CONFLICT OVER VIETNAM §100 f Ook democraten keren zich tegen Johnson Forrestal met droeve last in haven Regen .dooft' relletjes in Washington^ Commentaren JAMIN Baby in bestelauto geboren KLM-kantoor in New York overvallen Romney in de aanval Grote ellende in Caracas Vijf kinderen gedood bij verkeersongeluk Dinsdag 1 augustus 1967 48ste jaargang lette* t CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Dagblad Haagsa Courant Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw, 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De vierkante -afwijzing van de jongste verklaring van Oe Thant over de kwestie Vietnam heeft de secretaris-generaal ertoe gebracht, zijn pogingen op te geven, vredes besprekingen over dit belangrijke probleem op gang te brengen. Oe Thant zou zijn vredespogingen opgeven Johnson voelt niets voor een polemiek Amerikaanse politiek blijft ongewijzigd NEW YORK Onenigheid met president Johnson heeft se cretaris-generaal Oe Thant doen hesluiten, zijn pogingen op te ge ven om besprekingen over Vietnam op gang te brengen. De hoogste vertegenwoordi ger van de Verenigde Naties neemt de Amerikaanse presi dent kwalijk, dat deze weigert de bombardementen op Noord- Vietnam te laten ophouden. Oe Thant meent dat bij de regering te Hanoi geen nuttige stappen gedaan kunnen worden, zolang de luchtaanvallen niet worden gestaakt. Tevoren had Johnson de stelling van Oe Thant van de hand gewezen, als zou in Vietnam een onafhanke lijkheidsstrijd worden gevoerd, zoals Ik geef op als nieuwe abonnee: betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een Si'erknijper. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam- straat: de Verenigde Staten die zelf hebben gekend. Johnson: „Ik ben het niet met hem eens, maar ik voel er niets voor, een polemiek met een vertegenwoordiger van de Verenigde Naties te beginnen, steeds wanneer hij het wenselijk acht zijn standpunt weer te geven". Deze mededeling, die aan duide lijkheid niet te wensen liet, zou vol gens VN-kringen voor Oe Thant aan leiding zijn geweest, een eind te ma ken aan zijn bemoeienissen met de kwestie Vietnam. Op een persconferentie zei Johnson gisteren, dat hij zijn Vietnam-politiek ongewijzigd zal voortzetten. Hij haal de zijn schouders op toen opgemerkt werd, dat 52 procent van de bevol king van de Verenigde Staten onte vreden zou zijn over deze -politiek. Volgens een recent opinie-onder zoek zouden deze Amerikanen zich vooral keren tegen uitbreiding van de strijdkrachten, die Amerika naar Vietnam heeft gezonden. Wat Oe Thant betreft is bekend, dat hij een nieuwe ambtstermijn als secretaris-generaal heeft aanvaard op voorwaarde dat hij gelegenheid zou krijgen, een oplossing te zoeken voor het Vietnamese vraagstuk, Zoals de zaken er nu voorslaan is de mogelijkheid niet uitgesloten dat Oe Thant zal overwegen, zijn functie neer te leggen. Amerika zou dan onder zware druk komen te staan. NEW YORK Twee gewapende mannen hebben vandaag een overval gepleégd op een laadstation van de KLM op het internationale vliegveld John F. Kennedy in New York. Twee staven goud ter waarde van 84.000 werden gestolen. De overvallers richtten hun revolvers op de chef van de afdeling Earl Erick- son en zijn twee bedienden en zeiden: „Dit is een staande receptie" waarna ze er van door gingen met de twee kistjes waarin het goud was verpakt. Het is de tweede maal dit jaar dat er bij de KLM goud wordt gestolen. In april verdween een gouden staaf ter waarde van ƒ144.000 die naar Aruba werd gevlogen nadat ze, zoals werd verklaard, op het Kennedy-vliegveld aan boord was gebracht. Toen het toes tel in Aruba aankwam, was de staaf verdwenen. SUBIC BAY Het gebla kerde Amerikaanse vliegdek- schip Forrestal is gisteren met aan boord 129 in Amerikaanse vlaggen