TV a 26 27 Puzzelhoek BRITSE AUTEUR WIL DE REGERING KLEM ZETTEN RADIO en Piratenwet ja of nee? Dr. Kimble heeft vakantie Schakelluiheid, een nieuw en een fout tv-woord DINSDAG 25 JTLI IW f MISSTANDEN Sociale misstanden vormden de twee onderwerpen waaraan de V.ARA-televisie gisteravond haar ac tualiteitenrubriek wijdde. Opnieuw, en nu wat concreter, werd gegraven in de onverkwikkelijke probleniatiek die sommige particuliere bejaarden tehuizen opleveren, doordat ze totaal onvoldoende zijn ingericht. Het komt voor dat ouderen in kommervolle omstandigheden leven. De conclusie, dat wij als Nederlan ders vanwege die bijzonder nare ge vallen „er niet goed op staan met onze zorg voor bejaarden" leek ons echter te sterk: wij hebben hier (ge lukkig) te maken met excessen, al komen die helaas nog te veel voor. - Zeer aangrijpend was een eigen reportage uit Calcutta, waar dvi-r•<- den paria's op straat leven, slapen en sterven en waar op een steenworp afstand nog een verschrikkelijke leprozenkolonie bestaat. Hoogst eenvoudig, daarom juist zo goed, werd. aangetoond hoe hier witte nonnen, zich Zusters van Barmhartigheid noemende, met in spanning van alle krachten en meer, bezig gijn de armsten en ongelukkig- sten voedsel en een plek om rustig te sterven te verschaffen. Nog eens zo'n reportagedie je na afloop wat onrustig doet rondkijken in de van prettige welvaart getuigende huiska mer. is wel ontzettend veel hulp nodig in India, ook buiten de zomer- hongersnood om. Een beetje koude douche was hierna het brave spelletje Tik tak tor, waarbij de tientjes zo gemakke lijk over de tafel schuiven, maar boeiend en heel interessant de film over Peter Scott, die de Zuidpool reis van zijn tragisch verongelukte vader navolgde onder zoveel betere omstandigheden. Uitstekend werden heden en ver leden dooreengeweven. Tenslotte liet Frans Bruggen ho ren, welk een fraai instrument de blokfluit kan zijn. Bij de NCRV kon men de proble men van de Russen ten opzichte van de krimpende Kaspische Zee zien en genieten van een vlot Hollands lied jesprogramma. Kruiswoord-puzzel (Van onze radio- en tv-redactfe) LONDEN Het lawaai over de Britse piratenwet en de toe passing daarvan blijft aanhou den. De maatregelen die de regering heeft genomen tegen alvast enkele van de vele clandestiene radiozenders-in- zee worden gekritiseerd en daarbij heeft het kunstje van het uitbreiden van de territo riale wateren door een vlag te planten op een af en toe droog vallende zandbank kwaad bloed gezet. De schrijver Ronald Duncan heeft nu het plan opgevat, de regering klem te zetten door de wet aan te vallen en pro cessen uit te lokken, hoewel de piraten zelf hem in 't ge heel niet ter harte gaan. In de nieuws-stille zomertijd gaat zoiets er als koek in. De lezers van de Daily Telegraph hebben het voorspel al genoten en kijken nu reik- (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Sommige kijkers krijgen heimwee naar de vluchte ling, die ineens van het AVRO- scherm is verdwenen, terwijl zij met vakantie waren. „Wat is dat?" vra gen zij ons, „horen we nu nooit de afloop meer?" We geven toe, dat het een gemis j is, het wegblijven van de weemoe- dige dokter Kimble, die zijn éénarm vergeefs zoekt en altijd maar od de hielen wordt gezeten door die verbe ten inspecteur van politie. Maar troost U, de serie is slechts op zomerreces. In september zult U ervaren, dat Richard nog altijd op pad is, zonder koffer op de loop gaat aan het einde van de aflevering en aan het begin van de nieuwe weer mèt koffer ergens is aangeland, halzend uit naar de ontwikkeling van alles wat Duncan in het vooruitzicht heeft gesteld. Hij schreef nl. een artikel in dit blad. waarin hij begmt met te verkla ren dat hij pop-muziek haat en dat het hem onverschillig is, wat er met de piraatzenders gebeurt. Het