4 TIJGER-BEKERS Onder Alfried Krupp steeg omzet boven vijf miljard mi ;1BI Bedrijf uit puin herrezen Een der rijkste mensen Vijf generaties bleven „baas in eigen huis Geen voorrang: dode en vijf gewonden Neger in Detroit doodgeschoten Philip: Liever polo dan die bruiloft Kok sticht in kasteel brand uit wraak Capucci gaatvrolijk en ingetogenterug naar de empirelijn Boze Friezen sturen bedrag subsidie terug 5 MAANDAG 31 JULI 1967 9? ESSEN De gisteren overleden Alfried Krupp von Bohlen und Halbach was een van de rykste mannen van Europa. H\j werd op 13 augustus 1907 in de beroemde Kruppvilla Hügel in Essen ge boren. Hjj volgde als vanzelf zijn voorvaderen op als leider van het machtige staalbedrijf, dat op 20 november 1811 wer gesticht door de toen 24-jarige Friedrich Krupp onder de naam Firma Fried. Krup". Vijftien jaar later overlijdt deze doorzet tende onderne mer en direct neemt zijn veer tienjarige zoon Alfred de touw tjes in handen. Na vier jaar in 1830 pro duceert hij het eerste edelstaal. Deze Alfred (de eerste) was de man van de stalen wielband zonder naad voor de spoorwegen, di ehy meteen tot symbool (de drie ringen) voor Krupp maakte. Onder zijn leiding nam het bedrijf een grote vlucht: de omzet steeg tot veertig miljoen mark, terwijl de personeelsomvang uitgroeide van ze ventig tot 20.000 man. Vooral zijn leveranties aan Het leger (in de vorm van kanonnen) zorgden er voor dat zijn bedrijf met de dag groter werd. Niet voor niets werd hij de „kanonnenkoning" van de negentiende eeuw genoemd. VILLA Deze Alfred Krupp liet in de ja ren 1870 tot 1872 een reusachtige villa bouwen naar zijn eigen ont werp. Het bouwwerk was bedoeld voor vele eeuwen. Maar dat is hem tegengevallen, want al in het begin van het bonwen vertoonden de mu ren als gevolg van een orkaan en zware regenval scheuren en verzak kingen. Dat hij er merkwaardige opvattin gen op na hield, blijkt wel uit het feit, dat hij met speciaal geconstru eerde voertuigen op monster-grote wielen woudreuzen van heinde en ver liet aanvoeren: het zou, vond hij, te lang duren om jong geboom te om de villa te laten groeien. Hij kocht hele Alleeën op om die te-ia- ten planten. Het huis zou tot 1953 dienen als representatieve woning van de Jrupps. In dat jaar ging het open voor het publiek. Dit, wat wel ge noemd wordt „eenzelvige, ongezel lige, vreugdeloze en zakelijke" ge bouw heeft door de jaren heen een belangrijke rol gespeeld in de ont wikkeling van het concern. In dit „paleis" werden nieuwe ideeën en nieuwe uitbreidingen ontworpen. EIGEN BAAS Vóór alles bleef Alfred I baas in eigen huis. Hij wilde zelf alles fi nancieren. oPttcnkijkers in de vorm van financiers duldde hij niet. In 1887 stierf deze Alfred, 75 jaar oud. Een nieuwe Krupp stond klaar om de leiding over te nemen: Frie drich Alfred. Hij zorgde ervoor dat een omzet van honderd miljoen gulden werd bereikt In 1890 werd een walserij voor pantserplaten in bedrijf gesteld, die gebruikt wer den om zich tegen de kanonnen van diezelfde Krupp te bescher men DIPLOMAAT De oudste dochter van Friedrich, Bertha, trouwde in 1906 met de di plomaat Gustav von Bohlen und Halbach. Deze kreeg van de Duitse keizer het recht de naam Krupp voor zijn eigen naam te plaatsen, op dat het „begrip" Krupp niet verlo ren zou gaan. Onder deze aangetrouwde Krupp werd begonnen met de bouw van tanks, artillerie, duikboten, een vliegkampschepen enzovoort. Op po litiek gebied koos hij voor het na- tionaal-socialisme, wat het bedryf na de oorlog (bijna) noodlottig werd.