LIMBURG JUICHTE VOOR SLIMME GER HARINGS DONNER VERSLIEP ZICH.... VZC-CLUBS BETALEN CONTRIBUTIE NIET SPORTIEVE Onbedreigde zege van Bella Hage bij dames 7 M ANDAG 31 Jl'LT 1967 MET VERD1EA D DIEFSTAL-ZEGE DEYNDAM STERK VAN DE 180 BEEK Héél Limburg juichte Het grote Limburg se leger van wielersupporters ivas door het dolle heen. Tot diep in de nacht is zaterdag in en rond Beek én in het klei ne Scheulder dorpje onder de rook van Valkenburg feest gevierd. Uitbundig feest gevierd: tot diep in de nacht hebben kurken van bruisende flessen champagne geknald zijn glazen geheven en is het Limburgse volksliedvan het Bronsgroene Eikenhout aangeheven. En dat alles ter ere van Ger Harings, de jongste spruit uit het slacht der Haringsen. Wat gerenommeerde „vedet ten" uit het Limburgse land als Harrie Steevens, Eddy Beugels, Wim Schepers, Jan Tummers en Huub Harings de laatste jaren maar niet konden berei ken het veroveren van de na tionale titel bij de amateurs lukte de nog niet „gearriveer de" Ger Harings zaterdagmid dag wel. Tot verrassing van de vele duizenden toeschouwers, die de 19-jarige renner uit Scheulder (bedenkelijk) over winnaar uit het Steekspel der Azen tevoorschijn zagen komen en tot grote vreugde van de Limburgse wielerenthousiasten. Boe-geroep Diefstal. Zo heette de triomf van Ger Harings voor alle niet-Limbur- gers. En naast het waanzinnige ap plaus van alle mensen uit het Lim burgse land, moest de dolgelukkig met zijn bloemen zwaaiende 19-jari- ge schuchtere knaap uit Scheulder ook het boe-geroep en de fluitconcer ten aanhoren. Want men nam het de nog jeugdige Ger Harings, die overi gens verleden jaar op Zandvoort de hoogste eer bij de nieuwelingen voor zich opeiste, kwalijk dat hij zijn ze ven (vlucht)makkers het vuile werk had laten opknappen. „Ik ben pas negentien...", was het verweer van de nieuwe nationale kampioen tegen de beschuldigingen van zijn concurrenten. „Al die man nen hadden veel meer Kilometers in de benen dan ik. Zij kwamen Pit de kleine Tour, of uit de grote rondes in het buitenland. Ik heb nauwelijks lucht genoeg voor die afstand. Had ik dsn veel kopwerk moeten doen? Had ik me dan „kapot" moeten rijden? Ik v ">!de dat ik goed reed en dat ik in en eventuele eindsprint tegen de „buil" op een goeie kans zou maken. Want ik wist dat ik de beste klimmer was. Ja. ik heb m'n „koppie" ge bruikt. Ik heb weinig kopwerk ge daan. Maar dat mag toch zeker wel...?" Vooral voor Leo Duyndam was de „ontknoping" een desillusie. De 19-ja- rigerenner/tuinder uit Honselersdijk was verleden jaar (na een imponeren de koers) tweede achter Jan van der Horst. En ook dit keer was er voor hem slechts een „troostprijs" wegge legd. En dat, terwijl het pad naar het ere-podium voor hem geëffend leek. Leo Duyndam was zaterdagmiddag op het 8,5 km lange parcours rond Beek, waar zo'n twintigduizend toeschouwers de strijd om het Neder lands kampioenschap volgden onbe twist de sterkste. Alleen in de eerste poging na wat schermutselingen staken John Schepers, Piet de Wit en Daan Holst hun neus eens uit het venster was de lange kwekerszoon niet present. Maar toen het peloton na een tiental kilometers op de vluch ters neerstreek, achtte Duyndam zijn tijd reeds gekomen. Met nog 130 van de 170 te rijden kilometers voor de wieltjes gaf Leo Duyndam de (eerste) stoot tot de defi nitieve scheuring van het veld der 130 geselecteerde amateurs: hij nam een kleine voorsprong en kreeg ver volgens gezelschap van Fedor den Hertog, Daan