recht op vrije meningsuiting alleen gaat hem ter harte, hij noemt dat zelfs „heilig" en heeft beloofd daarvoor te zullen vechten. De door hem niet-be- minde radiopiraten wrijven zich hier bij in de handen: hoe Duncan over hen denkt is vers twee, als hij maar in het geweer komt! Duncan heeft, naar hij zegt in zijn artikel, eerst eens de wet goed bestu deerd. Hij vond er een artikel in. dat luisteren naar piratenzenders straf baar stelt met ongeveer 600 boete. ..Maar de regering waagt het niet, op dit punt de wet toe te passen." Om dit te bewijzen stapte Duncan naar het politiebureau van Savile Row en legde er een officiële beteke nis af: „Ik kom mij aangeven, ik heb naar clandenstiene radiozenders ge luisterd!" De politie haalde de schou ders op en deed (natuurlijk) niets. Duncan kon verdwijnen zoals hij was gekomen. Hiermee legde hij het eerste bewijs tegen de regering op tafel. Nu is hij bezig, een tweede op te bouwen. De wet bepaalt nl. dat hulp aan een piraat, van welke aard ook, straf baar is. Of men nu de radioschepen bevoorraadt met proviand dan wel met grammofoonplaten, of men op treedt in uitzendingen, teksten waar men hem toch weer zal a den. I H~m~ Horizontaal: 1. lijst, 4. zuidvrucht, 7. stad in W.-Afrika, 9. plaats in Duitsland, 11. zoon van Jacob, 13. te ken, 15. buiging, 16. plaats in de N.O. Polder, 17. boom, 18. vaartuig, 20. vo gel, 22. niet strak, 24. deel van een schip, 25. liniaal (ZN), 28. eetgerei, 29. uit-!ag op metalen, 30. stuk bouw- ind. Verticaal: 1. oogvopht, 2. zijtak Ful- c1?.. 3. viervoetig dier, 4. korte degen, 5. oorlogsgod, 6. een weinig scheel, 8. wratmeloen, 9. latwerk, 10. ontken ning (spreekt.), 12. bladvezels van verschillende agave-soorten tot hen nep verwerkt, 14. de hoofdstroom van Vcor-Indië, 18. bloem, 19. voertuig, 20. dof. 21. deel van een fiets, 23. bontjas, 24. zuivelprodukt. 26. slob kous (Vlaams), 27. meisjesnaam. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. toon, 4. para, 7. k.o., 8 Megen, 10. Rs, 12. rel, 14. dok, 15. mal, 16. ik. 18. ge, 19. Trees, 22. Weert, 24. interesse. 25. Roden, 26. netel. 28. en, 30. la, 31. non, 33. Poe, 35. Leo, 37. do. 38. eerst. 40. ed. 41. K"-42. peek. Verticaal: 1. toe, 2. om, 3. Ned, 4. pek, 5. An, 6. ara, 7. krat, 9. gom, 11. slot, 13. Lienden, 15. meestal, 17. ke ten, 18. gesel, 20. rio, 21. sen, 22. wen, 23. ree, 25. rand, 27. lood, 29. tor, 32. ook, 33. pet, 34. esp, 36. eek, 38. en, 39. te. Een slimme Duitse kijker schreef aan zijn programmablad: „Kunt U mij inlichten, hoeveel paar schoenen 1 de vluchtende dokter nu al heeft versleten?" De redactie bleef het antwoord schuldig. Misschien verneemt U het nog aan het slot van de serie, dat eind novem ber wordt vertoond. U gaat niet meer de barre winter in met dokter Kimble. De laatste aflevering ont hult zijn onschuld, want de ware schuldige wordt dan de hongerige inspecteur aangeboden en wat de vluchteling zelf betreft is alles ver geven en vergeten. Massaal protest tegen mr. Polak DOETINCHEM Het pas door par ticulieren opgerichte actiecomité „Kruisberg veilig voor Doetinchem" roept in een huis aan huis tc verspreide circulaire de Doet'nchemse bevolking op massaal te pre: 'steren tegen het achterwege blijver van maatregelen door minister Polak naar aanleiding van de recente moord door een van de verpleegden uit de inrichting. In het rondschrijven wordt de be volking opgewekt om via een bijge voegde briefkaart adhesie te betuigen aan het streven van het comité Men wil deze kaarten dan aan de minister overhandigen. „Met dit massaai protest willen wij de minister van justitie duidelijk ma ken, dat de Doetinchemse bevolking geen genoegen neemt met zijn opvat ting:, er zijn geep fouten gerp^akt en dus neem ik geen maatregelen", zo stelt het actiecomité. Dat er voldoende aanleiding is om veiligheidsmaatregelen te treffen, baseert het com té op het feit dat binnen een jaar twee moorden door verpleegden uit het asiel zijn ge pleegd en dat er een groot aantal deserteurs was. Het comité heeft gezegd zich er niet bij neer te leggen, wanneer de minister de actie alleen maar voor kennisgeving aanneemt. