PARIJS HOEDEN 1930 Korte rok laat zich niet verdringen inspireerde zich voor op KOUS OP VOETSTUK Franse bladen keuren optreden scherp af Verkochte Queen Mary wordt museum in VS Uit de Haagse hof geplukt Duizend doden en gewonden in rood-China s DONDERDAG 27 JULI 1967 (Van onze moderedactrice) PARIJS De modistes krqgen het steeds moeilijker. Het mag dan waar zijn dat een goed geklede vrouw een hoed be hoort te dragen, steeds meer wordt het kapsel te fraaie gevonden om te bedekken, terwijl het vervoer per auto de dames niet meer dwingt iets ter bescherming van dat kapsel op te zetten. Bovendien de hoedenconfectie zit ook niet stil en is een zware concurrent voor de ontwerpers, die nog hun kracht vin den in het gebruik van verfijnde materialen en vooral het hand werk. hoog; de modisten hebben blijkbaar vooral aan de draagbaarheid gedacht, daarom vallen de hoeden ook niet tot achter in de hals, onverschillig of het chechias, canotiers of andere model len zijn. Alleen de helmhoed maakt een uitzondering. Zwart of heel donkerbruin leer is voor sporthoeden bestemd en de bont- hoeden en toques zijn uitsluitend van nerz. Hiervoor wordt zowel zwart als zacht grijs genomen. Derge lijke hoeden worden alleen in de ech te wintermaanden gedragen en daar zijn we voorlopig nog niet aan toe. Een zekere matheid valt dan ook te bespeuren in de salons, wat blijkt uit het aantal shows, dat danig afgeno men is, en uit de beperktheid van de collecties. Het meest opmerkelijke is dat de jaren dertig inspirerend schij nen voor de komende mode. De schui ne ooglijn zagen we in vrijwel elk Kuis n een nieuwe versie. 2930 m Hoed mei itle vilten bol gegarneerd kleuren geribd lint en stvorV rand, model Jean Barthet. Geen collectie of er waren verschei dene baretten, die ook al aan 1930 doen denken. Deze modellen zijn mid delmatig van grootte, hebben een schuine ooglijn of vallen tot op het voorhoofd, enigszins in de vorm van een puntig dak. Orcel en Brosseau komen met gro te gedrapeerde fluwelen baretten, zeer spectaculair, maar haast te ge kleed voor de tegenwoordige tijd. De toques, puntig of bolvormig, zijn uitstekend, evenals de gedrapeerde turbans, die eerder klein dan groot zijn. Nieuw zijn de kardinaalshoeden van fluweel; ze worden in het gezicht gedragen. Het fluweel is effen, soms geheel doorgestikt. Bepaald grote hoe den ontbreken. Ook de cloches heb ben geen buitengewoon grote rand. Ze zijn kennelijk op de herendeuk hoeden geïnspireerd en hebben niets van de Greta-Garbo modellen, die vorig winterseizoen een hevig, maar kort succes kenden. TEKENING IN MODEBEELD Er begint werkelijk al tekening in het Parijse modebeeld te komen. We kunnen allereerst vast stellen, dat de ontwerpers met de roklengte niet goed raad weten. Eén ding weten ze seker: heel kort is afgelopen. Maar hoe lang dan? Jean-Louis Scherrer maakte zijn collectie half om half. Kuitlang, dijkort. Lange-lijfjurkjes met een strookje eronder bijvoorbeeld. De cape of pelerine tracht men ook weer in het modebeeld te trekken, maar of dat lukt blijft een open vraag. Lepage hield het bij recht en sluik, terwijl het huis Jean Hercey evenals Pierre Balmain koos voor rustige elegante kleren, die de taille op de normale plaats hebben, een roklengte tot op of net over de knie en rokken met prettige loop ruimte door platte plooien of gerende coupe. Puffend Parijs puzzelt over de wintermode (Van i moderedactie) Helmen Cloche van taupe; model Marie Christie ne. Op het satijnen lint is een broche vat Jeanne Peral gestoken in oud silve Ook de helmen, die tot in de hals vallen en het hoofd nauw omsluiten ontbreken