Chefarine „4" doet wonderen bij pijn of griep! Dopersen „in de wereld niet van de wereld Trappisten mogen spreken Een woord voor vandaag Paus vraagt Turkije om te bemiddelen Wereldcongres van Kwakers Volgend jaar boren in Noordzeebodem Controle Scheveningse gevangenen scherp er Werkloosheid Enschede stijgt Kleme oei Zielental van Geref. Gemeenten Geen klasse-justitie in affaire Boude wijn H. VANDAAG OP STAP NAAR MENNO Uw probleem is het onze.... WOENSDAG 26 JULI 1W1 Abél en Henoch, twee mensen uit de oertijd, waarvan God getuigenis gaf, dat zij Hem welgevallig waren, maar, zo ver volgt de schrijver van de Hebreeënbrief; „Zonder geloof is het onmogelijk Hem welgevallig te zijn. Want wie tot God komt, moet geloven, dat hij bestaat en een beloner is voor wie Hem ernstig zoeken". (Hebreeën 11:6). Al onze goede voornemens of beste werken zijn op zichzelf God niet welgevallig. De Here Jezus heeft gewaarschuwd, dat er in de dag des oordeels mensen zullen zijn met heel veel werkelijk goede werken, die toch te horen zullen krijgen: Ik heb u nooit gekend. Gaat weg van Mij, gij werkers der ongerechtigheid. Hoe nauwgezet ons leven ook is, niets van ons is God welgevallig zonder geloof. Wat voor geloof? Jammer, dat wij hier in de Nieuwe Ver taling lezen „dat Hij bestaat". Dat God bestaat was in de da gen, dat dit geschreven werd, voor niemand een vraag. Hier wordt maar niet gezegd, dat wij geen atheist mogen zijn. Er staat letterlijk: Wie tot God komt (met zichzelf, met zijn goede werken maar ook met zijn vele slechte werken, zonden en tekortkomingen)moet geloven dat Hij is. Dat herinnert aan Gods openbaring aan Mozes in de braam struik als de „Ik ben" Exodus 3:14). Jahweh, de eeuwig onveranderlijke en getrouwe voor zijn volk, die God is onze zaligheid, maar dan ook niets buiten Hem. Wie dat gelooft, werkelijk gelooft, kan niet anders meer dan zijn heil alleen van Hem verwachten en zal merken, dat God een beloner is voor wie Hem ernstig zoeken. Wij lezen vandaag Romeinen 4 1 -12. ik Conflict in Nabije Oosten ISTANBOEL Paus Paulus heeft volgens welingelichte kringen een beroep gedaan op Turkije, om te bemiddelen in de crisis in het Nabije Oosten. Hy heeft het conflict gisteren be sproken met Turkse regerings leiders op het paleis van de president, tijdens zijn tweedaags bezoek aan dit land. Turkije is een islamitisch, maar niet-arabisch land, dat goede betrek kingen onderhoudt met Israël. Daar komt nog bil. dat de „heilige plaatsen", wier lot de paus bijzonder ter harte gaat, eeuwenlang onder Turks beheer hebben gestaan, gedu rende de periode, dat het Ottomaanse keizerrijk in Palestina aan de macht Na zijn bezoek aan president Su- nay had de paus een ontmoeting met patriarch Athenagoras, de leider van de oosterse orthodoxie. Hier kwam ook de verdere toenadering tussen de twee kerken ter sprake. Vandaag be zoekt de paus Efeze. Bij zijn aankomst op het vliegveld waren president Sunay, premier De- mirel en andere hoge regeringsfuncti onarissen aanwezig, hoewel het be zoek van de paus officieel „particu lier" genoemd wordt. Ook werd hij begroet door de leiders van de ortho doxie en van de islamitische en GREENSBORO Niet alleen de Doopsgezinden, maar ook de Kwakers houden een wereldcongres, namelijk In Greensboro in North Carolina in de Veren. Staten. Het is vijftien jaar geleden dat een dergelijk wereldcon gres is gehouden. In de geschiedenis is het het vier de. Maandag zijn de 1200 afgevaardig den uit 38 landen voor het eerst bij elkaar gekomen. Het hoofdonderwerp is de plaatsbe paling van de Kwaker inzake de ras- senbetrekkingen, Vietnam en de christelijke eenheid. Kardinaal Cardijn overleden BRUSSEL In Leuven is maan dagavond op 85-jarige leeftijd overle den