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De televisie heeft al heel wat nieuwe woor den aan de Nederlandse taal schat toegevoegd: dat loopt van beeldbuis en zwartkijker tot het nieuwste: schakelluiheid. Het is afkomstig van werkers in een vrij nieuw beroep: omroepsocio- logie (ook alweer een bijdrage voor het woordenboek), en zij doelen daarmee op de gesteldheid van kij kers, die, ook als het programma heu niet bevalt, aan het eerste net blijven hangen en niet overschakelen naar het tweede om te zien, of daar misschien iets boeienders wordt ver- tobnd. „Veel te veel mensen", zeggen deze sociologen, „hebben last van die schakelluiheid". Wij lezen dat in de NCRV-gids en de redactie merkt erbij op: „Maar de programmamakers blijven pogen, ons allemaal tot grotere activiteit te prikkelen". In hetzelfde blad staat vermeld, dat dagsluiters voor de tv heel voor zichtig moeten zijn in hun woord keus. Dat blijkt uit de brief van een onaangenaam getroffen kijkster: „Dominee", schrijft ze, „mijn man en ik zaten te luisteren naar uw dag sluiting. Ineens werden wij zo ge troffen door wat u zei. dat; ik uit riep: „Dat is gemeen!" U zei nl. „Kennissen zijn even talrijk als vlooien op de rommelmarkt." Nu staan wij zelf met textiel op de markt. Men kan er soms leuke din gen vinden. Maar vlóóien, dominee, heb ik er nog nooit gezien! Ik denk, dat u hiermee wel meer mensen ge krenkt zult hebben." Tja men spreekt voor miljoe nen oren en dan geeft de woord keus een hele verantwoordelijkheid, ook bij de beste bedoelingen! schrijft, opdrachten geeft voor recla me, direct of indirect, dat is allemaal één pot nat: het wordt gevat onder het begrip .hulpverlening". Dit artikel gaat Duncan nu aanpak ken. Hij zal voor Radio Caroline een stelletje programmateksten schrijven, niet om er beter van te worden, maar om een proces te kunnen uitlokken. Hij heeft aangekondigd, voor elke bij drage een honorarium van sixpence (nog geen twintig cent) te zullen vra gen. Hiermee toont hij aan, geen geld te willen verdienen aan piratenuitzen- dingen, maar ook niet voor niets te zullen werken, opdat men hem tij dens een mogelijk proces beslist „le veringen tegen geld" kan aanwrijven. Verwijten Wordt hij niet op de vingers getikt, dan staat hij nog sterker in zijn be wering, dat de regering-Wilson de po litieke moed niet heeft, de wet die zij zo laat mogelijk heeft ondertekend, ten uitvoer te leggen. Hij heeft nog wel een paar pijlen op zijn boog om die verwijten kracht bij te zetten. De regering", zegt hij in zijn arti kel, „is pas na de verkiezingen op de j proppen gekomen met de piratenwet, I omdat zij anders nooit de overwin- I ning zou hebben behaald. Nadat de wet er doorgedrukt was, is immers j bij tussentijdse verkiezingen al geble ken, dat Labour werd verslagen „om- j dat men niet straffeloos 25 miljoen kiezers die naar de piraten wensen te luisteren, voor het hoofd kan stoten". Duncan laat het in dit geschrift voorkomen, alsof de anti-piratenwet in Engeland het gesprek van de dag is, en alle mensen met tranen in de ogen het afscheid van hun clandestie ne zeemuziek tegemoet zien. Dit is wel aardig overdreven. Intussen zit de regering met deze publiciteit en opgepepte bemoeiing van een in feite niet-geïnteresseerde. die natuurlijk de nodige stof doet opwaaien en felle meningen voedsel geeft. Zal zij Ducans activiteiten aan grijpen om haar wettelijke besluiten j te demonstreren... of ze liever nege ren? Een lastige zaak, maar de