niet; meestal hebben ze oorkleppen, die tot onder de kin lo pen. De meest voorkomende kleur is bruin in alle mogelijke nuances, ver der beige, mos- en zachtgroen, meer wit dan bij de voorjaarscollecties, veel diep paars, nagenoeg geen oran je of rose, wel tamelijk hard blauw en fuchsiarood. Als materiaal veel fluweel, vilt, be drukte jersey, geruite stof en veel minder melusine dan het vorig jaar. De beroemdste schoenmaker ter wereld is Roger Vivier, die jarenlang de collecties van Christian Dior met zijn ontwerpen completeerde. De lage-laarzenmode, die op komst is, gaf hij een nieuw idee door zijn „bas sur socle", zijn kous op een voetstuk. Het is een stevige hak van l\i cm, een leren teenstuk en verder een eindeloos been van elastisch soepel materiaal. Een lange ritssluiting zorgt voor de instapmogelijkheid. terwijl de laars strak om de kuit zit. Niet al leen zwart, maar ook wit koos hij voor de uitvoering. Lage bol Paus (10) Bedenken al degenen, die zich zo laatdunkend over de paus uitlaten, wel, dat het hier een bevriend staatshoofd betreft? Johnson-moorde- naar roepen mag niet. Mag paus-an tichrist dan wel? Amsterdam W. Charles Paus (11) G. D. van Bueren meent het te moe ten opnemen voor de Roomse Kerk en hij noemt de heer H?gen brutaal om dat die de paus voor de „antichrist" uitmaakt. Of de paus antichrist zal zijn, zal de tijd wel leren. Maar dat hij meent, dat in de Roomse Kerk veel veranderd zou zijn, verbaast mij toch ten zeerste. Tot de dag van vandaag is nog geen enkel dogma of een officiële uitspraak betreffende de Roomse leer herroepen. De paus heeft de brutali teit zich de „plaatsvervanger" van Christus en de opvolger van Petrus te noemen. En dat is erger dan dief of moordenaar. Waalwijk B. Rijken Rassenottlusien Als de regering van Amerika de mil joenen, die ze in de ruimte schieten, nu eens gebruikte, om de negers een beter bestaan te geven, dan zou je geen onlusten meer hebben. Laat men er rekening mee houden, dat de maat van de neger vol is. al wordt het nu nog met wapens onderdrukt. Dan staat hen. die nu nog op alle manier de negers onderdrukken, het zelfde lot te wachten. En op de maan komen ze niet. zolang ze hier geen orde op zaken kunnen stellen. Wat moeten ze dan op de maan doen! Dordrecht Willemstein (Wil de heer W. van der Kraan te Rotterdam, van wie wfj op 6 juli een ingezonden stuk over Israël plaatsten, even tün adres opgeven? Er is bij ons ren brief voor hem binnengekomen. Redaktie) lanotier Belle Epoque van Jean Charles Brosseau in nerts; de mannequin draagt •en collier van geslepen Tirools kristal van Maryse Blanchard. Kiesinger gaat naar Londen BONN De Westduitse bondskanselier Kiesinger zal van 23 tot 25 oktober in Londen besprekin gen voeren met de Britse premier j Wilson. Volgens politieke kringen in Bonn zal de Britse aanvrage om toela ting tot de EEG het hoofdthema vor- Ook Parijs ontstemd (Vervole van pag. I De Franse president toonde niet dat hij spijt had van zijn opmerkin gen. Tijdens een diner dat dinsdag avond in het Franse paviljoen op de Wereldtentoonstelling werd gegeven, zei hij: „Als bij deze gelegenheid de president van de Franse republiek in Quebec van nut heeft kunnen zijn, dan is hem dat een groot genoegen". Voor zijn vertrek bracht De Gaulle nog een bezoek aan het stadhuis van Montreal, waar hij door een menigte van ongeveer vijfhonderd mensen werd toegejuicht. Andere lieten ech ter een boe-geroep horen. V erwarring In officiële kringen in Parijs heerst ontsteltenis en verwarring over de vervroegde terugkeer van de presi dent Geen enkele officiële woord voerder wilde zich uitlaten over