Holst de Fries Piet Hoekstra, Piet de Wit en... Ger Ha rings, die het raadzaam vond om het „gat" van ongeveer een halve minuut dicht te rijden. Duyndam c.s. veroverden binnen enkele ronden een voorsprong van ruim één minuut op het peloton, waaruit zich inmiddels Leo van Schaalen, Rudi Liebrechts, Wim Dee- len, Cees Zoontjes en Hans Kroonen hadden losgemaakt. Dat groepje snel de als een expresse bijzonder hard op de koplopers toe. Maar toen iedereen dacht dat die vijf erbij zouden ko men, wilde Leo Duyndam nog eens tonen hoe sterk hij wel was. Op één j been liep hij van zijn medevluchters, van wie Piet de Wit was afgestapt Omdat hij zich niet wilde forceren voor de strijd op de baan achter de grote motoren, vandaan en daarmee smeet hij opnieuw de knuppel in het hoenderhoek. •fe Achtervolging Twee ronden lang laaide de vlam der strijdlust hoog op. En toen de kruitdamp was opgetrokken bleek dat Hoekstra van het eerste plan was verdwenen en dat elf renners: Van Schaalen, Van der Klooster. Kronen, Schoers, Zoontjes, Tesselaar, Zoete melk, Bravenboer, Bongers. Minne- boo en Pijnen in achtervolging waren op het leidende kwartet Duyndam - Holst - Harings - Den Hertog. Na'105 km maakten Joop Zoetemelk. Wim Deelen, Gert Bongers en Piet Tesse laar zich los uit het jachtgroepje om zich met een felle „jump" naar de kop toe te werken. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT -r De heer Jaap Cupido uit Nunspeet, lid van het sectiebestuurslid zaterdagvoetbal, is eergisteren gekozen tot pen ningmeester van de Vereniging voor'zaterdagclubs. Dat gebeurde tijdens de jaarvergadering die in Utrecht werd gehouden. De heer Cupido volgt daarmee de heer J. Ph. Wijnberger uit Veenendaal op die om persoonlijke redenen om een tussentijds aftreden ha verzocht De nieuwe VZC-penningmeester kan meteen aan de slag. want van de 180 bü de VZC aangesloten verenigingen betaalden er dit jaar slechts dertig de contributie. Om dan nog maar niet te spre ken over de niet betaalde gelden uit voorgaande jaren. NOTITIES Werk voor nieuwe penningmeester Cupido (Nunspeet) „Het is onbeschrijfelijk welke moei te er is gedaan de nalatige verenigin gen te manen en te verzoeken alsnog te betalen," verzuchtte voorzitter R. Molemaker uit Harderwijk. ..Maar we hebben helaas zo weinig middelen om sancties te hemen. Uitsluitend van de competitie gaat natuurlijk niet om dat wij slechts een belangenorganisa tie zijn. waarbij de clubs zich vrijwil lig aansluiten. Zouden we overgaan tot royering van de wanbetalers, dan zou onze organisatie vrijwel ter ziele de Uitbundig steekt Ger Harings de rechterhand omhoog. H(J gaat als eerste c tri id hesllct De slag was gevallen over de streeP ln hel nationaal kampl- strija Desnsi. ue siag was gevaiien. oenscliap voor amateurs. Met gebogen hoofd volgt een ontgoochelde Leo Duyndam op de tweede plaate.. LANCIANO Leandro Faggin heeft zaterdag op de wielerbaan van Lanciano voor de elfde keer de Itali aanse titel behaald in het nummer achtervolging voor beroepsrenners. Jannie Jonkers verrassend tweede Gabv Minneboo, Jan Hesse en Rinus van der Klooster probeerden nog wel vanuit de achterhoede, waar inmid dels vele bekende (Wim Dubois, Riny Wagtmans, Leen de Groot, Jan Bols «n Frank Ouwerkerk) en minder be kende renners waren verdwenen, de kloof met de koplopers te overbrug gen, maar na enkele ronden zagen zij het hopeloze van hun poging in. Elkaar hevig beloerend draaiden de acht koplopers de laatste kilometers in