TV RADIO Vanavond op beide netten contrastrijk zomerprogram de stad en dokter Moore I VS EREN POSTUUM pl^zi'h°ek DE GOEDE INDIANEN F Aanrander gaf zich uit voor politieagent LEKKER LUI OP HIFI-SOFA 6 MAANDAG 31 JULI 1%7 en Aansluitend Betere coördinatie zorgde ervoor, dat men zaterdagavond op de beeld buis via de beide netten of louter amusement, of aaneengesloten infor matie kon krijgen. De AVRO had een kort eigen beeld- verslag uit Detroit, voornamelijk om te laten zien hoe grote auto's, drie rijen dik. nieuwsgierigen door de ver- weoste straten voerde- Brandpunt had zijn correspondent Willibrord Nieuwenhuis naar de ge teisterde stad gestuurd en deze had een zinnig verslag gemaakt, waarin ook verscheidene, overigens wei nig-zeggende gesprekken waren opge nomen. Dr. King sprak van onhoud baar moreel verval, burgemeester Brooke van New York van verwaar loosde problemen, waaruit de on lusten „aangestoken door een virus van armoede en onrecht" zijn ont brand. Heel markant was een praatje met een kleine, pientere negerjongen. Brandpunt werkte deze avond in Scheveningen en trok veel tijd uit om vergelijkingen te trekken tussen de exploitatie van België's en Neder- land's stranden. Nadat men had aan getoond dat het in België goedkoper levendiger is. spraken exploitan- I weeks festival HILVERSUM Weinig program-! ma-onderdelen, toch goed con- j trastrijk, bieden ons vanavond i Cantagiro trekt heel Italië door laat in verschillende steden voca listen en beatgroepen tegen elkaar uitkomen. De idee, hiervan een Europees eve- de lichte muze- j „Een avond in de opera". Hiervan is de beide tv-netten. De AVRO zet nement te maken, is ook van dr. Ra ons een oud koekje voormaar daelli. Vorig jaar trok ïiij binnen de wat is oud. als men het toch nog, MiSTLiï'dï! niet heeft gezien. Vijf kwartier waar hij jn totaal 15 voorstellingen op Ned. 1 gaan heen aan opna- gaf. men die een jaar geleden wer-i Dit jaar is hij met terug geweest, den gemaakt in het Amsterdam- j ^[erhdfmshee,c^c74Tbouw tïïging se Concertgebouw van de vooral toen de Italianen daar optraden, kunt financieel mislukte Italiaanse! u vanavond zien en horen, poging om „Canteuropa" er ini te brengen. Op zijn beurt vult de KRO anderhalf uur zendtijd op Ned. 2 met een klinkend, be jaard bioscoopsucces uit Passiespel De AVRO besluit haar uitzending met een indruk van de repetities de Passiespelen in Tegelen. Hier ten uit Scheveningen en Zandvoort wedstrijd, in de geest van het Itali- maar tegenover deze antieken; geldt het ook eerder gemaakte opna- staat moderniteiten. 1 men, want Tegelen heeft de spelen alweer achter de rug. U weet „Canteuropa" was een probeersel waarschijnlijk, dat er over dit vijf- om te komen tot een Europese zang- j jaarlijks evenement, waarvoor Tege- meest opmerkelijk, clownstrio „The Marx Brothers", destijds wereldberoemd, er in op treedt. The Marx Brothers waren Harpo, Groucho en Chico. Alleen de laatste, nu 75 jaar oud, is nog in leven. Crou- cno overleed in 1961. Harpo in 1964. Chico bewaart nog de herinneringen aan de „gouden vooroorlogse tijd", toen het drietal, meesters in de clow nerie. uitstekend op elkaar in gespeeld. steeds weer triomfen be haalde bij een enorm publiek. Zij hebben verscheidene films gemaakt en elk daarvan was overal ter wereld een kassucces. Wie ze niet kende in hun glorietijd, kan vanavond nog kennis met hen maken en voor anderen zal het opmerkelijke herontmoeting zijn. VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 AVRO 7.00 uur (kerkelijke zendgemachtigden) Ke„. 7.30 uur aflevering komedie „Kolonel Hogan's hel den". 3.20 uur actualiteiten. 8.45 uur Italiaanse song-invasie in het Concertge bouw: Catneuropa. 10.00 uur Indrukken van Tegelens Passiespelen. Ned. 2 KRO 8.05 uur jazzprogramma. 