tijd j zal het leren. EUROPESE SERIES MAKEN OPGANG (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Er ontstaat steeds méér belangstelling voor Europese se rie - televisieprogramma's.. Eindelijk heeft men de smaak te pakken gekre gen om door middel van dit medium eens wat meer bij elkander binnen te kijken. Zo is een team van ZDF (tweede Duitse tv-programma) bezig, een reeks van 13 afleveringen te maken over vrijetijdsbesteding in evenzove- le Europese landen. Het eigen land komt 't eerst aan bod. Een Franse cineast wil een avontu- ren-feuilleton maken, dat impressies geeft van diverse staten en samenle vingen. Hij heeft al gunstige reacties ontvangen van België, Duitsland, Ita lië, Engeland en Canada. Maar Frank rijk zelf toont niet de minste interesse om mee te doen. Slot Vierdaagse op het scherm (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Der traditie ge trouw zal de NTS vrijdagmiddag a.s. (28 juli) het slot van de Nijmeegse Vierdaagse op het beeldscherm bren gen. Ditmaal zal de feestelijke aan komst van de duizenden wandelaars na hun laatste etappe meer dan ooit de aandacht trekken, omdat prins Claus (als alles volgens plan ver doopt onder hen mag worden gere kend. Iedereen verwacht, dat prinses Bea trix delen zal in het goede gebruik van het welkom en haar echtgenoot met bloemen afhalen. In elk geval zal de NTS tussen 3 en 4 uur met camera's en verslaggevers (Joop van Zijl en Henk Terlingen) paraat zijn óm een levendige reporta ge van het geheel te geven. Voor de trouwe vrienden en beioonderaars van Bat man (want hij telt die bij duizenden onder de Neder landse kijkers, hoe anderen er ook over denken) een foto van de tegenstander, die hij_ vanavond moet over winnen. Het is de Pinguin, die een misdadige rol speelt in het avontuur waarin Batman en Robin verzeild raken. De „high society" van Gotham is niet zeker meer van haar rijkdom, als de Pinguin zichzelf promoveert tot schatbewaarder. Geen nood, de Batcar rijdt' uit, de tele foons staan roodgloeiend, Batman en Robin maken de slechtaard onschadelijk. Voor al wie er plezier in heeft: vanavond om 7 uur, Ned. 1. Een kinderprogramma is Batman nog steeds niet, ook al laten sommige ouders hun kroost meekijken. VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 KRO 7.10 uur aflevering van Batman. 8.20 uur herhaling documentaire „Grenzen van de geest", gevolgd door medische discussie. 9.35 uur Dodendans, aflevering van „De wrekers" Ned. 2 NTS 8.05 uur voorlopig laatste uitzending van „Première", filmnieuws. 8.30 uur Amerikaanse speelfilm „Het portrèt van Dorian Gray". VANAVOND TE HOREN Hilversum I KRO uur Omroeporkest en Omroep Mannenkoor in wer ken van Lekeu, Schönberg en Sibelius (stereo), uur recital te geven door de violist Wolfgang Schneiderhan en de pianist Walter Klein, j 10.45 uur muziek uit Liechtenstein. 11-45 uur amusementsmuziek door het Metropole-orkest Hilversum II AVRO 7.00 uur Willem Duys' Muziekmozaïek. 8.05 uur liedjesprogramma, j 8.35 uur amusement met muziek, raden en prijzen. 9.50 uur jazzmuziek. 10.55 uur historische opname van het declamatorium Terwe van Hubert Cuypers. waarin u de stem van de overleden acteur Jan Musch nog hoort. Geldvijver in Belgisch pavilioen in Montreal BRUSSEL De vijver bij het Bel gische Pavi'joen op de Wereldtentoon stelling te Montreal blijkt zijn geld wel op te brengen. Bij het verlaten van het paviljoen gooien vele bezoe kers er een geldstukjè in en toen men de vijver eind vorige week eens schoonmaakte, werd ongeveer 400 kg munten geborgen, met een totale waarde van 1960 dollar. Het geld is geschonken aan de Canadese blinden- vereniging. Terwijl Jeb met veel genoegen heft blikje open maakte, ging dokter Moore zijn kantoor binnen van het ziekenhuis, 10 km verderop. Jeb timmerde op het blikje en dokter Moore