„Als vrouw van 'n burgemeester heb je ook een functie" „Die Claus kan er wat van", zegt Nijmegen IJscona- heerlijk! Slimme De Roo won de Acht van Chaam Langeweg op succesvol schaakpad Tweede dag: 449 uitvallers Warmte plaagt wandelaars Blarenbal begint al DONDERDAG 27 .U LI 1967 Mevrouw Samkalden, de toekomstige First Lady van Amsterdam, ivil best in het oude grachtenhuis, de ambtswoning van de burgemeester wonen. Maar het moet zijn aangepast aan de eisen van een gezin. Een gezellig huis en een intiem gezin zijn voor haar de voornaamste punten. Huisvrouw zijn vindt zij haar voornaamste taak. Jk wou dat er nu eens een foto kwam waar ik niet boos op kijk Meisje mag niet van school veranderen DEVENTER De tienjarige Hei- ga Kelderman uit Deventer mag in september niet naar een andere openbare school. Een verzoek van haar vader, vervat in een brief aan de raad, is door B. en W. afgewezen. Volgens de heer G. J. W. Kelder man is het type school, dat zijn dochtertje op het ogenblik bezoekt, niet voor haar geschikt. Het schoolhoofd heeft geen be zwaar tegen een eventuele over plaatsing, het hoofd van de door de --vader gewenste (Dalton-) school OEGSTGEEST Alle interviews, die haar gevraagd werden heeft mevrouw O. J. Samkalden-Meyers steevast geweigerd tgdens het ministerschap van haar man. „Ik vind het onzin dat een vrouw opeens belangrijk wordt, omdat haar man belangrijk is geworden", zegt ze. Maar nu haar man burgemeester van Amsterdam zal zijn is ze toch gezwicht: „Omdat de vrouw van een burgemeester eigenlijk ook een functie heeft en dan weten die comité's tenminste wat voor mens het is, dat ze dadelijk zullen willen vragen om zitting te nemen De eerste vraag van zo'n comité is al binnen. De meis jesstudenten vragen haar. „Zet dat maar in de krant, ik heb nog niet geantwoord maar dan weten ze tenminste dat ik de brief ontvangen heb". Het is nu een soort monster interview geworden. Een twin tigtal journalisten en een tien tallen fotografen zijn „op de thee" gekomen in het huis, waar de familie Samkalden nu al zeven jaar woont, Prins Hendriklaan 22 Oegstgeest. Hoe lang dat zo zal blijven? Nie mand weet het. Mevrouw Samkalden wil best. in het oude grachtenhuis, dat de ambtswoning van de Amster damse burgemeester is, wonen, mits het huis aangepast wordt aan de nor male eisen van een gezin. En of de gemeente Amsterdam dat financieel kan bolwerken is nog een kwestie van onderzoek. Een gezellig huis, een intiem gezin, dat zijn de voornaamste punten voor de Samkaldens. In de huiskamer hangt dan ook een ingelijst vers Le bonneur de ce monde. In het lied worden huis en tuin bezongen. Duizendpoot van samen te werken, geen hokjes. Confessionele partijen vindt zij uit den boze, kleine partijen ook, maar in de grote partij mag ieder wel zijn zegje zeggen. Overigens maakt ze niet de indruk diep in deze problematiek te duiken. Op een ogenblik zegt ze: „Ik laat het wel over me komen" en dat is misschien de beste typering. Geen grote plannenmaakster, geen behoef te aan sensatie, doen wat er te doen valt en dan ook proberen er het beste van te maken. Hoogtepunt uit de mi- nisterstijd van haar man? ,,De tewa terlating van de Rotterdam. Dat vond ik geweldig". Het komt er spontaan uit. Dan moet ze in de tuin poseren. Er staat een beeldje. „Van wie?" „O, dat hebben de vorige bewoners laten liggen en toen hebben wij het rechtop gezet". Overigens; als burgemeester Samkalden huisvesting in Am sterdam gevonden heeft is het huis in Oegstgeest te koop. Journalisten en fotografen ne men zo langzamerhand af scheid. De jongste zoon ziet de aftocht aan vanuit zijn vaders werkkamer. Ik heb zo het ge voel, dat het een echte opluch ting zal zijn als ieder weg is en dat kan ik me nog voorstel len ook. Het college van B. en W. heeft het verzoek afgewezen, omdat „het ver antwoordelijk is voor een juiste be zetting met leerlingen en leerkrach ten van de scholen, en omdat er geen