| ALFRIED Midden in de oorlogsjaren in 1943 moest Gustav wegens ziekte de leiding overdragen aan zijn toen 36-jarige zoon Alfried. Gealieerden gooiden ip 1945 het bedrijf plat en Alfried werd gevangen genomen. In Neurenberg kreeg hij twaalf jaar gevangenisstraf wegens oorlogsmis daden. Drie jaar zat hij vast: kort na de dood van zijn vader (in 1951) herkreeg hij de vrijheid. Alfried zette zich op zijn beurt geheel en al in voor de opbloei van het concern. In 1959 kocht hij de Bochumer Verein op, waarmee hij de grootste staalfabrikant van West- Duitsland werd. In 1965 had het be drijf een record aan naoorlogse ver kopen behaald van 5,4 miljard gul den. Sindsdien blijft de omzet bene den dat ci.jfer. Begin dit jaar werd bekend dat het familiebedrijf eind volgend jaar een maatschappij op aandelen zal worden. De nu overleden Alfried Krupp moest zich, mede door de crisis in de Duitse steenkool en de staalindustrie, steeds sterker op de uitvoer richten. Ondanks het enor me persoonlijke vermogen van Krupp hadden de banken zorgen over de financiering (Jaarvan. VANCOUVER Een aantal Chi nese miljonairs gaat uit het door on lusten geteisterde Hongkong verhui zen naar Vancouver in Canada waar zij hun geluk in de industrie willen beproeven. De gespannen toestand in de Britse kroonkolonie is de voornaamste reden. Ongelukken op de weg DETROIT WASHINGTON —Een in Detroit patrouillerende parachutist heeft zaterdagavond een neger dood geschoten. Het gebeurde in het ooste lijk stadsdeel, toen de neger bij een identiteltscontrole de vlucht nam. Hij was gewapend en vuurde op zijn achtervolger. Er vielen drie ge wonden. Het dodencijfer als gevolg van de onlusten in deze stad is hiermee gestegen tot 41. In Newburgh (New York) hebben ruim tweehonderd negers getracht een bijeenkomst van de partij voor nationaal reveil te verstoren. Toen zij daarin niet slaagden sloegen zij de ruiten van winkels in en gooiden stenen en flessen naar de politie. President Johnson heeft zaterdag de commissie van onderzoek naar de rassenonlusten verzocht hem op kor te termijn aanbevelingen te doen over maatregelen om dergelijke on lusten te voorkomen en over de wijze waarop zij het best bestreden worden als zij eenmaal zijn uitgebroken. De commissie kwam voor de eerste maal bijeen op het Witte Huis. Bij de zondagavond uitgebroken onlusten in Milwaukee in de staat Wisconsin zijn twee agenten ge wond geraakt tijdens een schietpar tij, en is één man aan zijn verwon dingen bezweken. Hoewel de politie zegt de toestand aardig meester te zijn, kreeg zij toch bijstand van de nationale garde BORCULO Bij een ernstig auto-ongeluk bij Burculo wa ren gisterochtend een dode en vijf gewonden te betreuren. Het ongeluk ontstond doordat autobestuurder J. ten D. uit Eibergen geen voorrang ver- VADUZ Kroonprins Hans Adam, van Liech tenstein (22) is gisteren in het huwelijk getre den met de vijf jaar oudere Duitse gravin Marie Kinsky. De plech tigheid werd hij- gewoond door vele aristocratische gasten en door één koningin, na melijk Anne-Ma- rie van Grieken land. Prins Philip van Engeland, die met zijn kinderen vroeger wel eens op het vorstelijk kasteel in Liech- tensteins hoofd stadje Vaduz te ga,st is geweest, heeft zich de toorn van de vorstenfamilie op de hals gehaald door een uitnodi ging van het hu welijk ie beant woorden met de mededeling dat hij liever naar een wedstrijd van zijn poloclub ging. Dat maakte Vaduz bekend toen Lon den hardnekkig vasthield dat er van geen uitnodi ging sprake was geweest. Prins Hans Adam is erfge naam van een enorm fortuin. Zijn vader, de 60-jarige prins Franz-Joseph be zit kastelen in Oostenrijk, palei zen, jachthuizen en één van de kostbaarste kunst verzamelingen op aarde. Gravin Marie stamt uit een familie die haar landgoederen in Tsjechoslowakije in de oorlog kwijtraakte. Vaduz had voor het feest, waaraan ook de plaatselijke bevolking t>p bescheiden wijze deelnam. 20.000 kippen. 40.000 worsten. 