JOHNSON WIL TERREUR SNEL KOP INDRUKKEN Commentaar Weer stuk Veluwe open voor publiek JAMIN Zondag: nationale dag van gebed voor vrede en verzoening De Gaulle geniet Directeur Doelen per 1 janweg Getroffen dorpen zijn moeilijk te- bereiken „Betaal Marokkanen voorlopig geen kinderbijslag" Vrijdag 28 juli 1967 48ete jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD nijn hert In teghempoeir Waagse Courant Hoofdkantoor Leiden Sfeenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur WASHINGTON De Amerikaanse regering zal krachtige maatregelen nemen om snel en voor goed een einde te maken aan de rassenonlusten van de laatste dagen. In een tv-toespraak riep president Johnson gisteravond op tot kalmte en matiging. „Voorstanders van geweld lopen rechtstreeks naar een ramp." De komende zondag heeft Johnson aangewezen als nationale dag van gebed voor vrede en verzoening. Gebruik geteeld Anders dan Martin Luther King en andere negerleiders, predikt Rap Brown, de stimu lerende kracht achter de „Zwarte Macht", de Ameri kaanse negerbevolking, dat zij alleen maar door geweld onder het juk van de blanken van daan kunnen komen. Brown werd deze week ge arresteerd wegens aanzetting tot oproer. Later werd hij in Washington op borgtocht vrij gelaten en direct daarna begon hij weer met zijn propaganda: Gebruik geweld! De president maakte verder be kend dat een commissie van onder zoek zal worden gevormd, die de oorzaken van de ongeregeldheden moet bestuderen. mp Bovendien zal het ministerie van defensie de opleiding van de Na tionale Garde voor bestrijding van wanordelijkheden herzien. De terreuracties in Detroit en an dere steden hebben volgens Johnson niets te maken met een protestbe weging voor de burgerrechten. Dit optreden van negers en blanken is een vorm van misdadigheid, zei hij. Sluipschutters In Detroit, waar gouverneur Rom- ney van Michigan, gisteravond op nieuw een uitgaansverbod instelde, is het vannacht vrij rustig gebleven. Er werden nog wat schoten van sluipschutters gehoord. Leden van de politie en de Natio nale garde omsingelden een huis in het westen van de stad en vroegen toestemming traangas te gebruiken. Er vielen geen gewonden. Volgens de politie bieden nog sleohts enkele sluipschutters, onder wie ook blan ken, weerstand. Het verzoek van gouverneur Rom- ney om Detroit tot rampgebied te verklaren; heeft president Johnson vooralsnog niet ingewilligd. Wel heeft de president opdracht gegeven reservevoorraden voedsel, medica menten en ziekenhuisuitrusting te gebruiken voor de slachtoffers van de onlusten. Tot nu toe is een rampverklaring alleen uitgegeven bij natuurrampen. Als Detroit hier ook voor in aanmer king zou komen, dan zou de stad omvangrijke federale hulp krijgen. Negerleide: Negerleider Rap Brown, die giste ren op borgtocht werd vrijgelaten, wijt de ongeregeldheden aan de le vensomstandigheden in de grote steden, „waarvoor president Johnson verantwoordelijk is". Hij oefende kritiek op andere ne gerleiders. zoals dr. Luther King, die op beëindiging van de onlusten aan dringen. Het wordt tijd dat het zwar te volk zijn leiders aan een onder zoek onderwerpt. Hij zei dat de ne gers geen blanken in hun midden wensen. Daarom waren volgens hem alleen winkels van blanken vernield en die van negers gespaard. Noodtoestand In Philadelphia is gisteravond een gedeeltelijke noodtoestand afgekon digd om wanordelijkheden te onder drukken die zich in de negerwij k voordeden. Een groep van ongeveer vijftig negers heeft gisteravond in het za kencentrum van Albany ruiten in gegooid en winkels geplunderd. De meeste oproerkraaiers waren jonge lui. Verder deden zich nog incidenten voor in de negerwijk Watts van Los Angeles, in Cincinnati (Ohio), in Cambridge en in enkele wijken van New York. Carmicliael De jeugdige negerleider Stokely Carmicliael, kampioen van de „zwar te macht", zal Engeland niet