Jozef Leon kardinaal Cardijn, die in de jaren twintig een organisa tie stichtte die geleidelijk uitgroeide tot de Katholieke Arbeiders Jeugd. In februari 1965 werd hij tot bis- ichop gewijd, aangesteld als aartsbis schop van Tusuro en in dezelfde maand benoemd tot kardinaal van San Michele Archangelo te Pietralan- Studenten kwaad op prof. A. Heertje (Van onze onderwUsredactie) de Stichting Studenten Huisvesting. In een artikel in het SVB-blad wordt prof. Heertje autoritair en ontactisch optreden verweten. Er is onder meer onenigheid tussen de hoogleraar en het Semeentebestuur over de ligplaats van et studentenschip Caledonia. (Advertentie) Vier middelen In één tablet helpen snel en... doen wonderen! De vier middelen, verenigd in Chelarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nóg beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. DEN HAAG Precies twee maanden na de Tweede Ka mer heeft gisteren ook de Eerste Kamer zich akkoord verklaard met de algemene maatregel van bestuur, die de voorwaarden be vat voor de ontginning van het Nederlandse deel van het con tinentale plat. Slechts de PvdA de PSP en de KVP'er Siegmann stemden tegen (de CPN was af wezig). De beslissing van de Senaat houdt in, dat oliemaat schappijen in ieder geval reeds volgend jaar in onze Noordzee bodem kunnen gaan boren. Minister De Block (economische za ken) heeft het gistermiddag bij de Na jongste ontsnapping DEN HAAG Minister Polak heeft na de ontvluchting van de vier gevangenen op 16 juli uit de Scheveningse strafgevange nis (van wie er nog één voort vluchtig is) onmiddelijk maat regelen genomen om zwakke plekken te beveiligen. Zo is de overzichtelijkheid van het buitenterrein verbeterd en is de interne controle in het instituut uitgebreid. De minister antwoordt op vragen van de Tweede-Kamerleden Boot en Van Schalk dat wordt nagegaan of op langere termijn maatregelen nodig lijn om de veiligheid te verbeteren. Samenloop Zoals bij ontvluchtingen meestal, heeft ook in Scheveningen een sa menloop van omstandigheden de ontsnapping mogelijk gemaakt. Er werd van uitgegaan dat de beveili ging voldoende was omdat het insti tuut deel uitmaakt van een sterk beveiligd complex. HET WEER IN El HOI» Londen Amïterdetn Brussel Lux-mbur» Pertl» Nice Frankfon Müncher Zürlch Dit werd nog bevestigd door de omstandigheid dat sinds de oprich ting in 1962 uit dit instituut geen enkele ontvluchting, zelfs geen noe menswaardige poging daartoe is ge beurd. Dit kan volgens de minister komen door de intensieve contacten van de bewakers met de gevangenen. T ekort Overigens is de minister bezorgd over de personeelssituatie in het Scheveningse complex. Er is een be langrijk tekort. Vorig jaar leverde een intensieve campagne vijftien i man bewakingspersoneel op. Het is de bedoeling dat de psycho patenzorg en het gevangeniswezen volgend jaar de beschikking krijgen over een eigen wervingseenhcid, waardoor in samenwerking met I de rijkspsychologische dienst de wervingsacties kunnen worden ge ïntensiveerd. De foto's van de ontsnapten kon den volgens minister Polak na de vereiste vermenigvuldiging om streeks één uur 's nachts ter beschik king worden gesteld van de televisie en de pers. Het televisieprogramma was toen echter afgelopen en voor plaaising van de foto's in de ochtend bladen was het te laat. Slechts één ochtendblad slaagde erin de foto's op te nemen. Minister spreekt over mini-omroepen AMSTERDAM Minister Klompé van cultuur en recreatie zal morgen avond van twintig over acht tot vijf over half negen via Nederland 1 in de Tros-rubriek Kompas spreken over het vraagstuk van de mini- omroepen. joodse gemeenschappen in Turkije. De paus betuigde zijn meeleven met de slachtoffers van de aardschokken. De laatste paus. die Istanboel (Konstantinopel) bezocht heeft, was paus Konstantijn I in het jaar 711. Zuid-Molukkers moeten vliegreis zelf betalen DEN HAAG AJ.