45.000 liter bier en 30.000 liter wijn ingeslagen. De Prins gaat in de Verenigde Staten studeren. leende aan een van rechts ko mende wagen. De bestuurder van de laatste wa gen kwam om het leven; zijn beide ouders zijn ernstig gewond naar een ziekenhuis te Hengelo gebracht. J. ten D. werd licht gewond. Zijn drie passagiers, onder wie zijn anderehalf- jarige dochtertje werden vrij ernstig gewond in een ziekenhuis te Groenlo opgenomen. EINDHOVEN Een personenauto met vijf militairen uit de legerplaats Oirschot is vrijdagavond bij Eindho ven te^en een boom gereden. De 20-jarige»' H. van Amelsfort uit Til burg en de even oude soldaat H. Boeing uit Oss kwamen om het leven. De drie anderen werden licht ge wond. VRIES Bij een verkeersongeluk op de weg van Assen naar Groningen nabij Vries is vrijdagmiddag het 20-jarige Duitse meisje Brigitte Bue- man uit Lasstrup om het leven gekomen. Zij was een van de inzitten den van een Duitse personenauto, die na een inhaalmanoeuvre tegen een boom aan de rechterzijde van de weg reed. BODEGRAVEN Zaterdag raak te op het kruispunt Rijksweg 11- Goudseweg een personenauto uit de richting Reeuwijk in botsing met een vrachtauto uit de richting Zwam- merdam. De bestuurder van de per sonenauto, die geen voorrang ver leende, werd op slag gedood. Beide auto's werden totaal vernield. HAARLEM Een autobotsing in Haarlem heeft het leven gekost van J. Pagano (45) uit Assendelft. De auto waarin hij zat en die bestuurd werd door zijn vrouw H. Pagano-Bos, werd aangereden door de taxichauf feur, H. D. uit Velsen. De auto van de Pagano's stond voor een rood stop licht. Toen het licht op groen sprong trok mevrouw Pagano niet op. De Velsense chauffeur die dit niet ver wachtte, reed door en kon de botsing niet meer vermijden. KOUDEKERKE De 71-jarige J. K. Voogd uit Middelburg en zijn 65-jarige echtgenote zijn gisteren te Koudekerke door een personenauto aangereden en gedood toen zij met hun bromfiets van het fietspad het dorp wilde inrijden en de autoweg moesten oversteken. Het echtpaar was op weg naar Koudekerke om hun zoon in de kerk te horen pre ken. BREDA Naar eerst thans bekend is geworden is in de nacht van vrij dag op zaterdag de 17-jarige Sonja van Leur uit Dordrecht bij een ver keersongeluk in Breda om bet leven gekomen. Het meisje was een van de vijf inzittenden van een personen auto die tegen een lichtmast botste. AMSTERDAM De 63-jarige G. W. Krielaart is zaterdagmiddag in Amsterdam met zijn bromfiets in botsing gekomen met een auto. Op weg naar het ziekenhuis is hij overle den. STEENBERGEN De 20-jarige mejuffrouw M. C. Gelten is gisteren met haar bromfiets geschept door een bestelauto. Zij overleed in het zieken huis. GULPEN De 19-jange leer ling-kok S. heeft zaterdag tegenover de rijkspolitie in Gulpen bekend in het kasteel Neuburg in Gulpen drie maal brand te hebben gesticht. Als motief voor zijn daden gaf de leer ling-kok, een van de personeelsleden van het hotel dat in het kasteel is gevestigd, op: wraakneming. Hem was door zijn werkgever aan vankelijk beloofd dat hij aanstaande winter in een hotel in Zwitserland zou kunnen werken. Later moest hij van zijn baas horen dat hij te brutaal was en dat zijn winteruitzending niet zou doorgaan. Sindsdien zon de jonge man op wraak. Drie weken geleden stak hij een stapel kranten in brand in de kelder van het gebouw. Vorige week dinsdag op de personeelsafdeling en de dag daarna op de volderverdie ping. Bij deze laatste brand liep het kasteel een schade op van circa een half miljoen gulden. S. zei tegen de politie dat zijn brandstichtingspogingen „als pesterij waren bedoeld". De laatste brand was hem volledig uit de hand gelo pen. bekende hij. ATHENE De Griekse oud-mi nister van binnenlandse zaken Georgi Rallis is vrijdagavond aangehouden toen hij vijftien mensen bij zich op bezoek had. Volgens de bepalingen van de staat van beleg moet de poli tie toestemming geven voor bijeen komsten van meer dan vijf personen. Oud-minister Ralkis was kort na de staatsgreep gevangen genomen. Daarna kreeg hij enige weken huisar rest. ESSO PRESENTEERT VAN ECHT BAVARIA PORSELEIN satijnwit.fleurïge decoraties, moderne vorm, handig formaat, geschikt voor Slle dranken! 3.75 a zegels Winkelwaarde f.7.