8.30 uur speelfilm uit 1936 „Een avond in de opera" met de beroemde clowns The Marx Brothers. VANAVOND TE HOREN Hilversum 1 NCRV 7.30 uur lichte muziek uit een vakantieland. 8.30 uur Festival in Salzburg: indrukken van het muziekfestijn en uitvoering van Bruckners' 8e symfonie. 10.15 uur avondoverdenking. 11.00 uur amusement uit Zweden. Hilversum II NRU 8.05 uur concert van Holland Festival: Pleyel Kwar tet (stereo). 9.30 uur klankbeeld „Schip in de haven". 10.00 uur amateurkoren zingen. 10.40 uur Iks, een sprong in het duister (gevarieerd). tlo or ff mho Young dit losweg tegen. Gebrek aan argu menten hield de gesprekken aan de oppervlakte. Algemeen wenste men echter voor Nederland speelzalen, daarmee zou alle tekortkoming wor den opgeheven.... De met veel ambitie aangekondigde Amerikaanse documentaire over „Chroestsjow nu" viel nogal tegen. Men had de oud-premier wandelend over zijn landgoed, waarin hij op staatskosten vrij weelderig leeft, ge filmd en sprak er verder vertalingen van zijn uitspraken en eigen, dikwijls tamelijk geforceerd commentaar bij. Het geheel was sterk Ameri kaans-tendentieus ge'nouden. In de lange film waren voornamelijk tal van oude journaal-opnamen ver werkt. Nu Chroestsjow reeds enkele jaren van het politieke vlak is ver dwenen. maakte de terugblik op zijn leven, al herhaalde malen eerder ge publiceerd, ook niet meer zoveel in druk. Vara-tv kampt met uurtje Adamo (Van onze radio- en tv-rcdactie) HILVERSUM We hebben hem in lang niet op ons scherm gezien: de steeds (artistiek) groter wordende Adamo, maar dat wordt binnenkort goedgemaakt door de VARA. Toen Adamo onlangs even in Ne derland was om enthousiast toege juichte shows te geven in de Rotter damse Doelen en de Scheveningse iurzaal, maakte de VARA opnamen, waaruit zij een programma van 50 minuten samenstelt. Eind augustus, zo is het plan althans, zal dit te zien en te horen zijn. Adamo zingt o.m. zijn nieuwste suc cessen, zoals „Inch'Allah" en „Notre roman". Cantagiro. uitgevonden door de Milanese econoom dr. Ezio Radaelli. dat zes jaar geleden begon als drie- Dochter van Mansholt in huivelijksbootje BRUSSEL Lideke Mansholt, dochter van één van de voorzitters van de EEG-commissie dr. Sicco Mansholt is zaterdag in Ukkel bij Brussel in het huwelijk getreden met Boudewijn van der Gaag. zoon van de Nederlandse ambassadeur in Cu ba. Vele autoriteiten van de econo mische gemeenschap, onder andere Jean Rev. hebben de huwelijksplech tigheid op het stadhuis van Ukkel bijgewoond. AMUSEMËNTSSHOW UIT „JAREN 50" (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM —Uit het Cultureel Centrum „De Tamboer," in Hooge- veen zal de VARA dinsdagavond a.s. (1 augustus) rechtstreeks gedurende drie kwartier een amusementspro gramma uitzenden, dat gebaseerd is op het vermaak in „de jaren 50". Dat was de tijd van Frankie Lane, Eddy Christiani, de Familie Doorsnee, de Showboat. Max van Praag, Doris Day e.a. Acht solisten herinneren aan deze populaire pro gramma's van toen.1 Het zïjïl Shirley en Ronnie Tober die „toppers van toen" zingen, Rocco Granata die zijn aanzoeken aan Manuela en Marina herhaalt. Frits Rademaeher die zijn Limburgse liefde bezingt, de organist Bernard Drukker met „wereldmelo dieën op het pijploze orgel", de jonge vocalist Frits Lambrechts en. als ver tegenwoordigers van het toen zo op gang makende Amsterdamse lied. Tante Leen en Johnnie Jordaan. len telkens weer heel enthousiast nogal wat getwist is geweest. Men vroeg zich af, of dit Bijbels spel in deze vorm nog wel thuishoort in onze tijd en daardoor hebben de spelen even aan een zijden draad gehangen. De KRO begint met een half uur jazz door het Modern Jazz Quartet en vertoont dan in de reeks „Bio scoopsuccessen van weleer" die uit 1936 daterende Amerikaanse film VALKENBURG De rijkspolitie te Valkenburg heeft zaterdag de 30-jarige ongehuwde musicus Van S. gearresteerd wegens aanranding van een 17-jarige toeriste onder bedrei ging van een pistool. 