haalde zijn stethoscoop uit zijn zak en legde d;e boven op de boekenkast tussen een stapel medische tijdschriften en een oude, nooit gebruikte microscoop. Aan de andere kant van de boekenkast stond een ingelijste folo van een vrouw met open onderzoekende ogen. Zij was ge kleed naar de mode van twintig jaar terug. Toen zij nog leefde, was zij Matilde Moore geweest, de vrouw van Ed ward Moore, en kort nadat de foto was gemaakt, was zij in dezelfde jurk overleden. Edward Moore keek niet naai de foto, maar hij wist dat die er stond en voelde de aanwezig heid ervan als een soort warmte. Een beetje vlug deed hij nu zijn flodderjas uit die hij in het ziekenhuis op zijn rondgang altijd droeg. Hij iiing_ hem aan een gewei, een geschenk van Howard Perkins, die de (voor Edward Moore onverklaarbaar) onweerstaanbare drang tot jagen en vernietigen had. Hij trok een grijs pak aan pakte een oude versleten koffer en verliet het kantoor. Edna wachtte al bij de voordeur op hem, de halve maan van beschilderd glas boven de ingang wierp rode en geruite kleurige vlekken op haar witte uniform. Ze zei- ..Hoe staat het met, de overlijdensakte van Ha Henderson, dokte.'? „Ligt getekend op mijn bureau, maar ik heb hem nog niet ingevuld. Ik moet Alice nog het een en ander vragen, als ik terug ben. Ze zal wel geen antwoord weten, maar ik moet het proberen. Ik heb nog net)tijd om Harris op de Cabot Pitch op te bellen, voor ik naar net vliegveld ga." Zij knikte instemmend met die bespottelijke vooruitsprin gende kap. „Geen hoed of jas. dokter?" „Het is nog zomer ik denk dat het in New York warmer is dan hier." Zij maakte de deur open en stapte uit het koele solide gebouw in de warme buitenlucht. „Het beste dokter M°ore en goede reis." „Dag, Edna." Hij wist terwijl hij het bordes afliep, dat zij nog in de deuropening stond, lelijk, reChtop en betrouwbaar. Jaren had hij haar alleen beschouwd als zijn hoofdzuster, maar hij was anders over haar gaan denken, toen hij haar goede zorgen ten opzichte van hem besefte en de wederzijdse genegenheid voor het ziekenhuis. Edna werd oud en ook daarin kwam zij met hem overeen. Wat zou zij de komende jaren doen? (en wat zou hij in zijn onvoorstelbare vrije tijd eaan doen als hij oud was?) Hij wist niets van haar leven buiten het ziekenhuis. Als hij haar zo nu en dan op straat zonder uniform ontmoette, was zij een vreemde voor hem. Zii was niet uit de stad. Waarschijnlijk had zij ook geen familie, tenpiinste niet in dit gedeelte van de wereld. Dal was alles wat hij wist. Vriendinnen? Hij had er geen idee van. Be langstelling voor dingen buiten het ziekenhuis? Waarschijn lijk niet. Afgezien misschien van afrikaantjes in de venster bank. Hij voelde zich plotseling verantwoordelijk voor haar, besefte dat hij voor haar oude dag moest zorgen. Hij moest er eens met haar over praten, maar hij voelde zich al bij voorbaat verlegen, omdat hij zich dan met haar particuliere leven ging bemoeien. Ze zou het niet prettig vinden, er aan herinnerd te worden dat zij ouder werd en verging het hem niet net zo? Terwijl hij het parkeerterrein overliep langs de hoek van het gebouw, merkte hij dat Dr. Perkins naderde. Hij kwam uit de nooduitgang van de vleugel. Een ontmoeting met Perkins, hoe vluchtig ook, was altijd plechtig, en daarom wachtte Moore om te zien of Perkins hem nodig had. Moore dacht eraan dat het voor een vreemde niet moeilijk zou zijn om uit te maken wie de dokter en wie de chirurg was. Perkins zag er duidelijk goed uit, zelfverzekerd, verzorgd. Een man van de daad, van de aanval. Hij was geknipt voor zijn vak. Uiterst zeker hanteerde hij het lancet. Het was zijn levensvervulling, zoals hij zijn levensvervulling had gevon den als geneesheer-directeur. Toen hij op enkele passen van hen vandaan was. zei Perkins met zijn sterke stem: „Nou Ed, je bent op groot wild uit, hé?" „Ik hoop het te bewijzen." Zij hadden dit natuurlijk al lang besproken, maar Moore wist heel goed dat de ander zo zijn eigen opvattingen had. Hij zei nu precies wat Moore verwachtte dat hij zou zeggen. „Ik denk nog steeds dat je eerder een man zult vinden langs de gebruikelijke weg. Stuur brieven rond met een prachtige foto van ons ziekenhuis met dertig bedden. Stip de gangbare revolutie in de plaatselijke medicijnen aan..." Wordl vervolgd 8.35 Voor de Nederland I. NTS: 18 45 D' Mini molen. 