DE GAULLE OPGEWEKT TERUG UIT CANADA W JAMIN Esso-raffinaderij gaat produktie verdubbelen Commentaren Engeland Generaal beledigd Zelfs geen afscheid genomen HW, I gri!: m m fel i Negerleiders: Maak eind relletjes aan Aardbeving in Turkije: 40 doden Esso Chemie en Gulf volgen Shell: allergrootste ZON Alleen Almanak had zo'n zomer verwacht Donderdag 27 juli 1967 48ste jaargang Hoofdredacteur! Or. E. OIEMER CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD i her! In teghempoetl" |"oe RaBeriW" 1 Oortfts Dagblad Je Coorart Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Premier Pearson: Besluit van De Gaulle is begrijpelijk maar de omstan- digheden die daartoe hebben geleid zijn niet door de Canadese regering veroorzaakt. Deze omstandigheden zijn betreurenswaardig. !!;i 'lit Ik geef op als nieuwe abonnee: betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een Sièrknijper. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam straat: Inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze mokkatips niet duur weI heerlijk PARIJS Een stralend lachende president De Gaulle is van morgen in alle vroegte in Parys teruggekeerd van zyn bezoek aan Canada, waar zyn steun aan de Franssprekende separatisten een storm van verontwaardiging heeft teweeggebracht. De presi dent, die er vermoeid, maar toch vrolyk uitzag, verliet Canada een dag eerder dan de bedoeling was. De 76 jaar oude staatsman schudde op het Parijse vliegveld Orly de hand van zijn ministers, die speciaal waren opgebleven om hun leider te begroeten. Ook een vertegenwoordi ger van de Canadese ambassade was aanwezig. Levendig Vijf minuten lang spraken de ministers met de generaal, terwijl af en toe een daverend gelach weer klonk. Insiders zeggen dat dit gesprek na terugkeer van een buitenlands bezoek ongewoon lang en leven dig was. De Gaulle reed vervolgens naar het paleis Elysée zonder sen verklaring voor de pers af te leggen. Het is nog niet eerder voorgekomen, dat de president op zo'n ongewoon uur van een reis terugkeerde. De Gaule, die geen reden heeft opgegeven voor zijn plotselinge ver trek uit Canada, heeft zich kennelijk beledigd gevoeld door de verklaring van premier Pearson. Deze had gis teren de uitlatingen van de president in Montreal lang leve het vrije Quebec onaanvaardbaar genoemd. Begrijpelijk Premier Pearson vond het besluit van De Gaulie om hel bezoek af te breken begrijpelijk. De omstan- beerd een eind te maken aan de ernstige ongeregeldheden die nu al enkele dagen Detroit en andere Amerikaanse steden teisteren. Zij verwijten hun volgelingen met hun acties schade toe te brengen aan de zaak van de gelijke rechten en aan de natie als geheel. Dr. Martin Luther King, Roy Wil- kins, voorzitter van het verbond van de vooruitgang van gekleurden, Philip Randolph, leider van het Randolph-instituut, en Whitney Young, voorzitter van de nationale stedenliga, zeggen in een verklaring dat geen enkel onrecht vernietiging van de gemeenschap en van de ne gerbevolking rechtvaardigt. Moord, brandstichting en plunde ring zyn misdaden, die als zodanig moeten worden behandeld. Laten we er een eind aan maken, aldus de negerleiders, die zich geheel schaar den achter de oproep van president Johnson orde en recht te hand haven. Weer schoten Hoewel het gistermiddag vry rus tig was in Detroit, laaiden in de avond en nacht de gevechten op nieuw op. In het westen van de stad wordt met tussenpozen door sluipschutters gevuurd. De federale troepen en de leden van de Nationale Garde hebben som mige stadsdelen geheel onder con