* leden van een „delegatie van de Republiek Maluku Selatan" zijn begin 1962 twaalf Zuid- Molukkers in het toenmalige Neder lands Nieuw-Guinea aangekomen. Na een onderzoek inzake hun betrouw baarheid werden ze kort na hun aan komst vrijgelaten. Het is niet gebleken dat ze de Nederlandse militaire inlich tingendienst inlichtingen hebben ver schaft. Bij het ministerie van defensie zijn deze personen niet bekend. Minister Beemink antwoordt dit op vragen van het Tweede-Kamerlid Van Dis (s.g.). Deze wilde weten of het waar was dat de Zuid-Molukkers ie der 2.253 moe.-ten betalen voor de vliegreis van Nieuw-Guinea naar Ne derland. Zij zouden na het verstrekken van belangrijke inlichtingen uit veilig heidsoverwegingen naar Nederland zijn overgevlogen. De minister zegt dat de Zuid-Mo- lukkers werden geacht te behoren bij de groep „sociale gevallen", waarvoor de reis naar Nederland mogelijk werd gemaakt op voorschotbasis. Het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk onderzoekt in hoeverre ze de reiskosten zelf kunnen betalen. Er Is geen enkele reden voor een uitzondering. De invordering zal, wanneer deze op grond van de bevin dingen kan geschieden, op zeer soepele wijze gebeuren. Rijk gaat uit overlegorgaan Zw.-Nederland ROTTERDAM De twee vertegen woordigers van Rijkswaterstaat in het bestuur van het Overlegorgaan Zee havens Zuidwest-Nederland zullen hun funktie neerleggen. Minister drs. J. A. Bakker van verkeer en waterstaat vindt dat de regering dan vrijer te genover dit orgaan kan staan dan nu het geval is. Het is de bedoeling dat de direkteur- generaal van Rijkswatenstaat, ir. J. v d. Kerk en zyn plaatsvervanger, ir. C. in 't Veld. voortaan het bestuur alleen maar zullen adviseren. Op verzoek van de provincie Zuid- Holland en Zeeland en van Rijnmond en Rotterdam werden enkele maanden Jeleden. de twèe rijks-vertegenwoor- igers in het bestuur opgenomen. Het is echter gebleken dat het moeilijk is hen te handhaven als het orgaan op de regering druk gaat uitoefenen de be langen van Zuidwest Nederland ster ker te behartigen. DcliIer begraven LICHTENFELS In Lichtenfels in Beieren is gisteren het stoffelijk overschot van de Westduitse liberale leider Thomas Dehler met staatseer begraven. Talrijke politici, onder wie bondskanselier Kiesinger, diens voor ganger Erhard en de voorzitter van de Bondsdag dr. Gestenmaier, woon den de plechtigheid bij. Predikantentekort wordt minder verdediging van de a.m.v.b. nog vrij moeilijk gehad. Hij slaagde er slechts ten dele in de grote juridische bezwa ren van de PvdA tegen het ontwerp te weerleggen. Vorige week had de socialistische fractieleider ir. Vos reeds scherpe kri tiek geleverd op het feit, dat het inte rimkabinet-Zijlstra destijds niet de (inmiddels opgeheven) Mijnraad heeft gehoord over de wijzigingen, die in de door minister Den Uyl ontwor pen a.m.v.b. zijn aangebracht. Door deze nalatigheid komt volgens de heer Vos de rechtsgeldigheid van de huidge a.m.v.b. op losse schroeven te staan. Gehoord Minister De Block betwistte dat. Over het niet-horen van de Mijnraad is de regering weliswaar politiek aan te spreken, maar juridisch is er vol gens de bewindsman geen vuiltje aan de lucht. De Mijnraad is in eerste instantie gehoord. Het advies van de raad was op alle punten bijzonder volledig, ook op dat van de staatsdeel neming in de oliewinning. Geen wet telijke regeling verplichtte de rege ring tot het inwinnen van een aanvul lend advies over wijzigingen, die zij in het ontwerp-Den Uyl meende te moeten aanbrengen. Prof. Troostwijk (soc.) kwalificeer