NIEUWE AARDBEVINGEN: HONDERDEN DODEN ^0 JAMIN Heel Venezuela trilde Caracas zwaar getroffen Drie dagen nationale rouw obc^ Nederlandse omgekomen in Venezuela Spectaculaire brand op VS-vliegdekschip niet door nalatigheid Alfried Krupp (59) overleden Man dood na gedwongen drinken? Bidault in Europa na vier jaar ballingschap Nederlandse sportvlieger over oceaan Maandag 31 juli 1967 48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD 1 "aajse Coona/ Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 - Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,98y p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur In enkele delen van de wereld waren er dit weekeinde aard bevingen; het ergste in Venezuela en Columbia in Zuid-Amerika. Ook weer in Turkije en op de Philippijnen richtten aardschokken grote schade aan. Na de aardbeving in Caracas, Venezuela, bleeft dit over van een flatgebouw met twaalf verdiepin gen. De schade in en om de hoofd stad is groot. Meer dan honderd mensenlevens zijn te betreuren. CARACAS Hevige aardschokken hebben zaterdag en gisteren in de Zuidamerikaanse staat Venezuela naar schatting 300 men senlevens geëist. Ruim 2000 mensen hebben ernstige verwondin gen opgelopen en 3000 zyn voor lichte kwetsuren behandeld, onder wie velen met een zenuwschok. Ongeveer 100.000 mensen zijn dak loos geworden. De aardbeving van zaterdagavond heeft Venezuela doen trillen van de Andes bij de grens met Colum bia tot aan het Caraïbische zeege bied. Het centrum van de beving lag 60 kilometer ten noorden van de Venezolaanse hofdstad Cara- Zwaarste Ik geef op als nieuwe abonnee: betaalt: per kwartaal D per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een Sièrknijper. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam Het was de zwaarste aardbeving in dit land van deze eeuw Alleen al in Caracas verloren honderd men sen het leven. Er zijn tot dusver 70 lijken geborgen maar onder het puin van de verwoeste gebouwen liggen nog talrijke slachtoffers. Na de aardbeving vluchtten de bewoners van Caracas 1,7 mil joen hun huizen uit. De mensen brachten de nacht door in parken en in open stadsdelen. In de oudere wijken stortten lang nadat de be ving voorbij was, nog gebouwen in. De moderne wolkenkrabbers zijn met het oog op aardbevingen met krach tige stalen balken verstevigd. In Ca racas doen zich maandelijks gemid deld twaalf lichte bevingen voor. Noodtoestand Bij een aardbeving, die zich gis teren voordeed in Caracas, heb ben vier mensen het leven verlo ren. Er vielen talrijke gewonden. Na deze schok volgden nog meer bevingen, die veel schade aanricht ten. Het centrum van de schok ken van gisteren lag 350 kilometer ten zuiden van Caracas. Verschei dene plaatsen zijn zwaar getroffen. Een hevige beving had zaterdag morgen al het Andes-gebied van zuid-west-Venezuela en het gebied rond het Maracaibo-meer geteisterd. Voor het gehele land is de noodtoe stand afgekondigd. Er zal geduren de drie dagen nationale rouw zijn. Columbia Een aardbeving, die zaterdag bij het aanbreken van de dag Colum bia heeft geteisterd, heeft aan min stens tien personen het leven ge kost. Bovendien zijn 100 personen zwaar gewond. De schok was vooral zwaar in het noordoosten van het land. op de grens met Venezuela. Zaterdagavond heeft zich in ver scheidene andere delen van Colum bia een aardbeving voorgedaan, maar deze was veel minder hevig. Er vielen hierbij geen nieuwe slachtoffers. Weersverwachting DEN HAAG Tot nu toe is be richt ontvangen van ccn vermiste Nederlandse in het Zuidamerikaan se rampgebied. Het is de echtgeno te van een KLM-employé, de grond- werktuigkundige G. Torenbeek. De 36-jarige mevrouw A. J. To renbeek-Van den Berg van Leeu wen bevond zich waarschijnlijk in haar huis in de omgeving van Ca racas, toen de aardschok zich voor deed. Dit huis is ingestort. Het echt paar had geen kinderen. Andere maatschappijen die werk nemers in het rampgebied hebben, kregen uitsluitend berichten over goede welstand. Overigens ontvin gen niet alle Nederlandse bedrijven met vestigingen aldaar bericht. Ook het ministerie van buitenlandse za ken heeft nog geen overzicht van de situatie. Wel kon van deze zijde worden gemeld dat de Nederlandse kolonie en het vrijwilligers team in Colum bia in goede welstand verkeren. Weer aardbeving in Turkije Morgen 30 graden DE BILT Warme en vochtige lucht stroomde in de loop van het weekeinde met zuidwestelijke win den naar onze omgeving. Dit ging gisteren met enige lichte regen of motregen gepaard. Op de meeste plaatsen bleef het bewolkt, waar door de temperatuur slechts weinig boven 20 graden steeg, maar in het zuidoosten, waar ook opklaringen voorkwamen, liep de temperatuur tot 27 graden op. Ook morgen zal ons land zich in de warme en vochtige lucht bevin den. Aangezien het aantal opklarin gen talrijker wordt, zullen de tem peraturen verder oplopen en mor gen waarschijnlijk waarden tot om streeks 30 graden bereiken. Daarbij wordt de kans op het ontstaan van warmte onweders vrij groot. DE BILT Warm weer met ver anderlijke bewolking en plaateselijk een regen- of onweersbui. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke rich tingen. STRANDWEER Zomers strandweer met een wis selende bewolking. Morgen overwe gend droog en een middagtempera- tuur van 22 a 23 graden, zeewater 20 graden. Vooruitzichten: Zomers, maar iets onstabieler met in het midden van de week een wat grotere buien kans. 5 00. zon onder 20.31 ISTANBOEL Adapazari in noord-west-Turkije is gisteren op nieuw door een aardbeving getrof fen. Een meisje kwam om het leven en veertig mensen werden gewond. In het vorige weekeinde kwamen 83 mensen om het leven als gevolg van aardschokken, die Adapazari en omgeving teisterden. Dat het doden cijfer nu laag was. kwam doordat veel inwoners uit angst nog steeds niet in hun huizen zijn teruggekeerd. Op de Philippijnen is vandaag een aardschok gevoeld Het is niet be kend of er slachtoffers zijn. SAIGON De spectaculaire brand, die zaterdag woedde op het Amerikaanse vliegdekschip Forrestal, dat in de Golf van Tonkin voor de kust van Viet nam opereerde, heeft waar schijnlijk aan 145 opvarenden het leven gekost. Het officiële dodencijfer stond vanmorgen op 76, maar toen werden nog 69 van de bijna 4.300 bemannings leden vermist. De brand ontstond toen het dek van het 76.000 ton metende schip vol stond met vliegtuigen die wor den afgestoten voor aanvallen op Noord-Vietnam. Een reservetank met kerosine viel door nog onbe kende oorzaak van een van de vleu gels van eeh Phantom F-4 precies op een katapultinstallatie. Door de hitte van de katapult raakte de brandstof in brand. Zes dekken In een oogwenk verspreidde het vuur zich over zes van de tien dek ken, die het sohip telt. In de enorme vuurgloed en onder zware ontplof fingen zochten de duizenden opva renden een goed heenkomen. Velen kwamen direct in de vlammen om, anderen sprongen in het water in de hoop door andere schepen te wor den opgepikt Terwijl de in de buurt liggende torpedobootjagers Ruperto en Tuc ker het vuur te lijf gingen, werkten officieren en manschappen koorts achtig om uitbreiding van de brand te voorkomen. Bommen van 300 tot 500 kilo werden over boord gegooid en anderen duwden brandende straaljagers in de Golf van Tonkin. In totaal bevonden zich ongeveer 85 vliegtuigen aan boord. SNIJBRANDERS Met snijbranders probeerden red dingsploegen door te dringen tot de lager gelegen dekken waar tiental len opvarenden ingesloten zaten. Het vliegdekschip was toen één brandende massa van brandstof en ontploffende bommen, die door het schuim heenbraken dat de blussers op de stalen platen hadden gespoten. Schout-bij-nacht Lanham prees later het heldhaftig optreden van de bemanningsleden. ..Ik heb in die angstige uren vele staaltjes van hel denmoed gezien." En kapitein Beling zei dat het niet onmogelijk was ge weest, dat het schip geheel verloren Vernietigend was de uitwerking van de scheepsbrand op de For restal, het Amerikaanse vlieg dekschip dat op een gegeven ogenblik in de Golf van Tonkin in lichterlaaie stond. Zeventig mensen verloren het leven, ter wijl nog negentig man worden vermist. De materiële schade is onvoorstelbaar groot. zou zijn gegaan zonder hun kracht dadig ingrijpen. Na vijf kwartier waren de ergste brandhaarden geblust. Het duurde echter nog meer dan vijftien uur alvorens de laatste vlammen waren gedoofd. Van het schip was toen slechts een troosteloze ruïne over: ontploffende bommen hadden zeven grote kraters in het schip geslagen. Voor vervolg zie Dag. 2 Auto's verpletterd door vrachtwagen INNSBRUCK Bij een afdaling op de Brennerpas heeft een zware vrachtwagen twee personenauto's ver pletterd tussen zichzelf en een andere vrachtauto. De twee personenwagens, een Duitse en een Zwitserse, werden in elkaar gedrukt Een vloog in brand, zodat alle vier de wagens in vlammen opgingen. Alle inzittenden van de personenauto's vijf of zes mensen die niet dadelijk te identi ficeren waren zijn verbrand. De chauffeur van de achterste vrachtauto is aangehouden. Hij ver keerde vermoedelijk onder