conflicten zijn geweest met de leerkrachten of het hoofd van de school". De raad verschilt met B. en W. van mening en wil de keuze van de school aan de ouders van het kind overlaten. De beslissing is reeds twee raadsvergaderingen uitgesteld. CHAAM Breed lachend, schreef Jo de Roo gisteren voor de derde maal de Acht van Chaam op zijn naam. Op het ogenblik, dat de strijd In een massaspurt leek te zullen eindigen, sloeg de slimme 31-jarige Zeeuw toe. Met de sterk rijdende Vianen en Brou wer verraste hij in de laatste ronde het peleton om in de lange eindsprint on bedreigd te zegevieren. En daarmee maakte de Zeeuw his torie door als eerste renner in de 69- jarige historie van de Acht na zijn zeges in 1963 en 1964 voor de derde maal op de fraaie erepalm beslag te leggen. In het wielercircus van Chaam ook gisteren weer door zo'n 40.000 toe schouwers bijgewoond draaide de renner uit Kruiningen aanvankelijk zijn rondjes rustig in de staart van het pe leton mee. Wiel aan wiel met de vijf voudige Tourwinnaar Jacques Anque- til, de Italiaan Franco Balmanion en de wel bijzonder populaire Jan Jans sen bolderde De Roo op de Chaamse klinkers de eerste honderd kilometer onder zich door. Het feit. dat zes renners, onder aan voering van Gerben Karstens en tem- pobeul Jan Hugens aan de haal waren gegaan, kon hem niet verleiden tot een dans op de pedalen. Tot bijna twee mi nuten (halverwege de cours) liep de voorsprong op van Karstens. Hugens. Zoet. Schuuring. Peters en -de Belg Brands. Toen kwam er reactie. Met nog 48 km te rijden demareerden Knops. De Jager. Den Hartog en Lute met als be wakers Kloosterman en Dolman aan zijn wiel om de vluchters tot de o.Je te roepen. Na twee ronden hadden die jagers de koplopers, van wie de Belg Franske Brands nog even probeerde al leen door te gaan. achterhaald en even later bracht ook het langgerekte pele ton de aansluiting tot stand. DE ROO SLOEG TOE Pas toen begon de uitgekookte Jo de Roo zich met het spel te bemoeien. Dc pas prof geworden Johnny Brou wer sprong b(j het ingaan van dc laat ste ronde weg. De Roo reageerde on middellijk. Alleen de attente Vianen ging Uidig mee. De kloof van meer dan een halve minuut viel in de laatste ronde niet meer te overbruggen. In de eindsprint toonde Jo de Roo terug te zijn. De uitgebluste Brouwer werd. in de laatste bocht uit het wiel gereden en de nog ongeroutineerde De gemeente Barneveld heeft llTde rindsprint van "het p„,e.o„ deed ™hrï' V°°r Tl'", T zich nog een Krote valpartii voor. waar- Way s te gaan houden op de laatste van de nationale kamoioen Gerben dinsdag in augustus. Gedeputeerde Karstens; de wereldkampioen der j Staten moeten het besluit nog goed- •mateurs Eef Dolman. Leo van Don- I keuren. gen. André van Middelkoop. Jos Sprayt en Theo Verschuwen het slachtoffer werden. UITSLAG De uitslag luidt: 1. J. de Roo (Krai- ningen), de 160 km in 3 uur, 45 min. en 38 sec., 2. G. Vianen (Kockengen). 2. J. Brouwer (Rotterdam), 4. A. Debal (België) op 32 sec., 5. D. Kosten <Ka- pelle), 6. P. Post (Amstelveen), 7. J. van Seggelen (Budel-Schoot), 8. C. Lu- te (Castricum), 9. H. Nijdam (Zun- dert). 10. M. Paul (Den Haag), 11. A. Kloosterman (Leiden). 12. H. Steevens (Elsloo). 13. M. Breure (Rotterdam), 14. W. Scheeppers (Stein), 15. B. Zoet (Waarde), 16. J. van der Horst (Haar lem). 17. H. Vogels (Australië). 18. F. Brands (België), 19. H. Harings (Sib be), 20, P. Braspennincx (Rijsbergen). H'ESSE WON ^CHAAM Het eerste ovationele applaus van de vele duizenden toe schouwers bij het wielergala in Chaam was voor Wiecher Vlot en Jan Hesse. De 20-jarige Wiecher Vlot. de jeugdige, altijd goedlachse rechterhand van de smid uit Wanneperveen, die in de zo mermaanden zijn aandacht verdeeld tussen de smidse en de racefiets schreef dank zij een vlijmscherp eindschot de wedstrijd voor nieuwelingen op zijn naam. terwijl de 23-jarige Arnhemmer Jan Hesse de Acht voor de amateurs Vooral de 120 km lange koers voor de 'liefhebbers' heeft het duizendkoppi ge leger van wielersupporters rond het fraaie parcours in het Brabantse grcns- plaatsje bijzonder geboeid. De uitslagen luiden: NIEUWELINGEN: 1. W. Vlot (Wan neperveen). de 80 km in 1 uur. 56 min. en 48 sec.. 2. P. van Katwijk (Oploo). 