- Haal 'n spaarkaart bij een Esso dealer! STQP'NTUGERINUWTANK! (tsso) EXTRA Hier een wegwerp-japon, waar mee de ontwerpers eigenlijk had den moeten beginnen: een bruids toilet. Dat heeft een vrouw immers maar één dag nodig? Het was te zien op een show in Parijs. Voor het geval dat aanstaande bruidjes belangstelling hebben: de hoofd tooi is nauurlijk te veranderen. (Van onze moderedactie) PARIJS Capucci komt met een collectie, waar jonge en ook niet- zo-jonge vrouwen blij mee kun nen zijn. Hij is teruggekeerd tot de empirelijn, maar dan aange past aan de tegenwoordige tijd. Het is van een verfijnde luxe zonder ook maar één ogenblik opzichtig te worden. De beste kenschetsing is: vrolijk en inge togen. Hoe ouderwets dat laatste woord ook mag klinken., Esikol: gebieden blijven bezet TEL AVIV Premier Esjkol van Israël heeft gisteren in een radiorede verklaard dat zijn land de veroverde delen van Arabische landen bezet zal houden zolang geen vredesverdragen met deze landen zijn getekend. Esjkol sprak de hoop uit dat de bezette gebieden door een civiel bestuur geleid kunnen worden en dat het niet nodig zal zijn toevlucht te nemen tot militair bestuur of rechtstreekse 'militaire bezetting. Over de vaart in het Suez-kanaal zei de premier dat slechts twee moge- li jkhedep bestaan: vrije doorvaart voor iedereen of voor geen van beide partijen (Egypte en Israël). Deze kwestie zal volgens hem echter opge lost worden, omdat het voor de grote mogendheden een principekwestie is, terwijl zelfs de Arabische landen niet volledig achter Egypte staan. knie, valt achter in de knieholte en loopt enigszins klokkend uit. De smal le schouders en strakke mouwen ge ven het toilet uitstekende proporties. Altijd is het lijfje van zijde, terwijl de rok van wol Is. Lijfje en rok zijn van verschillende, maar harmoniëren de kleuren, dikwijls ook in één kleur, maar dan met een nuance van de tint. Een smal zijden ceintuurtje. Bij zo'n japon behoort dikwijls een zijden bolero in jaquard geweven. Die is gevoerd met de wollen stof van de rok. Gaat de bolero open, dan komt het lijfje van de japon 'te zien, dat allereerst een hoge boord heeft en twee ingevouwen plooien, die als het ware een jabot vormen. De mantels zijn in de zelfde stijl, maar het ceintuurtje is vervangen door een borduursel in siersteekjes, van ongeveer vijf centimeter breedte. De kragen staan achter tegen de hals op en vormen voor een wat afstaande tuit op de V-vormige uitsnijding. Soepel Bij de japohnen werden lange laar zen. die onder de rok verdwijnen, gedragen. Ze zijn heel soepel, sluiten strak om de kult en hebben midden achter een lange rits. Japon- en laarskleur was steeds gelijk- Bij de mantels werden zwarte lange laarzen gedragen. De laarzen hebben platte hakken en tamelijk ronde neuzen. Bij de avondjaponnen vielen de lan ge klokkende rokken op, waaronder een klokkende strook van een andere kleur uitkwam. Er werden bolero's bijgedragen in de kleur van de onderste strook. Die korte bolero's hadden wonderlijke mouwen bestaande uit stijve cirkels die wijd afstonden. De kleuren waren steeds in combinaties van licht en donker: bruin-beige; donkerrood-ko raal rood, twee tinten grijs, groen of Kersvers terug uit de Scheve- ningse gezelligheid, wat rozig van zee, zon en wind strekte ik me zater dagavond lui voor het televisietoe stel. Brandpunt moet je als recht geaarde journalist toch even zien. Wat slaperig werkte ik me door de ellende van Detroit en Vietnam Voor de zoveelste maal denkend „Kan er niet eens iets opgewek ters komen?" En dan... een onmiddellijke inwilli ging van de wensen. Het Noord zeestrand en geneugten der bad plaatsen in Nederland en België wer den aangekondigd. Eerlijk, ik ging er rechtop voor zitten, om daarna verbijsterd weer terug te zakken. Doffe ellende. Hoe pla-hoempa in Knokke en veriater terrassen in Scheveningen. Fonkelende volle glazen bij de zui derburen en kale lege koffiekopje^ bij ons. De mensen van het toerisme verde digden weliswaar ons amusementsge halte maar werden weggepraat er weggedraaid door het speelballetje van Knokke. Tarieflijsten laten zien, dat een broodje met een halve warme worst hier 1,75 kosten en een balletje ge hakt ƒ0,75. De flits van warme worst en brood voor ƒ0,75 viel daar