder trouw" ver getend? De heer De Boer zegt: „De collectie kont niet meer in mijn huis. De expo sitie blijft tot december in Luzern en gaat daarna naar Amerika. Voor de negende keer is de lancering van de Eldo-aandrijfraket Europa 1 af gelast. Hij zou vandaag de ruimte in worden geseh^'en vanaf de proefbasis in Woomera in Australië, maar het waaide te hard. den door de plotselinge dood van de onvergetelijke Richard Flink. Men heeft het plan te brengen: „L'Alouel- te" van Anouilh; „De eerste me vrouw Fraser" van John Ervine; Mo- licre's „Tartuffe"; „De soldaten" van Rolf Hochhut en een keuze tussen Peter Ustinovs „The Unknown Sol dier and his Wife". Roger Hirsons: „Komedie spelen" en Combrowicz' „Het huwelijk". In Amsterdam is het de Neder landse Comedie, die eindelijk een langgekoesterd plan kan uitvoeren: het brengen van Brechts ..Mutter Courage". Voorts het vierde stuk van Franeoise Sagan „Het bezwijmende paard", Molière's „De vrek". Charles Dvers „The Staircase" en Tonesco's „Honger en dorst". Bovendien wil men „Tiil Uilenspiegel" van Hugo Claus uitbrengen. Toneeleroen Centrum gaat ook een Molière brengen: „L'Etourdi" Daar naast Combrowicz' „Yvonne". Alan Ayckborns „Relatively Speaking" en Peter Hacks bewerking van „Vrede" van Aristonhanes. Guus Hermus zal „Volnone" ven Ben Johnson regisse ren en als Nederlandse foneelbijrira- ge is er ..Nod" van Tscha Meyer. Ensemble komt met „Pygmalion" en „Androc'ps en de leeuw" van Shaw. O-Neills „Maan voor m'sdeel- den", Shakesneare's „Driekoningen avond", welke komedie ook door The ater gebracht zal worden. Theater brengt verder: Pirandello's „Vanavond improviseren wij". „Arme Marat" van Aleksej Arboezov. Strind- bergs „Dodendans". David Rud'nns ..Afore Night Come" en „De goede mens van Sezvan" van Brecht in de regie van Erik Vos. Studio heeft het plan van Lewis J. Carlino „Kooien" te brengen en „L'Eté" van Robert Weingarten in de regie van Ton Lutz. Voorts: „De ar- chitect of de keizer van Assyrië" van Fernando Arrabal en een keuze uit „O" van Sandro Key Alberg en „Ame rika Hoera" van Jean Claude van Italië. Hoc het nieuwe toneelseizoen met al die plannen zal worden? N'eniand die dat kan voorspellen, want gopde plannen worden vaak in de grond geboord door slechte toneelprestaties en stukken waarvan men vaak wei nig verwacht kunnen ineens voor een verrassing zorgen. Brieven die niet zyn voor zien van naam en adres kunnen niet m behandeling worden ge nomen. Geheimhouding is ver zekerd. Vragen die niet onder ling met elkaar In yerband staan moeten in afzonderlijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post zegels te worden ingesloten. Vraag: Als een gehuwde vroüw arbeidsongeschikt wordt door ziekte, komt zij dan in aanmerking voor- 'nvaliditeitsgeid of dergelijke?' Hoe lang geniet zij eerst nog ziekengeld? Aangenomen dat zij een man heeft, die de kost verdient. Antwoord: Een gehuwde vrouw kan slechts uitkering van zjeWm<re!d ontvangen, als zij in loondienst werkzaam is en er dus premie be taald wordt. Ziekengeld wordt maxi maal een jaar' lang uitgekeerd: is men daarna nog arbeidsongeschikt, dan volgt 'na keuring door de Ge- meenschapneliik Medische Dienst (van de bedrijfsverenigingen) een IVAO-uitkering waarvanOde hoogte afhangt van het ?ernten} salaris en de mate van invaliditeit r De WAO-nitkerin? eivtdiet zodra de verzekerde patiënt 'weer voor meer dan 85 procent zi^j loon kan verdienen of als hij 65 Jaar wordt (dan krnsrt men geen \VAO meer, maar AOW). Vraag: Ik heb een bedrag geschon ken aan een partij ter financiering van de verkiezjnsscamp&gne. Ts dit bedrag als gift aftrekbaar voor de inkornstenbp'ariing? Antwoord: Ja. Vraag: In welke jaren veroverde Dukla-Praag de landstitel? Wat is de herkomst van de naanl? Antwoord: Tn 1961, 1962, 1963, 1964 en 19«R De c'ub is gehoemd naar een be-gpoc in de K^roathen. Vraonr; Hop hr'-^n dpikiamen van Pipo de Clown, Mammrdoe en Pe tra? S' Antwoord: Pipo is Cor Witsche, Memma'oe Is ™arüke P?'-ker. maar de ouders van Petra werrien niet dat haar naam bekend wordt gemaakt. Vraag: Een meisie is mei een Griekse jongen getrouwd. Is zij nu Griekse geworden? Haar\ n-"m woont al twee jaar in Nederland I-Toe lang duurt het voordat hij Nederlander kan worden? Antwoord: 7,ij behoeft door het huwelijk het Nederland^-sr-bao n!et te verh'emn 'vi i* 3ar Pn,>„ :.at zij in Nedprlanrl .«"vo'cG'Trf en rich op hel ?prprp-^'-n;s vergewist of men ermp-'e reken'rg houdt, dat zij Nederlandse wenst te bl'iven. Een buitenlander moei .ten nr"ste vijf iaren in Neder'and wonen voor er sprake van kan zijn" dat hij de Npr)0vianricp nationaliteit verwerft. Vraag: Vpn p°n '■"-te-'eidinghe- drijf kregen wij bericht dat ze een buis willen laten leggen door ons land en of wij daarvoor tcpri'm- ming gilden geven. Over vergoe ding wordt niet gprent Hel lend wordt er niet beter van. Antwoord: Inderdaad kan men u daar het werk van a'gemeen openbaar belang is in begmspi de plicht op'e^een dit te gedogen. Als u daarvan schade ondervindt, heeft u recht op vergoeding. Ts er geen overeenstemming te kriigen. dan worden de plannen ter inzage ge'egd en u wordt opgeroe pen naar een zitting, ter gemeentese cretarie of elders, voorgezeten door een lid van Gedeputeerde Staten en bijgewoond door een lid van 'het da gelijks bestuur der gemeente. Is daar geen overeenstemming mo gelijk dan kan de minister u de plicht opleggen om het werk te gedo gen. bij met redenen omkleed besluit, Gedeputeerde Staten ge hoord. U kan weer vernietiging van die beslissing wagen bij het Ge rechtshof. maar ik vermoed dat er wel overeenstemming tot stand komt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2