gehulde stoffelijke res ten van bij de brand van zater dag omgekomen bemannings leden de Philippijnse marine- bases in de Subic Bay binnen- gestrompeld. Uit de romp van de 76.000 ton me tende kolos kringelde nog rook op Een marinewoordvoerder zei dat bij het binnenvaren van de baai op nieuw twee kleine branden waren opgelaaid, ontstaan door nog smeu lende matrassen. De branden waren snel onder controle gebracht. De dodenlijst is nog steeds niet compleet. Sommige zeelieden spron gen overboord om aan de vlammen te ontkomen toen zaterdag een vleu geltank van een van de toestellen viel en vlam vatte. De hitte was zo groot dat stalen deuren in het schip zijn gesmolten. Er wordt nog een aantal beman ningsleden vermist die zich in de verblijven bevonden toen de brand uitbrak. Een Amerikaans hospitaal schip heeft enkele doden in Da Nang in Zuid-Vietnam aan land gebracht Vierenzestig gewonden worden be handeld op verscheidene bases en aan boord van schepen die te hulp snelden. Schout-bij-nacht Lanham zei op een persconferentie dat 62 doden zijn geïdentificeerd. Het identifice ren door de scheepsartsen van de overige doden was nagenoeg onmo gelijk. Het befaamde Rijnsburgse bloemencorso van dit jaar heeft als motto Kinderlied in bloemenland"Dat was voor organisatoren aanleiding tien kinderziekenhuizen in West-Europa bloemen te sturen. De foto toont hoe de bloemen worden ingepakt. De bloemenmeisjes uit Rijnsburg staan er lachend bij. Voor het eerst na jaren onrustig WASHINGTON Voor het eerst sinds jaren hebben zich vanmorgen vroeg in de Amerikaanse hoofdstad wanordelijkheden voorgedaan tussen negers en blanken. Politieagenten en brandweerlieden werden door een menigte negers met stenen bekogeld toen zij bezig waren een brand in een meubelzaak te blus sen. Zoals bekend bestaat Washington voor tweederden uit negers. De negers opereerden in groepen van vijftig man. Ze trokken door verschei dene stadsdelen, op enkele kilometers van het Witte Huis. Auto's werden in brand gestoken en ruiten kapot ge gooid. Op een ogenblik woedden er vijf branden tegelijk. Plotseling ontlaadde zich echter een fikse regenbui boven Washington, waar door de gemoederen wat tot bedaren werden gebracht. De politie heeft zeker vijftig arresta ties verricht. Er vielen geen gewonden. Wel kreeg een brandweerman een steen tegen het hoofd. Voor vervolg zie pag. 7 Geweld WASHINGTON Vijftig par tijgenoten hebben er bij presi dent Johnson op aangedrongen, zich niet kanidaat te stellen voor de presidentsverkiezingen C.I.E.B.A. - LEIDERDORP LAGOS Biafra heeft gisteren de olie-installaties van Shell/BP overge nomen „met het oog op bescherming". Radio Biafra heeft dit gisteren bekend gemaakt. De Britse directeur, Stanley Gray, wordt in Enoegoe gevangen gehouden omdat hij had nagelaten Biafra per 30 juni royalties te betalen, aldus deze Het lijkt haast onmogelijk dat deze militair van de Nationale Garde in Michigan een onbe schadigd hoofd heeft als men zijn buiten- en binnenhelm be ziet. De kogel van een sluip schutter doorboorde de helm, schroeide epig haar, maar deed verder geen kwaad. van volgend jaar. Een andere kandidaat zou de democra tische partij dan weer tot een eenheid kunnen smeden. Zij schrijven in een brief, dat als gevolg van een scheuring in de par tijgelederen er geen eenmakende kracht meer is. Een grote overwin ning van de republikeinse partij lijkt zo menen zij op handen De groep zou senator Robert Ken nedy graag als kandidaat voor het presidentschap zien en senator Wil liam Fulbright als kandidaat voor het vice-presidcntschap. Beide po litici hebben zich echter van de groep gedistancieerd en haar doel stellingen verworpen. Politiek spel Intussen heeft George Romney, gouverneur van Michigan, verklaard dat Johnson een politiek spel