3 C. Nuyten (Bergen op Zoom). 4. J. Oosterbeek (Halfweg). 5. H. Kuyper (Denekamp), 6. H. van Zandbeek (Vught) op 37 sec., 7. C. Priem (Over- zande), 8. J. Keybeek (Schaesberg), 9. J. Dekker (Guttecoven) op 54 sec., 10. J. Aling (Bunne). AMATEURS: 1. J. Hesse (Arnhem), de 120 km in 2 uur. 51 min. en 21 sec.. 2. B. Groen (Steenwijk) op 3 sec.. 3. R. Wagtmans (St. Willibrord). 4. R. Pijnen (Woensdrecht), 5. G. Minneboo (Heen- vliet), 6 R. Cornelisse (Amsterdam), 7. A. Duyker (Beverwijk), 8. D. Holst (Amsterdam), 9. J. Zoetemelk (Rfjp- wetering). 10. J. Frefjters (België) op Huisvrouw zijn vindt mevrouw Samkalden haar voornaamste taak. Nu de drie kinderen bijna volwassen zijn komt er ruimte voor andere din gen. „Ik ben geen duizendpoot", zegt ze. Haar leven is verdeeld in vele perio den. Geboren in 1910 in Amsterdam, nauwelijks een week oud de verhui zing naar Leiden en daar school ge gaan, later farmacie gestudeerd. Niet op een holletje maar met een paar jaar extra, want de „meisjes Mey ers", zoals de vier zusters genoemd waren, zaten in tal van besturen. In bet studentenleven haar man ont moet en zich verloofd. Een verlovingsjaar van hard stude ren, allebei en dan in 1938 uitzending naar Indië waar de jonge Samkalden assistent-controleur in Soerabaja werd. Met twee kinderen komt me vrouw Samkalden in een kamp te recht en weet nog juist voordat de poorten gesloten worden een apo theek te organiseren, bij elkaar gebe deld uit de stadsapotheken van Sema- Provoprobleem Na de oorlog de hereniging met haar man, maar ook het diepe ver driet dat een der kinderen sterft. Het gezin trekt in bij de ouders Meyers, verhuist later naar Den Haag waar de twee jongsten geboren worden; Dan komt er nog een Wageningse tijd en daar terug naar Leiden of liever Oegstgeest. Nu is de oudste Robert 28 (studeert rechten); zoon Daan 19 (studeert rechten) en dochter Noor 18 (vertrekt volgende week naar het Amerikaanse Pittsburg voor een jaar Highschool in het uitwisse lingsprogramma van de American Fieldservice). I In 1960 is de ..politieke carrière" als men het zo noemen wil van me vrouw Samkalden begonnen, heel ge leidelijk via haar belangstelling en werk voor de U.V.V., het diensten centrum en het afdelingssecretariaat van de Partij van de Arbeid, wat re sulteerde in het gemeenteraadslid maatschap. Openbare werken was haar specialiteit. En na de laatste ver kiezingen werd zij fractievoorzitter. Door haar vertrek wordt het aantal vrouwelijke leden in de raad terugge bracht op twee. Ze vertelt het allemaal heel pre cies, heeft er duidelijk over gedacht wat de pers van haar zou verlangen. Als de vragen worden afgevuurd kijkt ze wat gespannen en is kenne lijk nerveus. De fotografen schieten als maar plaatjes en ze verzucht opeens; „Ik wou dat er nu eens een foto kwam waar ik niet boos op kijk". Ze laat zich niet uit de tent lokken over haar nieuwe taak in Amster dam. waar ze zich nog helemaal moet oriënteren. Geeft geen uitspraken over het provoprobleem, noch over plannen. Geen image Liefhebberijen? Geen fervente hob by's. Ze handwerkt graag, maar heeft er alleen in de vakanties tijd voor en onder de televisie uurtjes „als het programma niet zo boeit"Resul taat daarvan is een met halve kruis- steekjes geborduurde stoelzitting, maar ze geeft eerlijk toe dat het pa troon er al op gedrukt was. Ze is eigenlijk heel nuchter, probeert geen image te geven. Met de vakanties liefst een huisje ergens huren, zodat „iedereen" aan kan komen. Nu heb ben ze juist een korte vakantie in Luxemburg gehad. Ze weert de politieke vragen af. Ja ze is Partij van de Arbeid, houdt er Warme dag? Maak