TV AVRO GAAT IN ZEE MET „ONKEL" LOU VAN BURG RADIO de stad en dokter Moore Puzzelboek A,"Jn:(g) Privéleven speelt geen rol99 Nieuwe regels voor Knokke ,Made in Japan', hoe zit dat? Vanavond film met een vraagteken WOENSDAG SA JULI T>ft7 en Experiment TVADAT de KRO gisteravond op Nederland 1 nog eens de opzien barende Amerikaanse documentaire „Grenzen van de geest" had uitge zonden, wisselden drie zenuwartsen van gedachten over de experimenten van technische en chemische beïn vloeding van de hersenen, hierin aangetoond. Het was een geruststellend gesprek, waarin de voortvarendheid van de I Amerikaanse onderzoekers werd er kend als hoogst belangrijk research- werk, waarvan men pas in de toe komst directe toepassingen zal mogen verwachten. Experimenteren met pa- j tienten behoeft men zeker niet te vrezen, mag men ook niet verlangen. Een nuttige bespreking van een vioeilijk onderwerp dat na de eerste i uitzending (in maart jl.) de KRO r veel vragen deed toekomen. Deze werden mede in discussie gebracht. Intussen was er op Nederland 2 bij de NTS eveneens een beklem- I mende vertoning aan de gangname lijk een ruim twintig jaar oude Amerikaanse verfilming van Oscar Wildes lugubere roman Het portret van Dorian Gray". Een zoveelste verbeelding van het gegeven „de I man die zijn ziel aan de duivel ver koopt". Van dit overbekende verhaal zijn verschillende films gemaaktde eerste dateert uit 1910. Dat was een Deense produktie. Deze versie uit 1945 beantwoordt nog geheel aan de filmeisen van deze tijd en wie wat spanning kan verdragen, zal er wel i van hebben genoten. Kruiswoord-puzzel Horizontaal. 1. vreemde taal. 5. vier voetig dier, 8. vette vloeistof. 9. ploeg- snede, 10. maling, 11. dekkleed, 12. zwarte, 13. scheik. element (afk.), 16. telwoord, 18. Europeanen, 20. voorschrift, 22. oude benaming voor liter, 24. denkbeeld, 25. ongevulde, 26. zijtak Weichsel, 27. gezamenlijk ver teer. Verticaal. 1. woedend, 2. aanloop, 3. vrachtschip, 4. scheikundig element (afk.) 5. kledingstuk. 6. palmboom, 7. verfstof, 9. afgelegen, 11. plaat van een handpers, 14. schaker van Hele na, 15. zilt vocht, 17. myth, figuur, 18. rivier in Engeland, 19. brilslang als god in Hindostan vereerd, 21. eerste boek van Mozes (afk.), 23. zelfkant, 25. lidwoord (Fr.). OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal. 1. tabel, 4. dadel. 7. dakar. 9. Remagen, 11. Aser, 13. sein, 15. nik, 16. Ens, 17. den, 18. aak, 20. mus, 22. slap, 24. mast, 25. regelet, 28. lepel, 29. roest, 30. akker. Verticaal. 1. traan, 2. Eder, 3. lam, 4. dag, 5. ares, 6. loens, 8. kanteloep, 9. rek, 10. nee, 12. sisal, 14. Indus, 18. aster, 19. kar, 20. mat, 21. stuur, 23. pels, 24. melk, 26. get, 27. Lea. HOOFDPIJN? Wég pijn... Als u V WITTE KRUIS poeders kiest! (Van onze radio- '-redactie) tlval 1967: I. Mannenkoor. II. Stereo: Koperkw'-*-' n' ,,n 23.00 Lichte grammofoonmu- i ixieuws 18.15 Actualltei- 18.30 Stereo: Licht vocaal 18 55 Voor de klndt "stleke Staalkaai Nieuws. 20.05 Gevarieerd tenprogra HILVERSUM „Ja, waarom zouden we niet?", zegt men ons bij de AVRO. „Natuurlijk komen wij onze afspraak met Lou van Burg na: hij gaat deze winter bij ons optreden als quizmaster in een spektaculair programma. Zijn privéleven gaat ons niet aan. Zolang de AVRO niet in diskrediet wordt gebracht daardoor, hebben wij er niets mee te maken." „Wij nemen hiermee een strikt reëel standpunt in". aldus de AVRO-woordvoerder, „het is niet de eerste keer, dat wij worden gecon fronteerd met een medewerker die In persoonlijke moeilijkheden is ge raakt. Iedereen heeft het toegejuicht, dat wij Johnny Kraaykamp niet lie