het heuvelachtige Limburgse land onder de wieltjes door. Acht renners, acht kanshebbers: Duyndam. Zoete melk, Tesselaar en Deelen als de rap pe sprinters, Bongers, Den Hertoe en Holst als de mannen met een lang I eindschot en de jeusdige Harings als de beste klimmer. Bij het ingaan van de laatste ronde, boven op de Adsteeg. probeerde Holst de beslis- j AMSTERDAM Jan Hein sing te forceren door te demarreren, j Donner heeft opnieuw van zich doen spreken. Was dat meestal Niettemin zal het bestuur VZC, waarin de heer C. Meloen werd herkozen, in het komende jaar op aandrang van de verenigingen Capel- le en Genemuiden vooral via persoon lijk contact van de districtsvertegen woordigers trachten de achterstallige contributie te innen. ..Doorgaans is het geen onwil, maar nalatigheid." zo zei voorzitter Molemakfr PROFITEREN In zijn openingswoord onder hel motto: „Op weg naar de voltooiing" riep de VZC-voorzitter de enkele be zoekers van deze vergadering op mee te werken aan de voltooiing van de competitieopbouw ln het zaterdag- voethal „Ook de lagere clubs kunnen profiteren van de vorming van een eerste klas nu er een snellere doorstroming zal komen. Na met plezier te hebben geconsta teerd dat de publieke belangstelling voor het zaterdagvoethal nog steeds stijgende is, riep hij zijn toehoorders op al het mogelijke te doen aan de uitbouw van het naar hij zei „fijne amateuristische zaterdagvoetbal." Het ziet er naar uit dat er binnen afzienbare tijd een reserve 3de klas zal worden gevormd in de districten Noord en Oost. waardoor dan de ac ties die Sportclub Genemuiden voert met succes zullen worden bekroond. Binnenkort zullen er besprekingen worden gehouden met het afde lingsbestuur van Zwolle. Felle critiek was er op de inhoud en het onregelmatige verschijnen van het contactorgaan. De heer J. Baard man als afgevaardigde van Capelle vroeg of het geen tijd werd dat er nieuw bloed in de landelijke keu- ze-comm'ssie komt. Vooral de jeugd wordt te weinig geselecteerd naar zijn mening. BLU „Laten we blij zijn dat we nog een KC hebben." zo merkte voorzitter Mo lemaker op. „want het is niet denk- 1 beeldig dat wanneer caaeh Evert Sterk vandaag of morgen stopt, de I KNVB een van de vaste bondstrai- I ners uit het Kessler-team aanwijst, waarna het met de instelling van het j KC-apparaat in de huidige vorm wel zal ziin gedaan Dat er ook tijdens deze jaarvergade ring van de VZC weer menige noot is gekraakt over de jaarlijkse VZC-jeugdtornooien is vanzelfspre- kend. Het is eén zaak die kennelijk nimmer naar tevredenheid kan wor- den geregeld. Voor het begin van de oijeenkomst werd een minuut stilte in acht geno- men in verband met het overlijden van de heer Lo Brunt, secretaris-pen ningmeester van de KNVB en de heer H de Klerk, de donderdag over leden voorzitter van WHC uit We- /i ii loos TF/AWEER slechts tien ion de 180 aangesloten verenigingen zich op de jaarvergadering laten ver tegenwoordigen en niet meer dan dertig tvin de 180 clubs hun jaar lijkse contributie betalenlijkt het niet onredelijk zich af te vragen uelke zin een otgunisatie heeft. Het moet voor de bestuurders en de goedwillende leden t an de I er- eniging van Zaterdagclubs dan ook een ontmoedigende snak zijn dal zo weinig besturen van zaterdagc/nhs be langstelling hebben voor de I ZC. Op zichzelf kan er van een belan genorganisatie als de 1 ZC in liet KW B-bestel goed werk uilgaan. Het lijkt echter dienstig dat de vereni ging zich meer naur buiten laat ho ren