Israëlische groep staat in centrum wandelfeest Roklengte tussen lang en kort - minimaat vergeten Nijmegen begroette zijn duizenden Enorme autobrancl zet rijksweg in lichtelaaie BOTSING: DODE, VIER GEWONDEN DINSDAG 25 JULI 19« (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN De Vierdaagsekoorts heeft Nijmegen weer in zijn greep. Aan de vooravond van Nederlands grootste wandel evenement heerste er een ongekende drukte, die zich vooral con centreerde rond het terrein van het gebouw De Vereeniging. Aan gelokt door het fraaie weer trokken duizenden en nog eens duizen den naar de Gelderse stad aan de Waal om iets te proeven van de Vierdaagsesfeer Vier dagen lang zal het beeld van Nijmegen beheerst worden door de kleurige uniformen van nagenoeg alle onderdelen van het Nederlandse leger, en door die van militaire eenheden uit zeven tien landen. Opvallend groot is het aantal mili taire deelnemers uit België. Denemar ken en Zwitserland. Maar niet alleen militairen geven de Vierdaagse cachet Ook de deelname van burgers die elk jaar groter wordt doet zich geducht Drie uur lang stagneerde de vrachtwagen het verkeer op de drukke weg ArnhemUtrecht. Roetzwarte wolken stegen op uit de brandende lading tapijten. TUSSEN DRIEBERGEN EN MAARN UTRECHT Een enorme autobrand heeft gistermiddag een gedeelte van de n< rijbaan van de rijksweg Arn hemUtrecht tussen Drieber gen en Maarn in lichtelaaie ge let en grote stagnatie veroor zaakt aan het autoverkeer. EeiT vrachtauto met oplegger die •en lading tapijten ter waarde van 200.000 vervoerde vloog op deze weg vermoedelijk door een kortsluiting in de elektrische installa tie in brand. Er ontstond een enor me rookontwikkeling en de kolom men rook waren zelfs in Utrecht te zien. Dank zij de gunstige windrich ting sloegen de metershoge vlammen niet over naar het naast de rijksweg gelegen bos. Er vormden zich kilometerslange fi les en de rijkspolitie kreeg handen vol werk met het omleiden van het verkeer via Zeist en Woudenberg van wege het ontploffingsgevaar en de «norme hitte. Pas na vijf uur slaagden de brand weer van Maarn en Driebergen er in LEENDE Bij een botsing tussen twee personenauto's bij Leende wa ren gisteravond een dode en vier ge wonden te betreuren. De 33-jarige A. W. M. van der Rijt uit Heeze kwam om het leven. Vier inzittenden van de auto waartegen de heer Van de Rijt botste zijn min of meer ernstig gewond naar een ziekenhuis ge bracht. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. LOENEN Het 14-jarig meisje A. van der Hoek uit Honselaarsdijk is gisteravond in Loenen door een vrachtauto met aanhanger aangere den en gedood. Zij reed met een vriendinnetje op de fiets toen het on geluk gebeurde. DEN BOSCH Marietje van de Not (14) uit Den Bosch is gisteren met haar fiets onder de achterwielen van een door een trekker gesleepte vrachtauto gekomen en ter plaatse ©verleden. Verzoek tot vervolging van litie A dam AMSTERDAM De juridische ad viescommissie voor jongeren in Amsterdam heeft de officier van Justitie verzocht de Amsterdamse po litie te vervolgen. Aanleiding vormde het optreden van de politie tijdens de demonstratieve Vietnam-optocht op 15 april. Politiemannen hadden op die bewuste dag op de demonstranten ingeslagen zonder dat de betogers zich aan enig strafbaar feit schuldig hadden gemaakt. De commissie noemt dit geen handhaving van de orde maar zonder meer een afstraf fing. Het verzoek wordt in behandeling genomen. Straaljagers „doden'" kinnen DEN HAAG De Nederlandse organisatie van pluimveehouders wil een onderzoek instellen naar de schade, die overvliegende straalja gers toebrengen aan de pluimvee stapel. In Dedemsvaart kwamen en kele weken geleden meer dan 200 kippen om toen een straaljager zeer laag over een boerderij vloog. De hennen kwamen om doordat zij he vig geschrokken boven op