ten vallen toen hij heel erg in de knoop raakte. Moeten wij dan nu Lou van Burg afstoten omdat hij rui me opvattingen over huwelijkstrouw heeft getoond? Dat geloven wij niet'. „Wij blijven met hem in onderhan deling en het ligt in de bedoeling dat hij van januari a.s. af eenmaal per vier weken een grote quiz bij ons (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De jongste onver- kwikkelijkheden in Knokke hebben er toe geleid, dat de organisatoren gingen confereren over een nieuw reglement, waarbij de beoordeling ook anders wordt. Men hoopt hier mee de verspeelde goodwill in verschillende deelnemende landen (Nederland, Duitsland en Italië) terug te winnen voor het tweede lustrum, want volgend jaar wordt voor de tien de maal de Europabeker Zangvoor dracht ter beschikking gesteld. De deelnemende landen kullen dan elk met twee ploegen moeten uitko men: groep A mag drie bekende voca listen omvatten, groep B drie nieuwe lingen. Dit betekent dus zes inplaats van vijf deelnemers per land en dat kon nog wel eens moeilijkheden ople veren. De jury zal met meer zorg worden gekozen (prettig te vernemen voor de juryleden van dit jaar!) en het stem men moet direct en in het publiek gebeuren, nl. door het opsteken van bordjes. Vanwege het tweede lustrum zul len de geldprijzen worden vergroot. gaat presenteren. Het worden acht uitzendingen. Nee, over de inhoud er van kunnen wij nog niets vertellen, die wordt opgesteld door de program maleiding in overleg met Lou van Burg. Maar dat het geen rustig spelle tje zal worden, daarvoor staat de naam van Lou wel borg: hij is de man van het grote spektakel.' Grote man „Zal Van Burg in Nederland ko men wonen als het zover is?' „O nee, dat denk ik niet, dat is ook niet nodig voor dit programma. Hij treedt ook nog incidenteel voor de Zwitserse televisie op, hij houdt van heen en weer reizen." Lou van Burg heeft het in zijn onrustige carrière van „meester van het amusement" verscheidene malen voor zichzelf bedorven. Bij de Duitse deelstaat-omroepen (samengebracht in de ARD) die het eerste tv-program- ma verzorgen, heeft hij het verkor ven toen aan het licht kwam dat hij wel eens een quizcandidaat bevoor deelde (naar men geloofde. Lou gaf het nooit toe!) en bij de Oostenrijkse televisie werd hij op staande voet aan de dijk gezet omdat er duidelijk werd geknoeid. Bij ZDF (tweede Duitse program ma) is hij jarenlang de grote man geweest, zijn „Gulden schot" behoor de tot de meest-bekeken uitzendin gen. Hij was voor groot en klein in het hele land .Onkel Lou" en de weelde van het succes stroomde hem. mét dikke honoraria, toe. Het lag voor de hand dat hij, en niemand anders, op 25 augustus a.s. de openingsavond van de kleurentele visie moest verzorgen. Zijn „Gulden schot" (een veel uitgebreider pro gramma dan bij ops de KRO er van maakt) extra groot opgezet, was dé troef voor ZDF. Lang van tevoren werden de opnamen ervoor al ge maakt in Monaco, waar prinses Gra- cia het prominentenschot loste... En daar zit men nu lelijk met de gebakken peren, want Onkel Lou is op straat gezet en een ander moet op 25 augustus het spel leiden. Zal men daarvoor nog een keer naar Monaco kunnen gaan en opnieuw de mede werking van prinses Gracia kunnen vragen? Gezien deze grote perikelen moet het privégedrag van een programma medewerker in Duitsland wel bijzon der zwaar wegen en dat doet het ook. Alle grote en populaire tv-figuren (en dat geldt ook voor de radiomede- (Van c radio- en tv-redactie) HILVERSUM Na de tweede we reldoorlog is het verslagen Japan als industriële natie zo snel omhoog ge komen, dat het een vooral ook voor het