eens 'n IJscona - een pittige verfrissing! Zó gebeurd. Los tweemaal de normale hoeveelheid Moccona op in warm water. Voeg suiker naar smaak toe. Vul ëen hoog glas met Ijsblokjes. Voeg nu de opgeloste Moccona toe. Wat stijf geklopte slagroom erop. Maak het gezellig met een snufje cacaopoeder op de slagroom en u hebt een verfrissende IJSCONA I verse pittige poederkoffie van Douwe Egberts bedreigd. knoplngspunten. Ii Jongsma de hangpartll tegen gewonnen en In de mirtdagur Uitslagen: Grootniccstergroep. zesde r weg Mojsejew l-fl. AchtsU NIJMEGEN In alle vroegte zijn vanmorgen 13.476 wandelaars vertrok ken voor de derde dag van de Nij meegse Vierdaagse. Dat z(jn er maar liefst 449 minder dan woensdag, toen 13.925 deelnemers aan de start ver schenen. Het hoge aantal uitvallers wordt vooral geweten aan het warme weer. Alles wees er vanmorgen op dat het j ook op de derde dag warm tot zeer I warm zou worden. Lr was zelfs een temperatuur van 27° voorspeld. 1 Het Vierdaagse-lcgloen gaat vandaag de „bergen" in. Vooral op de Zeven- heuvelenweg bh Groesbeek worden veel slachtoffers verwacht. MARGRÏET EN PJETER NAAR NIJMEGEN I (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN Prinses Matgriet en mr. Van Vollenhoven gaan vrij dag naar Nijmegen om prins Claus aan de finish van de laatste dag met bloemen te onthalen. Het ligt in de bedoeling dat prins Claus als één der eersten in Nijme gen zal aankomen, om daarna vanaf de eretribune de kleurige binnen komst van de duizenden mede wandelaars te zien. In Wychen wilde een klein meisje prins Claus een hand geven. De wandelende prins begroette zijn jeugdige bewonderaarster met een hartelijk gebaar. Minder dan op de eerste dag had de Prins hinder van opdringerige belangstelling en vol moed begon hij vanochtend aan de derde vijftig kilometer. NIJMEGEN Het Haagse peloton is op de 51ste Vierdaagse van Nij megen opvallend klein. De deelname uit de Residentie bestaat vooral uit personeelsverenigingen. Zo vormen de tien Haagse dames van de giro-dienst een kleine scha kel in de lange Vierdaagse-ketting. De groep staat onder leiding van mejuffrouw F. d. Mee en loopt op de veertig kilometerafstand. Het is voor de elfde maal dat de GONA- groep vertegenwoordigd is in Nij megen. Voor mevrouw M. L. Boering uit de Wapserveenstraat wordt de Vier daagse zo langzamerhand geschiede nis. Zij is in 1946 begonnen en neemt dit jaar voor de zeventiende keer deel. GONA heeft ook een kampioen blaren loopster. Het is Rita Titsert, die na de tweede dag met maar liefst zes blaren het „blaren-klassement" onbedreigd aanvoert. De stemming in dc groep is prima. Over moeheid wordt niet gesproken. „Ik ben alleen maar moe van het zingen", merkte een charmante Haagse na binnenkomst op. De „giro-meisjes" worden op hun tocht vergezeld door nog twee col iega's van de Arnhemse giro-dienst. (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN „Nou komt-ie nog bij ons binnen ook", was het commentaar van een wel wat nerveuze mevrouw Gras veld in Wijchen. Gistermorgen omstreeks tien uur kwam zij tot de ontdekking dat niemand minder dan Prins Claus voor haar neus stond. En landbouwer Grasveld: „Prins Claus bij mij in huis? Hoe is dat mogelijk?" Gastvrij is prins Claus in het gezin Grasveld onthaald. Het was voor hem een gedwongen rustperiode in Wijchen. Door de sterk opdringende mensen een sterke transpirerende politie-agent: Daar is geen houden aan" wist hij met zijn medewan delaars niets beters te doen dan maar een willekeurig huis binnen te stappen. Na tien minuten had de politie de weg „schoongeveegd" en kon de prins ditmaal in een rose shirt zijn tocht voortzetten. Niet alleen in Wijchen was het en thousiasme groot. Door de deelname van Prins Claus trekt de 51ste Nij meegse Vierdaagse een record aantal kijkers, die overigens zeer schaars zijn met een applausje. En dat heb ben de bijna 14000 wandelaars toch wej verdiend. De warmte speelde een