elkaar vlogen. Een pluimveehouder uil Maurik heeft de NOP op de hoogte gesteld van de schade door laag overvlie gende straaljagers. In zijn bedrijf is 4it al meer dan eens voorgekomen. beschouwd. De combinatie werd bestuurd door de 29-jarige Rotterdammer Ch. B. de Graaf. De wagen, eigendom van de transportonderneming Rutgers uit Gouda, was van Duitsland op weg naar de Maasstad. Chauffeur De Graaf rook tegen halftwee toen hij tussen Maarn en Driebergen reed een brandlucht. Direct stuurde hij de j combinatie naar de vluchtstrook en bracht hem daar tot stilstand. Toen hij de motorkap opende, merkte hij niets bijzonders, maar op het moment dat hij de cabine wilde instappen, schoten de vlammen al uit de wagen. Tegen zeven uur 's avonds was de brand bedwongen .en kon de weg weer worden vrijgegeven voor hèt verkeer. Twee mensen verdronken CALLANTSOOG Gisteren is aan het strand Grote Keefen te Cal- lantsoog de zevenjarig Hugo Mathijs Speijer uit Amsterdam verdronken. De jongen was met zijn broertjes van af een strekdam met een schepnet aan het vissen. Vermoedelijk is hij 'an de strekdam afgegleden en in ren diepe geul terecht gekomen. Sport vissers zagen even later het jongetje drijven. Men heeft nog tevergeefs ge tracht de jongen door middel van mond op mondbeademing te redden. MAASBRACHT Tijdens repara- tiewerkzaamheden aan een klein schip in de Maashaven te Maasbracht is gisteren de 52-jarige P van Busge- num uit die plaats van dek gevallen en verdronken. Zijn stoffelijk over schot werd door de rivierpolitie ge vonden. In de finalegroep studentenschaken in Harrachov nam leider Rusland een 3—0 voorsprong tegen Oost-Duitsland. In de B-groep verloor Nederland met 3.50.5 van Hongarije. gelden. Bij het aanmeldingsbureau I het een gaan en komen van soms bizar I uitgedoste wandelaars. Uiteraard haal- I de ook prins Claus in de loop van de middag zijn startkaart af. Het gebeur de vrijwel ongemerkt. Oude vrienden, getooid met gouden kruisen, ontmoeten elkaar weer met I herinneringen aan de vorige Vierdaag- se en maakten afspraken om de komen de dagen gezamenlijk de tochten te volbrengen. Jongere deelnemers kennelijk voor het eerst in Nijmegen zochten schuchter hun weg tussen de woelige drukte naar het aanmel- dingsbureau. ACTIE VOOR ISRAËL In de binnenstad deden de midden standers goede zaken, vooral souve nirs en Vierda3gse-vlaggen vonden gretig aftrek. Op het terrein van de aanmelding kon men o.a. eerstedag- enveloppen met Israëlische overwin ningszegels kopen, waarvan de toeslag bestemd zal worden om een groep Is raëliërs in Nederland een vakantie aan te bieden. Verwacht wordt dat deze actie 18.000 zal opbrengen. Meer dan ooit ioont het Vierdaagseleger belangstel ling voor het Israëlische kamp. mill- Langeweg in fel duel met Rus Mojsejew AMSTERDAM De zesde ronde van het IBM-schaaktornooI in Amster dam bracht geen wijziging in de stand van de grootmeestergroep. Vier par tijen eindigden namelijk in punten- delingen en twee partijen werden af gebroken. Het duel LangewegMojsejew heeft een fel gehecht te zien gegeven, dat nog niet in een beslissend stadium is. In de afgebroken stelling heeft de wit- speler twee sterke vrijpionnen, zijn koning staat echter niet veilig en aan gezien zwart een actieve toren en een loperpaar heeft kan dit nog complica ties voor Langeweg opleveren. PortischRee is een reeds meer dan veertig zetten durende positionele strijd met een licht overwicht voor de Hon- In de meestergroep won Jongsma zonder verder te spelen de afgebroken partij uit de vijfde ronde tegen Srpede- revac. In de zesde ronde speelde hij remise tegen Medina. De belangrijke partij tussen de koplopers Gereben en Marovic b-acht de Zuidslaviër winst en de eerste plaats. politi De boog gespannen In Amersfoort is vandaag het tornooi om de wereldtitel boog schieten