BEVEL VAN PARA'S IN JOHNSON: DETROIT „Parlement" van kerken De Gaulle maant Frans- Canadezen tot vrijheid' OPRUIMING Commentaren JAMIN Woeste rit van brute wegpiraat Dodental gestegen tot 17 STIMULANS VOOR SEPARATISTEN Prins Claus naar Antillen Dïmdap 25 juli 1967 48ste Jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD mijn hert In teghenipoetl" J Nieuwe Courant Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 - Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur In Detroit bewaakten soldaten met het geweer in de aanslag brandende panden om plunderin gen door de oproerige negers zoveel mogelijk te voorkomen. DETROIT Federale troepen ter sterkte van vijfduizend man zijn gisteravond de door onlusten geteisterde stad Detroit binnen getrokken op persoonlijk bevel van president Johnson, om de orde en rust te herstellen. De achtduizend leden van de Nationale garde en de honderden politie-agenten waren niet in staat de ge vechten de kop in te drukken. Sinds zondag zijn in Detroit al zeventien mensen om het leven gekomen. Ik geef op als nieuwe abonnee: naam: straat: plaats: - betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een Sierknijper. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze In een proclamatie zei de pre sident dat hij het ministerie van defensie gemachtigd had „alle nodige maatregelen te nemen om elke groep personen die zich aan geweld overgeeft te ver spreiden". Op het moment dat de militai ren (voornamelijk parachutis ten) Detroit binnenrukten wa ren er hevige straatgevechten aan de gang tussen sluipschut ters en de Nationale Garde, die vanuit pantserauto's met mitrail leurs de daken van de vier en drie verdiepingen hoge gebou wen beschoten. Voor hij de federale troepen bevel gaf tot actie over te gaan was presi dent Johnson tot de conclusie geko men dat gouverneur Romney Michigan en de autoriteiten in Detroit niet in staat waren de toestand mees ter te worden. Eerder op de dag had de gouverneur zelf al om hulp va federale troepen gevraagd. De president wees er op, dat de strijdkrachten van de VS zullen wor den ingezet waar dat nodig is. Boven dien had hij al bepaald dat de Na tionale garde van Michigan onder federaal gezag actieve dienst zou doen. „Ik doe een dringend beroep op de inwoners van de geteisterde wijken naar huis te gaan, de straten te ver laten en de plaatselijke autoriteiten in staat te stellen rust en orde te herstel len zonder dat er verder doden val- aldus de president in een tv- toespraak tegen het middernachtelijk uur. Voor vervolg zie pag. 2 Protestantse Linie: (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Protestantse Unie geeft in overweging bij de komende grondwetswijziging de volgende zin als inleidend artikel of preambule op te nemen: in dankbare gehooorzaamheid aan het in de Bijbel geschonken Woord van God erkent het Koninkrijk der Nederlander, deze God als bron van alle gezag, recht en democratische vrij heden. De bedoeling hiervan, zo schrijft de Protestantse Unie, is tot uitdrukking te brengen, dat alle beslissingen, die door regering en parlement worden geno men. in gehoorzaamheid aan de leven de God dienen te geschieden en tevens ons volk dienen te beschermen tegen alle vormen van willekeur en de groot ste mogelijke verantwoorde vrijheid aan een ieder te geven. Opneming van zo'n artikel dient vol gens de Unie gepaard te gaan met een oproep van de overheid aan de kerk genootschappen om een vertegenwoor digend lichaam te vormen met het doel haar bij te staan in haar taak. Deze op roep moet ook worden gericht tot de synagoge en tot organisaties die het humanisme tot uitgangspunt nemen. Ter vermijding van misverstand wijst de Uuie erop. dat overheid en par lement geheel zelfstandig, onafhanke lijk va d kerk. hun besluiten nemen. Wel dient er een .samenwerking tussen deze drie instanties te komen, die tot intens onderling overleg moge leiden. De Unie erkent, dat voor de kerkge nootschappen het optreden als verte genwoordigend orgaan bijzonder zwaar zal zijn. gelet op hun gescheidenheid en haar nog grotere verdeeldheid in politieke zaken. Toch meent de Unie dat deze in zekere zin nieuwe opdracht van de kerken hen onder leiding van de Heilige Geest opnieuw zal bezinnen. JERUZALEM —Israël heeft giste ren een .zwartboek' uitgegeven waar in gewag wordt gemaakt van het Russische aandeel in het conflict in het Nabije Oosten. Er staat onder meer in dat de Rus sen de Egyptenaren hadden verteld dat Israël op het punt stond een mas sale aanval uit te voeren op