en zien. A'aast het Verbond van chr. toetbalverenigingen 'VCI zorgt de VZC fneutrale zaterdagclubser mge- bondsaf ge vaardigden icordet Dat is een organisatorische taak. Hoe belangrijk op zich ook, het laat zich begrijpen dat de clubbestuur ders voor deze materie niet warm lopen. En behoudens dan het jaar lijkse jeugdtornooi op Hemelvaarts dag hoort of ziel men niet zo bijs ter veel van de VZC Alleen met het uitgeven van een contactorgaan blijft men als organisa tie niet in het daglicht van de be langstelling. Meer activiteit, meer op treden naar buiten en vooral ook gro tere propnganda-activileiten kunnen voorkomen dat de VZC zinloos is. Overigens missen de aangesloten clubs die niet in Utrecht waren in het komende seizoen elk recht te pro testeren tegen maatregelen of plan nen van het sectiehestuur. nu men de kans voorbij liet gaan een eigen ge luid te laten horen. (Van onze sportredactie) BEEK De 19-jarige Zeeuw se Bella Hage heeft zaterdag op het Adsteeg-circuit bij Beek in Zuid-Limburg haar nationale wielertitel als wegkampioene van Nederland geprolongeerd. De middelste van de drie fiet sende zusjes uit Sint Maartens dijk demarreerde in de vierde van de elf ronden, die de dames moesten afleggen en zegevierde onbedreigd. Het „combientje" van de gezusters Hage uit het Zeeuwse Sint Maar tensdijk was in de 57.2 km lange wedstrijd op het zonnige (verkorte) Adsteeg-circuit oppermachtig. Reeds in de vierde ronde (22 km) ontsnapte titelhoudster Bella uit het „peloton" van de 21 gestarte rijdsters en haar vlucht werd ln de resterende kilome ters bekwaam afgedekt door de 21-ja- rige Keetie cn de jeugdige Ciska (16 Jaar). De gemakkelijk rijdende Bella bouwde een voorsprong van 34 secon den op en kon het in de laatste ron den zonder gevaar wat „rustiger" aan doen. Onbedreigd. met een voorsprong van vijftien seconden, ging zij zegevierend over de streep. Niet volgens plan De sprint van de sterk gedunde „hoofdmacht" verliep overigens niet geheel volgens het plan van de Zeeuwse meisjes. De sterke Keetie. die verleden jaar op de Nuerburgring het Eifelgebergte verrassend tweede werd in de strijd om de Regenboog trui, slaagde er niet in de tweede plaats voor zich op te eisen. De 21-jarige Zeeuwse (vorige week nog winnares in Dinteloord) moest van Schaesberg en een „botsing" met een lantaarnpaal tijdens de training haar meerdere erkennen in Jannie Jonker uit Gameren. De uitslag luidt: 1 en kampioene geplaagd door een bloeduitstorting ais gevolg van een val in de Ronde van Nederland Bella Hage (St. Maar tensdijk), de 57.2 km in 1 uur, 36 minuten en 9 seconden, 2. op 15 sec. Jannie Jonkers (Gameren), 3. Keetie Hage (St Maartensdijk), 4. Hennie Hondeveld (Laren, Gld), 5. Irene Paul (Den Haag). 6. op 26 sec. Erna Meskers (Warmond). 7. op 49 sec. An nie Timpe (Schaesberg). 8 op 2.08 Riet Heemskerk (Oud-Ade), 9. op 2.14 Ciska Hage (St. Maartensdijk), 10. Ti ne van der Plaat (Geldermalsen). Piet Tesselaar haalde de 22-jarige bouwvakker uit Amsterdam echter te rug. Maar toen Tesselaar op zijn beurt ging, bracht Duyndam hem tot rede. Het was allemaal in de kaart van Ger Harings, de uitgekookte „kleine jongen" in het gezelschap. De 19-,lan ge Limburger liet zich niet. zoals de moegestreden Fedor den Hertog, uit de wielen rijden, maar wachtte rustig zijn kans af. Zijn kans lag aan de voet van de Adsteeg. Pas toen sprak hij zijn reserves aan. die hij het laatste koersuur niet had gebruikt voor kop werk, om voor de ontgoochelde Duyn dam en de op zijn pedalen stampende Bongers de nationale titel te verove ren. Een titel, die hem eigenlijk niet toekwam -fe Uitslagen jitslag luidt: 1 en kampioen^ ivndam (1 Joop zoetemelk (Rljpwete- .esselaar te (Amsterdam), erland), 8. Feaor aen nenog (Ermelo) op 20 sec., 9. René Pijnen (Woensdrecht) od 1.37. 