begonnen. Twee van de Nederlandse deelnemers oefen den maandag op de baan: de heer A. Verbrugge en mevrouw D. Lanson. De wereldtitel is zo wel bij de dames als de heren op dit ogenblik in Finse handen. Mevrouw M. Lindholm is de titelhoudster en Haikonen de titelhouder. Robben prolongeren titel waterpolo DEN HAAG Het Hilversumse Robben is maandag waterpolokam- ploen van Nederland geworden. De Robben wonnen in Den Haag met 12 van HZPC. De uitslagen luiden: Hoofd klasse heren: HZPCRobben 12 (Rob ben kampioen). MeeuwenAZ en PC 00. Neptunus AmersfoortZian 53. Hoofdklasse: DZVNeptunus Arn hem 10. schappen staan onder leiding van lui tenant-kolonel Benny Ingbar. die tij dens de Oorlog in het Nabije Oosten I bevel voerde over de stoottroepen aan het Syrische front. „AI deze mannen en vrouwen", 7.0 vertelde hij ons, „heb ben de hoogste onderscheiding gekre gen voor het aandeel in de oorlog. Het is nog lang niet zeker of ze echt kun nen lopen. Voordat de zesdaagse oorlog uitbrak was de groep voor Nijmegen al samen- gesteld. Toen kwam die oorlog ertus- I sen. Soldaten die zich het meest heb- ben onderscheiden, zijn uit waarde- 1 ring voor hun moed tijdens de gevech ten naar Nijmegen afgevaardigd. Zij hebben geen wandelervaring. Maar ze kunnen wel tegen een stootje", aldus 1 de Israëlische kolonel Ingbar. j Een van de dapperen is de 19-jarige Ephraim Cohen, die een Toepoelef-bom- menwerper neerhaalde. De Israëlische meisjes die iri Nijmegen vertegenwoor digd zijn. deden voornamelijk dienst als verpleegster of telegrafiste. Ock zijn er die aan het front hebben gestaan. Zij staan in het middelpunt van de be langstelling, niet in het minst door hun uiterlijk schoon. Vierdaagse met vlaggeuparade ingeluid (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN Een indruk wekkende vlaggenparade in het* Goffertstadion luidde de 51ste Vierdaagse van Nijmegen in. Precies om zeven uur mar cheerden gisteravond jeugd groepen van de Stichting Neer bosch, die vlaggen droegen van de achttien deelnemende lan den, binnen. Zij werden gevolgd door de Mari- nier.skapel van de Koninklijke Mari ne onder leiding van de heer J. P. l.aro. de Koninklijke Militaire Kapel onder leiding van eerste luitenant A. Posthuma en de kapel van «le Konink lijke Luchtmacht onder leiding van majoor H. F. \V. van Diepenbeek. Verdere muzikale medewerking werd verleend door de Band of the first Battalion, de Royal Anglian Re giment, een Noors, Duits, Engels en Belgisch muziekkorps. Vooral de laatste band de kapel eerste di visie onder leiding van kapitein Cori- on oogstte bij de 30.000 toeschou wers zeer veel succes. Volksliederen De Koninklijke Militaire Kapel van het U de infanterie ba'iljon garde grenadiers speelde de volksliederen van Australië, België. Canada, Dene marken. Duitsland. Frankrijk, Groot- Brittannië, Ierland, Israël. Italië Luxemburg. Nederlandse Antillen. Noorwegen. Oostenrijk, Verenigde Staten, Zweden, Zwitserland en Ne- i derland. Daarna groepeerden de Koninklijke 1 Marine Kapel, de garde grenadiers en de Koninklijke LuchUnachtkapel zich op het middenveld van het Goffert- veld vóór het spelen van het Vier- I daagselied. dat door de duizenden uit volle borst werd meegezongen. De strak georganiseerde viaggenpa- j rade werd besloten met een massale 1 opmars van vertegenwoordigende groepen van de buitenlandse detache menten en Nederlandse militaire en burgergroepen onder gemeenschappe- lijke muzikale begeleiding van de ne gen muziekkorpsen. Ovatie Zeer indrukwekkend was de staan de ovatie die de enthousiaste toeschouwers brachten aan het kleine Israëlische detachement. Nog voor het défilé ten einde was stroomden tallozen naar buiten om getuige te zijn van de horadansen, die de Israëlische groep ten beste gaf. Nijmegen vanmorgen: 14.102 van de 15.610 gestart (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN Vanmorgen om vijf uur zijn de eerste wandelaars vertrokken voor de openingsdag van de Nijmeegse Vierdaagse. Om goed 8 uur was iedereen op stap. Van de 15.610 wandelaars die had den ingeschreven zijn er uiteinde lijk 14.102 gestart. De weersomstandigheden waren ideaal. De strakblauwe hemel duid de erop dat het een warme dag zou worden. Het Betuwedorp Eist was het cen trale punt op de eerste marsdag, die de 50 kilometer-lopers via Bemmel, Huissen en Elden tot aan de Neder- rijn brengt. Via Driel. Eist, Lijnden, Valburg. Ewijk en Oosterhout keer den zij naar Nijmegen terug. Ook voor de 30 en 40 kilometer- wandelaars is vandaag een parcours ten noorden van Nijmegen uitge stippeld. Prins Claus en zijn drie metgezellen begonnen om vijf minuten voor vijf .tan de 50 km lange tocht door de Betuwe, waar Eist de grote rustplaats is. De Prins maakte geen gebruik van het aanbod van de organisatoren om op een geheime plaats te starten. Zoals alle individuele wandelaars vertrok hij uit 1 de tuin van „De Vereeniging" aan het Keizer Karelpleln. Prins Claus is vandaag als lid van het grote Vierdaagse-leger gestart voor het eerste parcours van vijftig kilometer. De prins arriveerde gis teren in Nijmegen. Hij nam zijn intrek in Hotel Berg en Dal. Intus sen hebben de deelnemende groe pen in het Nijmeegse Goffertsta dion maandagavond hun vlaggen parade gehouden als inleiding van het wandelfeest. De Israëlische militaire delegatie maakte in de Goffert een glorieuze intocht. (foto onder). DE GAULLE INSPIREERDE DE MODE (Van onze moderedactrice) PARIJS De politiek van ge neraal De Gaulle mag in Canada opzien gebaard hebben, dat hij zelfs de scepter in de Parijse mo desalons zou dirigeren heeft nooit iemand kunnen dromen. En toch vermoedt een ieder een dosis politiek achter de jongste mode. die op het ogenblik stukje voor stukje onthuld wordt. Allereerst is er de absolute uitban ning van de mini-mode. Het is nog niet duidelijk of de rok nu kniekort of kuitlang zal worden, maar dat de mini-rok uit de gratie is, dat is wel zeker. Beslist niet uit zedelijkheids overwegingen, want daar maken de modemannen zich niet zo druk over, maar louter omdat er: a. iets heel anders moet komen wil er een afzet zijn en b. de textielindustrie het ver bruik van meer materiaal gaarne ziet om economisch draaiende te blijven. Maar bovendien onderstreept de haute couture de vriendschapsban den, die president De Gaulle met Moskou heeft aangeknoopt door een pure kozakkenstijl te vertonen. Jac ques Esterel, die de laatste jaren het startschot geeft voor de modemara thon, heeft in Hotel de Grillon giste ren zijn collectie getoond, waarbij de kozakkenbroek. de kozakkenblouse en de kozakkenlaarzen elkaar opvolg den. Nu maakt Esterel graag wat tam-tam. Meestal zoekt hij dat in iets heel geks. Eens liet hij een man nequin volkomen kaal scheren, dan Weer brengt hij allermalste blote jurkjes. Maar hij is ook een meester in zijn vak en uiteindelijk komt hij dan toch met een prachtige collectie. Ditmaal was er niets bepaald gek, wel ongewoon en zeker verrassend. Laarzen de knie en een enkele maal tot op de kuit. De broeken zijn wijd en worden of in de hoge knielaars gedragen of fladderen er overheen, dan reiken de soepele laarzen tot op de dijen. De laarzen zijn van zwart lakleer evenals de ceintuurs. Voor de hoofd bedekking kan men kiezen tussen een Spaanse matelot met brede rand (zwart) of een felgekleurde (geel, oranje, rood) bivakmuts. Die bivak muts dan in een heel luxueuse uitvoe ring, dikwijls bekroond door een klein hoedenbolletje. Verder waren er enkele mantels en een japon in grote ruiten, maar dat kan bijna vergeten worden bij alle andere zwarte mantels en japonnen. Wel een somber beeld! De japonlijn was bijzonder aardig; een aansluitend lijfje met kleine