invloed van sterke drank Het ongeluk ge beurde zaterdag tegen middernacht. Partij van Indira lijdt nederlaag BHOPAL De Congrespartij van de Indiase premier mevrouw Indira Gandhi heeft in de volksvertegen woordiging van de staat Madhya Pra- desj een nederlaag geleden over de begroting van onderwijs. Nadat 36 afgevaardigden van de Congrespartij naar de rechtse opposi tie waren overgelopen werd de rege ring onder eerste-minister Misjra met 153 tegen 137 stemmen versla gen. De Congrespartij heeft nu in negen van de 17 staten de meerder heid verloren. „Ga een tijdje naar de revo- lutionaireif - pag. Kernmerk. Ger Harings werd zater dag nationaal wielerkam pioen. Dat succes was niet onbetwist. Er vielen felle woorden over in het Limburgse Beek. U leest er uitvoerig over op onze sportpagina. „Ellen is niet thuis. Ze is Peter. Als je de bonbons geeft, maak je haar flink jalot ESSEN Alfried Krupp. eige naar van het machtige Westduitse Kruppconcern, Is gisteravond plotse ling overleden. Krupp. die 59 jaar werd, stond aan het hoofd van een 155 jaar oud bedrijf, dat uitgroeide van een handel in ijzer tot een staalconcern dat over de hele wereld bekendheid kreeg. Met Alfried is thans de vijfde generatie Krupp overleden. Voor vervolg zie pag. 5 OUDE PEKELA De rijkspolitie heeft zaterdag twee inwoners de 25-jarige H. W. en de 28-jarige F. de W. gearresteerd op verden king woensdag de 65-jarige Willem Strobos om het leven te hebben ge bracht. De man werd donderdag avond door een buurvrouw dood in zijn woninkje gevonden. Hoewel moord nog niet is bewe zen, zou in ieder geval vaststaan, dat zij Strobos hebben beroofd. Meer aanwijzingen verwachtte de politie te krijgen na de lijkschou wing vandaag. Hierdoor hoopte men ook een antwoord te krijgen op de vraag of de man door gedwongen drank misbruik om het leven is gekomen. Beide arrestanten hebben namelijk toegegeven Strobos drie volle be kers jenever in de keel te hebben gegoten. De fles hadden zij verduis terd bij Strobos' buurman, waar een bruiloft werd gevierd. De oude man, die nooit een drup pel drank gebruikte, is daarna op de divan in slaap gevallen of be wusteloos geraakt. De overvallers maakten daarvan gebruik door zijn portemonnee te roven. De buit was gering: 25 gulden. Aanvankelijk dacht de politie, dat Strobos een natuurlijke dood was gestorven. Toen buren echter kwa men vertellen de avond voor zijn dood twee mannen zyn woning te hebben zien binnengaan, tot men op onderzoek. fruit blokjes niet duur wel heerlijk BELGIË VERLEENDE ASIEL BIDAULT BRUSSEL De Franse oud premier Georges Bidault is gis terochtend met zijn vrouw aan gekomen in België dat hem asiel heeft gegeven op voorwaarde dat hij zich niet met politiek zal in laten. Bidault. die het indertijd niet eens was met de Alge rijnse politiek van president De Gaulle, heeft vier jaar als balling in Bra zilië geleefd. In 1959 stichtte hij de Organisatie voor het Franse Algerije. In 1962 week hij uit naar het buitenland en sloot zich aan bij de organisatie OAS onder generaal Salan. Zijn parlementaire onschend baarheid werd opgeheven en een aanhoudingsbevel tegen hem uitge vaardigd wegens „samenzwering te gen de veiligheid van de staat". Op de nationale Belgische lucht haven Zeventum waar hij uit het vliegtuig uit New York stapte, zei hij tegen journalisten: „Ik ben Bel gië dankbaar dat het mij opneemt. Ik ben eindelijk in Europa terug, in de hoofdstad die de hoofdstad van Europa is geworden". Bidault hoopt eens naar Frankrijk terug te keren. Gevraagd naar de kans op amnestie zei de gewezen premier: „Om am nestie te genieten, moet men eerst veroordeeld zijn." Toen hij in New York. op door reis naar Europa, was, zei hij de VS om asiel te hebben verzocht. Hij heeft dit niet gekregen. Bidault re kende aanvankelijk op asielverle ning omdat hij een der onderteke naars was van het VN-handvest en een persoonlijke vriend van wijlen minister van buitenlandse zaken George Marshal was. De ex-premier zei bij zyn aankomst in Brussel dat hij boeken gaat schrijven. TEUGE Waarschijnlijk morgen komt op het vliegveld Teuge de eerste Nederlandse solovlieger aan. die in een sportvliegtuig de Atlan tische Oceaan is overgestoken, de Arnhemse zakenman G. J. P. van Mesdag. j Het afgelopen weekeinde is hij in New l Foundland gestart voor de 7000 km lange tocht in zijn Mooney. j De heer Mesdag, die zijn toestel in de Amerikaanse fabriek ophaalde, zou tussenlandingen maken op Groen- I land en op IJsland en m Schotland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1