de het formeel-juridische standpunt van de minister als „miezerig gedoe". De KVP'er Siegmann onderschreef de bezwaren van de socialisten en vond dat de regering zich aan „ondemocra tische geheimzinnigdoenerij" heeft schuldig gemaakt door te weigeren het advies van de Mijnraad openbaar te maken. Ook prof. De Gaay Fortman (a.r.) verweet de regering onzorgvuldig te hebben gehandeld door de Mijnraad niet in tweede instantie te horen en het advies geheim te houden. Overi gens wilde de a.r. senator de rechtsgeldigheid van de a.m.v.b. niet betwisten, zulks in tegenstelling :ot de PvdA-fractie. die de regering bij monde van prof. Troostwijk van „bestuurlijk onfatsoen" beschuldig de. „Onbewezen" Mr. De Block meende, dat het aan de minister is om te beslissen of al of niet tot een nadere adviesaanvrage moet worden overgegaan. Na afwe ging van alle „voors" en „tegens" is naar zijn mening een juiste, juridisch niet aanvechtbare beslissing geno men. Tegen het probliceren van het advies van de Mijnraad voerde hij aan, dat dit een eenzijdige bevoorde ling van bepaalde belangen tot ge volg zou kunnen hebben. Bij interrup tie noemde prof. De Gaay Fortman dit een ..volstrekt onbewezen stel ling". De minister hield het voor moge lijk. dat bij het huidige commerciële uitputtingstempo de gaswinning in Groningen rond het jaar 2000 over z'n hoogtepunt heen zal zijn en dat nog weer 20 jaar later het gas dezelf de weg zal gaan als de steenkool Hij deelde voorts mee. dat besloten is het militair oefengebied ten noor- j Christus. Hij leefde niet in een getto, ENSCHEDE De werkloosheid in Enschede zal in augustus nog met ruim 300 man stijgen tot een totaal van 2200 personen, in hoofdzaak tex- tielmensen. doch in dit getal zit ook een grote categorie bouwvakkers. Van de ruim 200 man personeel van de textielfabriek Ter Kuile-Crom- hoff is op het ogenblik ruim eender de naar elders vertrokken. Het be drijf sluit eind augustus. Op het ogen blik worden de nog aanwezige grondstoffen verwerkt. Ook de NV Spinnerij Oosterveld (een der werkmaatschappijen van de Kon. Nederlandse Textiel-Unie) zal volgende maand de poorten sluiten. Ruim 300 van de 575 werknemers heb ben elders plaats gevonden. Behalve de 900 man van het Van Heek-concern, die reeds zijn ontsla gen. zullen nog 200 man in de komen de maanden afvloeien. In het bedrijf te Neede van het Van Heek-concern, dat ook wordt op gegeven, zijn op het ogenblik nog 180 van de 350 mensen werkzaam. Ruim 150 personeelsleden van de 180 zijn intussen elders geplaatst. Na eten van ijs 200 mensen in ziekenhuis BOEDAPEST Ongeveer 200 mensen zijn in de Westhongaarse bad plaats Buek érnstig ziek geworden door het gebruiken van consump tie-ijs, dat werd verkocht in een zwembad. Alle zieken moesten met ambulances naar ziekenhuizen wor den gebracht. Later mocht een aantal naar huis. De partij van 80 kilo ijs zou opgeslagen zijn geweest in een koelkast, die tijdelijk defect is ge weest. (Vu i kerkredactie) ZEIST Het zielental van de Gereformeerde Gemeenten is in het afgelopen jaar gestegen met 1,7 procent van 69.512 tot 70.706. Zo blijkt uit het dezer dagen ver schenen Kerkelijk Jaarboek van deze gemeenten- Het aantal gemeenten steeg van 149 tot 150 door de institu- ering van een gemeente in Erme- lo. Het aantal predikanten daalde van 34 tot 32 door het overlijden van ds. H. van Gilst en het vertrek van ds. A. Elshout naar de Verenigde Staten. Overigens hebben dezer dagen weer drie kandidaten beroep aangenomen. Het predikantentekort in deze ge meenten is nog zeer groot, maar er is relatief toch een duidelijke verlich ting gekomen in de laatste tien jaar. In 1957 waren er slechts negentien predikanten. Van de straks 35 predikanten heb ben er