Egypte. Het was deze fictie die Nasser ertoe gebracht heeft zijn strijdkrachten in de Sinai op te stellen, de Straat van Tiran te sluiten en de VN-militairen in de strook van Gaza weg te zenden, aldus het .zwartboek'. President Johnson heeft zelfs federale troepen naar Detroit moeten sturen om de orde te herstellen. De onlusten worden daar, en in enkele andere Amerikaanse steden, steds groter en ernstiger van aard. ■jJj- De Gaulle inspireert de mode pagina 6 Link in China Onze speciale verslaggever Link van Bruggen is in Hong Kong aan boord van de vracht boot Straat Soenda scheep ge gaan naar Rood China. Hij heeft over die reis naar Sjang hai een boeiende reportage reeks geschreven. Vandaag pu bliceren wij het eerste ver haal op pagina 5. Piratenwet ja of nee pagina 7 „U bent dus al bcgc Lagerhuis achter economisch beleid LONDEN Het Britse Lagerhuis heeft gisteravond met 333 tegen 240 stemmen een motie van wantrouwen in de economische politiek van de Labourregering verworpen. De dreigende revolte van een groep Labour-leden, die bezwaren hadden tegen de deflatiepolitiek en aandron gen op devaluatie van het pond ten einde de uitvoer te stimuleren, ging als een nachtkaars uit Minister van financiën, Callaghan, had tevoren een dergelijke devaluatie als een vlucht uit de werkelijkheid betiteld en ook oppositieleider Heath vond waardeverlaging niet gerecht vaardigd. Bliksem treft straaltoestel KLAGENFURT Een Oostenrijks militair straalvliegtuig is gisteren bo ven Moertschach in Karinthië door de bliksem getroffen. Er volgde een ontploffing. De twee piloten kwamen hierbij om het leven. Tijdens het oproer in Detroit trokken plunderaars door de vernielde stadswijken. Winkels werden leeggeroofd en in brand gestoken. De man van de foto werd door de camera betrapt, toen hij bezig was een gestolen televisie-meubel op zijn auto te laden MONTREAL De Franse president Charles de Gaulle is gisteren In Mon treal aangekomen, waar Frans-spreken de voorstanders van afscheiding hem geestdriftig verwelkomden. In een toe spraak tot meer dan 3.000 separisten, maande hU hen hun lot in eigen hand te nemen en eigen heer ea meester té worden. Evenals in Quebec werd het Canade se volkslied overstemd door „boe geroep". De separisten riepen „Quebec de Quebeccers" en vroegen De Gaulle c Deze sprak over Quebec als over een land en prees uitbundig premier John son van deze Franstalige provincie. Premier Johnson stak zjjn bewondering voor de Franse president niet onder stoelen of banken. De Franse president meende dat „zij die Fransen zijn, samen een rol moe ten spelen in de gehele wereld." De Gaulle eindigde zijn bewogen toe spraak met de uitroep „Leve het vrije Quebec". Hij heeft vandaag een be zoek gebracht aan de Expo in Montreal. Onruststoker Minister-president Lester B. Pear son van Canada is ernstig bezorgd over de rede van De Gaulle. Na afloop ver zocht h(j om een tekst van de toe spraak. De Vierdaagse-wandelaars zijn vanmorgen voor dag en dauw in Nijmegen van start gegaan. En bijna voorop liep prins Claus die kennelijk welgemoed de vijf tig kilometer lange wandeltocht begon. Ook drie van zijn vrien den liepen mee: van links naar rechts: mr. F. M. L. baron van Geen, mr. F. Salomonson en mr. J. C. van Munster van Heuven. Zullen ze vrijdag alle vier Nij megen „halen"? De New York Times zegt dat de pre sident „is afgedaald van staatsman tot onruststoker". „De generaal is duidelijk van plan zijn pijlen naar de Verenigde Staten te laten afketsen omdat de Frans-Canadezen nauwe betrekkingen met dit land hebben." „Hij moedigt afscheiding opzettelijk aan door zijn politieke hatelijkheden en door overmatig nadruk te leggen op de Franse afkomst, taal en cultuur van het gebied. Hij is bezig een al enorm probleem voor de Canadese jgering medogenloos te verscherpen." TAPIJT OP KAMERBREEDTE SUPER BOUCLÉ 380 cm breed van 105,- voor 79.— NYLON TAPIJT Restanten HEUGAFELT 150 cm breed en tegels 50x50 SMYRNA KARPETTEN in alle maten tegen ZEER LAGE PRIJZEN T00NKAMER-MEUBELEN MET GROTE REDUCTIE BULTHUIS Weersverwnrliliiig Geen verandering DE BILT Een hogedrukgebied strekt zich uit van het zeegebied bij de Azoren tot over Finland. Noorde lijker op de Oceaan trekken storin gen met tamelijk grote snelheid naar Noorwegen. Bijbehorende frontensystemen veroorzaken boven de Britse eilanden veel bewolking waaruit plaatselijk enige regen valt. Vooral in het noorden en midden van ons land komen ook tijdelijk wol kenvelden voor, maar het blijft op de meeste plaatsen droog. Voor morgen wordt weinig ver andering verwacht. De middagtem- peraturen zullen in het binnenland weer oplopen tot waarden tussen 22 en 25 graden bij een zwakke tot ma tige, overwegend zuidwestelijke wind. DE BILT Half tot zwaar bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige, aan de kust af en toe vrij krachtige zuidwestelijke wind. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen. Strandweer Storingsfronten die van Engeland naar de Noordzee trekken, geven hoogstens wat bewolking. Het blijft overwegend zonnig bij een zwakke zeewind. Temperatuur 20 tot 22 gra den, zeewater 19 graden. Op 87-jarige leeftijd is de heer E. J. M. Stumpel overleden. Hij was opridhter en president-commis saris van het Noordhollands dag blad. Van 1934 tot 1940 zat hij voor de Rooms katholieke staatspartij in de Tweede Kamer. DEN HAAG Prins Claus ver trekt maandag 14 augustus naar de Nederlandse Antillen om daar in zijn funktie van ere-voorzitter van de Ko- ninkrijks Sportliga de opening te ver richten van de Koninkrijks Spelen 1967, die dit jaar van 15 tot 20 au gustus in de Nederlandse Antillen zul len worden gehouden. De Prins zal tevens van zijn ver blijf gebruik maken om met de Antil liaanse regering overleg te plegen over de besteding van het voor de Antillen bestemde deel van het Natio naal Geschenk dat door de bevolking van de drie landen van het konink rijk gezamenlijk aan prinses Beatrix en prins Claus ter gelegenheid van hun huwelijk werd gegeven. Beklemmend TAE RASSENONLUSTEN in ver schillende delen van de Verenig de Staten hebben een vorm aange nomen, die de verschijnselen van een opstand vertoont. Meer nog dan die in Newark (bij New York) hebben de gebeurtenissen in de grote stad Detroit (in de noor delijke staat Michigan) een beklem mend karakter. Vorige week schreven we, dat Ame rika na de onlusten in Newark re kening moest houden met ontwikke lingen, die onrustbarende vormen kunnen aannemen. Detroit was de eerste stad, die met cc ongekende uitbarsting van zwart geweld moest kennismaken. Ge vreesd moet worden, dat het tijdens de lange hete zomer zeker niet de laatste zal zijn. Er is een periode aangebroken, waar in de (blanke) overheid met krach tige hand voor handhaving van orde en rust moet zorgen. Tegelijkertijd moet echter worden voorkomen, dat een nog grotere ver bittering zich van de negerbevol king meester maakt. Dat is het grote probleem, waarvoor Amerika zich geplaatst ziet. Het kan slechts worden opgelost, als blank en zwart bereid zijn, gezamenlijk naar een oplossing te zoeken. Ergerlijk ^ENERAAL de Gaulle heeft zich tijdens zijn onofficiële bezoek aan Canada gedragen als een olifant in een porceleinkast. Men weet, dat de bevolking van dit land is samengesteld uit Engels- en Franstalige groepen, die het niet al te best met elkaar kunnen vinden. De Frans-sprekenden zijn in de min derheid en stellen alles in het werk om te voorkomen, dat zij door de Engelstaligen worden overvleugeld. Dit heeft grote spanningen teweeg gebracht. Er is zelfs een stroming, die naar afscheiding van het Frans talige gebied streeft. Dc Gaulle nu heeft olie geworpen op het vuur van de interne Canadese tegenstellingen door de Frans-spre kenden op te roepen hun lot in eigen handen te nemen. Hij deed dit op Canadees grondge bied en handelde daarmee in strijd met alle regels van wellevendheid. In Ottawa noemde men zijn optreden ergerlijk. Met deze typering heeft men zich dan wel op z'n zachtst uitgedrukt. Er zijn termen, die het gedrag van de Franse president duidelijker aan de kaak kunnen stellen. kokos macaroontjes niet duur wel heerlijk Vier politieauto's beschadigd (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Drie be schadigde politiewagens, één surveillanceauto te water en een gewonde agent waren gis termorgen het gevolg van een wilde achtervolging van de 23- jarige R. K. uit Rotterdam, die tot 15 sftptember 1968 de rijbe voegdheid was ontzegd. Herhaaldelijk was de politie reeds gemeld dat K., die bij de politie ongunstig bekend staat, weer achter het stuur was gekro pen. Ook maandagmiddag om half vier was dit het geval. Een pa trouillewagen signaleerde de wa gen van K. en zette de achtervol ging in. Voor vervolg zie pag 2 RIO DE JANEIRO Bij een trein ontsporing in de Braziliaanse staat Ceara zijn elf personen om het leven gekomen. De dertienjarige J. Peelen uit Hars kamp is gisteren overleden nadat hij bij het oversteken van de Apeldoornseweg in Ede werd gegrepen door een per sonenauto.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1