mogen binnenkomen. Dat zou volgens de Britse regering in strijd zijn met het openbaar welzijn. Carmichael, die nu op Cuba is, woonde vorige week in Engeland een congres bij over de „dialektiek van dc bevrijding". In een van zijn omstreden redevoeringen zei hij ,,Als de Britten onze beginselen niet aanvaarden, zal ik hun huizen en fabrieken in brand laten steken". Op Cuba heeft Carmichael gister avond de negers in Detroit en New York aangespoord tot een conflict van hetVietnam-type". De Latijns- Amerikaanse revolutionaire strijd moet volgens hem met de strijd van de Amerikaanse negers worden ge coördineerd. Intussen heeft de Amerikaanse regering laten weten dat het pas poort van de negerleider zal worden ingetrokken wanneer hij terugkeert omdat hij zonder toestemming naar Cuba is gereisd. STRANDWEER Een kleine storing die vandaag pas seert geeft plaatselijk aan het strand een buiteje. Morgen weer zonnige pe rioden en overwegend droog. Een ma tige, tijdelijk vrij krachtige zuid westen wind. Temepatuur ongeveer 20 graden, zeewater 19 graden. Vooruitzichten: Wel perioden van zonnig strandweer, maar een wat ster kere zuidwesten wind. Maandag verslag PARIJS President de Gaulle was gisteren in een zeld zaam goed humeur. Mensen die hem gesproken hebben, zeiden dat hij enorm leek te genieten van de storm van verontwaar diging die hij heeft teweegge bracht door zijn provocerende propagandatoernee door Cana da. Volgens welingelichte kringen heeft De Gaulle van te voren beseft dat hij met zijn steun aan de Frans sprekende separatisten de Canadese regering tegen de haren in zou strij ken. Zijn optreden was volgens deze kringen in overeenstemming met zijn standpunt, dat het behoud van de vrede in Europa afhangt van de vestiging van een nieuw machts evenwicht in de wereld, ter vervan ging van de allesoverheersende po sitie van de Verenigde Staten. Verklaring Maandag zal de president een ver klaring afleggen over de betrek kingen met Canada en over het af gelasten van zijn reis. De parlementsfractie van de link se federatie onder Mitterrand heeft een bijeenkomst geëist van de com missie voor buitenlandse aange legenheden. Deze reactie van de politieke oppositie is echter te ver waarlozen omdat de Gaullisten de meerderheid in de commissie heb ben, zodat een moeilijke confronta tie met de regering altijd kan wor den verhinderd. In het gemeentehuis van Green- field Park, bij Montreal, is gisteren een bom gevonden. Men vermoedt dat een separatistische organisatie er schuldig aan is. Ontslag bleek reeds overeengekomen (Van i verslaggevers) Aardbeving in Turkije: 100 doden TUNCELI Hefschroefvlieg- tuigen van het leger vliegen af en aan om hulp te brengen naar de afgelegen bergdorpen in het oosten van Turkije, waar zich gisterochtend en de nacht daar voor zware aardschokken voor deden. Het was de tweede aardbeving in vijf dagen. Volgens nog steeds schaarse berich ten de verbindingen zijn namelijk erg slecht hebben bijna honderd mensen het leven verloren en be draagt het aantal gewonden enkele honderden. De schokken troffen een honderd tal dorpen in de bergachtige provin cies Erzincan en Tunceli. Tussen 2000 en 3000 huizen zouden zijn bescha digd. Reddingsploegen van het leger graven in de ruïnes op zoek naar slachtoffers of overlevenden. De schokken van gisteren maakten geweldige scheuren in de grond. De hulpverlening wordt gehinderd door het gebrek aan wegen. Van verschei dene dorpen, die in het centrum van de beving liggen, heeft men nog niets vernomen. Bij de aardbeving van za terdag verloren 87 mensen het leven. Bootongeluk in Nigeria: 15 mensen verdronken BENIN Als gevolg van het omslaan van een veerboot op de ri vier de Niger zijn dinsdag in Nigeria vijftien mensen verdronken. Dertig personen worden nog vermist. Tot de knie In Parijs heeft ontwerper Mare Bohan donderdag de na jaarscollectie van het Huis