maar 10 een diensttijd, langer dan tien jaar. Grensverkeer Uit de statistiek van het grensver keer met andere kerken blijkt, dat de Nederlandse Hervormde Kerk een vrij sterke zuigkracht uitoefent. Naar deze kerk gingen 253 personen over, terwijl er 134 in omgekeerde richting een overstap maakten. Polak: opname in kliniek nodig DEN HAAG Boudewijn H.'s overplaatsing naar de Dr. Van der Hoeven-kliniek was nodig omdat tijdens zijn verblijf in de gevangenis zich verschijnselen voordeden, die deden vrezen dat hij in ernstige mate zou desinte greren. Zijn opname in de kliniek gebeur de op advies van een aantal deskundi gen. Aan Boudewijn H. wordt, even als aan iedere andere veroordeelde de mogelijkheid geboden om tot een zo goed mogelijke aanpassing aan de samenleving te komen. Van klas se-justitie Is geen sprake. Dit heeft minister Polak (justitie) meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerleden Harmsen (bp) en Wigel (lib). De bewindsman zei verder dat de studie van H. aan de universiteit van Utrecht en zijn deelname aan een zeilkamp een onderdeel vormen van de behandeling van zijn psychische stoornis. Minister Polak verklaarde, dat hij heeft gemeend zich niet principieel tegen hernieuwde deelname van B. H. aan een soortgelijk kamp te moe ten verzetten. „Daardoor zou immers H. t.o.v. de medeverpleegden in de kliniek in een uitzonderingspositie ko men te verkeren, hetgeen niet alleen in strijd zou zijn met de plaatsings procedure, maar ook zijn behandeling nadelig zou beïnvloeden." Tenslotte meent de bewindsman dat de wijze waarop Boudewijn H. de mogelijkhe den wordt geboden tot sociaal herstel te komen, geen maatschappelijk on verantwoorde risico's met zich brengt. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen té Suriiufzum (toez.i: W. Kruidenier te Nijeveen (Dr.); te Tzum- marum (toez.): J- F. M. v. Malssen te Schingen en Slappeterp (Fr.); te Op- heusden (toez.): A. Muilwijk te Gar- CHRIST. GEREF. KERKEN De Methodistenkerk in Estland sinds 1940 verdubbeld in zielental. De gemeente in de hoofdstad Tallin werd zelfs vijfmaal zo groot en groeide tweehonderd tot duizend leden. (Van onze kerkredactie AMSTERDAM \andaag wordt er niet gecongresseerd. Halverwege hun wereldcongres hebben de doopsgezinden een dag rust. Verschillende excursies staan op het programma. Zoals wel te verwachten was, toonden de meeste congresgangers (ongeveer 1200) belangstelling voor de tocht naar het Friese Wit- marsum, de plaats waar Men no Simons geboren werd en als pas toor werkte, tot hij in 1536 naar het doperdom overging. De heenreis voert langs Giet hoorn, waar een sterke doopsgezinde concentratie is, en terug gaat men langs, de Afsluitdijk, waarbij de gidsen niet zullen verzuimen mee te delen, dat ir. Lely ook doopsgezind was. SPANNING De Nederlandse doopsgezinden onderscheidden zich in inenig op zicht van hun geloofsgenoten elders. Nemen zij hier volop deed aan het openbare leven, elders overheerst nog vaak de gedachte van het „do perse" teruggetrokken leven, ver van de boze wereld. Deze spanning kwam vooral gis teravond aan de orde in de toespraak van de Duitser Adolf Schnebele „Gehoorzaam leven in een gesecu lariseerde wereld". Hij signaleerde onder de menisten enerzijds een separatisme in sektari sche groepen en groepjes, dat tot onvruchtbaarheid leidt en anderzijds een verregaand conformisme, dat een leven garandeert, dat wel rustig, maar tegelijk zouteloos is geworden. GEEN GETTO Terschelling niet voor de natte mijnbouw open te stellen, hoe wel 20 kilometer ten zuiden van dit gebied gas Is aangeboord. Deze beslis sing is genomen na zorgvuldige afwe ging van de belangen van scheep- I vaart, mijnbouw en defensie. dronk met tollenaars zondaars. Maar