tussen nauwelijks op. Dat Scheveningen bij slecht weer een achterland heeft van een gezelli ge stad, dat Zandvoort geen half uur van Amsterdam is. werd niet ver teld. Kortom elke toerist die nog naar de Nederlandse badplaatsen gaat smijt zijn geld in het water en komt met een zak vol katten thuis. Te triest. Televisieknop om en radioknop Om midden in een programma Ach. Scheveningen over de heerlijkheden van Knokke te vallen! Henk van Stipriaan en Gé Goud swaard genoten er dik van. Smullen, spelen, mooie meisjes. Je kunt er een weekend naar toe en wordt dan ontvangen met een drankje als inlei ding voor een pauzeloos feest. Gespannen zat ik op de prijs te wachten. Die hoorde toch bij deze Advertentie? Maar niemand kreeg die te horen wel werd gezegd dat een briefje aan de heren het juiste antwoord onmid dellijk zou doen thuisbezorgen. De Pier met zijn Piraat, het West- broekpark met de rozen, miniatuur Madurodam, Rembrandt in het Mau- ritshuis, het bebloemde Buitenhof, ze schoven door mijn gedachten. Tel len die dan niet? Natuurlijk, er mankeert nog wel wat aan Scheveningen. Zeker, onze menu's zijn wat saai met de kalfsoester en de biefstuk en te vaak groenten uit blik. Maar het is onzin om als Belgisch toppunt van prestatie te zeggen, dat men er iedere tien meter een ijsstal- letje vindt. Hier pluk je bij iedere groenteman, menig benzinestation, de slager en de stalletjes elk ijs, dat je maar wilt, van de ijslolly van een dubbeltje tot de ijstaart van een paar gulden. Of gaat het er alleen om, dat Knokke een casino heeft en men de strijd om er hier ook een te krijgen met man en macht aanbindt? Jammer dat de eerste stoot dan zo vernietigend moet zijn voor alles wat er reeds wel is. Eén argument pro-speelzaal viel me overigens op: dat er zoveel mee verdiend wordt dat tal van andere dure attracties er mogelijk door wor den! Er werd niet bij gezegd, dat de centjes komen van die toeristen, die de ƒ1,75 voor de warme worst te duur mogen vinden! Duitsers trekken naar de kust DEN HAAG Het lijkt erop dat de trek van Duitse toeristen naar de Ne derlandse kusten nu pas goed op gang is gekomen. De grensposten Bergh Autoweg bij Arnhem en de post Vaals noteerden zaterdag 40 resp. 30 auto's per minuut. Grote stagnatie trad nergens op. Van de wegen naar de kust kon de Zee land-route (Bergen op Zoom—Goes) het verkeer nog het slechtst verwer ken. In verband met de vele buitenlan ders is er op de kampeerterreinen langs de kust nog slechts hier en daar plaats. Dit geldt met name voor de ter en tussen Hoek van Holland en Callantsoog. In Zeeland is de situatie iets gunstiger. 'i Veel politie-agenten droegen deze zomer voor het eerst een zomer- uniformjas, die gemaakt is ra?» de dunne zomerstof trevira. Bij dit uniform behoort geen koppel. In de plaats daarvan wordt onder de tu niek een lijf riem gedragen, waaraan aan de linkerkant een zachtlederen holster met het pistool is bevestigd. LEEUWARDEN De Fryske Nasjonale Partij heeft het ministerie van landbouw 695 toegezonden. De subsidie, die het Fries Paarden stamboek over 1966 van dit departe ment ontving was ook 695, hoewel een subsidie van 20.000 was ge vraagd. Het partijbestuur heeft dit ge daan om eens onder de aandacht te brengen, hoe Nederland het Friese paard „in een hoekje" zet. In een begeleidende brief aan het departement wordt sarcastisch ge vraagd of „het wel verantwoord is een dergelijk aanzienlijk bedrag aan een organisatie in Friesland te be steden en daarmee te onttrekken aan het algemeen belang". De brief, die is ondertekend door de partijvoorzitter J. de Jong uit Mantgum, eindigt met de opmerking: „In de stellige overtuiging u met deze gift van een drukkende finan ciële last te hebben bevrijd." De Fryske Nasjonale Partij, die het Fries Paardenstamboek van haar geste niet op de hoogte heeft ge steld, vindt dat de paardenfokkerij in Friesland, in vergelijking met het buitenland, onvoldoende wordt ge steund.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5