Dior gepresenteerd. Na afloop wenste de actrice Rachel Roberts (foto) hem geluk met het resultaat van die collectie. Onze moderedac trice vertelt op pagina 5, welke richting voor de kleding wordt gewezen door de opvolger van wijlen Christian Dior: niet ul tra kort, maar toch ook niet zo lang als de andere creaties. Bij Bohan reikt de rok tot de knie ROTTERDAM Binnenkort zul len B. en W. de gemeenteraad voor stellen de heer Paul Verbist, direc teur van De Doelen, per 1 januari 1968 ontslag te verlenen op diens verzoek. Tijdens de interpellatie over dc zaak-Verbist, die de raad donderdag middag en donderdagavond bezig hield, bleek dat deze wijze van ont slag-aanvragen reeds eerder was af gesproken. In juni stel den B. en W. met de heer Verbist in een proces-verbaal vast dat deze op 29 september zijn ontslag zou vragen tegen 1 januari 1968. Geheimhouding werd afgespro ken om de sol licitatiekansen van de heer Verbist niet te schaden. Een publicatie verbrak echter de geheimhouding. Deining ontstond en de zaak werd in de emotionele sfeer getrokken, omdat te weinig gege vens bekend waren. „De moeilijk heden rondom de heer Verbist zijn an structurele aard en liggen in iens persoon. Het is onmogelijk en ngewenst hem te handhaven", us vertolkte wethouder J. Reehorst iet standpunt van B. en W. Mocht de heer Verbist eerder een andere functie hebben gevonden dan legt hij zijn taak vroeger neer, zo stond ook in de afspraken, die van kracht blijven. Voorlopig zal de ver trekkende directeur met drs. W. Hofman (zijn mededirecteur van de Dienst Gemeentelijke Kunstgebou wen) en een administratieve top ambtenaar De Doelen blijven leiden. De moeilijkheden met de heer Verbist de wethouder gebruikte de term „communicatiestoornissen" dateren reeds van ver vopr de opening van De Doelen. De directeur heeft geen evenwicht kunnen vin den tussen zijn representatieve en administratieve taken. Na uitgebreid onderzoek konden B. en W. maar één conclusie trekken: Met de heer Verbist valt niet meer te werken. DEN HAAG Met ingang van 21 juli is prins Claus benoemd tot lid van de nationale raad van advies in zake hulpverlening aan minder ont wikkelde landen. Duidelijkheid listen niet achteraan wanneer de kiezers overtuigd moeten worden dat duidelijkheid in de politiek ge wenst is. Maar als het erop aan komt, blijkt deze duidelijkheid ver te zoeken. Het Vrije Volk heeft de banden met de Partij van de Arbeid weliswaar losser gemaakt, maar is nog een so cialistisch dagblad, dat de laatste tijd enkele voorbeelden heeft gegeven van politieke onduidelijkheid. In zijn streven het huidige kabinet zoveel mogelijk de voet dwars te zetten, schrikt het er niet voor terug tlcor weglatingen en overdrijvingen te suggereren, dat het kabinet-De Jong een bijster slecht beleid voert. Minister Roolvink krijgt aangewre ven, dat hij het eerste jaar zieken- huisverpleging en klinisch-specialis- tische hulp niet in de wet zware ge neeskundige risico's wil opnemen, omdat de particuliere verzekerings maatschappijen en de landelijke spe cialistenvereniging het niet willen. Een weinig sociale minister van so ciale zaken! Maar het Vrije Volk weet heel goed, dat de minister in deze het advies van de Sociaal-economische raad heeft opgevolgd. Ook het NVV steunde dit advies. Overigens staat dit geval niet al leen. In dat licht moet men ook le zen de publikaties van Het Vrije Volk over dreigende massale werk loosheid onder de jeugd, over ver mindering van woningwetbouw en een kritiekloos overgenomen ver haal van de NVV-textielbond De Eendracht. Minister De Block is in dit laatste artikel de man, die de werkgelegen heid in de Tilburgse wolindustrie zal liquideren. Een leugen waarmee men oppositie denkt te kunnen voe ren. Als met dit soort „duidelijkheden" oppositie gevoerd moet worden, duidt dat niet alleen op zwakte. Deelerwoud 1000 ha) aangekocht ARNHEM De Vereniging tot behoud van natuurmonu menten heeft gisteren overeen stemming bereikt over de aan koop van een 1000 hectare groot gedeelte van het landgoed Dee lerwoud op de Veluwe. roomboter koekjes niet duur wel heerlijk Weersvernarh<in(t DE BILT Aanvankelijk zwaar wolkt met plaatselijk enige regen en enkele verspreide opklaringen. Matige wind uit westelijke richtingen. In het een kans op onweer. Later op de dag oosten van het land iets lagere tempe raturen, elders weinig verandering. 