10. Bennie Groen (Stcenwijk) (Vlaardinxen). 14. John Sche- i. 15. Chris R Schalen Harings (Scheulder). 6e 17 Leo Duyndam (Honselersdijk). gers (Voorst). 4. Joop Zoeteme ring). 5. Plet Tesselaar (Laag-Soert (Nleuw-I nn ins it Tan Hesse t (Oploo). 13. Ru dl luw (Groesbeek). hierop). 17. Plet hot (Eeldc). 18. Matje Gerrits (Op- Liebre loo). 19. Cees Zoontjes (Tilburg). 20 Jan Spetgens (Someren). door een opvallend goede of ook een opvallend slechte prestatie, ditmaal leverde hij in Amster dam tijdens het IBM-tornooi een bijzondere bijdrage voor de ge spreksstof. Hg zorgde voor een voorval dat er waarschijnlijk in de in ternationale schaakwereld één is zonder precedent. Jan Hein versliep zich namelijk en dat is nu iets wat hg zich gezien zijn positie op de ranglijst niet kan permitteren. Tegenstander Enevoldsen kon dit geschenk in dank aanvaarden, verlies had hem op de laatste plaats ge bracht nu Scholl onverwacht van Langeweg won. Het ligt voor de hand dat Langeweg tol moet betalen voor zijn inspanning in de vorige ronden Tegen Scholl kwam hij met wit zo gedrukt te staan, dat hij materiaal verloor en spoedig moest opgeven. Winst had hem notabene op een hal- Opgetogen steekt Keetie Hage (rechts) de hand van haar zus Bella omhoog omdat zij andermaal kampioene wielrennen Is geworden. Joke Jonkers (links) werd tweede. en Ghitescu verdienstelijk van de ze ge af. De Rus realiseerde niettemin een mpesterresultaat. In de meestergroep won Tatai de laatste partij tegen Gereben. Beide spelers delen met Jongsma en Medi na in de eindstand de tweede plaats. UITSLAGEN 7/8. Donner t mde: Tatal - Gere- ve punt achter Portisch op de tweede plaats gebracht, nu deelt hij met Ko tow de vierde. Overigens zijn de kaarten in de grootmeestergroep geschud. Het is duidelijk dat Portisch het tornooi gaat winnen. Remise In de laatste ronde is daarvoor voldoende Zelfs een overwinning kan Ciric dan niet meer baten. De Zuidslaaf zal zich geen illusies maken, anders had hij zaterdag tegen Kotow wel meer op winst gespeeld Het werd nu een snel le remise. Ree pn Zuidema hielden Mojsejew Van Dijk zette volkslied in... (Van onze sportredactie BEEK Bij de strijd om het Nederlands wielerkampioenschap op de weg vor dames heeft zaterdag een incidentje gedreigd. Niet tijdens de 57,2 km lange rit, maar na afloop bij de hul diging van kampioene Bella Hage. De plaat met het Wilhel mus bleek niet aanwezig te zijn. KNWU-voorzit ter dr. iPet van Dijk redde echter de zaak door, nadat hij de 19-jarige Zeeuwse in het rood-wit-blauwe ere-tricot had gehuld, zelf uit volle borst het volkslied aan te heffen. Medina (Sp). 6. Smederovac Goed werk van Ned. atleten ESCHWEILER - Tiidens internati onale atletiekwedstrijden, die zater dag in het Duitse Eschweiler werden gehouden, hebben Nederlandse verte- genwoordigers enkele uitstekende resultaten behaald. Truus Hennipman (Bataven. Lei den) won de 100 meter dames met een lichte tegenwind in 11.6 sec.de beste Nederlandse seizoentiid. Ciska Jansen (Sagitta). die enige tijd gele den 57.fi sec op de 400 meter noteer de. stootte in Eschweiler door naar j de- Europese klasse De Amsterdamse. die bil het verspringen met 5 88 m eveneens uitstekend voor de dag kwam. werd met 55.1 sec tweede ach ter de Duitse Antje Glelchfeld. die 55 sec liet afdrukken. Corrie Bakker werd bij het verspringen eveneens tweede. Het I i nummer werd gewonnen door Ingrid j Becker (W.