's Nachts omstreeks een uur had de musicus op de Cauberg bij Valken burg een verloofd paartje aangespro ken, waarbij hij zich uitgaf voor poli tieman in burger. Hij deelde het tweetal mee dat zij nog veel te laat op stap waren en sommeerde de jon gen hotelwaarts te gaan. Het meisje beval hij in zijn auto te stappen. Hij zou er zelf voor zorgen dat het meisje „veilig" thuiskwam. Hij reed echter naar een bos waar hij het meisje, terwijl hij haar met een pistool (dat later een alarm pistool bleek te zijn) bedreigde, heeft aangerand. Zij heeft direct aangifte gedaan bij de politie, die de musicus via het kenteken van de auto snel kon achterhalen. (V«i t radio- en tv-redactie) HILVERSUM Waar de televisie al niet goed voor is. Men zoekt dan wel eens naar onderwerpen... en het Amerikaanse network NBC heeft er een gevonden als een late hulde aan de Indianen, het volk dat als eerste Noord-Amerika bewoonde en ver jaagd, voor een deel gedood en verspreid werd door de trek van kolo nisten naar het westen. In talloze boeken en films, tegen woordig ln de volksmond „Westerns" geheten, wordt de strijd van blanken tegen Indianen absoluut eenzijdig voorgesteld en opgehemeld ten bate van de kolonisten. De Indiaan wordt er in voorgesteld als de wrede vij and. die altijd op de loer ligt en verslagen dient te worden. NBC heeft deze thema's van het „wilde Westen" nu eens van de ande re kant bekeken en schaart zich bij het verhalen van de grote trek (die omstreeks 1870 zijn hoogtepunt ken de) aan de zijde van de Indianen, verklarende dat deze heroïsche volksverhuizing en het beroemde pio- nieren als schaduwzijde de onder gang van de Indiaanse volk vertoon- den. De verjaagden worden nu naar vo ren gehaald als hoogstaande volks stammen, die in vele gevallen de blanke indringers vredelievend tege moet traden. De vraag, wie bij de strijd'tussen blank en rood gelijk had. wordt ge heel ontweken: de Amerikanen wil len wel postuum huldigen, maar geen positie kiezen in dit historisch geschil. Wel erkennen zij, dat de Idia- nen. nu grotendeels uitgestorven, hun onuitwisbare sporen hebben nagela ten in de huidige Amerikaanse cul tuur. Dat overgebleven stammen nog al tijd hun recht zoeken, komt ook niet ter sprake. De documentaire. „Requiem voor een groot volk", kunt u woensdag avond a.s. (2 augustus) zien in het NTS programma op Ned. 1, tussen 9.50 en 10.40 uur. VARA-gids naar drukkerij Vada HILVERSUM De VARA wil zijn gids met ingang van 1 januari tijdelijk in koperdiepdruk laten ver vervaardigen door drukkerij Vada te Wageningen. Thans wordt de gids in offset ge drukt bij de Arbeiderspers. Wordt overeenstemming bereikt, o.a. met de vakbonden (vanwege de vermin derde werkgelegenheid) dan zal de Arbeiderspers de drukopdracht uit besteden bij drukkerij Vada, tot zij zelf een diepdrukinrichting heeft. Vada drukte vroeger de NCRV- DJAKARTA In Indonesië zijn vuurpelotons aan het oefenen met het oog op de executie van luite nant-kolonel Oentoeng die ter dood is veroordeeld wegens zijn aandeel in de communistische staatgreep in 1965. Het persbureau Antara dat dit meldde zei van betrouwbare zijde te i hebben vernomen dat voorts de com- j munistische leiders Njoto en drie an dere samenzweerders luitenant Ngadimo, majoor Soedjono en majoor Moeljono binnenkort zullen wor den terechtgesteld. OPGAVE Vakantieadres de uit de krant geknipte bon ip <le advertentiepagina laatsen. instens een week van tevoren dien deze schriftelijke op- i De elektronische sofa, voor liefhebbers te bemachtigen