29 juli 4.S6, J 20.36: NOG ENKELE DAGEN OPRUIMING PERZISCHE TAPIJTEN 10-15% korting FAUTEUILS lagen extra lage prijzen SMYRNA KARPETTEN HANDKNOOP TAPIJTEN 20% korting BULTHUIS !otermerl0 23 - Showroom N. Rijn 2 Valse familieboek jes' in omloop DEN HAAG Betaal voorlopig geen kinderbij slag aan Marokkanen, zo luidt het advies van de Haagse Raad van Arbeid aan alle Neder landse bedrijven die Marokkanen in dienst hebben. Het advies houdt verband met het feit, dat onde Marokkaanse werknemers in ons land een onbekenr aantal valse „familieboekjes" in omloop zijn, waaroj de uitkeringen worden gedaan. De Vreemdelingenpolitie heeft de raad van arbeid van het bestaan van de valse boekjes op de hoogte gesteld. Zij werd gewaarschuwd door de Franse poli tie, die aan de Franse grens vijf Marokkanen had gearresteerd die 95 valse „familieboekjes" bij zich bleken te hebben. Deze in het arabiscih gestelde boekjes waren gestolen bij de Marokkaanse staatsdrukkerij. Achttien van de gevonden boekjes waren op naam gesteld van in Nederland werkei.de Marokkanen, de overige waren niet ingevuld. "ezien de herkomst van de boekjes zijn ze niet te onderscheiden van de officieel uitgegeven boekjes. De Franse politie heeft na de aanhouding van de vijf Marokkanen kunnen achterhalen, dat deze al eerder valse boekjes in Nederland hebben verspreid, v'olgens de Vreemdelingenpolitie, die de zaak onder zoekt, zijn dergelijke „familie-boekjes" in het verle den voor bedragen, variërend tussen de vijftig en honderd gulden, aan in ons land werkende Marokka nen verkocht. Tezamen met de aankoop van de aangrenzende Deelerheide, enkele we ken geleden, zal hierdoor een gebied van 1150 ha aan de beschermde na tuurgebieden op de zuidelijke Veluwe worden toegevoegd. Door deze aakoop, de grootste uit de geschiedenis van de vereniging, wordt een „verbinding" tot stan gebracht tus sen de nationale pai-ken Veluwezoom en De Hoge Veluwe. Het Deelerwoud ligt links van de rijksweg Arnhem- Apeldoorn. Met de koop is een bedrag van 7,5 miljoen gemoeid, waarvan het ministe rie van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk de helft zal opbren gen. Gehoopt wordt dat ook de pro vincie Gelderland een bijdrage zal ver lenen, maar dan nog zal er een onge dekt tekort zijn van ca. ƒ2 miljoen. Dit bedrag zal dan voor rekening van Na tuurmonumenten komen. Daar de vereniging (65.000 leden) niet over een dergelijke som beschikt, zal ze te zijner tijd een beroep op het bedrijfsleven en op het publiek doen. Het Deelerwoud is een fraai, licht golvend landschap van heiden en bossen, dat een rijke wildstand her bergt: een van de mooiste gedeelten van de Veluwe. Het zal nu, vermoe delijk in het komende voorjaar, voor het publiek worden opengesteld, nadat het vele jaren lang door een wildraster omgeven ontoegan kelijk was. Eeuw oud Het Deelerwoud-complex is na 1846 ontgonnen en aangelegd door baron Van Heeckeren van Brand- senburg, die indertijd ook de land goederen Sonsbeek en Bronbeek bij Arnhem bezat. Het huidige Deelerwoud is niet meer zo groot als in de vorige eeuw. omdat er in de loop der jaren diverse delen wer den afgesplitst. Begin deze eeuw is het landgoed aangekocht door de erven Peletier, waarvan een familietak thans nog in een bungalow temidden van de bossen van Deelerwoud woont. Op het landgoed staan geen kastelen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1