tegelijk ging hij niet in de wereld op, sprak geenszins ten haren believe en sloot nooit een compromis met de zonde. Schnebele deed een klemmend betoog, om niet te zeggen: „Jij, geseculariseer de mens. blijf in je geseculariseerde wereld en ga met haar tot het bittere einde, maar laat mij, mens met een geestelijke instelling, in mijn christe lijke wereld, die de belofte van het eeuwige leven heeft." Die christelijke wereld is er zelfs niet. Of wij willen of niet, wij zijn in deze „wereldlijke wereld" vervlochten als mensen van onze tijd. Maar tegelijk zijn wij burgers van het Rijk Gods. Separatisme en conformisme betekenen allebei een verdringen van de span ning van dit dubbel burgerschap en een verloochening van het woord en leven van Christus. Schnebele herinnerde aan het woord van Paulus, dat de kinderen Gods schijnen als lichtende sterren temidden van een krom en ver draaid geslacht. Dat kromme en verdraaide kunnen wij niet ver anderen, hoe wij ook ons best doen, maar dat veroorlooft ons niet er uit weg te vluchten. Veeleer wordt ons bevolen de wereld door een gehei ligd leven te verlichten. De oecumenische beweging kwam ter sprake in het referaat van de Ame rikaan Arthur M. Climenhaga. De meeste doopgezinden hebben het niet zo op Genève begrepen. Slechts twee groepen (waronder al weer de Nederlandse doopsgezinden) zyn bij de Wereldraad aangesloten. Allen zijn wij. of wij het wilen of niet. betrokken bij de kwestie van de oecumene aldus Climenhaga. Misschien is ons hier zijn op het doopsgezinde wereldcongres daar ook een teken van. „Maar ik vraag mij af: Is de oecu menische beweging hetzelfde als het streven om alle kerken in één orga nisatie te brengen? Volgens mij is „vereniging" iets anders dan „een heid". Wij moeten bereid ziin, zowel persoonlijk als als kerk tot het kruis van Christus te gaan. Ons antwoord op de vraag: geschei den blijven of eenheid behouden moet gegrond zijn op de Bijbel het mag niet voortkomen uit compromis neigingen of utiliteitsoverwegingen." (Van onze kerkredactie) CITEAUX De trappisten hebben besloten hun stilzwijgen te verbreken. Ook hebben ze hun strikt vegetarische leefwijze voor een deel laten vallen. Dit is vorige maand besloten door het algemeen kapittel van de orde. dat in Citeaux (Frankrijk), waar de orde in 1098 gesticht werd, hijeen is geweest. De trappisten, of zoals zij officieel heten de „cisterciënsers van de strenge onderhouding" (OCSO), staan bekend als een van de strengste monnikenorden. De monniken moesten in het dagelijks leven een volstrekt stilzwijgen in acht nemen en mochten alleen van gebarentaal gebruik maken, indien dat nodig was. Ook nu zal het aantal woorden, dat gebruikt mag worden, beperkt zijn. Wat hun eten betreft: vis is voortaan toegestaan, maar eieren en vlees blijven verboden. In ons land hebben de trappisten abdijen in Tilburg. Diepenveen. Echt, Tegelen en Zundert, terwijl de Achelse Kluis deels op Belgisch, deels op Nederlands gebied is gelegen. Aan de andere kant wonnen de Ge-1. reformeerde Gemeenten i grensverkeer met de Christelijke Ge-j reformeerde Kerken (winst en verliei resp. 90 en 42), de Gereformeerde C meenten in Nederland (79 en 38) de Oud-Gereformeerde Gemeenten] (88 en 34). Met de Gereformeerde Ker-j ken was de balans ongeveer in even-I wicht (42 en 51). Grote stad De Gereformeerde Gemeenten ken-1 nen evenals andere kerken de proble-j men van de grote-stadsgemeentei Zo verloren de vier gemeenten vanl Rotterdam nog al wat leden, waarte- genover groei staat van randgemeen- I ten als Capelle aan den IJssel, Vlaar- dingen en IJsseimonde. Behoorlijke ledentoename was er^ ook in Elspeet, waar de gereformeer-1 de gemeente in het afgelopen jaar 11 wereldbekend werd, en