westen geduchte en gevrees de concurrent op de wereldmarkt werd. ..Made in Japan" staat op dui- zend-en-één artikelen te/lezen en wat is het geheim van dit economisch succes? De NTS zal u op dinsdag 1 au gustus (Ned. 2) via een Britse tv-do- cumentaire laten zien, dat er hele maal geen geheim is en dat de veron derstelling dat hongerlonen voor de arbeiders de prijzen drukken, niet juist is. Een BBC-team ging naar Japan en heeft de hele problematiek bestu deerd. Het kwam tot de ontdekking, dat de Japanners hun vijfde plaats in de rij der handeldrijvende naties ver overden door hun strijdvaardige geest en hun enorm doorzettingsver mogen. zoals in de documentaire wordt betoogd. Verder toont deze aan. dat de ge weldige industriële revolutie in Ja pan zich kon voltrekken zonder dat men afstand deed van de vele tradi ties die het sociale leven in het land beheersen. Van dit alles kunt u dinsdagavond in 40 minuten een levendige indruk krijgen. 'erkers) leiden een onberispelijk persoonlijk leven, dat een open boek is voor de enthousiaste fans. Hier wordt niets verzwegen, hier kent men het gezin, de vrijetijdsbesteding en de eigen omstandigheden van de „sterren" volledig. Een omroep blameert zich, wan neer een medewerker in zijn privébestaan aanstoot geeft, men tilt daar heel zwaar aan. Het kan eenvou dig niet. In Nederland liggen de zaken heel anders. Daar treedt men niet in het persoonlijke leven van een populaire ster, men laat het voor wat het is. Een huwelijk, een geboorte, dat wordt graag vermeld en men maakt er een beetje ophef van. Verder be moeit men zich niet met handel en wandel, men houdt het bij de artistie ke prestaties. Pas als een omroep door een of ander feit zijn goede naam zou kunnen verliezen, trekt men zich terug. Maar tot zulke ex cessen komt het niet zo gauw. Daarom ziet de AVRO geen aanlei ding, de houding van ZDF te volgen: zij stelt een quizmaster aan die het op 't scherm goed doet... en daarmee is voor haar de kous af. Serie „Paulus" ten einde (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De NCRV-tele- visie zal zondagavond de Britse serie „Paulus van Tarsus" beëindigen met de aflevering „Naar Rome". Na zijn omzwervingen staat de apostel te recht voor de stadhouder Festus en koning Agrippa, waarbij hij zich be roept op de keizer. Festus spreekt dan het beroemd geworden woord: „Op de keizer hebt gij u beroepen, naar de keizer zult gij gaan". Paulus reist dus naar Rome, de reis verloopt moeilijk. Het schip waarop hij vaart vergaat bij het eiland Malta en dat betekent een oponthoud van drie maanden. In Rome blijft Paulus enkele jaren en dan volgt zijn terechtstelling. Over de serie is zeer verschillend ge oordeeld. Lang niet alle kijkers heb ben haar gewaardeerd: men vond de voorstellingen te schools en te weinig levend. Anderen hebben van de in beeld gebrachte geschiedenis genoten. Hoe het zij, zondagavond om 8.30 uur komt het slot op Ned. 1. duur A <f at hu Young De VPRO maakt opnamen tan een door Rob Touber ge regisseerde opvoering van Mosarts ..mini-opera" Bastien en Bastienne en dat is een waagstuk, want de kleine Wolfgang Amadeus schreef dit werk op 12-jarige leeftijd. De muziek is heel bekoorlijk, maar de intrige zo kinderlijk en onnozel, dal er nauwelijks een aannemelijke en boeiende mis-en-scène voor viel te bedenken. Maar hierin is raad geschaft: Jaap van de Merwe maakte een nieuwe versie van de aria's en Jan Staal bewerkte de dia loog, zodat het geheel een stuk pittiger werd. Hier ziet u Ida Bons en Willem Nijholt in de titelrollen. Zij spelen die bij de zangstemmen van Wi/ma Driesscn en Johan Luycks en wanneer de voorstelling op het scherm komt zult u er ongetwijfeld van kunnen genieten VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 NTS 7.00 uur Amerikaanse sprookjesfilm „Het kreupele prinsje". 