als ze er 17 mille voor neer willen tellen. Het geval i heeft een ingebouwde kleuren-tv., een HiFi stereo j platenspeler, een bandrecorder en een superradio; alles mét de nodige luidsprekers. Prof. Cliarles Davis, de Britse theo loog, die omstreeks de jaarwisseling van de Rooms-Katholieke naar de Anglicaan se Kerk overging, gaat Engeland ver laten. Hij heeft een benoeming aanvaard aan een Canadese universiteit. Al was Helen dan geen dikke vriendin van Edna, zij waardeerden elkaar wel, want zij hadden lang genoeg sa men in de operatiekamer gewerkt om te weten wat ze waard waren. De twee vrouwen lachten vermoeid naar el kaar en Edna ging met haar blad naast hem staan en haalde de schotels eraf. „Is de crisis voorbij?" vroeg Helen. ..Gelukkig wel. Delia zag de wagen van dokter Moore juist uit Haddon vertrekken en zij stuurde de politie achter hem aan. Ze zullen hem wel op de weg naar Pitch te pakken hebben gekregen. Hij zal nu wel zo'n beetje in Silver Springs zijn- Het is wel heel erg dat zijn reis bedorven is, maar ik moet er niet aan denken wat er gebeurd zou zijn, als we Viem niet te pakken hadden gekregen". .,Er moet toch eigenlijk altijd een dokter in de stad zijn?" „Ik veronderstel dat dit altijd het geval is geweest". Edna gebruikte met precieze bewegingen haar bestek. „Wie zou denken dat je met drie, vier als je Greer meetelt, dokters nog niets zou hebben". Edna keek door het raam naar buiten. Zij was afkomstig van het platteland en had dus aldoor belangstelling voor het weer. Het raam keek uit op het parkeerterrein en zij zag dat een kleine vrachtwagen aan kwam rijden en stilhield. Drie mannen droegen iets zwaars uit de wagen, zij deden dat zo geconcentreerd en voorzichtig dat zij bleef kijken, want zij was nieuwsgierig naar wat het wel kon zijn. Met een schok beselfte zij dat er een man uit de vrachtwagen werd geladen op een baar. 4 „Helen, ze hebben dat ongeluk hierheen gebracht". Haar schrille stem deed Helen opspringen. „Waar heb je het over. Edna?" „Helen, ze hebben hem hierheen gebracht." Helen kwam naast haar bij het raam staan. „Is dokter Moore bij hen?" „Nee, dat is hij niet. En zijn jeep is er ook niet. Ze moeten gedacht hebben hem op de weg naar Silver Springs tegen te komen. Ze zijn hem misgereden. maar ik begrijp niet hoe dat kan. Helen, denk je ook dat de politie dokter Moore niet heeft gevonden?" De twee vrouwen keken elkaar verschrikt aan en Helen zei: „Dat zal wel zo zijn. Dat ontbrak er nog aan. Edna wat moeten we doen?" Edna dacht even stil na, haar mond kreeg een vastberaden uitdrukking, zij vouwde haar handen. Toen keek zij vlug op haar horloge. „Er is nog tijd om dokter Moore op het vliegveld te bereiken. We moeten ons best doen tot hij hier is. Maak de kamer voor spoedgevallen klaar...." Het is een onheilspellend geluid als verpleegsters in een ziekenhuis gaan rennen, want verpleegsters rennen anders nooit, hoewel zij altijd vlug lopen. Edna begon te hollen en Helen trok haar operatiemutsje recht en volgde haar. Het vliegveld was klein en winderig en het vliegtuig, een oude DC-3, was aan de staart vastgelegd. Een van de twee assistenten van het vliegveld stond klaar om het los te maken, de andere stond bij de trap om de laatste passagiers aan boord te helpen. Moore parkeerde de jeep zo dat hij hem kon laten slaan tot zijn terugkomst, greep zijn koffer en begon te rennen. Toen hij voorbij de kantoren liep, niet veel meer dan hutten, hoorde hij een telefoon overgaan en bemerkte hij de plotselinge oplettendheid en de snelle reflex die overal ontstaan als er een telefoon rinkelt. Op hetzelfde ogenblik besefte hij dat hij er niets mee te maken had en hij' spoedde zich dus voort. De gespierde jonge kerel bij de trap zei: „Nou dokter, net op het