heeft gespeeld tijdens de onlusten in Detroit. Romney, die een van de kans hebbers is op de kandidatuur van de republikeinse partij bij de pre sidentsverkiezingen van volgend jaar, ontkende er mee te hebben in gestemd, dat de door Johnson gezon den troepen niet direct ingezet be hoefden te worden. Hij zei dat procureur-generaal Clark meer een politiek dan een wettelijk verzoek deed. toen hij er bij Romney op aandrong te bevesti gen dat de gebeurtenissen hem uit de hand waren gelopen. Johnson, die geen commentaar wilde leveren op het verzoek van zijn partijgenoten, reageerde tot nog toe ook nog niet op de beschuldi ging van Romney. Op zijn persconferentie antwoord de de president bevestigend op de vraag, of Amerika zowel de lasten van de oorlog in Vietnam als van het thuisfront kan dragen. Berkhof beoordeelde Berkouwer onjuist. - pag. 2. Bij Coco Chanel blijven de rokken over de knie pag. 7. Ongeveer 400 doden CARACAS In de beproefde Venezolaanse hoofdstad Caracas is gisteren opnieuw een aardschok ge voeld. Duizenden mensen raakten in paniek. Er zijn bij de nieuwe beving weer mensen om het leven gekomen. Het totale aantal slachtoffers van de aardbevingen, die Venezuela van af zaterdag treffen, wordt geschat op 400, waarvan verreweg het groot ste gedeelte in Caracas. In deze stad heerst grote ellende. Zware regenval belemmerde giste ren het reddingswerk en de onge veer 80.000 daklozen, die d? nachten in parken en op pleinen doorbren gen, waren drijfnat en verkleumd van de kou. Hulp Het kabinet heeft 340 miljoen gul den beschikbaar gesteld ter leniging van de eerste nood. Hulpgoederen beginnen inmiddels aan te komen. Er zijn zendingen ontvangen van de Nederlandse Antillen, de Panamaka naalzone en Italië. Het Nederlandse jeugd-Rode-Kruis verzendt naar de rampgebieden in Turkije en Venezuela respectievelijk 500 en 1.000 rampenzakjes. Deze zak jes worden door de jeugd samenge steld ten behoeve van jonge slacht offers. Ze bevatten onder andere toiletartikelen; bestek en speelgoed. De gezamenlijke waarde van de zen dingen is ongeveer 15.000. PONTRESINA Twee Westduit- se zweefvliegers zijn gisteren omge komen toen hun toestellen op een hoogte van 200 meter in de omge ving van St. Moritz met elkaar in botsing kwamen en neerstortten. iïkl vruchten l-êK, koekjes niet duur wel heerlijk T EEF onder de revolutionairen en begrijp hun handelen, is het ad vies van de Amerikaanse negerpre dikant Vincent Harding. Hierin klinkt iets door van het be grip dat Harding opbrengt voor de uitbarstingen in Amerika. Maar ook van de twijfel, of hijzelf en andere leiders wel de juiste rich ting aangeven. Want wat is erger? Het geweld dat dood en verderf zaait? Of de geweldloosheid die al evenzeer tot ernstige gevolgen leidt? Een deel van de Amerikaanse neger- jeugd kiest voor geweld en dreigt zich af te keren van de kerk, welker leiders zij als vertegenwoordigers ziet van „het verraad" van de ge weldloosheid. Welke houding zal de juiste zijn? De christen moet revolutionair zijn, maar zal de duivel niet met Beëlze bub mogen uitdrijven. Het is de op dracht van de kerk om steeds weer te hameren op de plicht, de naaste in nood te helpen. Dat laatste blijkt echter in de Ame rikaanse welvaartsstaat een moeilijk te vatten begrip. En niet alleen Veiligheid ALS inderdaad met autoraces de veiligheid op de weg gediend is, is dat één verklaring voor het hou den ervan. Een andere verklaring zou men kun nen zoeken in de aanzienlijke be dragen die in deze „bedrijfssport" omgaan. Dan naderen we toch al iets meer de ethische zijde van het vraagstuk. Een vraagstuk, dat temeer knelt nu er keer op keer doden vallen. De laatste weken zelfs negen in binnen- en buitenland. Met' de eerste verklaring zou men redelijkerwijze de moralisten de mond