trole. De militairen patrouilleren er in tanks en pantserwagens. Het dodental in Detroit stond vanmorgen op 37, terwijl het aan tal gewonden de duizend is gepas seerd. De schade wordt geschat op 3,5 miljard gulden. Andere steden In Saginaw, ten noordwesten van Detroit, werden gisteren vijf men sen gewond toen sluipschutters het vuur op de politie openden. In het dichtbij Detroit gelegen Pontiac wer den 45 mensen gearresteerd, voor namelijk wegens het overtreden van het uitgaansverbod. In Grand Rapids vielen 44 ge wonden en de politie rekende hier 200 personen in. Intussen is Rap Brown, voorzitter van het coördinatiecomité voor ge weldloze studentenactie, die gisteren op het vliegveld van Washington werd gearresteerd, vrijgelaten na dat een borgsom van 35.000 gulden was gestori. Hij wordt beschuldigd van aanstichting tot ernstige ongere geldheden (in C&mbridaafc digheden die daartoe hebben geleid zijn niet door de Canadese regering veroorzaakt, zei Pearson. Hij be treurde de hele gang van zaken zeer. De Gaulle ging gistermiddag weg uit Canada zonder zelfs zijn opwach ting te hebben gemaakt bij de rege ring in Ottawa. Het is nog niet voor gekomen dat een staatshoofd na een officieel staatsbezoek weggaat zonder van de regering afscheid te nemen. De Franse ambassade in Ottawa stelde de Canadese regering van het besluit van De Gaulle op de hoogte enkele uren voordat het staatshoofd naar Ottawa zou gaan. Het stond toen wel vast dat hem een ijzige ontvangst te waciven j stond. De Canadese regering vindt i dat De Gaulle wonden heeft open- gereten dat zy nagenoeg geheeld achtte. Voor vervolg zie pag. Minister Luns is woensdag met zijn echtgenote voor een vakantie van drie weken naar Italië vertrokken. De bewindsman lichtte hoofs zijn strooien zomerhoed en maakte voor zijn vertrek ook nog enkele opmer kingen over de uitlatingen van pre sident De Gaulle in Canada. ,,De Franse president wordt langzamer hand oud", zei mr. Luns, „en je kunt net zo goed tegen een muur praten." Vijf ling vandaag twee jaar AUCKLAND De Nieuwzee- landse vijfling Lawson viert vandaag zijn tweede verjaardag. Er zijn vijf tig familieleden en goede vrienden uitgenodigd voor het feest van de jongen en vier meisjes: Samuel, Li sa. Deborah. Shirlene en Selina. Binnenkort verhuist het gezin Lawson naar het nabijgelegen Hobsonville, waar een speciaal voor de vijfling ontworpen huis is ge bouwd. Er zijn bijvoorbeeld la vets in plaats van een badkuip om het was sen voor mevrouw Lawson gemakke lijker te maken. Op de foto: van links naar rechts Lisa, Deborah, Samuel, Shirlene en Selena Lawson. ANKARA Een zware aardbeving heeft gisteravond het oostelijk deel van Turkije eetroffen. Volgens in Istan- boel ontvangen berichten zijn minstens 40 personen om het leven gekomen. Er zouden 50 mensen ernstig zijn gewond. Zaterdag eiste een aardbeving in het noordwesten van Turkije vele tiental len mensenlevens. Prinses Irene in Porto Ercole ROME Prinses Irene en haar echt genoot prins Charles Hugues zijn m het zomerverblijf van de koninklijke familie in Porto Ercole aangekomen. Het paar zal er een korte vakantie doorbrengen. NIEUWE VRIJHEIDSHELD Terwijl de hele Engelssprekende bevolking van Canada op een zo spoe dig mogelijk vertrek van Frankrijks president De Gaulle aandrong, kwam het in de Franstalige provincie Quebec nog tot stormachtige aan hankelijkheidsbetuigingen. Bij de Universiteit van Montreal (al jarenlang een centrum van voor zelfstandigheid van het Franse deel van het Dominion pleitenden) werd De Gaulle ovationeel