re- verskraag, taille op de normale plaats en een vrij wijde rok. die of gerend is of middenvoor een diepe niet in gestreken plooi heeft. De mantels zijn nogal ruim, zelfs de swagger deed weer zijn intrede, terwijl de lange cape voor de zo veelste maal gepropageerd werd. En bij dat alles de laarzen, de glimmen de zwarte laarzen, ochtend, middag Lepage Ook Lepage kwam met capes, maar zijn mantels neigden meer naar de rechte lijn dan naar veel wijdte. De roklengte viel hier vóór op de knie en achter in de knieholte Zijn kleu ren waren kobaltblauw, olijfgroen en alle tinten die van geel tot oker gaan. Verder rose, veel rood en roestbruin. De modellen waren niet opzienba rend en gaven ook eigenlijk geen nieuwe lijn aan. Nergens was iets overdreven. Het enige mode-accent, dat ook in deze collectie duidelijk OPGAVE Vakantieadres Dringend verzoek, uw vakantie-adres via de uit de krant geknipte ben Nieuwe gevallen doping in de Ronde van de Toekomst PARIJS De Duitse wielrenner Andreas Troche en de Spanjaard Lina res zijn door een internationale jury geschrapt uit het algemeen eindklasse ment van de Toer van de Toekomst om dat zij gebruik zouden hebben gemaakt van doping. Troche stond op de elfde en Linares op de twintigste plaats. Scherrer Dc collectie van Jean-Louis Scher rer gaf dc indruk, dat de ontwerper niet goed wist naar welke wind hij moest luisteren. De revolutionaire in blazing om dc rok tot de kuit te laten zakken, of het bedarende koeltje, dat tot even boven de knie al mooi ge noeg is. Dus zagen we dc roklengte nu eens lang. dan weer kort, wat het geheel een tikkeltje onevenwichtig maakte. Eerlijk gezegd vonden we de kort gerokte modellen wat eleganter en vlotter. Voor beide stijlen waren de lijven hetzelfde: lang en sluik Ze slo ten om de hals met een klein boordje en leken daardoor eindeloos lang. En ook wal saai. Aan dat lange lijf een klokrok of plooirok. Bij de lange rok lengte was dat niet flatteus. De mantels waren stukken beter. Meestal met enige figuurnaden en klokkend. Als kraag meestal een recht opstaande band. Hierbij was de kor te rok aangehouden. De lange mantels vielen weer recht en stonden dus weer sloom. Ook hier de lange capes afgewis seld door koetsiersjassen met pe lerine. Kleuren De kleuren bleven heel gedekt: ko ningsblauw, donkerbruin, antraciet- grijs. De tailleurmanteltjes waren vrij lang. een goed eind op de heup. Er werden rokken met brede platte plooien bij gedragen. De complets hadden meestal een zevenachtste mantel in lichtklokkende lijn overe* komstig de japon, die er onder wordt gedragen. Voor de avond enkellange rokken. In ieder geval behoeft niemand meer te mopperen, dat de mode tot excessen dwingt. Ieder kan zijn keu ze maken van knie tot enkel.„dat 1» in jaren niet gebeurd. Kleuter fietst naar België GOIRLE Het vijfjarig jongetje Willy Boudewijns uit Steensel bij Eindhoven heeft in zijn woonplaats voor de nodige opschudding gezorgd. Het ondernemende knaapje was gistermiddag omstreeks vier uur met zijn fietsje van huis vertrokken, waarna niemand hem meer had ge zien. Terwijl zijn ouders, kennissen en de politie van Steensel overal naar hem zochten, reed willv in zijn een tje. waarschijnlijk via de rriet constant bewaakte grensovergang bij Wilrilt-Postel. naar het ruim 35 kilo meter van Steensel gelegen Belgische plaatsje Weelde. Daar werd hij tegen tien uur gevonden, zittend naast zijn fietsje op de stoep van een café. Een telefoontje van de rijkswacht in Weel de naar de douane van de grenspost Gorile-Poppel. waar men van de ver missing van Willy op de hoogte was. bracht uitkomst voor de rijkswacht en opluchting in Steensel. Het werd wel een latertje voor Willy, tegen een uur in de nacht kwam hij, nu via de wel bewaakte grenspost Goirle-Pop- pel, thuis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 6