belangrijke rol deze tweede dag. Ook voor prins Claus die overi gens „vorstelijk" loopt, maar het toch niet op prijs stelt met water te wor den overgoten, zoals dat hem gisteren in Leur overkwam. Hij liet met een glimlach die hij vijftig kilometer weet te handhaven merken dat het spontaan gebaar van de inwoner van Leur wel goed was bedoeld. Voor de wandelaars is het „nieuw tje" in de vorm van een koninklijke wandelaar er kennelijk af. De prins kreeg gisteren de gelegenheid geheel vrijuit te lopen. Daarom kon de bewo ner van Drakensteyn een hoog tempo lopen, hetgeen tot gevolg had dat hij evenals de eerste dag. weer als een van de eersten het terrein van „De Vereeniging" kon betreden om zich af te melden. „Ja, die Claus die kan er wel wat van", moest iedereen toe geven. CLAÜSKE Een groep Utrechtse wandelaars zette bij het naderen van dc konink lijke wandelaar, spontaan het lied in: „Waar we heen gaan, Clauske zal wel zien". Dit met een variant op dc top- I per „Jelle zal wel zien". Gezongen wordt er overigens toch veel op de Vierdaagse. Vooral de mili taire groepen kunnen er wat van. Het lijkt wel of het arsenaal aan strijdliederen van de Zwitsers en ook van de Duitsers onuitputtelijk is. Bij de. Nederlandse militairen is vooral het Feijenoord lied „Geen woorden maar daden" en „Piet Hein" favoriet. Als Boudewijn de Groot een nieu we ballade wil schrijven, had hij gisteren ongetwijfeld inspiratie kun nen vinden in het Land van Maas en Waal. De streek ten westen van Nij megen gaf een veelkleurig aanzien toen gistermorgen de wandelaars hun tweede marsdag volmaakten. Dc gol vende gele korenvelden gaven het Vierdaagse feest een prachtig decor. Dat de wandelaars veel genoten hebben van de prachtige omgeving lijkt evenwel twijfelachtig. De gevoe lige plekjes aan de voeten hebber zich geducht laten gelden Reeds gisteren bereikten tallozen strompe lend de finish. Niemand geloofde er in dat zij nog door zullen gaan. De opmerking van een kijker „Daar gaan al die gekken" was in dit verband eigenlijk nog niet eens zo misplaatst. Maar elke morgen komen zij terug. Kennelijk met de gedachte in hun achterhoofd: ..Waar een wil', is ook een weg." DOORPRIKKEN De Loidse medische student Jan van Ge'deren ontwijkt kunstmatig al le Rode Kruis posten. Overigens geeft hij grif toe dat hij veel last heeft van overtollig eelt „Maar ik Iaat ze niet doorprikken. Dat kost allemaal veel te veel tijd. Ik zal in Groesbeek nog wel eens zien. En als het al te erg wordt, dan stop ik er doodgewoon mee". De Rode Kruisposten hebben het gisteren erg druk gehad. „Veel. verschrikkelijk veel blaren", was de reactie van een sergeant, die in Borg haren zijn domicilie had. Hij had niet eens tijd voor een praatje. Nooit is de naam wsv ..De Blaar" zo toepasselijk geweest voor een groep wandelaars uit Steenbergen. „Het valt best mee", zeggen ze. maar de wiize waarop zij zich voortbewe gen heeft op alles betrekking, behal ve op wandelen. Nee. dan de heer M. Hofstede uit Nijverdal. die op klompen per dag veertig kilometer aflegt. „Ik loop er lekker op", vertelde hij. ..veel lekker der dan op schoenen. In mijn dage lijks werk loop ik ook altijd op klom pen. En ik heb nog geen enkel blaar tje en dat bij een gemiddeld tempo van zes kilometer per uur". De heer Hofstede loopt de Vierdaagse voor de 21e maal. De laatste vier keer is hij een van de drie wandelaars die zijn tocht op klompen volbrengt. ..Ze moesten het allemaal doen. Op grint wegen voel je niks." De wandelaars mogen het zwaar hebben, ooi: de Nijmeegse politieagen ten maken deze week veel overuren. Veie knopen verkeersknooppunten wel te verstaan moeten worden ontward. Vooral tussen twee en drie uur 's middags is het Keizer Karcl- plein. gelegen vlak voor „Dc Vereeni ging". één heksenketel waar men nau welijks nog enig overzicht kan krij gen. Dat is o.ok een stukje Vierdaagse

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7