de achtergronden van het plotselinge vertrek. Talrijke Franse bladen, waar onder Le Figaro, Combat en Aurore, laten geluiden van afkeruing horen over het optreden van De Gaulle. Zij vragen zich af hoe men in Frankrijk zou reageren als de konin gin van Engeland tijdens een offi cieel bezoek haar steun zou betuigen aan het Bretonse nationalisme of over onafhankelijkheid zou spreken voor de bewoners van Engelands vroegere bezit, Normandië. Franse au toriteiten en boeren vrezen de weerslag van De Gaulles uitlatingen. Het incident heeft nieuw voedsel gegeven aan geruchten over de ge zondheid van de 76-jarige staatsman. Sommigen zijn van mening dat hij te oud wordt en zijn visie op de politie ke zaken aan het verliezen is. LONDEN Het ruim 80.000 ton metende Britse Queen Mary is voor 12Y2 min. gulden verkocht aan de stad Long Beach in Californië, zo deelt de rederij, de Cunard Shipping Com pany. mee. De stad zal het schip gebruiken als museum en hotel. Het is 31 jaar oud. Er waren achttien gegadigden, waarvan ongeveer de helft schroothandelaren. Ongeveer twintig mensen afkom stig uit Bretagne hebben gisteren in Montreal gedemonstreerd ten gunste van meer rechten voor hun gebied in Frankrijk. Een woordvoer der van de demonstranten zei: „Het was voor ons erg vermakelijk, hier in Montreal, om te horen dat De Gaulle de separatisten aanmoedigt, terwijl er thuis meer dan 3,5 miljoen Bretons zijn, die niet eens hun eigen taal mogen spreken". PARIJS Het is warm. het. is broeiend heet in Parijs. Iedere Parijzenaar die even kan, ont vlucht de stad, weliswaar stro men de toeristen toe. maar ook zij kunnen lekker lui zijn. Des te groter het verschil met de mode kring waar koortsachtige activi teit heerst. Overvolle salons, haastige meisjes in de ateliers, opgewonden inkopers en nerveu- se verkoopsters, om van de ont werpers, die achter de coulisse) gespannen de reacties van het publiek beluisteren, niet te spre ken. De première van het huis Lanvin; bijvoorbeeld. Wie een goed plaatsje wil hebben moet vroeg zijn. Lang voor de aangekondigde tijd stond er dan ook al een drom moderedactrices op de stoep. De Amerikaanse verto nen als laatste mode handen, die als het ware gedoopt zijn in ringen, twee. drie. desnoods vier aan één vin ger. En dat dan aan minstens drie vingers van één hand. Strompelend De merkwaardigste types zijn een paar Parijse moderedactrices, die nu al zo'n zestig, misschien wel zeventig jaar meelopen en ondanks hun negen tig jaren, hun reumatiek en hun moe heid toch het „grote gebeuren" niet willen missen. Gesteund op de arm van een jongere collega en met een wandelstok strompelen ze mee de wenteltrap op. Crahay, de ontwerper van huis, heeft blijkbaar alle kolen en geiten willen sparen. Lang, kort. rustig en bizar, het warrelt dooreen en ieder vraagt zich af welke mode er nu ei genlijk bedoeld wordt. De eerste modellen waren lange ca pes met zwier omgeslagen. Daarna kwam een kledingstuk, dat men op het eerste gezicht voor een wijd uit- klokkcnde mantel hield, maar het bleek ingewikkelder te zijn. Stel u voor: een vinyl bolero (knalgeel) daar onder een wijde korte bruine rok (56 centimeter van de grond af), op de rok bleek nog een soort empirclijfje te zitten. Het geheel was dus als ja pon bedoeld. We zagen het model terug maar dan... lang.... met een rok, die slechts 36 centimeter van de grond bleef. Er werden lange gele laarzen bij gedra gen en een gek geel hoedje. Enfin toen we dat allemaal verwerkt had den trokken de mannequins de rok ken wat op en kwamen er twee gele geplisseerde wijde broekspijpen van tafzij te voorschijn! Ons werd duidelijk