kunnen snoeren. Het spel met de dood is in vele aspecten van onze moderne samenleving „normaal" ge worden. Maar een grens is te trekken waar de autorace van veiligheidstest volks vermaak wordt en de dood sensatie. Hoe méér de auto zonder technische gebreken geconstrueerd wordt, hoe logischer dat de autorace zichzelf overleeft. Maar in deze veronderstelling heb ben we nog een hard hoofd. Weersverwachting DE BILT Warme en zeer voch tige lucht, die zich gisteren boven Duitsland bevond, heeft zich in de afgelopen nacht over onze omgeving uitgebreid. In deze luchtsoort zijn temperaturen mogelijk tot omstreeks 30 graden. Boven Duitsland ontwikkelden zich aan de grens van de zeer vochtige en minder vochtige lucht zware on weersbuien. Plaatselijk viel er 40 tot 70 millimeter regen. DE BILT Veranderlijke bewol king met enkele regen- of onweers buien, gevolgd door enige afkoeling. Zwakke tot matige veranderlijke STRANDWEER Ook morgen zomers weer met een wisselende bewolking en een zwak ke zuidenwind. Temperatuur 24 tot 26 graden, zeewater 20 graden. Vooruitzichten: Een kleine storing trekt van Engeland naar de Noord zee en geeft tijdelijk een onweers kans, maar ook daarna blijft het toch zomers. Juli was een fraaie maand wat het strandweer betreft met ruim 20 dagen goed tot fraai strandweer. 2 augustus^ zc onder 20.30; Twee auto's hotsten tegen boom DEN HELDER De 47-jarige Texe laar A. R. heeft gistermorgen vroeg tweemaal getracht met zijn auto de 49- iarige veerbootcontroleur B. Smit om ver te rijden. Oorzaak was onenigheid over het moment waarop R. de veer boot van de TESO micht oprijden. De Texelaar, die van poging tot doodslag wordt beschuldigd, is vandaag voovge leid voor de officier -an justitie in Alk- MAASTRICHT - Bij een ver keersongeluk in de Belgische plaats Veldwezelt zijn gister morgen vijf Nederlandse kinde ren gedood, een echtpaar en een dochtertje zwaargewond en twee andere kinderen lichtge wond. Hot ongeluk gebeurde nadat de to, bestuurd door de heer N. Haesen uit Maastricht, bij een inhaal manoeu vre slipte en tegen een boom te plet ter sloeg. De heer Haesen. de naast AMSTERDAM Een jong echtpaar, dat op zoek naar een huis, met een bestelauto een bezoek aan Laren had gebracht, is op de terugweg verblijd met een gezonde baby. Toen de tocht naar Laren begon, was er nog niets aan de hand. Maar op de terugweg kondigde de baby plotseling en heftig zijn komst aan. Hard rijden hielp de toekomstige vader niet. Onder Dicmen moest worden gestopt en werd de baby geboren. Een juist passerende patrouille van de verkeerspolitie ontfermde zich over moeder en kind en bracht beiden vliegensvlug naar een ziekenhuis. Moeder en kind maken het goed. hem gezeten echtgenote en een doch tertje werden zwaar gewond. De vijf kinderen, van wie drie uit een gezin, die achter in hun auto zaten waren op slag dood. Een andere auto. bestuurd door een famillielid van de heer Haesen, de heer W. Kerckhofs. raakte van schrik de macht over het stuur kwijt en reed eveneens tegen een boom. In deze wagen zaten twee kinderen, die licht gewond werden De vijf kinderen die werden ge dood zijn: het meisje M. Kerckhoffs (11). de zusjes M. Crijns (12) en G. Crijns (8), hun broertje L. Crijns (7) en het meisie M. Haesen. een doch tertje van de heer Haesen. De stoffelijke resten van de slacht offers werden overgebracht naar het liikenhuisie te Veldwezelt. terwijl de twee kinderen Kerckhofs. die licht werden gewond naar een ziekenhuis In ^asfT'cht riIn gebracht. Het parket van Tongeren heeft in tussen een onderzoek laten instellen naar dit tragische ongeluk. De slacht offers warer 'allen afkomstig uit Maastricht. Ze waren op weg naar een zwembad nabij Genk, de zoge naamde Hengelhoef.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1