gehuldigd. Studenten schreeuwden Quebec vrij" en drongen op om hun plotselinge nieuwe vrijheidsheld te kunnen aan raken. ROTTERDAM De raffinage-capaciteit van de Esso in Rotterdam zal worden verdub beld. De produktie zal van acht op zestien mil joen ton per jaar worden gebracht, drie mil joen ton meer dan oorspronkelijk in de bedoe ling lag. De uitbreiding omvat een nieuwe destillatietoren met bijbehorende installaties en een tweede z.g. „powerformer", die een ca paciteit zal hebben bijna een miljoen ton per jaar. De Esso volgt met deze plannen en kele maanden nadat de Shell bekend had gemaakt de raffinaderij in Rotter dam een jaarproduktie van 25 miljoen ton (de hoogste ter wereld) te geven en enige dagen nadat BP in Europoort een raffinaderij van vijf miljoen ton per jaar heeft geopend. Ook Gulf, die enkele jaren geleden in Europoort een raffinaderij opende, zal binnenkort grootscheepse uitbrei dingsplannen bekendmaken. Met het ontwerp van de uitbreiding van de Shell is 125 miljoen gulden ge moeid. Dezer dagen is de opdracht tot de uitwerking gegund aan het Haar lemse Ontwerp- en Constructiebedrijf Esso Chemie N.V. heeft aangekondigd de produktie van de aromatenfabriek In de Botlek eveneens te verdubbelen, van 300.000 tot 600.000 ton per jaar. Hiermee zal men tegemoet kunnen ko men aan de stygende behoefte aan grondstoffen voor de vervaardiging van synthetische vezels, plastics, harsen e.d. De produktie is zowel voor binnen- als buitenlands gebruik bestemd. Met de uitbreiding van Esso Chemie zal in 1968 worden begonnen: men ver wacht twee jaar later gereed te zijn. Er is een investering van 80 miljoen gulden mee gemoeid Na voltooiing is het bedrijf het grootste in zijn soort binnen de E.E.G, Fluor Nederland N.V. Shell bereikt de capaciteit van 25 miljoen ton in 1969. In dat jaar zal ook Esso gereed zijn met de verdubbeling, die 200 miljoen gulden gaat kosten. Hoofdaannemer is het Amerikaanse bedrijf Foster Whee ler. terwijl ook zoveel mogelijk Neder landse bedrijven zullen worden inge schakeld. Ruwe olie zal vanaf de los- installaties in Europoort per pijpleiding worden aangevoerd Na de uitbreiding zal de Rotterdamse Esso-raffinaderij de op een na grootste van dé 23 raffinaderijen in Europa van Esso zijn. De acht miljoen ton produk tie gaat, evenals een groot deel van de huidige, naar het buitenland. DE BILT Tussen een gehied van hoge luchtdruk dat zich uitstrekt van de Azoren over Frankrijk tot Midden-Europa en een diepe depres- sie bij IJsland wordt een zuidelijke tot zuidwestelijke stroming in stand gehouden. In grote delen van West-Europa ko men daarbij zonnige perioden voor, waarbij de temperaturen tot boven de 25 graden stijgen. Een zwak front dat de scheiding vormt met koeiere lucht van de oceaan, lag vanmorgen boven Engeland en trekt geleidelijk in oostelijke richting. DE BILT Wolkenvelden, maar ook zonnige perioden en op de mees te plaatsen droog weer. Zwakke tot matige zuidelijke wind. Vrij warm. Mentaliteit I_TET gedrag van generaal De Gaul le in Canada is typerend voor de mentaliteit van deze man. die meent zich alles te kunnen veroor loven, als de grootheid van Frank rijk er mee gediend is. Hij is niet de eerste Fransman die meent, alles en iedereen naar xijn hand te kunnen zetten. Niet voor niets noemt men hem behalve Ka- rel de Grote ook wel Napoleon de Vierde. De Gaulle had een moderne Karei de Grote kunnen zijn. De beperkte visie, die hij op de wereld van de 20ste eeuw heeft, belette hem echter, tot ware grootheid te komen. Het gaat dan ook niet aan, de