gemaakt dat dit een op Spanje geïnspireerde lijn Tailleurs Tailleurs hebben een ,,cotte". een wijde boerinnenrok, die om precies te zijn 35 centimeter van de grond af blijft. Geforceerde effecten, die ons niet konden bekoren. Ook de avond toiletten waren bizar, zoals een mo del geheel bezet met reepjes van on geveer dertig centimeter lang, die met pailletten geborduurd waren en als een overdadige franje de robe overwaaierden. Andere avondjaponnen waren versierd met felgekleurde veelpunti- ge sterren in blikkerend materiaal. Vermelden we nog dat veel tweeds gebruikt waren en alle kleuren naast het zwart aan trek kwamen. Palou De 178 modellen, die Michael Goma voor het huis Patou maakte, zijn bestemd voor jonge meisjes, die een pa met een dikke portefeuille heb ben. Alles is jong, vrolijk en elegant, maar zo dat een vrouw van veertig er mee voor gek loopt. Dat de rokken hier beslist kort zijn en de knie vrij laten, behoeft ons dus niet te verwon deren. Het staat best aardig omdat de rokken door een diepe niet ingestre ken plooi middenvoor wijd zijn. Veel rood. geel, en natuurlijk bruin. Ook paars en sterk ko ningsblauw doken telkens op. Er was ook veel zwart en die modellen wa ren allerminst saai. Goma had tel kens series: japon, tailleur, mantel in dezelfde stijl, wat een aardig showef fect gaf. Voor een goed opgebouwde garderobe ook een prima idee, al zul len niet velen het zich kunnen permit- Van de tailleurs moeten we nog het idee vermelden van: rok met de die pe plooi en een jasje in blousonvorm op een geribde gebreide rand. Er wordt een hoge eveneens grof gebrei de hoge col onder gedragen. Kraagje DOOR De zesentwintigste juli is in mijn agenda een dag met een sterretje Dat is een beetje zot. want we heb ben hier in Den Haag minstens elke drie dagen net zo'n dag. Ik bedoel, dat er altijd wel eens in de drie dagen een nationale feestdag, de ver jaardag van een staatshoofd of welk ander te vieren feit herdacht wordt Op de 21ste juli is het de verjaar dag van Liberia. Dit jaar de hon- derdtwintigste. Maar bovendien is het zeven jaar geleden dat een vrolijk energiek man naar Nederland kwam om zijn land hier te vertegenwoordigen, Joseph Graham. In die zeven jaar heeft hij de 21ste juli tot een bijzondere dag ge maakt voor honderden, die hij dan ter receptie nodigt in Kasteel Oud Wassenaar. Het bijzondere is. dat hij al die honderden ook echt kent en nauw keurig weet wie wel en wie niet komen. Daarmee heeft hij zich een trouwe gastenschare gekweekt, want nie mand wil hem teleurstellen. En op de 21ste juli is iedereen er. Ditmaal niet alleen de ambassadeur van Liberia, maar ook bij de Deken van het Corps Diplomatique, want zeven jaar is een lange tijd voor een am bassadeur op één standplaats en Joseph Graham is nu de oudste in Haagse jaren in de residente. De Deken van het Corps, dat bete kent o.a. curator van Nieuwspoort, een functie die enige weken geleden met bescheiden plechtigheid aan vaard is. Zeven jaar Nederland heeft de am- moet a,.eem nok de anassadeur van Dag mei sterretjes bassadeur van Liberia ook Neder lands geleerd en hoe! Zijn g is zo scherp als een mes. zijn woordkeus niet groot, maar hij redt het en zijn schaterende lach om eigen kunststuk vult de rest wel aan. En zo gekheid makend, ziet hij alles wat er gebeurt, herinnert zich vori ge ontmoetingen en registreert zijn gasten. De nieuwkomers en zij, die al ja ren komen. Zijn collega's van oosl en west, steeds wisselende gezich ten, want hij is immers de langst aanwezige. Daar staat generaal Kruis, in burger natuurlijk en opeens schiet me een boekje in de gedachten, dat