8.35 uur speelfilm „Gezworen kameraden". (14 jaar). Ned. 2 VARA 6.30 uur reportage wielerronde „De Acht van Chaam". 8.05 uur aflevering Coronation Street. 8.55 uur Achter het Nieuws. 9.20 uur documentaire „De Acht van Chaam' VANAVOND TE HOREN Hilversum I NCRV 8.10 uur concert van Holland Festival. 9.30 uur causerie „Nederland als havenland" en mu ziek van de zee. 10.15 uur avondoverdenking. 10.40 uur Vocaal Ensemble (stereo). Hilversum II VARA 7.20 uur kunstrubriek. 8.05 uur amusementsprogramma. 8.45 uur prijsbellen naar de studio. 9.15 uur gesprek met het echtpaar Thérèse Stein- metz-Arjan Blanken. 10.55 uur Muziek van Ravel en liederen van Mous- sorgski, solistenconcert. OPGAVE Vakantieadres Dringend verzoek, uw vakantie-adres via de uit de krant geknipte bon die wU regelmatig op de advertentiepagina minstens een week van tevoren op te geven. Indien deze schriftelijke op. niet tijdig ln ons bezit Is. kan de :ndlng ernstig v lagd. „Ik veronderstel dat er een revolutie aan de gang is. zoals je dat noemt, maar ik zit te dicht op de dingen om er veel van af te weten, Howard." Dokter Moore slaagde er niet in zijn collega af te leiden, zoals hij gehoopt had. „Hoe staat het met die oude vriend die je inschakelde -• ik dacht dat zijn antwoord op je brief tamelijk vaag klonk." „Toch denkt hij nog wel iemand te kunnen vinden. En ik geloof werkelijk dat het beter is op die manier een man aan te stellen, dan door middel van advertenties." „Maar je hoeft er zelf toch niet op uit te gaan?" „Ik moet hem misschien overtuigen. Ik dacht dat ik het beter persoonlijk kon doen." Zij waren intussen naar de geparkeerde auto's gelopen en zij hielden stil bij Moore's stoffige rode jeep. Perkins zei plotseling heftig. „En hoe kom je erbij te denken dat een goed medicus bij ons zou komen werken?" „Jij bent toch ook gekomen?" Er viel een stilte. Perkins zei kortaf: „Nou. veel succes dan, Ed." En Moore zei: „Ik kom zo gauw mogelijk terug, Howard." Hij zette zijn koffer achterin de jeep en daar hij altijd het weer in het oog hield, keek hij omhoog. De lucht was smetteloos blauw en een heel zacht windje streelde door de boomtoppen, viel plotseling omlaag en deed hem even huive ren. Hij zuchtte en wrong zich toen met het gewoontegebaar in de beperkte ruimte van.de jeep. Hij zag Perkins in zijn tweedehandse, maar indrukwekkende Cadillac wegrijden* Hij startte zijn jeep en manoeuvreerde handig achteruit. Op de vijfde verdieping van de fabriek in Silver Springs dronk Jeb zijn laatste bier, wierp het blikje in de kartonnen doos waar het tegen de andere lege blikjes aanrammelde. Hij zuchtte en stond met tegenzin op. Het bier had hem niet verkwikt, maar integendeel warmer gemaakt. Zijn gezicht en hals en handen waren nat van het zweet. Hij morrelde wat buiten het raam boven de vlaggestok, had het openge daan en stak zijn hoofd naar voren. Hij kon nu de hoofdin gang zien waar heesters en.een paar sierbomen het troostelo ze oude gebouw wat probeerden op te knappen. Net als iedere dag spuwde hij omlaag om te zien wat de windrich ting was. Hij trok zijn hoofd terug. De vlag lag slordig naast hem. Hij raapte hem op èn maakte hem aan de touwen vast die aan het eind van de stok waren bevestigd. De touwen waren oud. hij was al lang van plan geweest za te vervangen. Terwijl hij de vlag ophees, zag hij een stuk dat zo versleten was dat het direct in het oog liep, verderop was ook een