blun ders van de laatste tijd toe te schrij ven aan het ouder worden van de generaal. Zij zijn de uiterste conse quentie van de taak, die deze man zich heeft opgelegd. Men kan hoogstens zeggen, dat De Gaulle zich bij het ouder worden realiseert dat de tijd die hem gege ven is om zijn „historische op dracht" uit te voeren, steeds korter wordt. Dat betekent echter niet, dat men aan zijn verstandelijke vermogens moet gaan twijfelen. De Gaulle weet drommels goed wat hij wil en wat hi.i doet ook al maakt hij daarbij blunders. Deze fouten moet men echter op re kening schrijven van het verwron gen beeld, dat de Franse president heeft van de verhoudingen in de wereld en de rol, die Frankrijk speelt of zou moeten spelen. En zo wordt De Gaulle meer en meer een destructieve factor in eigen land, in het Europa van de Zes, in verschillende delen van de wereld, waar de problemen toch al zo gecompliceerd zijn en nu ook in Canada. Met een variant op een bekende uit spraak van de generaal kan men zeggen, dat hij enkele slagen beeft gewonnen, maar bezig is de oorlog te verliezen. Het enige wat men nog kan hopen is. dat de schade die hij aanricht nog zoveel mogelijk beperkt kan worden. Het is niet verantwoord, een afwach tende houding aan te nemen. LONDEN De minister van bin nenlandse zaken, Jenkins, heeft giste ren in het Lagerhuis aangekondigd dat voortaan strenger zal worden op- gestreden tegen welke vorm van dis criminatie ook. Er zal scherp op worden toegezien dat geen discriminatie wordt toege past bij het aannemen van personeel, toewijzing van huizen en bij het ver lenen van verzekering en krediet, al dus minister Jenkins. De bewindsman zal na het zomerre ces concrete voorstellen indienen bij het Lagerhuis. De mededalingen van Jenkins werden gezien als een stap om uitbarsting van rassenonlusten naar Amerikaans voorbeeld te voorko- Hij verzekerde dat elk aanzetten tot rassenhaat streng zal worden gestraft De voorstellen inzake het tegen gaan van discriminatie bij de werk gelegenheid zullen worden geformu leerd in nauw overleg met vakbon den en werkgevers, zei de be windsman. STRANDWEER Vooruitzichten: Iets drogere en wat koelere lucht, waarin het juli- zonnetje present blyft. 28 Juli zon op 4.54. zon onder 20.38: maan Pas over twee jaar zou het warm worden (Van een onzer verslaggevers) DE BILT Het is vreemd en de geleerden staan voor een raadsel dat wij zo'n uitzonder lijk mooie zomer hebben ook al had de Enkhuizer Almanak die voorspeld. Mogen we deze voorspelling blijven geloven, dan Is het volgende week even afgelopen met de warmte, maar komt er op 13 augustus niet minder dan een hittegolf. En dat terwijl de lagere scholen dan alweer aan de gang zijn Waarom hadden weerkundigen deze mooie zomer niet direct verwacht? Het is algemeen bekend dat wy gemiddeld om de elf jaar een zg. zonnevlekken- nntreffen Zonnevlekken zijn kraters die op de zon ontstaan en die invloed uitoefenen op de aarde Wetenschappelijk is vastgesteld dat in het jaar na een zonnevlekmaximum een zeer goede zomer volgt. Zo i het i 1939 (zonnevlekmaxi- m in 1938) en in 1959 (maximum 1958). Zo werd een warme zomer over twee jaar verwacht, omdat 3 weer een zonnevlekmaximum zal Zomer 1967 beschaamt het pessimisme van tallozen die beweren dat het met onze zomers niets meer gedaan is. Een pessimisme dat overigens wel voedsel vond is de ervaring, want het gemiddelde aantal zomerse dagen be droeg sinds 1960 maar elf en voor de oorlog was dat aantal precies twee maal zo hoog.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1