in 1947 werd uitgege ven met een voorwoord van mr. H. Kruis, chef van de Generale Staf. Het vertelt hoe jonge of aanstaande officieren zich overal te gedragen hebben. Alleen al aan het gebruik van een visitekaartje zijn drie blad zijden gevuld. Over het afleggen van bezoeken viereneenhalve blad zij. Waarbij op bladzij 35 vermeld wordt dat een eerste middagbezoek niet langer dan een half uur mag duren en een avondbezoek niet lan ger dan één uur. Maar op de receptie van ambassa deur Graham vergat een ieder de tijd en werd de etiquette wat de tijd van blijven betreft beslist met voe ten getreden. Het was veel te gezellig. Was de oud-postdirecteur van Wassenaar, mejuffrouw R. Derks er niet hele maal voor uit Oosterbeek. waar ze nu van haar pensioen geniet, geko men en zagen we niet de direc teur-generaal van de Koninklijke Hoogovens met mevrouw Drij ver-Van Zijll de Jong helemaal uit Beverwijk? Omdat ze allemaal in hun agenda de 26ste juli met een "xtra tekentje gemerkt hadden Andere modellen hebben een opstaand kraagje en revers of geen kraag en dan wordt er een klein halsdoekje in de opening gedragen, waarvan de punten wat stijf uitstaan. Is het jasje met leer afgezet, dan is ook het halsdoekje dat De mantels vallen langer dan de japonnen, waarin we toch wel een aanwijzing zien dat zelfs de kor- te-rokken-propagandisten rekening houden met een verlenging van de modelijn. Een lichte redingote-tendens is in de mantels te bespeuren, die wel het figuur aanduidt maar toch weinig wiid uitloopt. Bij de rechte japonnen valt het meeste op. dat de V-hals weer terug komt Iets wat, hoe vreemd het moge klinken, ook iets te maken heeft met het zakken van de rok. Een lange japon kan een decolleté hebben, een minirok met lage hals is helemaal Bij de avondjaponnen was een aar dig idee: op de rug was een los pand bevestigd heel dun bezaaid met klei ne donsjes struisveer. In roze, bleu en groen waren die modellen uitge- JSina Ricci Gerard Pipart van Nina Ricci houdt het absoluut bij de korte rok. net boven de knie. De lijn is zwierig en waren de rokken langer dan zou men over een piramidelijn kunnen spreken. Uitbundig ook is het kleu renspel. De capes, poncho's meer, waren veel te zien. er werden breed gerande sombrero's bij gedragen. Pipart verwerkte Schotse tweed rui ten tot kniebroeken en liet ook veel broekpakken zien. Bij de japonnen kwam ook hier de V-hals aan bod. En beslist geen bescheiden V. En nu maar wachten op wat Dior vandaag zou brengen. Parijs puzzelt en de inkopers staan voor de moei lijke taak te weten, wat het publiek straks zal begeren. Of. wie zal win nen: de oudere vrouw die om draag bare kleren smeekt of de jonge gar de. die het nog graag wat dol en dwaas wil houden. HONGKONG Meer dan duizend mensen zijn gedood of gewond tij dens hevige gevechten die zich on langs in Kanton hebben voorgedaan tussen voor- en tegenstanders van partijleider Mao. aldus het Hong- kongse blad Koeng Sjocng. Het spoorwegverkeer tussen Hong kong en Kanton, de hoofdstad van de zuidelijke Chinese provincie Kwan- toeng, was hierdoor twee dagen on derbroken. Bij de strijd waren rode wachters, militairen en arbeiders be trokken. Het Pekingse blad Jen Min Jih Pao geeft toe dat een deel van het gebied van Woehan wordt beheerst door een groep leiders die zich tegen de cultu rele revolutie verzetten. Het blad Wen Hoei Pao dat in Sjanghai verschijnt bevestigde dat de vice-premier Foe-Sjih. belast met de openbare veilieheid. en andere partij mannen in Woehan werden afge ranseld door „contra-revolutionaire elementen".

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5