nippertje." „Dag Henry. Je telefoon staat te rinkelen." „Ze zullen moeten wachten. Goede reis!" Toen dokter Moore de veiligheidsriemen van zijn stoel had vastgemaakt, begon het toestel al te bewegen. „De telefoon gaat, Henry", zei de andere man. „Ja, dat weet ik. Tegen de tijd dat ik er ben houdt hij op." Ze keken allebei het vliegtuig na en toen besefte Henry dat de telefoon nog steeds rinkelde. Op een sukkeldrafje ging hij naar het kantoor Enkele ogenblikken later kwam hij weer naar buiten en ging op een bagagewagentje uit de wind zitten. „Telefoon voor dokter Moore", zei hij. „Spoedgeval. Ik zei dat hij weg is. Ze denken zeker dat ik het vliegtuig terug roep?" Wordt vervolgd Het verdwe- Atlaillis nen mysterieu ze werelddeel Atlantis, door Plato al in zijn dialo gen beschreven duikt weer eens op. Op het eiland Thera. 100 kilometer -ten noorden van Kreta, zijn ruïnes gevonden van een Minoïsche stad, bedolven onder 10 tot 15 meter vul- kaanas. Het is de eerste Minoïsche stad behorend tot de vóórhelleense beschaving, die ooit intact is aan getroffen. Hekiverk-puzzel Horizontaal: 4. vruchten, 5. tobber, 6. blikken doos. 1. banier. Verticaal: 1. havenstad in Nederland. 2. letsel. 3. li niëren. Oplossing vorige puzzel. 1. teler, 2. steel, 3. reine, 4. reden. 5. esp, 6. c, 7. h, 8. pen, 9. kanon, 10. dadel. 11. graaf, 12. kamer. LEIDSCHENDAM. n: fanfare-orkes ARNALDO! DE EE ISIET6 BD- Omdat de Goudschat eigenaar niet was komen opdagen werd een houten kist, die door de spoorwegpolitie van Cal cutta (India) was gevonden, in veiling gebracht en verkocht. De koper sleepte hel zware ding naar huis en begon de klei in de kist te verwijderen. Er kwamen 20 blinkende goudstaven te voor schijn. RADIO VANAVOND 299 Werner Tripp, fluit; "mek. harp. 3. Con- Haydn 1. Svmphor SUKKELTJE EN BRUUNKE uit uw vakantieland; Amerika. Spanje. Holland en Hongarije. 20.30 BerllJns Filharmonisch or- 20.30 BerllJns Filharmonisch o kest (opni. 2?" h. king. 22.30 ling SOS-bcr bespreking. trio. 18.50 Kinderkoor cn meisjeskoor. 19.15 Stereo: Dramm platen programma. 19.40 Humanistisch Verbond. vei«s klankbeeld. 21.30 Schip ln de haven, klankbeeld. 22.00 Internationale competitie 23.55-24.00 Nieuws. GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA DRAADOMROEP VANAVOND van 18 - 20 uur I. Wolfgang Amadeus Mozart 18.55 Reclame. 9.30 Kolonel Hog« Helden. TV-fllm. STER; 19.5- Reclame. NTS: 20.0C Televizier. 20.45 Grote Itali- kort. STER: 20.0 Reclame. NTS: 22.05-22.20 RADIO HOKKEN 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord, lezing. 7.15 Lichte erammofoonmuziek. (7.30 - 7.32 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.10 8.20 Nieuws. 8.45 Lichte Stereo: Moderne i reo: Musette orkest Marktberichten rs tanden). 10.00 schippers. 12.20 1 12.27 Mededelini 12.50 Licht ensemble Licht gevarieerd muzlekprogram dag magazine. 17 00 Overheids Voor de klcv. (gr.). 16.00 ;reo: Klein rac jr de jeugd. 17.1 mofoonmuziek IA: 10.00 Nieuws. 10.02 Pop- n cabaretmuzlek. (10.30 Geen a. geen nee. 11.00 Nieuws). 2.00 Nieuws. 12.02 Platen bij Ie lunch. 13.00 Nieuws. 13.02 'laten bij de lunch (vervolg). 4.00 Nieuws. 14.02 Verzoekpla- enprogramma. 15.00 Nieuws. 5.02 Mixgevarieerd platen- 15. Op de terugweg zien ze de arme Klusjesman staan zuchten voor de electrische centrale. „Hebt u de fout nog niet gevon den?" vraagt Bruunke meelevend. „Kan er niet een Belangrijke Schroef zijn losgetrild of zo iets?" vraagt Stikkeltje. De Klusjesman leeft op: „Daar zeg je zo iets!" roept hij: „Hier hebben jullie ook een schroeven draaier; laten we alle schroeven even proberen!" Ineens: floep!! Het licht gaat ineens aan en de motoren beginnen weer zacht te zoemen. „De

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 6