-Dld.) met 6.37 m. Corrie i Bakker kwam tot 6.24 meter Bij de heren was Op den Oordt de sterkste 5.000-meterloper Hij won in 14 min 16.8 sec. waarmee hij 1.2 sec onder zijn beste seizoenore=Tatie bleef. Rijn van den Heuvel (AVR) eindigde op de 400 m met 47,4 sec als tweede achter de Duitser Roderfeld (47.1). Emerson in vier sets sterker dan Tom Okker BAASTAD Op de tweede dag van het internationale tennistornooi in Baastad verloor Tom Okker in vier sets van de Australiër Roy Emerson. De cijfers waren 63 26 1—6 1—6. Martin Mulligan (Austr.versloeg BRUGM VN WON IN SANTPOORT SANTPOORT Hans Brugman heeft zaterdag het springconcours MB van Santpoort gewonnen. Met Sky High kwam hij foutloos rond in pen tijd van 84 seconden. De Neder landse kampioenscombinatie Jan Maathuis Flieeette verspeelde zijn kansen in de laatste omloop, waarin deze combinatie wel de snelste tijd liet afdrukken. 79.4 sec. door een fout hij de eerste hlndorms Met Nenup har C legde Jan Maathuis wel beslag op de tweede plaats in 89.1 see Ziin jongere broer Gerard werd met Mister Ross derde in 92 sec. Het springconcours MA werd wel een ze ge voor Jan Maathuis met F'iegette, tweede werd Bakker met Wervel- Weer zeven wereldrecords «*ek roken in Winninerf WINNIPEG Bij de Pan-Ameri kaanse Spelen In Winnipeg werden aan de zeventien wereldrecords zwemmen, die tot dusverre in dit seizoen sneuvelden, nog eens zeven toegevoegd. Het meest opzienbarende was ongetwijfeld de 52,6 seconden van Ken Walsh op de 100 meter vrije slag Deze vrij onbekende Amerikaan was nog nooil beneden de 54 secon den gekomen. Het oude wereldrecord stond op naam van de Fransman Alain Gotvalles, dat hiina drie jaar geleden werd gevestigd. Direct na afloop van zijn formida bele race kondigde Walsh zijn af scheid van de wedstrijdsport aan. Don Schollander de viervoudige Olympische kampioen van Tokio won de 200 meter vrije slag in 1.56.0 en bleef daarmee 0.2 seconden bene den zijn eigen recordpre«tatie van verleden jaar Mark Spitz veroverde ir Winnipeg een derde wereldrecord. Na de wed strijden in Santa Clara waar hij de records op de 400 meter vrije slag. en de 100 meter vlinderslag voor zich ope;ste. brak hij in Canada het we reldrecord op de 200 meter vlinder slag mei een tijd van 2 06. Sur *PS v ol De 7-eventienjarige Canadese Elaine Tanner was op de 200 meter rugslag zeer succesvol. Zij veroverde een wereldrecord op dit nummer met een tijd van 1.07.3. De Zuidafrikaan- se Ann Fairlie was recordhoudster met 1.07.4. Een van de meest indrukwekkende winnaressen van Winnipeg was de 14-jarige Debbie Meyer die op de 400 meter vrije slag zonder enige te genstand te dulden met 4.32.6 een nieuw wereldrecord zwom. Boven dien verbeterde zij haar eigen we reldrecord op de 800 meter met meer dan tien seconden (9.22.8). De Amerikaanse dame«n'neg ten slotte vestigde met een tijd van 4.30.0 een nieuw wereldrecord op de 4 maal 100 meter wisselslag. De uit Oostenrijk afkomstige prof. Hermann Rondi. hoogleraar in de toegena.ste w'skunde. is benoemd tot directeur-generaal van de Euro- Jan Erik Lundquist (Zwe) met 6—4 j pese organisatie voor ruimteonder- 6—2 7—5- zoek. Hij volgt prof. Pierre Auger op.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7