18.50 Journaal STER: 18.55 Reclame. KP 19.00 Film-impressie van de Spasnse hoofdstad Madrid. 19.10 Batman. TV-fllm voor de Jeugd. STER: 19.56 Reclame NTS: 20.00 Journaal. STER: 20.16 Reclame. KRO: 20.20 Ame rikaanse dokumentaire over beïnvloeding van het mense lijke verstand. 2135 De Wre kers: Dodendans. TV-fllm van de Engelse TV-serle The Aven gers. 22.25 Epiloog. N' 22.30—22.35 Journaal. Nederland II. NTS: 20.0 Nieuws in 't kort. STER: 20.01 Reclame. NTS: 20.05 Nieuws over films. 20.30 Het portret van Dorian Gray. SpcelfH' (Beide keuringen 14 Jaar). STER: 22.16 Reclame. 22.20- 22.25 Journaal. BELGIë Nederlands progr. kanalen: 2 en 10. 19.30 TV-rally '67. 20.00 Nws. 20.20 Het verhoor. DOlltie- RADIO jVANAVOND Hilversum I 402 m. KRO: 19.00 Nieuws. 19.10 Aktualltei- ten. 19.30 Conclllepostbus. 19.35 Gevarieerd muziekprogramma. 20.00 Stereo: Omroeporkest. Omroep Mannenkoor en decla matie. 21.10 Boekbespreking. 21.25 Viool en plano. 22.00 De zingende kerk. 22.30 Nieuws. 22.40 Overweging. 22.45 Klank beeld over Liechtenstein en Zwltscrland-OosL 23.15 Stereo: Metropole-orkest en zangso liste. 23.45 Stereo: Lichte gram- mofoonmuzlek 23.55-24.00 Hilversum II. 298 m. AVRO: 18.00 Nieuws. 18.15 Actualitei ten. 18.30 Licht ensemble. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Muziek Mozaiek. 20.00 Nieuws. 20.05 Zingen geblazen. 20.35 Op de zomertoer: licht programma. 21.50 Jazz Spectrum. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 Declamatorium. door om roeporkest en voordrachtkun stenaar (opn.). 23.40 Roman tische pianomuziek (er.) 24.00 Nle HILVERSUM II. 298 RA: 7.00 Nieuws en oentena- gymnastiek. 7.23 Uitgeslapen: lichte grammofoon muziek en reportages. VPRO: 7.55 Deze iag. VARA: 8.00 Nieuws. 8.10 Zijn geld «f E=" Zuidsla- vische beeld- Iiaar loven houwer loopt rustig langs de Seine te wandelen als hij plotseling een vrouw in het water ziet liggen. Hij trekt zijn broek en schoenen uit, duikt in het grauwe water van de Seine, en redt de vrouw. portemonnee met 36 gulden in zat. Een paar dagen later krijgt de beeldhouwer van de politie als dank voor het kordate optreden een nieu we broek èn een portemonnee met 36 gulden. Straallrein De Britse spoorwegen experimente- i op het ogenblik met een trein met straalaandrijving. Een uit vier rijtuigen bestaande trein is voor dit doel uitgerust met dart aero-gas turbines van Rolls Royce. De trein haalt 250 kilometer per uur. Men hoopt begin volgend jaar met dit treinstel op de baan te komen. SUKKELTJE EN BRUUNKE 10. De vriendjes weten in het paleis de weg nog en hollen naar de Grote Zaal. „De zaaldeur stond gelukkig open, anders zat ik nog opgesloten ook kom maar binnen!" zegt Ouwe Pim. „Dag meneer Ouwe Pim!" zeggen de vriendjes. De toevaar zit op een grote zetel en kykt heel. heel verdrietig. „Wat ziet-ie er vréémd uit!" denkt Stikkeltje. En dan ziet hij, wat hel vreemde is: Ouwe Pim draagt niet, zoals sinds mensenheuge nis. zijn toverhoedü „Hebben ze het in Bosdorp al gemerkt?" vraagt Ouwe Pim. ..We hebben gemerkt, dat we u niet kunnen opbellen, bedoelt u dat?" vraagt Stikkeltje. „Ik ben te verdrietig, om te telefoneren: wat IS er?" vraagt de tovenaar op sombere toon. fH'ÉpSS rvw Ai.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7