stuk touw in dezelfde slechte toestand. Hij zou nu naar beneden naar het magazijn moeten gaan om nieuw touw te halen, rpaar dan zou hij ook de vermoeien de klim terug weer moeten doen en dat lokte hem niet aan. Hij leunde tegen de muur en dacht erover na hij voelde zich een beetje duizelig van de hitte en de drie blikjes bier* Tenslotte zei hij: „De zenuwen!" Na enig gepruts wist hij twee knopen op de zwakke plekken te leggen. Hij trok de vlag op en liet hem buiten het raam neer, trok vervolgens aan het touw. De vlag stortte ongeveer anderhal ve meter omlaag en toen bleef een knoop haken en ging het niet verder. Er was nog nauwelijks beweging in de vlag te krijgen. Hij boog zich uit het raam en probeerde aan de vlag zelf te trekken, maar hij kon er net niet bij. Nors dacht hij na. Hij besloot de knoop eruit te halen, maar dan zou hij de zware stok los moeten maken endat kon hij niet zonder hulp. Een andere mogelijkheid was op de vensterbank te gaan zitten, voorover te buigen en de dichtst bijzijnde knoop met zijn zakmes door te snijden maar alleen de gedachte daaraan maakte hem al duizelig. Als hij echter met een hand zich aan de stok vasthield zou er geen werkelijk gevaar zijn, hij zou zich niet belachelijk maken en het werk zou in enkele minuten gedaan zijn, in plaats van in een uur of meer. Hij zette een voet op de vensterbank en toen heel voorzich tig, zonder naar beneden te kijken, de tweede. Toen bij zich met zijn bezwete handen aan de stok vasthield die erg glad was, dacht hij er pas aan dat hij eerst zijn handen had moeten afvegen. Nu was het echter al te laat, hij kreeg de vlag te pakken, rukte er hard aan om de knoop los te krijgen, verloor zijn evenwicht en viel, Wordt vervolgd (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Voordat u zich vanavond op uw gemak aan het tv-toestel zet om op Ned. 1 twee uur lang te kijken naar de Amerikaanse speelfilm „Gezwo ren kameraden" (een bewerking van de roman „Battle cry" van Leon Uris), moet u zich wel rea liseren, wat u te zien krijgt. Het is nl. een oorlogsfilm op basis van amusement en dat zal niet alle kijkers bevallen. De tweede wereldoorlog en zijn el lende dient als achtergrond voor een reeks avonturen van een naar liefde snakkend bataljon mariniers. De oor log komt wel ter sprake, er wordt ook wel een beetje gevochten af en toe. maar dat is sfeerbepaling. Het bataljon reist onder commando van een keiharde majoor uit Nieuw Zeeland naar een door Japanners be zet eiland in de Stille Zuidzee en de mannen hebben meer de lang ontbeer de liefde dan de bevrijdingsstrijd in hun hoofd. Het gaat min of meer toe als in een cowboyfilm, waarin ook geschoten en gevochten moet worden om het heldendom te markeren en de spanning op te voeren. Niet iedereen houdt ervan op deze manier de tragiek van een wereldoor log als „decor" te gebruiken: dat kan zelfs ergeren. Bespaart u dus uzelf gegriefdheid als u hier tegen bent en zet de film. die luchtiger geesten wel- kameraden. 22.40-22.45 Nederland II. VARA: 1830 "ARA - KA - BOEM - T.V Wielerronde De Acht van Chaam. NTS: 20.00 Nieuws in "t kort STER: 20.01 Reclame. VARA: 20 05 Coronation Street. TV-fllm. 20.55 Achter hel nieuws. 21.20 VARA - RA - BOEM - TV: Wielerronde De a rht van Chaam. documentai- STER: 22.10 Reclame. NTS 22.15-22.30 Jol lelgië, f tal. ka- valse; Brazil: Lullaby of bird- land: Moments to remember; Oranges from Jaffa: Tequila: Alfredo: Makin' When Johnny c foonmuzlek. 8.32 Vakantietlps mmofoonmuziek. (9.35 Wa- zieken. VPRO: Klassie ke kamermuziek (gr). (11.30). 12.27 Mededelingen voor land- ituinbouw. 