verder in Dor- drecht, Genemuiden, Goes, Tricht Wageningen. Aan de andere kant no teerden we vrij grote achteruitgang in de Amsterdamse gemeenten, Oude water, Scherpenzeel en Zaandam. De gegevens achterin („mengel werk" komt in dit jaarboekje niet meer voor) vermelden velerlei activi teiten op het gebied van zending, ver enigingsleven en onderwijs. Zo zijn bij de vereniging voor gere formeerd schoolonderwijs, uitgaande van de Gereformeerde Gemeenten, rii aangesloten 52 lagere scholen, twee vglo-scholen, zes ulo-scholen, een kweekschool en tien kleuterscholen. RELLENDUREN NOG VOORT (Vervolg van pag. 1 Onder de slachtoffers zijn zowel politie-agenten als sluipschutters en plunderaars. De meesten zijn echter negers die door de politie, de na tionale Garde of particuliere bewa kers zijn doodgeschoten. Onafgebroken rijden patrouille auto's van de politie vaak met ka potgeschoten ruiten door de stra ten van Detroit en schieten op alles wat beweegt. Vooral de sluipschut ters zijn nog zeer actief. Langzaam zijn gisteren de oprui mingswerkzaamheden op gang ge komen. De verwoestingen zijn te ver gelijken met een bomaanval. Hele stukken straat bestaan nog slechts uit uitgebrande ruïnes. De door gouverneur Romney van de staat Michigan getroffen noodmaat regelen zijn nog van kracht. Zo mo gen benzine en alhohol slechts ge durende enkele uren van de dag worden verkocht. Ook is er een nachtelijk uitgaansverbod. TROEPEN Intussen heeft het Pentagon op dracht gegeven dat 25 hefsehroef- vlicgtuigen naar de luchtmachtbasis Selfridge bij Detroit worden gediri geerd om dc federale troepen in d< stad eventueel bij te staan. Ook zijn nog andere militaire versterkingen onderweg. In niet minder dan veertien andere Amerikaanse steden duren de onge regeldheden nog voort. In de neger- wijk Harlem van New York vielen twee doden, evenals in Rochester in de staat New York. Bij opstoot jes in Grand Rapids (Michigan) raakte dertien mensen gewond. In de afgelopen nacht kwam het ook tot onlusten in Saginaw, twin tig kilometer ten noordwesten van Detroit, Chicago en Cleveland. De relletjes in Saginaw ontstonden toen negers, die niet toegelaten werden tot een bespreking met burgemees ter Marsh zelf een neger een sitdownstaking op straat hielden. In Chicago kwam het tot gevallen van plundering in de negerwijk. Dichtbij de wijk Hough van Cleve land. waar vorig jaar juli bij ras- senrellen vier doden vielen, werden enkele brandbommen geworpen. BrieveD die ulet zijn voorzien van naam en adres kunneD niet in behandeling worden genomen Geheimhouding Is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten tn af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postregels te worden Ingeslo- Vraag: Bestaan er ook negatieve contactlenzen? In welke sterkte zijn contactlenzen mogelijk of gebruike lijk? Antwoord: Er bestaan negatieve contactlenzen. Theoretisch is er nau welijks een grens aan de sterkte van een negatieve contactlens. De gebruikelijke sterkten worden be paald door de graad van bijziend heid. Hierbij mag de grens praktisch wel gesteld worden op 30 dioptrieën. Vraag: Voor een vrouw heeft de man rentezegels geplakt. De vrouw is inmiddels overleden. Kan de man het bedrag der betalingen terpg krij gen? Antwoord: Dat kan niet Vraag: Vorig jaar heb ik voor zes maanden een gemeubileerde etage gehuurd voor mijn gezin. Dat was nogal prijzig. Tevoren en daarna had ik een eigen woning. Mogen de ze onkosten bij mijn uitgaven wor den gezet of kunnen zij als buitenge wone last worden beschouwd? Antwoord: Deze kosten zijn op geen enkele wijze aftrekbaar voor de inkomstenbelasting. Zij worden gezien als een vorm van besteding van het inkomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2