12.30 Nieuws Pro memorie, praatje --'.45 Doe het zelf. lezing. 13.00 13.45 Voor de vrouw. 14.15 Mo derne muziek en koorzang. TROS: 14.45 Licht programma. ktualitelten. ir •lasslaues. 15.25 NCRV: 15.45 liederen (gr). 16.00 Bij- 15.05 Aktualitelten. 15.10 ments classlaues. 15.25 Vooi vrouw. NCRV: 15.45 Stereo: Spaanse liederen (gr). 16.00 F" beloverdenking. 16.30 Kam Metropole c 17.30 Stereo: Lichte VPRO: 7.55 Deze 8.50 Morgenw t pianospel FM-kanalon. 9 02 Lichte vocale mu ziekjes 10.00 Nieuws. 10.02 Nieuwe langspeelplaten. 11.00 Nieuws 11.02 Muziek bij de ioffle: licht platenprogramma 12.00 Nieuws. 12.02 Gevarieerd programma met toeristische inslag. 13.00 Nieuws. 13.02 Ne derlandse hltoai licht niet zal hinderen, dan liever - niet aan. Er is nog een tweede net en er zijn twee Nederlandse radiopro gramma's, indien u iets anders zou willen om u bezig te houden. Shirley Temple niet voor ons (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De Amerikaanse sprookjesserie „Er was eens..." waar mee de NTS vanavond van start gaat, heeft in de Ver. Staten de come back van Shirley Temple betekend. Zij was het, die elk verhaal inleidde, nadat zij zich heel lang had laten vragen daarom. Wij merken daar niets van: voor ons geen terugkeer van het blonde, krulharige wonderkind van het witte doek in de jaren dertig. De inleidin gen van Shirley, nu een aardige, huiselijke doktersvrouw en moeder van opgroeiende kinderen, zijn wegge knipt en vervangen door Nederlandse toelichting, voor zover dat nodig is. Het eerste sprookje is in Nederland niet zo bekend. Het is een verhaal van de Engelse schrijfster Dinah Ma ria Mulock Craik over een kreupel prinsje dat het £eluk vindt, maar Kostbare vlooien een vlucht in Een man uit New York be weert vlooien opgelopen te hebben tijdens toestel van de schadevergoeding omdat hij „een sociale paria" is geworden door de vloeiebeten. Zijn advocaat voerde aan voor de rechtbank in Brooklyn dat de man zich in tien dagen veer- tigmaal heeft moeten wassen met een speciale zeep. Aer Lingus ver zet-zich krachtig tegen de aantijgin gen daar zo zegt zij dekens, slopen en dekjes voor hoofdsteunen dagelijks ververst worden en het interieur bij het schoonmaken al- tijd bespoten.-wordt met insecten- dodende middelen. Postduif h5' ,za' de postduif Percy had Z O dag' Uit Sherborne niet (Eng.) die dag beslist niet mee. Toen de hokken opengezet werden, nam hij het verkeerde poortje en vloog in de begerige kaken van een terrier. Wat ge schrokken maar geenszins uit het veld geslagen nam hij de vleugels naar huis waar juist dé gezinswas werd gedaan. De vrouw des huizes gilde toen Percy een duikvlucht in de wasma chine uitvoerde. Hij tolde rond als een stuk wasgoed. Toch slaagde hy erin zijn kop boven water te hou den. Wat kaler en schoner kroop hij uit de wasmachine om zich vervol gens behaaglijk in het zonnetje te drogen. SUKKELTJE EN BRUUNKE 11. „Wilt u de Elektri sche Centrale alstublieft even goed toveren? De Klusjesman kan hem niet in orde maken en nu gaat er niets in Bosdorp!" ver telt Stikkeltje. Maar Ouwe Pim schudt droevig het oude hoofd. „Ik KAN niet meer toveren, want ik ben m'n toverhoed kwijt!" zegt hij. „Wat 'n ramp!!" schrikt Stikkeltje, „hebt u goed overal gezocht, meneer Ouwe Pim?" „Waar zou ik moeten zoeken? Ik had hem op, toen ik m'n dutje ging doen en toen ik wakker werd, was hij spoorloos verdwenen!" Stikkeltje kykt rond, naar het open bovenlicht „Misschien-weg-gewaaid," oppert hy. „Of mis schien gestólen!" zegt Bruunke. De tovenaar haalt mismoedig zijn schouders op. „Weg is weg!" zucht hij FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9